V.S. BIEDEN BRITTEN POLARIS-RAKET AAN GEEN YN-waarnemers naar kolonies Portugal Kamernog vele vragen reclame-televisie over DAKREPARATIE Macmillan moet het hoofd buigen Engeland moet zich tot 1970 met eigen Blue Steel redden Voorstel VS niet krachtig genoeg (9ud 9Tie tetiws Wijzig tactiek onderhandelen Boter hij de alle te Amsterdam RADIO-REDE KONINGIN OP EERSTE KERSTDAG WEERBERICHT Protest tegen nieuwe autoweg via de W esteinderplasseii Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 No. 30838 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Macmillan heeft gisteren in zijn overleg op de Bahama-eilanden met president Kennedy het hoofd moeten buigen. In een bijna ononderbroken conferentie van tien uur heeft de Amerikaanse president zijn gesprekspartner de Polaris-raket in het vooruitzicht gesteld, hoewel het tot omstreeks 1970 zal duren voordat Engeland dit wapen operatief zal kunnen gebrui ken. Het is mogelijk, dat de Polaris tegen die tijd al weer ver ouderd is door het verlies van de (betrekkelijke) onkwetsbaarheid van thans. De Russen ontwikkelen nl. anti-duikbootwapens van grote precisie. Kennedy's toezegging kan dus een illusie zijn zoals ook de Skybolt dat geweest is. Die Skybolt is, zoals bekend, naar Amerikaans inzicht overbodig en te duur. En voor de Britten alléén gaat de Skybolt helemaal boven draagkracht. Vooruitzicht voor R.A.F. zijn somber President Kennedy heeft Engeland geenszins voor het hoofd willen sto ten met de onwelwillende boodschap, dat het nu als kernmacht zou hebben afgedaan. Dat laat hij over aan de historische ontwikkeling. Intussen I zullen de Britten zich moeten redden met hun vliegende Blue Steel-bom- men van eigen makeiy. Ook deze West vraagt Oost: De V.S. en Engeland hebben op de Sowjet-Unie een beroep gedaan, haar onderhandelingstactiek te wijzi gen wanneer de Geneefse ontwape ningsconferentie op 15 januari haar werkzaamheden hervat. De conferen tie waaraan 17 landen deelnemen, ging gisteren op reces. Öp de laatste bijeenkomst in dit jaar stelde de Amerikaan Arthur Dean en de Brit Sir Michael Wright de Russen verantwoordelijk voor het feit, dat het overleg dit jaar op niets is uitgelopen. Volgens hen komt dit door dat de Sowjet-Unie streeft naar overeenstemming in beginsel, en dan pas over bijzonderheden wil onderhandelen. Dit gold volgens Sir Michael zowel voor het compromis plan van de neutralistische deelne mers voor een verbod op het nemen van kernproeven als voor de kwestie van de onbemande waarnemingssta tions, de zogenaamde „zwarte do zen". worden door vliegtuigen afgevuurd, doch de Blue Steel heeft slechts een reikwijdte van 480 tot 800 km, noe- wel thans ongetwijfeld zal worden getracht deze afstand te vergroten. Met de Skybolt had men een af stand van 1600 km willen overbrug gen. Voor het roemruchte Bomber Com- zicht, al houdt het nog een troef- mand van de Royal Air Force ziet j kaart in handen in de vorm van de het er intussen somber uit. omdat de nieuwe, laagvliegende. de radar- Blue Steel, tegen 1965 of '66 wel ver- schermen ontwijkende TSR-tactische er, door het uitvallen van de Skybolt, gedurende drie of vier jaar een ga ping zal ontstaan in de Britse defen sie. Het voordeel van de Amerikaanse Polaris-belofte is. dat dit projectiel zijn waarde proefondervindelijk heeft helemaal op de Ver. Staten is aan- kwetsbare vliegbases, al verschijnt het op het Britse toneel min of meer als mosterd na de maaltijd. Een an der voordeel is ook. dat Engeland niet helemaal op de Verenigde Staten is gewezen, omdat het alleen de Ame rikaanse raket nodig heeft, maar zelf de kernlading bezit. Deze zou Kenne dy trouwens niet mogen leveren. Voorts is Engeland technisch in staat de kern-onderzeeërs voor de Polaris te vervaardigen en beschikt het tevens over de brandstof voor de voortstuwing van de raket. De grote vraag Is intussen of het allemaal niet te duur wordt want nu In elk geval heerst er in Engeland bij alle teleurstelling en wrok toch wel voldoening, dat Macmillan niet helemaal met lege handen naar huis is gestuurd en dat Kennedy de Brit ten duidelijk ontzien heeft. Het op geven van de Skybolt is niet, zoals sommige fanatici het voorstellen, epn list geweest om Engeland in een hoek te dringen. De Ver. Staten hebben er zeker geen belang bij anti-Ameri kanisme aan te wakkeren. Het moge dan waar zijn, dat Engeland niet langer Amerika's troetelkind is, de historische en taalkundige banden tussen de twee landen zijn nog sterk genoeg om Engeland in zekere zin nog een bevoorrechte positie te ge ven. Ook in Amerika is men niet ver geten. dat het de Britten waren, die in 1940 moederziel alleen vol hielden en de spits afbeten. De moeilijkheden van het ogenblik I zijn niet een symptoom van Enge- reeds kan men voorzien, dat de kns- lands ondergang, maar van een uni- ten van kernmacht na 1970 moeilyk versee] en pyniijk aanpassingsproces, dat voornamelijk een militair-teclv ten van kernmacht na 1970 moeilijk meer door landen als Engeland kun nen worden gedragen. Daarvoor ont breekt namciyk de economische sis. De oppositie wil met het oog daar op, dat de Britse regering de knoop thans radicaal doorhakt zich geheel te concentreren op de conventionele wapens, op welk ge bied Engeland een flinke achterstand heeft. Het thans in Nassau gevallen besluit zou slechts uitstel van execu tie zün: Engelands zelfstandigheid op militair-nucleair gebied komt in \1S 111 nisch en economisch karakter draagt en Engelands algemene functie van overbrugging tussen Europa, het Ge menebest en de Verenigde Staten, in op j wezen onaangetast laat. In deze „in- ryniHiryno de terdependence" (het geheel op elkaar i^dl REPUBLIKEINEN DELEGEREN NU JEMEN BIJ VN aangewezen zijn), welke allang door Macmillan is verkondigd, zijn de po- litiek-ondogmatische en daardoor al tijd soepele Engelsen vaak gemakke lijker dan anderen bereid hun natio nale trots of wat daarvoor doorgaat, op te offeren, (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse garagebedrijven hebben aangekondigd, dat zij van 2 januari af contante betaling eisen voor onderdelen, reparatie en benzine Deze maatregel is genomen op ad vies van het districtsbestuur van de Bovag. De commissie voor de geloofsbrie ven van de Algemene Vergadering der VN heeft gisteren de vertegen woordigers van de nieuwe republi keinse regering van Jemen aanvaard. Tevoren vormden de vertegenwoor digers van de imam de officieel ge accrediteerde delegatie by de VN. Na de Verenigde Staten heeft gis teren Australië het republikeinse be wind in Jemen erkend. In Amsterdam werd gisteren de première gegeven van de ver» zetsfilm „De overval". Minister» j president prof De Quay, die de voorstelling bijwoonde, in ge» I sprek met Rob de Vries en Yo- I ka Berretty. die een belangrijke J rol in de film vervullen. Busramp in Peru In Peru Is op 160 km van Ayacucho in het Centrale-Andesgebied. een au tobus van een hoogte van 45 meter in een rivier gestort. Een meisje van twaalf is de enige overlevende van de ramp, die 28 personen het leven heeft, gekost. kaar» Ahmed Benhima, verklaarde dat Portugal in de gelegenheid was geweest met de V.N. en haar voor Angola ingestelde sub-commissie sa men tewerken. Hij gaf ook uiting aan zijn leedwezen dat in het Ame rikaanse voorstel niet werd gespro ken over de ..gebiedende noodzaak van een definitief handelend optre den", nu de V.N. zich reeds twee jaar met deze zaak hebben bezig ge houden. Senator Gore had ook verklaard, dat Amerika twee personen van hoog internationaal aanzien had wil len verzoeken als VN-waarnemers op te treden, waarbij een van hen An gola en de andere Mozambique zou bezoeken. I Ook hiermee kon de Afrikaans- Aziatische groep zich echter niet ver enigen. Zij wilde dat de VN drie per sonen zouden aanwijzen, die dan, als groep, zowel Angola als Mozam bique zouden moeten bezoeken. van senator Gore, li'l der Ameri- j kaanse afvaardiging en indiener van I Krachtig verzet van Afrikaanse en Aziatische V.N.-leden heeft gisteren gemaakt, dat geen uitvoering kan worden gegeven aan een Amerikaans voorstel om vertegenwoordigers der Verenigde Naties naar de Portugese Afrikaanse bezittingen Angola en Mozambique te zenden, om zich door eigen waarneming van de toestand in deze gebieden op de hoogte te stellen. Portugal had zün medewerking de desbetreffende ontwerpresolutie, toegezegd voor de uitvoering van het i dat amendamentcn hierop niet mo- Amerikaanse voorstel, dat werd op- j gelijk waren, gesteld na overleg op het hoogste plan tussen de regeringen te Wash- i m cie amendementen werd onder ington en Lissabon. meer verklaard dat de Verenigde Staten „klaarblijkelijk onvoldoende Na de indiening van het Ameri- j aandacht hebben geschonken aan kaanse voorstel in de Algemene Ver- de werkelijke toestand in de Portu- gadering dienden Afrikaanse en gese Afrikaanse gebieden en aan de brengen van het oorspronkelükê Aziatische VN-leden amendementen terzake door de Algemene Vergade- j Amerikaanse voorstel, in dit ondanks de waarschuwing ring genomen besluiten". i Hij zei. dat de Portugese aan- De woordvoerder van deze Afri- jvaarding van het Amerikaanse voor- kaans-Aziatische groep, de Marok- ste| een daad Van goed-- wil tegen- over de volkerenorganisatie was ge- weest en een hoopgevend teken van (grotere Portugese bereidheid tot sa- menwerking met de VN. „De Verenigde Staten zijn van me- Ining dat aanvaarding van de Ame rikaanse ontwerp-resolutie een be- langryke gebeurtenis voor de vol ken vat Angola en Mozambique zou zijn geweest. Het was weliswaar slechts een eerste stap en het was van tevoren niet te zeggen geweest wat een tweede stadium zou hebben Gebleken is, dat by 30 grote ga- i t ragebedrüven in totaal 19 miljoen gulden uitstond aan uitstaande re keningen, die veelal maanden oud zijn. Dit betekent dus een half mil joen gulden uitstaande rekeningen per bedrijf. Volgens de Bovag heeft deze kre dietverlening zodanige vormen aan genomen, dat de meeste bedrijven in financiële moeilykheden dreigen te komen. Het is niet voor het eerst, dat Am sterdamse garagehouders een derge- ïyke regeling invoeren. In het ver leden kon de maatregel niet worden gehandhaafd, omdat men klanten kwijt raakte aan bedrijven, die een uitzondering op de regel maakten of omdat het onmiddellijk uitschrijven van de rekeningen te tijdrovend leek. De Bovag in Amsterdam verwacht, dat vele automobilisten in het begin wellicht hun reparaties zullen uitstel len, doch dat zij na enige tyd aan het „boter-bü-de-vissysteem" zullen zijn gewend. Namens de Amerikaanse afvaar diging werd daarop door Jonathan Bingham verklaard dat deze niet zou aandringen op een in stemming Koningin Juliana zal zich op eerste kerstdag om 13 uur via beide zenders van Radio Hilversum in een Kersttoe spraak tot het Nederlandse volk richten, zo is gisteren officieel bekend gemaakt. Onmiddellijk na de uitvaart van Koningin Wilhelmina heeft Koningin Juliana laten weten, dat ze met Kerstmis tot het Nederlandse volk zou spreken over haar moeder. In aanwezigheid van de Koninkiyke familie heeft gisteren in Paleis 't Loo te Apeldoorn, de woning van de overleden Prinses, de jaariykse kerstfeestviering voor het personeel van de Koninkiyke Palelzen en landeryen plaatsgevonden. In verband met het over laden van Prinses Wilhelmina droeg deze viering dit jaar een zeer besloten karakter. Voorgaande jaren was het eveneens een besloten plechtigheid, maar via radio en andere communicatiemiddelen kon het Nederlandse volk hierin toch meeleven. Indien de reclametelevisie slechts in beginsel, maar niet in de prak tik voor nagenoeg iedere onderne ming openstaat, zullen slechts weinig bevoorrechten van deze functioneel volledige reclame profiteren. Dat deze bevoorrechten vooral de internatio nale concerns zullen zijn ligt voor de hand. Dit woidt o.m. door vele leden op gemerkt in het eindverslag van de bijzondere commissie uit de Tweede RBURPÜÜHVVV 1^Kamer, belast met de voorbereiden- ïngehoüdèm doch de" VS koesterden Ide behandeling van de nota inzake de reclametelevisie. cie hoop dat hieruit opbouwende ont- MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar bewolkt met enkele opklaringen, hier en daar mist en aanvankelijk nog plaatselijk een bul. Zwakke tot matige wind. Iets lagere temperaturen met in het noordoosten van het land overwe gend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 DECEMBER Zon op te 08.46 uur; onder te 16.31 uur; Maan op te 03.37; onder te 14.21 uur. Hoogwater te Katwyk teen 12.20 uur; laagwater te 7.47 en 20.09 Uur. Advertentie ZWAKT LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 Nieuwe kernproef van Sow jet-Unie Op het strand van Texel zijn twee sloepen aangespoeld van de Duitse vrachtvaarder ..Nau tilus". die zondag verging en waarbij 23 opvarenden om het leven kwamen. Een van de tries te restanten van het scheeps- drama. wikkelingen zouden kunnen voort- I Verscheidene leden van deze com- j spruiten", aldus Bingham. 'missie verklaarden, dat zij zich in Fataal voor de watersport Ned. journalist naar Indonesië Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Organisaties en verenigingen, die betrokken zijn by de recreatie op de I Westeinderplassen, hebben in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun verontwaar- I diging en ongerustheid uitgesproken over de plannen om de nieuwe auto- Iweg Haarlem-Hilversum de Westein derplassen te laten doorsnijden. Wan- ineer dit plan tot uitvoering zou ko men zouden de steeds belangryker wordende recreatiemogelijkheden op De eerste Nederlandse journalist. 1 deze plassen op ontoelaatbare wijze die na het verbreken van de diploma- 1 worden geschaad. Gezien het toch al tieke banden tussen Nederland en beperkte recreatiegebied voor de wa- Indonesië dit laatste land weer be- tersport in de Randstad Holland. Uit een bekendmaking van de Ame- zoekt, is Hans Martinot, sedert enige dient bij het realiseren van verkeers- rikaanse Commissie voor Atoomener- 1 jaren werkzaam voor de Gelderlan- technische verbeteringen met de ui- gie blijkt, dat de Sowjet-Unie giste der-Pers in Brussel. Hij is inmiddels terste voorzichtigheid te werk worden ren in dé nabijheid van Nova Zem- naar Indonesië vertrokken voor het .gegaan, zo menen zij. bla een nieuwe kernproef in de damo maken van een reisreportage. De I De ANWB en de Koninklijke Ver- knng heeft genomen. De kracht van j heer Martinot was reeds eerder in bonden Nederlandsche Watersport- de ontploffing wordt geschat op het Indonesië, waar hij o.m. correspon- Ver*enigin«en stelden dit equivalent van 20.000 ton T.N.T. I dent van het ANP was. mei van dfc jaar reeds in Niettemin wordt thans overwogen om de nieuwe pro vinciale weg tussen Haarlem en Hil versum aan te leggen via het z.g. „zuidelijke tracé". grote Ruien aansloten by de in de memorie van antwoord ontwikkelde gedachten Zij waardeerden het, dat in dc memorie sterker dan in de nota de nadruk is gelegd op de culturele aspecten van het vraagstuk. Deze op- mei kingen werden door een aantal leden, behorende tot verschillende fracties, onderschreven. Vele leden vroegen de bewindslie den of zij van oordeel zün, dat de reclameielevisie in het ontworpen systeem noodzakelyk voeren moet tot een nog groter verbruik van de pro- dukten van grote concerns. Vele andere leden vroegen naar na dere gegevens omtrent de invloed van de ir. West-Duitsland werkende reclameielevisie op de Nederlandse markt Verschillende leden vroegen of slechts in de kringen van enkele grootbedryven en van een aantal re clamebureaus gepleit wordt voor de reclame in de televisie en in hoeverre de regering in haar overwegingen aandacht heeft geschonken aan de behoefte van de overige bedrijfstak ken Het had vele leden getroffen, dat noch in de nota noch ook in de me morie van antwoord wezenlijk aandacht is geschonken aan de so ciaal-culturele functie van het me dium televisie. Een fundamentele en positieve beschouwing van dit facet van het televisievraagstuk kan toch niet worden gemist. In het eindverslag wordt voorts een groot aantal vragen gesteld. Ver schillende leden vragen volgens, wel ke maatstaf gekomen is tot de voor gestane verdeling van zendtyd tus sen de commerciële omroep en alle Moskou heft handelsmissie in Sjanghai op Uit betrouwbare bronnen in Sjang hai zyn berichten ontvangen, dat de niet-commerciële omroepen. Sowjet-Unie haar handelsmissi in Sjanghai, de grootste Chinese haven. Me» belangstelling had men alge- zal opheffen. meen kennis genomen van het alter- Volsens de berichten zal de consul I nat eve voorstel van de staatssecre- van Tsjecho-Slowakye in Sjanghai tarissen om een derde van oe zend- spoedig vertrekken. Een opvolger zou t.yd op het tweede net toe te ker- nog niet zijn benoemd Eind septem- ner aar een door NTS in het leven ber heeft de Sowjet-Unie haar con-j te riepen rechtspersoon, die op gelyke sulaten in Sjanghai en Charbin ge- voorwaarden als de andere cominer- sloten. Iciële concessionaris reclamctelevisie zou kunnen bieden. Moet hieruit wor den afgeleid, zo werd van verschil lende ziiaen gevraagd, dat de staats secretarissen hun aanvankelijke be zwaren tegen het verzorgen van re- clameteievisle door of vanwege de be staande omroepen hebben laten va ren? Ook wordt in het eindverslag na der ingegaan op de financiering van de reclame-programma's Gevraagd wordt voorts, of het inderdaad de be doeling is de mogelijkheid voor het ina»enen van concessieaanvragen als nog opcr» te stellen. Voorts wordt dooi vele leden geinformeerd, welke criteria ten grondslag zullen liggen aar het concessiebeleid en welke de duui van een aan een commerciële maatscuappy te verlenen concessie zal zyn. Verschillende leden vroegen op welke gronden het noodzakelyk geacht wordt, dat Nederland binnen kort over een derde zendernet moet beschikken. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Dec. 1862: Te Zurich stonden vader 1 en zoon terecht wegens het 1 maken van valsche rijksdaal- 1 ders. De vader kreeg 7 jaar. de zoon 4 jaar tuchthuisstraf, ivaarop de vader verzocht de 1 4 jaar van zijn zoon erbij te 1 mogen hebben, wat echter 1 niet doorging. 1 etreffende de begrooting voor 1863 gaven eenige leden t hun leedwezen te kennen dat t de zorg voor 's Rijks H -ba- rium te Leiden was toever- f trouwd aan een amanuensis J die niet in staat is de bezoe- J kers in te lichten. f

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1