Zingen met Kerstmis is iets heel eenvoudigs yjJ (STILLE NACHT-IN ALLERLEI TOONAARDEN] 3£.roegbació zingt kerstliederen KERSTNUMMER 1962 PAGINA d| ("in het hartje van oud-Amsterdam Wat anders Van alles FOTO'S W. DIJKMAN Afbraak Schoen de voorkeur geeft. Een moeilijk» keus, temeer daar de uitvoeringen van dezelfde kwaliteit zyn. Amerika is het land van de koor zang. Er zijn daar duizenden koren van wie vele een hoge graad var perfectie hebben bereikt. Tot d« laatste groep behoort The Mormon) Tabernacle Choir. The Spirit o-' Christmas, uitgebracht door Phi lips, omvat maar liefst achttien kerstliederen. Stille Nacht, Heilige Nacht is de titel van een grote langspeelplaat waarop de Maastreechter Staar onder leiding van Martin Koekelko- ren vrywel alle be kende kerstliederen zingt (Philips). Kerstzang in de Grote Kerk is een uitgave van CNR. Met de Grote Kerk wordt de St.-Bavo in Haarlem be doeld, waar men zang van gemeen te- en koorleden, begeleid door orga- n st Piet van Eg- mond, heeft opge nomen. Ook Nina en Frederik hebben Mary's Boy Child uitgekozen voor hun kerst-e.p., samen met Je ne crois plus, Schlafe mein Prinzchen en The Christmas Evening Star (Metronome). Voor de liefhebber van kinder koorzang is er ook op 45 toeren voldoende keus. Om te beginnen de e.p. ,,Die Wiener Sangerknaben slngen Weihnachtslieder" met o.a. Es ist. ein Ros" entsprungen en Adeste Fideles (His Master's Voice). KERST MUZIEK OP 45 TOEREN Heel aardig zingt ook het Augus- tana-kinderkoor Nu sijt wellecome, Engelkens door het luchtruim zwe ven, Er is een kindeke geboren en Uit hoge hemel (Artone). Een overbekend kerstsprookje Is Hans Christiaan Anderse s „Het meisje met de zwavelstokken". Po- lydor heeft er een verdienstelijk ge zongen (Nederlandse) versie van uitgebracht. De uitvoerenden z(jn de Limbra Zusjes met het West- landse Mannenkoor. Op de andere kant staat Een klein kaarsje. Vermelden wij van de serie Kerstklanken van Polydor in het KERSTMUZIEK OP LANGSPEELPLATEN Een kleurrijke, bekende figuur uit het Am sterdamse volksleven is Nelis, de eigenaar van de bar „De blauwe druif" aan de Haarlemmer straat. Men kan hem daar vaak treffen, steeds bereid tot een gezellig praatje. Het liefst over muziek. Hij zingt namelijk graag en veel. Zijn hobby's bestaan uit het verzamelen van „gekke dingen" (zoals telefoons uit het begin van deze eeuw) en oude muziekboeken. Daarin vond hij twee vergeten kerstliedjes, die hij op een grammofoonplaat weer tot leven brengt: „Kerstlied" en „De blijde boodschap" Zo ongeveer schreef ons een gram mofoonplaten maatschappij. WU hebben dit Inderdaad ongewone kerstplaatje gehoord uit de juke boxe in het meer dan twee eeuwen oude kroegje aan de Haarlemmerstraat, in het hartje van oud-Amsterdam. Onder de ene titel gaat de geschie denis schuil van een hedelknaapje, dat in lompen gehuld op kerst avond door de sneeuw waadt en in zijn eenzame ellende maar één wens heeft: Kerstmis te vieren bU de Heer. Door honger en moeheid overmand valt het knaapje In de bittere kou in slaap. Zijn wens gaat In vervulling Op de andere kant bezingt de kroegbaas met zijn wat rauwe stem Mientje, die zich met Kerstmis zo eenzaam voelt. Dat alles fraai gegarneerd met sonoor klokgelui. Meer plezier dan aan het be luisteren van dit plaatje hebben we beleefd aan het gesprek met de zanger. Een joviale, rondborstige veertiger, vol van vrolijke volkshu mor. Over zijn hobby's zijn we snel uitgepraat. HU kan twee oude tele foons van omstreeks de eeuwwisse ling te voorschUn toveren „ge kocht van een voddenman hier voor de deur" en hU vertelt, dat hU zon stuk of negen oude muziek boeken heeft gekregen en gekocht, waaruit Jackie Buiterman de lied jes haalde, die hU nu op de plaat heeft gezet. Kerstliederen gezongen door een kroegbaas, die grif toe geeft nooit een voet in een kerk te zetten. „Nou Ja, het zUn eigenlUk helemaal geen liedjes voor my. Die lui wilden het nu eenmaal. Ik zing normaal heel wat anders", veront schuldigt hy zich. En zo zUn we op het onderwerp gekomen, waar over Cornelis Pieters (maar zo kent alleen de burgeriyke stand hem) niet uitverteld kan komen. Nells is zanger-bassist. Vanaf zUn zeven tiende Jaar. „Daarvoor twaalf am bachten. dertien ongelukken". Nog werkt hy iedere avond in de „San Remo"-bar van zUn zwager Johnny Meyer, de voormalige wereldkam pioen accordeon. Maar de tyd, dat Nelis als Carlo Piëtro op de plan ken stond tussen de Nederlandse groten uit de lichte muze is voorby. Daaraan kwam abrupt een einde, toen hy een Jaar of zeven geleden by een verkeersongeluk een been verloor. Daarna kocht hU zUn kroeg. Maar hy kan niet de hele dag ach ter de bar zitten. „Niks voor mU". Vandaar dat optreden in „San Remo". „Maar ik zou een boek kun nen schryven over mUn belevenis sen daarvoor", grinnikt hU her- haaldeUJk als hy in goed Mokums enkele herinneringen naar boven haalt. „In die tyd zong ik van alles. Onder meer imitaties van Charles Trenet, Al Johnson („ik krUg nog klppevel als ik aan die man denk. Die zong alles met zyn hart") en Johnny Ray. Toen die laatst eens in Amsterdam was, liet hy mU op bellen. Of ik even langs wilde ko men. Hy had gehoord van mijn imitatie. Ik heb Johnny Meyer meteen opgetrommeld en samen zUn we naar hem toegeweest. „Hy zingt nog beter dan ik", zei die knaap na afloop. „Nou, zing JU maar beter en geef my Jouw cen ten", heb ik geantwoord. HU kreeg acht mille voor zUn optreden. Ik twee kyien (borrels» „Die Johnson-imltatie heb ik eens gebracht voor een Canadees vlieger-generaal. Dat was kort na de oorlog. We hadden dus wel trek in wat lekkers. Wat dat betreft zat het by de Canadezen wel goed. Van de kok mocht ik boven in de keu ken wat rondsnuffelen. Daar lag Nelis met zijn vriendelijke dochter Beppie en zijn trouwe boxer in zijn kroeg „De Blau- we Druif' aan de Haarlem merstraat in Amsterdam. Daar op een kruk aan de bar haalt hij graag de talloze herinnerin gen op uit de tijd, dat hij nog als Carlo Piëtro op de planken stond. uitgave is Stille Nacht van CID. Schyn bedriegt in dit geval ze ker. In het flodderige hoesje steekt nameiyk een voortreffeiyke (25 cm) plaat. CID is er in geslaagd op deze plaat koren en solisten uit de top klasse samen te brengen. Zo wordt Stille Nacht gezongen door het Utrechts Byzantyns Koor, Mozarts Ave Verum door het Koor van de Kathedraal te Straatsburg en Bachs Jesu bleibet meine Freude door het Nederlands Bach Koor. Andere uit voerenden: de bas David Holle- stelle, de alt Watty Krap, de trom pettist Harry Sevenstern en het Buurkerkkoor. Spirituals Odetta Felious bekend gewor den als zangeres van vooral ne groïde volksmuziek, hoewel z(J on langs ook een uitstekende lang speelplaat met uitsluitend blues heeft gemaaktbiykt spirituals te kunnen zingen als geen ander, zy is niet alleen veelzydiger dan haar veel bekendere collega Maha- lia Jackson, maar ook „echter", zy heeft een volle, diepe stem met een ontroerend timbre en een indrin gende fyn genuanceerde voordracht. Met haar expressieve vocalen slaagt zy. wars van alle opsmuk, er voort durend in de luisteraar deelgenoot te maken van wat zy zingt. Alle spirituals die op de Amadeo-plaat staan, hebben betrekking op het kerstgebeuren. Zingen met Kerstmis is iets heel eenvoudigs. Aan deze woorden van Pierre Janssen moesten we steeds denken by het draaien van Weihnacht und Sylvester in Har lem. Het is een onbewerkt ducu- ment. door een amateur opgenomen in een klein bedehuis in de New- yorkse negerwyk. De gelovigen zin gen met een vanzelfsprekendheid en een overgave, waarbij de betite ling van de gemiddelde Neder landse kerkbezoeker wel erg bleek jes afsteekt. De plaat laat horen, hoe de preek geleideiyk verandert in een hymne en deze weer over gaat in een bovenzinneiyke cere monie. Opvallend is, dat de onge schoolde. vaak loeiende en schrille stemmen der kleurlingen onderling steeds in overeenstemming zyn. Wie zyn kinderen het Kerstver haal wil laten horen, kan daarvoor het beste terecht by het Arnhems Toneelgezelschap, dat het als hoor spel op de plaat heeft vastgelegd. Cruys Voorbergh heeft het bijbelver haal bewerkt, met veel respect voor het onderwerp, maar ook met veel begrip voor wat een kind wel of niet aanspreekt. Van belang is vooral, dat hy de acteurs geen plechtstatige termen in de mond heeft gelegd, maar hen gewoon Ne derlands liet spreken. De leden van het Arnhems Toneelgezelschap be wezen op deze RCA-plaat, dat zij achter de microfoon evenzeer op hun plaats zyn als op het podium. Kinderkoren Er zyn mensen die de voorkeur geven aan kerstliederen gezongen door k.nderen. Een heel goede plaat in dit genre is „Die Wiener Sanger knaben singen Weihnachtslieder" (His Master's Voice). Begeleid door organist Alois Forer en harpist Hubert Jelinek zingen zy een tien tal kerstliederen, waaronder Stille Nacht. O Tannenbaum, O Du Fröhliche en Es 1st dn Ros ent sprungen. een machtig stuk cake. Dat heb Ik en het toneel gingen afbreken. Ze maar soldaat gemaakt. Komt mij die kok later in wilde paniek naar my toe. Ik had de vleugel opge smikkeld van het vliegtuig, dat hij voor de generaal had gemaakt. Enfin, ze hebben het pronkstuk toch maar op zyn tafel gezet. Ze hebben toen maar gezegd, dat het een neergeschoten vliegtuig was. Maar de generaal was enthou siast over myn Johnson. Ik moest en zou nog zwart en al bij hem komen zitten. We dronken een pittig slokje op dat succes. Toen ze my later een deur wezen waarachter ik my kon afschmin- ken, heb ik my zeker vergist. Wat niemand my toen kwaiyk kon nemen. Ik heb nog wel even ge dacht: „Wat zyn die doeken hier groot", maar wist ik. dat ik per ongeluk in de linnenkamer te recht was gekomen en dat ik met die vieze vette zwarte schmink heel wat damast stond te ver knoeien". „En dan die keer met de Ma ma's ergens in de provincie. Wat heb ik in myn rats gezeten, toen ze tydens hun T.T.-nummer voor het opbouwen van een zogenaamde tribune ineens een breekijzer namen braken de planken uit de vloer. „Dat wordt slaande ruzie", vreesde ik. Maar ik wist toen toch niet, dat de directeur hun verteld had, dat de volgende dag begonnen zou wor den met de verbouwing van het theater?". Als Nelis in hemdsmouwen eenmaal op zyn praatstoel aan de bar zit komt er geen einde aan. En zo hy even stokt dan is daar de vrouw van Johnny Meijer om hem weer op gang te helpen: „Heb je al verteld van En dan horen wy het verhaal van het storend gesteun en geknor tydens een voorstelling in een Bel gisch plaatsje. Het bleken twee varkens te zijn, die onder het to neel zaten en die al dat lawaai bo ven hun koppen maar matig kon den waarderen. En hoe hy met Johnny Meyer in de oorlog eens naar een afscheids feestje van een zangeres was ge weest. Het was er zo vroiyk toege gaan. dat Johnny het op de terug weg 's nachts plotseling nodig oor deelde om een boom te gaan plan ten. Om vyf uur 's ochtends zetten zy een van de markt gehaalde boom aan de Heiligeweg neer. Na Vol vrolijke volkshumor. deze stille plechtigheid werden de instrumenten te voorschyn gehaald en werd het ..Wilhelmus" gespeeld. „Gelukkig was er toen geen Duitser in de buurt, anders griezelt Nelis, die overigens voor het zingen van een jiddisch liedje in het kamp te Amersfoort terecht kwam. Hij redde zich eruit door te zeggen, dat het een „Indisch" liedje was. ,,En dan die schoen Hy grinnikt breeduit. „Tydens een potpourri van Trenet-liedjes schoot myn schoen eens uit. De zaal brulde. Daarom liet ik later met opzet maar myn veters wat los zit ten. Maar toen ik later in het Con certgebouw stond, durfde ik myn schoen zomaar niet uit te schop pen Het ding zou in de zaal te recht zyn gekomen. Daarom draai de ik my maar om en floep daar schoot myn schoen in het orgel. Tydens het nummer van Willy Vervoort heb ik nog getracht hem te vinden De zaal gierde. Willy dacht, dat hy zo'n succes had. Maar myn schoen vond 1) niet meer. Die moet nog in hi orgel zitten. En later die avond ko( ik op één schoen naar K. en W. i Den Haag". Maar aan de loopbaan van Carl* Piètro kwam door een ongeval e« einde. Hy werd kroeghaas Nelis. dk geen druppel meer drinkt. H(j zinp alleen nog maar in de bar aan Reguliersbreestraat. En nu dat en, plaatje met kerstliederen met begt leiding van Johnny MeUer, Plenj Palla en The Fouryo's. Het eersb exemplaar gaf hU aan een vrouwe ïyke soldaat van het Leger dei Heils, die wel eens b(J hem in d zaak komt. Ze was er dolgelukkii mee. „Ik weet van die zaken wi niets af. Maar eens heeft z(j o mijn verzoek een gezin geholpn dat op straat was gezet. Ik heli op en ze waren er zó. Kyk, dat vim ik mooi". Of er nog meer plaatjes zulle, volgen? „Ik weet het niet. *t Was ee contract voor één keer. Het kaï my niet veel schelen ook. Het wai maar een aardigheidje", zegt Nelit de zingende kroegbaas van ,Jk blauwe druif. Niet de ijne diamant zal uit deze grammofoonplaat het al zo vaak gevierde en nooit vervelend geworden feest van Kerstmis bij kunnen brengen, u bent het zelf, die meezingt hardop of alleen maar met een innerlijke stem. Zingen met Kerstmis is iets heel eenvoudigs. ]e zingt met Kerstmis, omdat het voor de mensen met zingen begon. Deze tot overdenking stemmende woorden van de kunstcriticus Pierre Janssen raken de kern van ons onderwerp: kerstmuziek op de grammofoonplaat, zy staan zwart op wit in de toelichting die Janssen schreef voor het bijzonder fraaie Philips-album Kerst klanken, een van de vyf platen die onze voorkeur zouden hebben als ons gevraagd werd een keuze te maken uit het wel zeer uitge breide kerstrepertoire. De andere vier platen waar mee het kerstmannetje ons heel veel plezier zou doen, zyn: Spirituals, gezongen door Odette Felious (Amadeo) kende uitgave. Philips, er kenneiyk van uitgaande dat het oog ook wat wil, geeft op de koop toe zeven fraaie reprodukties (waarvan vier Stille Nacht (CID) Weihnacht und Sylvester in Harlem (Telefunken-Du- cretet Thomson) ir Het Kerstverhaal, bewerkt door Cruys Voorbergh (RCA) Niet alleen bllna zouden we schrijven: niet zozeer de muzi kale waarde stempelt het album Kerstklanken tot een lndrukwek- Wie de zang van de Wiener S3& gerknaben wat al te gepoiyst vindt zal de voorkeur geven „Unseif schönsten Weihnachtslieder" (even eens een 25 cm plaat van His Mas ter's Voice), gezongen door Da Bielefelder Kinderchor. Hier is hè accent niet op de perfectie, ma^ op het natuuriyke gelegd. Instil mentale vertolkingen wisselen a gezongen nummers af. Mahalia Jacksoi Van Mahalia Jackson zijn tw» grote kerstplaten in de handel ge bracht (CBS en Philips). Op beid platen zingt zy Sweet little Jesi boy, Joy to the world, Adeste F deles. Silent Night en Go tell it oj the mountain. Het hangt dus val de vyf overige nummers op beid platen af, aan welke daarvan mei de Belafonte-e.p. merry Christmas' Stille nacht, heilige nacht. In allerlei toonaarden wordt dit be roemde kerstlied op 45-toeren plaatjes gezongen. Niet alleen heel indrukwekkend en massaal door dertien Haarlemse koren, maar ook door The Adam Singers, de Karekieten, de Selvera's en zelfs door The Cousins, van huisuit rock- en twist-experts. Van de samenzang van de der tien Haarlemse koren, gedirigeerd door Kees Deenik en begeleid door organist Simon Jansen en een ko perkwartet. zyn verder nog Komt allen tezamen. Nu syt wellecome en Ere zy God op de plaat vastge legd (Philips). Twee styivolle e.p.'» zyn uitge bracht door CID. Op de ene zingt het Chr. Residentie Mannenkoor vier gezangen; de organist is Felke Asma. Op de andere staat het mooie, te weinig bekende kerstlied Uit hoge hemel daalt hy neer, gezongen door de Leiderdorpse zangvereniging Ex celsior en kinderkoor, met een ver rassen** zuivere solo van Wim de Ru /er. Jongenssopraan. Het is ge koppeld met Gloria in Excelsis en Slaap zacht. Op een single van CID horen we O, Verblijdende en Mlnuit Chrétler, gezongen door het mannenkoor .Bendracht Maakt Macht" uit 's-Gravenzande en de Haagse meis jeskoren „Juliana" en „Jubilate". Een beroemd lied Is ook Mary's Boy Child in de versie van Harry Beiafonte geworden. Het staat met een vyftal andere kerstliedjes op To wish you (RCA). Nina en Frederik byzonder het derde „deeltje" met Hoe leit dit Kindeke, Slaap nu myn Jezuken, Schitter o sterre en Kerstlied, vertolkt door het Maas trichts Mannenkoor, een kinder trio, een Jongenssopraan en de fluitist Jo Verboeket. Wie wil, kan .Kerstfeest met de Selvera's" vieren. Trompettist Willy Schobben en organist Eddy de Jong zyn ook van de party. De twee zusjes zingen acht bekende kerst liederen (Artone). Zelfs met The Cousins „The Cousins celebrate Christmas" (Pa lette) kan men het kerstfeest vieren, al zien we daar het nut noch het genoegen van in. Liever is ons Mahalia Jackson, die heel st'Jlvol Silent Night en O come all ye faithfull (Komt al len tezamen) zingt (CBS). „Famous Tiristmas Songs" wor- len door The Adam Singers tot klinken gebracht; ze doen dat een beetje vlak, maar niet onaardig (Palette). Omega heeft een kerst- liederenpotpourri van de Karekie ten op de markt gebracht. In de Artone-serie „Bijbelse hoorspelen voor de jeugd" is een plaatje ver schenen met het Kerstverhaal. Mahalia Jackson In de toelichting op deze afbeel dingen zegt Pierre Janssen onder meer: „Kerstliederen moeten niet altyd .nieuw' of ,nog nooit gehoord' zyn om te ontroeren." En dit geldt voor de plaat zelf, waarop aan de ene zyde een negental .oude' kerst lederen staan, afwisselend gezon gen door het Haags Kinderkoor, de Maastreechter Staar, het Sint-Cae- ciliakoor en Pro Musica, en aan de andere kant vyf stemmige popu- lair-klassieke werken, waaronder het Largo van Handel, het Panis Angelicus van Franck en Mozart» Ave Verum. Een even styivol, met zes repro dukties verlucht album is Er is een kindeke geboren (Philips). Hier staan op beide kanten kerstliede ren, gezongen door o.a. de Maas treechter Staar, het Haags Kinder koor. het Baarns Jongenskoor, de alt Aafje Heynis en Sweet Sixteen. Een minder kostbare en op het oog heel wat minder aantrekkeiyke Pierre Janssen in kleuren) van beroemde kunst werken, zoals Rembrandts „Simeon in de tempel" en Dtirers „Aanbid ding der koningen".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 16