Welkome geschenken k uit de van Haren ,/\"top"-kollektie Heilig Officie eist ontslag van pater J. van Kilsdonk Eis van 6 jaar tegen Surinamerdie zijn vrouw met bijl sloeg Adverteert in het Leidsch Dagblad Verontrusting en verbijstering In kritiek te ver gegaan LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 NARMSTRAAT IA - LEIDEN Reparatie - Stalling - Olie - Benzine Autoverhuur met en zonder chauffeur TELEFOON 25555 Leiden, december 1962 Op donderdag 20 december a.s. hopen wij ons geheel gemoderniseerd garagebedrijf, waaraan nu tevens een Quick Service Station verbonden is, te HEROPENEN. Gaarne zullen wij U tussen 3 en 5 uur ontvangen. Hoogachtend, W. C. A. v. KERKHOF "Fraai pump|e, het aller nieuwste! In zwartlak en leder a 75 Zeer moderne pump. In zwartsuede.lak en leder. Prachtig laarsje, geheel vachtgevoerd. In zwart. Komfortabel en toch zeer modieus. Met ingebouwde steunzool. In zwart en bruin. Cosy Behaaglijk model voor U mijnheer! In bruin «w 95 Prachtige derby-moliere. In zwart en bruin. 1 75 Schattige queenie met ruime pasvorm. In zwart en zwartlak Houten montuur, exclusief. Er Is een heren model (afgebeeld) en een damesmodel. Massief Italiaans wortelnotenhout, met de hand gemaakt. In lichtere en donkerder natuurtint. Vervormt niet in het dragen, zakt niet af. Vochtvast. Vederlicht. Geen irritatie: huidcontact met na tuurlijk materiaal. Veel sterker in vergelijking tot montuur van conventioneel materiaal. Takelt niet af, doch wordt fraaier in het gebruik. Naar maat vervaardigd, QJ 50 PAST BETER Leuk model in diverse tinten leverancier van alle ziekenfondsen Italiaans model met voortreffelijke pasvorm. In zwart en bruin. q Botermarkt 1, Leiden. Tel. 01710-25036 En voor de kleinen deze ge- hee' met heerlijk warm vacht gevoerde bootie. In wit leder 24-26 I I 75 27-30 13.75 Verrukkelijk warm! In dlv. tinten 7c Iets aparts voor automobilisten. 5 In zwart en medoc.»* 75 Filialen in hef gehele lend w.o. DEN HAAS, Venestraat 49, Korte Potan II, Weimarstraat I74 (hoek Beeklaen); LEIDEN: Heerlemmerstreat I35. Een gerucht, dat de Heilige Officie in Rome het ontslag zou hebben geëist van pater J. van Kilsdonk S J, moderator van de Amsterdamse Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" werd ons gisteravond bij informatie bevestigd door het secreta riaat van de bisschop van Haarlem, De bisschop van Haarlem, mgr van Dodewaard, heeft een op 3 december verzonden brief van het H. Officie ontvangen, die' er inderdaad op neerkomt, dat het ontslag van pater Van Kilsdonk wordt verlangd. Mgr. Van Dodewaard heeft het ontslag echter nog niet overwogen, zo werd ons van dezelfde zijde meegedeeld, daar hij hoopt door correspon dentie met het H. Officie de zaak ten goede te kunnen keren voor pater Van Kilsdonk. stuur meent, dat zij voor de katho lieke studenten in Amsterdam een schadelijk gevolg zal hebben, kan worden vermeden. Een dergelijk ge luid heeft ook het bestuur van de RK studentencontactgroep „Sanctus Thomas Morus" te Eindhoven laten horen. Het heengaan van pater Van Kilsdonk lijkt het bestuur een enorm groot verlies. Naar aanleiding van deze kwestie is een extra editie uitgegeven van het Amsterdams katholieke-studen- tenblad „Essedum". Daarin wordt o.rn. gezegd, dat de ontheffing van pater Van Kildonck uit zijn functie van studentenzielzorger aan de Am sterdamse Universiteit een zwaar verlies zou betekenen voor de hoofd stedelijke studenten-ecclesia. Voorts schrijft men in Essedum: In deze concilie-periode, waarin zo veel tekenen wijzen op een nieuw Pinksteren in de katholieke kerk, te- Kenen. die hoopvol en met veel vreugde door de Amsterdamse katho lieke studenten zijn verstaan, valt plotseling dal bericht over pater Van Kilsdonk. Al schijnt nog geen defi nitieve beslissing genomen tez yn, ieder van ons voelt dat Van Kils- donks werk ernstig wordt bedreigd. Ieder die zich betrokken voelt by het kerkewerk onder de Amsterdamse studenten, weet en ervaart hoezeer Van Kilsdonk in prediking en be diening gestalte poogt te geven aan de levende werkelijkheid van de Heer. Juist om deze reden menen wij onz<> verontrusting en verbaste ring over de dreigende maatregel van het H. Officie niet te mogen verzwijgen. Romeinse curie De aanleiding tot het ontslag zou zijn de rede, die pater Van Kils donk op 29 en 30 september op de landdag van de St.-Adelbertvereni- ging heeft gehouden en waarin hij zich in scherpe bewoordingen heeft uitgelaten over de curie te Rome. Het hoofdbestuur van St.-Adel- bert heeft aan kardinaal Alfrink en aan mgr. Van Dodewaard een tele gram gezonden, waarin het zijn bij zondere bezorgdheid uitspreekt over de geruchten inzake een ontslag van pater Van Kilsdonk, dat te verwach ten zou zijn. Het hoofdbestuur wees er in zijn telegram op, dat de gang van zaken door velen, ook niet- katholieken met nauwlettendheid wordt gevolgd. Grote verontrusting Onder de katholieke studenten in Amsterdam heeft het gerucht over het dreigende heengaan van pater Van Kilsdonk grote verontrusting gewekt Gistermorgen heeft een af vaardiging van het bestuur van de katholieke studentenvereniging .Sanctus Thomas Aquinas" een brief gericht aan de bisschop van Haar lem, waarin o.a. wordt gewezen op de grote betekenis van pater Van Kilsdonk voor vele katholieke stu denten en zyn zeer grote invloed als bezieler van de studentenparochie in wording. Het verenigingsbestuur geeft uiting aan de hoop, dat een mogelijke beslissing, waarin het be- Geloof der kerk niet aangetast Het H. Officie zou met het voorge nomen maatregelen optreden als rechter in een zaak waarin deze in stantie aangeklaagde is. Dat het II. Officie, de congregatie, die waakt over geloof en zeden, van zins schijnt in te grypen, suggereert dat Van Kilsdonk m zijn rede voor Adelbert of by anderen gelegenheden het ge loof der kerk zou hebben aangetast. Zyn kritiek was echter gericht tegen bepaalde Romeinse bestuursinstan- ties. Het is duidelijk, dat Van Kilsdonk vanuit iedere willekeurige positie, of ieder wiliekeurg ambt aeze rede had kunnen houden. Het is niet duidelyfe waarom hij in zyn functie van studentenzielzorger op deze ma nier gestrait zou moeten worden. En met hem de studentengemeente. Dit kerkewerk moet doorgang vinden. Wij doen dan ook als leden van de kerk van Haarlem een dringend be roep op de bisschop de ruimte en de vryneio te laten bestaan, waar in de studentenzielzorg haar kracht kan benouden", tot zover dit stu dentenblad. Trouw aan de kerk De vergadering van katholieke stu denten, cue gisteravond in Amster- dam is gehouuen naar aanleiding van de geoeurtenissen rond de Am sterdamse stuaentenmoderator, heelt de volgende briel aan de bisschop van Haariem gezonden: „De persoe- richten over eventuele maatregelen van het Heilig Olficie tegen de Am sterdamse studentenmoderator pater J. van Kilsdonk hebben in de krin gen van de Amsterdamse katholieke studenten beroering en verontrusting gewekt. Wij allen hebben in zijn pre diking altijd ervaren, dat pater Van Kiltdonk gesproken en gehandeld heeft vanuit een onvoorwaardelijke trouw aan de kerk. Hij uitte zijn kri tiek op het beleid van bepaalde be- stuursinstanties in de kerk vanuit zyn diepste overtuiging op deze ma nier de kerk het beste te dienen. Pa ter Van Kilsdonk nam deel aan de openbare meningsuiting in de kerk, op de waarde waarvan Paus Pius XII en Johannes XXII en ook het Nederlandse episcopaat hebben gewezen. Daarom doen wij uit naam van alle katholieke studenten van Am sterdam een dringend beroep op u. Overgangsregeling invaliden wordt in januari van kracht (Van onze parlementaire redactie) De interimregeling voor invalidi ty téren tetrekkers is gistermiddag door de Eerste Kamer zonder hoof- delyke stemming aanvaard. Ze zal in januari ingaan en 80.000 invaliden zullen ervan profiteren, vertelde mi nister Veldkamp nog. In het komen de voorjaar hoopt hy het ontwerp van de arbeidsongeschiktheidswet waaraan een aanpassing van de ziek tewet wordt gekoppeld) in de Tweede Kamer in te dienen. Totdat de ar beidsongeschiktheid van kracht wordt moet de interimregeling het hiaat opvullen. Ze voorziet erin. dat per sonen die 80 tot 100 procent invalide zyn, een uitkering krijgen van f 3924 per jaar, en zij die 66 2 3 tot 80 pro cent invalide zijn een bedrag van f3168 per jaar krijgen uitgekeerd. Pas in januari 1964 komt nog een derde groep aan bod: zij die 55 tot 66 2 3 procent invalide zijn. Zij zul len f2454 per jaar ontvangen. Geen recht op bijslag hebben: a. de gehuwde vrouw, behoudens de door de minister aan te wijzen ge vallen; b. degene, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt (hy/zij krijgt dan de AOW-uitkering) c. degene, die niet hier te lande zijn/ haar woonplaats heeft. Wy verzoeken u als bisschop van de kerk van Haarlem, waartoe wy behoren, geen directe beslissing te nemen, die tragisch zou uitvallen zowel voor de persoon in kwestie als voor dp gemeenschap van ka tholieke studenten. Wij menen u dat te moeten vragen nu respect voor de eerlijke gewetensover tuiging van het individu en de waarde van Van Kilsdonk's arbeid onder ons in het geding schijnen te komen". Waar het om gaat „Intellectuelen zien in de Ro meinse curie een toonbeeld van geestelijke terreur". liet is deze uitlating van pater Van Kilsdonk, die de directe aanleiding vormt voor het schrijven van het Heilig Officie, de hoogste instantie in de R.-K. kerk inzake geloof en zeden. Tijdens de jaarlijkse landdag van de St.-Adelbertvereniging lanceerde hij zyn felle aanval op het bestuur van de kerk, de curie in Rome. On middellijk werd deze kritiek hoog opgenomen, maar het liet zich aan zien dat de affaire toch in der min nen geschikt zou worden. Na een „af koelingsperiode" volgde overleg tus sen het episcopaat en het generalaat van de Jezuiten, waarop thans het bericht is gevolgd om pater Van Kilsdonk te ontslaan. (Van onze Haagse correspondent) Zes jaai gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. Deze eis stelde gisteren de officier van Justitie by de Haagse rechtbank, in de strafzaak tegen een 31-jarige Rotterdammer, die op 2 ja nuari van dit jaar op de Merwede- straat in Den Haag zijn gewezen echtgenote in het bijzijn van hun vierjarig kind met een bijl te lyf ts gegaan. De vrouw, die enkele slagen op het hoofd heeft gekregen, heeft lange tijd in levensgevaar verkeerd. Zij is in leven gebleven, maar is gedeelte lijk verlamd en zal haar leven on gelukkig blijven. Tal van getuigen lieten geen twij fel over wat er gebeurd is. „Ik kwam in mijn auto aanrijden" vertelde een directeur uit Amsterdam. „Hij gaf de vrouw zeven slagen in acht secon den." „Hoe weet u dat zo precies?" vroeg de president verwonderd. „In het ver leden wac mijn training gericht op dergelijke situaties", vertelde de Am sterdammer." ik heb deel uitgemaakt van de lijfwacht van de president van Tsjecho-Slowakiie.' De verdachte, die zo nu en dan by de herinnering aan zijn daad zijn gezicht in zijn hand verborg, zei daarna hakkelend dat hij voor zijn gewezen vrouw was blijven voelen, ook na de scheiding. „Ik wil alles doen voor myn kind", zei hij, „en ook voor mijn vrouw wil ik zorgen als zij daar nog prijs op stelt Ook zei de man. die naar zyn zeg gen tot Hindoepriester is gewijd, dat naar zijn geloofsovertuiging de ban den tussen man en vrouw onverbre kelijk zijn. „Maar u had wel een kind bij een andere vrouw", zei de president scherp. „Dat is wel moge lijk was het antwoord. De officier van Justitie achtte po ging tot moord bewezen. „Een wrede manier om een vrouw naar het leven te staan", zei hij. De prognoses van de psychiater zijn zeer dubieus, aldus de officier. Hij achtte de verdachte een groot gevaar voor de maatschap- oij, waarna hij zijn eis stelde. De verdediger, mr. W.G. Peekema, meende, dat noch poging tot moord noch poging tot doodslag bewezen is. Naar zyn mening is er hier sprake van zwart mishandeling. Hy bepleit te clementie. Uitspraak op 2 Januari a.s. Duitse kolonel beschuldigd van landverraad i Voor net Westduitse hooggerechts- I hof in Karlsruhe is gisteren het pro- ces begonnen tegen de 50-jarige ko- I lonel Carl-Otto von Hinkeldey. die van landverraad wordt beschuldigd, i De beklaagde, die lid van de gene- rale staf was, toen hy vorig jaar werd aangehouden, zou geheime ge gevens over de Westduitse strijd- krachten hebben verstrekt aan de in tussen overleden voormalige luite nant-generaal in Hitiers Wehrmacht, Edgar Fcuchtinger. Deze generaal had hem gezegd, de gegevens nodig te hebben voor het schryven van een groot militair-we- l tenschappelijk werk. In werkelyk- heid zou Feuchtinger de stukken echter hebben gefotografeerd en de films aan de Russische geheime dienst hebben gegeven. Pas na de dood van de ex-gene- Zaterdagteam speelt niet De voetbalwedstrijd tussen hel Amsterdamse amate«r-elftal en een bonds-zaterdag-team, die vandaag in Uithoorn zou worden gespeeld, ls we gens de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. Portugal laat VN- vertegenwoordigers toe in Angola Portugal heeft gisteren voor het eerst ermee ingestemd dat vertegen woordigers der VN Angola en Mo zambique bezoeken om met eigen ogen te zien hoe de politieke, econo mische en sociale omstandigheden in deze Portugese provincies in resp. west- en oost-Afrka zijn. Tevens zullen de VN-functionarissen, die overal vrijelijk kunnen reizen en met iedereen praten, kunnen gaan naar „al onze andere gebieden, in dien zij dat nodig achten". De Portugese afgevaardigde dr. Vasco Garin maakte dit besluit in de Algemene Vergadering bekend, enkele minuten nadat een resolutie was goedgekeurd waarin de Veilig heidsraad wordt verzocht „passende maatregelen, met inbegrip van sanc ties" tegen Portugal te nemen om I raai kwam aan het licht, dat dezebeëindiging van de Portugese „kolo- voor de Russen spioneerde. niale ooriog" in Angola af te dwin- MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 18 december: Bloemen veiling. Pernettya rood 200, wit 180, plant 200 per stuk. Beshulst I 320-290, II 220, prik 280-290. J. C. v. Tol 350- 370. planten 450-410. Hex vertlcllata 140-85-75-55 per tak. 420-310-240 per bos. Sklmmla goremannl 65-55, Denne- appels 80-55 per honderd. Triumph v, Boskoop 24-26 per bosje. Gele hulst met bes 500-510, Peradohulst 310-470- 480, Oranjehulst 450, Blauwspar 190, Zilverbonte hulst 550. Douglas per boe 48-37, Plcea per tak 31-25. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 dec. 650. B-extra 680-770. BI 680-720. BI (grof) 230, Bil 280-380. breekpeen (per kist) 140. boerenkool 2500-2700, rode kool 1300-2100, prei 4600. knolselderle (per 100 st.) 400, selderie (per 100 bos) 1600, schorseneren: AI 8600-9200 All 4500. BI 7000-8000. Bil 2200-3700 Cl 4900-5700. CII 1800-2900. Aanvoer waspeen 59.000 kg. waarvan 23.000 kg voor export en 3.000 kg voor de in dustrie werd verkocht: schorseneren 13.000 kg, waarvan 11.000 kg voor ex port werd verkocht. AALSMEER. 18 december Bloe menveiling: Mad. Stepman 190-280, 110-155. Marle Legray 100-195. 75-100, Prunus trlbola 80-120, Forsythia 70-90, per tak; Euphorbia 100-175 Bouvar« dia 70-95. Cafla 110-160 per stuk; Frea sla 240-300. Cyclamen 150-265 per bos. RIJNSBURG. 18 december Bloe menveiling Flora. Tulpen: Levant 380-4650, Overdale 500-530, Preludium 380-400. Winter Queen 350-380. Narcis sen: Early Glory 130-145. Craudford 120-125 per bos. Hyacinten I: Delfts blauw 4800-1800. l'Innocence 2800- 3200. Pink Pearl 3600-4000. Anne Ma rle 3800-5400. Brlllant Star 2300-320Ó per 100. RIJNSBURG. 18 december. Groen te veiling Waspeen AI 2950-3900. AU 1600-2700. BI 2700-3500. boerenkool 1600-2200. Uien 1100-2100. Groenekool 1300-2500. spruiten 2000-5500, Gele kool 800-1200, per 100 kg. gen en de onmiddellijke onafhanke lijkheid van dat gebied te bewerk stelligen. De stemverhouding was 57 voor, 14 tegen by 18 onthoudingen. Ver tegenwoordigers van 21 landen wa ren afwezig. Tot ae tegenstemmers behoorden Nederlana, de VS, Engeland, Frank rijk. Italië, België, Luxemburg, Zuid- Afrika, Turkije. Spanje en Portugal De indieners waren onder meer Al gerije. Egypte, Ghana, Guinea, In dia, Syrië. Tunesië en Joego-Slavië. Het communistische blok stemde voor.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9