IMCA MARINA TARZAN VIJFTIG JAAR Boris Karloff (75) nog steeds actief fumgriezel nummer één Na de magere jaren nu de vette v iaat raat Opgericht 1 maart 1860 ^UcM f Zaterdag 15 december 1962 ttEven mijn haar doen", zegt Imca Marina haastig als onze fotograaf een foto van haar wil maken. In de hoek van haar kamer („helemaal zelf aangekleed"voor de was bak gaat ze aan de gang met kam en borstel. ,JCijk, zo heb ik het ook een tijdje gedragen", merkt ze op, als het haar los langs het hoofd hangt. De fotograaf kon het niet laten er een -plaatje van te schieten. Eén grammofoonplaatje kan soms veel doen. Daar kan Imca Marina van meepraten. Meer dan vier jaar heeft ze geprobeerd als zangeresje verder te komen dan enige bekendheid in Groningen en directe om geving. Met maar heel matig succes. Zij maakte vijf. zes plaatjes. Ze deden het nauwelijks in de verkoop. En dan opeens komt daar „Taboe". Het plaatje slaat in. Het wordt leuk gedraaid en goed verkocht. Prompt volgen de aanbiedingen. Half december gaat Imca Ma rina drie dagen naar Keulen. Voor platenopname. Ook in december: radiopro gramma's met Enrico Neck- heim en Gerard van Krevelen. De grote, stoere, onverslaanbare en schier onsterfelijke Tarxan is dezer dagen vijftig Jaren gewor den. Immers vorige maand was het een halve eeuw geleden, dat Edgar Rice Burroughs boek van de per sen kwam. waarin voor de eerste maal de grandioze heldendaden van de nu overbekende junglebe woner werden bewieiookt. Het was gesneden koek voor mil joenen. Burroughs heeft nog heel wat boeken over de stoere Tarzan het levenslicht laten aanschou wen, maar nog meer dan door deze pennevruchten heeft de on verschrokken boomslingeraar be kendheid verworven door de films. Vele heel vele toeschouwers heb ben in de loop van vele jaren naai de vele acteurs gekeken, die als Tarzan over het doek liepen, holden, zwommen of slingerden. Misschien is Johnny Weismuller de bekendste uit de laatste serie geweest, maar stuk voor stuk heb ben zjjn voorgangers en opvolgers steentjes bijgedragen voor de roem van Tarzan. Iedere acteur had zjjn kenmerkende eigen schappen, maar ze hadden ook veel gemeen: brede schouders, fikse spierenbundels en kleine len dedoeken. We tekenen nu 1962. Maar Tarzan is .nog niet dood. In deze tijd van ruimtevaart en andere technische krachttoeren leeft in het hart van vele mensen nog steeds de sym pathie voor de romantische fi guur. die Tarzan door de jaren heen gebleven is: de sterke man. die de zwakken beschermt. „Tarzan gaat naar India" heet het nieuwe produkt in de even onder broken Tarzan-serie. En de film makers zouden er beslist niet aan beginnen als ze er geen brood in zagen. Gordon Scolt heeft de plaats van de jungleheld moeten afstaan aan Jock Mahoney, al even stoer en al even breed. Sa men met Jai de olifantenjongen (zie foto) neeir.t hy het op tegen een bende buiten de wet gestelde blanken, die in de oerwouden van India jacht maakt op olifanten en deze dreigt uit te roeien. Alle op namen werden gemaakt In de oerwouden van Mysore in India. Maar dat zijn bijkomstigheden. Hoe 'dzaak is: Tarzan leeft nog en i.y trekt er weer op uit. Tot groot genoegen van nog steeds vele bioscoopbezoekers. ging ze in op een uitnodiging van een andere firma. Binnen twee we ken was de eerste plaat geperst en had ze een vjjfjarlg contract in haar tasje. Moeilijk Het was Cor Steyn, die haar overhaalde naar Amsterdam te ver huizen. ..Dan kan Je daar verder lessen nemen". Imca ging by haar tante wonen en volgde lessen bij Bep Ogterop. Die heeft ze nu nog Maar nu heeft ze geen moeite meer om deze te betalen. In het begin wel. Want ze kon geen werk vinden Met veel pijn en moeite kon ze het hoofd boven water houden. Door werk te doen als serveerster, typis te en af en toe een enkel „schnab- beltje" ln cabaret of revue. Eind december (eveneens met Enrico Neckheim) een eigen programmaatje van een half uur voor de VPRO-televisie. Met liedjes ln Frans, Engels, Italiaans en Nederlands. In het voorjaar optreden voor radio en televisie in Grieken land. Imca mag de data zelf bepalen. En daarnaast vanzelfsprekend nog ander optreden en meer plaatjes. „Maar eerst ga Ik heerljjk een paar dagen naar Parijs. Nu Ja, vakantie Er is overal business!" Wie is eigenlijk deze Imca Mari na? Een stevig uit de kluiten gewas sen, blonde dochter van het Gro ningse platteland. Klein van stuk. Pittig en verre van verlegen. Ze flapt er alles uit, wat voor haar mond komt. Eenentwintig Jaar geleden werd ae als Imca Byl Ingeschreven in de burgerlijke stand van Hoogezand. Ze was beslist niet voorbestemd om terecht te komen ln het voor enkelen wel erg triomfantelijke, maar voor heel velen spijkerharde en bitter teleurstellende „vak". Ze zong wel graag en veel. Vooral nadat ze in de tijd, dat ze nog op klompjes heen en weer naar de la gere school liep een mooi glan zende gitaar voor haar verjaardag had gekregen. Maar ze droomde meer van een beroep, waarin ze haar aanleg voor tekenen produk- tlef zou kunnen maken. Na de mu lo wilde ze naar de tekenacademie. Ze wilde mode-ontwerpster worden Wedstrijd Maar ook hier weer: de mens wikt, het lot beschikt. Het lot dit maal in de vorm van een zangwed strijd, uitgeschreven door een sma- kelijke-drankjesfirma. Imca logeer de net bij haar tante, toen deze strijd in Groningen werd gestreden „Zou je het niet eens proberen?" vroeg Imca's tante. Maar ze had geen zin. Toen echter ook haar moeder aandrong, zwichtte Imca voor de overmacht. Met haar gitaar onder de arm stapte ze er op af Een vriend kon nog net een in schrijvingsformulier tussen d# 66 andere schuiven. Dat werd het begin van een Ja renlange moeilijke weg. Want Im ca won. Niet alleen daar in Gro ningen. maar ook de landelijke fi nale. Van Radio Luxemburg kreeg ze meteen een contract voor zes uitzendingen. En een grammofoon- platenmaatschappij wapperde met een aardig lijkend contract Dat overigens nooit gehonoreerd ia. Maar Imca had de «maak te pak ken. Ze begreep echter wel, dat als ze Iets wilde bereiken, vt moest stu deren. En leasen kosten geld. Daar om klauterde ze op een kantoor kruk. Als typiste. Met de verdien sten daarvan en de honoraria, die ze incasseerde voor optreden links en rechts kon ze haar lessen fi nancieren. Intussen zat ze contrac tueel vast aan een platenmaat schappij, die haar echter geen plaat liet maken. Ze slaakte dan ook een diepe zucht van verlichting, toen dat op tiecontract was a'relopen. Gretig Op een van die (tel zeldzame avonden ontmoette ze twee andere „schnabbelaars", een Belg en een Luxemburger. In de kleedkamer tokkelden die wat Zuidamerikaanse muziek. Imca zong mee. Zo werd een Zuidamerikaans trio geboren, zoals het eens in Jos van der Valks „Piste" voor de KRO-televisie is opgetreden. Het heette „Los Solte- ros" (De Vrijgezellen!. Maar bin nen een half jaar waren de twee mannen getrouwd. Hun vrouwen maakten bezwaar tegen het voort bestaan van het trio. „En zo stond Imca weer alleen", lacht de Groningse, als ze ons dit verhaal vertelt „In de soete muy- senval". Zo heeft ze haar kamer ge noemd aan de Middenweg in Am sterdam. ,,Het. is hier net een in stuif, als ik er ben. Dan rolt ieder een maar binnen. Heerlijk. Ik houd altijd heet water en koffie gereed. Ik heb nogal wat kennissen." Toekomst Na het uitvallen van het trio „Les Solteros" heeft Imca goed het hoofd boven water kunnen houden. „Ik had geregeld werk. Ik maakte plaatjes. Ik zit nog wel eens krap. Boris Karloff, die zijn 75 ja ren als een trots veeltakkig ge wei draagt, neemt sluipend zijn plaats in in de scène van een nieuwe film om Vincent Price en Peter Lorre, beiden ook niet voor de poes. de doodschrik op het lijf te jagen. Samen met Price en Lorre, die ook al hun sporen hebben verdiend als griezelacteurs van groot formaat, speelt hij in een door de American-Internatio nal op stapel gezette film "The Raven" (De ongeluksprofeet). Hij moet er een tovenaar uit de 14de eeuw in uitbeelden. Trot. Maai dat heeft niets met gebrek aan werk te maken. Ik ben te gek op leuke jurkjes Misschien kan ze wat dat betreft binnenkort het 'hart nog meer op halen. Want het balletje is in be roering gebracht. De tijd zal leren of het een sneeuwbal wordt. Immers, hoe klein de K van kunst ook is, drie factoren zijn onont beerlijk om succes te hebben: fa natiek enthousiasme, bereidheid om heel hard te werken en boven alles: voldoende talent. Slechts Imca Marina zelf kan to nen, dat dit alles in voldoende mate aanwezig is. Een plaat die even populair moet worden als het gelijkna mige radioprogramma is „Tijd voor teenagers!" (Philips), waarop een lange rij van be kende teenager-idolen de revue passeert: The Blue Diamonds, de Bibits. The Fouryo's, René and his Alligators. The Candy Kids. Peter Koelewijn. Ria Valk, The Jumping Jewels, Anneke Grönloh, Willeke Alberti, John ny and his Cellar Rockers, The Young Sisters en Johnny Lion. Samen brengen ze maar liefst 24 verkortenummers die in 1962 goed zijn verkocht, waar onder „Norman", Dans nog eenmaal met mij", Ginny come lately", Little ship" en „Ta lisman". De plaat (25 cm l.p.) is verpakt in een luxe-hoes met fotootjes van de idolen en een inleiding van de hand van Skip Voogd. We twijfelen er niet aan, dat „Tijd voor teenagers" vaak zal worden gedraaid en niet alleen door tieners. Twee nieuwe slowsongs van Th® Everly Brothers: .I.'m here to get my baby out of pail" en „Lightning Express" (Cadence). Iets voor do liefhebbers en dat zijn er ln ons land nogal wat van de gepolijst* duetjes van Don en Phll. Bobby Rydell's „The cha-cha- cha" is in Amerika een tophit ge worden. Toch geloven we. dat de keerzijde van het plaatje met „The best, man cried", een droeve ge schiedenis overigens, bij de Neder landse fans van Bobby meer zal aanslaan (Cameo-Parkway De Duitse oubolligheid ligt de Italiaanse zanger Rocco Granata wel. Met „Schwung" vertolkt hy een tweetal pretentieloze, gezellige nummers: ..Ich bin Immer ver- liebt" en „Signorina mit dem blon den Haar" (Artone), Een plaatje dat wij, met het oog op het goede doel, van harte aanbe velen. is „Open het dorp" met twee duetjes van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer (Artone). Johnny en Rijk blijken specialisten in het „een lach en een traan" genre te zijn: op het leutige Hello ev'rvbody" volgt het sentimentele „Ventje., waar is je glimlach gebleven?" De volledige opbrengst (25.000 gulden) van het plaatje, waarvan tienduizend stuks in de handel zijn gebracht, komt ten goede van Het Dorp. Steeds maar nieuwe teenagers dienen zich als zangers aan en het doet ons deugd tussen al deze eendagsvliegen een wer kelijk talent te kunnen begroe ten als de 16-jarige Amerikaan Na df scène, nog gekleed in het tovenaarskostuum, begeegt Karloff zich naar de kleine lunchroom van de studio en bederft er prompt de eetlust van enkele gasten. Wie zou nog eetlust hebben bij de verschij ning van iemand, die monsters, weerwolven, ïykenschenners en „le vende lijken" voor de geest roept? Zelfs aan boord van een schip kon Boris Karloff hel niet laten. Voor de kinderen voerde hij een griezelshow op waarbij hij dit vreemde masker gebruikte. S Karloff. die een grote waardigheid en beroepstrots ten toon pleegt te spreiden wil niet geloven dat hy, buiten de bioscoopzaal, de mensen nog schrik aanjaagt. Zelfs niet, wanneer er argwanende en vrees achtige blikken in zyn richting worden geworpen. Overigens is hy er trots op. dat hy de vaste vertolker van een be paald type is geworden. In zijn ge val die van de aartsbooswicht of de waanzinnig geworden geleerde. zyn minachting voor de acteurs van de Jongere generatie, die er voor vechten om niet altijd dezelfde rollen te moeten spelen, is oprecht en hy brengt die ook vaak tot uiting „Ik ben er wat biy mee, dat ik het handelsmerk van de griezel heb verworven", zegt hy. „Elke fabri kant probeert toch zyn produkt met een bekend handelsmerk aan de man te brengen". „Anders zou ik nu nog een vrachtauto-chauffeur zijn zoals ln het begin van de Jaren twintig". Monsters Hoewel hy trots ls op z(Jn repu tatie, houdt Karloff er niet van, dat men denkt dat hy alleen maar monsters heeft uitgebeeld. „Ik heb het Monster van Fran kenstein slechts driemaal gespeeld", egt hy nadrukkely<. „En ik ben er dankbaar voor. Maar meestal heb lk waanzinnige geleerden uit gebeeld". In „The Raven" ontkomt Karloff niet aan zyn verschrikkeiyk einde, zoals ln zyn andere films dit maal zal hy door Price en Lorre uit de weg worden geruimd. „Ze hebben de drie griezels in één film samengebracht", grinnikt hy. „Het ls geweldig interessant om met die twee heren samen te wer ken. Het zyn pracht acteurs en wy hebben een uitstekend draaiboek. Ik zou de film een sprookje of en griezelfilm noemen. Er zyn by- la evenveel lachscènes als grizel- cènes. Er is echte humor in, die de iriezelscènes nog meer effect geeft". Karloff, die van geboorte Engels man ls heeft zich weer ln zyn ge boorteland gevestigd, van waaruit hij naar Hollywood of elders reist, waar men maar een griezelacteur nodig heeft. Dit jaar speelde hy in een „live" televisie-serie, getiteld: .Out ol this world" die evenveel succes oogstte als de op de band opgenomen serie „Thriller". Johnny Crawford, 'n jongen met een nog wat prille, maar zui vere stem en een zeer verzorgde voordracht. Johnny heeft zijn tweede plaatje gemaakt. „Your nose is gonna grow" is in Ame rika een tophit geworden. Op de andere kant het niet minder aardige „Something special" (Artone). „Leila" ls terug. In een pakkende vertolking door Bruno Majcherek. Op de keerzyde ..Lugano" (Tivoli). Twee pittige hillbilly-liedjes zijn „I'm the girl from Wolverton Mountain" en ..Sloppy Joe", gezon gen door Jo Ann Campbell tCameo Parkway). In de trant van Llberace maar met minder pretenties speelt pianist Willy Alblmoor „Concerto d'amour" en „Lazy moon". Muziek voor romantische zielen die zich niet aan Rachmaninoff willen wa gen. Willy Schobben, wiens ster het afgelopen jaar hoog gerezen ls aan het vaderlandse amusementsfirma- nent. speelt op zyn gouden trom pet „The lonely bull" en „El Mexl- cano" (Artone). „De eenzame stier" ls in Amerika een tophit geworden, maar wy geven niettemin de voor keur aan Schob be ns melodieuze vertolking van Aznavours ,.E1 Me- xicano". Voor de liefhebbers van accor- deonmuziek speelt Coen van Or- souw met zyn orkest „Münchner Madeln" en „The Swedish Polka", simpele, plezierige muziekjes (Ar tone). Gonnie Baars zingt met een pril stemmetje het liefdesliedje „Waar om brandt 'snachts het licht" (Ar tone) Op de keerzijde staat „In geen honderdduizend Jaar". Fred Wiegman, geannonceerd als ..De Schele", zingt „Oh oh oh wat een feest" en „Hé, hoe gaat het er mee", twee nummers waarin tekst en melodie elkaar in eenvoud pro beren te overtreffen. Geschikt voor bruiloften en partyen (Artone).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17