ANDERE AND KUBACII: DE STAD DER IVOORBEWERKERS kunst kaleiöoscoqp IN NOOD BENDER FranzI maakte kunstambacht tot inheems ambacht r LH tIjLjO j met kergt verrast NINA-2 in reld P. WIJ DENES GEHULDIGD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 december 1962 Vierde blad no. 30841 iervoe [•«staking in Argentinië VOOR de imposante renaissancegevel van het slot in Erbach. midden in een met bloemen gesmukt gazon, staat 's lands vorst Franz I en kijkt van zijn stenen voetstuk welwillend neer op de vele, in bonte kleren gestoken, toeristen, die uit de internatio nale bussen stromen, om de betovering van het romantische stad je in Odenwald te leren kennen. Niet voor niets begint een rondgang door deze idyllische plaats met een blik op het bronzen standbeeld van de minzaam neer kijkende graaf Franz zu Erbach-Erbach. Franz I is, alhoewel hij reeds lang het tijdelijke voor het eeuwige heeft verwisseld, voor de ongeveer 6000 in woners van Erbach ook thans nog het symbool van de welstand; niet alleen omdat de kunstzinnige vorst uit de 18e eeuw zijn door erfenis verkregen slot verrijkte met een be zienswaardige jacht- en wapenver zameling. alsmede met een aanzien lijke collectie middeleeuwse ridderuit rustingen (waarvan het huidige toe risme dankbaar profiteert», maar vooral door zijn ambachtelijke „am bities". Behalve dat Franz I een regerend vorst was. oefende hij nog een an der beroep uit: hij was „ivoorbewer ker". Om de karige inkomsten van zijn boeren in het Odenwald wat te verruimen, voerde hij in Erbach de ivoorsnijkunst in. die hij zelf in Ita lië had geleerd. Binnen enkele jaren werd het kleine Erbach tot een cen trum van de Duitse ivoorsnijkunst en nog thans na bijna 200 jaar bevinden zich bijna 70 procent van alle ivoorverwerkende bedrijven van de Bondsrepubliek in het Odenwald. veral in Erbach wordit de vreem deling in contact gebracht met de produkten van dit reeds in Verbond Voor televisiespelen en composities Het Algemeen Nederlands Verbond stelt, als uitvoerder van het testa ment van mr. H L A. Visser, in 1963 een bedrag beschikbaar voor een of meer hoogstaande Nederlandse tele visiespelen (geen vertalingen). Het spel moet een tijdsduur hebben van 45 a 70 minuten. Het toe te ken nen bedrag varieert tussen f. 1.000 en f. 2.000. De jury bestaat uit de heren A Demedts (Kortrijki, K. van Iersel (Amsterdam) en M. van Loggum (Amsterdam). Voorts stelt het Algemeen Ned. Verbond in 1963 een bedrag beschik baar voor voortreffelijke, door een Noord- ot Zuid-Nederlander gecom poneerde muzikale werken. Dit jaar kunnen bekroond worden: enige lie deren met of zonder begeleiding, ge schikt om door kinderen gezongen te worden (f600—f750). een werk voor pianosolo of voor piano met or kest (f 1.000. f 1.500). een liederen cyclus op Nederlandse teksten met begeleiding van piano of van een klein ksmermuziekensemble (f. 900. f. 1.200» een werk voor een strijk- of blaasinstrument zonder begeleiding (f 750 - f. 1.000». en een werk voor schoolorkest (f 1.000). De jury bestaat uit de heren C.L. van Baaien 's-Gravenhage), M. Flothuis (Amsterdam), L. Gras (Brussel», prof.dr. F. van der Mue- ren (Leuven) en P. Niessing (Was senaar). Spelen en composities moeten wor den ingezonden voor 1 maart 1963 aan het secretariaat van het Alg. Ned. Verbond. Surinamestraat 28 te 's-Gravenhage. Bij de inzendingen moet een geslo ten envelop gevoegd worden, waarop een motto staat vermeld en waarin een brief met ngam, adres en tele foonnummer. De uitslagen worden in de zomer van 1963 bekend gemaakt. „Winter in <le Hout" De directie van de Stadsschouw- I burg te Haarlem wil trachten in I Haarlem een nieuwjaarstraditie in te voeren. Volgende week dinsdag, als de toneelgroep Centrum de landelijke première heeft gegeven van twee eenacters van Harold Pinter zal de avond worden besloten met „Winter in de Hout", een Haarlemse nieuw jaarsfantasie door de heer H. L. Pre- nen. Men wil voortaan ieder jaar een dergelijke fantasie op het toneel brengen. Leden van de toneelgroep Centrum zullen onder regie van Egbert van I Paridon deze keer de Winter in de Hout opvoeren. de oudheid hooggewaardeerde kunst ambacht. Schaakstukken, kettingen en hangers, armbanden, broches, dier beeldjes, eierlepels, met ivoor inge legde dozen, crucifixen, sacrale ge bruiksvoorwerpen in de 35 werk plaatsen, die Erbach telt, zal men de bezoeker aanschouwelijk demonstre ren, hoe vele toepassingsmogelijkhe den ivoor heeft. De produkten wor den naar alle landen van de wereld geëxporteerd. Terwijl voor de Eerste Wereldoorlog ivoren pianotoetsen de meeste aftrek vonden, zijn het thans de sieraden, die het beste gaan. Daar naast voeren vele bedrijven indivi duele opdrachten uit: natuurgetrou we kopieën van antieke beeldhouw werken. kerkversieringen, moderne beelden en wandreliëfs. Men verwerkt zowel Afrikaans als Indisch ivoor en het komt zo af en toe wel eens voor. dat een klant opdracht geeft tot de vervaardiging van een sieraad of beeld van .mammoettand". In de meeste Erbacher bedrijven, die van de ene generatie op de andere overgaan, is het handwerk nog altijd nummer een. Slechts wei nig bedrijven hebben hun arbeid „ge rationaliseerd" of .geïndustrialiseerd". In de meeste werkplaatsen werkt de meester, gehuld in fijne witte stof wolken nog bijna uitsluitend met gra- feerstift en schraapstaal. Slechts voor de grove voorbewerking gebruikt hij een elektr. handboor, dezelfde boor overigens, die de tandarts gebruikt bij de behandeling van het mense lijk gebit. Vormgevoel, artistiek inzicht en een gedegen vakopleiding zijn de voor waarde voor dit beroep, dat behalve de vaardigheid in de snij kunst ook een grote kennis van tekenen, model leren en draaien vereist. Voor een grondige opleiding van toekomstige meesters in het vak zorgt de in Er bach sedert de 19e eeuw gevestigde vakschool voor ivoorbewerkers, die in een tijd van vier jaar van begaafde leerlingen kunstenaars maakt. Voor het beroep van ivoor bewerker, waarbij kunstenaars alleen met behulp van graveer- schrift en schraapstaal het ivoor bewerken, zijn vormgevoel, ar tistiek inzicht en een degelijke vakopleiding voorwaarde. In Argentinië heeft vanochtend het personeel van het genationaliseerde vervoersbedrijf het werk voor 24 uur neergelegd, waardoor het spoorweg verkeer, de autobusdiensten, de rivier veren en de luchtvaart werden ver lamd. Het hogere personeel hield zich buiten de actie, zo ook het personeel van particuliere autobusondernemin gen. De vakbond van het overheidsver- voerspersoneel zei geen nieuwe voor zieningen na te streven, doch alleen uitbetaling van achterstallige lonen en pensioenen. AARDSCHOK IN LISSABON In Lissabon is op tweede kerstdag een aardschok gevoeld, die enkele se conden heeft geduurd. Volgens de brandweer zijn verscheidene gebou wen zodanig gescheurd dat zij drei gen in te storten. Ook ettelijke schoorstenen bezweken en in enkele wijken van Lissabon zijn de telefoon verbindingen en de elektrische stroomvoorziening gestoord. Van slachtofers is geen melding gemaakt. De aardschok, waaraan een krach tig ondergronds geluid voorafging, is ook waargenomen in Oporto en an dere plaatsen in heel Portugal. JEHOVA'S GETUIGEN IN RUSLAND VEROORDEELD Een niet genoemd aantal Jeho vah's getuigen, die drie klandestiene drukkerijen in de Sowjet-Unie ex ploiteerden, zijn tot gevangenisstraf fen veroordeeld, aldus meldt het vak- be./egingsblad in de Sowjet-Unie, Troed. Volgens Troed heeft „de onder- grondse Jehova-onderneming" in- |structies gekregen van een centrum van de beweging in Brooklyn, die niet van religieuze aard waren. Het wa- I ren instructies tot „verboden antiso ciale en staatsvijandiga activiteit". Anders dan andere door zijn eigen karakter-maar altijd dezelfde door COEn rUNK TONEELSPELER EN TV-ACTEUR GERAERT TER BORCH- PRIJS 1962 De Commissaris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, zal donderdag middag 10 januari tijdens een bijeen komst in de Statenzaal te Zwolle, de door Provinciale Staten van Over ijssel ingestelde Geraert ter Borch- prijs voor 1962 uitreiken. Haarlemmermeer REHABILITATIE VAN SJOSKAKOWITSJ-OPERA In Moskou is woensdagavond voor het eerst sinds 1936 de opera Cate- rina Izmailova van Dimitri Sjoswa- kowitsj weer opgevoerd. Onder de aanwezigen bevond zich Serge Chroesjtsjow, de zoon van de Sowjet- premier. Ook de componist zelf woon de de „rehabilitatie" van zijn destijds door Stalin verboden werk bij. Hij werd stormachtig toegejuicht. 1//IC1 FT m Vuurtorenwachters Op het ogenblik heeft deze vak school slechts weinig leerlingen. Hoe- I wel de afzetmogelijkheden voor ivo ren produkten sinds 1945 van jaar I tot jaar beter zijn geworden en de beroepskansen voor de mensen, die I de ivoorsnijkunst beoefenen, goed zijn, zijn vele jonge mensen bang voor de lange opleidingstüd en h?t I risico, dat aan dit zo zeer van de artistieke en ambachtelijke begaafd heid afhankelijke beroep vastzit. De afdeling Haarlemmermeer van de Nederlandse Vereniging tot Be- j scherming van Dieren is een groot scheepse actie aan de gang om de vele vogels te helpen, die in de ring- i vaart en in de tochten en vaarten van de Haarlemmermeer door de vorst in moeilijkheden zijn. Tien- duizenden vogels, meerkoeten, wilde j eenden, wilde zwanen en wilde gan- i zen en ook zeemeeuwen vinden nog I slechts met moeite open plekken in I het ijs. Door het plotseling, invallen van de vrij strenge vorst zag de afde- 1 ling Haarlemmermeer zich genood zaakt op korte termijn een reddings- j actie op touw te zetten. Vele dieren 1 dreigen vast te vriezen. Voor de an- j deren is er geen voldoende voedsel aanwezig. Reeds maandag zijn de dierenbe- j schermers in de Haarlemmermeer be gonnen met vastgevroren vogels te bevrijden. In dit uitgestrekte water- j gebied is men echter niet precies op de hoogte waar zich overal vogels in nood bevinden. De vereniging heeft dan ook alle dierenvrienden in de Haarlemmermeer en omgeving verzocht op te geven, waar vogels in grote groepen bijelkaar komen. Ver der wil men graag adressen ontvan gen van mensen, die voedsel voor de I watervogels beschikbaar willen stel- I len. Kerstmis.is dit Jaar voor de Ne derlandse vuurtorenwachters, die de kerstdagen dienst hebben gedaan, beter begonnen dan zij tevoren kon den veronderstellen. Precies om middernacht heeft het Leger des Heils bij alle vuurtorens langs de Nederlandse kust een kerst pakket laten bezorgen. Luitenant-kolonel P. Deurloo, divi sieofficier van het Leger des Heils in Amsterdam, van waaruit de actie is geleid, heeft kerstnacht persoonlijk een bezoek aan de buurtorenwachter van Egmond aan Zee gebracht. In totaal zijn 33 kerstpakketten uitgereikt aan vuurtorenwachters en hun assistenten. Behalve diverse ver snaperingen zat er in het pakket ook een schrijfmap met een door een heilssoldaat gemaakt gedicht, opge- I jaarlijkse verbintenis aanzienlijk grotere artistieke mogelijkheden dragen aan de Nederlandse vuurto renwachters. De acteur Ko van Dijk heeft besloten het volgend seizoen, d.w.z. na 1 september 1963, zijn verbintenis met de Nederlandsche Comedie niet meer te vernieuwen. De heer Van Dijk heeft ver klaard dat hij in het huidige toneel- en televisiebestel onvoldoende motieven ziet om zich te verbinden aan éénzelfde gezelschap, waarbij naar zijn ervaring zowel regie- als spelmogelijkheden voor hem te beperkt zijn. Hij heeft nog geen vaste plannen voor het volgend seizoen, maar hij verwacht dat hij vrij van een vaste zal kunnen verwezenlijken. Een piano is een prachtig bezit voor heel het gezin. Ook voor u is dit ideaal beslist bereikbaar. Kom gerust eens bij ons kijken naar de vele merken en praten over de talrijke mogelijkheden. Wij geven u graag alle gewenste inlichtingen. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda - Rotterdam deskundig in klank Zeer eenzijdige „Uitwisseling" O De Amerikaanse Congrescommis sie voor de kernenergie heeft er be zwaar tegen gemaakt, dat de Ame rikaanse autoriteiten buitenlandse re geringen technische gegevens hebben verschaft over door kernenergie voortbewogen onderzeeboten. Het Congres had tevoren toestemming moeten verlenen. Een en ander blijkt uit pas nu vrijgegeven getuigenver klaringen, die op 31 maart en 1 april j.l. voor de commissie werden afge legd. Tot de getuigen behoorde vice-ad- miraal Rlckover, die wel de „vader der kernenergie-onderzeeboot" wordt genoemd, die verklaarde, dat de V S. een door het Congres goedgekeurde overeenkomst met Engeland hadden gesloten, „waarbij wij de Britten de beschikking gaven over de volledige en gedetailleerde plannen voor on ze snelste onderzeeboot". Rickover voegde hieraan toe: „Wij hebben voor de Engelsen zelfs een gehele Nestor Nederlandse triskunde-leraren De nestor van de Nederlandse wis- kunde-leraren de heer P. Wijdenes uit Amsterdam is maandacmiddag in „Die Port van Clcve" in .Amsterdam gehuldigd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het nieuw tijd schrift voor wiskunde, waarvan hij de oprichter is en ter ere van zijn 90-ste verjaardag. De heer Wijdenes. erelid van het wiskundig genootschap „Een onver moede arbeid komt alles te boven" en tevens erelid van cU vereniging van leraren in de wiskunde, de me chanica en de cosmosgrafie „Wime- cos" heeft zich na 1911 geheel gewijd aan de opleiding van leerkrachten, het redigeren van tijdschriften en het schrijven van leerboeken. Meer dan een miljoen schoolboeken met ruim 100 verschillende titels, dra gen de naam van de heer Wijdenes, die zijn werkzaamheden tot op de dag van vandaag voorzet, hoewel hij reeds jaren niet meer voor de klas staat. Zeer velen kwamen de vitale 90- jarige geluk wensen met de twee jubilea. Burgemeester en wethouders van Amsterdam stuurden een geluks telegram. De redactie van het nieuwe tijdschrift voor wiskunde bood de heer Wydenes een speciale jubileum uitgave aan. De vele sprekers schetsten de heer Wijdenes als de onbetwiste nestor der wiskunde-leraren in ons land en als een groot pedagoog. Ook de 87-jarig prof. dr. F. Schuh, van de oprichting af medewerker van het nieuw tijd schrift voor wiskunde, werd ln de huldiging betrokken. Parlement Formosa wil oorlog O Het parlement van natlonalistlsch- China heeft op eerste kerstdag een resolutie goedgekeurd waarin de re gering van Taipeh verzocht wordt, onderhandelingen te openen met de Verenigde Staten over een wijziging van het verdedigingsverdrag met de VS met 't doel de clausule geschrapt te krijgen aangaande de bescherming van Taiwan "Formosa», waardoor de nationalistische regering alle vrijheid zou hebben een tegenaanval tegen de Chinese Volksrepubliek te beginnen. In de resolutie wordt de regering ook verzocht, zonder verdere vertra- ging de tegenaanval ln te zetten. i Russische oud-minister Raiier overleden David Raizer, een der grondleggers van de Russische zware industrie, is na een langdurige ziekte op 58-ja- rige leeftijd overleden, aldus het persbureau „Tass". Raizer. een jood. is bijna zeven jaar. tot 1957. minister voor Indu striële aangelegenheden geweest. Ook de laatste jaren, toen hij al ernstig ziek was. werd hij nog geregeld ge raadpleegd. Het door het centrale comité van de Russische commu nistische party en de regering uit gegeven overlijdensbericht van o.m. ondertekend door premier Chroesjt sjow. De voorstelling zal op woensdag 2 januari worden herhaald. De grote slagtanden van de olifant vormen het „ruw mate- riaal" voor kunstzinnig model leren en draaien. Het hier opgeslagen ivoor i afkomstig uit India en Afrika. nieuwe wei aangekomen O De Nina-2, de getrouwe kopie van een van de twee galjoenen die het schip begeleidden, waar mee Columbus aan het eind van de vijftiende eeuw zijn eerste reis naar Amerika maakte, is dinsdag cp het eilland San Salvador in de Bahama-archipel aangekomen. Op 10 oktober rvas het vaartuig van de Canarische eilanden ver trokken. Het beschikte over de zelfde primitieve navigatie-in- strumenten als Columbus. Een kleine maand geleden maakte men zich ongerust over het scheepje en zijn bemanning. Na een uitgebreid onderzoek door j vliegtuigen en schepen bleek de Nina 2 enkele duizenden mijlen uit de koers te zijn geraakt. De reis van Columbus naar Ame rika in 1492 heeft aanzienlijk korter ceduurd dan de op tweede kerstdag j stond uit zes leden, onder wie de *7'"' geëindigde tocht van de Nina-2 Co- Spaanse gezagvoerder Carlos Etayo. UT ,er lumbus was aan boord van de „Santa Ook op het gebied van de voeding h® «5fwee! JTikanm heb- Maria", begeleid door de galjoenen was de tocht van Columbus zo ge- u3?. Britten gekregen, ••Nina" en „La Pinta", op 3 augustus' trouw mogelijk nagebootst De Nina-2 I Sï^e L»ïf5 e€n he,eboH van 1492 uit de Noordspaanse haven Gue- had veel te kampen met windstilte. .„1, n hliïl tana vertrokken en hij kwam. na een Hier had de kapitein rekening mee d. kort oponthoud op de Canarische gehouden. toen hij voor drie maan- r'efenTe Rosirll GU Jiu'ik £,n eilanden op 12 oktober op het Baha- den levensmiddelen had laten ln- „,to, (n*S ch k^b u ma-eiland San Salvador aan. De laden iV"'.'r*0!Vif":1" f Nina-2 begon haar reis op 24 augus- In enkele opzichten had Columbus kruiser L^nr R?acli' °a^n 'S' tus en arriveerde op 26 december op het gemakkelijker dan zijn navolgers, mouth niet had Uten door "iln San Salvador, na ook Las Palm.s te 7.0 beschikte hij over meer en grote- omdal de Bril- Marine er he'ma hebben aangedaan re schepen, de Santa Maria mat 100 zegevena ovrr de van hrt De reis van de Nina-2 werd bekos- ton. de Plnta 50 ton en Nina 40 ton ,ehlp had gevraagd, li:-,, we" .,g tigd door de ..Saturday Evening en over meer manschappen, in totaal hernatte on het feit dal het ,m Post waarvan een verslaggever de 88 man, van wie achttien op de j een type ging dai niet „nder hit fabriek in de VS gebouwd, die haar vermogen aon kernenergie ontleend en waarin de kernenergieuitrusting voor onderzeeeërs werd vervaardigd". Voorts zei Rickover, dat Amerika de Britten volledige inlichtingen had verschaft over de vervaardiging van de kernen van kernenergie-reactors en veel Brits marinepersoneel aan boord van de Amerikaanse kernener gieonderzeeërs had opgeleid. De Democratische Senator Clinton Anderson onderstreepte naar aan leiding van Rickotcrs verklaringen, van „uitwisseling" geen spra- I tocht meemaakte. De bemanning be- „Nina". I Amerikaans-Britse verdrag viel.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7