E E N matroos overleeft scheepsramp: 23 DODEN 1 Belgische Veronica bij Cadzand op het strand Grote ravage in Koudekerk Gesprek Macmillan De Gaulle liuc! slechts geringe resultaten I ijf uur iu ijskoud zeewater Talrijke schepen in grote moeilijkheden „Wilhelmina" Duitse vrachtvaarder vergaan Twee gevallen van nekkramp Britse premier vandaag naar Bahama-eilanden vertrokken Bruins Slot niet meer in Tweede Kamer WEERBERICHT Belay voldoet steeds minder AUT0C0ATS Peek&Cloppenburg @ud 9ÏÏe tettws Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 17 DECEMBER 1962 No. 30834 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 r De enige overlevende van de scheepsramp met het Duitse vrachtschip „Nautilus" is gisteravond in IJmuiden aangekomen. De 26-jarige matroos Leonard Frei uit Münde in Oost-Fries land was de enige van de,24 bemanningsleden, die uit de woe dende golven kon worden opgevist. Op vijftien mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel ver loor de 40 jaar oude vrachtvaarder „Nautilus" gisterochtend de strijd tegen de briesende elementen. Binnen een kwartier na het af meren zat matroos Frei, gehuld in warme dekens een wollen doek om het hoofd, in de ziekenauto, die on middellijk daarop pijlsnel onder po- litie-escorte naar het Antonius-zie- kenhuis reed. De ..Nautilus" behoorde aan de re derij Arnold Thyselius te Bremen. De inhoud van het schip was 3218 bruto register ton. netto 1785 ton. Het draagvermogen was 4836 ton. De lengte over alles 1785 ton. Het draag vermogen was 4836 ton. De lengte over alles was 100 meter, de breedte 19.93 meter, hoogte 6,26 meter. Het schip had een motor van 1250 pk. Het schip werd in 1922 gebouwd bij de C. H. Navigation Francais te Biaimville en heette oorspronkelijk I ..Lieutenant Robert Mory" later werd het herdoopt in „Capitain I Henri Collier". In liet leger Twee dienstplichtige soldaten, van wie er een zeker lijdt aan epidemi sche memgitis «nekkramp», terwyl het vermoed wordt van de ander, zijn opgenomen in het centraal mili tair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht. De eerste, de 20-jarige soldaat A. Kranendonk, is vrijdag naar „Oog in Al" overgebracht. Hij dient bij de B- I compagnie van het depot geneeskun dige troenen >n de Juliana van Stol bergkazerne in Amersfoort. De ander, de 19-jarige huzaar H. C Peters, werd zaterdag in Utrecht opgenomen. Hij dient bij het eerste regiment Hu- w-| Sytzerna n de Kon ng Willem IH-kazerne te Amersfoort. De toestand van beide patiencen is redelijk goeri Soldaat Kranendonk woont in Rysoord en huzaar Peters in Roermond. Hun familieleden zijn ingelicht. De militaire autoriteiten hebben geen quaran 'aine-maatrege- len genomen. V/el is de militairen van de twee genoemde onderdelen „sulfa" toegediend. Frei werd na ruim vijf uren in het ijskoude zeewater te hebben ge- dreven door middel van een lijn gered door de bemanning van het Westduitse kustvaartuig „Gretchen von Allwörden", dat hem gisteravond om kwart voor acht in IJmuiden aan land zette. De geredde matroos werd onmiddellijk na aankomst per ziekenauto naar het Anthoniuszie- kenhuis in IJmuiden vervoerd, waar hij is opgenomen. Hij heeft uitwen dig nauwelijks enig letsel opgelopen. Slechts enkele schaafwondjes. Hij liep zelf naar de ziekenauto. Een grootscheepse reddingsactie in de kokende zee, waaraan behalve de „Gretchen von Allwörden hebben deelgenomen de Nederlandse kust vaarder „Bangka", de KNZHRM-red- dingsboot .Prins Hendrik", de sleep boot „Holland" van Doeksen, een vliegtuig uit Valkenburg van de Ne derlandse strijdkrachten, een Deense en nog drie Duitse kustvaarders, heeft voor de gezagvoerder van de onfortuinlijke „Nautilus" en 22 van zijn mannen niet mogen baten. De reddingsactie werd gestaakt, nadat gistermiddag 17 stoffelijke resten uit zee waren opgehaald, 13 door de „Prins Hendrik" en 4 door de „Bang ka". De stoffelijke overschotten zijn te Den Helder aan land gebracht. Vijf jongens Vijf Duitse jongens van achttien jaar tot even in de twintig, n.l. de matrozen Helmut Sudo, Erich Stü- ven, Hans Hoop en Dietrich Wend land en stuurman Siegfried Urmo- neid van de „Gretchen van Allwör den" hebben het leeuwedeel gehad in de redding van hun landgenoot Frei, nadat hun vastberaden gezag voerder, de 26-jarige kapitein Von Allwörden, zijn schip, de zware noordwesterstorm trotserend, door ontelbare drijvende wrakstukken tot twee mijl van de plaats, waar de Nautilus moest zijn ondergegaan, had genavigeerd. De nog zichtbaar onder de indruk .zijnde kapitein Von Allwörden wenste gisteravond niets over de redding mede te delen. „Ik heb de Nautilus niet gezien en ik weet niet, hoe het schip tenonder is gegaan. Wij hebben ons best ge daan", was alles wat hy wilde ver tellen. De vier eerder genoemde jonge matrozen waren spraakzamer, of schoon ook zy blijk gaven weinig behoefte te hebben om uitvoerig te zijn over hun activiteiten. Ook deze jongelui hadden moeite hun emotie te verbergen, toen wij hun over net gebeurde vragen stelden. Met een stevig touw aan elkaar vastgebonden, terwijl zij zich nauwe lijks staande konden houden door de woedende golven die over het voor dek van de „Gretehen von Allwör den" sloegen, wierpen zij, geleid door hun stuurman, een drijvend mens in een zwemvest een lijn toe. De dren keling slaagde erin, zij het met grote moeite, de lijn te bemachtigen, maar het heeft daarna nog geruime tijd geduurd alvorens men hem aan boord had. Herhaaldelijk werd Leo nard Frei door de golven opgenomen en rakelings langs de mannen van de „Gretchen von Allwörden" gewor pen. Maar uiteindelijk slaagden twee hunner erin Frei te grijpen. Deze was een volkomen uitputtin? nabij. Op deskundige wijze werd hij in de kapiteinshut bijsrehracht. Een cog- nacgroe bracht hem uit zyn verdo ving De eerste woorden, die hy sprak waren: „Waar zijn de ande ren?" omgeslagen „De „Gretchen" is na de redding vrijwel onmiddelijk naar IJmuiden opeestoomd. De kustvaarder, die met een lading gezaagd hout op weg was van Kristimeham naar Brussel, had. worstelend tegen de meedogenloze noordwesterstorm vrijwel zijn gehele voorraad brandstof verbruikt. Er was nauwelijks genoeg over om IJmuiden te halen. Matroos Frei werd omstreeks elf uur gisterochtend door de mannen van de „Gretchen von Allwörden" aan boord gehesen, nadat hij ruim vijf uur in het ijskoude water van de Noordzee had gedreven. De twee ge- bavende reddingsboten van de „Nau tilus" waren neerr-e'aten. Fen ervan was snel ykanselsd. Van twee op blaasbare dinghies blies er niet een zichzelf op. Daarom is Frei met zwemvest om te water gesprongen. Terwijl de „Gretchen von Allwör den IJmuiden naderde werd daar. na radiografisch contact, alles in ge reedheid gebracht om de geredde matroos Frei op te vangen. In het Antonius-ziekenhuis werd een kamer gereserveerd. De zieken auto stond gereed Pers en nuhliek werden op een afstand gehouden. (Van onze Londense correspondent) Het gesprek, dat de Britse premier Mavmillan gedurende het weekeinde in kasteel Rambouillet met president De Gaulle ge* voerd heeft, schijnt nog geen oplossing te hebben gebracht voor het vraagstuk van Engelands toetreding tot de EEG. Alles hangt, af van het rapport van de commissie van deskundigen, die de uiterst ingewikkelde kwestie van de prijzen van landbouwpro- dukten bestudeert. Dit rapport zal waarschijnlijk midden januari gereed zijn. Een zeer belangrijk punt van het gesprek betrof En gelands positie als nucleaire mogendheid, dit in verband met de moeilijkheden over het Skybolt-project. Macmillan zou vandaag naar de Bahama-eilanden vertrekken voor een ontmoeting met de Amerikaanse president. Door de Skybolt-controverse is het voor naamste doel van Macmillans ontmoeting met Kennedy op de achtergrond geraakt, n.l. het nagaan van de mogelijkheden om na „Cuba" en het Chinees-Indiase conflict tot een betere ver standhouding met Moskou te komen. Skybolt-conflict nog onopgelost Wat Engelands positie als kern- mogendheid betreft, zal het op den duur wel tot samenwerking met de Fransen komen, maar daarvan zou pas sprake zyn indien Frankrijk zelf gereed is met het leggen van de grondslag voor een eigen H-bom- macht. Op het ogenblik tracht Enge land vast te houden aan de Skybolt en vindt het belangryke steun in het Amerikaanse Congres en bij de Ame rikaanse defensiechefs, die tegen het opgeven van de Skybolt zijn. De defensiecommissie van de Ame rikaanse Senaat heeft zich met grote meerderheid tegen schrapping van de Skybolt uitgesproken. De voorzitter, Senator Symington, heeft hulde ge bracht aan Engeland, dat als een loyale bondgenoot voor de Verenigde Staten heeft gevochten en gebloed, i Hij zei, dat de Skvbolt minder kost baar is dan de Polaris en dat er geen technische problemen zyn welke niet I zouden kunnen worden opgelost. De strijd om de Skybolt zal woensdag en donderdag tussen Macmillan en Ken- I nedy worden uitgevochten. Ook Peter Thorneycroft, de Britse minister van Defensie, en diens Amerikaanse col lega Mac Namara zullen aan de con ferentie op de Bahama-eilanden deel nemen. Zij hebben het probleem niet kunnen oplossen, dat voor een groot deel een politiek probleem is. Britse defensiedeskundigen hebben zich gedurende de afgelopen dagen beziggehouden met de vraag, of er, indien de Skybolt niet doorgaat, een andere aanvaardbare oplossing is te vinden, opdat Engeland zijn zelfstan digheid als atoommacht niet verliest. Dean Acheson, de vroegere Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken en adviseur voor NAVO-aan- gelegenheden van president Kennedy, die op het ogenblik Engelands grote tegenstander is, heefc verklaard, dat de Britse kernmacht slechts 2 pro cent van het totale Westelijke nu cleaire vermogen uitmaakt en daar om overbodig zou zyn. Lord Avon, de vroegere Sir Antho ny Eden, die gisteren Londen voor een vakantie verliet, sprak de hoop uit dat de Verenigde Staten, wat de Skybolt betreft, zich nog een keer zullen bedenken. Cuba heeft bewezen, dateen nuclair afschrikwapen nood zakelijk is om de vrede te bewaren. Slot pag. 2 Robert Parks, directeur van het station Goldstone in Cali[or- më. waar de Venus-waarnentin- gen van de Mariner werden ge- leid. toont trots de eerste waar nemingsresultaten, een histo risch document in het ruimte onderzoek. Toestand Paus goed Prof. Antonio Gasbarrini uit Bolog na, de lijfarts van Paus Johannes, heeft gisteravond by zijn terugkeer uit Rome naar Bologna tegenover de pers verklaard, dat geruchten als zou de Paus kanker hebben niet juist zyn. „De Paus maakt het goed", zei hy. Gasbarrini verklaarde, dat hij „in de komende paar dagen" naar Rome zou terugkomen. KOUDERE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk opkla ringen en zwakke wind met in de nacht en ochtend op de meeste plaat sen lichte vorst en hier en daar mist. Later meer bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuide lijke richtingen en iets lagere mid- dagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op:—.— uur; onder: 13.05 uur Hoogwater te Katwijk: 8 12 en 20 37 uur; laagwater 3.36 en 16.00 uur. De enige geredde van de ramp met het Duitse vrachtschip Nautilus'' wordt aan wal ge bracht. Hij werd opgepikt door het Duitse vrachtschip .Gret chen von Allwoerden" Dit cummer bestaat uit 16 pagina's Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa heeft zaterdag besloten om de proefuitzendingen via de donderdag in de ruimte gebrachte communicatiesatelliet „Relay" nog enige tijd uit te stellen omdat de spanning van de batterijen van de i kustmaan nog steeds lager wordt. Uit I te.emetrisch verkregen gegevens blykt I (Van onze Haagse correspondent) I In de vergadering van het cen traal comité van Anti-Revolutionaire kiesverenigingen in Utrecht is za terdagmiddag een brief ontvangen van de Tweede-Kamerfractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, waar in deze mededeelt geen kandidatuur voor de Tweede Kamer meer te aan vaarden. „Op grond van een recent medisch advies", zo schrijft de heer Bruins Slot. „is voor mij de combina tie van het lidmaatschap van de Tweede Kamer en het hoofdredac teurschap van het dagblad „Trouw" niet meer mogelijk. Op grond van dat advies heb ik besloten mij niet meer beschikbaar te stellen voor het I lidmaatschap van de Tweede Ka- i mer". I Het centraal comité heeft ook "a- terdagavond vergaderd. Tot nutoe is nog n;et bekend of ,de A.R.-partij met één lijsttrekker of met vier lijsttrekkers zal deelne- I men aan de verkiezingen voor de .Tweede Kamer. Wel werden reeds I eerder als kandidaten voor de I lijsttrekker de namen genoemd van Roolvink, Biesheuvel en Meulink Of j men er nu toe zal overgaan huidige I leden van de Eerste Kamer ge- J dacht wordt aan Berghuis. De Gaav Fortman en prof. Diepenhorst als kandidaten voor de Tweede Kamer naar voren te brengen, werd ons be vestigd noch ontkend. Wel vernamen wij officieus, dat dr. Bruins Slot, die eens als nr. 2 op de lijst, van de AR. heeft gestaan, vermoedelijk hoogstens een „kans- plaats" en geen „vaste plaats" zou hebben gekregen. Er werd gesproken over nr. 11. Drieëntwintig slachtoffers van de scheepsramp met dc Duitse vracht vaarder „Nautilus". Maar ook elders hebben de zeelieden het zwaar te verduren gehad onder de beukende elementen. Zo raakte de Belgische Veronica, die zoals bekend „Uilen spiegel" heet en onder die naam ra dio-uitzendingen voor dc Belgische kust verzorgde, gisteren in moeilijk heden. In twee etappes konden de opvarenden echter van boord worden gehaald. Tenslotte liep het schip by Cadzand muurvast aan de grond. George de Caluwe, de donderdag overleden Belgische radio-pionier en eigenaar van de vrije zender „Uilen spiegel" heeft de ondergang van zijn dat er een abnormale hoeveelheid spanning aan dc energiebron van de satelliet wordt onttrokken Als hierin geen wijziging komt, zullen de voor genomen proefuitzend-ngen moeten vervallen, aldus de Nasa. Deze week nieuwe collecties in voor heren, dames en jongen* VOORDELIGE PRIJZEN schip dus niet meer beleefd. Gisteren sloeg het los van zijn an kers en strandde voor het badhotel van Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen. Daar ligt het nu ten prooi van de golven, die met geweld op het be tonnen karkas beuken en die reeds een deel van de zendinstallatie heb ben vernield. Reeds gisterochtend staakte Radio-Uilenspiegel de uit zendingen, omdat het schip in een vliegende storm was geraakt. In de loop van de morgen zond het SOS- seinen uit. De reddingboot van Zeebrug- ge voer uit en eveneens de daar ge stationeerde zeesleepboot „Burge meester van Damme". Vier van de negen leden van de bemanning werden door de red dingboot van boord gehaald. Daar bij werd een van de opvarenden van die reddingboot ernstig ge wond. toen hy bekneld raakte tus sen de boot en de Uilenspiegel. Hij brak een arm en een been. en liep waarschijnlijk ook een heupbreuk op. De sleepboot slaagde erin vast te maken. Hy probeerde met de Uilenspiegel naar Vlissingen te varen. Onderweg brak echter de sleeptros. De Uilenspiegel dreef daarop snel af en strandde in Cad zand. De reddingboot van Breskens heeft toen de andere opvarenden overgenomen. Slot pag. 2 Bom slaat gat iu door kerstbomen verlichte Muur Kort nadat burgemeester Willy Brandt de lichten had ontstoken van meer dan vierhonderd kerst bomen die aan de westelijke kant van de Berlijnse Muur staan op gesteld, sloeg zondagavond om- i streeks negen uur een tijdbom een gat van ongeveer drie vierkante meter in de Muur. De bomaanslag had plaats ln de Je- rusalemer Strasse, in het Westber- lynse district Kreuzberg. Van na bijgelegen gebouwen werden de ruiten vernield. De daders, drie Westberlyners, kon den vrijwel onmiddellijk worden gevat. Volgens een Westberlijnse politieman was de aanslag „de bes te" die tot dusver op de Muur is gedaan. Na de aanslag snelden zwaarbewa pende Oostduitse grenswachten toe om aan de Oostberlynse kant de wacht by het gat te betrekken, terwyl in het westelyk stadsdeel de politie de omtrek afzette Het ontsteken van de lichten van de kerstbomen, enkele uren daar voor, werd door meer dan vyfdui- zend mensen bygewoond. Burge meester Brandt zei. dat de kerst boomcampagne niet is ingegeven door politieke motieven, doch be oogt de gevoelens van eenheid tus sen de bevolking aan beide zijden van de Muur te versterken. Advertentie HET FOTOBOEK THANS aan ons bureau Witte Singel 1, verkrygbaar. De prys bedraagt f 1.95. Franco huis f2.20 Telefonische bestellingen num mer 25041 (01710) girorekening 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V., LEIDEN. De zware storm heeft gistermorgen vroeg grote schade aangericht aan de woningbouw in het uitbreidingsplan „Dorp-Oost" te Koudekerk. Om streeks acht uur werden de bewoners van de Prinses Irene- en de Prinses Beatrixstraat opgeschrikt door een enorm lawaai van neervallend ge steente. Het bleek dat de binnenmu ren van een in aanbouw zynd blok van zes woningwetwoningen aan de Kerklaan de kracht van de strom niet hadden kunnen weerstaan. Door de elf neerstortende muren was ook de gehele betonnen vloer van 10 cm dikte, die op het fundament rustte, geheel bezweken. Deskundigen heb ben de schade op f25.000 geschat Daar komt nog bij de grote stag natie in de houw van de dringend noodzakelijke woningwetwoningen. Ook een bouwblok van koopwonin gen aan de oostelijke zyde van het uitbreidingsplan leed ernstige schade door de storm. Hier stortten enkele muren in en werden enkele raamko zijnen losgerukt. Burgemeester Q. Waverijn nam in i de loop van de dag de ravage in ogen- I schouw. De familie L. Vonk, die vlak bü de in aanbouw zynde woningwetwonin gen woont, werd hevig opgeschrikt doordat een houten mast, waaraan een schynwerper was bevestigd, door een raam van haar woning kwam te vallen en in de woonkamer belandde Het bleef gelukkig alleen by mate riële schade. GEZELLIGE MENSEN STOKEN Uit het Leidsch Dagblad van 17 Dec. 1862: B\j enige dames te Parijs wordt een Indiaansche ge woonte gevolgd om de wan gen onder de oogen met verw te bestrijken door welk kunst middel de dames schitterend qlanzende wangen krijgen. Volgens de Pungolo van Milaan heeft de hertog van Devonshire 1000 qeboden voor dc kogel, welke uit de wonde van Garibaldi is ge haald.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1