I BREUK tussen vliegers en directie van de K.L.M. 'BEELDIGE' DREIGENDE BREUK GEHEELD IN WESTELIJKE ALLIANTIE PRIJSVRAAG Onderwijzeres gepakt, die, in Parijs, dode in koffers vervoerde MOORD OM 180 GULDEN Aan de top verschil beleidsinzicht" van PHILIPS T.V. éw W Niet gekend in reorganisatie in de West Flim Veel sneeuw in de Alpen WEERBERICHT 600 gulden aan prijzen voor 64 winnaars die 48 foto's herkennen Engelse soevereine rechten in Nassau onderstreept Bij Nijmegen teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 No. 30839 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent De vereniging van K.L.M.-vliegers heeft bekendgemaakt, dat het j elk overleg met de directie van de K.L.M. dat onder meer gaande was over een CAO voor vliegers, welke er nog niet is, maar die vurig gewenst wordt heeft opgeschort. De aanleiding tot dit besluit is geweest, dat de K.L.M.-directie het be stuur van de vliegers-vereniging niet heeft ingeschakeld bij de besprekingen, die hebben geleid tot het afstoten van het Westindische bedrijf van deze luchtvaartmaatschappij. Hierdoor zullen vermoedelijk 25 h 30 KLM-vlie- gers vrijkomen voor wie in eigen bedrijf geen plaats is. In feite ligt de oorzaak van het be sluit van de vliegersvereniging die per. Voorzitter H. A. Hartogh Heys verklaarde ons. dait na de vlieger- staking in 1958 werd besloten tot een maandelijks overleg tussen een delegatie van de directie en verte genwoordigers van de vliegers. Thans heeft men hooguit nog eens in de twee maanden contact met elkaar. Advertentie v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. In een door het bestuur uitgege ven verklaring wordt gezegd: ..Voor ten goed begrip diene, dat de ver eniging van K.L.M.-vliegers reeds in maart 1961 by de toenmalige presi dent-directeur heeft aangedrongen om ten aanzien van eventuele sa menwerkingsprojecten met andere luchtvaartmaatschappijen de werk nemersorganisaties tijdig te betrek ken in het overleg. Het zich ge- p'.aatst zien voor een voldongen feit zou immers bij partijen, die hiervan het slachtoffer zouden worden, weer standen kunnen opwekken, die de btoogde samenwericing niet ten goe- oe zouden kunnen komen De vlie gers wijzen daarbij op ae grote con sequenties in het sociale vlak van bet dienstdoend personeel bij zo'n ingrijpende stap. Allen terug De luchtlijnen van het Westindi sche bedrijf van de KLM zullen worden overgenomen door de Zuid- amerikaanse maatschappij Viasa die inplaats van dc zes huidige DC-6- toestellen vliegtuigen van het type Convair 880 zal gebruiken Daar geen van de 25 a 30 in het Caraibische gebied werkzame K.L.M.-vliegers be voegdheid heeft op een Convair 880 te vliegen, is de verwachting ge rechtvaardigd. dat alle deze piloten naar Nederland zullen komen. Het bestuur van de vliegersvereni ging geeft tevens uiting aan zijn zorg .dat men „in de directie er blijk baar niet in is geslaagd volledige eensgezindheid te bereiken ten aan- I zien van het uit te stippelen toe- I kumstige beleid". De interne meningsverschillen, welke op dit niveau schijnen te be staan kunnen nauwelijks bevorder lijk zijn om met vertrouwen de toe- komst van de K.L.M. tegemoet te zien. aldus het bestuur. Desgevraagd zei de heer Hartogh H ys. dat door zijn vereniging geen voorwaarden zijn gesteld voor her vatting van het overleg. Ik hoop. dat het via informele contacten te- zynertijd weer op gang zal komen". Van de zijde van de K.L.M werd gezegd: ,De directie van de KLM beschouwt dit als een interne aan gelegenheid en heeft er gren be hoefte aan hierover mededelingen te doen". Eerste A.N.W .B.- portaalliclitw ijzer in Nederland De A N W B heeft gisteren de eer ste portaallichtwijzer in Nederland aangebracht, en wel aan het Leid- iseveer in Utrecht. De intrede van de portaallichtwijzer in ons land be- tekent een nieuwe ontwikkeling in de methode van A.N.W .B.-richting- aanduiding. Bjj dit systeem staat duidelijke leesbaarheid van grote afstand, zo wel overdag als bij duisternis, op de voorgrond Twee 2.50 meter brede en 1 70 meter hoge blauwe lichtbakken zijn bevestigd aan een stalen con structie over de weg heen. Reeds van honderd meter afstand wordt I de weggebruiker attent gemaakt op de te volgen route De portaallicht- 1 i wijzer in Utrecht geeft zes richtin- gin aan 's-Hei tegenbosch en Bre- da. Den Haag en Rotterdam. Arnhem en Amsterdam. Met deze borden wordt het voorsorteren op dit byzonder drukke verkeersknoop- i punt in hoge mate bevorderd In iedere lichtbak zijn vier tl-buizen aangebracht, die zorgen voor een heldere verlichting by duisternis. Evenals de reeds bestaande A.N.W.B. Ilichtwyzers in Utrecht, die in totaal vijftig lichtbakken dragen, heeft ook I ide portaallichtwijzer zeer grote op- schriften. Als gevolg van zware sneeuwval Is het verkeer per trein en op de weg in de Oostenrijkse Alpen, met name in Tirol, in Zwitserland (voor- al In het kanton Valais) en in Beie ren gestagneerd. In Tirol ligt de sneeuw een tot twee meter dik, waardoor talrijke wegen onbegaanbaar waren gewor den. Het treinverkeer had aanzien lijke vertraging. In Zwitserland is het wintersport- centrum Zermatt door een lawine van de buitenwereld afgesneden. Verscheidene honderden toeristen, die op weg waren om in deze plaats hun kerstvakantie door te brengen konden niet verder om dat de wegen door sneeuwmas sa's versperd waren. In Valais be staat op verscheidene plaatsen ge vaar voor lawines. In Beieren veroorzaakte de sneeuwval gisteren een reeks ver keersongelukken. Extra spoorweg personeel is in dienst geroepen om wissels sneeuwvrij te maken, want het treinverkeer ondervond grote vertraging. In de afgelopen nacht heeft zich ln het dal van de Reus in Zwitser land een sneeuwstorting voorgedaan waardoor de internationale spoorlyn via de Sint Godhard op zes kilome- j ter ten noorden van Göschenen werd geblokkeerd. Een vrachttrein die tus sen Chiasso en Bazel rijdt, werd ge deeltelijk onder de sneeuw bedolven en ontspoorde. Er zouden geen per soonlijke ongelukken gebeurd zijn maar wel is er aanzienlijke vertra ging ln het treinverkeer ontstaan door de onderbreking van de verbin ding tussen Bazel en Milaan. Op dit traject ryden dagelijks een drie- honderdtal personen- en goederen treinen tussen Noord-Europa en Ita lië. Alle treinen worden via Lötsch- i berg geleid. TOENEMENDE VORST Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte heeft de vorst voorlopig het zachte weer verdreven. De komende nacht wordt matige en vooral in het oosten van et land strenge vorst verwacht. Mor gen overdag zal het in het algemeen matig blyven vriezen. Verder zal het droog en overwegend zonnig weer zyn. 23 DECEMBER. Zon op te 08.47. onder 16.31 uur. Maan op te 04.43, onder 14 44 uur Hoogwater te Katwijk: 0 52 en 13 13 uut. Laagwater te 8.46 en 21 01 uur. 24 DECEMBER Zon op te 08.47. onder 16 32 uur. Maan op te 05.50. onder 15.11 uur Hoogwater te Katwyk: 1.39 en 13.54 uur. Laagwater te 9.37 en 21.49 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's en een kerstnummer Wij hebben het dit jaar voor de Kerstprijsvraag eens niet gezocht in tien verschillende puzzels, zoals dat de laatste jaren gebruikelyk was. Bij die tiendelige prijsvragen bleek telkens de grootste attractie uit te gaan van de daarin opgenomen fotopuzzel. Dit jaar geven wij U daarom eens een „reusachtige" fotopuzzel. Wij zetten U een spreekwoord in foto's voor, ofwel een „beeldig" spreekwoord. Het spreekwoord waar het om gaat bestaat uit 48 letters. Daarom bestaat de prijsvraag ook uit 48 foto's, welke wij op drie pagina's van dit nummer afdrukken. Foto's van dingen en begrippen. De eerste letters van de woorden, die met deze foto's worden uitgebeeld, vormen in volgorde van nummering der foto's het gevraagde spreekwoord. Men moet er bij de oplossing natuurlijk rekening mee houden, dat één voorwerp met verschillende benamingen kan worden aange duid. Een „kano" kan zowel „kano" als ..vaartuig" of „watersport" en nog andere dingen of begrippen, dus bv. een „k", een „v" of een „w" als beginletter, de letter die voor het spreekwoord moet worden gebruikt. Vanzelfsprekend hebben wy de foto's niet al te gemakkelijk ge maakt. Eerst zult U moeten proberen uit te vinden, wat de foto voorstelt, en dan moet u nog uitmaken welk woord er mee bedoeld is, zodat U daarna pas weet. wat de letter (de eerste letter van het bedoelde woord) is die in het spreekwoord moet worden ingepast. Foto nummer 1 is dus de eerste letter van het spreekwoord, foto nummer 2 de tweede, foto nummer 3 de derde etc. tot en met foto nummer 48 de 48ste. Enkele foto's zult U ongetwijfeld snel herkennen en ook op de „letter" snel kunnen thuisbrengen, maar voor andere foto's zullen heel wat hoofdbrekens nodig zijn. U bent er nog niet, wanneer U eenmaal hebt ontdekt, welk spreekwoord bedoeld is. Dan zou de opgave wel wat erg eenvoudig zyn geweest. Hebt U bijvoorbeeld dertig van de 48 foto's „thuisge bracht" en 30 van de 48 gezochte letters op hun plaats gezet, dan kunt U de ontbrekende letters als heel makkelijk invullen en het spreekwoord bepalen. Hoewel U dan 18 foto's nog niet zoudt heb ben herkend. U dient dus alle foto's te herkennen en met het juiste woord te omschrijven, het woord dat begint met de letter welke op deze ge nummerde plaats in het spreekwoord voorkomt. Uw oplossing dient te bestaan uit de van 1 tot en met 48 genummerde woorden, die in deze volgorde de foto's om schrijven en die tezamen in deze volgorde het gezochte spreekwoord vormen. Oplossingen, aan de buitenzijde voorzien van naam en adres van de inzender, dienen voor maandag 14 januari a s. te 12 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Wittesingel 1 te Leiden, om mee te dingen naar de prijzen. Onder de goede oplossingen stellen wy de volgende prijzen beschikbaar le prijs f. 100,— 2e prijs f. 75, 3e prijs f. 50,— 4e prijs f. 25,— tien prijzen van f. 10, vijftig prijzen van f. 5,— Dat is tezamen f. 600,aan prijzen (variërend van 100 tot 5 gulden) voor 64 winnaars, waarnaar alleen abonnees kunnen mede dingen. Wellicht is er aanleiding, voor inzendingen van bijzondere aard of met bijzonder commentaar nog extra prijzen beschikbaar te stellen. De toekenning van de hierboven genoemde „gewone" pry zen vindt echter plaats onafhankelijk van de vorm van de inzending der oplossing, alleen in aanmerking nemend of deze goed is. Veel genoegen, en ook: veel succes. Denk er om: vóór 14 januari inzenden. De Britse regering heeft gisteren in beginsel ingestemd met de vervanging van de Skvbolt-raket door de Polaris. Het is de be doeling, dat Engeland een aantal onderzeeboten (tegen 41 mil joen dollar per stuk) laat bouwen, die met de Polaris-raket zullen worden uitgerust. Deze onderzeeërs zullen opereren in het kader van een veelomvattende, met kernwapens uitgeruste NAVO- strijdmacht. De thans bereikte overeenstemming heeft een einde gemaakt aan een tegenstelling, die een zekere bedreiging bete kende voor het Brits-Amerikaans bondgenootschap. President Kennedy is intussen van de Bahama-eilandcn naar Palm Beach in Florida vertrokken, waar hij met zijn gezin de kerstdagen zal doorbrengen. De Canadese premier Diefenbaker arriveerde gisteren in Nassau, waar hij nog een gesprek met Kennedy en Macmillan heeft gevoerd. Ook Frankrijk kan beschikken over „Polaris" te gebruiken. Een vijand, die Groot- Brittannië '.ou willen aanvallen, zal hierdoor van tevoren zeker weten, dat hij in dat geval rampzalige schade in zijn eigen land kan verwachten. Voorts is de vervanging van de Sky bolt door de Polaris een verleg ging van net zwaartepunt van de Brase kernwapenmacht van de luchtmacht naar de vloot. De macht kan als een vergroting van het NAVO-kernzwaard worden be schouwd. Parijs ingelicht De Verenigde Staten hebben be sloten ook Frankrijk de beschikking te geven over de „polaris" raket. Pre- sident Kennedy had zijn Franse 1 ambtgenoot De Goullc reeds vry- I dagochtend, nog voordat hy met i Macmillan een akkoord sloot, een brief gezonden, waarin hij hem een volledige uiteenzetting gaf van de aard der met de Engelsen te sluiten overeenkomst. Onze correspondent in Parys tele foneerde hedenochtend: Na de bijeenkomst op de Bahama- eilanden verwachten Franse regering kringen dat zij in de komende we ken onder hogere druk zullen wor den gezet )m te bereiken, dat De Gaulle eveneens afstand zal doen van een nationaal kernzwaard. In het gemeentehuis van Koog aan de Zaan is gisteren het huwelijk voltrokken van twee Oostduitse vluchtelingen, de 27- jvrige Franz Rietzsch en de 20- jarige Renate Trenner. De vluchtelingen bekijken hun nieuwste kostbare bezit: het Ne derlandse trouwboekje. Ofschoon een directorium van drie of een triumviraat in het raam der Noordatlantische Verdrags organisatie van ouds tot de stok paardjes van het Franse staatshoofd behoort, wenst men in Parijs toch eerst wel eens nadere bijzonderhe den te kennen, alvorens een officieel standpunt jegens een eventuec' nieuw initiatief van Kennedy in deze rich ting te beoalen. Wanneer het de bedoeling is. zoals wel wordt voorzien, dat Amerika binnen dat directorium voor zichzelf een vetorecht wil reser veren. dan zal Parijs hoogstvermoe- I delyk wel nul geven op het rekest. I Voor De Gaulle blijft de kernvraag voor het kernzwaard immers, dat Frankrijk zelf zal mogen beslissen over het moment en over de plaats, waarop dit wapen zou moeten wor den gebruikt. Advertentie In een verklaring hebben Kennedy en Macmillan hun besprekingen „de belangrijkste en meest opbouwende" genoemd, „die zy ooit hebben ge voerd". Zij spraken over een „mijl paal". De Franse president en de Westduitse Bondskanselier zijn inge licht over het nieuwe kernwapen- programma, dat voorziet in een op veel breder basis geschoeide Wester se kernmacht. I Commentators wijzen erop. dat Groot-Brittannië in NAVO-verband de beschikking zal houden over een eigen kernzwaard. Het „akkoord van i Nassau" betekent een* onderstre- van het soevereine recht van een land zichzelf te verdedigen en de erkenning, dat het hiertoe in staat is Engeland zal. in geval van nood, het onaantastbare recht bezitten zyn kernwapens voor zyn eigen defensie Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen Van onze Arnhemse correspondent) Een kerstgratificatie van f 180,- is aanleiding geworden tot een afschu welijke roofmoord, die gisteravond is gepleegd in de bossen achter het de grens van Nijmegen en Groes- heek. Daar werd omstreeks kwart voor zeven de 29-jarige Groesbeekse fabrieksarbeider H. W. Peters, werk zaam bi" Philips Nijmegen, met een mes in de rug gestoken door een 21-jarige Nijmeegse collega, die zich van het loonzakje wilde meester ma- j ken. I Onmiddellijk na de moord haal de de d&aer in alle gemoedsrust zyn meisje van huis. Met het geroofde geld op zak ging hij met haar naar de koopavond in Nijmegen en kocht voor haar een kostbaar polshorloge en voor zichzelf een paar schoenen, overeenkomstig zyn voornemen. De Nymeegse politie werd om streeks half negen in de avond op het drame attent gemaakt door drie jongens, die in het bos achter „Le vensavond' hun hond uitlieten en op eer. donker bospad struikelden over een dwars op het pad liggende man Zij dachten aanvankelijk te maken te hebben met iemand, die dronker was en waarschuwden de politie Dit werd het beginsignaal voor een grootscheepse politieactie, dat nog in de loop van de nacht leidde tot de arrestatie van de dader. 9 Slot pag. 2 (Van onze Parljse correspondent) Een etmaal na de vondst van twee koffers, waarin een in stukken gehakt lichaam was verpakt, heeft de Parijse politie gisteren al de hand weten te leggen op de vrouw, die deze lugubere last donderdagmiddag op het station-Austerlitz had af gegeven. Die vrouw is de 54- I jarige onderwijzeres Jeanne Bordier. Ook het slachtoffer is intussen al geïdentificeerd als de 52-jarige lyceum-leraar Armand Ferrari, die. tot de onafhanke- I lijkheid van Algerije, inspecteur I van het middelbaar onderwijs was in Algiers. De snelle arrestatie was mogelyk doordat een taxichauffeur, die Jean ne Bordier met haar twee valiezen i naar het station had gebracht zich onmiddellijk tot de politie wend de. nadai hij in de krant over deze afgrijselijke ontdekking had gelezen. Hij wist de recherche een nauwkeu rige persoonsbeschrijving van zyn klant te verstrekken, terwijl hij even min haar adres was vergeten. Een uur later kon Jeanne Bordier thuis worden gearresteerd. Intussen is nog niet met zekerheid bekend of zij de moord ook heeft ge pleegd Zc heeft de schijn wel sterk I tegen zich. Gedurende 17 jaren is zij in Algerije de vriendin van het slachtoffei geweest, met wie ze ook in Parijs samenwoonde Bovendien lijdt ze aan een geestesziekte Aan de vooravond van de moord was ze juist weer uit de kliniek voor zwakzinni- FYFFES jgen ontslagen. Haar lezing van het drama luidt niettemin, dat Ferrari door twee on bekende mannen met 19 messteken in haai kamer om het leven zou zyn gebracht Die twee mannen, eveneens voormalige „zwartvoeten" uit Alge- 'rije, zouden haar op straat hebben aangesproken om naar de verblijf plaats van Ferrari te informeren, die wegens verraad aan de OAS door de geheime legerorganisatie ter dood zou zijn veroordeeld. I Na de voltrekking van het vonnis I waren c'e beide mannen, zo beweert EXCLUSIEVE kerst- en nieuwjaars diners in een intiem en stijlvol buitenrestaurant. Menu's v.a. f 12.50 p. c worden op aanvraag toegezonden. „DE NACHTEGAAL", Lisse Telefoon 02530—3400. de vrouw, ylings vertrokken met de I boodschap dat zij zich nu maar ver- dei moe.si zien te redden Ze had het lichaam eigenhandig in stukken ge sneden er. in de twee koffers gepakt. Gedurende de vier uren, dat het po- litieverhooi gistermiddag onafgebro ken heeft geduurd, heeft Jeanne Bordier niettemin dit onwaar schijnlijke verhaal volgehouden. I Uit het Leidsch Dagblad van 23 Dec. 1862: In St. Paterne woont een 1 i drinkebroer, die uit een bo- 1 jl kaal drinkt waarin zes kan- 1 (1 nen tegelijk gaan. Hij dronk 1 228 liters wijn in 3 dagen op 1 f en won daarmede een wed- 1 f denschap. 0 Omtrent het rechtsgebied i 0 van het Gerechtshof te i 0 's Hage werd de noodzakelijk- 0 heid van het behoud der rechtbank te Leiden betwij- feld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1