WAJOI GAF ONJUISTE VERKLARING VOOR TV Waarom u zo krachtig rijdt op Caltex benzine: Methyl voorkomt „cilinder-ondervoeding!" PLATINUM^KMETMETHYL wollen japonstoffen Hout-en metaalbewerkers Papoea's plebisciet in 1969 overbodig. WANTROUWEN OVER PETITIE BLEEF iitiiuii Speciale verkoop 11 Carr. Fabr. Deckers Zonen N.V. Kerst rollade besteld Gelderblom's Vlees- en Vleeswarenbedrijf Off. Forddeaier voor Leiden en omgeving en de Solfensfreel CALTEX Service Station, Haarlemmerweg 1-4 - Leiden - Telefoon G1710-331I LFIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 DFCEMBFR 1962 De Papoea Herman Wajoi, voorzitter van de Partai Nasional (Parna) in Nieuw-Guinea, heeft zaterdagavond in het t.v.- nieuwsjournaal onwaarheid gesproken toen hij verklaarde dat de Nieuw-Guinearaad en het Nationaal Papoeacongres achter de petitie staan, waarin op versnelde overdracht aan Indonesië wordt aangedrongen. Een half uur vóór de opnamen van dit journaal, heeft de uit 4 man bestaande Papoea-delegatie, die de petitie aan de Nederlandse regering heeft aangeboden, tijdens een persconferentie in Amsterdam moeten erkennen, dat deze beide voor Nieuw-Guinea 1 epresentatieve lichamen zich niet over de vervroegde overdracht of over de tekst van de petitie hebben uitgesproken. De Papoea-delegatie, die de petitie zaterdagochtend en het kabinet van de minister-president aan de waar nemend secretaris-generaal, mr. O.W.S. Josephus Jitta, heeft over handigd en vanmorgen zijn opwach ting heeft gemaakt bij prof. De Quay, bestaat uit de heren E. J. Bo- nay, lid van de Nieuw-Guinearaad en vicevoorzitter van de Parna. H. Wajoi. voorzitter van de Parna, Had ji Boud, leider van het mohamme daanse volksdeel in Nieuw-Guinea, en Lucas Jouwe (neef van de in ons land wonende Nicolaas Jouwe), lei der van de pinkstergemeente. Twee andere delegatieleden moesten in Bonn achterblijven, omdat zij een Indonesisch paspoort hebben en niet op korte termijn over een visum kon den beschikken. Evenals voorheen heeft de heer J.N. Scholten, president van de Ne derlandse Staatkundige Studenten- federatie, zich weer beijverd om de Papoea's op hun verzoek in contact te brengen met de Nederlandse pers. Vrijdagavond, toen 30 journalisten op Schiphol zaten te achten, liet de delegatie het afweten» Zaterdagmid dag verschenen de vier mannen ten slotte in een zaaltje van het Amster damse Bellevue. ,.De zonen van West-Irian hebben besloten zich onvoorwaardelijk te scharen onder de Republiek Indone sia. Hoe eerder het gebied wordt overgedragen, hoe beter het is; het liefst per 1 januari 1963", aldus licht te de heer Bonay de petitie toe. Vraag: ..Waarom is de petitie maar door één lid van de Nieuw-Guinea raad ondertekend?" Bonay: „Het stuk is ondertekend namens de gehele Nieuw-Gu'nea- raad". Vraag: „Heeft de Nieuw-Guinea raad zich hierover uitgesproken?" Bonay: „Jazeker". Vraag: „Gebeurde dat tijdens een openbare zitting en is de discussie daarover vastgelegd?" Bonay: „Er was geen vereist quo rum (minimum aantal leden nodig voor een officieel besluit» aanwezig. De wel aanwezige leden hebben zich volledig achter de petitie geschaard". Na enig aandringen gaf Bonay toe, dat dit/ slechts 9 leden waren 1 3 van het totaal aantal raads leden) en dat deze 9 leden dezelf den waren als die van de delegatie uit de Nieuw-Guinearaad, die on langs een bezoek aan Djakarta bracht Eenzelfde salto mortale maakte even later de heer Wajoi, die had beweerd dat de petitie eveneens was behandeld in het Nationaal Con gres. Op herhaald aandringen zei hij daarna, dat die behandeling had plaatsgehad door een com missie uit het congres. Wanneer? Op 22 november. Maar de petitie zelf is op 21 november gedateerd Reuzenzwaai De heer Wajoi zorgde voor een ver rassing door bekend te maken dat de Parna. de Nationale Partij, die voor heen altijd had gestreefd naar onaf hankelijkheid van Nisuw-Guinra en voorstandster was van een plebisciet, de doelstellingen zo zeer heeft gewij zigd dat men zich moet afvragen of men nog wel van een Parna kan spreken en zo ja, of de leden zich al len bewust zijn van de reuzenzwaai, die de leiding heeft gemaakt. Wajoi verklaarde zich als volgt: in de grondneg van Indonesië staat im mers, dat Nieuw-Guinea deel zal uit maken van de Republiek, dat bete kent dus dat d" Panoea-bëvolking onafhankelijkheid heeft gekregen op het moment, dat Indonesië zijn vrij heid kreeg. Een plebisciet zal overbo dig worden als de overdracht aan Indonesië eenmaal is geschied. Dat heeft dus geen zin meer en zaker niet over 8 jaar. Wajoi zei desgevraagd dat de dras tische wijziging van de grondbegin selen van de Parna voor een belang rijk de^l het gevolg is geweest van het bezoek, dat hij en andere Pa poea's aan Indonesië hebben ge bracht. „Wij zijn daar erg goed ont vangen en wij werden beschouwd als volkomen gelijke inwoners van In donesië. Wij hebben bovendien de belofte gekregen, dat wij in Nieuw- Guinea een grote mate van autono mie zullen krijgen met Papoeabe stuurders van laag tot hoog". Dat de Indonesiërs de Fapoea's als gelijkwaardigen beschouwen, zag Wajoi belichaamd in de stichting van een universiteit in Hollandia. het op nemen van 7 Papoea's op een mili taire academie en het scheppen van de motrelijkheid om 300 Papoea's op een militaire academie en hei schep pen van de mogelijkheid om 309 Pa poea's in Indonesië te laten studeren. Chaos De wenselijkheid van een versnel de overdracht aan Indonesië werd door Lucas Jouwe verdedigd op grond van de „economische chaos", die zich in Nieuw-Guinea voltrekt. „Het wee- trekken van de Nederlandse ambte naren en onderwijzers is een handi cap voor ons land. Tal van regelin gen kunnen niet worden uitgevoerd. Het tussenbestuur van de Uniea werkt remmend. Deze organisatie heeft mensen van verschillende vol keren aangetrokken, die niet met de situatie op de hoogte zijn". Als voorbeeld van de remmende werking van het Untea-bestuur stelde Wajoi. dat sinds enige tijd drie In donesische schepen met goederen in Hollandia liggen te wachten op in voervergunningen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat het uitblijven van die vergunningen verband houdt met de concurrent ie vrees van enkele Ne derlandse bedrijven, die nog impor teren. Over de hulpverlening uit Neder land zei de heer Wajoi: „Ik hoop. dat het Nederlandse volk zich zal ont houden van acties, die de bewoners van Nieuw-Guinea zullen schaden. Hij doelde hierbij op de actie van het door Nicolaas Jouwe on Kaisiepo op gerichte „comité vrijheid voor Pa poea's". De heer De Wit uit Haarlem. Nederlands vertegenwoordiger van de Parna, die tijdens de persconfe rentie het Maleis van de delegatie leden vertaalde, en niet zelden van eigen interpretatie voorzag, liet de aanval van Wajoi op de Nederlandse acties onvertaald. Wel werd duidelijk, dat Wajoi de indruk had. dat er be zwarend materiaal via een bepaalde route naar Nieuw-Guinea werd ge bracht. De plaatsnamen van die rou te kwamen overeen met die van de KLM-lijn Soekarno wil liet De heer Wajoi stelde nadrukkelijk, dat de Indonesiërs met de petitie niets van doen hadden gehad. De pe titie was aangeboden aan de VN- verteger.woordiger in Nieuw-Guinea, Djalal Abdih, en vervolgens aan pre sident Soekarno. Naar aanleiding hiervan zou Soekarno tegen de dele- gatiel-dcn hebben gezegd, dat hij de petitie gaarne accepteerde en bereid was hierover met Nederland aan de conferentietafel te gaan zitten onder toezicht van de VN. De delegatie zal zo spoedig moge- I liik doorreizen naar New York om de petitie tenslotte aan te bieden aan de secretaris-generaal van de VN. Oe Thant De terugreis zal v aSanFran- cisco en Tokio gaan. j De heer Wajoi zei desgevraagd, dat I uit zijn contacten in Djakarta is ge- Nieuwe kunstmaan Van het eiland Wallops in de Ame rikaanse staat Virginia is gisteren I een kunstmaan gelanceerd die gege vens moet verschaffen over de risi- I co's die toekomstige ruimtevaarders van de kant van meteorietjes lopen. De kunstmaan werd met een vier- trapsraket omhooggebracht in een baan van 772 tot 1.078 km hoogte om de aarde. Zy meet 60 by 193 centimeter. Een beeld van de Schevening z Negen doden bij twee 5e P'er; waar gisterochtend rrj vliegtuigongelukken ^SSSS^ÜT" Een viermotorig vrachtvliegtuig a van het type Constellation van de „Flying Tiger Line" is op een fabriek in een dichtbevolkt deel van noord- Hollywood neergestort, waardoor een „1 aantal huizen in de omgeving in J6111011 Uitlekt *J6Wctj brand geraakten. De drie beman- i van het toeviel en vier yan |an,|enk0lliplo| Volgens het Persbureau voor he bleken, dat een versnelde overdracht van Nieuw-Guinea voor de Indone- j siërs geen voorwaarde is voor het herstel van de diplomatieke betrek- kingen met Nederland. 1 Wie de reis van de delegatie be- I taalt? j Wajoi: „Waarom vraagt u dat? Vindt u dat belangrijk?". Dit had hij ook geantwoord bij j vragen, die opheldering moesten ge- I ven over de mate. waarin de delega tie als representatief voor de Papoea bevolking moet worden geacht. Hij slaagde er echter niet in het wantrouwen weg te nemen. Zijn enige tegenargument: „Waren Nicolaas Jouwe en Kaisiepo dan wel representatief voor de Papoea's?". inwoners van Hollywood kwamen om i het leven. Voorts is een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op Midden-Oosten heeft vice-presidentj Groenland neergestort: twee van de I Abdel Rahman el Baidani van JeG vijf inzittenden kwamen om het men verklaard, dat Saoedi-Arabia leven De drie anderen zijn door een Jordanië, Israël en het Britse prw( tectoraat Beihan een militair verdras gesloten hebben, om „de wil van he(j Jemenitische volk te breken". De bondgenoten hadden de hulde van Britse militaire deskundigen in-li geroepen en zware en lichte wapent in Engeland en België gekocht. Dezf. wapens werden nu door Britse maat] schappijen via Israël naar Ammam gebracht. De Britten, zo zou de viceï hefschroefvliegtuig opgepikt. De kerk zend! kerstgroet in „De Open Deur" 1 De redactie van „De Open Deur" I het orgaau van de Ned. Hervorm- j de en tic Evangelisch Lutherse Kerk, heeft van haar kerstnummer drukken, die door duizenden vrijwilligers president verklaard hebben, smok ■ordt uitgereikt als een kerstgroet kelen geld en wapens naar Beiha* van de kérk aan de velen die van en hebben een Israëlisch bataljor.f haar vervreemd zijn gevormd door Jemenitische jodef De inhoud van dit fraai uitgevoer- die in Israël wonen, in staat gestel® de blad, staat geheel in het teken om via Beihan Jemen binnen i van het naderende kêrstfeest. 1 dringen. Gloedvolle tweeds, moderne Shetlands, Schotse ruiten, pled de poules, rijke jacquards... Deze magnifieke sortering, die Gerzon bijzonder voordelig heeft Ingekocht, wordt slechts enkele dagen tegen fantastisch lage prijs in de verkoop gebracht. Normaal 7.90 tot 12.90 per meter, als speciale aanbieding: I30-I40 breed JufF uw Modehuls kunnen geplaatst worden voor aluminium carr. en autobusafwerking. Tevens LEERLINGEN en HALFWAS. Goede sociale voorzieningen. Beloningen met merit-rating. Moderne fabriek by spoor- en bushalte. LAMMENSCHANSWEG 138 LEIDEN Soil, 's avonds van 5.30—6.30 uur. Zaterdags van 9—10 uur. dan 2 ONS MAGERE HAM voor weinig geld 0.78. Bij aankoop van een BRAADKUIKEN of KALKOEN, 1 pakje ROOMBOTER voor 38 CENT. RUNDERLAPPEN, per kg2.50 Prima RUNDERLAPPEN, per 500 gram 148 GEHAKT h.o.h., per 500 gram 1-38 Bij aankoop van 750 gram gehakt: 1 pakje MARGARINE of 250 gr. VET voor 10 CENT. 5 halen, 4 betalen 5 pakjes MARGARINE voor 1 SLAGERSKOFFIE, per '2 pond Dit alleen bjj Noordeinde 37 Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel „cilinder-ondervoe ding", veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex Platinum N voorkomt „cilinder-ondervoeding", geeft maximum kracht. Elk benzine/lucht mengsel bevat lichte en zware benzine- frakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste oktaanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-onder voeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. De Methyl In Caltex Platinum N zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitgeba lanceerde samenstelling. De ..cilinder-ondervoeding" is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rendement, zijn maximum aan kracht. Ook u zult ontdekken: uw auto kan béter met Caltex Platii.um N met Methyl

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 10