HERSTEL mogelijk Kang tegen oeroes Orawi kunst kalei öoscgqp Resolutie inzake de Nederlandse Letteren Abstracte kunst is weerzin wekkend. Ruzie om aanvoerder KARAMOY nu alleen coach opsport eiste 56 doden Winston Spencer klopte Visuil S MEXICAANSE EERSTELING VAN JOHNNIE KORPORAAL DRAAIDE VOOR K. EN O. Sjoukje Dijkstra en Nijdam sportfiguren van het jaar Auteurs naar regering Sportsplinters pgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 december 1962 Derde blad no. 30836 Karamoy c.s. hebben voldoende tech nische kwaliteiten om de Dordte- naren te verslaan. Veel hangt af van I het coachen. Naar verluidt zal Lex Karamoy zelf geen deel meer uitmaken van Kan goeroes' eerste team, doch van de kant af de leiding in handen hou rofs mogen voor twee merken uitkomen een zitting van de commissie ti het professional wielrennen van internationale Wielren Unie te ussel is het voor Nederland be- Dgrijke besluit genomen, dat de aners van de zogenaamde kleinere elernaties ook het komend seizoen voor twee ploegen mogen uit- <n en. Als kleinere wielernatles worden tchouwd Nederland. ritserland, Duitsland, Spanje en nemburg. Hiermede werd een pro van deze landen aanvaard tegen op 12 oktober j.l. te Milaan ge ien besluit, volgens hetwelk dit de toekomst niet meer zou worden gestaan. Als nieuwe bepaling is iter toegevoegd, dat de betrokken iners alleen nog maar in hun en land voor het tweede merk mo- i uitkomen. Een goed voorbeeld is t geval van de Duitser Hans Jun- nnann, die gecontracteerd is door Belgische ploeg. Junkermann in het afgelopen jaar de Ronde van ritserland voor een Duits merk di zal van nu af aan volgens de ►uwe bepaling in deze ronde voor j t Belgische merk uit moeten ko- EH Het besluit is voor Nederland daar- Vzo belangryk, omdat de profs, die ^jitractueel verbonden zijn aan bui- ^üandse fabrieksploegen zonder nieuwe wijziging waarschijnlijk slechts zelden op wedstrijden in jen land te zien zouden zijn ge lest. iki) (iet minder dan 56 internationaal kende sportlieden zijn dit jaar bij beoefenen van hun sport omge- Daarbij zijn niet gerekend genen, die bij verkeersongelukken or en na afloop van sportieve ge- -- ïrtenissen het leven verloren. Hn dit aantal zijn ook niet begre- de tientallen slachtoffers, die de ortbeoefening op lager niveau eiste, komen in deze statistiek niet voor doden die vielen bij het Ameri- anse voetbal, het lagere voetbal in iropa en de amateur bokspartijen regionaal belang. Een drietal verhouding weinig beoefende jrten bleek bijzonder gevaarlijk, de auto-, motor- en bokssport, respectievelijk 21, 18 en 8 doden sten. Bij de 21 coureurs, die dit jaar tij- os races, rally's en trainingen om- ramen, bevonden zich beroemdhe- n als Henri Oreiller en Ricardo odriguez. De motorsport verloor il- stere figuren als Liberio Liberati, tin Phillis en Bob Mcintire. Van de ht vooraanstaande boksers, die de tod in de ring vonden, waren twee nateur en de overigen beroeps. Het telbare aantal wedstrijden dat in overige takken van sport dit jaar ar ook ter wereld werd georgani- 1, kostte aan negen mensen het i. Drie jockeys verloren het le- doordat zij onder hun paard te- chtkwamen, drie wielrenners maak- n een dodelijke val, twee kano'ers Tdronken en een tennisser van for mat overleed tijdens een wedstrijd in een hartverlamming. - Valeri Brumel, wereldrec .houder wgspringen. is ook een verdienste- ik kogelstoter. In Moskou bereikte een afstand van 15.07 meter. Bo- mdien sprong de Rus 7.47 met ver. Koersen te Hilversum Theo Messidor op de derde plaats (Van onze medewerker) moet zijn, want WA is in Leiden een bekende en qua spelkracht ge waardeerde ploeg. Overigens ver wachten we van Paul Stikkelorum c.s. na Dordrecht een zege. zij het geen gemakkelijke, 3—2 voor SVL. Wat Kangoeroes tegen Orawi zal doen is een vraag. We herhalen, Lex we Karamoy's spelkwaliteiten niet zo hoog aanslaan maar omdat we me nen dat men op hoofdklasse-niveau heel moeilijk en spelen en coachen kan. De SVL-dames kunnen nu All Zon- derop hoogstwaarschijnlijk weer van de partij is en het met de blessure van Hanna van Gellecum nogal mee valt winst boeken op het Vlaardingse Aggredior. dat behalve een goede ser vice weinig wapens van betekenis heeft. De Kangoeroes-dames krijgen het tegen PVC moeilijker. We verwach ten een open strijd tussen twee na genoeg gelijkwaardige teams. Prog nose: 22. Het volleybalprogramma voor de Leidse ploegen luidt als volgt: Dames: donderdag, Gymnasium, SVLAggredior, 20.00 uur. I Kangoeroes—PVC, 21.00 uur. Heren: vriidaq, Gymnasium, KanqoeroesOrawi, 20.00 uur, I den- Dat ''jkt °ns voor Kangoeroes I SVLOctopus, 21.00 uur. ern ln«T«P; Niet omdat De twee Leidse hoofdklasse-teams, de beren van Kangoeroes j en SVL, spelen deze week beide thuis. Een prachtige gelegen heid om de spelkwaliteit van de beide teams te vergelijken. Kan- I goeroes staat puntloos onderaan de ranglijst, terwijl dankzij de verrassende winst op het Dordtse Orawi, met 6 punten in de middenmoot toeft. Weinig verschil Naar het verschil ln de plaats op de ranglijst te oordelen, zou men ge neigd zijn zonder meer SVL hoger aan te slaan dan Kangoeroes. Toch is het verschil in spelkracht bepaald niet groot. SVL lykt ons over een sterker moreel te beschikken. Een bewijs daarvoor is de uit het vuur gesleepte winst tegen Orawi. Ook aanvaUend zijn de mannen van Paul Stikkelorum in staat meer druk op de tegenstander uit te oefenen. Daar entegen heeft Kangoeroes een door de bank genomen sneller en soepeler reagerende formatie, waardoor aller eerst de velddekking beter verzorgd (kan) zijn en de aanval, zij het niet afmakend, geraffineerd (kan) wor den afgewerkt. Maar het komt er bij de mannen van Karamoy niet uit. Kangoeroes speelt namelijk de laat ste weken na de zo onfortuinlijke 23 nederlagen tegen de nu nog on geslagen teams van U.S. en Voor burg ver beneden zijn normale kun nen. Waarschuwing SVL krijgt Octopus uit Alkmaar op bezoek. Kangoeroes het Dordtse Orawi. De Alkmaarse formatie heeft eerst vorige week ae eerste winst punten veroverd, een 32 zege op WA uit Amersfoort. Een resultaat dat voor SVL een waarschuwing Expositie tapijten in liet „Prinsenhof" In aanwezigheid van verscheidene genodigden heeft de ambassadeur van Frankrijk in ons land. Graaf de Crouy-Chanel, gisteravond in het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft de tentoonstelling van oude Oosterse tapijten uit de verzameling Robert de Calatchi te Parijs ge opend. De expositie, die tot 1 februari 1963 duurt wordt gehouden onder patro nage van de Association Francaise d'action artistique" te Parijs en de Vereniging voor kunst uit het Na bije Oosten te Amsterdam. Zij om vat ongeveer 75 kleden, die in een tijdsbestek van ruim dertig jaar door de heer De Calatchi. die tapijthande laar te Parijs is. bijeen werden ge bracht. Behalve in Parijs werd de collectie al eerder geexposeerd in Rome. Milaan en Florence. Voor de eerste maal ls zij thans in ons land te zien. Van de thans 35-jarige oud- Hagenaar Johnnie Korporaal I kent men sinds enige tijd hier te I lande de film Rififi in Amster- j dam", maar dat is toch niet het eerste werk van deze Nederlandse regisseur: van Giovanni Korpo raal draaide namelijk gisteravond voor de Filmstudiekring van K. en O. zijn Mexicaanse eersteling ..El brazo juerte", De sterke arm. Het heeft deze landgenoot, al vond hij in Mexico zijn levensge zellin, als vreemdeling heel wat- moeite gekost ginds een opdracht te krijgen, maar hij is er ondanks beperkte middelen in geslaagd Westduitsers niet naar Deventer Alle afspraken ten spijt, komt de Westduitse schaatsploeg niet naar Deventer, waar op vrijdag en zater dag een schaatslandenwedstrijd wordt gehouden. De Deventer ijsclub heeft nu contact opgenomen met Noorwegen om de ontmoeting het ka rakter van een drielandenwedstrijd te laten behouden. Kunnen de Noren in de weinige tijd, die hen nog rest, geen represen tatieve ploeg samenstellen, dan zal in Deventer naast de landenploe gen van Nederland en Italië een selectleploeg uit noord-oost Neder land aan de start verschijnen. De Duitsers, die in principe had den toegezegd naar Deventer te ko men, lieten enkele dagen geleden we ten. dat de hoge reiskosten de Westduitse ploeg traint in het Finse plaatsje Rovaniemi een bezwaar voor deelneming vormden. De De venter IJsclub heeft daarop aangebo den de volledige reiskosten hier mede was een bedrag van 2.000 mark gemoeid te zullen vergoeden. Gistermorgen werd echter uit Ro vaniemi een bericht ontvangen van de coach van de Westduitse ploeg, Alfons Fritz, dat zijn team deson danks niet naar Deventer zou komen. Een reden voor dit besluit werd niet opgegeven. De Noorse Schaatsbond maakte gistermiddag bekend, dat geen uit nodiging is ontvangen aan de drie landenwedstrijd in Deventer deel te nemen. Daardoor zal er volgens de bond geen sprake van kunnen zijn dat er in Deventer Noorse rijders aan de start verschijnen. Harry Hopman, de leider van de Australische Davis-Cup ploeg, maakt zich zorgen over Roy Emerson, één van zijn topspelers. Emerson heeft een pijnlijke kwetsuur aan de ribben, waardoor het onzeker Ls, of hij kan worden opgesteld in de ploeg, die van 26 t/m 28 december de Davis- Cup zal verdedigen tegen Mexico. Het koppaard Winston Spencer, weden door J. Zeeman, was in de iternationale draverij niet te best 'tf en moest na de start de voor- Wg geven aan IJsselmonde en Tar- *n Hollandia G. Na een ronde zat *t veld vrij dicht achter de leider lag Winston Spencer tweede, ter- |ljl Visuil S, die 40 en Theo Mes- Mor, die 60 nieter aan de kop moes- tn geven, nog in de achterhoede 'len. Halverweg de laatste ronde '.«beterde Theo Messidor zijn posi- 't, doch moest steeds drie dik en krj het uitkomen van de laatste bocht Winston Spencer de leiding en Held stand tegen de slotaanval van fisuil S. Theo deed nog een wan- 'opige poging, doch kon toch niet '«der dan de derde plaats komen, tommy Mars werd vierde. In de eerste draverij werden drie 'an de zeven paarden uitgeschakeld, ae koploper Alisko. Zijn stalge- »ot Anitra won echter en deze lracht de verrassing tw. f 5.60, pl. '8-80» en gekoppeld met Anton f5660. In de tweede koers kwam ie leidende Atoom kort voor de rieep van de benen en werd geklopt <ioor Zoon van Hea Scott (Smit) en kgus D. Zus Hanover (Tesselaart •on van kop af de volgende koers L" 1.26.8 k.m. tijd; Yec werd tweede l°or Zephyr. X Lady Hollandia 'Plagge, bleef ln de Dorina Ken- "edyprijs lang vooraan, doch moest M de eindstrijd het hoofd buigen *°or Zibello Hannover K (v. d. Togt). ton van Dooyeweerd won met As- trid van Peterhof de eerste afdeling van de Dorita H-prijs, waarin Zizi's Juweel verrassend de tweede plaats innam: Zamora, die in haar laat ste aanval in galop viel. werd uitge schakeld. In de tweede afdeling maakte Antha Thelma meerdere fou ten. Vergay triomfeerde met Axel Hollandia voor Adric Norton en Zi- gane. De slotdraverij was voor Piet Smit met Yewel Boy, die de fel duel lerende Winny Cliff en Virk S ach ter zich liet. De uitslagen luiden: Donald Duck-prijs: 1. Anitra de Jong) (1.31.6); 2 ----- B Twee wereldkampioenen zijn gis teren by de door de AVRO georga niseerde verkiezing tot resp. sport man en sportvrouw van het jaar uit geroepen. Het waren Sjoukje Dijk stra, de drievoudig Europese kam pioene en wereldkampioene kunst rijden en Henk Nijdam, die in Mi laan de wereldtitel achtervolging voor profs behaalde. Sjoukje Dijkstra, die voor de vierde achtereenvolgende keer tot sport vrouw van het jaar werd gekozen, kon haar prijs niet zelf in ontvangst nemen. Zij was op dat ogenblik in Engeland. Dick van Rjjn bracht haar telefonisch van de herverkiezing op Anton; 3. Ade laar S. Toto: w. f5.60, (stalverband pl. f9.80, f7.-. cov. f5.10. gek. f 56 60 Don Carlos-prijs: 1. Zoon van Hea Scott (P. M. Smit) (1.30.1); 2. Argus D; 3. Atoom. Toto: w. f2.30. pl. f140. f 1.80, f 1.50. cov. f5.50, koppel f 3 90. Donna Thundera-prijs: 1. Zus Ha nover (A S. Tesselaar), (1.26.9); 2. Yec: 3 Zephyr. Toto: w. f3 60. pl. f 1,70. f130. cov, f3.30. gek. f4.-. Dora Harvester D-prijs: 1 Winston Spencer (J. Zeeman) (1.25.8); 2. Vis uil S; 3 Theo Messidor. Toto: w. f 4 60. pl. f 1.60. f 1.40. f 1.20, cov. f5.40. kop pel f 8 60. Dorina Kennedy-prijs: 1 Zibello Hanover K (M. L. van der Togt) (1.28.4). 2. X Lady Hollandia; 3. Zom- bro Pluto. Toto: w. f 2.60, pl. f 1.40. f2.90. f2. cov. f 11.60, gek. f7.60. Dorita H-prijs. Ie afd 1. Astrid van Peterhof (J. van Dooyeweerd) (1.29.1); 2. Zizi's Juweel: 3. Agfa. Toto w. f2.30. pl. f 2 40. f2.40. f 2 10. cov f 11.20. gek. f 12.20. 2e afd 1 Axel Hollandia (M. Ver- gav) (129.3); 2. Adrie Norton; 3. Zlgane. Toto: w. f6.10. pl. f 1.80. f2. f190. cov. f5. gek. f18 60 Zwemwedstrijden in Gouda De Alphense Zwemclub, het Leider- dorpse D.K.D., „Boskoop", de Gouwe uit Waddinxveen en het Schoonho- vense S.Z.P.C. hebben gisteren in Gouda deelgenomen aan door de Kring GouweRijnstreek georgani seerde zwemwedstrijden voor de „Bui ten"-verenigingen. Te betreuren viel, dat er geen 100- meter-nummers op het programma stonden, waardoor de wedstrijden sterk aan betekenis verloren. De belangrijkste uitslagen waren; Meisjes: 25 meter vlinderslag: 1. Ineke Masurel <D K D.) 18.4; 2. Riek je Naeyé <DKD) 18.83. Dinie Hey (Gouwe i 19.1. 50 meter vrijeslag: 1. Wil Goedhart (AZCi 36.-; 2: Riekje Naeyé <DKD> 37.6; 3. en 4. Ineke Mazurel (DKD) en Inge Heykoop (DKD) 38 5. 5 x 50 meter vrijeslag estafette: 1. DKD 3.16.4Gouwe 3 23 7 (gedisk.). Jongens: 25 meter vlinderslag: 1. Inus Seret (DKD) 16.1; 2. Dick van Buren (DKD) 17.6; 3. Joop Aniba (DKD) 19.7. 50 meter vrijeslag: 1. Inus Seret (DKD) 30 4; 2. Dick van Buren (DKD) 30.9; 3. Henk 't Hart (AZC) 31.-. 5 x 50 meter vrijeslag estafette; 1. DKD 2.47.4; 2. Gouwe 3.00.5. Dames: 50 meter vlinderslag: 1. Marjan Hage Boskoopi 42.8; 2. Ineke Preenen (DKD) 45.9; 3. Inge Hey koop (DKD» 48.6 50 meter vrijeslag: 1. Annie Koren (AZC) 32 9; 2. Marijke Seppen (AZC) 35-; 3. Marjan Hage (Boskoop' 35.8. 3 x 50 meter wisseslag estafette: 1. AZC 2.03.2; 2. DKD 2.04.4; 3. Boskoop 2.14.5. Heren: 50 meter vlinderslag: 1. Nico Geers (Boskoop) 33.3; 2. Chris Colpa (DKD) 34.6; 3. Menno Diehl (DKD» 36.-. 50 meter vrijeslag: 1. Gijs van der Leeden (Gouwe) 28.7; 2. Menno Diehl (DKD) 29.1; 3. Nico Geers (Bos koop) 29.7. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. SZPC 148.2; 2. Gouwe 1.54.1; (DKD 1.44.0 gedisk.). de hoogte. Ook de nummer 2 by de dames. Adrie Lasterie, die in Austra lië verbiyft, kreeg een belletje over het resultaat. Amsterdam werd tot sportstad van het jaar uitverkoren, voor Den Haag en Rotterdam. Burgemeester Van Hall was naar Hilversum gegaan om uit handen van de waarnemend voorzitter van de AVRO, mr. Hoek stra. de trofee te ontvangen. De volledige uitslag was: Sportvrouw van het jaar: 1. Sjouk je Dijkstra, 160 p.; 2. Adrie Lasterie, 132 p 3. Gerda Kraan. 108 p.; 4. Joke Bijleveld, 4 p.; 5. en 6. Ria van Velzen, 2 p. en Kleni Biemolt 1 p.; 7. Tilly van der Zwaard. 1 p. Sportman van het jaar: 1. Henk Nijdam 107 p.; 2. Jo de Roo, 74 p.; 3. Johan Bontekoe, 70 p 4. Hènk van der Grift, 68 p.; 5. Jan Jiskoot, 41 p.; 6. Cees Koch, 10 p.; 7. Eef Ka merbeek. 9 p.; 9. Anton Geesing, 7 p.; 9. Drie gebroeders van Lookeren Campagne, 5 p.: 10. Herman Wil- lemse, 4 p.; 11. Arie de Hartog, 3 p.; 12. Leo Horn, 2 p. De Staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft aan het secretariaat van het actiecomité der tegen het literatuurbeleid der rege ring protesterende 65 schrijvers doen mededelen dat hij bereid is het co mité medio januari 1963 voor een be spreking op het departement te ont vangen. Een brief van deze strekking is naar het comité onderweg. Inmiddels zijn bij het secretariaat van het comité zo deelt dit mede een groot aantal adhesiebetui gingen op het manifest der 65 bin nengekomen. Onder de adherenten zijn: A. Roland Holst, Hans Andreus, Willem Brandt, Piet Calis, Jacques den Haan. Albert van der Hoogte, Jo Landheer, Rob Nieuwenhuys, Nico Rost, Hans van Straten, Ben Stro man, Ab Visser. Hans Warren en Aya Zikken. Aandrong op verbetering run positie Nederlandse auteur Uit een algemene resolutie, aangenomen in conferentie der Ned. Letteren blijkt dat Vlaamse en Nederlandse deskundigen een ge meenschappelijke raad voor taal en cultuur" ter wering van cultu reel nivelleringsgevaar noodzakelijk achten. Men vraagt prijsvast- he'd van het boek naast het bespreken van gemeenschappelijke bibliotheekproblemen tijdens een volgende conferentie. Behalve op uitgave van belangrijke Nederlandse toneelstukken dringt de commissie ook aan op ruime steun voor het uitwisselen van doctorale dissertaties. Letterkunde De sectie Letterkunde vraagt ver meerdering van het aantal lesuren in de Nederlandse taal en letterkun de in het gehele onderwijs. Aange drongen wordt op eenheid van de spellingpraktijk in Noord en Zuid alsmede op het verschijnen van de nog ontbrekende spraakkunst en stijlleer van het moderne Nederlands. Doorlopende deskundige voorlichting ten aanzien van het Nederlands in kranten, radio en televisie wordt aan bevolen. Voorts acht men Nederland se woordenboeken voor wetenschap en techniek wenselijk, alsook zelf standige afdelingen Neerlandistiek aan Belgische universiteiten. Zich bezinnend op de Nederlandse letterkunde in het Europa van mor gen wordt bepleit om buitenlandse universiteitsbibliotheken waar een docent Nederlands werkzaam is, van de belangrijkste letterkundge wer ken te voorzien. De Stichting tot be vordering van vertaling van Neder landse letterkundige werken in vreemde talen dient door verhoogde subsidies geactiveerd te worden, in het bijzonder ten behoeve van de poëzie. Gevraagd wordt om een fes tival der Nederlandse letteren en to neel, alsmede de uitgave van een be knopte geschiedenis van de gemeen schappelijke Nederlandse letteren in diverse Europese talen. Men wenst uitzending van Nederlandstalige au teurs voor het houden van lezingen in den vreemde, alsook stipendia voor buitenlandse schrijvers, vertalers en neerlandici om deze gelegenheid te geven taal en cultuur in Nederland en Vlaanderen te leren kennen. De conferentie bleek van oordeel, dat de overheidszorg voor scheppen de kunstenaars aanzienlek is achter gebleven by de zorg voor uitvoerende kunstenaars. Aangedrongen wordt op vergaande maatregelen tot verbete ring van de sociale en economische positie van de auteur. Toneel Uit de sectie toneel kwam o.a. de wens tot steun voor de dramaturgie en premies voor het spelen van oor spronkelijke stukken. Voorts vraagt men om periodieke toneelprijsvragen voor Noord en Zuid. vertaling van Nederlandse stukken in andere talen, alsmede van kritieken. Afgekeurd wordt, dat Holland Festival en To neelfestival van Antwerpen over het algemeen in gebreke blijven om bui tenlanders met Nederlands toneel in aanraking te brengen. Men wenst ac tivering van spelen van Nederlandse stukken in het buitenland en officie- Ie regelmatige toneeluitwisseling met Vlaanderen. Op het gebied van toneelonderwys wenst men uitwisseling van Neder landse en Vlaamse docenten Aan universiteiten dienen afdelingen voor dramatische wetenschap ingesteld te "worden. Bibliotheken De sectie bibliotheekwezen wenst verspreiding van reproduktie- en ten toonstellingsmateriaal voor letter kundige musea, alsook het in druk verschijnen van vaktermen voor boek en bibliotheekwezen. Ook wordt gevraagd om een inven taris van letterkundige documenten in openbaar en particulier bezit. De sectie uitgevery-boekhandel ver zoekt om een onderzoek naar gebre ken in belangstelling voor het Ne derlandse boek in Noord en Zuid. Voorts vraagt men om tentoonstellin gen van vertaalde en voor verta ling in aanmerking komende Neder landse boeken bij culturele manifes taties in het buitenland. Radio-televisie Uit de sectie radio en televisie kwam de wens naar voren naar verdere uit bouw van gezamenlijke programma's en uitwisseling van programma's be treffende de Nederlandse letteren. Voor de radio dient bestudeerd te worden of omzetting van vroeg-Ne- derlands werd in de moderne om gangstaal mogelijk is. Naast een gezamenlijk discussie programma over het Nederlands in 't Europa van morgen zullen de Bel gische en Nederlandse omroepen een wedstrijd voor een luisterspel organi seren in 1963. Over acht Belgische en Nederland se auteurs uit heden en verleden zul len klankheelden worden uitgezon den. De wereldomroepen zullen de propaganda voor het vertaalde Ne derlandse boek voortzetten. De TV- diensten zullen uitzendingen wijden aan leerstoelen Nederlands in Europa. De in 1962 bekroonde TV-toneelstuk- ken zullen in beide landen worden uitgezonden. Voorts zal ruime aan dacht aan letterkundigen van Noord en Zuid worden besteed. Een geza- meniyk programma over Erasmus is in voorbereiding, een uitzending over Guido Gezelle wordt voorbereid. een verrassend beeld van een door een kleine despoot beheerste dorpsgemeenschap te geven. Maar juist die kritische schil dering leverde weer andere moei lijkheden op. Want al behoort Mexico tot de Spaans-sprekende landen, waar nieuwe denkbeelden ingang hebben gevonden, van een vreemdeling neemt men kri tiek op achterlijke toestanden niet gaarne aan. Toch verwierf Korporaal met dit werk een prijs op een filmfestival in Acapulco, een bewijs, dat de voortreffelijke kwaliteiten van „El brazo fuerte" erkend werden. Korporaal kent de Mexicanen en hun land door en door. Tegen ae achtergrond van de imponerende natuur schildert hy hun gehechtheid aan oude zeden, hun achterdocht je gens vreemdelingen, ook al zijn het landgenoten, hun eerbied voor offi ciële documenten uit de hoofdstad, hun onderdanigheid jegens dorps tirannen, die echter plotseling om slaat in vurige haat jegens de onder- I drukker, hun kinderlijke vrolijkheid, hun bijgeloof als het er om gaat dat gene te verwerven wat het leven hun totnutoe onthouden heeft. Is het de I onbekendheid met het bestaan van deze zo anders geaarde mensen, die dit werk zo boeiend maakt? Mis schien speelt dit een rol, wanneer wij Nederlanders met grote belangstel ling kennis maken met een film als deze. Toch is het ook de satirische strekking van dit dorpsdrama, dat zich vermoedelijk duizendvoudig in dit zich vernieuwende land heeft vol trokken waardoor „El brazo fuer te" tot een hoogst opmerkelijke film is geworden, die terecht geëerd is met een festivalprijs. Het scenario van deze film werd geschreven door Juan de la Cabada en Korporaal slaagde erin, met de volle medewerking van de inwoners van het kleine Erongaricua, het een voudige verhaal tot leven te brengen. Juist het totaal ontbreken van be roepsacteurs was een handicap, die hoge eisen stelde aan de Nederlandse regisseur, die bovendien moest wor stelen met het uitvallen van de elek trische stroom en soortgelijke tech nische beslommeringen. Maar Korporaal wist alle zwarig heden te boven te komen en in pak kende taferelen de ondergang te schetsen van de ingenieur, die een weg komt aanleggen by een klein dorp, daar aanvankelijk weggetrei- terd wordt, maar er ln slaagt de lief de te winnen van de dochter van de rijke burgemeester. Was deze reeds ee nautocraat, zijn nieuwe schoon zoon ontwikkelt zich tot een ware tiran, die, zogenaamd in het belang van zyn gezin, zijn medeburgers uit buit, maar tenslotte, als er onder leiding van een jonge dokter verzet begint te rüzen, op onverwachte wij ze een droevig einde vindt. Het is geen geringe verdienste van Korpo raal geweest, dat hy erin geslaagd Ls de dorpelingen tot levendig spel te brengen, waarin bepaalde karakters niet alleen duidelyk te onderscheiden zyn, maar bovendien tot prachtige expressie kwamen. Een gelukkige keuze, deze onbekende eersteling van Johnnie Korporaal! Als voorfilm draalde Rob Houwer's „De sleutel", een korte kleurige ver telling over een jongetje, dat de huissleutel ln school heeft laten lig gen en daar op onderzoek uitgaat, totdat de amanuensis hem ontdekt. Van schrik laat hij de sleutel liggen. Het leek ons, dat. hoe. mooi de op namen waren, het verhaal meer be looft dan het geeft: het slot is min of meer een anticlimax. Ook Ulbriclit tegen abstracte kunst De Oostduitse communistische lei der, Walter Ulbrlcht, heeft in Leip zig de waarschuwing uitgesproken, dat „destalinisatie" niet betekent een binnenhalen van Westers formalis me en abstracte kunst. Ulbrlcht sprak ook over moderne industriële versieringen. Hij betoogde dat moderne materialen zeer goed gecombineerd konden worden met mooie, eenvoudige vormen, zonder dat daarbij in primitiviteit vervallen zou moeten worden. Met zyn aanval op abstracte kunst volgt Ulbricht het pad dat onlangs door premier Chroesjtsjow aangege ven is. V Op de tennisranglysten van de Verenigde Staten staat bij de heren Mckinley bovenaan, gevolgd door Frank Froehling. Bij de dames is Darlene Hard nummer een, voor Wimbledon-kampioene Karen Sus- man-Hantze. De Amerikaanse gewichtheffer Tommy Kono behaalde tot dusver in I lang zijn 12-jarige loopbaan twee Olym- - pische overwinningen en zes wereld- (P^fsmYt? OÏÏ«.S54SW lateis Tevens verbeterde hij 26 maal Vink S. Toto: 12.10. f 1.60, cov. f7.6 Totale-omzefc i 104.3 Winny Cllff; 1.80. pl f 1.70, gek. 6 10. een wereldrecord. Tezamen kan dit gevoeglijk een ..wereldrecord der we reldrecords" genoemd worden. De overigens altijd zo eendrach tige Israeli's hebben de spelers van Sportclub Enschede maan dagavond in het Hapoelstadion van Haifa een bijzonder onpret tige verrassing bezorgd. Uren hebben de spelers moeten doorbrengen in de kleedkamers en het restaurant. Voor de enkele duizenden toeschouwers was het nog minder prettig. In een gesta dige regen hebben zij gewacht op de komst van hun favorieten. Tevergeefs overigens, want na een kleine tivee uur wachten kwam de mededeling dat de wed strijd tussen de plaatselijke com binatie en Sportclub Enschede niet zou doorgaan. Een prestige- strijd was de oorzaak van de moei lijkheden. Wel hadden de bestu ren van beide teams waaruit het elftal zou worden vastgesteld al tevoren overeenstemming bereikt over de contingenten spe lers, die beide clubs voor de com binatie zouden leveren. Over het aanvoerderschap was echter niet gesproken. Toen kort voor de wed strijd de spelers waren al in de kleedkamer de aanvoerder moest worden aangewezen, kwa men de moeilijkheden. De ene ploeg meende het recht te hebben de captain aan te wijzen, aange zien de club juist de meerderheid van de spelers leverde. De andere vereniging bestreed dat even hartstochtelijk en voerde aan dat niet alleen de kwantiteit in deze van belang ivas, doch meer nog de kwaliteit. Vanuit dit standpunt gezien had de vereniging zo meende het bestuur het volste recht te beslissen wie de ploeg zou aanvoeren. Na een kleine twee uur gaf de scheidsrechter het op. Hij wenste niet langer te wachten en gelastte de ivedstrijd af. SC Enschede besloot gisteren Tijdens de bijeenkomst was de jazz, die de laatste twee weken ook aan kritiek blootgesteld is geweest, tevens onderwerp van gesprek. Chroesjtsjow heeft destijds de Amerikaanse neger Benny Goodman op diens reis door de Sowjet-Unie horen spelen, en zei daarna dat de negers wel aan deze muziek gewend zijn en ervan houden, maar dat hy die niet kon waarderen. Volgens de zegslieden zal de cul- haar tournee met een wedstrijd turele bijeenkomst die nu gehouden tegen Hapoel dat gelukkig over wordt, tot Januari voortduren. Het is een vaste aanvoerder beschikte. De Enschede-spelers domineerden over alle linies en wonnen met 5—1. Chroesjtsjow (geen specialist) zegt: Kunstenaars verdedigen hun werk De scheppers van de omstreden „abstracte kunst" in de Sowjet- Unie hebben gisteren hun werk tegenover premier Chroesjtsjow verdedigd. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst van ongeveer 400 Sowjetrussische kunstenaars in Moskou. Aan een aantal kun stenaars was verzocht hun abstracte werken mee te nemen naar de vergaderzaal in de Leninheuvels. Chroesjtsjow. die begin deze maand een campagne begonnen was tegen abstracte en andere niet aanvaarde kunstvormen, zei nu dat hij geen specialist is op dit gebied, maar dat hij de abstracte kunst „weerzinwekkend" vindt. scheppingsdrang van- „de artistieke intelligentsia die een steeds belang rijker rol bij de opbouw van het com munisme speelt", bevorderen. ..Wy hebben al lange tyd met u willen praten, naar u willen luisteren en onze opmerkingen en wensen over de ontwikkeling van literatuur en kunst willen geven", aldus Chroesjtsjow. Op de bijeenkomst waren de meeste hoge partyleiders aanwezig, evenals de jonge dichter Jertoesjenko, de schryver van het opzienbarende werk over een kamp voor politieke gevan genen Solzjenitsin en de voorzitter van de kunstacademie, Serov. de eerste massale vergadering van deze soort sinds langer dan twee jaren. De Prawda schrijft hierover, dat Chroesjtsjow de aanwezigen erop wees dat door zulke bijeenkomsten de

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5