Zeven nieuwe gezichten in Westduitse regering Scherp Brits-Amerikaans geschil over de „Skybolt" Negen Europeanen in Seria nog gegijzeld Engelsen vertoornd over vernedering SPION GEPAKT IN RUSLAND Café voor vier weken gesloten WEERBERICHT Stammberger en Starke met Strauss van tapijt verdwenen Opstandelingen verschanst in politiebureau (9uc/ teuws WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 No. 30830 LEIDSCH gjft DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slnge' L"den Oiro no 57055 1 Hoofdredacteur: J. Brouwer t. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) I Zelden hebben Londen en Washington 20 fel tegenover elkaar I gestaan als thans in een geladen dispuut ov^r de „Skybolt' -raket en over Engelands defensietaak. De Amerikanen overwegen na- melijk stopzetting van het Skybolt-programma ondanks hun toe zegging aan Engeland, dat het die raket-met-kernkop, welke 1600 !km kan overbruggen, zal leveren. Engeland zou daardoor ophou den een zelfstandige nucleaire macht te zijn, omdat de Britten voornemens waren de Skybolt te gebruiken in hun Vulcan-, Valiant- en Victorbommenwerpers. Het Vooruitzicht, dat de Skybolt tegen de jaren 70 de Engelse onafhankelijke atoombe wapening gaat vormen, is thans hoogst twijfelachtig geworden, aangenomen dat de Amerikanen aan hun voornemen vasthouden. Moet Londen meer betalen? De Amerikaanse minister van De fensie. McNamara, die gisteren in /inden arriveerde voor overleg met lijn Britse ambtgenoot Thorneycroft, liet in een officiële verklaring we- dat de vijf proeven, welke tot fcusver met de Skybolt zijn geno men. zijn mislukt en dat de kosten pan het programma sterk zijn geste ten. Desniettemin hadden de VS hun fteun aan het programma met bijna |00 miljoen dollar voortgezet. Een ?slissing was van Amerikaanse zijde hog niet genomen. Engeland van zijn kant weigert door de Amerikanen te worden teruggedrongen tot een lo cale Europese mogendheid. De Brit- regering is in zekere zin dank baar, dat intussen het conflict in proene: aantoont, dat Groot-Brittan rika geen gebruik meer zal mogen maken van Holy Loch, de Schotse •jaai waar de Polarisverzorgmgsba- ris is gevestigd! Holy Loch zou de enige plek in Europa zijn, welke de Verenigde Staten voor de Polaris-onderzeeers zouden kunnen gebruiken, omdat er, zo beweert men, geen enkel land be reid zou zijn een Polarisbasis te her bergen. De Britten weigeren, zoals Sir Arthur Harvey, de voorzitter van de defensiecommissie van de parle mentaire conservatieve fracties in heide huizen, in een radio-interview verklaarde, het financiële argument van de Amerikanen, dat de ontwik keling van de Skybolt te duur zou worden, te aanvaarden. Zij noemen het bedrag een peuleschilletje, ver geleken bij de rest van de Ameri kaanse defensie-uitgaven en de fan tastische bedragen, die de Verenigde Staten besteden om een man op de maan te krijgen. Sir Harvey ziet het als een doorzichtige uitvlucht om Engeland op de knieën te krijgen en zijn zelfstandige bijdrage tot het fiië nog altyd een wereldrol speelt. Indien McNamara redelijk is. zal ,—.y - - koehandel kunnen worden voorko- Westelijke afschrikwapen op te doen men. Engeland dreigt n.l. met de &even- vergeldingsmaatregel dat, indien En- Voor Engeland is zeker de maat geland dc- Skybolt niet krijgt, Ame- I vol. Harvev vond het ongelofelijk dat Engeland door een bondgenoot op deze wijze wordt behandeld. „Het moet uit zijn. ik heb er nu mijn buik van vol!" riep hij verontwaar digd uit. Na de Engeland aangedane „ver nedering" zieden velen hier van woe de en willen zij niets horen van een plan om de fiere Britse H.-boni in een Europese verpakking of NAVO- verpakking weg te moffelen. Deze opwinding is in hoge mate on-Brits te noemen en draagt een nogal kunstmatig karakter, omdat men nu eenmaal McNamara het vuur aan de schenen wil leggen, hetgeen het onvermijdelijke gevolg is van het door de Amerikanen de laatste weken tegenover Engeland getoonde gebrek aan psychologische tact. De Britten wensen dan ook op dit moment niet te horen, dat zij tekort zouden zijn geschoten wat betreft hun Rijnleger of dat de militaire dienstplicht op onverantwoorde wijze zou zijn afgeschaft. Engeland be schouwt nationale dienstplicht als j een blok aan het been nu gecon centreerde technische gevechtsappa- I raten de massale legers overbodig 1 hebben gemaakt. In hun verbeten verweer zullen de Britten tegen McNamara aanvoeren dat zjj hun defensierol uitstekend met vrijwilligers vervullen en dat zij met alleen in Europa, maar ook op de lijn van Aden naar het Verre Oosten, paraat zijn. Indien McNa mara zin voor humor bezit, zal hij misschien voorzichtig zinspelen op het vreemde verschijnsel, dat hele ritsen beroepsmilitairen zich op het ogenblik kandidaat laten stellen voor twee komende tussentijdse Lager huisverkiezingen om, door deel te nemen aan deze parlementaire strijd waarin zij overigens helemaal geen belang stellen, ontslag te kunnen ne men uit de dienst. Indien deze schets bij de algemenp verkiezingen in alle kieskringen zal worden herhaald, zou dit, zo merkte een grappenmaker op, de desertie van het gehele Britse Rijnleger kunnen betekenen. Bij de narigheid, waarmee Engeland thans op vele gebieden te kampen heeft, komt dan ook nog deze merkwaar dige crisis van het beroepsleger, waarop de Britse defensie voor een belangrijk deel berust. Nil Hound I)og of Polaris? Op de Rijkswerf in Den Hel mier heeft de officiële uitdienst- gjftelling plaatsgevonden van de donder zeeboot Hr. Ms. „Zwaard- pis", welke nog aan de tweede wereldoorlog heeft deelgenomen ij de korte plechtigheid waren de oorlogscommandanten de Zwaardvis aanwezig: hout bij nacht H. A. W. 'oossens (tweede van links) en kapitein ter zee J. van Dapperen (vierde vin links). BUIEN I Dl De Bilt verwacht van heden- tot ^Morgenavond wisselende bewolking P^iet nu en dan buien, sommige met jypgel of natte sneeuw. Matige tot Machtige, aan de kust tot hard toe- pemende westelijke tot noordweste lijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 DECEMBER 1 Zon op: 839 uur; onder 16.28 uur. Maan op: 18.49 uur: onder: 10.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.20 en 16 35 uur; laagwater ft.04 p:i 12.21 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Sowjetrussische veiligheidsdienst heeft een spion gearresteerd die ge heime wetenschappelijke gegevens - zou hebben doorgegeven aan Britse j en Amerikaanse inlichtingendiensten. Volgens het officiële Russische pers- bureau Tass, dat dit gisteren meldde, I is de aangehoudene een zekere Pen- kowski, een lid van de staatscommis sie voor de coördinatie van weten schappelijk onderzoek. Penkowski had in contact gestaan met genoemde in lichtingendiensten via Greville Wyn ne, dc Britse zakenman die kortge leden in Hongarije is gearresteerd en, op beschuldiging van spionage, naar de Sowjet-Unie is overgebracht, aldus Tass. „Wynne kwam op gezette tijden naar de Sowjet-Unie onder het mom van zakenman", aldus het persbureau. Penkowski had de Britse en Ameri kaanse inlichtingendiensten volgens Tass geheime gegevens in handen gespeeld over Russische wetenschap pelijke, technische, politieke en mi litaire aangelegenheden. DP was ge beurd in de loop van het vorig jaar en van dit jaar. De Rus had voor zijn doeleinden gebruik gemaakt van een brievenbus in de Poesjkinskajastraat I te Moskou. Een ambtenaar van de j Amerikaanse ambassade in de Rus- sische hoofdstad, wiens naam als R. I Jacob wordt opgegeven, was op 2 no vember op heterdaad betrapt toen hij „spionagemateriaal" uit de brie venbus haalde. I Het Russische persbureau meldt voorts nog, dat Wynne in de Sowjet- Unie voor een rechtbank zal moeten verschijnen. De echtgenote van de Engelsman, die een visum voor de Sowjet-Unie heeft gekregen, hoopt nog deze week haar man te kunnen I bezoeken. I Volgens Tass was bij de arrestatie I van Penkowski voor hem belastend materiaal aangetroffen, waaronder I cirie miniatuur-camera's, codesleutels, I gecodeerde .spionage "-rapporten, ge- heime inkten, radio-uitrusting en een vals Russisch paspoort. In het Russische bericht over de arrestatie wordt ook nog beweerd, dat Penkowski een zekere Karlsson, I tweede secretaris op de Amerikaanse ambassade in Moskou, en andere Westelijke diplomaten als contact- 1 mensen had. Van de zijde van de Amerikaanse ambassade werd naar aanleiding van deze mededeling ver klaard, dat men daar geen Karlsson 1 In Amerikaanse diplomatieke krin gen in Londen verluidde, dat de VS I Engeland de „Hound Dog", met een reikwijdte van 960 km. zouden heb ben aangeboden ter vervanging van de „Skybolt", die een reikwijdte heeft van 1600 km. Naar eerder verluidde zou ook de Polarisraket aangeboden i zijn. Het is vrijwel zeker, dat Amerika, indien Engeland zo verzot is op Sky bolt, het voor de ontwikkeling daar van een grotere duit in het zakje zal moeten doen. Een bedrag tot een maximum van 100 miljoen pond wordt genoemd. Een mogelijkheid is dat Engeland desnoods het hele Sky- bolt-project voor eigen rekening ver der zal ontwikkelen, hoewel dit, ge zien het lot van Blue Streak, on waarschijnlijk is. Misschien zijn de Verenigde Staten bereid de Britten als troostprijs van onderzeeërs ope rerende Polarisraketten te voorzien, in een later stadium te vervangen door de nieuwe Minuteman, welke sneller is dan Skybolt en deze week in gebruik wordt genomen. De grond fout van oud-minister Achesons be toog zou hierdoor duidelijk blijken. Hy vergat namelijk dat Engeland een weliswaar verzwakte, doch nog altijd maritieme mogendheid is en dat het de strategie van de open zee is geweest, tegen wie de aan land ge bonden agressoren in hetv erleden het onderspit hebben moeten delven. Slot op pag. 2 In de Eerste Kamer kwamen gistermiddag de algemene poli tieke beschouwingen aan de Quay aan het woord met links op de voorgrond minister Kort hals en rechts de ministers Beer- orde. Minister-president De man en Visser. Op de achter grond links staatssecretaris 'long. Dt (Van onze Rotterdamse correspond.) De burgemeester van Rotterdam j heeft met ingang van zaterdag een jeugdcafé aan de 's-Gravendijkwal in I deze stad voor een periode van vier weken gesloten. Klachten van ouders van zeer jeug dige meisjes en jongens dat hun kin- j deren door hun frequent bezoek aan het café met morele en zedelijke on dergang werden bedreigd, hadden een diepgaand onderzoek door de politie tot gevolg. Uit dit onderzoek bleek o.a., dat vanuit het café geregeld „feestjes" werden georganiseerd by particulieren thuis, die beslist de toets der kritieken niet konden door staan. Onder deze organisatoren be vonden zich zelfs oudere gehuwde personen, die de „feestgangers" voor namelijk uit de jeugdige bezoekers van het café recruteerden. Voorts kwam, aan het licht, dat jongelui zich schuldig maakten aan ritjes in „geleende" auto's, diefstal en heling van bromfietsen teneinde het rafé te kunnen bezoeken, om op deze wijze hun verteringen te kunnen be- J talen en zich zodoende in het etablis sement te kunnen handhaven. De Westduitse CDU-CSU en de FDP hebben gisteren overeenstem ming bereikt over en nieuwe coalitie-regering onder leiding van dr. Konrad Adenauer. Hiermee is een einde gekomen aan de crisis die drie weken geleden begon toen de liberalen hun ministers uit hei kabinet terugtrokken. In het nieuwe kabinet, dat zeven nieuwe ge zichten te zien geeft, is de zetelverdeling tussen CDU—CSU en FDP gelijk gebleven aan die in de regering-Adenauer sinds de herfst van het vorig jaar. De liberalen bezetten vijf ministeries en de christen democraten en hun Beierse zusterpartij, de Christelijk—Sociale Unie, vijftien. De ministerslüst werd na heftige debatten in de fracties goedgekeurd. Gisteravond zette Bondspresident Lübke zyn handtekening onder de besluiten tot benoeming en ontslag, die de kanselier hem voorlegde. Aan staande vrüdagochtend zullen de ze ven nieuwbenoemde ministers worden beëdigd. Rasner. de uitvoerende se cretaris van de CDU-fractie in de Bondsdag, zei gisteren, dat het aan tal ministeries in de nieuwe rege- Kai-Uwe von Hassel, tot nu toe minister-president van de deelstaat Sleeswük-Holstein en één van de be langrijkste vice-voorzitters van de Christen-Democratische Unie, volgt Franz Josef Strauss op als minister van Defensie. Dr. Erwald Bucher volgt zijn liberale partijgenoot Stammberger op als .leider van het departement van Justitie, terwijl de liberaal dr. Rolf Dahlgrün Financiën van zijn omstreden partijgenoot Starke overneemt. De CDU-afgevaardigde dr. Rainer Barzel wordt minister voor zaken die de Duitse hereniging betreffen, in de plaats van Ernst Lemmer. Hun par tijgenoot dr. Bruno Heck krijgt Fami liezaken van Würmeling. Het Schat kistministerie neemt de christelijk- sociale politicus dr. Werner Dollin- ger over van de liberaal Lenz, die niet uit het kabinet treedt maar een nieuwgevormd ministerie voor weten schap en onderzoek gaat leiden. Tenslotte wordt Bondsraadminister Von Merkatz opgevolgd door deCSU- er Alois Niederalt. De overige minis ters uit Adenauers oude kébinet blij ven allen in hun ambt. In de oliestad Seria in Broenei worden nog negen Europeanen als gijzelaars vastgehouden door onge veer vijftig gewapende rebellen, die zich in het politiebureau hebben ver schanst. Seria werd gisteren her overd door de Britten, die bij hun opmars de politiepost links lieten lig gen uit vrees dat de opstandelingen de gijzelaars zouden doden. Man schappen van het koninklijk regi ment Schotse Hooglanders en ghoer- k.t's hebben vanochtend het politie bureau omsingeld. Alle overige in Seria wonende Europeanen onge veer 400 in getal zyn in veiligheid. De opstand stort ineen. Wij hebben goede hoop, dat de orde spoedig zal zijn hersteld", zo deelde vandaag de bevelhebber van de Britse landstrijd krachten in het Verre Oosten, Sir Nigel Poett. mee. Vanochtend werden de steden Koeala Belait (in Broe nei) en Limbang (in noord-Serawak) op de rebellen heroverd. In de plaat sen Siboeti en Niah hebben de op standelingen zicji ingegraven. De stad Toetong, 50 km ten zuiden van kent. Wel heet de assistent-land- bouw-attaché Rodney Carlson, maar de Russische autoriteiten hebben geen beschuldigingen tegen hem inge bracht, zo werd gezegd. I de hoofdstad Broenei, is van rebellen gezuiverd. Vanochtend werd Lawas, in het noorden van Serawak. door Britse troepen versterkt, omdat een aanval van de opstandelingen ophanden scheen te zijn. Achttien Australische zendelingen zijn met hun gezinnen geëvacueerd. In de belangrUke oliestad Miri in Serawak zijn meer dan honderd I stamleden uit het binnenland aange- j komen om de regeringstroepen te helpen. De regering van Malakka heeft de nationale politiemacht in staat van paraatheid gebracht. Ongeveer dui- I zend man kunnen, indien nodig, op korte termijn naar de Britse gebie den op Borneo worden overgevlogen om aldaar de orde te helpen hand haven. Gewaarschuwd Tengkoe Rahman, de premier van Malakka, heeft gisteren meegedeeld, dat hy de Britse regering een maand tevoren voor de komende opstand in Broenei heeft gewaarschuwd. In de stad Broenei zelf was het de laatste weken reeds opgevallen, dat de groe ne camouflage-uniformen, die in het oerwoud worden gebruikt, snel uit de winkels verdwenen. De tengkoe be schuldigde openlijk „Indonesische politieke organisaties" ervan het hui dige conflict te hebben bevorderd of veroorzaakt door de rebelen van wa pens en geld te voorzien en hen in een stad in midden-Borneo militair op te leiden. De tengkoe verklaarde ver der, dat het geduld van Malakka thans is uitgeput. Het doel van de Indonesische actie zou zijn de wel vaart van Broenei af te tappen ten gunste van Indonesië. Volgens de premier zouden de PhilippUnen niets ring ondanks de aanvankelijke plan nen tenslotte niet was verminderd, omdat meer departementen gelegen heid gaven meer Jongeren een kans te geven ministeriële ervaring op te doen. Inderdaad is de verjonging van de ploeg van de 86-jarige Bondskanse lier opvallend. Van de vijf nieuwe ministers voor de CDU-CSU is er één pas 38, drie zijn in de veertig en één is 51 jaar oud. Zij volgen ministers op van wie er één (Strauss) 47 is en één 57, terwijl er drie in de zestig zyn. Behalve deze verjonging Is er echter weinig verwezenlijkt van de CDU-idealen om een gezonde rege ring te vormen, die na Adenauers af treden tot de verkiezingen van 1965 zou kunnen aan blijven. Evenmin is veel terecht gekomen van het plan door een grootscheepse kabinetsher vorming het vertrouwen in de rege ring bij dè bevolking, dat door de vele dubieuze aspecten van de Spiegel- affaire ernstig was gaan wankelen, definitief te herstellen. Slot pag. 2 Een uniek overzicht van het veelbewogen leven van de Moeder des Vaderlands, geschreven en samengesteld door de bekende auteur van vele boeken" over het Oranjehuis DAVID WIJNBEEK. Meer dan 200, deels nooit gepubliceerde opnamen. Groot formaat (10x26 cm.) Uitstekend panier. Geheel in twee kleuren. Afgehaald aan ons bureau SLECHTS f 1.95. Franco huis f2.20. Binnenkort verkrygbaar aan het bureau van ons blad. Reserveert thans reeds een exemplaar. met de opstand te maken hebben. De president had het de tengkoe per soonlijk verzekerd. Aan een maandag in Djakarta ter ere van de vice-president van Joe- go-Slavië gegeven diner heeft de In donesische president Soekarno open kaart gespeeld door te verklaren, dat hij zeker is van een overwinning van de rebellen in Broenei. De opstande lingen zijn buna uitsluitend plaatse- lUke Maleiers. wiens leiders zich n iw met Indonesië verbonden voe lt Als gevolg van deze ontwikkeling mag worden verwacht, dat de betrek kingen tussen Malakka en Indonesië j ongetwüfeld slechter zullen worden. I Uit het Leidsch Dagblad vani 12 Dec. 1862: 1 De Leidsche Gemeente-} raad heeft besloten de bouw-} vallige huizen aan weerszij-} den van de groote kerkdeur} op het Pieterskerkplein af te} 1 breken om een beter aanzien} van het plein te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1