Meer ijs, dan verkeer, 40 doden brand en door gas Bus met raast vluchtelingen obstakels Zes personen gedood door gasverstikking Explosie Rotterdam eist 2 mensenlevens VIER bejaarden in Rotterdam verrast door felle brand VORST BLIJFT 1 Trieste tol van een witte kerst Kernproeven op Kerstmis WEERBERICHT Drama in Waalwijk Samenzwering ontdekt in TUNESIE In Amerika 820 doden ONDER EEN HAGEL VAN KOGELS: „WILHELMINA" is UITVERKOCHT Uitgerust met sneeuwploeg en gepantserd I Mariner II constateerde geen magnetisch veld nabij Vernis ^ïlt 'euivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 DECEMBER 1962 No. 30841 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nederland heeft voor het eerst sinds jaren weer een witte kerst beleefd. Gisteren dwarrelden vele sneeuwvlokken op ons koude landje neer, dat daardoor op sommige plaatsen het aanzien van een klassieke kerstkaart kreeg. Nederland heeft echter een trieste tol voor deze winterse schoon heid moeten betalen. Meer dan veertig doden vielen er dezer dagen te betreuren. Zeker zestien personen zakten door het ys en verdronken. Het verkeer eiste tenminste dertien mensenlevens. Vier bejaarden kwamen om het leven bij een brand in Rotterdam. By een gasontploffing, eveneens in de Maasstad, kwamen twee personen om het leven. Gas uit een geiser doodde in Waaiwük zes personen. Het slachtoffer laat een vrouw i een kind achter. De Sowjet-Unie heeft op 23, 24 en 25 december een aantal kernproeven in de dampkring genomen, waaron der een met een kracht van ongeveer twintig megaton op de 24ste. aldus een mededeling van de Amerikaanse commissi! voor atoomenergie, waarin niet het aantal proeven werd ge noemd Er was echter ..minstens één proef per dag" in de genoemde perio de geconstateerd, alle in het gebied van Nova Zembla. Tot zaterdag jl. had de commissie m.'lding gemaakt van in totaal 36 Russische kernproeven in de damp- kung ir. at serie die in de afgelopen zomer werd geopend. AANHOUDENDE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat teluk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind 1 tussen zuidwest en zuid. Lichte, in de nacht en ochtend, plaatselijk matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 DECEMBER. Zon op: 0843. onder: 16.35. Maan op: 09.53, onder: 18 20. I Hoogwater te Katwijk te 4.09 en !C 18 uur. Laagwater te en 12.13 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) ken. In Anna Paulowna kwam de 24-jarige Johan Visch uit Heiloo gisteren om dezelfde tragische wijze om het leven. Baby gestikt De vijf maanden oude Theodorus van der Wiel uit Amsterdam (Ruvs- straati is op eerste kerstdag 's mid dags in zijn kussen gestikt. De groot vader trof het kind dood in zijn bed je aan. De moeder had tevoren de baby goed verzorgd in het bedje ach tergelaten. In het Drentse plaatsje Hoogeveen is het stoffelijk overschot gevonden van de 90-jange Lubbert Strijker uit Oude Krim igem. Coevordent, De man, die door de kou was om gekomen, was midden in de nacht j in zijn pyjama het huis van zijn dochter uitgelopen nadat zijn De stoffelijke resten van de vier personen, die zondagavond in het Schildmeer verdronken de 11-jari- i n. H„ R a Q ge Lammert Meijer, diens 42-jarige leekPis gisteren de 13^iariee Ronnv vader J. Meijer, zijn 25-jarige zwager fls^en e|reden m teSron J. Haan en de 12-jarige Geert Kleef- *01K ln een *aK 8ereden en verdron man. allen uit Helium (Gr.) zijn Inmiddels gevonden. In het Kagermeer ver dronken gisteren de 16-jarige J. Griekspoor uit Nieuw Vennep. In de loop van de dag zijn er zes kinderen door het ijs van het Kagermeer ge zakt. Ze konden alle zes eehter tijdig worden gered. Op de Witte Brekken, een meer tussen Sneek en Lemmer, zag de 18-jarige Popke de Jong uit Scharsterbrug gistermiddag een van zijn broers, de 22-jarige Piet de Jong voor zyn ogen verdrinken in een wak. Een andere broer, de 16-jarige Her man. heeft hy met veel moeite weten te redden. In de Hoogeveense Vaart by Echten reed gisteren de 22-jarige verpleger J. W. Buiten uit Echten in een wak en verdronk. Zyn 17-jarige broer kwam ook in het wak, maar kon zich redden. In Loosdrecht zakten gistermiddag drie jongens door het ys. Twee konden gered worden, maar voor de 18-jarige J. Roos uit Soest kwam de hulp te laat. In Oisterwijk reed de 12- jarige A. van Elderen uit Moergestel gistermorgen in een wak en verdronk Op het Noor d-H ollandse Kanaal bij Purmerend kwam de 11-jarige Hans de Boer uit Beem- ster gistermiddag tussen losliggende schotsen terecht en verdronk. In Rotterdam zakte de 15- Jarige leerling-schilder F. van Splun- ter gisteren door het ys van de Berg- seplas. Binnen drie minuten was hij op het droge geholpen, maar toen reeds waren de levensgeesten gewe ken. Op de Friese kanalen worden twee zoons van de Friese vee handelaar Harm de Vries uit Sua- meer sinds de eerste kerstdag ver mist. De twee jongens, Harke (14) en Hendrikus (15) zijn niet terugge keerd van een schaatstocht op het Prinses Margrietkanaal. Een inten sieve speurtocht heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. In de Leemputten onder Bosschehoofd is maandagmiddag de 29-jarige J. Albers uit Sint Willibrord door het ys gezakt en verdronken. gas met volle kracht naar buiten via enige geopende branders van het gasfornuis. Een arts constateerde, dat het echtpaar waarschijnlijk reeds de dag tevoren was overleden. Daar het gas via een luchtkoker kon ontsnap pen werd vermoedelijk de ontploffing van de geiser heeft tenslotte het gas toch tot explosie gebracht. Er brak gelukkig geen brand uit. Doordat er in de buurt veel gebouwd wordt, wa ren er veel planken en boardplaten voorradig om de ruiten snel te dich ten. Zes personen zijn in de nacht van de eerste op de tweede kerstdag in Waalwijk als gevolg van verstik king om het leven gekomen. De oor zaak vai. dit trieste gebeuren was waarschijnlijk, dat gedurende de nacht half verbrand gas uit een geiser naar de bovenverdieping stroomde en daar de slaapkamers binnendrong. I)e slachtoffers zyn de 39-jar c Anthonius Trimbach, poelier, zijn 36-jarige vrouw Elisabeth Timmers en de drie kinderen uit dit gezin, ie weten Kendrika (10), Theodorus (8) en Adriana (3), en een logeetje, de zevenjarige Henrika van Daaien uit Kaatsheuvel. Omstreeks half tien gistermorgen viel hel de heer H. Aarts in de Thorbeckelaan op. dat hei bij de fa milie Trimbach-Timmert in net huis naast hem ongewoon stil bleef. Om dat hy tezamen met de heer Trim- back het poeliersbedrijl „De Fa zant" voert, beschikte hy over een sieutei var. de woning. Hij ging bin nen en kreeg op zyn geroep geen ?ntwi.ord. De heer Aarts sloeg daar- •p alarm en waarschuwde politie, doktoren en een geestelijke. Even .ate; werd de verschrikkelyke ont dekking gedaan. Het hele gezin Trimbach. man. •rouw ei. drie kinderen, en het lo geetje, de 7-jarige Henrika van Eaa:en uil Kaatsheuvel, werden op Het water is gaan stromen met het gevolg, dat do geiser ging bran den zonder dat dit i- opgemerkt. Toen in de keuken de zuurstof na enige tyd was opgebruikt (door het branden van de geiser) heeft, naar zich o.i de mening van de deskundigen, half verbrand gas de verdieping gevuld, met als gevolg, dat allen die op de slaapkamers, waarvan de deuren openstonden, sliepen door verstik king om het leven zyn gekomen. Na het onderzoek zijn de stoffelij ke resten vrygegeven en overge bracht naar een rouwkamer, waar ze zyn opgebaard. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 29 december te half een in de parochiekerk van de H. Clemens in Baardwijk. Van het Waalwijkse stadhuis hing gistermiddag de vlag halfstok. In Tunesië is een samenzwering tegen de staat ontdekt. Een dertig tal personen is gearresteerd. Het was de bedoeling president Bourguiba te vermoorden. Een officier van Bour- guiba's lijfwacht was by het kom- plot betrokken. In een toespraak ont hulde de president, dat „voormalige geitehouders zich opmaakten minis ters te worden". Hij schreef het ont staan van een dergelijk komplot toe aan „een hutspot van lasterpraatjes over economische maatregelen, die slecht zijn ontvangen". En omdat er in Tunesie geen politieregime bestaat konden de samenzweerders plannen maken zonder dat iemand er iets van wist. „Lazhar Chraiti. de rijke man die door het regime met eer bewijzen werd overladen, besloot dat ik moest worden uitTeschakeld". al dus Bourguiba. Chraiti is een voor malig lid van het Tunesische verzet tegen de Franse bezetting van het land. Tot de samenzweerders behoorden studenten en aanhangers van Wijlen Salah ben Joessef. die secretaris generaal van de Neo-Destour-partij is geweest. de regeringspartij Ben Joessef was een tegenstander van Bourguiba en woonde vele jaren in ballingschap in Cairo. Hij werd vorig jaar door onbekenden in West- Duitsland vermoord. De Tunesische regering heeft reeds in het verleden verklaard, dat Ren Joessef zich tij dens zijn verblijf in Cairo bezighield met pogingen om Bourguiba te ver moorden. Onder de arrestanten bevinden de bevelhebber van een eenheid gevechtswagens, een luite nant. die de Franse militaire aca demie te St.-Cvr heeft bezocht en een gewezen lid van het Tunesische Vrijheidsfront, dat indertijd tegen de Fransen heeft gestreden De e?nsla7 op Bourguiba had moe ten plaatshebben kort voor zijn ver trek naar Le Kef. ongeveer 150 km ten zuidwesten van Tunis, waar een vrouwencongres werd gehouden. Toen Bourguiba, na het bekend- wórden van de mislukte poeine tot een aanslag, het congres bezocht, werd hij heeroet door «en apolaus. dat n'"et minder dan vijftien minuten duurde. vrouw onwel was geworden, waar- ^,e eerste etage dood aangetroffen. Fpn vnn rif» niPKiPt law nr» rif» ornnn door hij waarschynlijk van streek was geraakt. Ongeveer honderd meter van de woning werd hij dooi de koude bevangen en viel hy neer op de plaats, waar hij later werd gevonden. Vele bewoners van de Molièrewcg in Rotterdam zijn op eerste kerstdag 's middags omstreeks half drie opge schrikt door een enorme knal. Een gasontploffing had de voorgevel van pand nr. 74 geheel weggeslagen. Tal loze ruiten in de omgeving waren ge sprongen. Groot was echter de ont steltenis, toen men temidden van de enorme ravage de stoffelijke resten ontdekte van de 56-jarlge heer W. Harpe en diens 43-jarige echtgenote. Een van de meisjes lag op de grond ir. de slaapkamer van cie ouders. De andere slachtoffers lagen op bed Onder leiding van mr. Bruigom, officier van Justitie in Den Bosch is ter plaatse een onderzoek inge steld. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat een aftapkraantje van de waterleiding in ae w.c. open was georaaid, terwijl boven in de douchecel twee waterkranen en in de keuken de waimwaterkraan waren opengedraaid De hoofd kraan was evenwel niet dichtge- Tijdens de kerstdagen en het daaraan voorafgaande week einde zijn 820 Amerikanen om het leven gekomen, van wie ruim zeshonderd door verkeersonge lukken. Te Pouhhouag in de brandweerlieden werden ge wond. In vele delen van de wereld is kerstmis koud geweest. Een groot deel van de Verenigde Staten. Canada, Engeland, de Beneluxlanden, West- Duitsland, Frankrijk en Italië was met sneeuw bedekt Zelfs in Barcelo na. Spanje, viel heel wat sneeuw en in zuid-Sicilié lag op eerste kerstdag een licht sneeuwkleed over de vroege amandelbloesem. In de Portugese hoofdstad Lissabon zakte het kwik voor het eerst in zeventig jaar tot onder 't vriespunt. Penhas Douadas staat New York werden zes kin- I-sloe2 alle records in Portugal: daar staat iNew ïork werden zes kin- was het 15 graden Qnder nul deren (van negen maanden tot acht jaar) uit hetzelfde gezin bij een brand gedood. De ouders waren bij buren op bezoek toen de brand woedde. In Frankrijk heeft de koude vijftien slachtoffers geëist. Bij een brand in de Noorse stad draaio. Het is waarschynlijk j Bcrgen kwamen in een hotcj 2es bedoeling geweest deze af te slut ten om bevriezing te voorkomen. mensen om het leven. Drie Vier bejaarde mensen, die za- ten te bridgen, zijn op kerst avond op een beletage aan het Heemraadsplein te Rotterdam overvallen door een felle brand. De vlammen, die uit het souter rain waar de showroom van een elektrotechnisch bedrijf was geves in Zwitserland werden vele berg dorpen geisoleerd. In de Jura daalde de temperatuur tot 28 graden onder nul. In het Beierse wintersportoord Garmisch-Partenkirchen werd 23 gra den onder het vriespunt gemeten. In 't noorden van West-Duitsland werd 10 graden vorst genoteerd. Oostenrijk had zyn koudste en witste Kerstmis "f- sinds twintig Jaar: in Innsbruck vroor het 27 graden De Zweedse hoofdstad Stockholm zette op tweede kerstdag een leger van 900 man aan het werk met sneeuwploegen, schop pen en zand om de straten weer be gaanbaar te maken. Ook in Dene marken sneeuwde het gisteren. In Polen was het treinverkeer door zware vorst ontwricht. Wat ontwrich ting van het verkeer betreft konden ook zuid-Frankrijk en noord-Spanje hun plezier wel op: de grenspost van Perthus in de Pyreneeën moest wor den gesloten. Zesduizend voertuigen met Franse vakantiegangers strand den aan de Spaanse zyde van de grens. Advertentie De eerste druk van het FOTOBOEK Zodra de tweede (en laatste) druk gereed is, zullen wij dit bekend maken. Zij, die de laatste dagen een of meer exemplaren bestelden en deze nog niet hebben ontvan gen. zullen dus even geduld moeten hebben. De mogelijkheid is thans weer aanwezig, éen of meer exem plaren té doen reserveren. De prijs bedraagt, ongewij zigd f 1 95 per exemplaar, af gehaald aan ons bureau, en f2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE Twee Oostduitse echtparen zijn op tweede kerstdag met hun vier kinderen in een door pantserplaten beschermde bus Twee Oostduitse echtparen en hun vier kinderen zijn op tweede I kerstdag in dit busje in volle vaart door de grensversperrin- gen gereden en veilig in het wes- j ten aangekomen. Zij werden met getroffen door de kogels, welke de Oostduitse grenswachten af vuurden. in volle vaart door drie sta-1 len slagbomen gereden en on der een haqel van kogels naar West-Berlijn ontkomen. De bus, waaraan een sneeuwploeg was bevestigd om obstakels uit de weg te ruimen, passeerde de grens bij de Oostduitse doorlaatpost te Babelsberg, aan de verkeersweg van West-Duitsland naar Berlijn. Slechts één van de inzittenden werd gewond: de bestuurder die sntjwon- den opliep toen de voorruit ver splinterd werd. De bus was gistermorgen vroeg bij de doorlaatpost aangekomen. Volgens ooggetuigen werden de grenswachten bij de eerste slag boom volkomen verrast, toen de bus er doorheen reed. maar bij de volgende post hadden de Oost duitsers het vuur geopend. Na het gebeurde had de grenswacht versterking gekregen. De Westber- lijnse politie heeft meegedeeld dat het verkeer op de hoofdweg een kort oponthoud kreeg. De kinderen van de vluchtelingen zyn drie meisjes van één, drie en dertien jaar en een tienjarig jon getje. Volgens de politie zijn zjj af- \r«|||(|i|3CT MUTllHTH komstig uit Neugersdorf, in het t" zuidoosten van Oost-Duitsland en Y'lll T41111 1*' 11 I 11 ongeveer 250 kilometer van Berlijn. c? De vluchtelingen waren met de bus De vlucht van het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-II dat der- drir dagen en naehten onderweg Ufn dagen gelcd(.„ de plancet VeniiS geweest van Saksen naar Brrlun. op Pen afstand van 34.500 km pas- In West-Berlyn werden zij met- seerde. heeft voorlopig aangetoond, een opgenomen en verzorgd in het dat Venus geen of slechts een gering magnetisch veld bezit, vluchtelingenkamp Marienfelde. j De Mariner-n zendt nog steeds Urenlang waren zij echter zo van gegevens naar de aarde. Men ver streek van hun spannende vlucht, wacbt vandaag waardevolle metin- gen van de straling van de zon op dat ze niet in staat waren hun be- nog geen 106 miljoen km Het ruim- .zich thans met levenissen te beschrijven. tevaartuig zal de zon dichterbij pas- 144.000 km per de gevel naar de beletage raasden barricadeerden de enige uitweg voor de bewoners en hun twee gasten. De bewoners, de 81-jarige A. Spruit, heeft zelf nog de brandweer gealar meerd via de telefoon, die in een ka mer aan de voorzyde van de woning stond. Een dichte rook sneed de in de kamer aanwezigen de adem af. De heer Spruit, zyn 85-jarige echtge note. H. M. Spruit—Rademaker, en de 61-jarige huishoudster J. M. G. Broeze, wonende aan de Straat- weg in Hilgersberg, moeten vrij i snel bedwelmd zijn geweest. Nadat de brand was beblust vond men I hun verkoolde lichamen op de vloer. De 81-jarige H. A. Roothmeijer van de Straatweg in Hilgersberg. by wie mej. Broeze huishoudster was, wist het raam te bereiken, dwars door vlammen en rook liet hy zich op de straat vallen, waar hij zwaargewond werd aangetroffen. Hij werd in zorg wekkende toestand, o.a. met een schedelhasisfractuur. in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen, waar hij la ter bezweek aan de opgelopen ver wondingen 1 Een 67-jarige doofstomme man, de heer H Wittepoel, die zich up de eerste verdieping bevond, kon nog langs de trap naar beneden worden gebracht. Hij had een rookvergifti ging opgelopen, waartoe hij in het ziekenhuis werd behandeld. Een jong echtpaar, dat op de tweede etage ka mers had gehuurd, heeft zich met kennissen, die op visite waren, langs het dak in veiligheid weten te stel len. Bij de blussing werd de brand wacht D. van Willigenburg onwel door rook. Ook hy werd in het zie kenhuis behandeld. Op de lage erfbrug is een Ahrens Fox-spuit, die op weg was naar het In dit Rotterdamse pand woed de op kerstavond een felle brand welke aan vier bejaarde mensen het leven heeft gekost. Drie kwamen bij de brand zelf om. een vierde overleed later in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. Heemraadplein, met grote kracht tegen een motorwagen van tramlyn 17 gebotst. Zowel tram als brana- weerauto werd zwaar beschadigd. Ernstige persoonlijke ongelukken hebben zich daarby echter niet voor gedaan. Dit ongeval was ook niet van invloed op het blussingswerk. Over de oorzaak van deze tragische brand tast men nog in het duister. Gedurende de kerstdagen verdween het grote hogedrukgehied met een luchtdrukwaarde in de kern boven zuid Zweden van iets boven 1050 millibaar. Er ontstond daar een vlakke depressie, welke donderdag morgen een diepte had van 1003 millibar, terwijl by IJsland de luchtdruk tijdelijk steeg tot boven 1040 millibar. Aan de flank van dit nieuwe hoge drukgehied stroomde by noorde lijke winden koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden, het geen vergezeld ging van een sneeuwgebied, dat zich tweede kerstdag van 't noordwesten naar het zuidoosten over ons land uit breidde. Door winddraaiing naar westelijke richtingen steeg vlak aan zee ge durende enige tyd plaatselijk de temperatuur tot even boven nul en viel ook wat regen of motregen, maar elders bleef de vorst voort duren zy het in mindere mate dan de vorige dagen. Inmiddels ontwikkelt de luchtdruk- verdeling zich op een wyze. welke op aanhouden van de vorsttoestand in geheel west Europa duidt. seren dan enig andere satelliet tot dusver heeft gedaan. Volgens geleerden is het zwakke magnetische veld van Venus moge lijk een gevolg van de trage omwen teling van de planeet. Russische onderzoekingen hebben b.v. aangetoond, dat de langzaam draaiende maan een magnetisch veld heeft dat in kracht slechts eender de is van dat van de aarde. Do Marlner-II die 293 miljoen km moest afleggen om bi) Venus te ko men, is deze planeet nu al 5.6 mil joen km voorbij. In verhouding tot de zon beweegt het ruimt'vaartuig een snel! id van uur. t Uit het Leidsch Dagblad van l 27 Dec. 1862: j Het Rijks-Telsgraafkan- toor is heden naar dc Aal- J markt verplaatst. t he Tot 2den praeceptor aan het Stedelijk gymnasium is benoemd J. J. Comelissen, candidaat in de letteren aan Hoogeschool alhier. t be: t ca: t de

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1