Zweedse tanker maakt in Rotterdam de 25.000 vol Mogelijk compromis over Skybolt-vraagstuk Cipiers breken belofte bloedige wraakneming op gevangenen éw Man onder trein bij opening station Zeist Sinds 1950 meer dan verdubbeld Engeland betaalt óf andere raket „Wilhelmina" DE MAASSTAD IN EEN EEESTROES kernproeven Senegal: Dia gearresteerd Tragisch ongeluk bij feest GEVANGENISOPROER3 7 DODEN WEERBERICHT teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 No. 30836 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK LLIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel l. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Zweedse erts- en olietanker „Tosterö" (9577 ton) is het 25.000ste schip geworden, dat Rotterdam dit jaar heeft aangedaan. Geschenken Nadat scheepsrapporteur J. Mos naar de microfoon had gegrepen en - i.i, i ..i i i. zÜn stem als een donder over de Wekenlang heeft de Maasstad uitgekeken naar de mijlpaal, die Waterweg had laten brullen: „Ahoy gistermiddag tien over half zes bereikt werd. Toen dook uit de I Tosterö^ aho^ Tostero, je bent het duisternis het silhouet op van de Zweed, die door Dirkzwagers Meldingspost werd geregistreerd als het schip, dat voor Rotter dam voor de eerste keer in de geschiedenis het fiere ronde getal van 25.000 binnengekomen zeevaartuigen in één jaar tijds vol maakte. ter Wagner zei in zijn telegram vernomen te hebben, dat de 18de de cember een belangrijke dag ging worden voor Rotterdam. „Als een zusterzeehaven en een haven, die zijn oorsprong vond in een Neder landse vestiging, spreekt mijn stad zijn volle waardering- uit voor het historisch gebeuren, dat u gaat vie ren". Burgemeester mr. Van Walsum antwoordde bijna onmiddellijk. „Wij zijn zeer erkentelijk, dat de grote en machtige stad New York aandacht heeft besteed aan deze mijlpaal. Wij beseffen, dat het bereiken daarvan mede te danken is aan de hulp van de Verenigde Staten, die de basis voor deze ontwikkeling hebben ge legd. waaraan ook Amerikaanse on dernemingen hebben deelgenomen". Veel is er gistermiddag gevergd burgemeesters van Amsterdam. Ant- van het geduld van allen, die bij hetwerpen en Hamburg en van de voor havenwerk betrokken zijn. Want de zitter van het Londense havenbe- „Tosterö" had al enige tijd eerder i stuur. binnen kunnen zijn. als er op zee Dg burgemeester van New York maar voldoende loodsen beschikbaar hacj 's ochtends al zijn gelukwens te- waren geweest. Bij schip nr. 24.998 iegrafisch overgebracht. Burgemees- was de voorraad echter op. Het duurde ruim een uur voor de loods boot weer haar gidsen kon overzetten i op de zeeschepen Er is bij Dirkzwager, waar haven autoriteiten, journalisten en radio verslaggevers bijeen waren gekomen om van het heuglijke feit getuige te zijn. op het beslissende moment nog enige spanning geweest over het feit of de „Tosterö" inderdaad het re cordschip zou worden. Vrijwel gelijk met de Zweed liep namelijk de Duitse kustvaarder „Sint Antonius" de Waterweg binnen. De kans be stond dus, dat de kleine Duitser het middelpunt zou worden van de feest vreugde. Maar Juist voor de mel dingspost schoof de tanker naar voren. Kort daarop kwam bovendien het wat ontnuchterende bericht, dat de „Sint Antonius" niet eens aan de wedloop deelnam. Het scheepje was op weg naar Dordrecht Ontwikkeling Het binnenvaren van het 25.000ste schip illustreert de enorme ontwik keling, die de Rotterdamse haven de laatste jaren doormaakt. Een ont wikkeling, welke Rotterdam als ha venstad tenminste gelijkwaardig heeft gemaakt aan New York. we reldhaven nummer één. Sinds 1950 is het aantal schepen, dat jaarlijks naar Rotterdam komt. meer dan ver dubbeld. Hun netto-register-tonnage is opgelopen tot het drievoudige(l). Elk uur van de dag en de nacht ar riveren of vertrekken er nu drie schepen. Deze ontwikkeling werd vooral ge stimuleerd door de belangrijke tran sitofunctie. die Rotterdam in de Europese gemeenschap heeft verwor ven. Andere factoren: de aanleg van de Europoort, het trefpunt van de grootste tankers en o.a. de toene mende graanoverslag. Juist gisteren werd ook in deze laatste sector een nieuw havenrecord gevestigd: 6.006.000 ton in één jaar. Bfj het huidige dagelijks gemiddel de van zeventig schepen zal het nieuwe jaarcijfer voor de Rotterdam- sehaven ongeveer 25.700 worden, net nog geen 26.000 dus. Voor het gehele gebied van de Nieuwe Waterweg is dit getal overigens al ruimschoots overtroffen. Feestvreugde Bovendien, aan de feestvreugde heeft het geen enkele afbreuk kun nen doen. In de gemeenteraad, waar men nog diep over de begroting ge bogen zit, werd het bericht met ap plaus begroet. Zo ook in enkele be drijven in de binnenstad.waar de mededeling werd omgeroepen. Alle plaatselijke bladen hebben met spe ciale pagina's uitvoerig aandacht aan de gebeurtenis besteed. Het „Rotter- damsch Nieuwsblad" had onder meer een pagina met felicitaties van de 25.000ste schip voor Rotterdam. Wel kom!", moet men op het Zweedse schip begrepen hebben, dat niet al leen de Maas.stad. maar ook leuke dagen voor de boeg lagen. Het was voor de gezagvoerder en de beman ning van de tanker, die in ballast uit Gothenburg kwam. als een lot uit de loterij. Een lot met een lange reeks van prijzen, want heel wat Rotter dammers, die hun hart aan de haven verpand hebben, kwamen gisteravond al met geschenken aandragen. En vanochtend ging het door. Omstreeks het middaguur kwam het hoogte punt. Toen daalde een lawine van cadeaus op de Zweedse zeemanshoof den neer. Feyenoord-doelman Eddie Pieters Graafland, de „held van Deurne" kwam met een volledige voetbaluitrusting voor het zoontje van de gezagvoerder. Brouwerijen kwamen met vaten bier. Sigaretten- fabrieken met rokertjes. Een assorti ment van Nederlandse produkten werd aangeboden. Kortom, een feest, dat men zich op de „Tosterö" nog lang zal heugen. Voor vanmiddag half vier stond er een ontvangst van gezagvoerder en een deel van de bemanning ten stad- I huize op het programma. De be- WVfcswi* grotingsdebatten zouden ervoor 001 X\llooloC 110 schorst worden. Geen raadslid j deze ontvangst missen. De Sowjet-Unie heeft gistermorgen in de omgeving van Nova Zembla twee kernproeven in de dampkring genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie mee gedeeld. De proeven waren van middelmati ge sterkte, met een explosief equiva lent van tussen 20.000 en een miljoen TNT. De Russische proeven waren de eerste in de dampkring die de atoom commissie sinds 17 november heeft gemeld. Premier Chroesjtsjow had begin november op een receptie in Moskou verklaard, dat de Russische proeven na 20 december zouden wor den gestaakt. De afgezette premier van Senegal. die maandag de parlementsleden uit hun vergaderzaal liet verdwijnen, is gisteravond op last van president Senghor gearresteerd. Ook de minis ters van Ontwikkeling en van Tele communicatie werden gevangengeno men. De politie maakt nog jacht op andere aanhangers van premier Dia, onder wie de bevelhebber van de strijdkrachten, generaal Valdodio Ndiaje. De Nationale Vergadering verleen de gisteren aan president Senghor de hoogste uitvoerende macht en gaf hem volmacht om een referendum over grondwetshervorming te hou den. In de hoofdstad van Senegal. Da kar. was gisteraVond de rust weer gekeerd en waarnemers geloven dat de crisis, die zonder bloedvergieten is verlopen, voorby is. i Gistermiddag heeft Prinses Irene op Schiphol haar vriendin Avecita Lopez Mateos begroet Zij is de dochter van de Mexi caanse president. Mej. Lope: r ge-1 was op doorreis naar haar va- wilde I,, j I derland. (Van onze Utrechtse correspondent) Een tragisch ongeluk heeft een schaduw geworpen of de feestelijke opening van het nieuwe stationsge- EXCLUSIEVE - kerst- en nieuwjaars diners in een intiem en stijlvol buitenrestaurant. Menu's v.a. f 12.50 p. c. worden op aanvraag toegezonden. „DE NACHTEGAAL". Lisse Telefoon 02530—3400. bouw van de Nederlandse Spoorwe gen te Driebergen-Zeist, die gister middag plaats had. Nauwelijks drie kwartier, nadat de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, om vier uur de tal rijke genodigden in de hal van het nieuwe stationsgebouw had verwel komd. werd de 43-jarige Rotterdam mer F.F.F. Bos, die van het tweede perron tussen rails was gevallen door een sneltrein overreden en zo zwaar gewond, dat hij enkele uren later in het Algemeen Ziekenhuis te Zeist overleed. Na een inleidend woord van ir. Lohmann en enige feestelijke toe spraken van de burgemeester van Driebergen—Rijsenburg, mr. R. W. baron van Boetzelaer en van zijn ambtgenoot uit Zeist, mr. A.P. Kort hals Altes, begaf het gezelschap zich via de hal van het stationsgebouw, waar een historische tentoonstelling is ingericht, via de nieuwe tunnel naar het tweede perron aan de Zeis ter zijde. Men wilde daar wachten op de stoptrein uit Arnhem, die om 16.58 uur zou arriveren, waarna de beide burgemeesters het vertreksein zou den geven door middel van het ge zamenlijk luiden van een lit 1867 daterende bel van de Oude-Rijn- spoorweg. Tot deze ceremonie is het echter niet gekomen, want op het moment dat de trein het station bin nenreed, viel door onopgehelderde oorzaak de 36-jarige mevrouw Bos, die samen met haar chtgenoot naar hun woonplaats Rotterdam wilde rei zen, van het perron op de rails. Of de heer Bos zijn vrouw te hulp wilde ko men is niet bekend. Wel zag men hem van het perron springen, juist op het moment, dat mevrouw Bos zich kruipend in veiligheid had we ten te stellen. De man werd ondanks krachtig remmen van de machinist door de locomotief en anderhalf treinstel overreden. Het echtpaar was op de terugweg van Doorn naar huis. Het had een bezoek gebracht aan hun kind, dat in het observatiecen trum „De Schutsluis" te Doorn ver blijft. waar die middag samen met de ouders het kerstfeest werd ge vierd. Mevrouw Bos is met schaaf wonden en een hevige shock opgeno men in het ziekenhuis Berg en Bos te Bilthoven Alle feestelijkheden van ide opening werden vervolgens afge- I last. In Nijmegen: ets van Rembrandt in e •fenis Een Nijmeegse kunsthandelaar heeft een ets van Rembrandt ontdekt, die de „Aanbidding in de tempel" voor stelt. De kunsthandelaar had een map etsen en reprodukties uit een erfenis verworven. Toen hij die ver zameling na enige weken wat nauw keuriger doorkeek, vond hij de ets, die er wel vuli uitzag maar toch een rembrandtieke indruk maakte. Maandenlang twijfelde hij aan de echtheid van de prent, totdat een vriend de ets meenam naar het Rijks prentenkabinet in Amsterdam. „Ge garandeerd echt", zeiden de kenners daar na zorgvuldige inspectie, „en van uitslekende kwaliteit". Zi) raakte zelfs zo enthousiast over de vondst, dat zij de prent schoonmaakten en een beschadigd hoekje restaureerden. De ets ii. er een van de „tweede staat" hetgeen inhoudt dat zij be- noort tot de tweede serie afdrukken, cie Rembrand van zijn plaat maakte. De prer.t dateert uit omstreeks 1650. TIJDELIJK NEERSLAG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk neerslag en hier en daar kort etijd mist. In een groot deel van het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, maar in het zuidwesten temperatuur over het algemeen enkele graden boven nul. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak uit Oos telijke richtingen, in het zuidwesten echter nog geruime tijd uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 DECEMBER Zon op: 8 45; onder 16.30 uur. Maan op: 01.27; onder 13.42 uur. Hoogwater te Katwijk: 10.09 en 22.41 uur; laagwater: 5.24 en 17.56 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Een compromis inzake het Skybolt-vraagstuk is waarschijnli|k zo is gisteren van Amerikaanse zijde vernomen in Nassau, de hoofdstad van de Bahama-eiland en, waar vandaag het tweedaags overleg tussen president Kennedy en premier Macmillan is be gonnen. Kennedy zou van plan zijn voor te stellen, dat Engeland het grootste ge deelte van de twee miljard dollar, die nodig zijn voor de voltooiing van het produktieprngramma van de Skybolt-raket, voor zijn rekening neemt en Amerika de rest Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de V.S. Engeland het gebruik van de Hound Dog (deze raket heeft echter een veel korter bereik dan de Sky- bolt) of van de Polaris (die uitsluitend vanaf onderzeeboten wordt afge vuurd) aanbieden. Wel schijnt de Amerikaanse president definitief te hebben be sloten, dat de Verenigde Staten geen nieuwe financiële lasten meer op zich zullen nemen in verband met de vervaardiging van de Skybolt. Zowel Kennedy als Macmillan is gisteren in Nassau aa.igekomen. De Britse premier, die eerder was gear riveerd, verwelkomde de Amerikaan se president met de woorden: „Ik hoop, dat onze besprekingen nuttig en vruchtbaar zullen zijn". Aan Mac- millans zijde bevonden zich minister van Buitenlandse Zaken Lord Home en minister van Defensie Thorney- i croft. Macmillan zou vanochtend, bij de aanvang van de besprekingen, Ken nedy vragen of een besluit om de produktie van de Skybolt al dan met voort tezetten, niet op technische gronden moet zyn gebaseerd. Zoals bekend overwegen de VS de produk tie van deze raket stop te zetten, om dat het een uiterst kostbare geschie denis dreigt te worden. Het Engelse bezwaar hiertegen is, dat de Britse President Kennedy en premier Macmillan hebben elkaar op de Bahama-eilanden ontmoet voor besprekingen. Rechts de Engelse minister van Buitenlandse Za ken. Lord Home. Vulcan-bommenwerpers zonder de Skybolt-raket hun waarde verliezen Indien bijvoorbeeld Engeland de Polaris-raket in plaats van de Sky bolt zou ontvangen, zou het Britse kernzwaard een ingrijpende verande ring ondergaan, daar zijn huidige ba sis, de luchtmacht, zou moeten wor den vervangen dóór de marine. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geruchten I tegengesproken als zou de afwezig heid van Dean Rusk bij het cverJrg in Nassau een voorteken zijn van diens komend aftreden. Rusk moet o.m. enkele diplomatendiners bij wonen waaraan hy veel belang hecht zo is meegedeeld. Voor zyn vertrek naar Nassau heeft Kennedy in Washington ver klaard. dat de VS in staat zijn om een raket die door een vijandelijke mogendheid in de richting van Ame rika is afgevuurd, te onderscheppen De president meent, dat de Cowjet- Unie er eveneens toe in staat is. Blijkens de gisteren aan de Natio nale Vergadering aangeboden begro ting voor 1963, zal Frankrijk een mil jard nieuwe franken iruim 700 mil joen gulden) meer uitgeven voor de totstandbrenging van zijn strategische kernmacht dan in 1962. Cipiers in de centrale gevangenis van Buenos Aires, waar gis termiddag een opstand onder de gevangenen uitbrak, hebben bloedig wraak genomen voor de dood van achttien van hun collega's. De muiters gaven zich over, nadat zjj de belofte hadden gekregen dat er geen represailles zouden worden genomen. Woedende bewakers braken ech ter later de cellen open en schoten hun machinepistolen leeg op de ge vangenen. Negentien van hen, onder wie de leiders van de opstand, werden dodeiyk getroffen. In totaal heeft het gevangenisop- roer dus aan 37 personen het leven gekost. Van de achttien slachtoffers onder de cipiers werden ter tien in koelen bloede door de muiters ver moord: de anderen zyn gedood ty- dens de gevechten. Bom Het oproer begon gistermiddag, toen uit een auto een bom tegen de Advertentie HET FOTOBOEK THANS aan ons bureau Witte Singel 1, verkrijgbaar De prijs bedraagt f 1.95. Franco huis f2.20 Telefonische bestellingen num mer 25041 (01710) girorekening 57055 tJi-V. LEIDSCH DAGBLAD N.V., LEIDEN. De oplage „WIE WAT WAAR 1963" is uitverkocht. poorten van de Ville Devoto-gevan- genis. in een buitenwijk van de Ar gentijnse hoofdstad, was gegooid. Dit was het sein voor een a'._?meen tu mult in het gebouw, waar zich op dat moment ruim tweeduizend gestraften bevonden. Het moment was blijkbaar zorgvul dig gekozen, namelyk tijdens h:t af lossen van de wacht. De bewakers in enkele bijgebouwen werden over meesterd. terwijl de overigen schie tend dekking zochten voor de kogels van de oproerlingen. Fel gevecht Bewoners van dichtbij gelegen hui zen volgden op hun balkons in span ning het felle gevecht. Zij verklaar den, dat het hun was opgevallen, dat de hele ochtend onbekenden bijzon der veel belangstelling voor het ge vangenisgebouw hadden getoond. Als antwoord op een ultimatum van de politie om zich over te ge ven, wierpen de gevangenen de licha men van twee gijzelaars naar bulten. Later hingen zi) een cipier aan een touw gebonden uit het raam, staken hem met messen en sneden vervol gens het touw door. Pas nadat de minister van Justitie een bemiddelingsvoorstel had gedaan gaven de muiters zich over. Het is nog niet bekend, wat er met de cipiers zal gebeuren die daarna de belofte van de regering schen dend wraak hebben genomen op de gevangenen. Gijzelaars De muiters, die wapens en mini e uit het gevangenisdepot ha Jen we ten te bemachtigen, verschansten zich. met een dertigtal cipiers als gij zelaars, in het hoofdgebouw. Het gevangenispersoneel kreeg spoe dig versterking van politie en solda ten, die trachtten de oproerlingen met traangasbommen uit hun ver schansingen te verdijven. De straten om de gevangenis werden afgezet om ontvluchtingspogingen te verijdelen. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Dec. 1862: Ter vervulling van de va cature bij de Ned Herv. Gem. te Rotterdam is op de nomi natie o.a. geplaatst Ds. H. G. Hagen te Leiden. Volgens de correspondent van een Engelsch dagblad be steedt Keizerin Eugénie in den loop van één week meer geld aan haar toilet, dan Ko ningin Victoria in een geheel jaar.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1