VERRAS U_W VROILW... 725.- Totale verandering bij Amerikaans kind LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 (DE KLEINE^) DOOR RONALD J. VAN BLEIJDENBURGH Getrouwe nabootsing van de mensen wereld der grote Onzin! KRAAIERSTRAAT 10 - LEIDEN - TELEFOON 22356 KERSTNUMMER 1962 JEDER jaar tegen Kerstmis kwam het heilig kind bij de non nen op bezoek. Hij kwam dan met zijn ouders en de herders en enkele dieren en ze logeerden met zijn allen in het kleine huisje dat de nonnen voor hen in orde hadden gemaakt. Het huis stond op een tafel bij de deur van de kapel. Het had slechts één muur zodat je goed naar binnen kon kijken. Achter het huis stonden bergen die zuster Gertrudus had gemaakt van bruin papier met glinsterende sneeuw erop en om het huis ston den dennetakken en klimop Het heilig kind «cheen van tijn huisje te houden. Hij lag in een krib met stro en glimlachte met uitgestrekte handjes. Hij scheen het niet erg te vinden dat het huil maar één muur had en dat de nonnen er niet aan gedacht hadden het huisje te meubileren. Zijn moeder en de heilige Joseph knielden, ieder aan een tijde van de krib en achter hen knielden twee enge len. Het huisje kon niet meer dan vijf personen bergen en de herders, de koe. de grijze ezel en de drie witte lammetjes moesten buiten staan. Wan neer alle kaarsjes brandden leek het wel een feest met het heilige kind als middelpunt. Tweemaal per dag, bij het aan- en uitgaan van de kapel liep een ry blauwgeschorte kleine meisjes langs de tafel waar het hei lige kind woonde; veertien hoofden, twee aan twee. met de vriendelijke zustei Elizabeth achter hen aan. Bij het in- en uitgaan van de kapel was er geen tijd* om stil te blijven staan, de oudste meisjes liepen ach ter en ze moesten doorlopen; je kon alleen in het voorbijgaan een vluchtige blik op het huisje werpen. Maar tegen kersttijd nam zuster Elizabeth de meisjes mee door de hal, fde achtertrap op en door een deur in de linnenkamer naar de kapel, inplaats van hen de twee ho ge trappen op te laten gaan en in de gang voor de slaapzaal het avondgebed te laten zeggen. Vooi Louise, die haar eerste Kerstmis bij de nonnen doorbracht, was er iets bijzonder opwindends in deze omweg. De achtertrap was nogal donker, de planken kraakten onder je voeten en het was grieze lig dor.ker bij de deur van de lin nenkamer. En hier moest je wach ten op zuster Elizabeth en heel stil zijn want hier woonden de nonnen en hier was de kapel. En als de deur open ging rook je plotseling de geur van dennetakken en smelten de was. Ze zeiden hun avondgebed vlak voor het huisje met de krib en Louise kon nu alles goed zien. Het was allemaal zo mooi, alleen moesten er gordijnen en een tapijt en wat meubels in hec huisje zijn, vond Louise. En de baby had niet eens een kussen en een deken met een lakentje. Louise dacht dat de nonnen deze dingen vergeten had den. wat wel vreemd was omdat de nonnen al dagen van tevoren gewe ten hadden dat het kind zou komen logeren. Dit was geen manier om een gast te behandelen en het was nog wel een heilig kind. Zuster Eli zabeth had verteld dat het heilig was. Het was de dagen voor Kerstmis ongewoon koud. Wanneer je je neus maar een ogenblik buiten de deur stak voelde je een gure wind. Op een avond was het zo koua dat Louise zelfs onder haar dekens lag te rillen. Wat zou de baby het koud hebben, dacht ze plotseling. De nonnen schenen zich niet om hem te bekommeren. Zij •zouden het niet erg vinden als het heilige kind doodvroor! Het was stil op zaal, de andere meisjes sliepen al. Louise probeer- iedere keer wanneer ze haar ogen dichtdeed zag ze de heilige baby in zijn bedje met stro. Toen stapte ze voorzichtig uit bed en sloop op haar tenen de kamer uit. Biddend dat de trap niet zou kraken liep Louise naar be neden, ging dwars door de grote kamer en toen een lange gang door totdat ze de kapel bereikte. Kerstspeelgoed en smaak 55 rw~1 ANTA CLAUS", de Kerstman die in Amerika de gulheid -*■ van Sint Nicolaas bezit en met Kerstmis even weldoend als de goedheiligman" rondgaat, zal dit jaar vermoedelijk niet in een arrestee met rendieren ervoor verschijnen. Als de oude heer „In stijl" is zal hij op een slee met raketaandrijving moeten rondrijden. 'ES r Louise wist dat je in het donker niet bang behoefde te zijn. Maar toch zijn er schaduwen die je wel lijken te willen grijpen en de gang lijkt veel langer dan overdag. De kapel was donker, de kaarsen brandden niet. Alles was angstig stil. Slechts een rood lampje flikkerde onzeker boven het huisje. Een ogenblik stond Louise weifelend voor het huisje stil. Haar hart klopte in haar keel. Toen stak ze resoluut haar hand uit en greep het hei lige kind, stopte het in de zak van haar nachtjapon en rende naar de slaapzaal terug. Louise werd heel vroeg in de morgen wakker. Ze voelde met haar hand onder haar kussen, waar ze het heilige kind de nacht tevoren had gelegd, in haar zakdoek geivikkeld om hem te verwarmen. Er ivas iets vreselijks met het heilige kind gebeurd. Het was niet meer te herkennen. Zijn armen en beentjes hadden geen vorm meer en zijn gezichtje was gedeukt. Er was niets overgebleven dan een hoopje zachtgeworden teas. de ook in slaap te komen, maar Het was de straf van God. Ze was slecht geweest. Te ver schrikt voor tranen stopte ze het heilige kind weg. Met haar verdriet had ze een gevoel van on rechtvaardigheid. Ze had niet slecht willen zijn; ze had het heel goed gemeend met de baby. Ze dacht dat hij het zou begrijpen, maar hij had haar niet begrepen Hij was gesmol ten. Wat moest ze nu doen? Ze kon ■hem niet naar de kapel terugbren gen. Ze probeerde een oplossing te vinden, maar de bel luidde al en ze moesl zich aankleden Louise gedroeg zich de hele mor gen een beetje vreemd. In het speelkwartier zonderde zy zich van de andere kinderen af en snoof Een jonge non kwam naar haar toe. „Waarom speel je niet met de anderen" vroeg ze ,Ik ik weet het niet. Ik ben verkouaen." Je moet niet zo snuiven Waar is je zakdoek?" ,Ik kan hem niet vinden." Louise kleurde schuldbewust Ze had gelo gen. Zc wist heel goed waar haar zakdoek wasze voelde iets glijden glijden.. bij haar middel nu. Als het elastiek nu maar hield! „Ga er dan maar vlug een halen Als je iemand op de trap tegen komt zeg dan maar dat ik Je naar boven heb gestuurd." Want er ls in de Amerikaanse speelgoedbranche zo langzamerhand geen spoor meer aanwezig van „ge zelligheids-speelgoed". Tinnen spl- daatjes zijn al jaren geleden afge voerd. een poppenkast is onbekend, spelen zijn ook vergeten. Zelfs elek trische treinen, toch heel lang een van de vaste punten voor Santa Claus, zijn thans op hun retour. Niets liever dan dat. Met haar hand aan haar ceintuur liep Louise de deur uit. De hele morgen had ze op dit ogenblik gewacht. Ze haastte zich naar de badkamer en verstopte het heilige kind onder de badkuip. HET werd vier uur. Twee aan twee liepen de meisjes de kapel in. Louise durfde niet naar het huisje te kijken. Niemand had nog iets over het heilig kind gezegd. Waarschijnlijk zouden ze er in de kapel over spreken. Mis schien zou iemand in de gang op haar wachten Maar er gebeurde niets in de kapel. Na de dienst namen de meisjes weer haar plaats in de rij in en liepen de kapel uit. Louise kon niet nalaten even naar het huisje te kijken. Het stond er zoals altijd. Ook zus ter Gertrudus' bergen, en de dennetakken, de herders en de dieren. In het midden lag, als of het nooit weg was geweest, het heilige kind. Hij was alleen een flink stuk gegroeid in de afgelopen nacht. Het kaarslicht bescheen zijn gezichtje en Louise kon duidelijk zien dat hij tegen haar lachte alsof er niets gebeurd was. 99 99 De speelgoedfabrikanten weten wat de oorzaken van deze verande ring zijn. De kinderpsychologen zeggen dat het kind eenvoudig speelgoed wenst, dat stuk gemaakt kan worden. Onzin, zeggen de fa brikanten: het kind wil een exact® nabootsing van de wereld der grot® mensen. Auto's, ruimteschepen, vliegtuigen, doktersuitrustingen, de maan. Elektrische autobaantjes zijn bezig de elektrische trein t« ver dringen. En laboratoriumdozen dan? Kinderen willen nog wel met scheikunde experimenteren, maar dan toch altijd met spullen die vol komen .echt' zijn. Echte retorten en schadelijke stoffen niets van die ouderwetse .veilige en soms niet erg spectaculaire scheikundedozen. Een poppenfabrikant heeft elk Jaar een spion bU de Parijse mode shows en kan verder terugvallen op de diensten van dure dameskap pers, beeldhouwers, schilders, che mici, psychologen Jawelen ingenieurs. Vrachtauto's en hijskranen? Nee, tegenwoordig vraagt het kleine Amerikaantjes om raketbases. Cowboyhoeden? nee, ruimtehel men en complete ruimtepakken, met radar er op en telefoon erin, peper duur maar razend echt. Poppen„echt! En poppen? Tja, poppen Die moeten héél echt zUn, du® kunnen drinken, luiers vuil maken, huilen, slapen, praten en alles doen. Een klein meisje zei, volgens een speelgoedfabrikant, nog kortge leden tegen een vriendinnetje: „J® moet eens naar mijn broertje komen kijken. Hij huilt, hij slaapt en hU drinkt uit een flesje, precies zoals mijn pop De jongens zijn trouwens ook dol op poppen. Maar dan van het soort dat op commando loopt, kruipt met de ogen flikkert en raketten naar zijn tegenstander slingert! „TrrTmiifrijCren"feest"een*gröi!ëT~feese Verras met Philips televisie! Een feest voor het oog door het prachtige beeld. Een feest om te zien door de fraaie houtsoorten. Een feest ook om te kopen bjj de echte vakman. Bij ons! Er is reeds een Super- ontvanger met 43 cm.- beeldbuis voor

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18