De berg Zion: in een reuk van heiligheid s 1 I di T ct sv rf 1, k, tr. l<* in Ir m 'li' 1 Sr. id ;ei cr a.- D( h' m n c 0 tve et '10 M Fi c va 'id ne nI JB KERSTNUMMER 1962 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 JERUZALEM Wat de St. Pieter Is voor Rome, West- minster Abbey voor Londen, de Eiffeltoren voor Parijs, het Prater voor Wenen, het Vrijheidsbeeld voor New York en de grachten voor Amsterdam, dat is de Berg Zion voor Jeru zalem. Het is wat de reisbureaus en -gidsen een ..must'' noemen, deze in de reuk van heiligheid staande heuvel met zijn torenpaar van de Dormitio-Abdij, met zijn doolhof van geheimzinnige, eeuwenoude gebouwen, zijn verweerde grafstenen, zijn wuivende bomen en het grauwe decor van de norse, gekanteelde muur om de Oude Stad. die tot Jordanië behoort. Van verre gezien heeft dit alles meer weg van een burcht dan van een oord. waar chris ten en jood heentrekken om iets te ervaren van de continuïteit van verleden en heden, hun behoefte aan religieuze verheffing te stillen of zich bij de tombe, die Davids graf heet te dekken, aan devoot gebed over te geven. Stijlvol is de entourage. Een Hollandse windmolen, eens een militaire uitkijkpost, staat goedmoedig toe te zien hoe de kinderen van Yemin Moshe wippen en ravotten in het bescheiden plant soentje aan zijn voeten. Yemin Moshe. dat is het geheel van hellende, hobbelige miniatuurstraatjes en huisjes met steile trap pen en wankele balkonnetjes, de eerste joodse woonwijk, die bui ten de muur van de Oude Stad werd gebouwd. Vandaar omlaag kijken is de bijbel voor u een open boek. een innig gebed, een vurige wens. Mannen, merendeels van gevorder de leeftijd, zeggen zachtjes psal men, de liederen van dc grote ko ning David, wiens stoffelijke resten, naar dt traditie wil. hier rusten. Historici halen daarover hun schou ders op. Zij menen, dat hier welis waar een koning uit het Davidi- sche huis begraven ligt, maar niet de psalmdichter zelf. Vertel het de vrome niet. Hij zou u niet geloven. Wat deert hem de historicus! De overlevering wil in deze plaats Da vids rustplaats zien en de invloed van dc overlevering is wonderlijk sterk. Zo is het ook te verklaren. dat deze gewijde ruimte sinds de twaalidf eeuw hetzelfde beeld toont van mannen en vrouwen, devoot biddenc. en kaarsen ontstekend, ho pend op de voorspraatc van de gro te koning der Hebreeuwen bij de Meester over leven en dood. Als u niet let op de buitenlandse toeristen met hun klikkende foto toestellen en ruisende filmappara ten kunt u zich achthonderd jaar terug wanen, in de dagen, waarin rabbi Benjamin uit Tudela verhaal de. hoe het graf werd ontdekt. „Van heden af vijftien jaar gele den" heet het in een van zijn reis- Oude gewelven op de Berg Zion, vlak bij de tombe die, naar de traditie wil. Darids qraj dekt. In een van de kleinere gebouwen die Davids mausoleum omgeven, bevindt xich de „kelder der martelaren": een in het schemer donker gehulde ruimte, vol gru welijke souvernirs van de joden vervolgingen der nazi's. Ik zal u een beschrijving van deze huive ringwekkende collectie besparen. Wie griezelen wil kan hier zijn hart ophalen. Maar vlak bij wap pert de blauwitte vlag van Israel met dc blauwe Davidsster, in het Europa van het Derde Rijk het teken van de smaad. En staande by die vlag ligt het nieuwe Jeru zalem, hoofdstad van de herboren joodse -taat, onder u. Wat verder weg spelen kinderen elkander toe roepend in een taal, wier herleving nog maar enkele tientallen jaren geleden niemand voor mogelijk had gehouden. En In u welt het besef, dat één lijn dit alles verbindt: Da vids graf, de tempeirest, de „kel der der martelaren", de wapperen de vlag en de jool van de kinde« en. wier ouders naar Israel kwa* men om onder een gruwzaam ver# leden een vernieuwende streep tg cetton. S. HAMBURGER. Dal der sonde Rechts ligt het beruchte Dal van Hinnom, dat zich langs de Zionsberg oostwaarts uit strekt tot het Kidron-dal. Zijn naam houdt verband met het Hebreeuw se „Gei-Hinnom", dat hel betekent- "Want in Bijbelse dagen was het een oord van zonde, dit dal, dat Tophct herbergde, waar afgoden dienst werd bedreven en kinderof fers werden gebracht, gruwelen, die de profeet Jeremia zijn branden de toorn deden uitstorten over de inwoners van Jeruzalem: En zU hebben gebouwd de hoogten van Tophet, dat het Dal des zoons van Hinnom is. om hun zonen en dochters met vuur te verbranden, hetwelk ik niet heb geboden, noch In mijn hart is opgekomen. Daarom,ziet, de da gen komen, spreekt de Heer, dat het niet meer zal geheten worden Tophet, noch Dal des zoons van Hinnom, maar Moorddal. En zij zullen ze in Tophet begraven, omdat er geen plaats zal zijn. En de dode lichamen van dit volk zullen het gevogelte des he mels en het gedierte der aarde tot spijs zijn en niemand zal ze afschrikken. En Ik zal uit de ste den van Juda en uit de straten van Jeruzalem doen ophouden de stem der vrolijkheid en de stem der vreugde, de stem van de bruidegom en de stem van de bruid. Want het land zal tot een woestenij worden". En van dit zondige oord uit, waarover de profeet zyn striemende banvloek uitsprak, bestijgen wy de Zionsberg. Toegang tot de berg geeft een sterk hellende geasfal teerde weg. geflankeerd door een aardig plantsoen, die het mogelijk maakt ook in de hitte van de Is raëlische zomer een bezoek aan de ze bezienswaardigheid te brengen zonder boven gekomen een uitput ting nabij te zijn. Massale pick-nick Op een ruim. met bomen be plant. plateau, een soort voorplein, omgeven omhei ningen archeologische opgravingen, resten van de bovenstad uit de da gen van de tweede tempel. Wie een beeld wil krijgen van de verschei denheid van typen, die samen het Israëlische volk uitmaken en een indruk van het probleem van im migratie en absorptie van mensen uit de meest verschillende levens sfeer moet zich een wandeling naar deze plek getroosten op het Paas- of Loofhuttenfeest, dat elk een „De kelder der Martelaren week duurt. Dan is dit plateau een staalkaart ^van het nieuwe Israël. Joden uit alle windstreken komen hierheen voor wat ik een massale pick-nick zou willen noemen. Het zyn merendeels lieden uit de Arabische landen en hun kinderen, ide hier een dagje uit zijn. De Asjkenaziem hun geloofsgenoten uit het Westen, zijn sterk in de minderheid. Zij zit ten famliegewijs op meegebrachte kleden en dekens en doen zich te goed aan pittah (taai. rond brood) of <als het Pasen is) aan Matzah (ongezuurd brood) met olijven en allerhande sterk gekruide spijzen. De honderden jongeren kinder- arme gezinnen zijn zeldzaam amuseren zich uren achtereen met dansen, tot zij in een staat van opwinding raken, die aan extase grenst Telkens weer laten primitie ve instrumenten met nasale klank eentonige melodieën horen. Hand in hand voeren de zwartharige jon gens en meisjes de vaak ingewik kelde danspassen uit, die zij. of an ders hun ouders hebben meege bracht uit Marokko of Tunis, uit Iran of Irak. uit Egypte of Co chin, uit Koerdistan of Jemen. Hun ouders of grootouders zitten op de grond, kijken toe Zij hebben hun beste kleren aangetrokken en markeren de dansmuziek met aan moedigend handgeklap. Zo gaat het door tot de avond valt. Dan daalt een bonte stoet van feestelijk uitgedoste maar ver moeide dagjesmensen de heuvel af. Wat boven blijft zijn de schillen en de dozen. En de gewapende wacht. Want dit punt heeft meer dan religieuze en folkloristische be tekenis Op enige tientallen meters afstand staan de soldaten van het Arabische Legioen met hun rode kefiahs (hoofddoeken) en turen wantrouwend naar hun Israëlische wapenbroeders. En ook deze geven geen ogenblik hun waakzaamheid op Eigenlijk is de oorlog nog in volle gang, al zwijgen een enkele uitzondering daar gelaten de wapens En niemand hier weet, wanneer hij weer de Oude Stad zal kunnen betreden, die zo dicht bij is, dat men de auto's kan ho ren toeteren. Maar geografische afstanden zeggen hier niets. En kele meters brengen u in twee we relden. die van elkander verschil len als een schildpad van een tij ger. De onbekende Koning D? Berg Zion dankt de eerbied, die jood en Christen hem toedragen, voornamelijk aan het „graf van David". De weg er heen leidt langs de tuin van het Dormitio-klooster, waar vrome mon niken allerhande gewassen telen op deze geheiligde, maar stenige bo dem. De grafkamer maakt deel uit van een complex van merendeels mid deleeuwse gebouwen met zware, verweerde muren, donkere nissen en lage gewelven. Hier en daar flakkeren kaarsen, door vrome be zoekers ontstoken. Een kleine hal geeft toegang tot de ruimte, die de graftombe bevat: een lange, van boven iets hellende kolos van steen, bedek' met een kleed en getooid met zilveren wttsrol-kronen. Ach ter het hek. dat de tombe afsluit, rijen zich de gelovigen. Ook hier zijn gewoonlijk joden van Oriën taalse afkomst in de meerderheid, als men althans de buitenlandse toeristen niet meerekent. Vrouwen de ogen geloken, strekken smekend de handen uit. Hun mond prevelt beschrijvingen. .stortte een muur in var» de kerk op de Berg Zion en de patriarch gebood een onder geschikte: Neem de stenen op en herstel de kerk. Aldus deed hij en huurde arbeiders, die een steen oplichtten en zo de toegang tot een grot blootlegden. En de een zei tot zijn maat ..Laat ons naar bin nen gaan en zien of er enig geld te vinden is". En zij doorliepen de grot tot zij een groot slot bereik ten Maar plotseling kwam een windvlaag uit de toegang tot de grot er. het geluid van een mense lijke stem, roepend: „Staat op en De Berg Zion links de muui om de JordaanseOude StacL gaat heen. want God wenst dit mensen niet te tonen". Het is niet het enige mystiek» verhaal, dat over deze plaats ver teld werd. Iedere eeuw heeft het hare toegevoegd aan de reeks ge heimzinnige berichten over deze plek, geheiligd door een niet te schokken geloof van talloos vele duizenden. Het Cenakel Want geloof en hoop. ver wachting en verheffing, zijn nauw met de Berg Zion verbonden. Op de bovenste verdieping van het gebouw, dat het koningsgraf omgeeft, wijst men u het Cenakel, waar Jezus en zijn discipelen het laatste avondmaal nuttigden, zoals in Marcus wordt verhaald. En hier was het ook, dat volgens christelijke traditie de geest Gods vaardig werd over de disci pelen, zeven weken na het Paas feest. zoals de Handelingen de» Apostelen berichten. De Berg Zion ontleent zijn hei ligheid niet uitsluitend aan het „graf van David". Zyn aantrek kingskracht voor de Joden spruit in even sterke mate voort uit het feit, dat zi) zich hier het dichtst bij de plaats weten, waar eens de tempel heeft gestaan. Op het dale van het hoofdgebouw turen Joden uit heel de wereld gefascineerd naar qc koepel van de Omar-mos kee, die op de plek werd gebouwd, die eens het godsdienstig en natio naal centrum van het oude Israël vormde. Nu de klaagmuur, het enig over gebleven deel van de tempel, in Jordaanse handen is en dus voor joden onbereikbaar, verzamelen zi} zich op Shabbat en feestdagen cp de Berg Zion om te bidden voor vernieuwing van de dagen van wel eer. Het zijn overigens niet alleen de vromen, die hierheen komen om hei onbereikbare heiligdom van verre te aanschouwen. Ook zij, die van de 613 ge- en verboden van het Jodendom maar een gedeelte in acht nemen staan hier altijd weer in stille aandacht te turen m het bewustzUn. dat zij hier staan zo niet op, dan toch wel vlak btf gewijae grond. En slechts een en keling kan zich los maker van de geheimzinnige aantrekkingskracht) van ae klaagmuur, zinnebeeld van het Zlons-verlangen, dat het Jood se volk de eeuwen door in stand heeft gehouden. Tivee werelden Vlak voor u staat het Dormitio- klooster met de Dormitiokerk. Dadelijk daar achter, op een steenworp» afstand, verrijst da grauwe muur om de Oude Stad, door Sultan Suleiman gebouwd, na dat, in 1517, de Turken Jeruzalem hadden veroverd. Hier begint een nieuwe wereld: die van de Orient. En wit hier op dit hoogste punt van de Zionsberg zijn blik laat dwalen over de Zionspoort en de vroegere Joodse wijk van de Oude Stad, krijgt het gevoel, dat hij zich niet alleen aan de grens van een staat bevindt, maar aan die van een heel werelddeel. Hier houdt het vertrouwde Westen op en begint het geheimzinnige Oos ten. Het is moeilyk precies vast te stellen wat zo boeit. Is het reli gieus bewustzijn of de wetenschap dat hier een scheidingslijn werd getrokken tussen twee ver uiteen lopende beschavingssferen? Ik voor mij geloof, dat het bij de meesten een mengeling van gevoelens is, een bewustzijnscomplex, waarvan de componenten zich niet nauw keurig laten scheiden. Maar het is onloochenbaar, dat wie hier staat zich moeilijk kan onttrekken aan de neiging om zich over te geven aan meditatie en bespiegeling. ELFS de natuur houdt in kersttijd de adem in. Stil en wit kan zij zijn, als wil zij ons roepen tot bezinning op diepere levenswaarden. De witte wade, waarmee de aarde overdekt wordt, schept de zuivere sfeer, waarnaar de mensen in deze dagen verlangen, als om zich te bevrijden van de druk kende last. waarmee zij in een gebroken wereld dag en nacht te strijden hebben. Kerstmis kan voc velen die gebrokenheid wegnemen, mits hun de genade ten deel valt de Boodschap te ver staan. In de aan waanzin grenzende chaos, waarin hun levens zich voltrekken, zijn zij op zoek naar vertroosting. Zeker is. dat een natuur als deze. die vertroosting schenken kan. mits men zich bewust is van haar ver heven schoonheid, waardoor een verbondenheid met het hogere groeit, welke het uitzicht op het eeuwige, inplaats van op het tijdelijke mogelijk maakt. En is dat niet het ideaal, dat velen bewust of onbe wust voor ogen staat?

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17