Openhartige woorden over het huidig medisch professoraat 71 Handhaving van doel en peil maakt veranderingen nodig Scheidende prof. Siemens dankbaar en kritisch Grote belangstelling, veel lof Morgenmiddaginzameling voor ALGERIJE Opgericht 1 maart 1860 Maandag 17 december 1962 Tweede blad no. 30834 Advertentie Met een rede, waarin hij een opmerkelijk openhartige kritiek gat op velerlei huidige fa cetten van de medische zorg en het medische professoraat heeft prof. dr. H. W. Siemens za terdagmiddag in de collegezaal van het Fysio logisch Laboratorium afscheid genomen als Leids hoogleraar in de huid- en geslachtsziek ten. Het was een enigszins verlaat afscheid, want zijn opvolger prof. dr. M. K. Polano heeft enige weken geleden als opvolger dit ambt aanvaard, nadat reeds vorig jaar officieel het emeritaat van prof. Siemens inging. Hoewel prof. Siemens dankbaar was voor hetgeen hij in Leiden heeft mogen meemaken, wees hij niettemin in een uitvoerige rede op tal loze fouten en verkeerde tendensen, die de me dische zorg bedreigen en de mogelijkheden tot wetenschappelijk onderzoek van de medische hoogleraar belemmeren. iversiteit meestal een enorme praktijk heeft. Het aanvaarden van een pro fessoraat kost laatstgenoemde over i enige jaren honderdduizenden gul dens. Prof. Siemens meende, dat een her ziening van de hoogleraarsalarissen moet beginnen met het weer invoe- l ren van de persoonlijke college- en examengelden, omdat hieruit een an- passing der salarissen kan voortvloei en aan de hoeveelheden studenten, die de betrokken hoogleraar opleidt, i i Voor de clinici is een uitweg j ten dele en niet zonder bedenkin gen gevonden in het toestaan van ook niec alleen consultatieve parti culiere praktijk. hartverwarmend GEZELLIGE MENSEN STOKEN De uitzonderingspositie, die aan het professoraat verbonden is. onder meer blijkens in oen voor een ambtenaar I unieke vryheid in opvatting en in deling van zyn taak. begint er mee dat de hoogleraar vijf jaar langer map aanblijven dan andere ambtena Emeritaat Leidse accountant vermist Sinds vrijdagavond haflacht wordt de 44-jarige accountant, de heer A. Have. wonende in de Cobetstraat te Leiden vermist. De heer Have. die op Er bestond voor deze „afscheidsoratie" grote belangstelling van collegae en vrienden van de hoogleraar, die ruim dertig jaren het Leidse professo raat heeft uitgeoefend. In de toespraken die op zijn uiteenzettingen volgden, werd hem van vele zijden lof gebracht voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft opgevat en uitgevoerd, en bovendien voor zijn menselijke kwaliteiten. Geen college maar oratie Prof. Siemens pleitte in zijn toe spraak voor een afscheidsoratie in plaats van -college voor aftredende hoogleraren, waarin in de geest van c'e overciiachts-oratie van de rector magnificus min of meer een over- 7,cht wordt gegeven over de lotgeval len en problemen van de betrokken wetenschapsbeoefening in Leiden en bet prcfessoriaat in het algemeen. Een begin makende met een der gelijke vorm van afscheid constateer de 'prof Siemens, dat bij zijn komst als hoogleraar in 1929 een echte der matologische kliniek in Leiden nog moes" werden opgebouwd. Het bleek hem echter al spoedig, dat het van overheidswege vastgestelde plafond voor het aantal bedden ln het Aca demisch Ziekenhuis een gewenste ontplooiing belemmerde. Verpleegsterstekort Toen dit plafond na dc oorlog werd opgeheven bleek er een andere grens te zijn opgeworpen: het catastrofaal toenemende gebrek aan verpleegsters, fiat nog eens werd gestimuleerd door ce invoering van de vijfdaagse werk week. Het te lage salaris is naar sprekers inzicht van dit tekort bepaald niet de hoofdoorzaak, eerder het verschijn sel, dat de verpleging een baan is geworden in plaats van een roeping. De vrijetyds-roes, die de westerse Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300„. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuzp in alle prijzen en merken landen in zijn greep heeft gekregen, heeft hei gehele arbeidsproces gedes integreerd. Te weinig patiënten Bovendien ontstond voor de Leidse dermatoloog geleidelijk een gebrek aan klinische patiënten. De teruggang ontstond enige jaren na de oorlog. Er waren hiervoor wel dermatologi sche factoren te vinden, doch het bleek een algemeen verschijnsel. Dit betekent een ernstige bedreiging voor het medisch onderwijs. De hoofdzaak hiervan is ongetwij feld het over-geperfectioneerde sys- !eem van de sociale ziekenverzorging Talrijke zieken die voorheen voor gratis behandeling op de poliklinie ken waren aangewezen, kunnen nu oij iedere particuliere specialist even goed terecht. In de daardoor ont stane wedloop tussen particuliere me dici en poliklinieken moeten de laat ste, steeds het onderspit delven, ter wijl zij tevens, door een grotere ser vice aan de patiënt (door deze wed- 'oop nodig geworden) het poliklinisch bedrijf steeds minder kunnen dienst baar maken aan de medische scho ling Alles wat nu nog verder gedaan zou kunnen worden op het gebied van diensten aan de poliklinische pa tiënten (volstrekte afgezonderde be handeling zonder bijzijn van studen ten etc), doet aan het onderwijs ernstige afbreuk. Reeds nu is een langzame afbraak van het onderwijs onder deze invloed merkbaar. Men zou middelen kunnen zoeken om de huisartsen meer aan de zie kenhuizen te binden om een verwij zing te stimuleren, maar ook daarte gen bestaan ernstige praktische be zwaren. hoewel middelen als b.v. de Leidse Boerhaave-cursussen hun nut kunnen hebben. Een groot gevaar voor de toeloop tot de poliklinieken schuilt voorts in de toenemende neiging tot het oprichten van nieuwe ziekenhuizen en universiteiten. Door laatstgenoem de wordt het nijpend gebrek aan prof?ssorabele krachten bovendien verscherpt. Reisduif huldigt kampioenen 1962 Als afsluiting van de festiviteiten rond het veertig-jarig bestaan, hield de Leidse Postduiven Vereniging „De Reisduif" zaterdag in de Kleine Burcht een feestavond. Evenals de tentoonstelling is deze avond zeker geslaagd te noemen. Voorzitter van de vereniging de heer T. van Am sterdam, heette de aanwezigen wel kom. en wel in het bijzonder het oud ste lid, de heer J. den Os. die bin nenkort tachtig jaar wordt. Hierna kwamen de kampioenen 1962 voor het voetlicht, t.w. Kampioen Gene raal: J. de Dunne 685.7; T. v. Am sterdam 679.1; P. Mooten 615.2; J. F. Bouwman 607.7 pnt. Kampioen Vi tesse: T. v. Amsterdam 302.5; J. de Dunne 401.P. Mooten 291.3; J. F. Bouwman 273.— pnt. Kampioen Pond: T. v. Amsterdam 149.6; J. F. Bouwman 115.5; J. de Dunne 107.6 pnt. Kampioen oude duiven: T. v. Amsterdam 452,T. de Dunne 408.6J. F. Bouwman 388 pnt. Kam pioen ionge duiven: P. Mooten 173.4; N.v d Dop 167.8; J. de Dunne 164.7 pnt. Kampioen navluchten: P. Moo ten 141.3: J F. Bouwman 122.1; J. de Dunne 112.9 pnt. Drie taken Van de hoogleraar wordt gevraagd onderzoeker, leraar en geneesheer in één persoon te zyn. Zijn taak als onderzoeker staat voor de academicus geheeï op de voorgrond, en dit wordt in de iaatste jaren in tegenstelling met vroeger toen de onderwijs taak in overheidsogen het belangrijk ste was wel erkend. De hoogleraar moet er tegen waken, dat deze taak niet in verdrukking komt door het onderwijs In dit verband wees prof. Siemens er op. dal men aan examens niet die overstelpende betekenis mag hech ten als veelal gebeurt. Door een te stringent examen-bewind wordt de persoonlijke invloed van de hoogle raar weggevaagd, wordt de vakkennis geëgaliseerd en ontstaat een vervlak kend drillen. Bovendien wordt hierdoor het be- langcykstt doel ten bate van de pa tiënt zjjn bescherming tegen de slech te dokter, niet eens bereikt. Want de goede zorg van de dokter voor zijn patiënten hangt in de eerste plaats af ven zijn blijvend plichtsbesef en gezonde kritiek, die hij beide van zijn leermeester meekrijgi en waar voor geti: examinator een cijfer geeft De medische hoogleraar moet voor steeds een toegewijde belangstelling Prof. Siemens (links) tijdens de afscheidsreceptie in gesprek met prof. Dresden (midden) en prof. Qu'ido (rechts), de de caan van de medische faculteit. (Foto LD/Holvast) Ivoor zijn patiënten tonen. De grote stimulans daartoe vorm', de particu liere praktijk, waaraan wel een risi co i.-> verbonden, maar die toch vruchtbaar zal blijken. Er is na de oorlog een vierde taak Ivoor de hoogleraar gegroeid: de zorg voor zijr afdeling, voor personeel en materieel gaat met zoveel beslomme ringen gepaard, dat zijn gedachten er tezeer door in beslag worden ge nomen. Het beslist nodige wordt uit eindelijk wel bereikt, maar het kost jeen energie en tijd, die beter aan de andere hoogleraarstaken besteed zou den kunnen worden. Een hoogleraar hoort met onderzoek en ook onder wijs bezig te zijn en prof. Siemens verklaarde nadrukkelijk, dat hij hier in de laatste jaren steedr ernstig ge hinderd was door de dans om het di rigistische gouden kalf. Tot deze ver schijnselen behoort ook de inschake ling van het Rijks Inkoop Bureau, dat bedoeld is om. waar mogelijk be zuinigingen door te voeren, maar dat resulteert in een uiterst kostbare ex- stra arbeid en last. Het R.I.B. in zyn tegenwoordige vorm leek spreker een monumentaal anachronisme, omdat het een mon strum van inefficiëntie is in een tijd. waarir. efficiëntie de kreet van de dag is. Prof. Siemens zag er een taak voor de universiteiten in. de handelings vrijheid van de hoogleraar hij de be steding van zijn krediet terug te ver overen. omdat hem daardoor de ver vulling Tan zijn eigenlijke hoogle- raarstaak beter mogelijk zou worden gemaakt. Directie en hoogleraar Voorts weidde prof. Siemens uit over de verhouding tussen ziekenhuisdi rectie en hoogleraren die in de laatste iaren m Leiden zeer veel is verbe terd. Er zou overigens iets voor te I zeggen zijn. wanneer de directeur niet een medicus, maar een bestuursamb- I tenaar zou zijn. want voor een medi cus is de verleiding wel zeer groot, om zijn competenties te overschrij den. Prof. Siemens zeide nadrukkelijk deze opmerkingen te maken los van persoonskwesties, doch uitdrukkelijk alleen als een beschouwing over de ziekenhuis-directie als instantie. Zeer belangrijk achtte prof. Sie mens een befre bepaling van de po sitie van de hoogleraar. In de afgelo pen decennia hebben zich daarin in ons land aanzienlijke veranderingen voorgedaan. De algemene mening is, dat het aanzien van het hoogleraars ambt daalt. De hoogleraren bevin den zich in dit opzicht in dezelfde oositie als de verpleegsters: de aan trekkingskracht van het beroep neemt af. De oorzaak hiervan is niet, dat p'otseling ae mensen uitsterven, die i.-ich voor wetenschapsbeoefening in- teresseren. Mensen, die de wetenschap als hobby beoefenen en bereid zijn hiervoor de welstand van hun fami lie op te offeren, zijn altijd klein in aantal paweest. Het professoraat moet daarom behoorlijk gehonoreerd wor den om bekwame mensen aan te trek ken en hun afvloeien raar industrie en handel en naar nie:-universitaire instellingen te voorkomen. Ondanks dat de salariëring slechts een deel uit maakt vu; het probleem verdient zij trots en r'le aandacht. De salarispositie der hoogleraren verschilt hemelsbreed in de vakken onderling Bij vakken waar het moei lijk is, buiten de Universiteit een heenkomen te vinden, ligt de zaak uiteraard geheel anders dan bij de bekwame clinicus, die buiten de uni- rer. Dit heeft niet alleen, fmanciëel dit tijdstip zijn woning had verlaten, gunstige consequenties, onder meer jS in het bezit van een Citroën «lelijk eendje», auto-nummer EG 76-26. Het signalement van de vermiste accoun tant luidt 1 88 lang. mager postuur, donkerblond haar. Hij was gekleed in een donkerblauw kostuum, donker grijze overjas, wit overhemd en brui ne schoenen. De auto heeft een licht grijze kleur en een rood linnen dak. De Vriendenclub hield vogelshow De Leidse Postduiven Vereniging ..De Vriendenclub" organiseerde het afgelopen weekeinde haar jaarlijkse I vogeltentoonstelling in de Kleine Burcht. Ondanks het slechte weer was de I belangstelling groot voor de ruim 250 ingezonden, bijzonder fraaie vogels. Na rijp beraad maakte keurmees ter H Hagen uit Schiedam de uit slag bekend: Klas I Oude doffer boven 500 km: het langer genieten van het volle sa laris en het bereiken van een hogere pensioengrondslag, die bepaald wordt I naar het aantal dienstjaren. Maar het volle pensioen wordt heel dikwijls niet bere kt door een te ge ring aantal d enrtjaren. maar ook doerdat er een plafond aan s ge steld. Dit is een situatie, die tot zeer I ernstige gevolgen kan leiden. Hier kan naar het oordeel van prof. Sierner.s een grondige verbete ring alleen bereikt worden wanneer men de hnoeleraar niet vol salaris van ziin plichten ontheft: niet pen sioneert. ma?r waarlijk met emeri taat laat gaan. Voor dc clinicus zou het voort» van belang zijn, dat hem nog een bescheiden plaats je in de kl-niek ter beschikking blijft, opdat hij zjjn werk kan voort zetten. ent dit 'aatste wordt eigen lijk van dc emeritus-hoogier3ar ver wacht. Denkbaar Grootscheepse actie met ruim 70 vervoermiddelen Zoals wU al uitvoerig hebben gemeld, wordt morgenmiddag in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest een grootscheepse inzameling van kleding, schoei sel, naaigerei e.d. voor de noodlijdende bevolking van Algerije gehouden. Van de studenten die deze actie hebben georganiseerd, ontvingen wij nog de volgende mededelingen. 1. De actie heeft zich uitgebreid tot de gemeente Leiderdorp, dit door toedoen van een inwoner. De burge meester. mr. Galias, was terstond be reid toestemming tot het houden van de inzameling te geven. 2. In Leiden worden de pakketten in bestelwagens, personenauto's en bakfietsen geladen. Men heeft de be schikking over een 56 vervoermidde len met chauffeur, voor dit doel be langeloos afgestaan door particulie ren en het bedrijfsleven. Verder rijdt een 15-tal bakfietsen mee Men is nog in bespreking over het gebruik van 20 auto's. Ook in Leiderdorp 3 In Leiderdorp wordt een andere methode gevolgd. Men zal zijn pak ket moeten brengen naar het Her vormd Jeugdgebouw aan de Eiken laan. dat geopend is van 9 uur 's mor gens tot 3 uur 's middags. Graag zo vroeg mogelijk. 4 Doordat het aantal vervoermid delen iets kleiner is dan was gedacht ook in verband met eventuele ver keersopstoppingen) bestaat de moge lijkheid dat enige straten in de bin nenstad door de afhaaldienst worden overgeslagen. Als het pakket om vier uur nog niet is afgehaald, gelieve men dit te brengen naar een van de onderstaande adressen: Hervormd wijkgebcuw Het Boshuis, achter Hoflaan 76. Gasstraat 36. Ga- renmarkt 36. Eerste Binnenvest gracht 20. Aula BLO,-school Mar- nixstraat <na 3.30 uur», Pauluskerk, Warmonderweg. Oegstgeest. Willi- brordushuis. Kerklaan 45, Oegstgeest Jeugdhonk Titus Brandsmalaan 150 achter winkels in Zuid-West). Par- men tier, Schelpenkade 14a, De mensen in Leiden en Oegstgeest gelieven ervoor te zorgen, dat zij hun pakket TIJDIG BIJ I)E VOORDEUR leggen, opdat de bestelwagens niet te larg worden ongehouden. De actie begint om kwart voor twee. 5 Aan de actie nemen deel: huis- rouwen. vrouwenverenigingen, scho- studenten en nog vele ande- lieren ren De firma Menken vervoert op woensdag 19 december reeds 15 ton ^a?:i2'iA'Ji«di pU1dV?, J naar Amsterdam, waar een schip voor Gijsman, 4. A. de la Rie, 5. C. P. Gljs- Algerije gereed ligt man; fi L. Gijsman. Het verpakkingsmateriaal, bestaan. Klas 2, Oude duivmnen boven 500 de llit 2000 plastic zakken, 1350 jute- n. 1. L G ijsman, 2. W. J. Mark, 3. -/airimn oaon mat» tm,n, onnn km: 1. L. Gijsman. 2. W. J. Mark, J. Veilbrief. 4 A. de la Rie 3 zakken. 2800 meter touw en 2000" sta- Klas 3 Oude dotters WH»*.: 1. A. de la Rie. 2 W. van Klink, 3. C. P. Gijsman. 4. C. P. Gijsman. 5. C. van Dijk, 6. H. Mooten. Klas 4 Oude duivinnen 300-500 km 1. J. J. Mulder, 2. G. Wagemaker, 3. C. Vlaardingerbroek, 4. C. P. Gijsman 5. A. de la Rie, 6. W. J. Mark. Klas 5. Oude doffers tot 300 km: 1. J. van Leeuwen, 3. W. van Klink, 3. P. Noppe. Klas 6. Oude duivinnen tot 300 km: i in de Randstad Holland. 6. Ten slotte zal een geluidswagen de actie nog aankondigen. 7. En nuhanden uit de mou- Na in hel kort nog enkele andere problemen :e hebben aangesneden, stelde prof. Siemens nadrukkelijk, dat -critiek goed is. Ontevredenheid met het bereikte noemde hij de funda mentele voorwaarde voor elke voor uitgang H:j verzocht zijn gehoor uit deze kritiek vooral niet ontdankbaar- heid te willen concluderen voor al heigeen hem geschonken was. „Als men mij zou vragen, wat ik zou wil len woroen, wanneer ik nog eens op deze beruchte aarde terug zou keren, dan zou ik zonder aarzeling zeggen: nog eens dermatoloog en nog eens professor in Leiden". Trof. Siemens verzekerde er on eindig dankbaar voor to zijn in de i H. Mooten, 2. J. Beekman, 3 J. J. I gelegenheid te zijn gesteld het groot- Mulder. |s(e deel van zijn beroepsleven door j Klas 7. Oude doffers, onbevlogen: J™ Nederland en onder 1. j. w. van Duuren. 2. s. Pracht. 3. tewaterlating'van" een"wöonschwpjè de Nederlanders, door wie hij de re- w. Bloem. 4. C Vlaardingerbroek. een dagelijkse gebeurtenis ai het dan bruikrlijke menselijke tcieurstellin- Klas 8. Oude duivmnen, onbevlo- aeoeurtems. zn net dan gen. maai nauwelijks heeft beleefd gen: 1. H. Mooten. 2. J. W. van Duu- des te meer toegewijde mede- ren. Klas 9. Jonge doffers, bevlogen: 1. W. van Klink. 2. W. van Klink. 3. J. Verhaar. 4. J. J. Mulder, 5. J. W. van Duuren. 6. W. Bloem men voor ALGERIJE. Op één mid dag een éclatante GEMEENSCHAP PELIJKE DAAD. werking, bewonderenswaardige open hartigheid en "arme vriendschap on dervonden heeft. Wilskracht De rector-magnificus. prof. dr. S. Dresden, die als eerste spreker de scheidende hoogleraar dankte voor zijn ..boeiende, vaak amusante en hoogst belangrijke" rede. wees er o.m. op. dat prof. Siemens steeds een ge waardeerd lid van de Senaat is ge weest en in de moeilijke jaren van de bezetting zulk een goede en wils krachtige houding heeft aangenomen ..Tijdens uw langdurige professoraat hebt gij de universitaire gemeenschap op een verantwoordelijke plaats li was de eerste hoogleraar in de dermatologie trouw en oprecht ge diend. Koewei het werk. waaronder veel administratieve rompslomp, veel van Uw tijd en aandacht vergde, heeft U nog kans gezien om tijdens Uw Leidse jaren niet minder dan ruim 400 publikaties het licht te doen zien" Namens de gehele universitaire ge meenschap wenste prof. Dresden de scheidende hoogleraar en diens fa- r v.of -*"-ugge. nog een lang leven in frisse gezond heid toe. Grote waardering De dekaan van de medische fa culteit. prof dr. A. Querido. zeide dat men in deze kring de persoon en het werk van prof. Siemens in noge mate waardeerde. ..Wij mochten u graag". Bij uw komst in 1929 telde de faculteit tien hooglera ren. dat zijn er thans 35. Prof. Queri do, die e\eneens herinnerde aan de jaren dei bezetting, wees er op. dat prof Siemens onder de eerste 23 hoogleraren behoorde, o.w. vijf van de medische faculteit, die door de bezet tende macht werden ontslagen omdat zij als „een lastige figuur" beschouwd werden. Namens de faculteit, waarin prof. Siemens volgens spreker een tuk folklore vertegenwoordigde, dan- te prof Querido voor de plezierige verhelderende consulten, welke I men in deze kring steeds weer van prof Siemens mocht ontvangen. Baanbrekend werk Prof. dr M. K. Polano. die prof. i Siemens als hoogleraar in de derma tologie op\olgt, wees er op, dat wan neer zjjr. thans scheidende collega iets doet. hij ait steeds deed met de vol le inzet van zijn persoon. Toen hij in 1929 bereid bleek zijn wetenschap pelijke carrière welke in Duitsland bego-i. in Nederland voort te zetten, werd hij niet alleen lid van de Leid se medische faculteit, doch ook Ne derlander. Hij is dit gebleven on danks vele verleidelijke aanbiedin gen van over de grenzen. De Leidse dermatologie heeft prof. •siemens. aldus spreker, een nationa le en internationale faam bezorgd. Hy heeft dit kunnen doen door zyn bred'' belangstelling en grote waar heidsliefde. Op het gebied van de kritische evaluatie heeft prof. Sie mens baanbrekend werk verricht. In de laatste decennia heeft dit ook in Amerika grote waardering gevonden hetgeen ook blijkt in twee hem aan geboden zeldzame Amerikaan se erelidmaatschappen, t.w. die van Wocnboot feestelijk te water gelaten In wdnd en regen werd zaterdag middag een woonscheepje tewater ge- laten in de Nieuwe Vaart, Nu is de tewaterlating van een woonscheepje een dagelijkse gebeurtenis, zij het dan ook niet in de Nieuwe Vaart. Maar bij deze plechtigheid was een muziek, korps aangerukt en werden vele woorden gesproken ten overstaan van vele belangstellenden. I Het woonscheepje was namelijk een r I geschenk voor de heer J. W L. Mink. i filJï 9tviiihrSf b|vl?g*n I aangeboden door een actiecomité. De li Ri? 4^ Vprhfl J P hecr Mink is inderUjd het slachtof- la Rie. 4. J. Verhaar. 5. P. Noppe. 6. fer geworden van een ongelukkige aankoop van een woonschuit, waarin hij zyn laatste spaargeld had gesto ken. De woonschuit bleek een wrak te zijn en in deze vorm viel zijn spaar geld letterlijk en figuurlijk in het water. Er vormde zich een comité van medelevenden, die verontwaardigd waren over de praktijken van hen. die de heer Mink deze strop hadden bezorgd, en uit de activiteiten van dit L. Gijsman. Klas 11. Jonge doffers, bevlogen: 1. C. P. Gijsman. 2. Vlaardinger broek. 3. G. Wagemaker. Klas 12. Jonge duivinnen, bevlogen 1. W. Vijlbrief. 2. H. Mooten. 3. A. de la Rie. Klas 13. Jonge doffers, onbevlogen: 1. C. Vlaardingerbroek. 2. J van Leeuwen, 3. G. Wagemaker. 4. B. van Seggelen Klas 14. Jonge duivinnen. vlogen: 1. B. van Seggelen, 2. A. J Link. Klas 15. Late jonge doffers: 1. W. Vijlbrief. 2. J. van Leeuwen. Klas 16. Late jonge duivinnen: 1. C. van Dyk, 2. A. v. d. Hulst. Mooiste oude doffer. W. J. Mark; mooiste jonge doffer W. Klink: mooi ste oude duif L. Gijsman; mooiste jonge duif W. Vylbrief; mooiste van het geheel W. J. Mark. Uitslag hoktentoonstelling: 1. L. Gijsman 368 punt. 2. C. Vlaardinger broek 367.5 pt. 3 6 S. Pracht 367, W. Klink 367. W. Vijlbrief 367 en H. Mooten 367 pnt. na loting. S. van Gijn overleden In de ouderdom van 87 jaar is ln een rusthuis te Bilthoven overleden de heer S. van Gijn. oud-stations chef van het Station Leiden der Ne derlandse Spoorwegen. De heer Van Gijn. die gedurende langer dan 40 Jaar in verschillende functies bij de N.S. werkzaam was. bekleedde de laatste jaren van zijn loopbaan de post van stationschef in onze stad. Met ingang van 1 Januari 1933 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De politie heeft een 18-Jarfige Leidse straatmaker aangehouden, verdacht van diefstal van een brom fiets. onbe- I comité werd de woonboot geboren, die de American dermatological Associa tion en van de Society for investiga tive Dermatology. Prof. Folano, die prof Siemens ook dank bracht voor alle activiteiten wel ke hij in de Ned. Ver. van dermato logen heeft ontwikkeld, herinnerde tenslotte aan de methode, welke hij heeft ontwikkeld om de kwestie van de tweeling pathologie op te lossen en aan het feit. dat prof. Siemens naast zijn eigen vak ook de anthropo- gentica voikomen beheerst. Daarnaast ;egt, 'lij nog een brede belangstelling aan dr dag op het terrein van kunst en geesteswetenschappen. De heer Feith, die namens de me dische studcntenfaculteit een woord van afscheid sprak, zeide dat de stu denten prof. Siemens niet alleen dankbaar zijn voor zijn colleges, doch ook vooi de contracten, welke buiten de studietijd door hem werden ge legd. Na afloop van deze bijeenkomst was er gelegenheid om van prof. Sie mens en diens familie persoonlijk afscheid te remen. zaterdag omstreeks half drie in de Nieuwe Vaart gehesen werd uit de sloot waarin hy was gebouwd door de heer K. van Dijk, die ter plaatse een timmermansbedrijf uitoefent Er werd van vele zijden dankbaarheid tot uit drukking gebracht voor de van zo talloze zijden ondervonden medewer king. er werd fors op losgeblazen door de muziek, er kwam champagne aan de doop te pas, en de gehele plechtigheid verliep ondanks regen en wind voortreffelijk. Mariner zendt nog steeds uit Het Amerikaanse ruimtevaartuig. Mariner II bevond zich zondagavond reeds meer dan een miljoen kolome ter voorbij Venus, nog immer bij zonderheden over deze planeet naar de aarde seinend. Volgens het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart vangen zijn stations in Cali- fornie, Zuid-Afrika en Australië nog steeds duidelijke radioseinen van de Manner op. die voortaan elke vier honderd dagen een baan om de zon zal maken. De gegevens, die thans van Mariner II worden ontvangen betreffen o.a. de radio-actieve stra ling en het magnetisme by Venus. Bonulila weer in Indiase liandrn Na het terugtrekken van de Chinese troepen uit de stad Bomdila (noord- oost-India» zijn zondag Indiase functionarissen naar deze stad terug gekeerd en hebben het bestuur van het gebied op zich genomen. De Chi nezen hadden de stad op 18 novem ber ingenomen. Zij hebben hun troe pen uit Bomdila op de plaats Dar- rang Dzong, veertig kilometer noor delijker. teruggetrokken. De Ceylonese ambassadeur in Bir ma. Pieris. is zondag te Nieuw Delhi aangekomen, waar hy vandaag ge heime voorstellen voor een beëdiging van het grensgeschil tussen India en communistisch-China ter kennis van premier Nehroe zou brengen. Later zal hy naar Peking reizen om de voorstellen ook aan premier Tsjoe En-lai voor te leggen. De voorstellen zyn afkomstig van zes Aziatische en Afrikaanse landen, die vorige week in Colombo de kwes tie uitvoerig hebben besproken De premier van Ceylon, mevrouw Ban- daranaike. zal later in deze maand bezoeken brengen aan Nieuw-Delhi en Peking en dan ook op aanvaar- ding van de "oor»uU«a aandringen Kerkelijk Leven Geen verzoening Tussen communisme en godsdienst In de „Osservatore Romano" is za terdag een reactie gepubliceerd op de verklaring van de vice-voorzitter van het Poolse parlement, Zenon Kliszko, dat een concordaat tussen Polen en het Vaticaan „niet onwaarschynlyk" is. De ..Oservatore Romano" schrijft nu, dat „er geen verzoening mogelijk is tussen het communisme en de godsdienst". Het artikel in het blad is biykbaar van de onderdirecteur Frederico Alessandrini. want zyn initialen staan eronder. Het is een commentaar op een lezing, die maan dag in Rome is gehouden door Klisz ko De schrijver zegt dan, dat een re actie op Kliszko's lezing noodzakelijk is, omdat „waarheid en gerechtigheid waarden zyn. die door geen propa ganda vernietigd mogen worden en omdat men trouw verschuldigd is aan „onze broeders in Polen" In het ar tikel wordt dan uitgebreid verslag ge daan van het lyden van de kerk en de gelovigen in Polen na het einde van de tweede wereldoorlog. In dit verband wordt gesproken van een „verstikkende onderdrukking". Het doel hiervan was de „totale omver werping" van de kerk. De communistische machthebbers willen, dat de kerk in verval raakt en sterft. Dit en niets anders is de feitelyke betekenis van de coëxisten tie van katholicisme en materialisme, waarvoor Kliszko in Rome gepleit heeft ,aldus het blad. Nederlanders zijn welkom in kerk op Nieuw-Guinea De besloten synode van de Evan- gelisch-Chnstelyke Kerk op Nieuw- Guinea heeft vrijdag besloten, dat Nederlanders, die in Nieuw-Guinea blijven of terugkeren van verlof wel kom zfm. zy worden echter niet meer gewenst geacht in bestuurs functies. wel voor de theologische opleiding en als adviseur voor eco nomische en sociale aangelegenhe den. Voorts is besloten, dat hulp van Nederlanose kerken welkom blijft, evenals die uit andere landen. De sy node werd bygewoond door 60 afge vaardigden uit heel Nieuw-Guinea. Er waren ook enkele afgevaardigden van de oecumenische beweging in Indonesië als waarnemers aanwezig. Ruim 100.000 mensen in Nieuwe Kerk Toen om vijf over vijf zaterdag- middag de deuren var. de Nieuwe Kerk te Delft werden gesloten, stond er in hei schip van de kerk. tussen de hoofdingang en de koninklijke grafkelder, nog een ry van ongeveer '.000 mensen, zy waren de laatsten van de naar voorzichtige schatting meer dan 100.000 mensen, die sinds 8 december langs de open grafkelder zijn getrokken, waai die dag het stoffeiyk overschot van Koningin Wilhelmina was bygezei Pas nadat omstreeks zes uur de laatste belangstellenden zaterdag de kerk haaaer verlaten, werd een be gin gemaakt met het sluiten van de grafkelder By dit zware karwei Je afsluitsteen weegt drie en halve ton was de burgemeester van Delft de heer D de Loor als commissa ris van de KonirJdyke grafkelder aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3