Leiden mag 475 woningen bouwen - 550 in 1962 h Mm® MARGRIET is véél gezelliger! Provincie moet het in 1963 met \700 woningen minder stellen Particulieren gaan verkeer controleren yermistjongetje verdronken hoort er toch óók bij! waardebon WONINGTOEWIJZING 1963 Leiden brengt grootste offer Weense studenten betogen tegen #/cultuurverval Verdeling womngcontingent Gero-cassette 'bpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 december 1962 Tweede blad no. 30833 Aan alle spanning rond de verdwij ning van de 10-jarige Jacobus NieuwpooTt is hedennacht een einde gekomen: het ventje blijkt verdronken te zijn. Het Is aan het Initiatief en de ac tiviteit van de bewoners van het Jan van Riebeeckhof te danken, dat het stoffelijk overschot van de jongen thans is gevonden. Nadat j nien in de afgelopen dagen de ge- hele omgeving reeds had afgezocht, i is men gisteravond om circa half- r.egen weer gaan dreggen ln de Herensingel ter hoogte van de ko- lenlosplaats van de heer Wijntjes. Vanuit een ter plaatse liggende woonark en onder het schijnsel van vele autolampen is men enkele uren aan het dreggen geweest, terwijl ook erJbele personen zich langs de wal- kant te water begaven. Hedennacht I om kwart over één heeft men het 6toffelijk overschot van de jongen gevonden. De politie is toen van een en ander op de hoogte gesteld, waar na de G.G. en GD. het stoffelijk overschot naar het Acad. Ziekenhuis heeft overgebracht. Ubent jong van hart en een vrouw van deze tijd. U houdt van gezel ligheid maar weet bovendien van aanpakken: dan past MARGRIET precies bij U. Maar dat wist U immers, want U kende MAR GRIET al! Waarom maakt U het zich dan niet gemakkelijk en laat dat gezellige blad iedere week bij U thuis bezorgen? Dat doen zovele andere vrouwen ook. En U hoort er toch óók bij! Uniek welkomstgeschenk! U zag het al zo vaak staan bij uw vriendinnen, dat prachtige MAR GRIET-JUBILEUMBOEK - meer dan 600 pagina's dik - met ruim vijf tig novelles en korte verhalen van 's werelds beroemdste schrijvers. Nu kunt óók U dit kostbare boek krijgen. GRATIS! Als U zich nu op MARGRIET abonneert. Maar deze aanbieding geldt slechts tot en met 31 december 1962. Vul daarom direkt de waardebon ln voor dit uniek geschenk. r M UK -U5 55 5^ d b c BS ftp ai ir i C T. E C 3 4) C M O a a o. c h x w 3 5 -•O -a-**************** Om U er aan te herinneren: Voor 1963 zijn ln de provincie Zuid-Holland de volgende jaar te bouwen woningen verdeeld. Gistermiddag heeft gedeputeerde D. van der j Kwaak in het Provinciehuis te Den Haag de toewijzing van woningwet- en premiewoningen j aan iedere gemeente bekend gemaakt. Vooraf I wees hij er op, dat de provincie voor het komen- In de gemeenten van ons verschijningsgebicd moet Leiden het grootste offer brengen. In totaal kreeg de Sleutelstad een toewijzing van 475 wonin- 1 gen (voor 1962 550 woningen). Met dit aantal valt Leiden weer terug op het peil van 1961, toen eveneens 475 woningen werden toegewezen. Het aan tal te bouwen woningwetwoningen werd teruggebracht van 350 op 300 en dat van woningen in de premie-sector van 200 op 175. Als pleister op de wonde doch het is een zeer kleine pleister geldt, dat aan Leiden voor het volgend jaar de verplichting wordt gesteld om maar 25 krotwoningen op te ruimen. Dit jaar waren dat er 100. de jaar in totaal 1.700 woningen minder had te verdelen, t.w. 510 premiewoningen en 1260 in de vrije sector. Daarentegen werd de provinciale toewijzing van woningwetwoningen met 70 ver meerderd. Werden in dit jaar aan de gemeenten in totaal 19.300 toewijzingen verstrekt, voor 1963 zijn dit er maar 17.600. De overige gemeenten, welke in de winst" delen zijn Alphen a. d. Rijn 'met 10 woningen). Wassenaar (8). Leinluiden en Warmond (6). Voor hout (5), Koudekerk a. d. Rijn (4). Noordw ijkerhout en Hazerswoude (3). Woubrugge en Zoeterwoude (2) Geen wijziging onderging de toe wijzing voor Boskoop, Hillegom en Oegstgeest. Daarnaast kunnen alle gemeen ten dus ook de hier niet genoem de aanspraak maken op een klein aantal nog in reserve gehouden wo ningen. Lisse spaart Op verzoek van het gemeentebe stuur van Lisse is aan deze gemeen te voor 1963 geen toewijzing ver leend. In 1964 zal van deze gemeen te. met het oog op een uitbreidings plan. in één keer een toewijzing voor de jaren 1963, 1964 en 1965 worden verstrekt. Ook dit jaar. zo deelde de heer Van der Kwaak mede. hebben G.S. ra overleg met de hoofdingenieur- directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Zuid-Holland bij de verdeling van het contingent woningwet woningen en de spreiding van het contingent premiewoningen voor het komende ïaar rekening ge houden met dezelfde factoren als in het jaar 1962, t.w 1. de vervanging van krot- en noodwoningen: 2. het inlopen van het woningtekort en 3 he: opvangen van de bevolkingsaan was. Woningwetwoningen Voorts hebben G.S. besloten voors hands geen contingent woningwet woningen toe te wijzen aan die ge meenten. die na toepassing van bo venstaande overwegingen op de bouw van ten hoogste 7 woningwetwonin gen aanspraak zouden kunnen ma ken. Voor deze gemeenten hebben zij een reserve van plm. 350 woningen a ar, gehouden De betreffende ge meentebesturen kunnen schrif telijk verzoeken om voor toewijzing van een aantal woningen uit deze reserve in aanmerking te komen. Zij zullen daarbij dienen aan te tonen, dat in hun gemeente een urgente be hoefte aan woningwetwoningen en een reële mogelijkheid tot de bouw daarvan aanwezig is. Bouwen in vrije sector Evenmin als voor 1962, aldus de heer Van der Kwaak, acht de minis ter voor 1963 een verdeling van de pan de provincies toegewezen aan tallen ongesubsidieerde woningen 'vrije seotor) volgens een van te vo ren opgemaakt schema, opportuun. De aanvragen om rijksgoedkeuring i-oor de bouw van deze categorie woningen zal in het algemeen over eenkomstig de volgorde van binnen komst worden afgedaan. Om ver schillende redenen, zoals overwegin gen van spreiding, de plaatselijke situatie in de bouwnijverheid, de aantrekkelijkheid van het plan. een Omzetting van de aanvrage uit de gesubsidieerde naar de ongesubsi dieerde seotor e.d. zal echter een be handeling van bepaalde aanvragen bij voorrang mogelijk zijii. Rekord Voorts wees de heer Van der Kwaak er op. dat 1 november jl. in (le provincie 33.465 woningen in aan bouw waren Een record, want in 1961 waren dit er 31.694 Ondanks dit moedgevende cijfer, verwachtte hy niet dat dit jaar meer dan circa 17.500 woningen voor bewoning ge reed komen. Vermoedelijk ligt dat cijfer voor 1963 hoger. Negers boycotten verkiezingen in Zuid-Rhodesië De meeste negers in Zuid-Rhodesië I zijn gisteren na hun werk naar huis gestroomd en hebben de algemene verkiezingen bijna totaal geboycot. De Afrikaanse nationalisten hadden hierop aangedrongen. In de drie voornaamste centra van Salisbury hadden gisteravond slechts 150 ne gers gestemd en uit andere gebieden van de Britse kolonie kwamen eens luidende berichten. De Verenigde derale Party van premier Whitehead had op circa 60.000 stemmen van negers gehoopt. De onafhankelijke kandidaat dr. A. Palley noemde de verkiezingen ..een politieke overwin ning van de Afrikaanse nationalis ten". Premier Whitehead werd ln het district Salisbury-noord herkozen, de minister van Mijnbouw en Openba re Diensten, CyrÜ Hatty, werd door het lid van het Rhodesische Front Wrathall verslagen. Het ziet er naar uit, dat het rechtse Rhodesische Front onder leiding van Winston Field op de overwin ning afstevent. Op het ogenblik is de verdeling van 35 van de 65 zetels bekend. Van deze 35 zetels heeft het Rhodesische Front, dat een politiek van blanke hegemonie voert, er 19 tegen de Verenigde Federale Partij van de huidige premier Sir Edgar Whitehead 15 zetels (Sir Edgar heeft beloofd, direct een Afrikaans minis ter in het kabinet te zullen opnemen en later mogelijk nog meer negers als zijn partij wint). Eén zetel Is voor een partijloze kandidaat. Van I januari af zullen enige honderden particulieren, leden van een nieuwe organisatie, gaan toezien op de naleving van de verkeersre gels. De organisatie die zich „O-ll" noemt heeft donderdag in een pers conferentie mededelingen gedaan over haar actie, waarvoor zij de beschik king heeft over enige honderden streng geselecteerde deelnemers, die allen bonafide en deskundige weg gebruiken: zijn. Dezen zullen elke door hen geconstateerde verkeers overtreding van beslist ernstige aard doorgeven aan de landelijke centra le, die gevestigd is te Voorburg. Het melden gebeurt door middel van in vulkaarten. In de centrale wordt de eerste melding voor kennisgeving aangenomen. Bij een tweede melding binnen twee maanden na de eerste volgt een schriftelijke waarschuwing aan het adres van de verkeersover- rreder, waarbij tevens op de moge lijke funeste gevolgen van zijn da den wordt gewezen. Bij een derde melding, wederom binnen twee maan den. of in zeer ernstige gevallen aan stonds. wordt overgegaan tot minder vriendelijke maatregelen, namelijk tot het cpnemen van contact met de politie. Dc organisatie verwacht, dat van haar actie ook een preventieve werking zal uitgaan, daar de weg gebruiker weet, dat er steeds op hem f elet wordt en niet alleen als er po- itie in de buurt is. Het slagen van deze opzet zal afhangen van de keu- 2 e van de deelnemers en deelneem sters. Ofschoon ln Zuid-Limburg de dichtheid van de deelnemers in het begin het grootst zal zijn, waardoor men daar ook aanstonds het mees te effect zal sorteren, hoopt men de organisatie spoedig uit te bouwen over het hele land me: niet minder dan 5000 deelnemers. De ANWB stelt zich niet achter de organisatie „O-ll", omdat het naar de mening van de ANWB niet aan- j gaat. dat particuliere weggebruikers, zonder enige vooropleiding of ken nis, zich opwerpen als verkeersdes- I kundigen. De ANWB is trouwens pas gisteren officieel op de hoogte ge steld van het bestaan van „O-ll". De Bond stelt nadrukkelijk, dat het wegpiratisme in Nederland slechts zelden voorkomt de meeste fouten komen voort uit onwetendheid. Ook de directie van het Verbond voor Veilig Verkeer deelt mede. in geen enkel opzicht ln de plannen voor het creëren van een dergeiyke organisatie bekend te zijn. Al zal er plaatselijk misschien wel contact zyn, het Verbond steunt de plannen niet. Advertentie CHEMISCH REINIGEN VERVEN i" Leidse Smalfilm Liga Geluid bij amateurfilms Gisteravond hield Joop Pieète voor een groot aantal leden van de Leid se Smalfilm Liga een lezing over ge luid bij amateurfilms. Vooral door het gebruik van de bandrecorder is het tegenwoordig voor de amateur mogelijk zijn films geheel lipsynchroom van eigen geluid te voorzien. Voor die tijd kon hij met be hulp van gramofoonplaten de film van achtergrondmuziek voorzien. Slechts een enkele filmer maakte eigen opnamen, daar het snijden van platen een zeer kostbaar en precies werk is. Dat met een dubbele draai tafel evenwel zeer goede resultaten zyn te bereiken, bewees Emili Timan vorig jaar tijdens zijn filmcursus en in principe wordt vaak nog volgens dezelfde methode gewerkt. Door op name op de band behoeft men ech ter niet steeds weer tijdens de voor stelling in vrijwel donker de naald in de juiste groef te plaatsen, maar kan men rusig net zolang opnieuw beginnen en aanvullen to de band compleet is. beginnen en aanvullen tot de band recorder is evenwel, dat men nu op een eenvoudige manier zijn eigen ge luid kan opnemen. Dat een goede opname, die aan vele eisen moet vol doen niet zo eenvoudig is, bleek gisteravond duidelijk. Na een theo retische Inleiding over de eigen- 1 (Van onze Weense correspondent) Niet alleen de studenten van We nen, maar ook de professoren heb- j ben gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad een protestmars gehou- I den, waardoor het verkeer in de bin- Advertentle CHEMISCHE WASSERIJ Fa. Boekkooi Woningwetwoningen Premiewoningen Voorschoten 14 woningen minder Na Leiden komen Voorscho ten en Waddinxveen er het slechts af. Beide gemeenten mo- Qen in het komende jaar veertien woningen minder bouwen. Dan van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero-specialist. Na-oorlogse woningbouw. De toewijzing is bekend. De ge meentebesturen weten thans weer waar zij voor 1963 aan toe zijn. volgen Nieuwkoop (10). Alke made (10). Rijnsburg (7). Lei derdorp (5). Bodegraven (4). Ter Aar (3) en Sassenheim met één woning. Grotere toewijzing Het is vooral Katwijk, dat bij deze verdeling goed uit de bus is geko- I men. Deze gemeente mag in 1963 in totaal dertig woningen meer bouwen I cian in dit jaar. Noordwijk kan even- I eens tevreden zijn. Voor deze ge meente werd de toewijzing met 18 woningen verhoogd. 1963 1962 1963 1962 Aar (Ter) 16 14 15 20 Alkemade 14 14 25 35 Alphen aan den Rijn 86 76 70 70 Bodegraven 22 21 15 20 Boskoop 18 18 24 24 Hazerswoude 18 15 Hillegom 20 20 30 30 Katwijk 160 120 100 110 Koudekerk a. d. Rijn 12 8 Leiden 300 350 175 200 Leiderdorp 20 20 55 60 Leimuiden 16 10 10 Nieuwkoop 16 16 15 25 Noordwijk 34 27 36 25 Noordwij kerhout 32 24 15 20 Oegstgeest 20 20 50 50 Rijnsburg 35 37 15 20 Sassenheim 28 24 25 30 Voorhout 12 7 Voorschoten 64 68 90 100 Waddinxveen 51 40 35 60 Warmond 16 10 Wassenaar 36 23 20 25 Woubrugge 11 9 Zoeterwoude 15 13 schappen van het geluid en de op nameapparatuur gaf de heer Pieète vele voorbeelden van goede en ver- Keerde opnamen en demonstreerde hy de invloed, die de omgeving daar op uitoefent. Naast de effecten van kunstmatige echo en nagalm op de ruimteiyke weergave liet hy ook echte stereo-opnamen horen. Daar gisteravond alleen de opna me behandeld is. zullen op een vol gende werkavond de moeilijkheden by het synchroniseren van een 8 mm. film ter sprake komen. Het was een leerzame avond, daar de heer Pieëte, die zijn geluidsregis traties is begonnen met het snijden van zelf gegoten platen, kan putten uit een enorme ervaring. De Leidse Smalfllmers genieten een voorrecht een dei gelijk lid in hun midden te hebben. Kerstmis voor <le vluchtelingen Verblijdende offerbereidheid Deze laatste oproep voor hulp aan de vluchtelingen in diverse kampen in Oostenryk, is in de eerste plaats bestemd om allen te danken, die een financiële bydrage stuurden. Vanmorgen het is vrijdag 14 december, nu ik dit schrijf gaat de opdracht weg aan de kolenhandeiaar In Haid, waarin verzocht wordt de bewoners van de flats ruim één mud brandstof te verschaffen: degenen, die parterre wonen het dubbele en het vierdubbele voor de barakken- bewoners daar. Deze oproep ls verder bestemd voor degenen, die graag nog iets wil len doen het kan nog net en een bijdrage sturen, opdat ook voor Asten, waar mensen nog uitsluitend in barakken wonen, ditzelfde moge- lUk wordt. Zoals de stand van zaken nu is. ontvangen die alleen een warmwa- terzak. Het ls verblijdend, dat allen in Haid. die daarvoor in aanmerking komen, verder allen in Asten, en de meesten uit het afgelegen Lager Ried een kerstpakket ontvangen En ook velen van hen. die uit het ge liquideerde St.-Martin voor de zo veelste keer moesten „verhuizen". De kolen worden in de kerstweek thuis bezorgd: weliswaar iets duur der. maar een luxe, geen overbodige overigens voor al die oude mensen, die anders moeizaam in zakken hun beetje brandstof by de kolenhande- nenstad gedeeltelijk werd lamgelegd. Bij deze demonstratie, waaraan 5000 van de 20.000 Weense studenten heb ben deelgenomen, ging het niet om materiele voordelen, maar om de we tenschappelijke en culturele toekomst van Oostenrijk. Terwijl vrijwel alle ministeries elk jaar over meer geld beschikken, moest hec ministerie van O.. K. en W. er zich by neerleggen dat zyn bud get met 15 procent werd verlaagd. In een open brief van 18 oktober j.l. heeft het algemeen studentenver bond van de regering geëist, dat er meer geldmiddelen ter beschikking zouden worden gesteld voor grotere en meer collegezalen, voor meer la- OUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 boratoria, voor researchwerk. voor een groter aantal professoren en voor een menswaardig salaris voor het we tenschappelijk personeel. Ook ver langde het studentenverbond jaar lijks 300 miljoen schilling meer voor de bouw van lagere en middelbare scholen. Op dit schrijven heeft de regering niet geantwoord en ook het budget voor het ministerie van O.. K. en W. niet verhoogd. Daarom zyn de stu denten nu de straat op gegaan met spandoeken, waarop oa. te lezen stond: „Meer hersens voor het parle ment" er. „Cultuurproleten weg uit de volksvertegenwoordiging". Ook professoren sloten zich by de ze demonstratie aan. o.a. de rector- magnificus van de technische hoge school van Wenen., dia zei: „Wan neer hec wetenschappelijke werk en het onderzoek nog meer worden ver waarloosd, geeft dit ook nadelige ge volgen voor de industrie en in het algemeen voor het culturele peil en 2al Oostenryk binnen afzienbare tyd gaan behoren tot de onderontwik kelde landen". laar ophalen, om zo het bezorgloon uit te sparen. Het stemt tot grote dankbaarheid, dat na de vele acties in ons land, de vluchtelingen niet vergeten worden en dat weer een groter aantal dan vorige 'jaren onder hen beseft, dat Kerstmis een wonderbaarlyk ryk feest is, dat mensen bereid maakt voor totaal onbekenden met grote vreugde te offeren in de vreugde om wat zij zelf met Kerstmis ont vangen. Dr. E. A. Franken-Duparc. Lammenschansweg 133, Lelden. Giro 285812. Papoea's komen om vervroeging van de overdracht vragen O Vier leden van een Papoea-dele gatie zijn in Nederland aangekomen om by de regering op vervroeging van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië aan te dringen. Het zijn Herman Wajoi. Hadji Ibrahim Bauw. E J Bonay en Lukas Jouwe, een neei van de bekende Nicolaas Jouwe. Via Bonn en Amsterdam waar zy op Schiphol een grote schare persmensen vergeeft lie ten wachten zyn zy naar Den Haag gereisd, waar zy hun intrek hebben genomen in hotel „De Her tenkamp" aan het Bezuidenhout. zy zeggen, dat de vrees voor binnenland se moeilijkheden de aanleiding voor de huidige reis is geweest. Van geen enkele zyde is pressie op hen uit geoefend. De petitie, die zy thans oe Nederlandse regering willen aan bieden. hebben zy allereerst ter ken nis gebracht van de V.N.-bestuurder in Nieuw-Guinea. dr. Abdoh. In Djakarta is een delegatie van zeven man door president Soekarno ont- Geen reportage kerstfeest in 't Loo De uitzending van een reportage van de jaarlykse kerstfeestviering van het Koninkiyk gezin met het ge- zameniyk hofpersoneel, die voor don derdag 20 december in het radiopro gramma van de NCRV was opgeno men, zal niet doorgaan. De Koningin heeft de wens te kennen gegeven om deze kerstvie ring ten paleize Het Loo ditmaal we gens het overlijden van Koningin Wilhelmina in strikt besloten kring te doen plaatsvinden. Het reeds gepubliceerde program ma wordt in verband hiermee ge- wyzlgd. POTTER'S llggl MINTMiHlMTt Tegen hoest en Kèclpijn V Uitwerkmg frappant^ vangen. Naar hun zegn uiterst voor komend. Zy verklaarden nog. dat zfj ln hun streven geen steun hebben onder vonden uit het buitenland. Maar wel hopen zij uit van buitenlandse zyde met name bfj zoveel mogelyk af gevaardigden van landen in de N V. te New York steun te verkrygen uit een menselyk oogpunt. Na hun mening riryft hun land. als de huidi ge toestand te lang duurt, naar een economische chaos met alle politieke gevolgen van dien. En daarby is nie mand gebaat. Daarom zullen zy het toejuichen als de definitieve sta tus van West-Nieuw-GuJnea zo spoe dig mogelyk wordt beklonken. De de legatie wil maandag doorreizen naar New York.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3