Kamer gaat uitgebreid praten over nakeuring O S3 Willem Oltmans komt drie appeltjes schillen RAN DY SPECIAL KerstKALKOEN Verdeeldheid patroons schaadt bouwbedrijf STALIN ook militair van voetstuk gehaald Chinees spionagenet in India De Bahama-eilanden Debat over Bioscoopwet geschorst N Zware druk op de Oostduitse i grensbewakers '^y°vv\ VIEUX Voorzitter N.C.A.B. Stakers houden stad hezet Stalin loog over paraatheid van het land in juni 1941 STRIJD tegen minister Luns, groep- Rij kens en 'n dagblad NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Mammoetwet 5 februari in Eerste Kamer ISRAËLISCHE PRESIDENT WIL SALARISVERLAGING zijn toeristische attractie door het klimaat en de natuur LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Advertentie hóórt erbij! (Van onze parlementaire redactie) De behandeling van het wetsontwerp tot het aanbrengen van pkele „technische veranderingen" in de bioscoopwet is gi9ter- (jddag In de Tweede Kamer niet tot een eind gekomen. De discussie werd geschorst en het Is nog de vraag voor hoelang. )e onderbreking was het gevolg de unanieme aanvaarding van voorstel van de heer Scheps ..d.A.>, nadat er enige verwikke en waren ontstaan over de toe- baarheid van een amendement geestverwant Verhoef om mogelijkheid van plaatselijke na- iring van films uit de Bisoscoop- te schrappen, an de zijde der K.V.P. werd dit endement „ontoelaatbaar" ge- md, omdat het ver zou uitgaan en een „technische" herziening. 1 verklaarden de fractieleider van K.V.P., dr. De Kort. en zijn poli- je vriendin mejuffrouw Nolte. be ll te zijn op een laiter tijdstip te nemen aan een discussie over grondslagen van de Bioscoopwet izrby dan ook de omstreden iffitie van de nakeuring aan de e zou kunnen komen). Dit was een opmerkelijke ultla- |ng, omdat honderd gemeenten net een in meerderheid r.k.-bevol- ing, gebruik makend van de be- oegdhed tot nakeuring, zich heb- en aangesloten bij de Katholieke llmcentrale, die films voor al de- b gemeenten keurt. )e beer Verhoef en met hem mr. ertsema (V.V.D.) meenden, dat l hele instituut van de nakeuring de loop der tijd een verwrongen ■akter had gekregen. De heer Ver- [f vond het onjuist, dat in de Iktijk de nakeuring was geworden een soort voorkeuring. Men gaat ns eerst keuren voor r.k.-toeschou- rs, daarna worden ze aan de rilka- iring voorgelegd met het gevolg, heel Nederland kijkt naar films, zyn getoetst aan r.k.-opvattin- Hen zou althans geen films voor genoemde 100 gemeenten tegelijk >eten laten keuren. Meer heil zag heer Verhoef in een vrijwillige eling, waarbij bioscoopexpolitan- i zich zouden kunnen verbinden, rt andere dan door de betrokken telling gekeurde films te vertonen. heer Geertsema betoogde iets •gelijks; men zou films meer van ats tol plaats moeten bezien. Het verkeerd zijn een gemeente als idhoven (met een vr(j grote niet- tholieke minderheid) en een ge el r.k. Limburgs dorp over eén m te scheren. De heer Geertse- was zich ervan bewust, dat hij zijn steun aan het amende- mt-Verhoef inging tegen het ndpunt van minister Toxopeus, zich btJ dit technische wetsont- rp wilde onthouden van princi ple strijdpunten. HU vond echter, t de vrijheid van de staatsburgers aarder moest wegen. Niet juist De fractieleider van de K.V.P. dr. Kort, vond het amendement- ;rhoef niet de Juiste weg, maar be- eitte tevens een „grondige voorbe- idlng" van een algemene princi- èle gedachtenwisseling. Dan zou en kunnen uitgaan van hetgeen het belang van het hele volk ge- enst zou zijn. De heer De ort vroeg intussen een beslissing n de Kamer over de ontoelaat- arheiö van het amendement. Toen kwam de liberale fractielel- prof. Oud, in het geweer. Hij lelde zich genoopt, dr. De Kort ge- t te geven, tot zijn leedwezen, om- t hij graag de plaatselijke nakeu- ng zou willen laten vervallen. Met Inhoud van het amendement- ïrhoef was hij het dus eens. maar let met de Indiening in het beperk- _l kader van dit wetsontwerp. Prof. Md suggereerde de heer Verhoef, (Advertentie) een nader gesprek „in beter „vaar- leen nadere (meer principiële) her water". (Door schorsing zou het niet ziening van de Bioscoopwet ..geen nodig zijn, te beslissen over het kwestie van weinige weken" zou amendement-Verhoef I zijn. Van onze correspondent in Bonn) Oostduitse politiemannen, die een luchteling laten ontkomen naar het 'esten zullen in de toekomst aan- eklaagcl worden en zich voor mili- kire rechtbanken moeten verant- 'oorden. Dat vertelde gisteren in ïankfurt de 45-jarige Bruno Kra- fwski majoor van de Oostduitse renspolitie, die op 6 december sa- nen met zijn vrouw en zijn doch- ertje in een opblaasboot naar het Vesten wist te vluchten. Krajeski is e hoogste Oostduitse officier. die ich totr.utoe in het Westen meldde, tolgens Krajewski komt het 'veel oor dat de Oostduitse grens- en olkspolitie met opzet onzuiver schiet, 'Is zij een vluchteling ziet. .Aan de andere kant vertelde hy, lat er op elke Oostduitser, die werkc- Ijk he4 Westen bereikt, zeker tien 'oor de communisten worden gepakt. laatste tijd is het opvallend, al dus Krajewski, dat de Oostduitse re- lering zich beijvert rust aan de muur dat hU het beoogde doel zou kun nen bereiken door desnoods een ini tiatief-wetsontwerp in te dienen. De heer Scheps, die zinspeelde op een meningsverschil tussen de V.V.D.'ers Oud en Geertsema. meen de, dat de K.V.P. het. bestaande pro bleem inzake de nakeuring erkent. Zij is van goeden wille, aldus de heer Scheps. Hij vroeg schorsing van de beraadslagingen in afwachting van De vraag was nu: wat zou minis ter Toxopeus hiervan inden? Zou hij menen, dat het huidige wetsont werp snel verder zou moeten worden behandeld, of was hij bcrekl tot uit stel? Dr. De Kort vroeg het de mi nister uitdrukkelijk- „Wanneer de minster meent, dat er nog rustig kan worden gepraat dan heb ik geen bezwaar tegen schorsing, an ders wel", zei de heer De Kort. Mi nister Toxopeus vroeg even beraad en kaatste toen de bal naar de Ka mer terughij liet de beslissing over het voorstel-Scheps aan de Kamer over. Toen had niemand meer be zwaar om de zaak uit te *stellen. Met algemene stemmen w-erd het debat geschorst. Minister Toxopeus had inmiddels wel opgemerkt, dat a Inderdaad! BOOTZ Brandy Spécial! Een Brandy met speciale smaak-sensatie! Dat ontdekt U, zodra Udeze B ootz-drank proeft. Voortaan vraagt U - waar dan ook - tsaar BOOTZ Brandy Spécial! I Communistisch-China heeft, vol gens de regering in Nieuw Delhi, een uitgebreid spionagenet in India opgebouwd, w&arby van de modern- ste methoden gebruik wordt gemaakt. I Leden van de Indiase veUigheids- dienst zyn van mening, dat deze Ja- j renlange spionage het de Chinezen I zo gemakkeiyk heeft gemaakt bij hun I opmars in de omstreden grensgebie- I den. De infiltratie van de Chinese spion nen zou in 1959 zyn begonnen, toen de Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, naar India uitweek. Hij werd gevolgd door duizenden Tibe- tanen onder wie zich vermomde Chi nese militairen en spionnen zouden hebben gemengd. Dat de Chinezen over een ultste- J kend spionagenet beschikken is in dertijd al gebleken, toen Radio-Pe king direct bijzonderheden wist te melden over de vlucht van de Dalai I Lama naar India. Ook tijdens de re cente gevechten bleek Peking goed op de hoogte van de bewegingen der Indiase troepen. (Van onze Utrechtse correspondent) NAPB uit de Bouwbedrijf). „Dat het bouwbedrijf in haar ta ken tekort schiet, is voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan saamhorigheid tussen de onderne mers. Door de onderlinge tegenstel lingen gaat er van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf geen enkele kracht uit. Het besluit van de Ne derlandse Aannemers- en Patroons bond om uit de Raad te treden is hiervan het bewijs". Dit verklaarde hedenmorgen de heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond (NCAB) op de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht. De heer Versloot noemde het be sluit van de NAPB de logische con sequentie van het feit, dat deze or ganisatie zich al herhaaldelijk aan de samenwerking heeft onttrokken. Jarenlang heeft de NAPB zich uitge sproken tégen een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar vóór een vakraad. Toen echter de katholieke aanne- mersbond het initiatief nam om met werknemers over deze vakraad te gaan praten, onttrok de NAPB zich aan de bespreking. Zij wenste eerst beraad van de werkgevers apart. Toen echter de katholieke werkgevers hierop ingingen, werd ook dit. voor overleg bot geweigerd, aldus de heer Versloot. Het feit dat het bouwbedrijf zo ge brekkig vertegenwoordigd is naar buiten, weet de heer Versloot aan het bouwbedrijf zelf (het niet verte genwoordigd zijn in de stichting van de arbeid in de SER is een der oor zaken van het uittreden van de Raad van Bestuur Doordat de bedrijfstak zijn voor lichting naar buiten verwaarloost, heeft ook het publiek een heel ver keerde voorstelling. De jaarverslagen bewijzen wel, aldus de heer Versloot, dat het bouwbedrijf geen goudmijn is en dat er minder winst wordt ge maakt dan elders. Dat de CAO voor het bouwbedrijf nog niet verbindend is verklaard, eist een fel protest, meende de heer Ver sloot. De overheid geeft zo hoog op van de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Nu echter een minderheid zich afzijdig houdt van ondertekening van de CAO (de NAPB) komt de overheid niet met een verbindendverklaring. Degenen, die de CAO niet hebben ondertekend hebben nu in de wintermaan den meer vrijheid van handelen dan de overige organisaties. In de Peruviaanse mijnstad Oroya zijn gisteren opnieuw gevechten uit gebroken, toen de plaatselijke politie met behulp van aangevoerde ver sterkingen trachtte de door stakende arbeiders bezette stad weer in han den te krijgen. Tenminste één sta ker kwam daarbij om het leven. Gisteravond hielden de stakers Oroya nog steeds bezet. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de stakers voor minstens tien miljoen gulden schade hebben aan gericht aan mijninstallaties. Er zijn lood-, zink-, koper en zilvermijnen in dit gebied. (Van onze Amsterdamse correspondent) De hi de Verenigde Staten wonen de Nederlandse Journalist Willem Oltmans is gisteren vla Parys op Schiphol aangekomen als de scha duw, die de vredige kerstdagen van minister Luns komt verstoren. De heer Oltmans, 37 jaar, strijdbaar en temperamentvol, ral met zUn Am sterdamse raadsman, mr. J. C. S. Warendorf, de dagvaarding voorbe reiden, die de minister van Bui tenlandse Zaken zal oproepen voor een kort geding by de rechtbank. Oltmans verwijt minister Luns, dat deze de persvrijheid beknot door te weigeren hem als bonafide Jour nalist te erkennen. Deze erkenning, die hU thans langs gerechtelijke weg hoopt te krijgen, hebben de in de Verenigde Staten werkzame buiten landse journalisten nodig om aldaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de nodige faci liteiten te krijgen voor de uitoefening van hun beroep. Willem Oltmans ls ln het ver leden vele malen in het nieuws geweest wegens zyn politieke acti viteiten ln Nederlands-Indonesische geschillen. .Minister Luns heeft my Jaren achtereen gesaboteerd wegens mijn contacten met o.a. president Soekarno. Ik neem hem dat niet kwalijk, want ik heb hem op mijn beurt gesaboteerd, waar ik maar kon. Ik was het Immers niet eens met zijn politiek. Nu die politiek heeft gefaald en in augustus het Nleuw-Guinea-akkoord ls getekend heeft die tegenwerking geen enke le zin meer". Oltmans diende bij het Amerikaan se State Department een verklaring van de Nederlandse ambassade te Washington te overleggen, waaruit blijkt dat hy als bonafide journalist voor bonafide persorganen werkzaam is. Hij is aangesloten bij de Neder landse Journalistenkring en vertegen woordigt in de Verenigde Staten het dagblad voor de zaanstreek „De Ty phoon", de Leidsche Courant en de Unitas-dagbladcombinatie (o.a. Het Binnenhof, Brabantsch Dagblad en Twentsche Courant). „Na lang aan dringen heeft de persattaché van de ambassade te Washington my ge zegd, dat hij instructies had gekre gen van minister Luns persoonlijk om een dergelijke verklaring te wei geren Op grond hiervan heeft de Unit as mij van het correspondent schap ontheven". „Dwarsgezeten" Volgens zijn eigen verklaring heeft Oltmans sinds 1957 niet meer voor Indonesische persorganen gewerkt. „Toen de Nederlanders eruit werden gesmeten, nam ik my voor ook niet schappij en een potlodenfabriek. Dr. meer naar Indonesië te gaan. Wel heb ik sindsdien contacten met een aantal vooraanstaande Indonesiërs onderhouden. Soekarno byvoorbeeld zie ik ieder jaar en wy schrijven el kaar geregeld. Maar Soebandrio is myn vijand, ziet, ik heb vrienden en vijanden in beide kampen". „Het verschil tussen Luns en my is, dat hy Soekarno niet kent en ik wel. Het zit hem zeer hoog, dat ik in 1953 wel door Soekarno in zyn paleis werd toegelaten en hij werd geweigerd. Hy heeft my sindsdien steeds de voet dwarsgezet. Toen ik in 1958 voor de weekbladen Vizier en Vry Nederland naar Curasao reis de om het bezoek van Prinses Bea trix te verslaan hetgeen dus niets met politiek had te maken kreeg gouverneur Speekenbrink een codete legram van Luns volgens welk ik moest worden uitgesloten van alle faciliteiten. Ik heb myn werk toen niet kunnen doen". „Bescherming" De tweede reden van Oltmans be zoek is dat hy Justitiële bescherming zal vragen tegen een Arnhemmer, „De adjudant van dr. Paul Rykens". Oltmans noemt deze figuur als oor zaak van zyn breuk met de Rykens- groep, waarin hy destyds zo'n belang- ryke rol speelde. Hy zegt hiervan: „Toen dhr Van Konijnenburg voor de K.L.M. f. 6.000000,- van de In donesiërs had losgekregen, verscheen deze man met naar my later bleek de bedoeling f. 12.000.000,- los te krygen voor een elektriciteitsmaat- Artikel in de „Rode Ster" „Stalin loog tegen de party en het volk, toen hy zei dat het land vol komen gereed was om zich te verde digen en de vijand te verpletteren", aldus een artikel van de Russische I reserve-generaal Poessiakow ln het I blad „Rode Ster". Dit artikel is ge schreven naar aanleiding van het verschynen van de „Memoires" van vice-admiraal I. Azarow. In dit boek beschryft Azarow de verdediging van Odessa. „Het voornaamste van dit boek is de harde waarheid over de moeilijkheden van de eerste oorlogs periode", zo schryft Azarow. De troepen waren ontsteld door de Duitse aanval op 21 juni 1941, omdat het persbureau Tass op 14 juni nog een officiële verklaring had bekend gemaakt, waarin gezegd werd dat de geruchten over het voorbereiden van een Duitse aanval op de Sowjet-Unie „van alle grond ontbloot" waren. Rykens heeft hem onder valse voor wendsels by minister Yamin en dr. Zain gebracht, n.l. als een professor Deze man, die volgens my een in ternationale intrigant is, ls helemaal geen professor. Wel heeft hij zes jaar in de gevangenis gezeten wegens een bankoverval in Soerabaja. De Indo nesiërs hebben my gevraagd eens uit te zoeken, wat die Arnhemmer voor een man was. Sindsdien heeft hy my verscheidene malen bedreigd. Ik heb getuigen, die kunnen verklaren, dat hij me dreigde met een vracht auto uit de weg te zullen ruimen. Ik wens nu tegen deze man te worden beschermd." „Dagblad" Er zyn meer moeiiykheden. Want Oltmans zal tenslotte ook nog een gerechteiyke actie ondernemen te gen een A'dams ochtendblad, dat hem ln augustus in een hoofdarti kel een „misseiyk geval" heeft ge noemd en waarin werd gesteld, dat hy in verband met de beschuldigin gen van on-Amerikaanse activiteiten was verhoord door een senaatscom missie en dat hy wellicht uit Ame rika zou worden uitgewezen. Oltmans zegt met de tekst van het verhoor in de hand te kunnen bewy- zen, dat hij op zyn eigen verzoek door de senaatscommissie is verhoord, omdat hy wilde voorkomen, dat uit zyn persooniyk contact met Fidel ben geregeld, omdat hy dan ln Phl' Castro verkeerde gevolgtrekkingen ladelphia een van de lezingen moet zouden worden gemaakt. houden, waarmee hy geregeld door de Hy heeft drukke dagen voor de V.S. trekt, lezingen over zyn per boeg, Willem Oltmans. Op 3 Januari soonlljke indrukken van o.a. Soekar- wil hy al deze penibele zaken heb- I no, Fidel Castro en Loemoemba. met Reckltti Stalin en enige militaire leiders be gingen „een groot aantal fouten". De Russische troepen waren met name in Odessa gedwongen onder slechte omstandigheden te vechten omdat de wapens ontbraken. Dank zy de bewaarde documenten ls het mogelyk geweest „de waarheid over de maarschalken Bliicher, Tsjoechatsjeski en Egorow en over de generaals Jakir, Eideman en ande ren" aan het licht te brengen. Er biykt uit, dat men „om Stalin een plezier te doen. de heldhaftigheid van de trouwste verdedigers van het vaderland tydens de burgeroorlog bagatelliseerde en talloze militaire feiten verdraaid weergaf. Zo werden de verdiensten van Stalin voor de verdediging van Stalingrad sterk overdreven. Tegeiykertijd werd de rol die Lenin op militair gebied heeft ge speeld, verkleind. Tenslotte hadden de geleerden geen toegang tot een groot aantal documenten, die hun nu ter beschikking staan", aldus Below. Sinds het begin van de vyand'-- ïijkheden zyn niet alleen honderden Indiase communisten opgepakt, maar ook talryke Chinezen, van wie velen nog worden vastgehouden en an deren zyn overgebracht naar plaat sen. waar zij onder toezicht kunnen worden gehouden. China heeft by India geprotesteerd tegen wat het noemt de vervolging van Chinezen in India. Het wenst de Chinezen die dat willen, uit India te repatriëren en wil daartoe schepen zenden. China vraagt India om op gave var. Chinezen die naar het va derland wensen terug te keren. Voor al wordt opgave gevraagd van geïn terneerden en gevangenen. In besla# genomen Chinese eigendommen moe ten woraen teruggegeven. Tenslotte eist Peking, dat er geen discriminatie wordt betracht jegens Chinezen die in Indi wensen te biyven. Peking verwerpt het voorstel van India om de kwestie op basis van wederkerigheid te regelen via het in ternationale Rode Kruis Het voert aan. dat er in China geen Indien zyn aangehouden. (Van onze parlementaire redactie) De mammoetwet (regeling van heft voortgezet onderwys) zal dinsdag 5 februari in de Eerste Kamer aan de orde komen. Dit deelde voorzitter Jonkman gisteren mee in de verga dering van de Senaat, de laatste voor het kerstreces. Op 8 januari komt de Eerste Ka mer voor het eerst na het reces weer byeen en zal dan onder andere de wet op de bejaardenoorden ln behan deling nemen. Een week later heb ben de algemene financiële beschou wingen plaats. De verhoging van de kinderby- slagen (aanpassing aan de loonin dex), waaraan de Tweede Kamer vorige week haar flat gaf, passeer de gisteren in de Eerste Kamer zonder hoofdeiyke stemming. In de tweede week van januari zal een begin worden gemaakt met de verstrekking van renteloze voor schotten aan gemengde bedryven op de zandgronden, zo deelde minister Marynen gistermiddag mee in de Eerste Kamer, waar de voorschotre geling met weinig enthousiasme werd ontvangen. Desondanks werd ze zon der hoofd^iyke stemming goedge keurd, doch de fractie van de C.H.U, wilde aantekening, dat zij geacht wenste te worden tegengestemd te hebben. President Ben Zwi van Israël heefft geëist het salaris dat voor hem ln het komende begrotingsjaar is uit getrokken, tot een derde terug te brengen. De president heeft een reis door Afrika gemaakt en tijdens zyn afwezigheid heeft de financiële commissie van het parlement zyn sa laris van 450 op 1500 Israëlische pon den gebracht. De president zegt nu, dat de com missie rekening had moeten houden met zyn herhaalde verzoeken om zyn salaris op hetzelfde peil te hand haven. De voorzitter van de com missie antwoordde hierop, dat nu be sloten is de persoonlijke gevoelens van de president naast zich neer te leggen wegens het principe dat er mee gemoeid is, nameiyk een pas sende beloning voor een hoge func tie. In Berlijn te bewerkstelligen. Daar mee wil men aantonen, dat de muur een staatsgrens van Oost-Duitsland is en dat alles daar normaal toegaat. De wereldkapioen goochelen. Feed Kaps, is gisteren van Schip hol naar Engeland vertrokken. waar hij voor de koninklijke fa- j enige nieuwe trucs met sigaret- milie zal optreden. Op de lucht-1 ten. haven toonde hij een stewardess Vandaag en morgen komen presi dent Kennedy en de Britse premier Macmillan op de Bahama-eilanden byeen voor een bespreking over de actuele wereldvraagstukken. Voor heen werden soortgeiyke besprekin gen op de Bermuda-eilanden gehou den, maar ditmaal zyn de Bahama- eilanden uitgekozen. De plaats van samenkomst is Lyford Cay, een plaats op het eiland New Providence, op 25 km van Nassau, de hoofdstad van de Bahama-eilanden. Na zyn gesprek met de president van de Ver. Staten zal Macmillan besprekingen voeren met de eerste minister van Canada, Dlefenbaker. De Bahama-eilanden zyn een ar chipel bestaande uit een 700 eilan den en ongeveer 2000 klippen en ko raalbanken me een totaal landopper vlak van 11.402 km2 (meer dan vier keer de oppervlakte van Luxemburg). De eilandengroep strekt zich over een afstand van ongeveer 1250 km uit, gaande van het noorden naar het zuidoosten ter hoogte van de kust van Florida. Ongeveer 80% van de 107.000 inwoners is van Afrikaanse afkomst. Nassau, de hoofdstad, telt ongeveer 20.000 inwoners. Een van de bekendste eilanden van de archipel is San Salvador (of Watlings-elland) waar Christoffel Columbus op 12 ok tober 1492 voet. aan wal zette tydens zyn eerste reis dus. De Bahama- eilanden zyn een Britse kroonkolonie. Het bloeiende toeristenverkeer ver zekert elk Jaar meer dan 80% van de inkomsten van de archipel. Talrijke Amerikanen, aangetrokken door het zachte klimaat en het natuurschoon van de eilandengroep, komen er de winter doorbrengen, vooral in Nas sau. De voornaamste uitvoerproduk- ten zyn zeezout, schaaldieren, tim merhout. houtpulp en schildpadden De uitvoer van primeurs (o.a. verse tomaten) en van sponzen is de laat ste Jaren sterk teruggelopen. Daaren tegen noteert men een uitbreiding van de ananas- en sisalcultuur. Meer dan een vierde van het landopper vlak van de Bahama-eilanden is be dekt met pynbomen. De handelsbetrekkingen zyn vooral belangryk met de Verenigde Staten (80% van de uitvoer en 52% van de invoer), Groot-Brittannië (6% en 22%) en met Canada (3% en 7%) De Verenigde Staten beschikken over een vlootbasis op de Zuidkust van het eiland Mariguana. Er zijn geen spoorwegen op de Bahama- eilanden. Wel bestaan er goedo wegen op New Providence, Eleuthera en Andros.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13