LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Voorzichtigheid geboden actie voor de bij vissershaven OUD-WETHOUDER DE GEUS OVER DE WON Noordwijkse politie doet het zeer goed Orgelconcert Feike Asma te Sassenlieim Veel hangt af van het particulier initiatief KAMSTEEG'S Vergadering C.H.U. Noord wijk Plannen richten op behoefte, niet op vermeende capaciteit Beantwoordt internationale uitwisseling aan liaar doel? Pleidooi voor Monnikendam II en W van Katwijk in Memorie van Antwoord Ja of nee? originele onderdelen VOORDWIJKSE BEJAARDEN VIEREN VROLIJK FEEST LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 Op de jaarvergadering van de Chr. Hist. Unie afd. Noordwijk hield oud wethouder J. de Geus een belangrijk referaat over de woningbouw, onder het thema „Rond de miljoenste woning". Voor de lands-, provinciale- en gemeentebestuurders is de woningnood een van de meest nijpende problemen, die er na deze oorlog zyn ontstaan, zo merkte de heer De Geus in het begin van zfón voordracht op. In schrille kleuren schetste hy de erbarmelijke woningtoestanden in de vorige eeuw, toen de grote trek ontstond van het platteland naar de industriecentra. Van grote betekenis is geweest de investeringen. Invoering van de Woningwet 1901 Zelden zal een sociale wet zo ingrij pende verbeteringen hebben veroor zaakt ir het levenspatroon van een volk Veel goede woningen zijn in de eerste veertig jaren van deze eeuw gereed gekomen, alhoewel er in 1940 ook nog een zeer groot aantal slechte woningen waren, die tot heden nog veel zorg baren. Spr gaf aan de hand van cijfers aan hoe op 1 mei 1940 Nederland een overschot had van 40.000 woningen en dat er 80.000 huizen leeg stonden. Deze overvloed van woningen was in feite slechts schijn, daar vele men sen crisisjaren achter de rug hadden en de financiële weerstand van de arbeiders volledig was verdwenen, zo dat zij geen animo hadden, dan wel niet in staat waren een goede wo ning te betrekken. Was er welvaart geweest als thans, dan zou er ook in die tijd reeds een belangrijk woningtekort zijn ont staan. want door de betere sociale voorzieningen is de vraag naar een eigen gcede woning enorm toegeno men. In de oorlogsjaren ontstond door beschadiging, verwoesting en geringe produktie eén tekort van 100.000 wo ningen Daar ons volk na de aan slag zich volledig wijdde aan weder opbouw van de industrie en het her stel van de beschadigde huizen, ge raakte dt woningbouw eerst in 1948 op gang. Zo kwam het dat er in 1949 een tekort was van een kwart miljoen huizen. Te weinig steun De heer De Geus gaf verschillende cijfers over de ontwikkeling en de voortgang van de naoorlogse woning bouw. De schatting dat per jaar 20.000 woningen zouden overblijven om de achterstand in te halen, acht te hU te optimistisch. Als wij op de tegenwoordige weg voortgaan zal het aanmerkelijk langer duren dan 1965 vooi het woningtekort in Nederland zal ziin opgeheven. Spr. had het ge voel. dat de bouwnijverheid te veel met regelingen en te weinig met daadwerkelijke steun door de over heid Is tegemoetgetreden. De gemeentebesturen zijn de enige instanties die kunnen zorgen en ook dienen te zorgen voor voldoende bouwrijpe grond. Voor de komende tien jaar schat men nog 50.000 hec taren nodig te hebben voor stads en dorpsuitbreidingen. Op een areaal van ruim drie miljoen hectaren is dit minder dan 2 zodat bij intensie- \er gebruik van de grond dit lande lijk gezien geen onoverkomelijk be zwaar zal zijn. Belangrijk was de visie van de heer Be Geus op de woningbouw zelf. Tot- nutoe stelde de regering het aantal te bouwen woningen voor een jaar vast verdeeld in 35.000 woningwetwo ningen. 35.000 premiewoningen en 20 000 woningen in de vrije sector. Iedere gemeente kreeg hiervan een kleine hoeveelheid toegewezen. Het gevolg was. dat praktisch iedere ge meente in Nederland een architect diende aan te stellen, die een plan moest maken voor de door de ge meente of een woningbouwvereniging te stichten woningwetwoningen en oan te trachten deze huizen door een bouwe.- tegen een door het ministerie vastgestelde onberekenbare curve- prijs te laten bouwen De premie woningen werden verdeeld over één of meer bouwers. Produktie opvoeren Op deze manier kan van planning over meerdere jaren en coördinatie in de bouwindustrie geen sprake zijn. Dit moet leiden tot enorme verspil lingen aan produktiecapaciteit. De bouwondernemer zal tegen aanmer kelijk lagere prijzen dan thans het geval is kunnen bouwen, ais hij kan rekenen op langdurige contracten, waardoor hy in staat is met dure arbeidsbesparende bouwmethodes toe te passen. Tevens wordt daardoor een belangrijk hoge re jaarproduktie verkregen. Het kwam spr. onwaarschijnlijk toe. dat de bouwindustrie in tegen stelling tot de andere bedrijfstakken in deze tijd van hoog-technisch kun nen niet in staat zou zijn aan de vraag te voldoen. De heei De Geus kwam tot de con clusie, dat het noodzakelijk zal zijn, dat er behoorlijke plannen worden gemaakt door regering en bouwnij verheid tezamen om tot een zo hoog mogelijke produktie te komen. Deze plannen zullen dan moeten worden afgestemd op de behoefte en niet op de vermeend aanwezige capaciteit, welke immers, zoals in elke industrie voor uitbreiding vatbaar Ls. Hetzelfde zal ook van belang zijn voor de toeleveringsbedrijven, zoals b.v de steen- en dakpannenindustrie, voor wie het eveneens onmogelijk is voor dc nodige uitbreiding grote in vesteringen te doen als niet vast staat wat de jaarlijkse behoefte in de toe komst zal zijn. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de volkshuisvesting niet 'anger een politiek spel zou blijven, hetgeen tot nog toe steeds de volks kracht had ondermijnd. Op dit referaat ontstond een le vendige gedachtenwisseling, waar bij o.m. naar voren kwam. dat de arbeidende bevolking zeker wat over heeft voer een goede woning, mits zijn inkomen zodanig is. dat hij de nuur betalen kan. De bestuursleden J. H. de Raad. ,T de Bruin en E. van Drongelen werden herbenoemd. In de vacature van de heer J. K. de Vries, die aftrad als voorzitter, werd de heer J. de Geus benoemd. De vergadering betuigde verder haar instemming met een schrijven van de CHU en AR te Velsen met betrekking tot het samengaan der grote protestants-christelijke par tijen. nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.l Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Q Qrt Slechts UtVll Vele Esso-dea!ers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: MET ESSO BENT U BETER UIT! Kahvijkse raadsleden vragen zicli af Voor het onderhouden van inter- i ficiële bezoeken van dit jaar, voors- nationale gemeentecontacten is inde hands niet op het programma: het Katwijkse gemeentebegroting een be- accent valt thans in de eerste plaats drag van f 1000,- uitgetrokken, voor- op de ingezetenen van beide plaat- namelijk om de uitwisseling van sen. Het is B. en W. bekend dat men schoolkinderen met Lowestoft moge lijk te maken. Enkele raadsleden zijn met de dit jaar toegepaste en voor 1963 aangekondigde vorm van uit wisseling helemaal niet gelukkig, te meer nu uit de toelichting is geble ken dat de uitwisselingskosten geheel voor eigen rekening zullen komen. Het gevolg hiervan zal zyn dat al leen kinderen van draagkrachtige ouders hieraan zullen kunnen mee doen. Volleyhal in de Bollenstreek i. te Lowestoft met enthousiasme Een aantal leden verzoekt de mo gelijkheid tot het toekennen van een tegemoetkoming in de kosten in die gevallen, waarin daartoe aanleiding bestaat, in overweging te nemen. Een aantal andere leden vraagt of het op deze post geraamde bedrag nodig is om voor enkele personen de móge lijkheid te scheppen om op kosten van de gemeente naar Lowestoft te gaan. Indien dat zo is stellen zij voor het geraamde bedrag volledig af te voeren. Duurzame band De bedoeling van de uitwisseling is, aldus antwoorden B. en W., de ves tiging van een duurzame band, in het kader van de internationale en met name van de Europese toenade ring tussen de burgerij van Lowestoft en die van Katwijk. Bij de op 25 april 1962 te Lowestoft en 6 september 1962 te Katwijk gehouden besprekingen omtrent de wijze waarop de „twin ning" dient te worden gerealiseerd, waren alle aanwezigen unaniem van opvatting dat moest worden begon nen, voorlopig op niet te grote schaal, met groepen u.l.o.-leerlingen met één of enkele onderwijzers, die over en weer bij de resp. families gaan loge ren. De veronderstelling dat dit al leen iets voor kinderen van draag krachtige ouders zou zijn, wijzen B. en W. met klem van de hand. Dat de uitwisselingskosten in principe voor rekening van de betrokkenen zullen komen wil zeker niet zeggen dat dit als voorwaarde is gesteld. Voor wie de kosten omdat men bij elkaar lo geert zullen dit uitsluitend reiskos ten zijn bezwaarlijk zijn, zal daar in, op discrete wijze, een tegemoet koming behoren te worden verleend. Mede hiervoor is de post van f 1000,- opgevoerd. Geen officiële bezoeken Een nieuw bezoek van een delega tie van het gemeentebestuur aan Lowestoft staat, na de wederkerige of- We hadden voor een orgelconcert van Feike Asma, in de Geref. Kerk van Sassenheim. groter belangstelling verwacht. Toch ontbrak de programma-blikvanger Jan Zwart allerminst, die met vier Adventszangen aan de kop stond en achteraan met frag menten uit .de beide Kerstsuites plus bijbehorende samenzang. voortvarendheid met de voorberei ding van het scholiercnbezoek bezig is en naar de overtuiging van het college moet het Katwijk tot eer zijn, nu de raad tot het contact heeft be sloten. ook van zijn kant alles in het werk te stellen dit tot een succes te maken. Slaagt het experiment, dan zal er ongetwijfeld ook voor andere groepen van de bevolking en voor het bedrijfsleven alle ruimte zijn initia tieven te ontwikkelen en zelf con tacten te leggen. De volleybalcompetitie van de af deling Bollenstreek van de NeVoBo iis nu bijna voor de helft afgewerkt 1 De strijd in de herenafdeling zal dit I seizoen wel bijzonder spannend wor den. Niet minder dan 4 ploegen klas seerden zich als ernstige titelkandi daten, t.w: MSV 2. KVC 3, PTT en NPSV. Van deze 4 teams heeft de Noordwijkse Politie Sportvereniging op het ogenblik de beste papieren. NPSV komt dit jaar wel bijzonder sterk voor de dag en wist zelfs liet vii sterke MSV 2 in een uitstekende eJj wedstrijd een 3-1 nederlaag toe te brengen. KVC 3. de kampioen van vorig jaar, bevindt zich ook thans weer in de kopgroep. PTT uit Lisse is vooral in haar thuiswedstrijden een geduchte tegenstander. Opvallend zijn verder ook de goede resultaten van het Warmondse WVC, dat be langrijk aan kracht heeft gewonnen en thans de eervolle vijfde plaats bezet. KVC 4, Willibrord en MSV 4 vormen de staartgroep. De stand in de herenafdeling luidt als volgt: MSV 2 8-13. KVC 3 8-12, PTT 8-12 NPSV 6-11, WVC 7-8. MSV 3 7-6. NVC 7-6, KVC 4 7-3, Willibrord 7-3, MSV 8-0. In de dames afdeling voert net sterke NVC de ranglijst aan. Hier trekken de zeer goede prestaties van RFD de aandacht. Kampioene DIO behoort ook nu weer tot de titelkan didaten, al spelen deze Noordwijkse dames niet in de glanzende vorm van het vorig jaar. De stana luidt hier: NVC 6 6-11, RFD 6-9; DIO 6-9. SIOS 6-8. MSV 1 6-6. PTT 7-5. MSV 3 6-4, MSV 2 6-2, KVC 4 7-2. it i 1 *1 riode van 1961. Zo werd ook opdracht V cd nieuwbouw lil gegeven voor de bouw van een treiler KATWIJK Voor Kef Dcrp Het kassaldo van de enige Jaren geleden opgeheven Geitenfokvereni- ging VIOS. dat ruim f 50.- bedroeg, is door het voormalige bestuur over gemaakt aan de actie „Open het Dorp". Spaanse vloot In het begin van 1962 werd In Spanje een nieuwe wet van kracht, met betrekking tot de reorganisatie van de nationale vissersvloot. Deze wet, waarvan het voorstel dateert van 23 december 1961, voorziet In hoofdzaak in het verlenen van cre- dieten op lange termijn tegen een lage renté. Deze wetgeving moet toe laten nieuwbouw plannen uit te wer ken en de verouderde eenheden te vervangen door moderne treilers. In Juni van dit jaar heeft de Spaanse regering de cijfers voor de jaren 1962 en 1963 gepubliceerd. Voor het jaar 1962 zal dit cijfer circa f 20 miljoen en in 1963 f 25 miljoen be dragen. Totaal f 45 miljoen. Het grootste deel zal bestemd zijn voor de bouw van treilers. Het ove rige deel is bestemd voor de tonij- ncnvangers. Het schijnt dat bij de bouw van vaartuigen kleiner dan 50 ton de kredieten het gunstigst zijn. Zo zijn de credieten bij de bouw van een tonijnenjager minder dan by kleine treilers. Niettegenstaande deze enkele on volmaaktheden heeft de nieuwe wet een heilzame uitwerking gehad ge durende het eerste halfjaar. Er wer den In deze periode niet minder dan 39 nieuwe visseryeenheden besteld bij Spaanse scheepsbouwwerven, te genover 5 eenheden in dezelfde pe- De gemeenteraad van Katwijk zal dinsdagmiddag a.s. om twee uur bijeen komen voor de openbare behandeling van de gemeen tebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1963. Zoals gebruikelijk is hieraan voorafgegaan een onderzoek in de afdelingen van de raad. In een dit jaar wel zeer uitvoerige me morie van antwoord dienen B. en W. van repliek op de vele vragen, die tijdens het afdelingsonderzoek door de raadsleden zijn gesteld. Binnen dit raam stonden twee wer ken zonder adventskarakter: Bach's Toccata et Fuga in d en Handel's 10de Concerto in d. Verder, wél be trekking hebbend op het kerstgebeu ren: „Nun komm' der Heiden Hei land" en ..In dulci Jubilo" van Bach, de 10de Noël van Daquin en „Tema con Variazioni" van Marinus Mon nikendam. Bedoelde Zwart-jes moeten we de liefhebber gunnen. We volstaan met de opmerking, dat zy in muzikale waarde geen stand kunnen houden naast de overige composities van het programma. Die „overige composi ties" vormden tezamen echter een prachtprogramma en goeddeels kwam eveneens 'n daarby passende pracht- vertolking te voorschyn. Niet in Bach's Fuga. D.w.z. voor de een niet. maar voor de ander misschien juist wel. De toegepaste al te gevarieerde registratie is o i. tegen de ceesteiyke strekking van het werk en betekende een beetje show in de erg opzichtige metrische stoten en in een aantal popperige effecten geac centueerd door de voortdurende stac cato's in de lichtere periodes. Maar verveeld heeft deze presentatie be slist niemand. Met „In dulci Jubilo" begon het cimbelende en schalmeiende feest, er eventueel wel genoeg ruimte voor j I de haven beschikbaar is. Er moet na het goed daarmee contrasterende. name,iJk ook plaats li|n voor de hij- maar nog dood-ernetige koraa voor- behorende outillage. De indruk be- spel „Der Heiden He,land Het ver- I sta.|t dal B c„ w zich teïee, bHnd leifleluke eerste Allegro van Handel s staren de bpstilande plannen. In- concert. kort daarna aan de beurt, d|e„ dc?H nlpt 8ereaiiseerd kunnen is vanouds een feestelijke toegift ge- „orden kan de aandacht beter w»r- W vtf u P i Asma-programma s. ,],,n krn-I np een verbetering van Uiteraard staat de vissershaven weer in het middelpunt van de be langstelling. Eén raadslid acht het voor de ontwikkeling van dc ge meente van groot belang, dat einde lijk eens afgerekend wordt met de vraag of er nu wel of niet een vis- vershaven komt. Een groot deel van de uitbreidingsmogelykheid van de gemeente is thans gereserveerd voor een vissershaven. Eventuele andere moeiiykheden moeten daarom blij ven rusten. Wellicht verdient het aanbeveling de totstandkoming van de nieuwe regering af te wachten, met het oog op de mogelijkheid dat een nieuwe minister een andere kyk op de zaak zal hebben. Doch daarna zal eventueel de gedachte aan een haven op zy moeten worden gezet en een ander plan moeten worden ge maakt. Sommige leden zyn van oor deel dat, wanneer er niet meer wordt gedaan om te komen tot stichting van een haven dan enkele malen vergaderen met de zeehavencommis sie, het hiervoor geraamde bedrag van f 800,evengoed kan worden particuliere bron. veronderstelden afgevoerd. Een lid vraagt zich af of B en yy Schevenlngen gerealiseerd zullen zijn laat zich thans nog niet voorspellen. In de rüksbegroting voor 1963 is voor Schevenlngen althans geen na der krediet opgenomen. Uit deze gang van zaken blijkt wel duidelijk hoe moeilijk de positie van Katwijk in deze is. Literaard kan getracht worden op korte termijn een nieuwe uitspraak van de regering uit te lok ken. doch het kost weinig moeite te voorspellen hoe in deze de uitslag zou zyn. Dat steeds voor ogen hou dende wordt bij voortduring ge tracht op omzichtige wijze een beter klimaat te scheppen voor het Kat wijkse project. PARTICULIER INITIATIEF Dit scheen zich aanvankelijk voor te doen door het optreden van de Vereniging van Schippers-Eigenaren, welke vereniging een lofwaardig ini tiatief ontplooide. Later werd de be hartiging van deze aangelegenheid overgedragen aan den N.V. Maat schappij tot Oprichting en Exploi tatie van de Zeehavenbedrijven te Katwijk. Omdat de regering niet on gevoelig scheen voor initiatieven uit de aanvankeiyk door de N.V. op eigen kracht ten toon gespreide ac tiviteiten leverden geen aanwijsbaar succes op. IN EEN SLOP Zelfs moet gezegd worden dat de N.V. tenslotte in een slop is geraakt. Sinds kort is echter een nieuw as pect ontstaan. De N.V. blijkt thans, via enige kapitaalkrachtige aandeel houders, gesaneerd te zyn. Met de N.V. in nieuwe gedaante is reeds overleg gepleegd en daarbij is de toe zegging verkregen dat op korte ter mijn meer gedetailleerde plannen, kostenbegroting en exploitatieopzet ter beoordeling zullen worden voor gelegd. Als gevolg van deze nieuwe ontwikkeling menen B. en W. hun oordeel over de huidige situatie en mede hun antwoord op de vraag of wel voldoende terreinen beschikbaar zijn te moeten opschorten. Zodra omtrent de nieuwe opzet meer licht is verkregen zal zowel met de Stich tingscommissie „Zeehaven Katwyk" als met de vissershavencommissie overleg worden gepleegd. Ten aan zien van de laatstgenoemde commis sie merken B. en \V. op dat, als uit vloeisel van de taakverdeling binnen het college. het voorzitterschap wordt bekleed door wethouder mr. J. van der Plas. tevens lid van de Stichtingscommissie. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V, Centraal-Magazijn Geversstraat 21. GEOPEND (ook zaterdags) van 7.30 tot 17.30 We hoorden de concertgever, die zo tussendoor z'n eigen „kunstregelen" heeft allerhandigst partij trekken van de hoge en lichtvoetige mogelyk- heden in het mooie orgel voorhan den, maar persoonlijk leek ons hier j van eniec kleurverbrokkeling sprake en bij uitzondering lag ook de cadans op sommige plekken niet vast. Daquin's Noël werd een meester stukje van vertolkingskunst met raf- finementen, die gaan konden tot ge suggereerd vogelgekwetter toe. Uit stekend sloten Monnikendam's Varia- ties „per la notte di natoli" („Voor de nacht der geboorte") daarby aan. Hierin li de geest oud en de klank oud-nieuw en wordt de sfeer van ta ferelen uit de kerstnacht uiterst boeiend en vernuftig in kleur klank gebracht. de wegverbindingen (o.a. de kust weg) met IJmuiden. Tenslotte drin gen enkele leden er op aan met de gemeenteiyke vissershavencommis sie nauw contact te houden en deze commissie tot groter activiteit aan te sporen. Zy geven B. en W. in overweging het voozitterschap van deze commissie te doen bekleden door de wethouders voor midden standszaken, de heer H. Haasnoot. AFWIJZEND STANDPUNT In hun antwoord op deze vragen wyzen B. en W. er op dat toch alge meen bekend ls dat de regering des tijds een afwijzend standpunt heeft ingenomen. Tenslotte ls aan het Scheveningen havenplan prioriteit gegeven. De acties van Scheveningen en Katwyk stammen uit ongeveer Eindelyk was het weer zover. We kenlang hadden de Noordwykse be jaarden al uitgezien naar hun tra ditionele Sinterklaasfeest, een van de hoogtepunten van het jaar. dat deze keer vanwege het overlijden van Ko ningin Wilhelmina moest worden uit- dat wellicht langs de weg gesteld, van de N.V. het beoogde doel dirh- j Sint had inmiddels weer warmere terby gebracht zou kunnen worden, streken opgezocht en daarom werd Jammer genoeg ls dit contact, on- nu een jaarfeest gevierd, zo deelde danks een en andermaal bewezen mevrouw Crama mede, toen zy de goede wil, op niets uitgelopen. Ook honderden bejaarden namens het da mescomité hartelyk begroette. I Het feest in „Royal" zou evenwel V A TW71 Ik" no? moo'er en nog meer ver- a/W W//A rassingen dan anders gevierd worden. Verpleegster in ambulance-auto Er waren heel veel zieke mensen, aldus mevrouw Crama, maar deze zouden naar gewoonte allen hun pak je thuis bezorgd krygen. Ook de oude Noordwijkers in de rusthuizen en zie- De vraag op welke wyze een spoe- kenhuizen in de omgeving, onder wie iMuvotv ,IiWOl u<Jfv w dige hulp aan slachtoffers van ver- Noordwyks oudste inwoonster, zouden i ^n^gezrahTraw'^rTandere^Dianist" keers- cn andere ongevallen kan niet vergeten worden I 6 1 In het byzonder noemde zy de marktkooplieden. Een van hen was direct aan de slag gegaan om gratis stroopwafels voor de Noordwijkse be jaarden te bakken. Alle bezoekers kregen er een by de koffie. De fruitzaken hadden de dames van het comité rykelyk voorzien van fruit, dat bemerkten de bejaarden wel aan de pakjes, die ze mee naar huis kregen. En verder was er een schat van pry zen voor de grote ver loting, die een spannend element op de feestavond bracht. Door het uitstel dreigde de organi satie wel eens spaak te lopen. De heer Peeters moest met zijn koor verstek geven, maar na wat smok kelbriefjes naar de heer Crama. had zy deze bereid gevonden een dans- show te geven met de jongens en meisjes uit de vierde en vyfde klas van de openbare school. En op het laatste moment moest ook nog wor- worden verzekerd, hebben B. en W. van Katwyk reeds in beraad geno men. Ter zake is een enquête inge steld bij een aantal gemeentebestu ren. De grote moeilykheid ligt voor al ln de mogelykheid om onder alle omstandigheden op zeer korte ter- Fantastisch was de medewerking, j De dames hadden dus niet stil ge- die de dames van alle zyden uit de ze ten en mevrouw Crama hoopte, dat Noordwykse burgery hadden onder- I dit jaarfeest, voor alle bejaarden een vonden. lichtpuntje zou zyn ln deze donke- De directie van „Royal", de heer j re dagen. Alders, had weer spontaan zyn zaal Onder luid applaus maakte zy be- beschikbaar gesteld en de fa _Beuk kend. dat de Noordwijkse toneelver- van meer dan 1000 ton bruto. Dit schip zal een laadvermogen hebben van 600 ton en zal voortgestuwd worden door een MWM motor van 2000 pk. Het zal een snelheid krygen van 14 myl. De overige 38 schepen hebben een bruto tonnage van 7922 ton en een globaal laadvermogen van 7237 ton. Engeland iets lagere vangsten Hoewel de vangsten dit Jaar lager waren dan vorig Jaar, hadden de En gelse vissers toch nog een goed sei zoen gedurende de maanden oktober en november, dank zy de hoge prij- zen. In deze 2 maanden werd in totaal 41.407 cran haring (1 cran 3 kis ten) voor een waarde van 378.090 aangevoerd tegen 58.527 cran voor 310.650 in het zelfde seizoen van 1961. Dit Jaar was de gemiddelde prys dus iets meer dan 9 per cran. Dit pryspeil komt overeen met de onze die in die tyd gemiddeld f30 per kist bedroeg. Onze haring werd aangevoerd in de visseryhavens Lowestoft en Jar- mouth. In beide plaatsen ongeveer evenveel. In Het Kanaal hebben de Engelse vissers veel last ondervonden van de voor anker liggende buitenlandse treilers. Vorige week was er goede haring vangst in de Schotse wateren, naby Storneway. Veel van deze haring werd aangekocht door kopers van het Continent (o.a. Nederland). myn over een arts te beschikken. De zorgde voor autobussen om de Zeeërs eniging „Louis Bouwmeester" op don- KATWIJK Brandstichting bij moeder tlinis In de nacht van 16 op 17 augustus was een 36-Jarige visser in Katwyk aan Zee by de woning van zyn moe der gekomen met wie hy onenigheid had in verband met bepaalde huwe- lykskwesties. De man had aangekon digd dat hy het huis in brand zou steken en begon daar alvast mee, door de gordynen voor de ramen in de voorkamer ln brand te zetten. De moeder vluchtte in nachtgewaad het huis uit. Wegens poging tot brandstichting had de man zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Hy be kende de feiten. Zodra de gordynen gingen branden, had hy die echter weer weten te doven. „Het zien van de vlammen bracht hem waarschyn- ïyk weer tot zyn positieven", veron derstelde de officier van Justitie. Overigens speelde de drank een be- langryke rol in het leven van ver dachte. De officier van Justitie ver klaarde te hebben overwogen om voorwaardeiyk ter beschikking stel len van de regering te eisen tegen verdachte, doch wilde nu verdachte inmiddels ls getrouwd en beterschap heeft beloofd nog volstaan met 9 maanden gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardeiyk met proef- tyd van 3 Jaar. Uitspraak op 27 de cember. KATWIJK AAN ZEB Collecte voor de diaconie De grote Jaariykse collecte voor de diaconie van de Ned. Herv. Gemeente langs de huizen, wordt as. maandag morgen, 17 december, gehouden. Zaterdagmiddag 2.30 uur speelt Katwyk I een competltiewedstryd tegen Lisser Boys I. Het bestuur van de voetbalver. Katwyk heeft besloten de gehele opbrengst van de ent ree's aan de actie „Open het Dorp" af te staan Ook leden en donateurs heb ben deze middag geen vrije toegang. Kerstwijdingsavond vrouwenbijbeluurtje In de Oranjezaal van het Jeugd huis werd gisteren een kerstwydings- avond gehouden voor de dames van het „Vrouwen-bybeluurtje", welke onder leiding stond van ds. D. Bou- man. Na de opening hield ds. Bou- man een kerstmeditatie Hierna bracht het dameskoor onder leiding van mevrouw Buskop enkele liederen tengehore. Mejuffrouw Klelnhout de clameerde vervolgens enkele kerst liederen. Na de pauze kregen de dames een kerstverhaal te horen dat werd voorgedragen door Rinske Bouman. Na de zang van het dameskoor bracht mej. Klelnhout haar tweede kerstdeclamatie. Tenslotte werden ge- zameniyk nog enkele kersliederen ge zongen suggestie om tot instelling van een volledige GGD over te gaan zullen B en W overwegen. Zy achten dit een zo kostbare voorziening, dat een HP^Hi grondige bezinning daarop noodza- Asma is in buitenlandse tournees dezelfde tyd. Ondanks hardnekkig I keiyk is Bij het beraad van B. en als pleitbezorger voor Monnikendam, volhouden bleek de regering een en W zal ook worden betrokken de mo- zowel als voor Hendrik Andriessen. andermaal niet of weinig geneigd geiykheid om de ambulance-auto's te 1 en in hen eerde zy velen, die met en meisjes, die dansen uitvoerden opgetreden en daarmee heeft hy wél voor de vissershaven kredieten aan bemannen met een verpleger of ver- giften en gaven in natura een bij- van de laatste zestig Jaar en e«n gedaan. te vragen. Wanneer de plannen van pleegster. drage aan dit feest hadden geleverd oogstdans uit Israël Met groot i- te verroeren. derdag 10 januari a.s. in Lido voor De bejaarden applaudisseerden aan alle Noordwykse bejaarden een uit een stuk door Want ook de bakkers voering zou geven van „Potasch en waren vorstelyk voor de dag geko- Perlemoer men. Mevr. Crama noemde de heren Het feest is een groot succes ge- F. N. de Witt en J. Wanninkhof, die worden Bijzonder veel by ral oogst zo royaal voor koek hadden gezorgd te de heer Crama met zyn jongens thouslasme heeft de Jeugd dit feest van de bejaarden opgeluisterd Ook van het optreden van het Trio Kleinkunst uit Amsterdam heeft men byzonder genoten. Een geva rieerd programma van schetsjes, zang en spel. werd vlot afgewerkt. Het was kunst van de gezelligste soort. Vooral het letterspel „de kapstok" wekte de lachlust op. Kees van der Togt begeleidde uit stekend aan de piano. Tydens de pauze speelde hy met veel succes liedjes uit de oude doos. Aan het einde van deze beslaagde feestavond gingen allen met een tas vjI lekkers en geschenken naar huls.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9