Alle VN-leden moeten betalen voor „Kongo" Mevr. Glastra van Loon aan liet stuur van dragline in „Noord"' Groenteveiling hoopt dit jaar op omzet van TIEN MILJOEN Vijf doden bij brand in Chinees warenhuis Uiitspraak Assemblee Lesvliegtuig neergestort Celstraf na bungalowpark in Spanjedelirium en desertie Vooruitgang EEG-overleg met Engeland Eis 15 maanden von Hinkeldey Dc Gaulle nam afscheid van Norstad Eerste hap grond verplaatst voor liet houten jeugdhuis Situatie K.L.M. iets gunstiger Duitser die op militairen inreed, krijgt 21 maanden Succes voor Kat wij kers Scholier (18) na feestje Amsterdamse Politiekapel in actie tegen duhhel-parkeren verongelukt Weer U-2's boven China LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft zich gisteren met 76 tegen 17 stemmen bij 8 onthoudingen achter de raadgevende uitspraak van het Internationale Gerechtshof te Den Haag geschaard, dat de uitgaven van de VN in Kongo en het Midden-Oosten door alle leden behoren te worden qedragen. Rusland is de VN thans ruim vijftig miljoen dollar schuldig, terwijl Frankrijk nog omstreeks veertien miljoen dollar moet betalen. Tegen de resolutie Ingediend door een aantal Westerse landen on der leiding van Engeland en Ame rika stemden behalve Rusland en Frankrijk de communistische sa tellietstaten, Portugal, Jordanië. Sa- oedi-Arabië, Syrië en Zuid-Afrika. De Assemblee besloot voorts een werkgroep in te stellen, welke onder meer tot taak krijgt het uitwerken van een stelsel voor de omslag van de uitgaven voor Kongo en het Midden- Oosten over de lid-staten. Dit stelsel zal op een andere basis zijn ge schoeid dan waarop de normale uit gaven der VN-begroting door de le den worden gedragen. Uiterlijk 31 maart a.s. zal deze werkgroep rap port moeten uitbrengen. Luitenant-Generaal Louis Tru man, hoofd van de Amerikaanse mi litaire missie naar Kongo, heeft gis teravond ruim een uur overleg ge pleegd met secretarisgeneraal Oe Thant en diens raadgevers. De mis sie. die van plan was nog gisteravond naar Kongo te vertrekken om in op dracht van de Amerikaanse regering vast te stellen wat de militaire be hoeften van het VN-leger in Kongo zijn, liet dit voornemen daarna va ren. Truman besloot naar Washing ton terug te keren voor verder over leg. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren op een persconferen- overgaan tot een politiek van de „verschroeide aarde" als Katanga gedwongen zou worden, weer deel uit te maken van Kongo, Tsjombe zei te menen, dat de cen trale Kongolese regering en haar militaire steunverleners, „in het bij- zond c- de Verenigde Staten", van plan waren Katanga te „verplette ren". HU geloofde niet, dat zij in ernst hoopten. Katanga met geweld in Kongo terug te kunnen krijgen. De VS hadden zich zodanig met Kongo gemoeid, dat het nu een Amerikaanse en geen Kongolese zaak meer was. Dr. Albert Schweitzer heeft in een verklaring, gepubliceerd in het Bel gische blad La Dernière Heure, een beroep gedaan op de Verenigde Na ties en de centrale Kongolese rege ring hun troepen uit Katanga terug te trekken en de onafhankelijkheid van Katanga te eerbiedigen. Dr. Schweitzer meent, dat de Verenigde Naties door zich te associëren met de regering in Leopoldstad, gevaar lopen het respect dat zü verdienen, te verliezen. Vliegers ongedeerd Productie van raket met een grote precisie Een straallesvllegtuig van het vliegveld Woensdrecht, een Lockheed T. 33, ls gistermiddag in Westdorpe. anderhalve kilometer ten oosten van Sas van Gent. neergestort. De beide vliegers, die zich in het vliegtuig be vonden. konden dit tijdig verlaten. Zü kwamen ongedeerd terecht in Zuiddorpe, dat op enige kilometers van Westdorpe ligt. Het toestel was-lo„„^fc,oriHcroirCt op een lnstructlevlucht met forma- Jff stSe^lt üevUegen. Het geraakte In een 'to.de Veren.gde Staten uit Engeland, Turkije, Denemarken en Italië hebben kortgeleden een ak koord getekend over de gemeen schappelijke produktie van een raket met grote precisie, de „Bullpup" ge naamd. Hiermee zouden jachtbom menwerpers van genoemde landen worden uitgerust voor de beschieting van doelen op de grond. Amerika zal technische hulp verlenen Gisteren zijn op de luchtmachtba- I sis Plattsburgh (New Yorki twaalf j Atlas-raketten geïnstalleerd, waar- tievliegen. Het geraakte „spin" (tolvlucht) terecht en dit kon door de vliegers niet meer worden hersteld. Er bestond korte tijd vrees, dat de vliegers in de Schelde terecht zou den zijn gekomen, omdat wel tjjding was ontvangen van het verlaten van het toestel, maar daarna niets meer van hen werd vernomen, Aan alle schepen in de Schelde werd daarom verzocht scherp uit te zien naar de vliegers. Ook steeg van het vlieg veld Valkenburg een helikopter op om naar de vliegers te zoeken. Om de Sowjet-Unie kunnen bereiken, thans tweehonderd bedraagt. De ra ketten zijn in ondergrondse lanceer- plaatsen gevestigd en daardoor nage noeg onkwetsbaar. Voorts is de bouw van nieuwe lan- ceerbases voor intercontinentale ra ketten versneld. Als het programma is voltooid zullen meer dan duizend lange-afstandsraketten operationeel zijn, aldus verklaarde generaal Mar cus Cooper, stafchef van de lucht macht. De tweehonderd raketten, die een actieradius van meer dan 10.000 --ikm. hebben en voorzien zijn van tien voor vier werd echter bericht atoomkoppen, bestaan uit 126 stuks ontvangen, dat de vliegers in vei- van het type Atlas. 54 Titans en 20 ligheld waren. d.i. veertig minuten, van het type-Minuteman. In de ko nadat het afspringen uit het vlieg- ^ende twaalf maanden zullen nog tuig was gemeld. 54 Titan-raketten en 800 stuks raket- Het verongelukte toestel ls bij het ten van het type-Minuteman worden neervallen geheel uit elkaar gespron- 1 „„installeerd. gen. Het kwam terecht in een bouw land, op grote afstand van de be bouwde kom van Westdorpe. (Van onze Haagse correspondent) haar zet hij een inmiddels goed ren- nk tie in Kolwezi eezetd dat hij aouLeld overhouden om je het delirium '"cJTte "gaan''mei- ovpre^aan tot eon nolitiek van de ie iotc meisje oesiuit nij zien te gaan mei (Van onze Brusselse correspondent) De besprekingen tussen de Zes en Engeland, welke te Brussel rijn her vat, hebben gisteren een kleine voor uitgang op ondergeschikte punten te zien gegeven. Men ls het eens gewor den over de handelwijze welke zal worden gevolgd ten aanzien van Mal ta, van Cyprus en van de z.g. 'hoge- cnmmi.-sarisgebieden. Deze laatste ziin drie enclaves in Zuid-Afrika. Zij hebben met dat land een douane unie. Laatstgenoemde gebieden kunnen riet als onafhankelijke gebieden wor den geassocieerd. Men heeft afge sproken, dat voor hen een „Marok- ko-protocol" zal worden opgemaakt. Dat betekent dat de door hen ge produceerde goederen in elk geval zonder rechten op de Britse markt kunnen worden ingevoerd. Overigens is de uil voer van die drie gebieden niet zo belangrijk: de totale waarde ervan is 1.1 miljoen pond per jaar, 70 procent daarvan gaat naar Zuid- Afrika. Die uitvoer omvat voorname lijk kalfsvlees en bepaalde vruchten. Wat Malta betreft is bepaald, dat de formule die voor de export van Malta, voornamelijk aardappelen, zal gelden, zal afhangen van de status van het eiland. Daarover wordt thans door dt Engelse regering gesproken met de regering van Malta. Van Cyprus is gisterochtend bij de Europese Commissie een verzoek tot associatie binnengekomen. Het is een Gemenebest-land. Overeenkomstig hetgeen men doet bij de andere Ge menebest-landen, zal kan Engeland worden gevraagd de Cypriotische Srodukten (krenten, wijn, asbest en oper) vrij op de Engelse markt bin nen te laten. Daartegen schijn geen bezwaar te bestaan. In het proces tegen kolonel Carl- Otto von Hinkeldey, het voormalige lid van de Westduitse generale staf dat wordt beschuldigd van het ont hullen van staatsgeheimen aan een agent van de Russische geheime dienst, is gisteren 15 maanden ge vangenisstraf geëist. Von Hinkeldey had toegegeven dat hij stukken betreffende de West- Duitse defensie ter hand had gesteld aan de voormalige nazi-generaal Edgar Feuchtinger, die had gezegd deze gegevens nodig te hebben voor het schrijven van een militair-ge schiedkundig werk. Pas na de dood van Feuchtinger had de kolonel ge merkt, dat de ex-generaal de stuk ken fotografeerde en de films aan de Russen gaf. De verdediger drong aan op vrij spraak. omdat de kolonel zijns in ziens slechts onachtzaamheid ten laste kan worden gelegd. President De Gaulle heeft vandaag officieel afscheid genomen van de op perbevelhebber van de NAVO-strUd- krachten in Europa, generaal Lauris Norstad. Tijdens een grote parade op de binnenplaats van de Invalides in Parijs overhandigde de president de scheidende opperbevelhebber de ver sierselen van het grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste rang van de vijf graden in deze onder scheiding. Generaal Norstad zal op 2 januari het opperbevel van de NAVO over dragen aan generaal Lyman Lem- nitzer. By deze plechtigheid zal hij dan tevens zijn militaire carrière be ëindigen en uit de Amerikaanse luchtmacht treden. aan de wisky te drinken ,is iets ï5tEe™Lp52Se?wHamert nadrukUItjlr meisje besluit hij zich te gaan den. „En", zei zijn verdediger, mr. zijn pas- ïft'JK I Poort was nog niet verlopen, "het be- Den Haag tot de voor hem staande Znofria Wlic huzaar uit Alkmaar. De president doelde daarmee op een episode uit het nu reeds boeiende leven van de 24-jarige militair, die zich na een de sertie van niet minder dan twee jaar in Italië doorgebracht uit eigen beweging kwam laten vonnissen. Een gebaar dat de auditeur-militair wilde honoreren: negen maanden gevange nisstraf. waarvan zes maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee Jaar. De jongeman heeft al een maand voorarrest achter de rug. De Spanje-tyd van de huzaar lag vóór zijn in dienst gaan. Die tijd werd afgesloten met een alcohol-ontwen ningskuur en zijn terugkeer naar Nederland. Financieel dan toch aan de grond, geestelijk ontredderd en lichamelijk nog niet fit van de ge volgen van twee auto-ongelukken moet hij dan in dienst. De op Cura sao geboren jongen houdt het niet uit in de kille kazernesfeer in het kille Nederland en vertrekt naar Ita lië. Desertie! Daar ontmoet hij een landgenote, die zijn meisje zal worden en met hoefde dus niet' De president schudde maar eens met zijn hoofd. Zijn vraag naar de inkomsten toen van cle knaap, lever de op. dat deze vijftig dollar per maand van zijn (gescheiden) moe der kreeg. De huzaar zag eveneens kans tienduizenden guldens te lenen voor de opzet van een bungalowpark in Spanje. „Een niet alledaags geval", merkt de verdediger op. Hij vroeg 'n zo kort mogelijke straf. De Krijgs raad legde dc jongeman tenslotte zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijdom hen met hefschroefvliegtuigen te van één jaar en aftrek van voorar- j evacueren moesten door het slechte rest. I weer worden uitgesteld. geïnstalleerd. Nieuwe regering in Senegal In Senegal is een nieuwe regering gevormd, bestaande uit dertien mi nisters en vijf staatssecretarissen. Premier is president Senghor. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken is Doe Doe Thiam. De portefeuilles van Financien en Economische Zaken worden nu be heerd door Andre Peytavin. Zware sneeuwval in Oostenrijk Het grootste deel van Oostenrijk had gisteren met zware sneeuwval te kampen. Tal van wegen en spoor lijnen waren door de sneeuw geblok keerd, terwijl het lawinegevaar is toegenomen, vooral in de provincies Salzburg en Tirol. In de provincie Voralberg zijn zes tig arbeiders van een krachlstation in de Alpen sinds drie dagen van de buitenwereld afgesloten. Pogingen De 25-lariqe Duitse bakkers-1 De militairen behoorden tot de j knecht Alfred Krummwiede. ielTSSiSSSm op 4 juni met zijn auto bi; vier dagen op weg naar het oefenter- SteimhW inreed nn een kolonne rein Bergen-Hohne. De commandant atelmoke nreea op een Koionne van de 60 man commando-troepen Nederlandse soldaten, waarbij uit Roosendaal, kapitein W. Sier, drie militairen het leven verlorer j heeft destijds tegenover de politie verklaard, met z(jn troepen volgens en vijftien werden gewond, is i voorschrift in twee rijen aan de '.in Geschenk van Madurodam Mevr. mr. Glastra van Loon-Boon heeft vanmorgen om half twaalf na mens de stichting „Madurodam" de eerste hap poldergrond in Leiden- noord, nabij de Bernhardkade, met de dragline verplaatst als teken dat het ernst is met de bouw van een houten jeugdhuis, geschenk van de Stichting. „Wij van Madurodam," aldus mevr. Glastra van Loon In een geestig speechje, zijn snelheid gewend. We hebben de stad Madurodam in an derhalf jaar gebouwd." Om dc werkers aan dit gebouw bij te staan had zij van de miniatuur stad o.a. een zandwagen en werklie den meegebracht, die zij in de pol- I dergrond uitzette. ..Omdat we haast gewend zijn, heb ber. we zomer van dit jaar aan de Leidse Jeugdactie de voorwaarde ge steld, dat het gebouw er in redelijke tijd moest staan. In haar voortva rendheid meende de Leidse Jeugd actie zelfs, dat het gebouw er dit jaar nog zou kunnen staan". Dit leek de stichting wel erg snel, maar „voor een deel klaar" lag in de ver wachting. „Daarom schreef de Stich ting een brandbrief toen bleek, dat met de werkzaamheden zelfs nog niet eens een aanvang was gemaakt". De presidente van .Madurodam" prees de besluitvaardigheid welke het nieuwe college daarna aan de dag had gelegd. Op deze bijeenkomst, die bijge woond werd door de wethouders San- nes en Piena, het bestuur van de LJA, directeuren en vertegenwoordi gers van jeugdhuizen werd dank I De presidente van Maduro dam. mevrouw Glastra van Loon Boon in gesprek met wethou der C. Piena. Daarachter v.l.n.r. de heer H. Zunderman voorzitter van de Leidse Jeugd- Actie en wethouder S. Sannes. gebracht aan ir. M. P. Schutte, die met grote snelheid en belangeloos het tekenwerk verrichtte. Naar wij nader vernamen is te verwachten, dat de houten opbouw van het jeugdhuis, te maken door Verlaats Houtwerk, op 21 januari zal arriveren. Het woord werd nog ge voerd door de heer Zunderman, voor zitter van de LJA en de heer Piena, wethouder van Openbare Werken. BURGERLIJK? STAND VAN LEIDEN GEBOREN veroordeeld tot een gevangenis straf van 21 maanden. Zijn rij bewijs is 2]/2 jaar ingetrokken De produktie van de KLM zal dit jaar naar schatting ongeveer vier procent groter zijn dan werd ver- Tüdens het proces, dat gehouden „,,joni,e werd In de dorpsherberg van Krumm De exploitatiekosten zijn, ondanks „i-,c ctsfmKk, hh ,p1liketLnr0tdee MreDronLii?kenrag Nlmb'uix :Neder-Sak,en)kwam Tl» nitvnaH?,? van H ma») va"' lc stlan dat *rhuld >an Af betering van de efficiency en verla ging van het kostenpeil. verloopt ge heel volgens plan, aldus meldt mi nister Korthals ln zijn memorie van antwoord op zijn begroting. De verkoop, gemeten in tonkilo- meters, zal naar verwachting ln 1962 enigszins boven de raming liggen (tot en met september ongeveer 2 pet). Daartegenover staat, dat de ge middelde opbrengst per verkochte tonkilometer belangrijk lager is dan werd aangenomen. De oorzaken van deze daling moeten worden gezocht in een vermindering van het eerste klas vervoer, een groter aandeel van het vracht- en chartervervoer in het totale vervoer en de Invoering van lagere tarieven voor groepsvervoer, waartoe door de international air transport association in het voorjaar 1962 werd besloten. Verwacht wordt, dat het eindresul taat voor het jaar 1962 enige verbe tering te zien zal geven in vergelij king tot 1961. In zoverre komen de resultaten overeen met de verwachte ontwikkeling. Bedacht moet echter worden, dat de verbetering voor 1962 vooral werd veroorzaakt door het evaouatievervoer uit Nieuw-Guinea in de tweede helft van 1962. dachte lag. De bakkersgezel had ge dronken. was vermoeid en reed snel en met klein licht, terwijl bovendien de remmen van zijn auto ondeugde lijk waren. Volgens zijn eigen zeggen had Krummwiede op een schuttersfeest enkele glazen jenever en bier ge dronken. Het alcolholgehalte van zijn bloed bedroeg 0.87 promille. Hij was in een flauwe bocht met een snelheid I van 100 kilometer van de rechter- op de linker rijbaan terecht gekomen en zijdelings op de kolonne ingereden. kerkant van de rijbaan te hebben ge marcheerd. Achter de kolonne liep een sergeant met een staaflantaarn. De beklaagde kon zich geen bijzon derheden over het ongeluk herinne ren. Bij de beschrijving van 't nood lottige gebeuren door de president van de rechtbank liepen de tranen hem over de wangen. Tijdens het proces zijn verschei dene Nederlandse militairen als ge tuigen gehoord. Het jaar 1962 is voor de Katwijkse groenteveiling zeer gunstig geweest. De omzet bereikte een recordcijfer. Men hoopt nog dit jaar de tien mil joen gulden te overschrijden. Leuntje, d v. W. van wyk en L Dit deelde de voorzitter van de Vlieland: Adrlana Antonetta, d. v W. veilingvereniging, de heer G. Parle- F H. Vonhout en T. van EUk: Carlo, vliet in de gisteravond In „De Ros- z. v. G. van Schoonderwoerd den Beze- k^m" gehouden ledenvereaderint mer en T. Calkhoven: Mattheus An- I genouaen leaenvergaaenng thonlus. z v. M. S. P Verdegaal en n,ee' M. van Beek; Margaretha Janette, d. v. w. Lekx en a. van Zwieten. Dirk Hul-1 bu de Ingekomen stukken was een bert, z v. J. s. Huber en M. Kerpers-1 verzoek van een aantal leden, woon- hoek; Ingrtd Clementja Wllhelmlna, d. dorp; Monique Wlllemlen, d. Lammers en C. T. Koletzkl. v. H. L. GETROUWD Ie Pair en H. O. M. Schroten. OVERLEDEN J. M. van der Heem, 68 Jaar man. De 18-jarige zeevaartscholier J. W. Koops uit Amsterdam Is ln de a/ge lopen nacht op dc Boshaan ln het Amsterdamse bos verongelukt. De auto waarin hij met twee an dere scholieren van de Zeevaartschool zat. vloog enkele malen over de kop, nadat d< 18-jarlge bestuurder ln de scherpe bocht aan de Schlpholkant van de Bosbaan de macht over het stuur had verloren en ln de berm terecht was gekomen. De bestuurder kwam er nog het beste af. De 17-jarige \V. Emans werd In het Wilhelminagasthuls opgeno men. De scholieren kwamen terug van een feestje in Amsterdam. Ze hadden in dc auto van de vader van de bestuurder een paar vrienden naar Amstelveen en Aalsmeer weg gebracht. Gistermorgen is te Rotterdam aan het Weena ter hoogte van de lijn baan de 19-jarige scholiere M. Vliet- .stra uit Schiedam door een passe rende vrachtauto aangereden, waar bij zij dodelijk werd gewond. Het ongeval is waarschijnlijk ontstaan, doordat een bromfietser plotseling in- Gerechtshof voor staatsveiligheid in Frankrijk De Franse regering heeft gisteren besloten de speciale militaire tribu nalen die waren ingesteld ter berech ting van Illegale activiteit van de rechts-extremistische organisatie het Geheime Leger, te vervangen door een permanent gerechtshof voor (staatsveiligheid. Dit zal misdaden behandelen variërend van minder belangrijke sabotagedaden tot ver raad en spionage. Aan het hoofd staat een burger lijke president. De vier andere rech ters zullen ln meerderheid militairen zijn wanneer militaire zaken aan de orde zijn en in meerderheid burgers in overige gevallen. Het besluit is vervat in een wetsontwerp dat aan het parlement zal worden voor gelegd. In Parijs zijn gisteren acht offi cieren van het Franse leger tot ge vangenisstraffen van ten hoogste acht jaar veroordeeld wegens activi teit ten behoeve van het Geheime Leger. Zij hadden tijdens hun lege ring in Duitsland onder meer een organisatie voor het verspreiden van pamfletten opgezet en contact gemaakt met ex-kolonel Argoud, een ter dood veroordeelde OAS-leider die nog door de politie wordt gezocht. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Taipeh, de hoofdplaats van Formosa, maken twee vliegtui gen van het type U-2 opnieuw ver kenningsvluchten op grote hoogte boven het Chinese vastelond, na een onderbreking van bijna drie maan den. De toestellen, welke onlangs (Van onze Amsterdamse correspondent» De leden van de Amsterdamse Po litiekapel hebben zich de afge lopen maand zeer verdienstelijk Hoogleraren V.U. voor van Kilsdonk gemaakt voor het politiekorps. Ter wijl zU in het verleden wegens de vele repetities en muziekuitvoerin gen nauwelijks aan een normale politiedienst toekwamen, zijn zij de afgelopen vier weken belast ge weest met het bekeuren van auto mobilisten, die zich schuldig maken aan het zogenaamde dubbel par keren op de grachten. De trommelaars, pijpers en blazers verdienden in die maand voor de overheid een bedrag van f22.890 door betaalde waarschuwingen uit te geven aan 3.052 overtreders. De politie-autoriteiten zijn verbaasd over de bereidwilligheid van de au tomobilisten om na het vinden van een onder de ruitenwisser gesto ken briefje onmiddellijk naar het politiebureau te gaan om f7.50 te betalen. Gisteren meldde zich een zakenman voor de 21ste keer in vier weken tijds. Hij betaalde grif. maar informeerde wel even of hij misschien bij de 25ste bekeuring reductie kon krijgen Voor het voldoen van de boete zijn op het hoofdbureau speciale loket ten ingericht. In het begin, toen mannelijk personeel achter deze loketten zat. deden zich wel eens moeilijkheden voor. Sinds men hier enkele van de meest charmante vrouwelijke politie-agenten heeft geplaatst, betalen alle boetedoeners zonder uitzondering uiterst hoffe lijk en zonder één aanmerking! achtig in Valkenburg, om vanwege de velling een subsidie te verlenen in de kosten van bestrijding van meer koeten. die in Katwijk ernstige scha de aan het gewas toebrengen. Naar aanleiding hiervan merkte de voor zitter op dat reeds vroeger een sub sidie werd toegekend voor het af schieten van kraaien. Hieraan ble ken dermate gTote bezwaren te kle ven dat op praktische gronden de maatregel moest worden ingetrok ken. Hij stelde daarom voor het verzoek te af te wijzen, waartoe zon der hoofdelijke stemming werd be sloten. Aan de orde kwam vervol gens het voorstel tot aankoop van een perceel grond ten zuiden van de Sandtlaan von de gemeente Katwijk Na toelichting van het bestuur werd dit zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hetzelfde gold voor het verzoek om machtiging om over te gaan tot het maken van definitieve plannen voor de bouw van een hal met pakloodsen, groot 2200 m2., op het veilingterreln. waaraan het voorstel tot het opstellen van een urgentieschema voor verdere ultbrel- djig van de gebouwen was toege voegd. Het voorstel tot het per 1 Januari 1962 verhogen van de ver goeding van de veilingleider van f6000 tot f8000 per jaar kon even eens, na bespreking, de goedkeuring van de leden wegdragen. Bij de behandeling van dc grotlng voor het dienstjaar 1963 stelde het lid de heer F. C. Meijer voor de vergoeding aan de leden van de financiële oommissie te verhogen van f240 tot f360 per jaar. Met In achtneming van deze wijziging werd tie begroting vastgesteld. Alvorens de bestuursverkiezingen aan de orde te stellen herdacht, de voorzitter het overleden bestuurslid de heer C. J. Boskamp, wiens heen gaan als een groot verlies beschouwd wordt. Staande namen de leden eni ge ogenblikken van stilte ln acht. De aftredende bestuursleden de heren van der Does. J van der Marei en W. J. Ooms werden herkozen In de vacature ontstaan door het over ijlden van de heer C. J. Boskamp werd de heer H. N. Fennes gekozen Uit het voltallig bestuur werd hier na de heer G. Parlevliet met alge mene stemmen tot voorzitter herbe noemd. Tenslotte werd nog een ver kiezing gehouden ter vervulling van de vaoature ln de financiële com missie. ontstaan door periodieke af treding van de heer J. van der Na gel. die statutair niet herkiesbaar was. Gekozen werd de heer W. van der Boon te Noord-wijk. Organisatie van Haagse speerstudenten Ter behartiging van specifieke belangen Haacae atudenten, die ln Lelden, Delft en Rotterdam studeren, krijgen naar het voorbeeld van de Amster damse A.S.V.A. een eigen „belangen organisatie", de A.S.O.G.. Deze alge mene Studenten Organisatie 's-Gra- venhage wil opkomen voor de be langen van de rond 1600 in Den Haag woonachtige studenten. Nog steeds groeit het aantal „spoor studenten" en de A.S.O.G. wil in de toekomst hun materiële en culturele belangen behartigen. Ter ondersteuning van deze actie- viteit is in Den Haag als niet-studie- stad een almanak verschenen, waar voor het dispuut „Ichos" het initia tief heeft genomen. Vroeger ver scheen slechts om de vijf jaar een (bescheiden) almanak van de H.S.V. Gisteren is het eerste exemplaar van de Almanak aangeboden aan burgemeester Kolfschoten. De alma nak kwam tot stand door samenwer king van studentenorganisaties in Den Haag. Dezer dagen zullen exam- plaren worden aangeboden aan auto riteiten van universiteit en hogescho len in de studiesteden rondom Den Haag. PATER J. VAN KILSDONK Van de zijde van het secretariaat van het bisdom Haarlem vernemen wij. dat bij de bisschop van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, ver scheidene brieven, o.a. van een aan tal hoogleraren van de Vrije Univer siteit, zijn binnengekomen, betrek king hebbende op de zaak-Van Kils- donk (pater J. van Kilsdonk SJ). De frovlnciaal van de jezuïeten pater _J, J. Westermann heeft gisteren een bezoek gebracht aan mgr. Dodewaard. Pater Van Kilsdonk is aan dezelfde orde verbonden. Hij heeft gisteren Tragisch viiuriverk in Paramaribo hield voor een grote plas. De daar door de V.S. aan de nationalistische achter rijdende wielrijdster, het luchtmacht waren geleverd ter ver- slachtoiier, week daardoor naar links vanging van twee vliegtuigen van uit en werd daarbij door de naast hetzelfde type welke 3 maanden ge- haar rijdende vrachtauto door deleden verloren gingen, dringen ver achterwielen gegrepen. in China binnen, zo werd verklaard. Vijf mensen, o.w. drie kinderen, zijn dinsdagmiddag in Paramaribo omgekomen bij een brand in een Chinees warenhuis, dat stond volge- een gesprek gehad met de bisschop pakt met Chinees vuurwerk. Het ge- In hun schrijven aan de bisschop bouw brandde evenals een belendend zeggen de hoogleraren van de V.U., huis tot de grond toe af. Onder oor dat als een eventuele maatregel tegen verdovend lawaai vatte het aan- pater Van Kilsdonk, die zij hebben wezige vuurwerk vlam. Het blus- leren kennen als een beginselvast ka- singswerk werd hierdoor natuurlijk De verkoolde' stofTeThke* resten^zün tholiek priester, zou worden genomen, in hoge mate bemoeilijkt. later ln de ruïne gevonden dit aan het jroeiende vertrouwen I l De schade, die de brand heeft aan- tussen de kerken In Nederland ern- Verondersteld wordt, dat de brand gericht wordt geschat op meer dan shge schade iou toebrengen, I ontstond, doordat b|) een demonstra- 1 ién miljoen Nederlandse guldens tie van vuurwerk een brandend stuk in de etalage terecht kwam. waar eveneens vuurwerk was opgeslagen. Door de ontstane paniek zouden de kinderen onder de voet zijn gelopen, terwijl de twee andere slachtoffers door de enorme rook, die ogenblik kelijk ontstond geen kans meer heb ben gezien om de uitgang te bereiken SASSENHEIM Ledental IJsclub stabiel gebleven In zijn openingswoord, op de Jaar vergadering van de Sassenheimse IJs club. kou voorzitter M. van Breda, behalve vele leden ook afgevaar digden van de afdelingen Lisse, Warmor.d en Leiderdorp verwelko men. Uit het Jaarverslag van secre taris G Buurman bleex dat het le dental van 1100 stabiel gebleven was Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende 'neren M. van Breda. G. Buurman, J. van der Meer en C. Meiman herkozen. Bij de rondvraag werden de hoge kosten van de lichtmasten naar vo ren gebracht en de vraag geopperd of een vaste verlichting niet voorde liger was. De voorzitter antwoordde, dat deve kwestie met het gemeente bestuur was opgenomen. Men wil echter eerst de lening van de aan leg van de Ijsbaan aflossen, waarna men verder zal zien. De heer Th. van dei Geest is bij een eventuele ijsperiodc voorstander van een kor- tebaan—wedstrijd en wedstrijden voor veteranen. Hiermee zal het be stuur rekening houden. Namens de afgevaardigden sprak tenslotte de heer Mielo, uit Lisse. HU bracht dank voor de goede samenwerking tussen de afdelingen van het gewest Zuid-Holland. Tevens wenste hy de afdeling Sassenheim veel geluk bij haar activiteiten. Tot slot verlootte met planten en krentenkaters.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7