Amerikaans-Brits beraad zal een dag langer duren Dr. Van Koni jnenburg gaat K.L.M. verlaten WELENSKY GEBELGD OVER AFSCHEIDING NJASSALAND éw Bespreking over de Skybolt-raket en advies over Kongo Korthals waakt over veiligheid op de weg Dagen van Veronica al geteld? Gesprek metaal stokte opnieuw VLIEGRAMP IN POLEN: 33 DODEN WEERBERICHT Proeven—studies—maatregelen Londen gezwicht voor feiten -Banda kon niet zonder hulp Compensatie voor hogere AOW-premie Spoorkaartje ook duurder Vers brood op 2e Kerstdag teuws Opgericht 1 maart 186") DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 No. 3083? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy en premier Macmillan hebben gisteren, de eerste dag van hun tweedaagse conferentie op de Bahama-eilan- I den, nog geen tastbare resultaten bereikt. Wel waren beide staatslieden tot de slotsom gekomen, dat er groot gevaar bestaat voor verslechtering van de toestand in Kongo. Het belangrijkste element voor een eventuele oplossing is naar hun mening gelegen in een akkoord over de verdeling der staatsinkomsten tussen Ka- tanga en Kongo. Ten aanzien van de „Skybolt"-raket de Amerikanen voelen er weinig voor de ontwikkeling van deze raket voort te zetten, terwijl de Britten bij hun defensieplannen al met de voltooiing ge rekend hebben besloten Kennedy en Macmillan nieuwe gege vens aan hun deskundigen te vragen, die zij vandaag zouden be studeren. Intussen is er volgens de Amerikaanse woordvoerder Salinger „duidelijk vooruitgang" geboekt. Dr. E. van Konijnenburg, onder-directeur en hoofd dienst bui tenlandse samenwerking der KLM, zal „om particuliere redenen" j per 1 januari 1963 het bedrijf verlaten. Dc heer Van Konjjnburg zal echter in overleg met de KLM-directie begin januari een bespreking inzake de landingsrechten in Djakartra met de Indonesische autoriteiten nog voltooien. No» een lang O programma Vooral de langdurige besprekingen over de Skybolt-raket hebben Ken nedy en Macmillan in tijdnood ge bracht. Het overleg zal nu een dag langer duren. Op het programma staan nog de volgende punten: de betrekkingen tussen Oost en West na de Cubaanse crisis, het conflict tus sen India en China, de toestand in Jemen, en de toetreding van Enge land tot de EEG. Wat de Skybolt-raket betreft, werd ln welingelichte kringen vernomen, dat premier Macmillan de Ameri kaanse president zou hebben ge zegd, dat Engeland vastbesloten is er een eigen kernmacht op na te blijven houden en zijn rol als een van de voornaamste deelgenoten in het At lantisch bondgenootschap te blijven spelen. Engeland wil in de grootst mogelijke mate met zijn voornaamste bondgenoten blijven samenwerken, doch tegelijkertijd zijn onafhanke lijkheid in defensie-aangelegenheden handhaven. Bevoegde waarnemers hebben voorts nog verklaard, dat de vage re- Alle 33 inzittenden, onder wie vijf bemanningsleden, van een Pools pas sagiersvliegtuig zijn gisteravond oni het leven gekomen, toen het toestel, een Viscount, kort voor de landing op het vliegveld van Warschau ont plofte en brandend neerstortte. Onder de passagiers bevonden zich enkele Oostduitsers; de andere slachtoffers waren van Poolse natio naliteit. Volgens ooggetuigen voltrok de ramp zich, toen het vliegtuig zich op een hoogte van ongeveer 100 meter bevond. Familieleden van omgeko men Poolse passagiers, die op het vliegveld wachtten, zagen het toestel brandend neerstorten. Op het tijdstip van de ramp waren de weersomstan digheden goed. Dit was het eerste grote vliegtuig ongeluk op de luchthaven "van War schau sinds het einde van de oorlog. Volgens de Poolse luchtvaartmaat schappij had de piloot van het toe stel. dat via Berlijn van Brussel op weg naar de Poolse hoofdstad was. meer dan een miljoen mijl gevlogen en was hij een van haar meest er varen vliegers. Advertentie H. H JANSE voor hang- en legkasten. JANSE voor herniaplaten. H. JANSE voor warme vloeren. H. JANSE voor hangschrüfbureaus. Zie onze advertenties in dit blad. ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Stijging van temperatuur bij ma tige tot krachtige, aan de kust aan vankelijk krachtige tot harde wind ruimend van zuid naar west. Zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enige regen, in het oosten en noord oosten van het land vanavond moge lijk voorafgegaan door sneeuw of ijzel en later enkele opklaringen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 december Zon op: 8 46 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 2.31 uur; onder: 14.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.16 en 23.52 uur; laagwater te 6.37 en 19.08 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. sultaten van de NAVO-conferentie in Parijs een rem zijn op het vlotte ver loop van de besprekingen tussen Kennedy en Macmillan. Een com promis tussen Amerikanen en Brit ten acht men intussen allerminst on mogelijk. De uitspraken van Ken nedy in de afgelopen dagen schijnen, hoe paradoxaal het klinken mag, voordelig te zijn voor de Britten, om dat de president wat al te bruusk in zijn woorden is geweest. Ook de rol van Frankrijk zou uitvoerig aan de orde zijn. Twee Nederlandse mijnwerkers in België omgekomen Twee Nederlandse mijnwerkers zijn dinsdagavond in België om het leven gekomen. Het zijn de 42-jarige G. Schokenbroek, gehuwd en vader van zes kinderen uit Hoensbroek, en de 60-jarige W. Vandeven, eveneens ge huwd cn vader van zes kinderen uit Neervelthoven. De twee slachtoffers werden ge- grepen door een met stenen geladen wagon, die op een hellende galerij van de kolenmijn Cockerill Ougree te Zwartberg bij Genk was losgeraakt. Twee mijnwerkers werden eveneens geraakt en in een ziekenhuis opge nomen. Minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) besteedt veel aan dacht aan een grotere veiligheid op de Nederlandse wegen. Mogelijkheid van economische unie (Van onze Londense correspondent) Volgend jaar zullen zo lezen wij in zijn memorie van antwoord op enkele wegvakken proeven genomen worden met verschillende types van middenbermbeveihging. De Stichting Studiecentrum We genbouw heeft een werkgroep in gesteld, die zich in het bijzonder bezighoudt met de reflectie-pro blemen, die zich voordoen bij het gebruik van verschillende wegen bouwmaterialen en het aanbren gen van duidelijk sprekende ge leidingen van het wegdek. De proeven, die dit jaar met het instellen van maximumsnelheden buiten de bebouwde kom op be paalde „drukke dagen" zijn geno- nomen, hebben in het algemeen aan de verwachtingen voldaan. Het verkeersbeeld op de betreffen de wegen was aanmerkelijk rusti ger. Het aantal ongevallen was niet onbelangrijk lager. Dit is het Zweedse vracht schip ..Tosterö'. dat als 25000- ste schip dit jaar de haven van Rotterdam is binnengelopen. Het schip is hier gefotogra feerd aan de nieuwe steiger van de Nieuwe Matex in het Botlek- gebied. De minister bevordert nu de spoe dige totstandkoming van een wij ziging van 't wegenverkeersregle ment. waarin de mogelijkheid tol het instellen van maximum-snel heden buiten de bebouwde kom in bepaalde perioden of indien de voor langere tijd of zelfs perma nent wordt geopend. Binnenkort kan een wijziging van het Wegenverkeersreglement wor den verwacht, waarbij de z.g. „oude" bromfietsen hun status tot 1 januari 1968 zullen behouden. Het gaat hier om het „uit de cir culatie nemen" van bromfietsen, die ouder zijn dan vijf jaar. Het ligt voorts in het voornemen om in eerste instantie een rijvergun ning in het leven te roepen voor bromfietsers, die ouder zijn dan zestig jaar. Van de laatste catego rie wordt tevens een geneeskundi ge verklaring verlangd. Het ligt in de bedoeling om de rijvergunning zonder voorafgaand examen uit te reiken. De Britse regering heeft Njassaland het recht gegeven I zich af te scheiden van de Cen- traal-Afrikaanse Federatie. Dit deelde de Britse vice-premier Richard Butler gisteren mee in het Britse Lagerhuis. Njassa- land is een van de twee Britse protectoraten het andere is Noord-Rhodesië die met de intern zelfbesturende kolonie Zuid-Rhodesië de Federatie van Rhodesië en Njassaland vor men. Deze mededeling van But ler heeft in Salisbury, de hoofd stad van Zuid-Rhodesië en de zetel der federale regering, een explosie veroorzaakt. De fede rale premier Sir Roy Welensky situatie dit wenselijk maakt in zijn jonge jaren bokskam- pioen! deed in het federale parlement een bittere aanval op de Britse regering, welke hij van verraad en eerverlies beschul digde. De Engelsen hadden im mers, aldus Welensky, in 1953 bij de oprichting van de Fede ratie plechtig beloofd niet tot opheffing ervan over te zullen gaan zonder overleg met de drie regeringen (van Noord- en Zuid-Rhodesië cn Njassaland) en met de federale regering te hebben overlegd. servatieve partij, met name de in het Hogerhuis van felle verontwaardiging blijkgevende Lord Salisbury, die mi nister van Koloniën was toen de fe deratie werd opgericht, kan hetmoei- lenk verkroppen dat die knoop ten gunste van dr. Banda, de leider van de Nationalisten in Njassaland, is doorgehakt en dat de Britse regering geweigerd heeft de zijde te kiezen van de blanke leiders van Zuid-Rho desië, die zolang mogelijk proberen vast te houden aan de oorspronke lijke federatie en ten opzichte van de Afrikaners te teugels slechts lang zaam willen vieren. Sir Roy is een verbeten vijand van het pan-Afrikanisme maar hij is al lerminst een fanaticus, eerder een vaderlijke figuur. Hij is echter van mening dat de Britse regering, sinds Op Oudejaarsavond NA NEGEN UUR GEEN BUSSEN Macmillans rede van enkele jaren geleden in het hol van de leeuw, na melijk in het Zuidafrikaanse parle ment over de „politieke wind-veran dering" in Afrika, haar hoofd verlo ren heeft. De toestand in Njassaland wasech ter. nadat 99 percent van de stem gerechtigden zich uitgesproken had voor afscheiding, politiek onhoudbaar geworden voor Welensky. Het nationalistische sentiment, aangewakkerd door de van blinde haat tegen de federatie vervulde, vroegere Londense huisdokter Has tings Banda. lijkt sterker dan alle andere overwegingen. Njassaland is echter economisch op de rest van de federatie aangewezen en daarmee zo nauw verweven dat het waarschijnlijk nog tenminste een jaar zal duren voordat de afscheiding zal kunnen worden verwezenlijkt. Slot pag. 2 Ex-koning Leopold van Bel gië is van een reis van twee maanden door het gebied van de amazone per vliegtuig in Parijs teruggekeerd, waar hij door zijn echtgenote, prinses Liliane van Rethy.werd verwelkomd. De ex- koning verraste zijn echtgenote met een aapje. (Van onze Haagse correspondent) Wettelijke maatregelen tegen het doen van omroepuitzendingen bulten het nationale territoir zijn ln voor bereiding. Hierover pleegt de minister van Verkeer en Waterstaat overleg met het ministerie van Justitie. Mede in verband hiermede is het bezwaarlijk thans mededelingen te doen omtrent de termijn, binnen welke zodanige maatregelen kunnen worden tege moet gezien, alsook omtrent de aard van deze maatregelen tegen o.a. Ra- I dio Veronica. I Deze mededeling staat te lezen in de memorie van antwoord op de be groting van Verkeer en Waterstaat. Op 31 december (Oudejaarsavond) zullen de bussen van Maarse en Kroon en van de Nu de AOW AWW-premie met ingang van 1 Januari met 1,1 procent wordt verhoogd heeft het College Citosa na 9 uur j van Rijksbemiddelaars bepaald, dat Advertentie 's avonds niet meer rijden. Op maandag 24 december za! de Citosa rijden volgens de dienstrege ling. die voor de zon- en feestdagen geldt. De minister is van oordeel, dat de De Britse regering ontkent echter, bestaande situatie in het autorij- i dat er thans een einde zou zijn ge- schoolbedrijf GEEN voortdurende I komen aan de federatie, omdat deze bedreiging van de verkeersveilig- j althans voorlopig kan blijven voort heid vormt. Dit kan men althans j bestaan tussen Noord- en Zuid-Rho- in zijn algemeenheid niet stellen. desic. Zij was echter gedwongen de Immers, onvoldoende opgeleide knoop door te hakken omdat geen kandiaten zouden niet slagen voor j overeenstemming over Njassaland het rijexamen. mogelijk bleek. Een deel van de con- (Van onze Haagse correspondent) Het reeds tweemaal onderbroken ge sprek over de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaalindustrie (groot-me- taal) is gisteravond voortgezet en in andere takken van vervoer deze verhoging zal worden gecom penseerd met een bijslag boven de rechtens geldende lonen van 1 pro cent. Dit geldt voor werknemers, die niet jonger zijn dan 15 jaar en niet ouder dan 65 jaar. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat deze bijslag niet hoger zal zijn dan f 90.— per jaar. of f 7,50 per maand of f 1.73 per week Aangezien de inkomensgrens van f 8250 wordt verhoogd tot f 9000, krij gen de werkgevers bovendien toe stemming om een bijslag van 5.6 pro cent uit te keren over het bedrag, waarmee het loon boven de f8250 uitgaat. Er is in dit geval geen ver plichting om deze compensatie die ten hoogste f 42 per jaar mag bedragen uit te keren. MEVROUW hier Is uw Keurslager ■Awwwwvw met belangrijk nieuws op pagina 4. Ie blad. weer afgebroken. De partijen zijn in geen enkel opzicht gevorderd en omstreeks tien uur ging men op nieuw uiteen zonder een afspraak gemaakt te hebben voor een nieu we bespreking. De secretaris van de Vakraad Me taal. de heer De la Kivière, deelde na afloop mee. dat dc werkgevers hadden besloten eerst hun leden in te lichten over de thans ontstane situatie. Zoals bekend willen de werkgevers anderhalf procent loonsverhoging geven voor de nieu we CAO. De CAO, die per 1 januari afloopt Is door de werknemers op gezegd. De werknemers willen 3'j G hebben (in dc praktijk komt dit neer op resp. 3 cent en 7 cent per uur). Ook omtrent de vakanties kon geen overeenstemming worden bereikt. De heer F. de Kanter. directeur van de federatie van werkgevers in de metaal- en elektronische industrie, gaf te kennen dat dit jaar geen nader overleg meer zal plaats heb ben. Dit betekent, dat op 1 januari een contractloze situatie ontstaat. Volgens het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 wordt voorlopig het afgelopen contract voortgezet, zo deelde de heer De Kanter mee. In de memorie van antwoord op de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt opnieuw gezegd, dat spoor wegtekorten moeten worden voor komen. De verhoogde vrachttarieven dienen ter dekking van verhoogde kosten. Deze tarieven zijn niet be palend voor de hoogte van tarieven Naar het zich laat aanzien zal het I spoorwegbedrijf na doorwerking van de verhoogde tarieven voor het goe- I derenvervoer nog niet rendabel zijn. Een eventuele nieuwe aanvraag voor verhoging van reizigerstarieven zal in het licht van de bedrijfsresultaten i worden bezien. Als gevolg van de j verlies-situatie is het investerings programma van de NS 1962—'64 be- perkt. De minister van Verkeer en Wa terstaat bestudeert nog thans de ingediende plannen voor een spoorlijn AmsterdamSchiphol Leiden—Den Haag De NS-studies over automatische treinbeheersing zijn gereed. Zo spoe dig mogelijk wordt het overleg hier- I over beëindigd. Over de „spook- J trein" bij Weert zegt de minister, dat de betrokken machinist diepgaand medisch is onderzocht. De onregel matigheid vond plaats onder om standigheden. die medisch niet of nauwelijks te voorzien zijn. Ze kun- nen de machinist niet worden aan gerekend. Het gebeurde wijst op de wenselijkheid van invoering van I automatische treinbeheersing. (Advertentie) Een uitkomst: Finnbrod, het kro- kantbrood dat maandenlang knap- pend-bros blijft. Want Finnbrod wordt in speciale ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken, waardoor het krokant is èn blijft! Finnbrod is voedzaam, maar houdt slank! Met boter en normaal beleg is het een gezond ontbijt, een heerlijke lunch. Ja, dit krokantbrood hoort bij elke broodmaaltijd. Neem een pak in huis kersvers brood tijdens de kerstdagen. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Dec. 1862: De heer J. Scheltema, fa brikant te Leiden is de min ste inschrijver voor leveran tie van wollen dekens a f 4.24 per stuk voor het Departe ment van Marine. Een Engelsman, de heer R Mallet, heeft het voornemen opgevat, zich in den krater van den Vesuvius te doen af dalen voor wetenschappelijke waarnemingen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1