KUNSTMAAN RELAY" VOOR TELEVISIE EN TELEFOON ,Kuii(lveeprijzen thans onverantwoord laag* As EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET Chemisch reinigen in een automaat m WÊ& HSL 1 fü In Amsterdams warenhuis Elektronisch brein helpt cadeaus kiezen Opvolger van Telstar Dezer dagen lancering in VS als laatste van dit jaar Een evenwichtige m li melange van rijpe M JÉ jfrjfJ M zuivergehouden tabakken VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 december 1962 Vierde blad no. 30830 99 Spaanse arbeiders bij Ford staken (Van onze A'dam correspondent) Ruim 160 van de in totaal 200 I Spaanse arbeiders, die werkzaam zijn I by de Fordfabrieken in Amsterdam, hebben sinds maandagmiddag het I werk neergelegd. De redenen, die tot de .staking hebben geleid zijn, on- i danks langdurige gesprekken tussen da directie en vertegenwoordigers van de stakers, nog steeds niet ge heel duidelijk. De Forddirectie heeft de Spanjaar- I den laten weten, dat zij de mogelijk- heid heeft opengelaten, dat de sta kers weer aan het werk kunnen i gaan Het contact met de stakende I arbeiders bleek aanvankelijk moei lijk. omdat de Spanjaarden het on- derling niet eens konden worden over wie met de directie zouden spreken. Ook liepen de meningen over de staking zelf uiteen. Sommigen heb ben bepaalde wensen over de rege ling van het kerstverlof, anderen schijnen klachten te hebben over de aard van hun werkzaamheden. De verstandhouding tussen de Spaanse arbeiders en hun Nederlandse bazen is bijzonder goed en hiervan heb ben zij in het verleden bij herhaling blijk gegeven. Namens de directie is ons meegedeeld, dat deze over het werk van de buitenlandse werkkrach ten zeer tevreden is. De stemming onder de stakers was gisteren niet best. Zij stonden buiten de poort in de strompnde regen. De directie van Ford bood de stakers toen koffie I aan. sA (Van een onzer redacteuren) Dezer dagen wordt van Cape Canaveral de laatste Amerikaanse kunstmaan van dit jaar gelanceerd: de Relay-communicatiesatel- liet. Met deze kunstmaan hoopt men soortgelijke experimenten uit te voeren als met de beroemde Telstar, die op 10 juli van dit jaar werd gelanceerd en met behulp waarvan de eerste rechtstreekse etlevisie uitzending van Amerika naar Europa en omgekeerd plaats vond. Het is slechts toevallig, dat de Relay wordt gelanceerd kort na dat de Telstar op 30 november als communicatie-satelliet is uit gevallen, want deze lancering stond reeds op het programma toen de Telstar nog niet in de ruimte was gebracht. Niettemin kan de Relay als de opvolger van Telstar worden gezien, niet alleen in functie maar ook omdat het communicatie-experiment zich thans in een verder gevorderd stadium bevindt. De Telstar was de eerste uit particuliere middelen gefinancierde i satelliet, geconstrueerd door de American Telephone and Tele graph Company. De Relay is bekostigd door de overheid en is ge bouwd door de Radio Corporation of America. Voor de lancering i wordt een Thor Delta gebruikt evenals indertijd voor de Telstar. zijn gebruikt, zijn Andover in Maine 'USA». Pleumeur Bodou in Bretagne in Frankrijk en Goonhilly Downs in I Cornwal'. «Zuid Engeland). Er zijn nog enige vaste stations in aanbouw die volgend jaar gereed komen, na melijk in Nutley (New Jersey, USA), Raisting (ten zuiden van München) en Fucino (ten noorden van Rome', terwijl bij het Relay-experiment ook van enige mobiele grondstations ge bruik zal worden gemaakt, o.a. een bij Rio de Janeiro in Brazilië. Niet prototype maar experiment De Relay is niet het prototype voor I een kunstmanennet voor wereldwijde I jtelevlsieuitzendingen en voor het ver- Ihonderdvoudigen van de omvang van I het wereld-telefoonverkeer en deci meren van de kosten daarvan, zoals men op den duur van plan is. Het gaat hier slechts om het beproeven van de instrumenten, welke voor een j'dergelijk definitief stelsel in ontwik- ra keling zijn. De Relay is een vrij plompe acht- w Hoekige doos met een staafvormige. van schijven voorziene antenne op een der platte uiteinden De buiten zijde van de doos is geheel bezet met 8215 zonnecellen, die stroom moeten leveren voor de instrumenten. Het (totale gewicht is betrekkelijk klein, namelijk 75.67 kg; de grootste diame- ter bedraagt 72,5 cm. De baan van de Telstar varieerde lindertijd lussen de 954 en 5636 km. Ibover. de aarde. Dit betekende, dat Ie periode tijdens welke de Telstar iruikbaar was voor transatlantische erbindingen sterk uiteenliep. Deze :ommunicatiesatellieten zijn name- ïjk slechts bruikbaar voor verbin- ing tussen twee punten van waar- lit de kunstmaan gelijktijdig „zicht- iaar" is, d.w.z. boven de horizon jtaat. Op een „laag" punt in de baan Is het bereik veel minder groot dan op een „hoog" punt. Hogere baan De controlepanelen ran 't grond station Goonhilly Downs in Cornwall in Zuid Engeland, met op de achtergrond de radiotele scoop. waarmee een deel ran de seinen ran de Relay zal worden opgevangen.Goonhilly Downs is thans beter ingericht op deze ontvangst dan ten tijde van de eerste experimenten met de Tel star. toen het ontvangststation nog met kinderziekten te kam pen had. Naarmate de baan hoger is, moet de snelheid kleiner zijn en de omwente- lingsduur groter. Dc maan. die op gemiddeld 384.000 km hoogte staat, heeft vooi een omwenteling 29 da gen nodig. De zeer „lage" bemande kunstmanen van de Amerikanen en Russen hadden een veel grotere snel heid, een kortere baan en daardoor een veel kortere fcmwentelingstijd, ongeveer 90 minuten. Wanneer men een kunstmaan brengt in een baan van 35.700 km. hoogte bedraagt de omuentelingstüd uur. Even lang dus als de omwen- telingstijd van de aarde zelf. Wan neer dergelijke kunstmanen in een baan over de evenaar lopen, blijven zij steeds boven hetzelfde punt op I aarde „slaan". i Een voordeel van dergelijke statio naire kunstmanen is, da! de gerichte antennes voor uitzending en ont vangst niet beweegbaar behoeven te z*jn om oe kunstmaan te volgen. Bo- i rendicn Is door dc grote hoogte van deze kunstmanen het bereik veel gro ter Fraktisch kan men met drie van dergelijk Syncom-kunstmanen op verschillende punten boven de eve naar volstaan om een wereldwijd j communicatienet te scheppen. Men hoopt in 1963 een eerste pcoef- lancering naar een baan op 3o.700 I kilometer hoogte te doen en in 1964 dc eerste praktisch bruikbare „statio naire" satelliet voor een dergelijk wereldwijd communicatiesysteem te lanceren. De Relay heeft op de veel geringe re hoogte dan de toekomstige Syn com-kunstmanen 163 minuten nodig voor een omwenteling (tegenover 158 van de Telstar). De geringe hoogte van de Relay en daarmee gepaard de cnelle verplaatsing ten opzichte van de aarde betekenen, dat de Relay maximaal 26 minuten achtereen dienst zaj kunnen doen voor com municatie tussen Amerika en West Europa Dat is langer dar. de Telstar, uie hel niet verder dan 23 minuten heeft gebracht. NTS werkt mee Ook Nederland werkt aan de ex perimenten met de Relay mee. De eerste officiële televisie-uitzending via Relay van Europa naar de Nieu we Wereld zal voor een deel door de NTS worden verzorgd. Dan worden beelden van de Amsterdamse kerst- bomenmarkt via de ruimte over de Atlantische Oceaan in de huiskamers in Amerika gebracht. Syncom Zoals gezegd is de Relay slechts een experimentele kunstmaan, be doeld om ervaring op te doen en in strumenten te testen op hun prakti sche bruikbaarheid. Wat de Amerikanen voor ogen staat is een toekomstig systeem van stationaire kunstmanen met de naam Syncom. Daarmee zou een wereld wijd telcvisieverkeer en een zeer om vangrijk wereldwijd telefoonverkeer tegen zeer lage kosten via de ruimte mogelijk zijn. Het is zo, dat de duur van een om wenteling om de aarde afhankelijk is van de hoogte van de baan (Van onze Eindhovense correspondent) De revolutie, die de wasbehande- ling al enkele jaren te zien geeft, blijft voortduren. In de „muntwas- serijen", welke in Nederland naar Amerikaans voorbeeld zijn ingericht, vindt men dag en nacht vrouwen en mannen, die hun wasje doen, zonder dat zij daar door personeel geassis teerd worden. Deze wasserijen zijn volkomen automatisch. Ze beschik ken over was- droog- en wisselauto maten. koffie-automaat, ze hebben gezellige zitjes, radio of jukebox etc. Het nieuwst geeft de nieuwe munt- wasscrij aan de Noordbrabantlaan te Eindhoven te zien. Hier zijn de m Men hoopt thans de Relay In een ■«gemiddeld hogere baan te brengen, namelijk een die varieert van 1600 tot 5700 kilometer. Ook in het laagste punt van de baan is de reikwijdte re- Idelijk. Bovendien wordt de hoek met de evenaar iets gunstiger gekozen. Deze bedroeg voor de Telstar 44,7 graden, en zal voor de Relay ruim 50 graden bedragen Hierdoor wordt een groter gebied op aarde bestreken. Levensduur een jaar eerste automaten voor het chemisch 1 reinigen van kleding opgesteld. Deze reinigingsmethode heeft in Amerika veel opgang gevonden. Verwacht wordt dat haar invoering in Neder- I land ook revolutionaire gevolgen zal hebben. Alle tot dusver ingevoerde zelfbedieningsmethoden hebben in de ogen van de Nederlandse huis vrouw genade kunnen vinden. Aan het succes van het zelf chemisch rei- I nigen wordt niet getwijfeld. De nieu we Eindhovense muntwasserij is al twee weken open. zonder enige rucht baarheid De ondernemer verklaar de. dat zij nu reeds rendabel is. In de automaat kan men voor twee rijksdaalder vier kilo kleding che- misch reinigen. Men draait aan de knop en na een half uur staat de automaat stil om de behandelde kle ding fris al te leveren. Dat kunnen twee pakken zijn. die opgefrist moes ten worden. Het voordeel is, dat men ze slechts een half uur behoefde te missen. Maar men moet niet ver wachten. dat hardnekkige vlekken zullen verdwijnen. Stoffen, die voor het zogenaamde kledingbad niet ge schikt zijn. moet men ook maar niet J aan deze reinigingsmethode onder- werpen. Ernstige zedenzaak voor de rechtbank De meervoudige kamer van de rechtbank in Utrecht houdt zich deze week drie dagen bezig met een zedenzaak, waarbij tussen de veertig en zestig personen zijn betrokken. In deze zaak die achter gesloten deuren behandeld wordt zijn drie mannen uit Utrecht gedag vaard. namelijk een 23-jarige zonder beroep., een 43-jarige chauffeur en een 40-jarige vertegenwoordiger. Het drietal wordt er van verdacht in de maanden oktober-november van het vorig jaar op een adres in de Utrechtse binnenstad alleen en in vereniging op fuifjes ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met veelal minderjarige meisjes. De 23-jarige fungeerde als lokvogel, hij pikte in café's en andere vermaak gelegenheden in Utrecht meisjes op. die hij uitnodigde voor feestjes. Op het „feestadres"' vertoefden de beide oudere mannen. Tegen de jongste verdachte is gis termiddag 21 jaar gevangenisstraf geëist, met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Wanneer alles goed "gaat. zal de Re lay een „elektronische" levensduur hebben van ongeveer een jaar. Dan zullen de instrumenten voor de com municatie uitvallen. In dat jaar moeten vele.honderden proeven wor den genomen om het experiment ge- heel te doen slagen. Telstar heeft vier maanden vrijwel I perfect gewerkt en enige tijd matig. Op 30 november vielen de communi catie-instrumenten plotseling geheel uit door nog niet opgehelderde oor- - .'laak. De Telstar had toen 1242 om- wentelingen gemaakt en er waren 7 ruim honderd experimenten mee uit- '5 gevoerd. Het zal nog geruime tijd "*t duren alvorens men alle daarbij ver- kregen gegevens en ervaringen heeft jfverwerkt. Enkele waarnemlngsin- Sstrumenten van de Telstar functio- neren nog en zenden hun gegevens *»,nog naar de aarde uit. j' Grondstations De Relay bevat Instrumenten om haarscherp gerichte microgolven op M te vangen, deze vele miljoenen ma- fi Jen te versterken en weer naar de aarde terug te zenden Dit stelt de kunstmaan in staat, televisiebeelden te relayeren of gelijktijdig 200 tele foongesprekken over te brengen. Ei genlijk is de Relay nieic. anders dan een relay eringstoren met een b(jzon- «jg der grote hoogte. 9 Voor de uitzending en ontvangst sijn op aarde speciale grondstations nodig. Drie bestaande vaste stations. die ook voor de Telstar-experimenten i De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. j de Veer, heeft gisteren in Utrecht de leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond aangespoord, adressen te zenden aan de minister van Land- (bouw en aan de Tweede Kamer. Dit ter ondersteuning van het verzoek, dat het Produktschapsbestuur vorige week aan de minister heeft gedaan, om tien miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het nemen van maat regelen om de prijzen op de rundvee- markt, onder meer door export, op een hogei niveau te brengen. I Inplaats van zich op te winden over het feit, dat er voor de melk Imaar 27 cent wordt gegeven (van 27 cent woro Je niet arm en van 28 cent niet ryk>. kunnen de organisaties bete- achtes het verzoek van het De communicatie-kunstmaan Relay, die als verbeterde opvol ger van Telstar kan worden be schouwd. Een vrij plompe acht kantige doos. die een wonder van technisch vernuft herbergt. AUSTRALISCHE RAKET IN V.S. MISLUKT Op het eiland Wallops in de Ame rikaanse staat Virginia is een Aus tralische ruimteproef mislukt. De N.A.S.A., het bureau voor lucht en ruimtevaart, deelde mee, dat de raket „Aerobee 150 a", die instrumen ten met een gewicht van 85 kilo naar de ruimte nad moeten brengen, 42 seconder, na de start ontplofte. De Australische geleerden, cic de leiding hadden bij de proef, hadden de ra- 'iogolver met lage frequentie in de ionosfeei willen meten. Produktschap gaan staan, zo zei de heer dt Veer. De rundveeprijzen zijn. volgens hem, op het ogenblik onverantwoord laag en het Produkt schap ls met zijn markt ondersteu nende maatregelen eigenlijk al ver der gegaan dan zijn eigen financien toelaten. De heer de Veer meent, dat de overheid tot nu toe teveel aan dacht heeft besteed aan de melk en oe runovleessector heeft verwaar loosd, een sector, die juist in de EEG. blijvende kansen biedt. Na I januari: nog 180 Nederlanders in Nieuw-Guinea Het V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea is begonnen met het uitreiken van contracten aan Nederlandse ambte naren. die ook na 1 januari by de Untea willen blyven dienen. De aan vankelijke contracten golden slechts voor drie maanden en liepen dus per 1 januari af. Bij de verlenging van de contracten werd een geringe selectie toegepast, maar de meeste geïnte resseerden kregen verlenging. Slechts enkelen werden afgewezen. Per 1 ok tober traden 700 Nederlanders in dienst by de Untea. van die circa 180 ook na 1 januari blyven werken De meesten van deze 180 blyven tot 1 (Van onze A'damse correspondent) Het elektronische brein heeft zyn intrede ge daan in de winkel, om de klanten te helpen bij het kiezen van de aan kopen. Sinds gisteren is in een Amsterdams wa renhuis een computer ter waarde van twee miljoen gulden opge steld. welke bezoekers, die hun cadeau-ideeën met Sint-Nicolaas al hebben gespuid, advies kan geven voor het ko pen van kerstcadeaus. De machine, die door drie dames wordt be diend, heeft de naam „Cado-Ramic" gekregen en is het eerste elektro nische computer, die in een Europees warenhuis ter beschikking van de klanten staat In Ame rika wordt een derge lijke service reeds in en kele grote warenhuizen verleend. De bezoeker geeft op. welk bedrag hij wil be steden. Hij krijgt een ponskaart, waarop hij 'n vakje moet invullen voor de aanduiding van de gene. voor wie het ca deau is bestemd: moe der, vader, dochter, zoon, echtgenoot (echt genote), vriend, vrien din, verloofde, relatie of andere bestemming. De ponskaart verdwijnt in de machine, die binnen twintig seconden een keurig uitgetikte opgave doet van tien uiteenlo pende cadeaus in de ge wenste prijsklasse met de vermelding op welke afdeling en op welke etage van het gebouw het geschenk kan wor den gekocht. Uitver kochte artikelen worden onmiddellijk door de computer vervangen door andere. De computer is een IBM 305. die aanvanke lijk is ontworpen voor 't doen van een volledige verkoopadministratie. De fabriek zegt zelfs dat men bij een ziekte alle gedragingen van een patiënt op een pons kaart kan aanbrengen waarna de computer de juiste diagnose stelt De machine heeft een geheugen van 50 schij ven. waarin 5 miljoen letters en cijfers kun nen worden bewaard. Er kunnen ongeveer dui- cadeausuggesties wor den gegeven. De direc tie van het warenhuis zal de „Cado-Ramic" tot Kerstmis in gebruik hebben. Men verwacht, dat niet alleen de ver koop door dit systeem wordt bevorderd, maar vooral het aantal rui lingen van geschenken dat een enorme omvang heeft aangenomen, hierdoor kan worden teruggebracht. Van de resultaten In de komen de weken zal afhangen of de Cado-Ramic in de toekomst bij naderende feestdagen een vaste plaats in het warenhuis zal krijgen. V'burg onderzoekt bijtende muizen (Van onze Haagse correspondent) De Voorburgse G.G. en G D. heeft gisteren twee muizen naar het Cen traal Dierengeneeskundig Instituut in Rotterdam gebracht om te laten onderzoeken of de diertjes mogelijk aan rablës lyden. Daarvoor heeft de G.G. en G.D. twee keer moeten rij den, want de muizen zijn afzonder lijk binnengebracht. In het eerste geval betrof het een grijze (wilde) muis, die op onver klaarbare manier in het wiegje van de zeven maanden oude baby Frank je Kayer uit de Herenstraat terecht was gekomen en het kindje maan dagnacht zes keer beet. De ouders, geschrokken door het huilen van de mei. Deze cijfers betreffen geheel Nieuw-Guinea. Intussen zijn in de afgelopen veer tien dagen 166 Indonesische ambte naren voor het VN-bewind in Nieuw Guinea aangekomen. Hierdoor is het totaal aantal Indonesische ambtena ren gebracht op 440. Binnenkort wor den nog veel meer Indonesiërs ver wacht. baby, wisten aanvankelijk niet, hoe het kind aan de wondjes aan zyn vingers kwam. maar zagen even la ter de muis. De vader sloeg hem dood en bracht het beestje naar de G.G. en G D. Gistermiddag is een waarschijn lijk tamme witte muls binnenge bracht. die in een werkplaats door iemand was gevangen, waarna de muis had gebeten. De plaatsvervan gend G.G.D.-directeur J. M. Eilan der, vertelde ons. dat er in ander halve maand tijd al ongeveer veer tig beten van dieren zijn aangegeven. Eigenlyk moet men het Rotterdam se onderzoek naar de muizen zien als een overdreven voorzichtigheidsmaat regel. Naar de opinie van de Voor burgse G.G.D. is er niets aan de hand. Derde slachtoffer botsing Zwijndrecht Het auto ongeluk van maandag avond 16 onder Zwijndrecht, waarbij twee mensen werden gedood, heeft nog een slachtoffer geëist. In het Diaconessenhuis te Dordrecht is gis teravond de zwaargewonde W. A, Lodewikus uit Breda overleden. Hij was 32 jaar, - ti'.iwfftrrf*

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11