Kerstkaartenactie Bedrijfstechn. school bracht ruim 5.555 op DIT IS UW KERK HERVORMD LEIDES DE SCHIJNWERPER PESSIMISTISCHE PROGNOSE: Oostenrijk komt in erg grote economische moeilijkheden Oecumenisch concert in de Geref. Kerk te Leiderdorp Koordirigenten slaagden in overleg Lucht luis voor zeveu mille LEVD9CVV DAGBLAD ZATERDAG tZ DECEMBER 1992 percelen Ten overstaan van: Notaris J. C. van Eek te Lelden: Woonhuizen en erven Balistraat 54. 56. 58, 60. 62 en 64 tezamen na afmyning in bod: f67.201.—, koper: J C. G. Alkemade te Voorschoten, q.q. voor: f67.202.—. Notaris W. F. Karstens te Leiden: Woonhuis met tuin en afz boven woning Van 't Hoffstraat 41 41a in bod: f23.000.koper. W. de Leeuw te Oegstgeest, q.q. voor: f23.000.—. Woonhuizen met erven en afz. bo venwoningen Van 't Hoffstraat 39/ 3fia, 37/37a, resp. in bod: f20.000. en f20.8000.koper: D. Stigter te Leiden, q.q. resp. voor: f20.400.— en f21.100.. Winkelpand met afz bovenwoning Van 't Hoffstraat 35 35a en de ga rage Buys Ballotstraat 79. resp in bod. f27.200— en f4 300— zyn uit de hand verkocht. Notaris M. P. Kaptein te Leiden: Woonhuis Torenveltstraat 5 (O.) in bod: f18.000.koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f 19.200.—. Woonhuis Torenveltstraat 13 (O.) in bod: f15.600, koper: I. Knorringa te Oegstgeest voor: f 15.900.—. Woonhuis Lage Rijndijk 56 in bod: f6.200.koper: M. de Toihbe te Leiden, q.q. voor: f 10.000— Notaris K. Günther te Warmond: Woonhuis met schuur en erf Dorpsstraat 52 in bod: f6 600.—, ko per: W. Veerman te Oegstgeest, q.q. voor: f 6600.—. Woonhuizen met schuurtjes en er ven Straat ter Leede 3. 5, 7 en 9. te- in bod: f5.520— koper: C. W. Heyi te Warmond, q.q. voor: f5 630.—. Woonhuis met bollenschuur en erf Straat ter Leede 11, in bod: f 12.000, koper: G. G. van Elburg te Warmond, q.q. voor: f 12.950.— Woonhuis met tuin Warmunda- straat 10 in bod: f 13.200.koper: G. B. van Leeuwen te Warmond voor: f 18.200 KtrsH*cftvi«ring*« voor bedrijven Gistermiddag om Wen voor vier verstarde het bedrijfalarwaa! m de fabriek van N.V. Krantz en zn. aan de Oude Singel. De employé s van deze laken- en wollenstoffehweverij verzamelden zich in een vergader zaal ara zich op de viering ven het kerstfeest voor te bereiden. De di recteur. de heer G. Borgemeester sprak hier een woord van welkom, na het zingen van kerstliederen door alle aanwezigen. Hij gaf een over zicht. van het wel en wee in het be drijf. Was deze inleiding op zakelijk stramien geweven, daarna was de vreugde van het kerstfeest schering en Inslag. De heer Borgemeester zette zich aan de plano en speel de inleidende ac coord en tot een aria, welke werd gezongen door de bari ton L Krassenburg. geschoold zan ger. die de zoon is van een der em- ployé's Deze zong ook nog enige kerstliederen. De moderator van het Sc.-Agneslyceum. pater J Coenen O.S.C sprak over de goedheid De geboorte van ditt Kind w«a* de groot ste revolutie in de geschiedenis der mensheid, omdait Christus de goed heid in de mens heeft getoond In de smaakvol ingerichte kantine van de N.V .Clos en Leembruggen werd eveneens een kerstavond voor het personeel gehouden. Medewer king aan deze avond verleende heit zangkoor „Vox Laeta" uit Roelof- arendsveen en mej. A. M. Mekking. due het kerstevangelie las en enkele gedichten declameerde. Ds. P. Lustigheid, hervormd pre el, kant te Den Haag. sprak een me ditatie uit. waarin hij stilstond bij de geboorte van Christus in de stal van Bethlehem. Kapelaan Werner, eveneens uit Den Haag. wees er daarna op. dat Kerstmis vieren meer is dan alleen enkele degen vrij. een rode klok of een flesje wijn Het is cen gelovig zien op het feit. dat God tot ons komt en mens wordt. Stadsgemeente moet „dorpsgewijs" worden bewoond Toen een predikant gevraagd werd, waar hij na zijn emiritaat ging wonen, zei hij: „Ik moet het stil hebben, daarom ga ik naar Rotterdam" en hij verklaarde zich nader: „In een dorp word ik overal ingehaald en ik kan dat niet meer. In Rotterdam word ik wel vergeten". En hij heeft gelijk gekregen. Het moet een stede ling zijn, die in Psalm 142 klaagt: niemand ziet naar mij om. Is Leiden een stad of een dorp? Statistisch bezien: natuurlijk een stad en daar 35% van de bevolking tot de hervormde schare gerekend moet worden, is Leiden ook kerkelijk bezien een stad. Het ge vaar bestaat, dat menige hervormde moet klagen: niemand ziet naar my om. Daarom moet het dagelykse zorg van alle wyk- kerkeraden zyn om van hun stadsgemeenten dorpsgemeentcn te maken. Een ontroerde Henry Knap sprak gistermiddag namens pater j Een der leerlingen biedt Henri Schrama zijn dank uit aan de leerlingen van de Gem. Bedrijfs- I Knap het resultaat van de actie technische School. Door hun hulp kunnen veertig Afrikaanse I aan. Links de heer H. Kors. weeskinderen, die anders zeker in rampzalige omstandigheden I leraar van de school. zouden zijn gestorven, de verzorging krijgen die zij nodig hebben. (Foto L.D./Hoivast) Henry Knap sprak tijdens de be kendmaking van de uitslag van de actie, die de jeugd van deae school ten bate van een negerweeshuis te Morogoro in Tanganyika (Oost-Afri ka) had georganiseerd. Daartoe waren vier, door de leer lingen zelf ontworpen kleuren-kaar- ten die alle betrekking hebben op het kerstgebeuren. In de stad verkocht a f 1.— per serie. Om de verkoop van de leerlingen van de school aantrekkelijk te maken had men bepaald, dat degenen, die de meeste kaarten zouden verkopen, een prijs voor hun moeite in ont vangst zouden mogen nemen. Het resultaat hiervan was, dat twee scholieren. Evert v. d. Hulst en Mar tin Zwetsloot, die ook één van de leerlingen was wiens tekening uit 200 stuks als ontwerp had gediend voor de vier uitgezochte kaarten, voor meer dan f. 500., aan series had den verkocht. Zij ontvingen voor hun geweldige activiteit een prachtige transistor-radio, evenals John Belt, Wim Rhijnsbergen en Herman Stok- kel, die ieder met meer dan f. 300,- ook hoog genoteerd stonden. Boven dien werden nog enkele leerlingen, die ook een hoog bedrag hadden ingezameld, met een platenbon ver blijd. De heer H. Kors. leraar van de Gem. Bedrijfstechnische School, en samen met de heer J. Fokkema ini tiatiefnemer van de actie, deelde de welverdiende prezen uit. De leerlingen kwamen daarna zelf hun bydragen overhandigen aan de bekende publicist Henry Knap. Deze zette in een korte, maar veelzeggen de toespraak uiteen, welke redenen hem er toe gebracht hadden om de inzamelingsactie ten bate van het weeshuis te stimuleren. Hij vertelde, dat de onbaatzuchtig heid van een pater, een man die het begrip naastenliefde in praktijk heeft gebracht, hem er in een ge sprek toe heeft doen komen zijn me dewerking te verlenen aan het bij eenzamelen van geld voor de onge- NAGEKOMEN PREDIKBEURT. Zoeter wou de: Herv. Gem. 10 uur ds. R. Hengstmangers. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN lukkige Afrikaanse weeskinderen. Op *"5 .™e" dramatische wijze schetste hij de diep ellendige toestanden waaronder j JJJÏ0 "jf* "?indfr,dan f- 555555 be de bewoners in grote delen van Afrika «as v°°r de nog gebukt gaan leerlingen de welverdiende kerstva- j kanlie aangebroken. Dit resultaat Na Henry Knap spraken nog de heeft eens te meer de gezonde geest, heer Fokkema en de directeur van die op de Bedrijfstechnische School de Gem. Bedrijfstechnische School, heerst, bewezen. (Van onze Weense correspondent) Terwijl de grote meerderheid van het Oostenrijkse volk nog geen flauw vermoeden heeft van de werkelijke toestand en daarom zonder zorg massa's geld uitgeeft heeft prof. Nemschak gewezen op de kritieke toestand van de Oostenrijkse econo mie. Hij is een van de beste kenners op dit terrein en ofschoon sommigen In 1960 is in Leiderdorp het con certeren op oecumenische basis be gonnen, voor zoveel het de Advents tijd betreft. Het is de Culturele Raad die daarover waakt en verwacht, dat uit de nobele aandrift van de nobele roep tot de concerterend-musiceren- de krachten in de plaatselijke ge meenschap de overeenkomstige be antwoording komt. De drie koordirigenten (mevr Mas- saar—Van Driel en de heren Boelee en Van der Velden) en kapelmeester Boelhouwer weten, hoevee! het har moniëren betekent. Zij zijn in hun overleg werkelijk geslaagd. Natuurlijk kan men een dergelijke samenwerking al doende en gaande weg nog meer verfijnen. Er is nog iets om mee rekening te houden: de opstelling van koren op de orgelgalerij van de Geref Kerk ls akoestisch bijzonder gelukkig en flaterat een gezonde klankgeving. Daarentegen worden de gebreken van minder goed zittende semmen ongenadig verraden. Zo bezorgde de mooie akoestiek bijv. van het gregoriaans van het Kerkkoor van de Meerburg-Parochie een overdracht, waarbij alles mee werkte. En zo kreeg ook het blije en argeloze zingen van het kinderkoor Excelsior en het Chr. Mannenkoor, gezamenlijk onder de hoede van Hans Boelee. Zo is ook de koorzang van „Hart 142ste Kantate „Uns ist ein Kind ge en Stem" van Truus Massaar in de boren" door Bach welluidend in het kerkruim gekomen met de drie in gebouwde solostemmen. Hierbij voeg de zich dan nog de perfecte assisten tie van de organist Wim Snijder, die waardig het orgel verving. Gezien de veelheid kunnen we on mogelijk alles bespreken. Boulhouwer's kapel had een niet te verwaarlozen aandeel in het ge heel en in enige zangen onder Boe lee trad een solo-sopraan op. terwijl er naar goed gebruik enige malen samenzang was in koraal en kerst lied Burgemeester Gallas heeft de strekking van de samenkomst in het licht gesteld en dr. Minnema sprak een overdenking uit. V. Academische examens Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal exa- men vrye studierichting in de Rechts- Jong Excelsior z'n goed recht. Zo het geleerdheid: de heer W. G. McDer- Trauseamus van Hubert Cuypers en ment Den Haag ikandidaats ge- de twee indrukwekkende psalmen schiedenis: mej. G. de Korte 'Den voor volkszang van de Antwerpse di- jHaag); kandidaats klassieke letteren: rigent Lode le Vocht, gezongen door F. M. Osseweijer (Rotterdam»: kan- 'didaats Ned. taal: F. E. Martinus (Curasao); doctoraal Ned. taal: W. Hogendoorn (Leiden) cum laude. CONCIERGE WIJKGEBOl'W STAALWIJK Tot concierge van het wijkgebouw geboren „Staalwijk" is benoemd de heer c. Maarten z v m Kuiit en t vi van Duyvenbode te Leiderdorp. In Noorlander; Ronald, z. v. P. Veelenturf I de nieuwjaarsbijeenkomst van de en M. R. A. van der Klaauw; Jacoba. herv- wijkgemeente „Staalwijk" zal d. v. d. van Egmond en c. Guilt; An- j afscheid worden genomen van de na Johanna Maria. d. v. W. O. de Vries heer en mevr. Labordus en zullen en E. J. H. M. Schilder; Kathinka Do- rina, d. v. W. S. de Wolf en J. van Dissel; Rudolph Adrianus Johannes, z. v. L, A. M. Grevers en M. T. van der Weijden; Antonius Leonardus Maria, z. v. C. J. Sebel en T. M. A. van Dam; Daniel Willem, z. v. M. Souverljn en N. Noteboom. ONDERTROUWD F. M. van Mourlk en M. J. Hanse laar; C. H. Mesker» en M. Letsch; C. de Roode en J. J. van der Weijden; H. von Wlnckelmann en B. W. Mlchels; J. A. de Haas en H. M, J. Levarht; M. J. G. Groenewegen en E. H. de Bol6ter; H. Groenendijk en f. G. Pardon: G. H. Stroeven en R. HUlenaar; N. Warmer dam en W. M. Roelandse; A. Blom en M. M. P. Goddyn; M. Groenewold en A. E. Orsel; L. Vermeulen en C. H. O. Fink; G. van de Water en W. A. M. Bakker; T, J. van Slingerland en N. de Bruljn: P. H, Cambler en J. Rijn hout; J. P. J. Vink en J. M. Sloos. GETROUWD J. Tebrugge en J. M. van der Zeeuw E. Hennlpman en M. K. E. J. Kamp man; M. van der Marei en M. Pronk. OVERLEDEN P. M. Heljstek, 89 J. w. v. H M. J. van de Wall; M. van Weeren. 77 J. w. v. L. A. J den Holder; W. Versloot. 79 J. w. v. T. Maaskant; G. Lange- Jans. 29 J., man; W. van Iterson, 72 J. man. cie heer en mevr. Van Duyvenbode worden geïnstalleerd. Tot lid van de Rijkscommissie voor Vaderlandse geschiedenis is be noemd mr. 3. J. Fockema Andreae alhier. By Kon. besluit is de landmeter lste-klasse van het Kadaster E. J. Schipper alhier, bureau van de land meetkundige dienst, benoemd tot hoofdlandmeter van dit kadaster. Medische diensten Leiderdorp Dokter P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel. 52130. Voorschoten Dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel 0 2532—7393. Wijkverpleging: zuster Mühlhaus, Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 0 2532—8122. Wassenaar Dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9. tel. 3027. En dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apotheek Siderius, Lang straat 86. tel. 2141. Twee jubilarissen bij Boot Als men 25 jaar in één bedryf werkt is dat een teken, dat men ple zier heeft in het bedrijf en ander zijds dat het bedrijf plezier in de mensen heeft", aldus de heer P. Boot Pzn. tot de 2 Jubilerende werk nemers. de heren G. Rodenburg en G. v. d. Kwaek, die gistermiddag gehuldigd werden in de kantine van de scheepswerf aan de Sumatra- straat. Hoewel volgens de heer Boot jubi larissen geheel verschillend zijn van aard. hebben ze dit met elkaar ge meen. dat ze beiden vertrouwens mensen zijn. zowel van de directie als van het personeel. Zo is de heer Rodenburg reeds ja ren lid van de Kern en Onderne mingsraad. daarmee bewijzend het volledige vertrouwen te hebben. Zich vervolgens richtend tot de hr. Van der Kwaak, voorman schilder, zei de heer Boot. dat hoewel ze nogal eens verschil van mening hebben ge had over de kleur groen, van echte meningsverschillen tussen beiden toch geen sprake geweest is. Er was een periode in de geschiedenis van de werf, dat er 4 Van der Kwaken" werkten bij de N.V.. vader en 3 zoons. De directeur memoreerde voorts hoe er in deze 25 jaar zeel veel is gebeurd. Toen „Gerrit" bij ons in dienst kwam waren we aan bouw- nummer 1200 toe; nu hebben we on langs bouwnummer 1450 afgeleverd! In die periode was er een jaar dat er ca. 24 schepen werden gebouwd. Aan beide jubilarissen overhandig de spreker het vererend getuigschrift I van de Ned. Mij. van Nijverheid en I Handel en daarbij behorende zilve- I ren penning en een enveloppe met inhoud. De voorzitter van de Personeelsver eniging bood namens hetp ersoneel de jubilarissen een prachtig cadeau I aan. j De heer l'Amie gaf als zyn mening te kennen, dat gezien de vele Jubila- I rissen by de Scheepswerf Boot, het op de werf goed en prettig werken is! De heer Van der Kwaek sprak, mede namens zyn collega een dank woord. Voor zijn shoiv op tweede kerst dag oefent Rudi Carrell intensief op de schaats op de Hokij in Den Haag. Rudi rijdt sliertjes met de jeugd. beweren dat zyn prognose al te pes simistisch moet worden genoemd, hebben de directies van enkele grote bedryven zyn mening onderschreven. Nemschak. die dikwyis als adviseur van de regering optreedt, roept nu diezelfde Oostenrijkse regering op om zich zo spoedig mogelijk bij de Europese integratie aan te sluiten en vooral om aan te sturen op een associatie met de EEG zonder al te hoge eisen te stellen. Oostenryk, moet integendeel concessies doen en de kaarten eeriyk op tafel leggen. Men mag de gevaarlijke tactiek niet vol gen eerst zyn eisen al te hoog op te schroeven om dan ln de loop van de onderhandelingen zogenaamde con cessies te doen om dan tenslotte toch te bereiken wat men elgeniyk wilde. Een dergeiyk spel is voor Oostenryk levensgevaarlyk. omdat de kans be staat dat de EEG Oostenryk onder zulke omstandigheden niet eens aan het woord zal laten komen en het aan zlln lot overlaat. De hoogconjunctuur is in Oosten ryk al voorby. Een kleine staal fabriek b.v., die zelfs een genationa liseerd bedryf is. moest kort geleden een paar honderd arbeiders ontslaan. De orders uit binnen- en buitenland lopen terug voor ijzer, staal, steen kolen en olie. Dit constateert niet alleen prof. Nemschak, maar ook 'n Nederlander die al jarenlang aan het hoofd staat van een groot bedriif in Oostenryk en die bovendien de oorzaken van deze daling aangeeft. Volgens hem berekenen de Oosten rijkse bedriiven een veel te hoee winst, terwijl de industrie niet vol doende is gerationaliseerd, omdat de machines slechts voor een klein ge deelte door nieuwe en moderne wer den vervangen. Om het dreigende gevaar tegen te gaan roept prof. Nemschak dus de Oostenrilkse regering op om dadelilk een economisch plan op te stellen, dat weliswaar vasthoudt aan de be ginselen van de vrye markt, maar dat tevens moet overschakelen op een alomvattend plan en op coördi natie. Het einddoel moet bliiven nauwe samenwerking met. de EEG en wel zo spoedig mogelijk. Wanneer Oostenrijk deze integratie in de naaste toekomst niet bereikt, zal het binnen afzienbare tyd het slacht offer kunnen worden van de com munistische staten in het oosten, al- j dus prof. Nemschak. De vereniging van Oostenriikse in- dustriëlen toont zich bovendien zeer bezorgd over beo°«lde vertegenwoor digers van de EEG ook uit ons land die zich ongunstig hebben uitgelaten over de neutrale staten, omdat zij niet tot offers bereid zou den zijn. maar alleen economische voordelen willen behalen wanneer 7.0 zich met. de FEG associëren. Dit is voor Oostenriik een reden temeer om tenminste on economisch terrein echte consessies te doen en offers te brengen. Dit en nog veel meer kan men lezen ln de Kerk-krant, welke tus sen Kerstmis en Nieuwjaar zal ver schijnen cn waarin onder de titel „Dit is uw Kerk" in vogelvlucht een boeiend beeld van Hervormd Leiden wordt gegeven. Het Is een uitgave van de Hervormde gemeente, die daarmede veel eer inlegt en in ker kelijk Leiden en classicaal verband een geheel nieuwe en actuele weg bewandeld. In korte. Interessante, met vele foto's verluchte bydragen, wordt iets verteld over de moderne bejaarden zorg. een belangrijk onderdeel van diaconale arbeid en over de vele facetten van het jeugdwerk, waar aan iecjere week bijna 3000 jongeren deelnemen. Verder kan men er in lezen, dat de kosten van kerkbouw in 25 Jaar zyn verviervoudigd bouw voormalige Kooikapel f70.000, onlangs geopende Koningskerk f 300.000 en hoe de gelden van de Kerkvoogdy worden besteed. Aan dacht wordt verder ook geschonken ,De Kikvorsen" naar Festival San Ilenio Officiële puhlikatie ALGEMENE DAGMARKT Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt van woens dag 26 december a.s. zal worden ge houden op maandag 24 december a.s. STADSGEHOORZAAL Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden. dat met Ingang van 2 Ja nuari 1963 de gelegenheid bestaat om de zalen van de Stadsgehoorzaal te re serveren gedurende de periode van 1 september 1963 tot en met 31 augustus 1964. De zalen moeten worden besproken by de exploitant van de Stadsgehoor zaal, per adres Aalmarkt 7, alhier. Een eenmansfabriekje in het zuiden van Frankrijk heeft nu een particulier sportvliegtuigje op de markt gebracht waarvan de Amerikanen al nachten geen oog meer dicht kunnen doen. Wegens, wel te verstaan, de hoge kwaliteit èn de lage prijs van de nieuwe luchtluis. Via een aero- club kost het vliegtuigje amper zevenduizend gulden, een bedrag dat je ook voor een niet al te grote auto moet neertellen. Maar ge kunt U de „luis" ook in een doos onder rembours thuis laten bezorgen om hem als een mecano daarna zelf in elkaar te knutselen. De (Volkswagenmotor wordt los geleverd. Snelheid: 180 km. per uur. Actieradius: 1000 km. Benzineverbruik: 5 a 9 liter per uur. Opmerkelijkste noviteit en at tractie: het kistje is gegarandeerd gevaarloos zelfs in de vaart). Bij panne van de motor of andere averij, stort de luis niet pardoes en onbeleefd naar beneden, doch glijdt hij, als een zweefvliegtuig, geleidelijk en voorzichtig omlaag, zodat, om met de Amsterdamse volksmond te spreken, een kind met hem de was kan doen. De folkloristische vereniging „De Kikvorsen" uit 's-Hertogenbosch zal ons land vertegenwoordigen op het Internationaal Folkloristisch Festival in San Remo (Italië), dat op zater dag 26 en zondag 27 januari zal wor den gehouden. Tydens het bloemencorso op zon dag zal een Nederlandse praalwagen met Nederlandse bloemen in de stoet meeryden, waarby ..De Kikvorsen" met een fanfaregroep en een dans groep voor de omiysting zullen zorg dragen. Zy zullen gekleed gaan in de oude Brabantse klederdrachten, zoals die omstreeks 1850 in de Meie- rei werden gedragen In totaal zul len 40 leden van „De Kikvorsen" aan het festival deelnemen. Corso en fes tival zullen door de „Eurovisie", wor den uitgezonden. Verkoop diepvriesprodukten De omzet van diepbriesprodukten in Nederland is in 6 jaar gestegen van 2600 ton in 1955 tot 8300 ton in 1960. Dit betekent dat de omzet in 1960 ruim driemaal zo hoog was als ln 1955. Ook in Engeland is er een enorme groei. Uit een vergeiyking van de inkomstenbesteding aan levens middelen in Amerika. Engeland en Nederland is duideiyk vast te stellen dat de afzet van diepvriesprodukten zich in Nederland nog maar pas be gint te ontwikkelen, aldus mede delingen van de directie Tuinbouw. Van de f 10 - die de huisvrouw aan levensmiddelen besteedt, geeft de Amerikaanse huisvrouw ruim 50 cent uit aan diepvries, haar Engelse col lega 10 cent en de Nederlandse huls vrouw slechts 3 cent, wat 0.3 van bet levensmiddelenbudget betekent. Vondst van het jaar In streken waar „eenmalige" gla zen flessen en potjes ln zwang zyn gekomen, bestaat het probleem, dat vele huisvrouwen de lege verpakkin gen weer willen Inleveren en boos worden als ze geen statiegeld krygen. Een Amerikaans bedryf heeft hier voor een originele oplossing gevon den. In de flessen en potjes wordt namelyk een muntje van 5 dollar cent ingesmolten. Dit geld kan na- tuuriyk alleen maar in het huis- houdspaarpotje verdwynen als de gla zen verpakking wordt stukgesmeten Dit gebeurt en dus zyn meteen alle problemen van de baan; de huis vrouw krygt haar „statiegeld" en de leverancier ziet zyn éénmalige fles sen nooit meer terug, aldus het Of ficieel Orgaan. Ds. P. Kloek rechtsbiedt ds H. J. van Achterberg het eerste exemplaar van ,.Dit is uw kerk aan". In het midden de presi dent-kerkvoogd, de heer D. van I der Kwaak. (Foto L.D./Holvast) aan de kerk in de Leidse studenten wereld en het Open Deur-werk, dat steeds meer in omvang toeneemt. Zeer gevarieerd is het antwoord, dat een academicus, een Jonge arbei der, een zakenman, een huisvrouw en een ambtenaar geven op de vraag waarom zy hervormd zyn en blhven. „De Ned. Herv. Kerk", zo wordt in één der antwoorden gesteld, „vraagt eerbied voor de stem der vaderen en vryheid voor het theologisch denken en kerkeiyk handelen in een nieuwe situatie". Tydens een korte samenkomst in de Kerkvoogdy-kamer van de Pie terskerk heeft de voorzitter van de redactie-commissie, ds. P. Kloek, gistermiddag het eerste nummer van „Dit is uw Kerk" aan de praesesvan de Centrale Kerkeraad, ds. H. J. van Achterberg, en aan de president kerkvoogd, de heer D. van der Kwaak, aangeboden. Beiden hadden grote waardering voor de opzet en artistieke uitvoering van dit „visite kaartje" der kerk, dat in de komen de dagen onder de ogen van alle hervormden het zyn er ruim 33.000 zal komen. Pliilippijnse verzekering Volgens een Britse legerwoord- voerder in Singapore hebben zich sinds het begin van de opstand ln Broenei (Noord-Borneo) op 8 decem ber naar schatting 900 opstandelin gen overgegeven. Engeland heeft van de Phillppyn- se regering de mededeling ontvangen, dat zij de opstandige beweging van Azahari in Broenei niet steunt. Daar het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken nog niets van In donesische zyde heeft vernomen, overweegt Engeland nu verdere stap pen aldus een woordvoerder in Lon den. Nog geen telefoon naar Indonesië In tegenstelling tot eerdere berich ten. waarin werd gesproken over her vatting van het post-, telegraaf- en telefoonverkeer met Indonesië, deelt de PTT. mede. dat haar uit inmiddels ontvangen nadere medede lingen is gebleken, dat deze hervat ting uitsluitend het post- en tele- graafverkeer betreft, doch nog niet van toepassing is op de telefoonver bindingen. OEGSTGEEST Bestudering van theologie Karl Barth In de serie weekeinden, gewyd aan de theologie van Karl Barth zal op Kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest op 26 en 27 januari een byeenkomst worden gehouden, gewyd aan de schepping (Kirchliche Dogmatik 3). Inleider is prof. mr. dr. J. A Ooster- baan, hoogleraar vanwege het Semi narium der Algemene Doopsgezinde Sociëteit aan de Universiteit te Am sterdam. De leiding van het week einde berust by ds. J. M. Hoekstra, waarnemend directeur van de Stich ting Oud-Poelgeest.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5