TZhcVi IJS wee werelden op expositie van Noordwijkse schilders Een buitenkansje, mevrouw! kunst k„\leiöosQg9P i Loffelijk initiatief! hl mooi, maar... f verraderlijk ZOALS HET W AS EN IS. bouillon is kracht bouillon SOMERSET MAUGHAM EIST ZEVEN MILJOEN TERUG ericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 december 1962 E)«rde blad no. 30842 91 Het Genootschap Oud-Noordwijk heeft in de aula van de r.-k ,9jo te Noordwijk een belangrijke tentoonstelling ingericht van Ihilders. die in de badplaats hebben gewoond of gewerkt. •'^Moeilijk zal men voor dit doel een meer geschikte plaats vinden 2jn dit architectonisch stijlvolle gebouw. Een fraaie collectie jhilderstukken, aquarellen, pentekeningen en etsen valt hier te ,9lwonderen. -JToen het initiatief van OudNoordwijk bekend werd. kwamen Hontane reacties, ook van buiten het dorp, om materiaal beschik- .9$ar te stellen. Mevr. TappenbeckMeijlink. speurde intensief lar werk van Noordwijkse kunstenaars en was uren^bezig om het •o*iieke materiaal naar de school te vervoeren. )nder de vaardige hand van de r K. A. Kok en zijn helpers werd smaakvol en overzichtelijk opge- d. Een korte schets van het le- op en het werk van de kunstenaars, T"ert een verhelderende bijdrage. Tachtstukken zijn er van Ludolf J. Berkemeier <1864-1931», die in met vakmanschap vervaardigde verf schilderij en en aquarellen liet hoezeer de zee. het strand met bommen en de schilderachtige Jkjes van oud-Noordwijk aan Zee jST11 boeiden. Daniël Noteboom <1877-1943) is 4Ineens met een bijzonder fraaie Jectie vertegenwoordigd. Nazaat c0' Burgemeester ilaukt Sandberg let college van B. en W. van isterdam heeft op zijn weke- :se bijeenkomst ontvangen de ecteur van de stedelijke mu- jhr. W. J. H. B. Sandberg, die gens het bereiken van de pen- ■ngerechtigde leeftijd de ge- tentedienst verlaat. )e burgemeester stelde in zijn spraak voorop dat het college !s is op hetgeen jhr. Sandberg en voor het Stedelijk Museum verricht, al hebben zich in loop der jaren begrijpelijker- ze ook moeilijkheden voorge- a kei an. lij bracht tevens naar voren hoe scheidende museumdirecteur ertoe ft bijgedragen de roep en roem de stad Amsterdam te verbrei- Ten bate van de beeldende kun- laars heeft de heer Sandberg bij- ider waardevol werk verricht. >e grote verdienste van hem is ge- st dat het nooit stil was rond het zie delijk Museum, aldus de burge- iter die eindigde met de heer ïdberg de dank van het college te brengen voor de uitzonder diensten, welke hij de stad heeft 'Wen. e scheidende directeur betoogde ujn dankwoord hoezeer hij dank- r is voor de grote vrijheid, die hu heeft genoten. Hu stelde er s op bij zijn afscheid als zijn me- g te kennen te geven dat z.i. een ïr veelvuldig contact tussen het ele college van B. én W. en de icteuren van diensten en bedrijven ibevelenswaardig zou zijn. jevenswerk over inceiil van Gogli „Catalogue raisonné" 'e staatssecretaris, mr. Y. Schol- heeft een commissie benoemd, zich zal bezig houden met de rbereiding van een heruitgave van .Catalogue raisonné" van het werk Vincent van Gogh door J. Baert la Faille, enerzijds om te voor- en, dat dit beroemde levenswerk de heer De la Faille verloren zou i. anderzijds daar de heruitgave een voor de Van Gogh-studie lisbaar standaardwerk duizenden fuikers over de gehele wereld kom zal zijn. commissie van redactie, be- mde uit de heren prof. dr. A. M. nmacher voorzitterprof. dr. J. van Gelder, dr. H. Gerson, W. de Gruyter en dr. J. Hulsker, Pt binnen niet al te lange tijd een "stel met betrekking tot deze her ave aan de Staatssecretaris voor Eggen. Middelen ter voorbereiding de heruitgave, zowel voor redac- ele werkzaamheden als voor aan- P van foto's ter illustratie, zijn r het ministerie van O., K. en W. ihikbaar gesteld. van de befaamde schilder Lucas van Leyden heeft hij zijn afkomst niet verloochend. Wü noteren slechts het weergaloos knap uitgebeelde huisje op de hoek van de Noordzeesteeg, toen nog aan de rand van de dui nen en de indrukwekkende figuur van de stoere Katwukse visserman met de mand op de rug tegen een Gisteravond was de belang stelling op de expositie reeds groot. achcergrond van bomschuiten op een groot doek. Jammer genoeg is de naam van deze visser niet bekend, doch wü nemen aan, dat oudere Katwijkers, als zij een kijkje op de ze tentoonstelling komen nemen, hier cok bekenden zullen treffen en deze ..hoog gezijde" dorpsgenoot spoedi „thuis" gebracht zullen hebben. Verder zagen wij werk van Leon Senf, een universeel kunstenaar, die o.m. vertegenwoordigd is met een groot doek, waarop badman Thijs van der Linde staat afgebeeld met de scheepsroeper onder de arm. De profetische figuur van Maar ten J. L Jungmann, eens d? „dra ger der beschaving" genoemd, die volgens de critici der twintiger ja ren in zijn werk de eigenschappen en tradities der 17e eeuwse schilders handhaafde, doch later miskend werd en verguisd, neemt in het cen trum var. de expositie met een te be scheiden aantal werden éen „ere plaats" in. Verder vinden wü er stukken van Willem Frederik Haas (1878-1960), Friedrich R. L. Klein Diepold en de vreemdeling G .Morgenstern Mun- the Maar ook voor de eigentijdse kun stenaars is op deze tentoonstelling een plaats ingeruimd, zij het dan j wat symbolisch in nevenvertrekken van de aula. De romantische sfeer van het oude Noordnijk en het chaotische en apocalyptische van de moderne tijd. zijn in wezen twee we relden. die alleen nog maar de mens zelf gemeen hebben. Zü vormen een I contrast en op deze expositie zijn ze slechts door een corridor verbonden. Door Noordwijk gevoed r In b'oemrüke taal gaven zowel de voorzitter dr. J. van Nes als burge meester mr. G. F. W van Berckel, die de opening verrichtte, hun visie op deze verwevenheid van verleden en heder. in de Noordwijkse school. De schilders hebben bijzonder goed getypeerd ons „Noordwijk-zün" aldus dr. Van Nes. In de moderne kunst zag spr. een leven er. uitleven van de makers, een uiting van zichzelf op een be paald moment. Het bijeenbrengen van werk van kunstenaars in ver leden en heden achtte hij zeker een taak van het genootschap, dat zich tot doel stelt de folklore van het dorp te beschermen en te behou den. Getracht is Noordwijk te laten I leven in al haar facetten. Dr. Van Nes hoopte, dat de bezoekers ook het Genootschap Oud-Noordwijk zouden laten leven door lid te worden. I De moderne kunst is vertegen woordigd door stukken van de be- rffacVl Nu kunt u extra voordelig die fijne Knorr bouillon proberen. Tijdelijk krijgt U 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Ontdek 't zelf: Knorr bouillon is de beste bouillon. Voor Uw eigengemaakte soep, als smaakverfijner voor Uw gerechten of puur als drinkbouillon. Heerlijk! kende schilder en beeldhouwer Hen- ny Bal, op bijna koel-zakelijke wü- ze onze eigen tüd weergevend, en van de uitzonderlük begaafde jonge Krijn Giezen. die naast een koste lijke pentekening van de Oude Werf. een vormgeving presenteerde van een aangetaste, half-vergane en ver rotte wereld, maar volgens kenners toch van een tragische- diep-sombe- re schoonheid. Burgemeester Van Berckel consta teerde dal de activiteiten van het Genootschap waren aangeslagen. Dankbaar was spr. voor de verkla rende tekst en ook voor het beschik baar zui- van een dergelijke exposi tiemogelijkheid. Zich aansluitend bij de woorden van dr. \an Nes zei de burgemeester verheugd te zijn. dat ook moderne kunstenaars medewerkten. Schilders van naam hebben in Noordwijk gewerkt en zün door deze plaats gevoed! De expositie, die gisteravond reeds druk werd bezocht, zal met uitzon dering van zondag. 30 december, da gelijks voor het publiek te bezichti gen zyn tot en met 2 januari a.s. (van 2-5 en van 7.30-10 uur nam.). Nieuwe stukken van Ned. Comedie De Nederlandse Comedie neemt de navolgende stukken in studie: „De dans van de reiger" van Hugo Claus, onder regie van Ton Lutz, met in de hoofdrollen Ellen Vogel. Ton Lutz, Paul Cammermans en Mien Duy- maer van Twist. „Trojaanse vrouwen" van Euripi des. in de vertaling van Evert Straat, onder regie van Ton Lutz. met in de hoofdrollen Ank van der Moer, Ellen Vogel en Lous Hensen. „Les rustres" van Goldoni in de vertaling van Dolf Verspoor onder regie van Georges Vitaly. met in de hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Ko van Dijk en Paul Cammermans. Nicolaas Wijnberg ontwerpt voor deze stukken de decors en kostuums. IN RUSLAND Abstracte kunst of niet? Vier Russische abstracte kun stenaars hebben te Moskou bij eenkomsten bijgewoond die be legd waren door de ideologische commissie van het centrale co mité van de Russische commu nistische partij. Aan de bijeen komsten namen ruim HO Rus- Proces tegen stiefdochter Waarde van haar geschonken goed (Van onze Londense correspondent) De bekende 88-jarige Engelse schrijver Somerset Maugham, die in Nice uoont, heeft een proces aanhangig gemaakt tegen zijn dochter, Lady John Hope, de echtgenote van de vroegere Engelse minister van openbare werken, van tne hij een som van 7oo.noo pond (1 miljoen guldenterug eist. Deze vertegenwoordigt namelijk de waarde van de aan haar door hem geschonken goederen. Maugham, die eigeniyk haar stief vader is beweert dat Lady Hope ge brek aan genegenheid voor hem heeft getoond. Zij was een juridische actie tegen hem begonnen nadat Maugham in april van dit jaar zün collectie schilderüen bij Sothebey in Londen had geveild, welke een bedrag van 229.581 pond sterling opleverde. Zü beweerde dat Maugham de schilde rijen aan haar had geschonken. In juli weigerde de rechtbank Maugham het genoemde bedrag van Londen naar New York over te maken. Naar thans onthuld wordt heeft een rechtbank in Nice wettelijke kracht verleend aan de adoptie door Maugham van zün 50-jarige secreta ris. de heer Alan Searle, als zün zoon. Maugham tracht nu giften aan Lady Hope. afkomstig uit een door hem opgezet trustfonds ongedaan te ma ken. Indien hij succes heeft is het mo- gelijk dat zün gehele fortuin met inbegrip van zijn villa Sint Jean Cap Ferrat aan de Franse Rivièra, welke 3 M miljoen gulden waard is, Expositie Gele Rijders* an Leon Senf sische schrijvers, schilders, beeldhouwers, componisten en filmproducenten deel. Het doel van de bijeenkomst was een be spreking van "ideologische en creatieve zaken". De vier aanwezige abstracte kun stenaars waren de schilders Eli Bel- joetin. B Zhoetofski en P Nikonof en de beeldhouwer Ernst Nyeizvyest- ny. Zij werden onlangs alle vier In hec openbaar gekritiseerd door de voorzitter van de ideologische com missie. Leonid Ilyichef. Deze volgde oriarbij de door Chroesjtsjow aange geven lijn. die zei dat het hem voor kwam. dat de abstracte doeken ge schilderd waren „met de staart van een ezel". Tot nu toe werken de Russische abstracte kunstenaars rustig door aan hun abstracte kunstwerken. F.r zijn geen aanwüzingen dat hun iets in de weg wordt gelegd. 95 Op 15 januari 1963 zal het Korps Rijdende Artillerie, alge meen bekend als de „Gele Rij ders", na een onderbreking sinds 1950. weer ingesteld worden en in Schaarsbergen gelegerd zijn. Te vens hoopt men in februari het feit te herdenken dat het korps 200 jaar geleden bij Resolutie der Staten-Generaal op verzoek van de kapitein-géneraal Prins Willem V werd opgericht. Bovendien zal in Arnhem op het Gele Rijders plein een ruiterstandbeeld de Trompetter der Gele Rijders, ver vaardigd door Gijs Jacobs van den Hof, worden geplaatst. Naar aanleiding hiervan wordt ln februari in het Gemeentemuseum Arnhem een tentoonstelling samen gesteld. gewijd aan de Gele Ruders. Bijeengebracht worden schilderüen. tekeningen, aquarellen van kunste naars uit de 19e en 20e eeuw. zoals Koekoek. Geerlings, Hoynck van Pa- pendrecht, Breitner. Gaarne zal het Gemeentemuseum Arnhem berichten ontvangen om trent schilderüen .tekeningen en voorwerpen het Korps der Gele Rij ders betreffende, die zich in particu lier bezit bevinden. in het bezit zal komen van de heer Searle. Maugham heeft verklaard dat hfj Lady Hope altüd als zün dochter heeft beschouwd, maar haar nooit als zijn wettelük kind heeft erkend, zo dat hij alle haar gedane giften kan intrekken. Lady Hope is de dochter van Henry Wellcome, de eerste echt genoot van wijlen mevrouw Maugham Maughams advocaat roep ook arti kel 950 van de Franse Code Civile in, volgens welke giften kunnen wor den ongedaan gemaakt, wanneer de begiftigde ondankbaarheid toont. Lady John Hope zal in het proces worden vertegenwoordigd door de vroegere Franse premier, de advo caat Edgar Faure. Een Vincent van Gogli gestolen De politie van Zurich in Zwitser land heeft meegedeeld, dat verleden week uit de Buhrle-verzameling Vin cent van Gogh's „Kop van een boe renvrouw" is gestolen. De waarde van het doek wordt geschat op 80.000 Zw. franken. Het schilderij, dat een portret van olieverf op hout is, dateert van 1885. De afgebeelde vrouw heeft een witte boerinnenkap op het hoofd. Men vermoedt dat het schilder^ is ontvreemd door iemand die deelnam aan een bezichtiging onder leiding van een gids. De afmetingen van het doek zün 41 x 33,1 cm., en het is gevat in een goudkleurige lüst. De verzamelinc- Bührle is ondergebracht in een villa in de buitenwüken van Ztirich. WET ijs, waarop duizenden gewacht hebben, is dan toch gekomen Zij konden er in de afgelopen dagen écht „ouderwets" van genieten, lieten geen enkele gelegenheid ongebruikt om er op uit te trekken. De jongeren in de eerste plaats, de ouderen volgden misschien schoor voetend, maar éénmaal „de ijzers onder" werden ook zij weer jong en bleken tot méér in staat dan zij ooit gedacht hadden Wég van dc kachel, de oliestook of de centrale verwarming, wég van het warme hoekje bij de haard en de gezonde vrieslucht in. „Nu of nooit" hebben velen gedacht! f ET was mooi buiten en ze zwierden dat het een lieve lust was 11 Ze hadden het schaatsenrijden nog niet verleerd. Dat zit de Hol landers nu eenmaal in het bloed en in de spieren, gelukkige erfenis der voorvaderen. Toch was de pret niet onverdeeld, want naast bést ijs, waren en zijn'. er nog zoveel plekken, waar 't er wél mooi uitziet, maar waar het nog zó verradelijk onbetrouwbaar is, dat de meest dringende waar schuwingen nodig blijven. De vele doden, die het ijs reeds opeiste, spreken in dit opzicht helaas een duidelijke taal f ATEN de rijders in de komende dagen terdege op hun hoede blijvenT Ij Het ijs mag niemand verleiden tot onbezonnenheid. Hóe prachtig het er dikwijls ook uit mag zien, de dood ligt voortdurend op de loer. Niets is verraderlijker dan dit ijs, vooral nu het met een sneeuwlaag bedekt is. Wakken, scheuren en spleten kunnen daaronder liggen en vóór U het weet moet de krant weer melding maken van een nieuw drama, dat een afschuwelijke domper legt op alle winterpret, die de duizenden thans in haur greep heeft. Er zijn nog enkele vrije dagen voor de boeg. Elke schaatsenrijder dient ze met verstand en inzicht te gebruiken. Niemand geve zich over aan roekeloosheid, die de droevigste gevolgen kan hebben Laat een ieder daar diep van doordrongen zijn! FANTASIO. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5