WEER KRITIEK OP MR. VAN AARTSEN CABALLERO AN ANDERE „Met bollen, klompen en molens alleen redden we liet niet. Hongarije blijft een politiestaat onder vreemde overheersing" Meer lijn in de produktie bepleit VOLWASSEN KRANTENBEZORGER Jong of ficier sloeg en schopte soldaat Onregelmatigheden zijn niet gebleken NOG ALTIJD ZORG OVER W ONINGBOUW B«< (ïoo gulden) Duitse methoden. Vurig pleidooi voor HOLLAND PROMOTION BIJ HAAGSE POLIOFONDS: Navigatie-ster Ongericht 1 maart 1860 Woensdag 19 december 1962 Tweede blad no. 30836 voor een dodelijke onvoorzichtigheid (Van onze Haagse correspondent» Een boete van f 100 (subs. 40 da gen) en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf heeft het Hoog Mi litair Gerechtshof te Den Haag gis teren opgelegd aan een 20-jarige soldaat, die door een onvoor zichtige manipulatie met zijn pistool een kameraad had gedood. Het ge beurde in april van dit jaar in Fak Fak in Nieuw-Guinea. 1 De advocaat-fiscaal had een maand hechtenis geëist Bij de behandeling I van deze zaak had de verdediger de nadruk gelegd op het feit. dat de j Landmacht in Nieuw-Guinea met 1 voldoende op zijn taak was voorbe- I reid geweest. „Onbekendheid en on-I voorzichtigheid met de wapens was I (Van onze parlementaire redactie) Veel kritiek heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw- ker. steed«T weinig voor bindende af- nijverheid, mr. J. van Aartsen, gisteren in de Tweede Kamer spraken heeft gevoeld. evenals vorige jaren te horen gekregen bij de bespreking van zijn begroting. wen woningen. Dan denkt men wel erg aan de verkiezingen. Wie wil nu niet zoveel mogelijk woningen? De heer Schuitemaker achtte by de komende kabinetsformatie bin dende afspraken op sociaal verant woorde basis gewenst, zonder dat de betrokken minister daardoor in zijn vrijheid van handelen zou worden belemmerd. Deze uitspraak veroor zaakte enige reacties in de Kamer, I omdat zoals hekend prof. Oud, de in Nieuw-Guinea de grootste vijand", fractieleider van de heer Schuitema- had hij opgemerkt. Advertentie Anders dan andere door zijn eigen karakter-maar altijd dezelfde door De heer Bommer, de woningbouwspecialist van de PvdA, constateerde, dat de begrotingsbehandeling van dit departement elk jaar weinig reden tot voldoening geeft. Het beleid is vlees noch vis. De heer Bommer erken de, evenals anderen, dat de bewindsman niet voor alle tegenslagen bij de woningbouw verantwoordelijk kan worden gesteld, maar toch zou de staat minder afzijdig moeten zijn bij een zo belangrijke zaak als de xconingproduktie Een der woordvoerders van de KVP, de heer Andriessen, vroeg met klem of er niet meer zou kunnen ge beuren tot verhoging van de bouw productie. Hij was met grote zorg vervuld over het feit, dat in 1961 het aantal voltooide woningwetwoningen was teruggevallen op het peil van 1956. De sprekers van de KVP en de PvdA drongen aan op meer „lijn" in de bouwactiviteit. Meerjarige wo ningbouwprogramma's zouden daar toe kunnen bijdragen. „Helaas wenst de minister geen meerjarenplannen", constateerde de heer Andriessen. De heer Van der Peijl (CH) wilde ten behoeve van een doeltreffender bouwactiviteit bijvoorbeeld een gro tere concentratie van opdrachten. Verder zou het normaal zijn in de winter door te bouwen. De heer Van der Peijl verwees naar de Scandina vische landen, waar men niets eens vorstverlet kent. De socialist Brandsma legde hier ook de nadruk op. Zowel de heer Van der Peijl als de heer Van Eibergen (AR) was het eens met de indeling van het wo ningbouwprogramma voor 1963. be staande uit 40.000 woningwetwonin gen. 25.000 premiewoningen en 25.000 in de vrije sector. Het kon de heer Van Eibergen intussen minder sche len hoeveel woningwetwoningen in het vooruitzicht werden gesteld, als er maar een voldoend aantal goedko pere huizen werd gebouwd. Hy meende, dat we er bepaald nog niet aan toe zijn, dat alle subsidies kun nen worden weggewerkt. Hij noemde het wonderlijk, dat er verhoudings gewijs zo weinig woningen gereed ko men. Wat de verdeling van het aantal te bouwen woningen betreft, daarover had de KVP-er Andriessen het no dige voorbehoud. Liever had hij ge zien een aantal van 30.000 premie woningen en 20.000 in de vrije sector. Vrije sector Kodde die de bouwnijverheid dui delijk in de richting van de „vrije sector" wilde stuwen. Minister Van Aartsen had er volgens hem niet goed aan gedaan indertijd de vrije sector in te krimpen. Deze is te be schouwen als de gezondste vorm van woningbouw. Volgens mr. Schuite maker zyn de huidige moeilijkhe den niet zozeer te wijten aan de mi nisters. maar aan andere invloeden. Hij waarschuwde een bepaald facet te overbelichten: het aantal te bou- Van dit in alle rust gevoerde bouw- debat vermelden wij nog een scherpe aanval van de heer Bommer (PvdA) op de „omhoogvliegende" grondprij zen, de pleidooien voor meer indu striële bouwmethoden, een door de KVP-er Van Heivoort gewenste rijks- voorschotregeling «met matige ren te» voor bescheiden eigen woningen, forse kritiek van de socialist Wester hout op het z.i. passieve beleid bij de ruimtelijke ordening (vooral de pro blemen van het Gooi en Den Haag» en tenslotte een verzoek van de zyde van ARP en CHU om de bouw van broeikassen vry te laten. Natuurlijk werd de totstandkoming van de miljoenste woning onlangs te Zwolle toegejuicht, al werd deze mijlpaal in het algemeen toch als iets zeer betrekkelijks gezien. De wo ningnood duurt nog steeds voort. Minister Van Aartsen zou vanmid dag op de gemaakte opmerkingen antwoorden. Minder personeel KLM in Antillen Het personeel van de K.L.M. in de Nederlandse Antillen zal begin vol gend jaar geleidelijk met ongeveer 25 procent worden ingekrompen. De K.L.M. heeft daar thans ongeveer 600 mensen in dienst, zowel uitgezon den als ter plaatse aangenomen per soneelsleden. De maatregel betreft beide groepen employé's. Deze reor ganisatie vindt plaats mede in ver band met de actie tot verhoging van de efficiency en de daarmee beoogde beperking der kosten, zo deelt de K.L.M. mede in een communiqué. Over de wijze waarop deze inkrim ping zal plaats hebben volgen spoe dig nadere mededelingen. Advertentie VOOR DIRECT GEVRAAGD Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. V) V) (Van onze Haagse correspondent) „Het Is de hoogste tijd de Holland Promotion in de breedste zin van het woord krachtig ter hand te nemen", meent generaal b.d. mr. H. J. Kruis. Hij pleitte hiervoor vurig tijdens een lezing, die hij hield voor de leden van het Nederlands Instituut voor Efficiency in het Kurhaus te Scheveningen. Mr. Kruis wilde dui delijk maken, dat hy de bekendheid van onze industrie, van ons toeris- ren de Holland Promotion. Maar in Ontslag uit dienst? raad in Den Bosch had hem ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en ontslag uit militaire dienst. Tegen dat laatste was de luitenant in hoger beroep gegaan, omdat het „zyn leven zou ruïneren". Mr. Schuitemaker (VVD) vond het beeld van de woningbouw niet opgewekt: de woningproduktie neemt af, de wachttijden zyn lang. de ar- - tIJ, beidscapaciteit neemt weinig toe. De dlf de Pu,t*e politiemacht zich per- heer Schuitemaker was echter de mitteerde teienoeer Nederlanders in de oorlog (Van onze Haagse correspondent) „Een gedrag, een officier volko men onwaardig", zei gisteren fel de j president van het Hooe Militair Ge- De adïocaat-fiscaal. mr. J. Zaayer rechtshof te Den Haag tegen een had geen medelyden: „Een bescha- ff beroeps tweede luitenant mende zaak. Niet eens een plot-se- uit Rotterdam. linge woede, of het verliezen van *dvocaat-f'scaf' S'nS jn zyn Zyn zelfbeheersing, maar een voort- reguisitoir nog verder: „methoden, durende, systematische mishandeling enige behoudens dan de SGP-er Herbenoemingen Hoogheemraadschap van Rijnland By Kon. besluit zijn herbenoemd: tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking en tot hoogheemraad van dat hoogheemraadschap de heer K. van der Torren J. C. Zoon <Wad- dinxveen), uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zyn geworden. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor i 70.— en f 100.—. Of f 300.- en f400.—. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. Dit was er gebeurd: de luitenant had, als officier van piket in een kazerne in Venlo, een in niet al te frisse staat van een „avondje uit" terugkomende soldaat geschopt, ge slagen en heen en weer gesleurd. Daarna het gebeurde in het wachtlokaal had hij hem persoon lijk naar een cel getransporteerd („belachelijk, zoiets doet een officier niet", zei de president), de soldaat in de cel weer mishandeld en hem vervolgens weer opgewacht, toen hij naar het privaat moest. Toen de sol daat daaruit kwam, had de luitenant hem laten exerceren en strafoefe ningen laten doen, om hem vervol gens weer in de cel te zetten. En de volgende dag, bij een „huishoudelijk onderzoek" had hij de soldaat weer geschopt en hem, Inplaats van hem te verhoren, strafexercitie en strafoefeningen laten doen. Een vaandrig, die daar bij tegenwoordig was, had de scène in de steek gelaten ,om maar niet teveel te zien De luitenant had er. zo zei hy vanmorgen, wel spijt van. De krygs- En dat tegen een soldaat met een gebrekkige geestelijke ontwikkeling, een jongen, die later is afgekeurd. Deze man moet uit het officieren korps worden verwijderd". Mr. Zaa yer vroeg bevestiging van het von nis. De verdediger bepleitte clementie. Hij vertelde, dat de staat van dienst van de luitenant, die „een geweldige hekel heeft aan slapheid en lam lendigheid", uitstekend is. De soldaat was, zo vond hij. als slachtoffer he lemaal niet zo zielig als wordt voor gesteld, want hij had zich, voor hij in de kazerne kwam, op straat mis dragen. „Door schade en schande wordt men wijs, ook als jong offi cier. De vraag is maar: binnen wel ke grenzen kan dat als officier in het Nederlandse leger", zo besloot hy zijn pleidooi. Uitspraak op 8 januari a.s. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg H. Harke- ma te Zeist te Oosterhout-Slijk- Ewijk (toez A. M. Kalkman, kand. te Neder Asselt te Amsterdam (Mara- natha-kerkgemeente B) dr. E. J. Beker, studentenpredikant te Utrecht. Aangenomen het beroep als zen dingspredikant te Kameroen P. Magré kand te Oegstgeest. Bedankt voor Warns R. Houtsma te Exmorra. GEREF. KERKEN Beroepen te Andljk (vac. L. H Kwast) C. Brilman te Treebeek te Steenwijk (2de pred. pl.) J. Snel te Harllngen te Delft (7e pred, J. P. Haspels te Apeldoorn. tisch pakket, van onze goede land- bouwprodukten onvoldoende achtte. Als bewijs daarvoor haalde hy een onderzoek van de K.L.M. aan be treffende de waardering van het K.L.M.-produkt" in het buitenland Gebleken is. dat de waardering voor hetgeen de K.L.M. biedt, sterk wordt bepaald door de indruk, die de bui tenlander van ons land heeft. „Te meer een reden", zo zei mr. Kruis, „om met spoed te gaan werken aan een betere indruk van ons land". Hij vervolgde: „Men is niet op de hoogte van onze enorme indus trialisatie na de tweede wereldoor log. Men kent onze ondernemings geest (Deltawerken) niet, onze gun stige ligging, onze affiniteit tot vreemde talen, onze verbluffende wetenschappelijk ontwikkeling. Met onze bollen, klompen en molens alléén redden we het niet". De wijze waarop die bekendheid moet worden gegeven? Overheids voorlichtingsdiensten. Kamer van koophandel, de A.N.V.V., zy bevorde- het algemeen, zo zei generaal Kruis, kan van het Nederlandse bedrijfsle EEN LAURENS PRODUCT Moord in Krabbendam Verdachte niet toerekenbaar geacht De officier van Justitie bij de Alk- maarse rechtbank heeft gisteren op grond van het psychiatrisch rapport ontslag van rechtsvervolging geëist tegen een 33-jaxige monteur-lasser uit Krabbendam, die op 16 augustus zyn broer, toen deze nog op beider nan <au iici ncuci lauuoc ucuiijioic- ven worden gezegd, dat het «in taak ••iaapkamet sliep, met een buks de de bittere noodzaak niet ziet. "hedel heeft ingeslagen. De offtcier achtte verdachte niet strafbaar. Mei eiste hy opneming in een gesloten „Deelneming aan de Newyorkse wereldtentoonstelling 1964/65 acht ik van het grootste belang. De herden king van het feit, dat Nieuw Amster dam 300 jaar geleden door Neder landers werd gesticht, geeft ons land de best denkbare kansen om een doelmatige „Holland Promotion" te bedrijven". Mr. Kruis voegde hieraan toe, dat de aarzelingen om al of niet aan deze niet-erkende wereldtentoonstelling mee te doen. de wijzers van de klok al bedenkelijk dicht by de twaalf hebben gebracht. In de jaren 1964 en 1965 zal deze „New York Fair" twee maal zes maanden open zyn en naar schatting 70 miljoen mensen trekken. Naar mening van mr. Kruis mogen regering en bedrijfsleven de kans niet missen om daar met een voortreffe lijke Nederlandse prestatie voor de dag te komen. Pl) GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Tweetal te Leeuwarden D. Deddens te Marlënberg en J. F. HeiJ te Drach ten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen G. A. Zijder- veld te Capelle a. d. IJssel. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Hengelo (O.) G. Bron- gers te Leeuwarden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Astrld Margriet, d. v. J. Chrlstlaan- se en K. J. Broeder; Catharina Hele na, d. v. J. Dool en C. H. Turenhout; Johannes Gilsbertus, z. v. J. H. A. v. d. Stok en M. T. Braakman; Ingrld, d. v. J. van Donk en M. C. de Rooij; Dlll- ana Maria. d. v. J. J. M. Sneijers en M. J. Kanters: Petrus Gerardus Jaco bus. z. v. J. H. M. Edelaar en C. M Geerlings; Ingrld. d. v. M. J. du Prie en M. H. Paauw; Leonleke, d. v. L. J. W. de Vogel en J. A. M. Klns; Hendrik Marinus. z. v. VV. H. van Veen en C. M. H. Gerrets; Ingrld Johanna, d. v. R. de Vries en P. A. Zoetemelk: Jaco bus Dorotheus. z. v. J. Ouwerkerk en J. W. M. Visser. GETROUWD A. E. van Veen en M. J. Verwer; G. de Jong en A. M. Planje. OVERLEDEN L. de Graaf. 83 J. man; C. P. N. de Jong. 49 J. man; F. S. Verschuur, 90 J., wed. van C. W. Koch; B. van Keppel. 66 jaar, man. Officiële publikatie OPENING BRUGGEN Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1962 ba 19.00 uur niet meer geopend zullen Worden. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bu reaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna ver melde. op maandag 24 december a.s. op maandag 31 december a.s. voor publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand «el op beide dagen geopend zijn van 8-30-12.0n uur en van 13.45-15.00 uur. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" eal op belde dagen geopend zijn van 13.00-10.00 uur. Huisvrouw en vieren sfeervolle kerst Gistermiddag kwam de Leidse af deling van de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen in het St. Antonius-Clubhuis bijeen voor de jaarlijkse viering van het kerstfeest. De middag werd geopend door de presidente, mevr. H. A. v. Herwaarde- Wildeooer, die de aanwezigen, en in het bijzonder de ereleden van de ver eniging hartelijk welkom heette. Als inluiding van de kerstviering zongen hierna alleen staande het plechtige .Stille Nacht". Het Huisvrouwenkoor, o.l.v. mevr. T. Massaar-van Driel, met pianobe geleiding door mevr. M. Doorn-Blok, zong vervolgens enkele kerstliede ren, waaronder het buitengewoon mooie „Away in a manger De kerstsfeer die hierdoor was op gewekt, werd zeker nog versterkt door de smaakvolle versieringen, die in de zaal waren aangebracht. Na de pauze, waarin een traktatie werd rondgedeeld, voerde een toneel groep. bestaande uit acht dames van de vereniging, een kerstspel op onder regie van mevr. C. Hageman-Verha- gen, getiteld „Wij vrouwen van Beth lehem". Het stuk verplaatste de toeschou wers naar de tijd rond de geboorte van Christus. Het drama van de mas sale kindermoord, gepleegd op last van Koning Herodes, en de reacties van de vrouwen van Bethlehem op dit triest gebeuren, speelden in het stuk een voorname rol. De „huisvrouwen", die hieraan hun medewerking verleenden, verdienen zeker alleen een compliment voor de verdienstelijke manier waarop zy als amateurs dit, zeker niet eenvoudig te spelen, kerstspel op het podium brachten, terwijl ook de zang achter de schermen van het Huisvrouwen koor steeds op zijn plaats was. Deze kerstbijeenkomst zal zeker al- ic aanwezigen in de juiste sfeer heb ben gebracht om, ieder op eigen wij ze het kersfeest in huiselijke kring te gaan vieren. ,°ooe^ Feestelijker Feest voor jong en oud met Grapillon December. Feestmaand. Wat glanst er in het glas? Grapilloo. Het pure sap van kostelijke druiven, zonder alcohol maar vól allure! Voor U! Voor jong en oud, voor ieder die zich vorstelijk maar veilig wil verkwikken. 0 Drink koel geserveerd - Grapillon uit en thuis. GEBR. STEUR N V. Verkrijgbaar by Uw uynlerrrancur rejormhuiu afdeling van een psychiatrische in richting en in verband hiermee ter beschikkingstelling van de regering. Het slachtoffer overleed vrijwel onmiddellijk na de aanslag door verdachte, die al tweemaal verpleegd was in een sanatorium voor zenuw lijders in Zeist. Tijdens het vooron derzoek verklaarde verdachte, dat hij in opdracht van God had gehandeld, die hem zo zei hij -- al toen hij tien jaar was de opdracht had ge geven zijn broeder te doden. Het gebeurde in Krabbendam kwam on verwacht. want verdachte kon altijd goed met zijn broer opschieten. Van moeilijkheden was nimmer iets ge bleken. De psychiater verklaarde in zijn rapport, dat de monteur in een toestanc. van psychose en onder in vloed van hallucinaties had gehan deld. Vernachte moest met-toereken baar geacht worden. Verdachte, die een zeer afwezige en vreemde indruk maakte! ver klaarde niet opzettelijk en met uit vrije wil gehandeld te hebben. Op de vraag, waardoor zyn wil dan wel bepaald werd, moest hij het antwoord schuldig blijven. Ziekteverzuim neemt toe Het ziekteverzuim is in vergelij king met voor de oorlog tot ongeveer het dubbele toegenomen. Toenemen de welvaart en medische vooruitgang gaan niet samen met een verminde ring van het verzuim. Aldus twee conclusies uit de ziekteverzuimsta tistiek van het „Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. De algemene uitkomsten van de ziekte en ongevallenverzuimstatistieken over de periode 1947-1961 heeft dit insti tuut thans gebundel uitgegeven. RIJKSMUSEUM GEOPEND OP 24 en 31 DECEMBER. De Rijksmusea zullen op 24 en 31 december voor het publiek geopend zijn op dezelfde uren als op andere werkdagen. Gisteren is van Point Arguello, in Californië, een satelliet gelanceerd, die dienst zal gaan doen als navi- gatie-„ster" voor de scheepvaart. In de loop van de maand zullen nog drie van dergelijke kunstmaantjes, die onder alle weersomstandigheden een juiste koersbepaling mogelijk maken, worden gelanceerd. Zij wor den van groot nut geacht voor on derzeeboten. die voor het afschieten van hun raketten een nauwkeurige koersberekening moeten kunnen ma ken. De satelliet, die Transit 5A ge noemd is. bezit cellen die zonnestra ling in elektrische energie omzetten. Oud-wethouder C. H. P. VV. van den Oever is gisteravond geïnstalleerd als voorzitter van de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix-Poliofonds. Mr. J. Klaasesz. voorzitter van het landelijk Prinses Beatrix-Fonds verwacht, dat daarmede de moeilyk- heden in de afdeling voorlopig wel zullen zijn opgelost. „Feitelijke onregelmatigheden zijn er niet geconstateerd", zei hij giste ren tijdens een persconferentie. „Er is door oud-voorzitter G. W. v. Wes- tering en door secretaresse mevrouw A. Th. Hayes-Wagenaar ongelofelijk hard gewerkt. In tomeloze ijver heb ben zy tonnen gelds ingezameld voor poliopatiëntjes. Maar deze twee heb ben niet beseft, dat alles tot op de j cent verantwoord moest zijn. Ik heb j zoveel vertrouwen in de heer Van Westering, dat ik aanneem, dat er geen fraude is gepleegd, maar ik ken hem wel zover, dat ik óók aanneem, i dat de declaraties over een kopje koffie, een uitsmijter of een paar liter benzine wel eens niet op de cent nauwkeurig zijn opgegeven". De journalist Van Westering en mevr. Hayes hadden hun functies be- schikbaargesteld, toen de bestuursge- schillen zich toespitsten, die ontston den nadat per 1 september van dit jaar de kand.-notaris H. P. Scho tanus het penningmeesterschap had overgenomen. „Met de nieuwe pen ningmeester werd een soort paard van Troje binnengehaald", aldus mr. Klaasesz, die er echter nog eens na drukkelijk op wees, dat er van on regelmatigheden tot nu toe niets ont dekt is. Maar toen de heer Schota nus zich in de boeken verdiepte, kwam hij met allerlei opmerkingen. Van het bestuur van acht personen keerden zich er zes tegen voorzitter en secretaresse. Zij zegden het ver ouwen in deze twee op. Voorzitter en secretaresse zeiden op hun beurt niet meer te kunnen werken met de rest van het bestuur. Mr. Klaasesz had voorgesteld het accountantsonderzoek af te wachten en dan met elkaar te gaan praten, maar dat wilden „De zes" niet. Oud wethouder Van den Oever is nu voor zitter geworden. Het accountantson derzoek zal moeten uitwijzen of er inderdaad niets onregelmatigs is ge beurd, maar het gevolg van het heen gaan van de twee bestuursleden, zo moest mr. Klaasesz op een vraag toegeven zal vermoedelijk wel zijn, dat het bijeengaren van een ton per jaar door de Haagse afdeling wel tot het verleden zal behoren. Eindelijk actie tegen de Maffia In Palermo zijn 35 personen in ver band met acht moorden en vier moordaanslagen, welke gedurende de laatste vier jaar op Sicilië gepleegd zijn, in staat van beschuldiging ge steld. Dit is de eerste stap van de po litie in de operatie-„onopgeloste moorden", die ten doel heeft de hoogste sport van de ladder in de hiërarchie van de terroristische orga nisatie Maffia te bereiken. Dertien van de 35 mogelijke moordenaars be vinden zich reeds in voorarrest. Naar de 22 anderen wordt naarstig gezocht Nederlands schip in V.S. niet gelost Een voormalige medewerkster van de Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoeli heeft er maandag voor ge zorgd, dat het Nederlandss 8.204 ton metende vrachtschip „Raki" zyn uit Zuid-Afrika afkomstige lading niet in San Francisco kon lossen. Onder leiding van mevrouw Louise Hooper postten ongeveer 20 leden van enige organisaties tegen rassen scheiding op de kade. De havenar beiders. die de lading kwamen lossen, verklaarden daarop dat zy het schip niet zouden behandelen, overeen- Hy zal elke twee minuten zijn po- komstig hun traditie om geen boy- sitie seinen. De Transit kwam in de cotactie te negeren beoogde baan en zendt duidelijke De „Raki" heeft koffie, hennep, seinen uit. 'asbest en bevroren kreeft aan boord. De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteravond met 43 tegen 16 stemmen by dertig onthoudingen een Amerikaanse re solutie aanvaard, waarin de Alge mene Vergadering secretaris-gene raal Oe Thant aanbeveelt „elk ini tiatief in het vraagstuk-Hongarye te nemen, dat tot een oplossing hier van kan bijdragen" De commissie besloot tevens (met 61 stemmen voor. geen tegen en ne gentien onthoudingen) de functie van VN-vertegenwoordiger inzake Hongarije te liquideren. Het Sowjet- russische blok nam niet aan de stem ming deel. In de Amerikaanse resolutie staat ook, dat de Algemene Vergadering „met leedwezen heeft vastgesteld dat de Sowjet-Unie noch Hongarije met de door de volkerenorganisatie aangewezen speciale vertegenwoor diger Leslie Munro, die opdracht had zich met het Hongaarse vraagstuk bezig te houden, hebben willen sa menwerken, waardoor het Munro on mogelijk was zich behoorlijk van zijn taak te kwijten". De vertegenwoordigers van 21 VN- leden hebben niet aan de stemming over de Amerikaanse ontwerpreso lutie deelgenomen. In het debat, dat aan de stem ming vooraf ging. bewees de gede legeerde van Hongarye weinig van de vrije wereld te weten door zyn bewering „dat duizenden toeristen kur.nen bewijzen, dat het leven in rij e is volgens hem bereid alle vraag stukken waarover verschil van me ning bestaat met de Verenigde Sta ten te bespreken De Sowjetrussische afgevaardigde, Morozow, zei. dat de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Rowan, een neger, beter zou doen zyn krachten te wijden aan de positie van zyn landgenoten, „van wie miljoenen beroofd zijn van hun menselijke rechten". De speciale vertegenwoordiger der Veremigde Naties inzake Hongarye, Sir Leslie Munro. vertelde de poli tieke commissie, dat de Sowjet-Unie nog steeds strijdkrachten in Honga rije heeft, hetgeen hij „een flagrante schending" van de besluiten van de Algemene Vergadering noemde. Hon garije blyft een politiestaat onder buitenlandse overheersing, aldus Sir Leslie. KAMER - voorzitter (Ir.Kortenliorstziek (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de Tweede Ka mer. dr. L.G. Kortenhorst, was giste ren wegens ziekte verhinderd aanwe zig te zijn. De eerste plaatsvervan gende voorzitter van de Kamer, de heer J. Bommer, deed daarvan mede deling by de opening van de verga dering. De heer Kortenhorst zal ook dit land niet minder vrij is dan in gedurende de volgende dagen verhin- welk ander land dan ook". Honga- derd zijn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3