Premiere „De overval" in Tuscliinsky-tlieater kunst kaleiöoscQop RAN DY SPECIAL Episode Leeuwarden tijdens de bezetting Zuiderzee wet bundelt de bestaande wetten De beste sigaret in de fieurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.- Slof f. 10. VIEUX „Les trois chapeaux-claque" Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 december 1962 blad no. 30833 In aanwezigheid van premier De Quay en de staatssecretarissen Bot en De Jong is gisteravond in het Tuschinski Theater te Am sterdam de nationale première gegeven van de verzetsfilm ,,De overval". Tegelijk werd deze nieuwe Nederlandse speelfilm in 17 ander bioscopen in de voornaamste steden van ons land in roulatie gebracht. Geestelijke strijd De première stond onder auspi ciën van de Stichting 1940-1945. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. Smallenbroek. zei in zijn ope ningswoord: ..Het is goed dat de jeugd door deze film ziet wat in die jaren geschied is en dat de achter grond van die strijd een geestelijke strijd is". ..Het verzet", aldus spre ker, moeten wjj niet romantiseren. De voorstelling werd voorts bijge woond door de burgemeester van Leeuwarden en oud-leden van de KP Friesland, die op 8 december 1944 de unieke overval pleegden op de straf- gevangenis te Leeuwarden en daaruit ruim 50 politieke gevangenen be- vrijdden, van wie velen in levensge- j vaar verkeerden. Het was een van de I meest geslaagde operaties uit de ge- i schiedenis van de Nederlandse ille galiteit. De Duitsers namen destijds geen represaillemaatregelen. De idee en het oorspronkelijk scenario van „De overval" zijn van dr. L. de Jong I directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. De film werd geregisseerd door de Brit Paul Rotha die om. de filmbiografie over het le ven van Adolf Hitler maakte. Steun aan actie der schrijvers Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen heeft een resolutie aangenomen, en deze aan de staats- secretaris van O. K. en W. mr. Y. Schollen toegezonden waarin het ver- j klaart kennis genomen te hebben J van de protestactie van schrijvers te- gen de literatuurpolitdek van de over heid. Het bestuur is eenstemmig van oordeel, dat de zorg voor de schep- l pende kunstenaars in het algemeen j sterk is achtergebleven bij de zorg 1 voor de uitvoerende kunstenaars en dringt er daarom met kracht bij de regering op aan de zorg voor de let teren en de letterkundigen op korte termijn ingrijpend te verbeteren en daardoor het schrijverschap als le- venstaak in ons land materieel mo- gelijk te maken. Voorbereiding Navo taptoe Arnhem „Het waren gewone Nederlanders". De heer Smallenbroek bracht na mens het verzet dr. De Jong dank voor zijn tv serie „De bezetting", die door het verzet op hoge prijs werd gesteld. De zaal reageerde hierop met een luid applaus. Voor de film begon, declameerde Charlotte Kohier „De achttien do den" van Jan Campert. De rol van de verzetsleider Piet Kramer wordt gespeeld door Rob de Vries. Andere belangrijke rollen wor den vertolkt door Yoka Berretty, Di- ny Sprock, Piet Römer. Kees Brusse, die ook de dialoog-regie had. H. D. Culeman, Hans Tiemeyer en Bern- hard Droog. Rudolf Meyer was de producer. Na afloop volgde een hartelijke huldiging van spelers, regisseur en dr. De Jong. Voor allen werden tal rijke boeketten en kransen het toneel opgedragen. Het applaus werd afge sloten met het volkslied. Toen het doek was gevallen werd spontaan vanaf het balkon het Friese volks lied ingezet, dat weldra door velen in de zaal werd overgenomen. In het voorprogramma werden „Delta fase I" en ..Zoo" van de cineast Bert Haanstra vertoond, die een hartelijk applaus van de zaal hiervoor kreeg. Denen en Portugezen zullen zeker komen Het bestuur van de Stichting Navo- Taptoe in Arnhem is reeds bezig met het treffen van de voorbereidingen I voor de organisatie van de taptoe in 1963. Aanvankelijk zou de Franse luchtmachtkapel komen, maar in verband met het inschakelen van deze kapel bij de viering van de na tionale feestdag op 14 juli, stuitte dit op moeilijkheden. In elk geval zijn de Fransen wel geinviteerd. Zeker is dat de Denen komen met een samengevoegd korps. De Portugezen hebben definiteif hun medewerking toegezegd.' Zij zullen de „Banda de musica da guarda na- cionaal republicana" sturen. Een korps dat 130 man sterk is. De voor zitter van het bestuur der Stichting de heer N.J.D. Verbeek heeft er op een in Arnhem gehouden persconfe rentie op gewezen dat de vier Neder landse taptoe's en de Navo-taptoe een officiële plaats hebben gekregen in ons land. De medewerking van Navo en Ministerie van Defensie werd ver leend. Advertentie Expositie werken van Albert Termote In het Haags Gemeentemu seum wordt tot 27 januari een overzichtstentoonstelling gehou denden van het werk- van de Voorburgse beeldhouwer Albert Polydoor Termote, die dit jaar 75 jaar is geworden. Deze expo sitie staat onder auspiciën van de Jacob Marisstichting. die reeds eerder werk van Paul Ci troen als schilder en tekenaar en van W. J. Rozendaal als grafi cus in een tentoonstelling heeft bijeengebracht. Het tentoongestelde werk van Termote. aan wie in 1951 de Jacob Marisprijs werd toegekend, omvat „beeldhouwwerk-intimiteit" en is een inleiding tot het monumentale werk van deze kunstenaar, wiens werkstukken niet slechts in Den Haag en omgeving te vinden zijn doch tevens in vele steden van ons land. Van Termote's grote werken zijn op de tentoonstelling foto's aan wezig. De geëxposeerde werken zjjr. nage voerd in marmer, gips. hout, brons, of in steen. Ook een aantal pennin gen maken van de tentoonstelling deel uit. De tentoonstelling werd gis- t termiddag geopend. De directeur van het Groninger Museum, de heer Jos W. de Gruyter. die benoemd is tot hoofdconservator van de afdeling moderne kunst van het Haagse Gemeentemuseum, hield een inleiding over het werk van Al- 1 bert Termote. TEKENING VAN MOORE VOOR HALSMUSEUM Het Frans Hals-Museum in Haar lem heeft, ter plaatsing in de afde- .hedendaagse kunst", een geaquarel leerde tekening door de Engelse beeldhouwer Henri Moore ten ge schenke gekregen. De tekening, die uit 1949 dateert, stelt sculpturale vormen voor op het thema van een liggende vrouw. De schenker wenst onbekend te blijven. Het ligc in de bedoeling deze recen te aanwinst met de belangrijkste kunstwerken die in 1962 door het museum zijn verworven in de Dé pendance „De vishal" te exposeren naast dc tentoonstelling van de Haarlemse vereniging „De Groep", die vanavond wordt geopend. Advertentie Jan van Gilseprijs toegekend AAN ANDRÉ JURRES EN H. J. R. SCHAFFERS Het bestuur van de Stichting Ne derlandse muziekbelangen te Am sterdam heeft besloten de Jan van Gilse-prijs toe te kennen aan de he ren André Jurres, directeur van de Stichting Donemus, en H. J. R. Schaffers, adjunct-directeur van Bunia en Stemra. Dit is de tweede keer dat de Jan van Gilseprijs, bestaande uit een be drag aan geld en een bronzen beeld je. wordt toegekend. De eerste keer. in 1961, werd de prijs uitgereikt aan dr. Jos Wouters, hoofd van de afde ling muziek van Radio Nederland Wereldomroep en de heer D. Wage- mans. hoofd van de afdeling „mu ziek en dans" van het ministerie van O.K. en W. De Jan van Gilse-prijs wordt toe gekend aan die personen, die zich naar de mening van de Stichting Ne derlandse Muziekbelangen op bij zondere wijze voor het Nederlandse muziekleven verdienstelijk hebben gemaakt. Begin 1963 zal de prijs aan de bei de winnaars officieel worden uitge reikt. Brussel, Londen, Bonn wonnen toneelwedstrijd De drie hoofdprijzen der Inter nationale toneelwedstrijd van mid delbare scholieren uit zes Europese hoofdsteden, de afgelopen dagen In Amsterdam gehouden, zijn gewon nen door scholen uit: Brussel. Lon den en Bonn. De directeur der afde ling onderwijs der gemeente, mr. W. M .Morren, initiatiefnemer van deze interhoofdstedelijke wedstrijd, heeft de prijzen gisteravond uitgereikt tij dens de slotbijeenkomst in het Spi noza Lyceum. De overige drie deel nemende scholen waren uit: Bern, Parijs en Amsterdam (samengesteld uit leerlingen van verschillende mid delbare scholen). De normaalschool Karei Buis uit Brussel die een opvoering gaf van „Dona Mirabella" van Philip de Pil- leceijn, kreeg de beker van het ge meentebestuur van de hoofdstad, als mede ce groeps en individuele prijs voor elk der scholieren van het Ne derlands Centrum van het Interna tionaal Theater Instituut. De prijs van de Staatssecretaris van O. K. en W„ prof A. H H. Janssen, bestaande uit acht grafische werken over de Delta werken, werd toegekend aan „The Minerva Players" van de Ham mersmith's County School en de Christopher Wren School te Londen, die deelnamen met ..The human mask <een improvisatie op het the ma „The moods of man"). De prijs, die het Instituut Francais te Am sterdam beschikbaar had gesteld ging naai de Ernst Moritz Arndt Schule en de Clara Schumann Schu- le uit Bonn. die een opvoering gaf van „Biedermann und die Brand- stifter" van Max Frisch. Met mede werking van de ambassades was een internationale jury samengesteld. Kunstmanifestatie 1%4 te Hilversum Het „toeristisch klaspstuk" van 1964 is nu reeds bekend. In de zo mermaanden van dat jaar zullen al le vooraanstaande Nederlandse kun stenaars gedurende enige tijd in de Expohal en omgeving te Hilversum niet alleen hun werken tentoonstel len, maar daarnaast met geïmprovi seerde woon- en ateliergelegenheid domicilie kiezen in de radiostad. Op het naast het Expohalterrein gelegen Laapersveld, een combinatie van paik. bos en hei. zullen provin cie-paviljoens verrijzen, waarin de vooraanstaande kunstenaars uit elk gewest in het openbaar hun kunst activiteiten zullen demonstreren. Om dit enorme complex voor het pu bliek makkelijk toegankelijk te ma ken zalen luchtbrug over de spoor baan Amsterdam-Utrecht worden ge bouwd. Gerekend wordt op de fi nanciële steun van Rijks- provin ciale en gemeentelijke overheid. Bovendien is de medewerking van radio en tv al ingeroepen. Men wil in een studioruimte het publiek ver trouwd maken met zaken als het hoorpsel, en het camera- en décor- werk van een TV-uitzending. De ge dachte, die aan deze grootse mani festatie ten grondslag ligt, is het feit. dat Hilversum dagelijks als cul tureel ethercentrum fungeert. De oi ganisatoren van dit experi ment zijn dezelfde, die ook de jaar lijkse Exposhow verzorgen, een soort jaarbeurs die vorig jaar voor het eerst werd gehouden en toen al ver boven zjjr. regionale karakter uit groeide. De Exposhow, die in 1963 wordt gehouden krijgt o.m. als trekpleister helekoptervluchten voor het publiek boven de radiostad. Plan Operagebouw in januari gereed het operabedryf met meer dan 25 i groepen zangers te maken heeft, die allen slechts In een zeer speciaal vak- je passen. Hij noemde de opera een internationaal bedrijf. Over het j nieuwe operagebouw van Amsterdam Bij de behandeling van het begro- deelde hij mede dat de nadere uitge- tingshoofdstuk „kunstzaken" in de werkte plannen in januari gereed Amsterdamse gemeenteraad heeft zullen zijn. In theorie kan over twee wethouder mr. R. van den Bergh gis- jaar met de bouw worden begonnen. termiddag o.m. gesteld, dat de cul- Een tweede probleem zal worden dat tuurspreiaing een zaak is op lange Amsterdam, zonder meer Rijksme- i termijn. dewerking, geen eigen opera in stand De kwestie van een betere regeling zal kunnen houden, voor de letterkundigen noemde Jiij op de vraag van de heer G. Brink- typisch een zaak voor het Rijk. „Dat vele letterkundigen in Amsterdam wonen mag niet betekenen dat Am sterdam moet gaan subsidiëren. Am sterdam stelt overigens al heel wat prijzen voor letterkundigen beschik baar." Mr. van den Bergh zei dat het ge makkelijk te verklaren is dat Neder landse operazangers in het huiten- land wei ken en dat buitenlanders hier komen zingen, omdat men in (Advertentie) a greve (K.VP.) een gedenkteken voor het joodse leven in Amsterdam op te richten zei de wethouder, dat velen bij het zien van een dergelijk monu ment leed zullen ondergaan. Hij zeg de toe dit idee nader te zullen bekij- i ken hoewel hij opmerkte dat het misschien beter is de zaak een aantal jaren uit te stellen. Tenslotte deelde mr. van den Bergh mede nog geen nadere mededelin gen te kunnen doen over de opvol ging van de directeur van 't Stedelijk Museum, jhr. Sandberg. Vele raads- j leden hadden waarderende woorden 1 gesproken over de scheidende mu seumdirecteur. (Van onze parlementaire redactie) Binnen niet al te lange tijd zal minister Korthals aan de Tweede Kamer één Zuiderzeewet aanbieden, waarin alle bestaande wetten betreffende dit onderwerp zullen zijn gebundeld. Een brandy met speciale smaak-sensatie. Dat ontdekt u als u deze drank proeft. Vraag dus steeds uitsluitend BOOTZ Brandy Spécial. Portret van Anna Maria v. Schurman Aankoop door Utrechtse Universiteit Het museum van de Utrechtse uni versiteit heeft in Engeland met steun van het Universiteitssfonds een olie verfportret van Anna Maria van Schurman gekocht. Anna Maria van Schurman leefde van 1607 tot 1678. Zij was de eerste vrouwelijke studente aan de Utrecht se universiteit. Reeds als kind bleek haar uitzonderlijke begaafdheid en als volwassene sprak en schreef zij o.a. Duits. Frans en Latijn en ver stond zij Italiaans, Engels, Syrisch, Arabisch. Perzisch en andere Ooster se talen Zij was een trouw bezoekster van de colleges en colloquia van prof. Voetius. Speciaal voor haar was in het groot-auditorium een „loge gril- lee" aangebracht, waarin zij onge zien door de mannelijke studenten de colleges kon volgen. Voor de opening van de Utrecht se Universiteit in 1636 schreef zij een gedicht. Het grootste deel van haar leven bracht zij in Utrecht door. In i 1664 wera zij volgelinge van de La- badisten. 'n strenge godsdienstige sec- te Alle zaken, die naar „den ijdelen en wereldschen geest riekten" keerde zij toer. de rug toe en ze bemoeide zich niet meer met haar vrienden, zoals Richelieu en Descartes. die haar ,,'t wonder van haar eeuw" en ,,'t licht der lichten" noemden. Première te Delft Het blijspel „Les trois chapeaux- claque" van de Spaanse schrijver Miguel Mihura beleefde gisteravond I in de Stadsdoelen te Delft zijn Ne derlandse première in een galavoor stelling. die werd gegeven door het Delftsch Studenten Toneelgezelschap onder regie van Jules Croiset. j De damesrollen werden vertolkt j door leden van de toneelclub van vrouwelijke studenten te Leiden. De hoofdpersoon in dit blijspel, een de- gelijke onderwijzer, wordt aan de Dit zei hij gisteravond in de Twee de Kamer, waar de begroting van het Zuiderzeefonds voor 1963 werd behandeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voor de dooi de sprekers van de verschillende fracties zo zeer gewaardeerde direc teur van de IJsselmeerpolders, ir. Minderhoud, hoopt de minister een opvolger te vinden, zonder tot reor ganisatie behoeven over te gaan. De heer Biewenga (A.R.P.) had op dit laatste gezinspeeld, als het onmoge lijk zou blijken een geschikte opvol ger te vinden. De totstandkoming van de verbin dingen van Lelystad met de rest van het land zei minister Korthals zoveel mogelijk te willen bevorderen. De brug en de wegen bij Zwolsehoek zullen tegelijkertijd klaar zijn. De begroting van het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden voor 1963 werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard, na een korte discussie. Minister Korthals laakte bepaalde persorganen, die geschreven zouden hebben, dat er bij dit Staatsvissers- bedrijf misstanden zouden bestaan. Hij ontkende dit. Voorts passeerden enkele natura lisatie-ontwerpen zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming, en werd het verdrag tussen Nederland en Ita- ïning recht* tenuitvoerlegging van rechterlijke beslissingen in burgerlijke en han delszaken goedgekeurd. De heer Bommer, die deze laatste vergadering voor het kerstreces pre sideerde. wenste de leden gezellige dagen en een goede jaarwisseling toe, en hoopte, dat voorzitter Kor- tenhorst zijn ongesteldheid spoedig te boven zal zijn. Transit 5A functioneert niet Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat de dinsdag in een baan om de aarde gebrachte satelliet Transit 5A „elek tronisch dood" is. De satelliet kan niet worden gebruikt voor de naviga tie van schepen ter zee en onderzee boten. omdat de radioinstallatie niet functioneert. vooravond van zijn huwelijksdag geconfronteerd met diverse moeilijk- heden. Hii komt in het tweederangs hotel. waai hij zijn intrek heeft ge- I nomen terecht in het feestgewoel van eer. balletgroep en wordt ver liefd op een danseresje. De onder wijzer ontdekt tegen de ochtend, dat hij eigenlijk een vagebond is en dat zijn huwelijk nooit gelukkig zal wor den Dit is slot van het stuk waarin de vrolijke noot overheerst. De voorstelling werd bijgewoond door vele genodigden o.a. de rector magnificus van de Technische Ho geschool. prof. ir. H. J. de Wijs, en een aantal hoogleraren. Na afloop volgden de gebruikelijke toespraken en tenslotte het traditionele bal. Advertentie Uw kerstdiner aan zee Restaurant „MARINA" Boulevard - Katwijk aan Zee serveert U en Uw gasten tijdena de kerstdagen een keuzemenu ad f 15.per couvert, inclusief. Menu wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. Telefonische reservering 0 1718—2816. Ruime parkeergelegenheid. H. EHRHARDT dlr, The Titfield Thunderbolt (voor K. en O.) Al is het reeds zeven jaar geleden, dat de Ealing Studios hun deuren sloten, de roem van haar prachtige filmprodukten heeft sindsdien alleen maar aan glans gewonnen. Die films blijven namelijk een hoogtepunt In de totale Engelse filmproduktie. Gis teravond draaide een van de be kendste. The Titfield Thunderbolt, als K. en O.'s „Film van de maand" in twee voorstellingen in Casino, een verrukkelijk werkje in technicolor, dat vooral opvalt door de fijne hu mor. Deze film van regisseur Charles Crichton is een fijne satirische schets van de Engelse behoefte om als vol wassenen terug te keren naar de ge noegens van de jeugd, in dit geval het spelen met een treintje. Als het primitieve vervoermiddel, dat Tit field met de buitenwereld verbindt, dreigt te verdwijnen omdat het ver vangen zal worden door een bus. ko men de vrienden van het oude trein tje in actie: een dominee, een land jonker, een stoker en nog vele an- I deren, tenslotte zelfs het gehele dorp. Zij slagen erin het treintje op gang te houden, totdat dit door sabotage van de busexploitant een droevig einde vindt. Maar de enthousiaste supporters van de Titfield Thunder bolt zijn niet voor één gat gevangen. Zij vinden een plaatsvervangend voertuig in het museum, nog ouder dan het vorige. Maar het locomo tiefje loopt, mede dank zij de hulp van de (Anglicaanse) bisschop, die de dominee-machinist als stoker bij staat! Men moet deze film gezien hebben om de vrolijke spot met een hobby en eigenlijk met zichzelf ten- volle te kunnen waarderen. Het was een waar genoegen een van de aar digste werkjes van de Ealing Studios in het theater aan de Hogeword te zien draaien. Vooraf werd de uitstekende kleu renfilm ..Between the tides" vertoond, waarin de boeiende schoonheid van een stuk Engelse kust volledig tot haar recht kwam.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9