ud 011 H.1011W ook in de mode HET NIEUWE JAAR, VOL OUDE ZORGEN IUIT en I THUIS Hartige hapjes op oudejaarsavond v.j (W)ETENS WAARD iterdag 29 december 1962 Pagina 3 Op sinterklaasavond over heerst de gezelligheid, tij dens de kerstdagen de in timiteit, maar bij de jaar wisseling halen we onze mooiste japonnetjes uit de kast en doen ons best er zo feestelijk mogelijk uit te zien. De juwelen, al of niet echt, worden tevoorschijn gehaald, we gaan uitge breid naar de kapper en besteden de uiterste zorg aan onze make-up. Het resultaat is dan heel aan trekkelijk, dat ziet u aan onze plaatjes van manne quins, die zich ook gewe tensvol hebben voorbereid op 'n stijlvolle oudejaars avond-viering. Bovenaan: Een Parijs [eest met „gordijntjes", dat Franck speciaal ont- voor jonge meisjes in Het kapsel daaronder, met dikke vlecht, bestemde hij de wat rijpere vrouw in Beide kapsels accen- een lang, smal gezicht een hoog voorhoofd. Onderaan: Heel modieus zijn van Tiroolse synthe- stenen. Deze creatie is in metaal gezet, maar ge- als kralen. Het veel- collier is versierd met van groen en oranje en kwastjes gemaakt van gouden kettinkjes. In de bijbehorende oorhangers wordt het kwastmotief herhaald. (Ontwerp: Cis. Parijs). In de mode is lang niet alles nieuw. Vaak worden ons mo dellen als het nieuwste van het nieuwste aangeprezen, waar van grootmoeder verrast zegt: „zoiets heb ik in mijn tijd ook nog gedragen". Onze Parijse correspondente heeft een lijstje gemaakt van het „oude nieuws" en het wer kelijke nieuwe in de huidige mode. OUD is het amazonehoedje, dat al vele Jaren de kast niet meer is uitgekomen. Deze winter is het weer nieuw, in alle kleuren veloursvllt. Niet alleen in Parys, maar vooral ook in Londen maakt dit hoedje furore. NIEUW en wel de allernieuw ste rage in Parijs is de „truc- perruque" of „wig-warm", waarover we u al het een en ander vertelden Het komt uit Amerika, ziet er uit als een enorme poederdons en als Je het over je haar trekt, is het of een pruik of een muts. Deze „truc-perruque" is de goed koopste en minst fragiele pruik, die tot nu toe is uitgebracht. Hy hoeft niet naar de kapper om gewassen en opgemaakt te worden. Je kan hem in je zak steken of er op gaan zitten tmaar liever niet). Hij wordt o.a. uitgebracht in de kleuren: platina, blond, bru nette, maar in Parijs zijn zilver grijs en zwart de favorieten Wordt de „truc-perruque" opge zet zodat het eigen haar zicht baar blijft, dan is het een muts, wordt het eigen haar er onder feduwd en het synthetische haar bewerkt met kam of borstel, dan is het een pruik, waarmee naar hartelust geëxperimenteerd kan worden. OUD als de herenmode van de vorige eeuw zijn het vest. de bre tels en manchetknopen, gestreepte overhemden en andere details van het vroegere en huidige herentenue. Nieuw is echter wel de omstandig heid, dat deze details grote opgang maken bij de jeugdige leden van het zwakke geslacht. Deze mode- snufjes worden evenwel niet ge bruikt om zich een mannelijke al lure mee te geven en dus evenmin gedragen by een pantalon. NIEUW is lingerie in allerlei (nlet-pastel)kleuren: marineblauw, bruin, granaat rood en vuurrood. Zowel voor onderjurken en beha's als voor korsetjes. OUD zUn de Schotse ruiten, de tartans van de Hooglanders, die al een goede honderd jaar in de da mesmode In zwang zUn. Dit jaar zyn ze nieuwer dan ooit, hoewel ze niet altijd zijn ontleend aan de 640 au thentieke tartans, die Schotland kent. Turkse vrouwen in de stad en op het platteland Vier van de vijf Turkse vrouwen verkeren nog in de primitiefste so ciale en politieke omstandigheden ter wereld. Het tegenovergestelde kunnen we echter zeggen van het overige een- vljfde deel. Dit zijn de vrouwen die in een grote stad wonen. 80 procent van de 15 miljoen vrouwen woont op het platteland. In theorie zou dit grote verschil onmogelijk zijn, daar de Turkse vrouwen gelijke rechten hebben wat betreft het erfrecht, het huwelijk lonen en de politiek. In de praktijk is het wel wat anders. In de dorpen is een groot vrou wenoverschot en de mannen doen er nog aan polygamie, hoewel dit bij de wet verboden is. In de ste den zijn de vrouwen in de minder heid. Op het platteland heeft de vrouw niets in te brengen op het vlak var de politiek of de sociale omstandig heden. Zij stemt volgens de in structies die de plaatselijke leen heer aan haar man heeft gegeven In Istanboel, Ankara en Izmir waren het de vrouwen die in april 1960 de studenten aanzetten en aanvoerden tegen de politie en leger. De meeste vrouwen in de dorpen werken op het land. In de steden oefenen zij het be roep uit van lerares, onderwijzeres, arts, advocaat rechter, parlements lid, professor, piloot, officier bij de strijdkrachten, ingenieur of politie agente. In de dorpen bedekt de Turkse vrouw het gelaat en draagt de kle ren die haar voorouders reeds droe gen. In de steden volgt zij de laatste Franse en Amerikaanse mode er ligt in een minuscule bikini op de stranden langs de Bosporus Op het platteland luistert zij naar oosterse muziek, kan lezen noch schrijven. In de stad is zij lid van literaire kringen, en heeft naam gemaakt als violiste, zangeres of actrice. NIEUW en heel apart is een arm band die de vorm heeft van een (metalen) manchet en waarop een fraaie „manchetknoop" van half edelstenen prijkt. (Gezien bij Lola Prussac). NIEUW zyn verder. De lange enkelvrye en matig wijde huisrok van betrekkelijk dikke wollen stof, die als huistenue elke dag< en vooral elke winteravond i meer aanhangsters vindt. Hij wordt gecompleteerd door een fijn truitje of een blouse. De collant: broek- en-kousen-in een. Van taille tot dijbeen is hy ef fen van kleur maar de benen heb ben een jacquardmotief in een con trasterende kleur. Door Balenciaga voor een Franse fabrikant ontwor pen. De anorak, die van de top van de capuchon tot aan de zoom op de heupen bedrukt is met bloemen: een snufje uit de boutique van Dior. De capuchon met aangebouwd schoudergedeelte die deze win ter bij het stadstenue de hoed vervangt. De capuchon is er deze winter in allerlei heel flatteuze soorten en er zijn warme stoffen modellen en gebreide varianten. Het meest sportief en het warmst is een gebreide muts met aangebreide schouderkraag waarin tice gaten voorkomen: een voor de hals en een voor de ogen; de rest van het gezicht is bedekt. J.V. Boven: Mevrouw staat klaar om de gasten te ontvangen. De Pa rijse coiffeur Lintermans heeft haar blonde haar gekapt, de juwe lier Chaumet zorgde voor de haarband van saffieren en diamanten en voor het bijou, dat aan de hoge halsuitsnijding van de feest- japon wordt gedragen. Geheel links: Een mouwloze beige middagjapon van licht ge drapeerde crèpezijde. Het décolleté is opgevuld met een overdaad aan kristallen kralen. (Model: Grès). Daarnaast: Het rugdécolleté is heel modieus voor feestkleding, zowel kort als lang. Zozeer zelfs, dat de lingeriefabrikanten ijlings nieuwe beha's hebben ontworpen, speciaal bestemd voor japonnen met diepe ruguitsnijding of zonder rug. Het rugdécolleté gaat meestal gepaard met een heel ondiep décolleté aan de voorzijde van de japon. Typerend is deze plastronversie van Nina Ricci: een zil vergrijze cloqué japon van synthetisch materiaal. Rechts daarvan: Een elegante nachtblauwe dinerjapon van Maggy Rouff. De originele welgekozen plaats voor het kostbare bijou is de punt van het diepe rugdecolletté. Daar gaan de zoons over het zijpad, de gebluste kerstboom, ontluisterd en kaal. achter zich aantrekkend. Tussen de lege takken zitten hier en daar nog vlokjes watten, sliertjes enge lenhaar. wat kunstsneeuw en zilverpapier trieste res ten van een kortstondige glo rie. De ter dood veroordeelde boom wordt naar tientallen broeder s-in-het-leed op het braakliggende veldje gesleept en zal nog eenmaal dienst mo gen doen: als brandstof voor het grote vreugdevuur van de jaarswisseling. Straks zullen al die bomen, over goten met petroleum en bespikkeld met rotjes en voetzoekers in vlam men opgaan. Het vuurwerk zal knallend en vonkensproeiend ont branden. de laaiende vuurgloed zal ons de kilte van de nacht en de zoigen voor het nieuwe jaar doen vergeten Het is een aardig gebruik, dat ver branden van kerstbomen Ik gun de sparretjes zo'n machtig einde wel. Het is heel wat. waardiger dan ze na Nieuwjaar triest en verwelkt largs de stoeprand te zien wachten op de vuilnisman. Niet alzo in het dorp, waar het verbrandingsfeest heel de bevolking op de been brengt. Voor het laatst mogen de uitgedien de kerstbomen licht, warmte en ge zelligheid verspreiden: nog een maal zal hun doordringende geur herinneringen opwekken ann uitge strekte wouden en glinsterende sneeuw. Nog eenmaal mogen zij ons hart verblijden en onze moed sterken en dan dan begint het nieuwe jaar, vol met oude zor gen, oude werkjes, oud zeer. Ik heb nooit helemaal begrepen waarom de mensen Oud-en-Nieuw vieren en waarom ze het zó doen: met lekkernyen, met eindeloze toe spraken en voorspellingen, met het inwyden van een nieuwe kalender, met geraas van zevenklapper en gillende keukenmeiden, met een glas wyn in de hand. Persoonlijk heb ik niets tegen wyn, gillende keukenmeiden en kalenders, en na al die jaarswissellngen versta ik uitstekend de kunst om toespraken te beluisleren zonder ze te horen, maar vanwaar toch de uitgelaten feestvreugde? Vieren we feest omdat er een jaar voorbij is of omdat een vol gend jaar aanbreekt? Hoe ouder je wordt, hoe onaangenamer het is om tot de ontdekking te komen dat jaar na jaar voorbijsnelt, almaar vlugger en onthutsender Geen zin nig mens kan het meer bijhouden of doet er zelfs nog moeite voor de tijd in zijn razende loop te volgen. We kunnen eenvoudig niet meer. we zijn volslagen buiten adem geraakt en laten de evolutie zijn gang maar gaan. Weerloos zyn we aan haai onstuitbare vaart overge leverd. De eerste Spoetnik was nog een wereldsensatie, maar zelfs de Telstar vermocht ons niet meer uit onze stoelen te doen opveren en van de astronauten zyn we de namen na twee weken weer vergeten. De jaartallen glijden ons door het ge heugen als los zand door de vingers: in welk jaar werd de televisie in ons land een feit, in welk jaar werd oe eerste langspeelplaat op de markt geworpen, hoe lang wonen we al in het dorp en hoe oud is die kleuter van de buren nu? We weten het niet meer: als iemand ons zo'n regelrechte vraag stelt moeten we gaan reke nen en terugdenken en lang ver zinnen om er dan nog niet uit te komen. Tyd is, ofschoon iedereen tyd tekort komt, zo'n betrekke lijk en onbelangryk begrip. Toch vieren we feest omdat er weer een jaar is weggegleden, in de richting van de vergetelheid. Laat maar gaan. dat oude jaar. Zoveel interessants bracht het nu ook weer niet. O zeker, technische snufjes en een pryzenslag en we balanceerden twee weken op het randje van een nieuwe oorlog en we hadden een slechte zomer en de schoolrapporten waren maar zo-zo en Marian groeide vijfmaal uit haar schoenen en de zoojis werden lid van wéér een andere sportclub en ergens in de laan werd een baby geboren Het nieuwe jaar, dat we met zoveel omhaal, glazen wijn en een vreugdevuur binnenhalen zal wel precies zo worden voorbijvlie gend, met goede en kwade dagen, met pretjes en tegenslagen, regen en zonneschijn. Met conferentie en congressen, met verkiezingen en redevoeringen, met maanschoten en nog meer uitvindingen. We zullen optimistische en bezorgde beschou wingen lezen en mymeren over de Vooruitgang en intussen beseffen, dat wy steeds verder achter raken, omdat geen zinnig mens zie boven. Onze troost is dan dat laaiende vuur in de nacht, waarin de kerst bomen verteren en de voetzoekers ontploffen. Mogen zy ook de boze geesten van sleur en ontmoediging verjagen, die ons elk jaar méér be dreigen. THEA BECKMAN Op de laatste dag van het jaar maken we meestal niet azoveel werk van de warme maaltijd immers de kinderen stellen veel meer belang in het groeien van de stapel oliebollen. Maar 's avonds zult u na al die zoetigheid meer be hoefte hebben aan iets hartigs en daarom geven we een paar recepten voor echte oudejaars avond-hapjes. E De week tussen Kerstmis en nieuwjaar vind ik altijd een soort niemandsland. De feest dagen zijn achter de rug en welke inhoud het kerstfeest ook voor je heeft en in welke vorm je het ook viert, de tijd er vóór is voor vrijwel iedereen op een of andere manier een tijd van verwachting en spanning. Nu is het voorbijer is een zekere rust gekomen. De restjes van de kalkoen zijn verwerkt in een ragoütje, allerlei kleedjes zitten vol met kaarsvet, we heb ben allemaal een beetje te veel gegeten, we zijn stuk voor stuk vastbesloten om na nieuwjaar grondig onze lijn bij te gaan werken, en we gaan dagelijks de gestaag uitvallende dennenaal- den met de stofzuiger te lijf. Want de kerstbomen staan nog.' En: de adventsterren. die je hoe langer hoe meer ziet, han gen nog overal voor de ramen, en zijn 's avonds verlicht. De mijne trouwens ook: het eerste wat ik in alle vroegte doe is: de sier aansteken, 't Lijkt me zo'n Vriendelijk begin van de dag voor de nijvere bijen die zich naar hun werk spoeden: al die lichte sterren in de donkere morgen! Dat duurt dan allemaal tot en met oudejaarsavond. Daarna wordt de kaarsvetschade defini tief hersteld, de laatste denne- naalden verdwijnen in de stof zuiger, onze vermageringsplan nen komen in 't stadium van „Nu of nooit", de bomen worden verbrand, de sterren opgeborgen En dan beginnen we het nieuwe jaar wéér met gespan nen verwachtingWant al heeft het leven, al hebben we onszelf, nog zo teleurgesteld, op deze eigenlijk fictieve scheidingslijn staande, denken ive allemaal: „Wie weetvan 't jaar!" Een verloving? Een huis? Een brui loft? Een baby? Geslaagd voor dat examen? Een weerzien met geëmigreerde kinderen? 't Weer goed komen van een verbroken vriendschap? Er zijn zoveel ver schillende en zoveel eendere wensen; en er zijn zoveel ge heime verlangens, die ieder al leen maar zelf kent. Laat ik U voor 1963 de zonne schijn van veel vervulde verlan gens mogen toewensen. Maar als het eens allemaal niet zo voor spoedig gaat. en U 't leven maar triest en vol teleurstelling vindt, denkt U dan maar eens aan al die adventsterren. lichtpunten, juist in dit donkere jaargetijde: de sterren van een belofte, die zeker vervuld zal worden. Hermine O. Kaasballetjes Mare Bohan maakte voor het huis Dior dit mantelpak van grijze wol. gegarneerd met chinchilla-bont*- (Recept voor ongeveer 30 stuks) 30 g (3 eetlepels) boter of marga rine. 1 ui, een mespunt kerrie poeder, 30 g (5 eetlepels) bloem, 21$ dl (12/3 kopje) bouillon of water, plm. 150 g geraspte oude kaas (peper, aroma. Worcester shire saus). 14 g (plm. 2 blaad jes) gelatine. 1 ei. 1H lepel water, zout, paneermeel, frituurvet of olie. De boter of margarine smelten en ie zeer fyngosnipperde ui met het kerriepoeder hierin fruiten. De bloem toevoegen en met de massa vermengen. De bouillon on der voortdurend roeren by scheut jes er by gieten en de saus even laten doorkoken De geraspte kaas er door roeren en de saus desge wenst op smaak maken met peper, aroma en Worcestershiresaus. De gelatine plm. 5 minuten in ruim, koud water weken, uitknijpen en van het vuur af in de saus oplossen De massa overdoen in een ingevette platte vorm of op een bord en koud en stijf laten worden. Van de massa balletjes vormen van gelijke groot te. Eet ei met het water en wat zout los, maar niet schuimig roeren. De balletjes door paneermeel wen telen, daarna door het losgeklopte eimengstel halen en weer door pa neermeel rollen. Het frituurvet of de olie heet laten worden en de balletjes vlug bruin en warm bak ken. De kaasballetjes heet serveren V lees-aan-een-stok je „Vlees-aan-een-stokje" is, behal ve een verrukkelijke lekkereny, een gerecht waarop u uw culinaire fan tasieën kunt botvieren. De combi naties van rauwe vleessoorten en vleeswaren met vruchten, zyn byna onbegrensd. Om in dit doolhof eni ge richting aan te geven, een paar smakeiyke voorbeelden: U dient voor deze hapjes wel dobbelsteen tjes mager, mals vlees te gebruiken, b.v. magere varkenslapjes, biefstuk en kalfslappen Uit 100 g vlees snjjdt u plm. 10 dobbelsteentjes, Om het niet de gecompliceerd te maken, kunt u zich natuurlijk tot een of twee soorten vlees of één soort vruchten beperken Opgerol de plakjes gerookt spek maken het gerecht lekker smeuïg. Aan lange houten cocktailprik kers of sateepennen prikt u b.v. om en om: varkensvlees, ananas, gekookte ham. schyfjes mandarijn, var kensvlees; alles in stukjes ge sneden O biefstuk, gerookt spek, schyfje ui, biefstuk varkensvlees, gember, varkens vlees. ui. augurk, varkensvlees, ananas kalfs- of kippevlees, gerookt spek, champignon, kalfs- of klp- pevlees. banaan, kalfs- of kip- pevlees De vleesstokjes onder af en toe keren in weinig olie, boter of mar garine bakken in een koekepan. als u over een griUeerapparaat be schikt. de stokjes onder de grill leggen. In het laatste geval geen champignons en augurken aan de stokjes prikken. Het is ook smakeiyk om vlees waren te gebruiken, zoals b.v cer- velaatworst of salami, rookworst, boterhamworst, gehaktballetjes en dergelyke en deze te combineren met b.v augurk, ui. rolletjes ge rookt spek. Deze stokjes zyn zó klaar, omdat alles, wat eraan ge stoken is. gaar is. Oude jaarsavond-slaat je Voor 6 personen: 400 a 550 g gare aardappelen, 1 blik zalm van plm. 250 g inhoud, 5 uitjes uit 't zuur, 2 augurkjes, 1 appel, zout, peper, (mosterd), 2 eetlepels ma yonaise. Voor de garnering: 6 hardge kookte eieren. 2 eetlepels mayo naise, tomatenketchup, sla, en kele augurkjes De aardappelen, zalm, uitjes, au gurkjes en appel kleinsnyden en met zout, peper, desgewenst mos terd, mayonaise en wat azyn van de uitjes dooreenmengen. De massa in een ronde berg op een droge schotel leggen. De berg glad strij ken en bedekken met mayonaise. Een rand van slabladeren om de sla leggen. De hard gekookte eieren pellen, in de lengte doorsnyden en met de bolle kant naar boven om de zalmsla leggen. Op de eieren met behulp van tomatenketchup uit een tube de cyfers 1 t/m. 12 schry- ven. Eveneens van tomatenketchup op de sla 2 wyzers aanbrengen. Als minuten kunnen kleine reepjes augurk dienen. De reepjes tegen over de halve eieren op Je z&lmsla leggen. Natte wegen en verblin dende koplampen I Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Dat is véél verstandigerl Ongezellig voor u, me vrouw. maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Uit (gerust)... goed voor hem!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17