in Broenei door Britten bevrijd VS blijven gekant tegen Twee doden en acht gewonden bil BOTSING Europese kernmacht FEIJENOORD eiste uitverkocht stadion - Tien Nederlanders s waren gijzelaars van de rebellen Perfecteregeling Cuba niet nodig Vijf Spaanse Ballingen vrij Hondsdolheid in Hoofddorp PERSCONFERENTIE MINISTER RUSK Ravage op verkeersweg (§uc/ ieuws WEERBERICHT ..Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 DECEMBER 1962 No. 30829 DAGBLAD birecteur: E. A. E van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i De Europese employees van de Maleise Shell, die door opstan delingen in Seria werden vastgehouden, zijn in veiligheid, zo heeft fandaag een woordvoerder van de oliemaatschappij in Singapore neegedceld. Seria is het oliecentrum van het Borneose sultanaat jroenei, waar eind vorige week een opstand is uitgebroken. De iuropese gijzelaars ongeveer vierhonderd, onder wie tien Nederlanders zijn bevrijd door oprukkende Britse troe len. Volgens de Shell-woordvoerder verkeren zij in goede |ezondheid. Vanonchtend werd meege dat de Britse troepen ■nder leiding van brigade-gene- J^al Glennie het grootste ge deelte van Seria op de rebellen adden heroverd. De oliestad 30.000 inwoners, onder tyie vijfhonderd Europeanen, ie merendeels werkzaam zijn jj de Shell. De niet-Europese °9terknemers van de oliemaat- chappij moesten tijdens de „be- ^tting" van opstandelingen innenshuis blijven. De olie- istallaties waren intact geble- :n. Overigens was de toestand In het otectoraat Broenei vandaag nog on- erzichtelijk. De Britten zouden hter niet veel tegenstand meer itmoeten. Behalve Serie is ook de' ofdstad Broenei geheel onder con- >le van de regeringstroepen. Gis- ravond hielden de rebellen echter >g steeds de gevangenis op 24 km iten de hoofdstad bezet, nadat zij gevangenen hadden bevrijd. Zij dden negen politieposten aange- llen, mar wegens de slechte ver- ndingen wist men niet hoe de toe- ind daar was. Ook de stad Koela ilait zou nog in handen van de op- mdelingen zijn. Intussen voeren de Britten nog ;eds versterkingen aan. Gisteravond kwamen in Broenei n torpedobootjager met troepen, ertuigen en uitrusting aan boord, twee mijnenvegers aan. Acht oor- jsschepen, waaronder een kruiser, kele mijnenvegers en twee tank- ïdingsvaartuigen, en het 42ste mmando Koninklijke Mariniers, geveer ter groote van een infante bataljon. zijn onderweg. Volgens Britse militaire kringen n bij de gevechten rond de hoofd- id ongeveer twintig opstandelingen Advertentie BINNENKORT VERSCHIJNT gedood en enkele tientallen gewond. Aan Britse zijde is een ghoerka-of- ficier gesneuveld en zijn een Euro pese officier en vijftien ghoerka's ge wond. Gewond Over de rol van Indonesië in het conflict wilde men zich in Londen niet uitlaten. Indonesië heeft tot dus ver nooit aanspraken doen gelden op Noord-Borneo. Het is echter wel ge kant tegen de vorming van de nieu we federatie Malesië. In nationalis tische kringen in Djakarta heeft men echter wel vaak de inlijving bij Indo nesië van Noord-Borneo overwogen. Zoals bekend heeft sjeik Azhari tien jaar in Indonesip doorgebracht. Hij heeft daar deelgenomen aan de strijd voor de onafhankelijkheid. De opstand in Broenei is een deel van de strijd die nieuwe krachten over de gehele wereld voeren". Dit heeft president Soekarno gezegd tij dens een banket, dat hij ter ere van de Joego-Slavische vice-president, Volgens de Shell zjjn tijdens de ge vechten van dit weekeinde een Ne derlandse en een Australi sche employe gewond, terwijl een In- do-Europe.se werknemer om het le ven is gekomen. De ernstig gewonde Nederlander is de geoloog J. R. Brondijk. De regering van Broenei heeft de oppositionele Raayat-partij verboden, omdat deze achter de opstand zou staan. De opstandelingen in Broenei I en Serawak zijn gekleed in groene bewegingsvrijheid herkreien. uniformen met het roodwitte ken teken van de Raayat-partij. Tegen de rebellenleider, sjeik Azahari, die zich in Manilla bevindt, is een arrestatie bevel uitgevaardigd. In deskundige Londense kringen heeft men gewezen op het specifiek nationalistische karakter van de op stand. Die blijkt namelijk zoweL ge richt te zijn tegen de plannen voor de vorming van een nieuwe Maleise tegui Vtff rooms-katholieke en monar chistische tegenstanders van de re gering-Franco, die sinds juni ge dwongen op de Canarische Eilanden verblijf houden, hebben gisteren hun De vi;f personen zijn Alfonso Prie- to lid van de Katholieke Actie, Fe lix Pons, een linkse christen-demo craat, José Navarro en Inigo Cavero, volgelingen van de verbannen libe rale monarchist Gil Robles, en Tomas Casalq Op de Canarische Eilanden worUt onder anderen nog vastgehouden de bekende monarchist Joaquin Satrus die dit vandaag bekendmaakte, had het Indonesische staatshoofd voorts verklaard ervan overtuigd te zün dat deze krachten tenslotte zou- uen overwinnen. federatie als tegen de invloed van de Kardelj. In het Merdekapaleis te Chinezen op Borneo, die zijn georga- Djakarta gaf. Volgens Radio-Djakar- niseerd in een partij, die min of meer i ta, die dit vandaag bekendmaakte, geleid wordt door Peking. Volgens deze kringen heeft de opstand ook geen „sociaal karakter", omdat het sultanaat Broenei. waar zich ryke oliebronnen bevinden, een levens standaard heeft die veel hoger ligt dan die in de rest van Noord-Borneo. Waarschijnlijk vormt echter het ge bruik van de „belastingen", die door de sultan worden geheven, een be langrijk doelwit van de partij, die wordt geleid door sjeik Azhari. „De Indonesische regering zal ten gevolge van de opstand in Broenei meer aandacht gaan besteden aan de gebieden rond Brits Noord-Borneo", aldus generaal Nasoetion tijdens een toespraak, die hij zondag in Makas sar hield. Volgens Radio-Djakarta weigerde de Indonesische minister van Defensie verder commentaar. Toenkoe Abdoel Rahman, de pre mier van Malakka, heeft in het Huis van Afgevaardigden gezegd, inlich tingen ontvangen te hebben, volgens welke enkele Indonesiërs zouden deelnemen aan de opstand in Broe nei. Morgenavond GEEN voetbal op tv De beschuldiging van het hoofd van de sectie tv van de AVRO, de heer S. van der Zee - gepubliceerd in enige ochtend bladen dat Feijenoord de tv- uitzending van de wedstrijd te gen Vasas heeft belet, wordt door voorzitter Kieboom krach tig van de hand gewezen. De heer Van der Zee had gister avond gezegd dat niet de Koninklijke Belgische Voetbalbond de tv-uitzen- ding had tegengehouden, maar Feijenoord. Volgens de heer Van der Zee treft de KBVB geen enkele blaam. Feijenoord zou alleen toe stemming hebben willen geven als het stadion was uitverkocht. De heer Kieboom zegt daaren tegen: „Het was een afspraak van Vasas, de Kon. Belgische Voetbal bond en Feijenoord geen t v.-uitzen ding toe te staan wanneer de wed strijd niet was uitverkocht. „De heer Van der Zee", aldus de heer Kieboom. „heeft gemakkelijk praten, maar hij zou uit eigen porte monnee eens moeten betalen wat de wedstrijd in Düsseldorf de beslis singswedstrijd tegen Servette ons heeft gekost. In Antwerpen moesten wjj een herhaling van Düsseldorf en van Boedapest voorkomen. Wij heb ben heus wel begrip voor zieken en ouden van dagen, doch dat is prak tisch iedere zondag in het geding, al dus de voorzitter van Feijenoord. Toch was een uitzending waarschijnlijk mogelijk geweest, wanneer de Belgen niet zo karig wa ren geweest met hun kaarten. Het stadion Feijenoord heeft in totaal 23000 plaatsen gekregen. Hiervan waren vanmorgen 2500 nog niet ver kocht, doch men verwachtte dat een ?root deel hiervan nog zou weggaan, ntussen heeft men aan tal van aan vragen elders uit het land niet kun nen voldoen. Bij een betere distribu tie was een grotere omzet in Neder land mogelijk geweest en Een beeld van de plechtigheid bij het monument van Koningin Wilhelmina in Paramaribo op het tijdstip, dat in Delft het stof felijk overschot van de Prinses werd bijgezet. Aan de voet van het monument werden door autoriteiten, vertegenwoordigers van de strijdkrachten en de bur gerij kransen neergelegd ter ere van de overleden Prinses. Het moment, waarop alle aan wezigen een stilte van twee mi nuten in acht nemen. misschien als gevolg daarvan een tv- uitzending. De verkoop in Belgie ging aldus de informatie van het stadion, redelijk goed. Maar vraagt men zich hier af wat is redelijk goed? In Rotterdam verwacht men geen uitverkocht huis in Antwerpen. In het officiële communique dat Feijenoord heeft uitgegeven, wordt o.m. gezegd: „Van Feijenoord is, conform de wens van Vasas, naar de UEFA de gebruikelijke brief uitgegan (en niet naar de Belgischs Voetbalbond), waarin wordt verklaard dat in af wachting van het resultaat van de kaartverkoop van Feijenoordzijde voorlopig tegen een televisie-uitzen ding bezwaar zal worden gemaakt. Bij de bespreking die zondag 2 dec. te Brussel heeft plaatsgehad tussen de KBVB, Vasas en Feijenoord, heeft men het standpunt ingenomen, dat afhankelijk van het aantal verkochte plaatskaarten voor deze wedstrijd later nog bezien zal worden of een eventuele t.v.-uitzending zou kunnen worden bekeken. Overigens dient te worden gememoreerd, dat nog voor de bespreking te Brussel plaatshad, de heer Van der Zee heeft meege deeld, dat een eventuele uitzending van de wedstrijd op 1 december 1962 op het tijdstip van circa 20.00 uur niet in het televisie-programma zou passen, waardoor een uitzending niet mogelijk zou zijn", aldus het commu nique van Feijenoord. Het onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rot terdam heeft een geval van honds dolheid aan het licht gebracht by een kat afkomstig uit Hoofddorp (ge meente Haarlemmermeer). Op advies van de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid worden de ge zinsleden, die door de kat zijn ge krabd, uit voorzorg ingeënt. In verband met dit nieuwe geval van hondsdolheid zullen met ingang van vandaag 11 december in de ge meente Haarlemmermeer de houders van huiskatten er voor dienen te zor gen, dat deze dieren zich niet vry buitenshuis kunnen begeven, anders dan op het daarbij behorende erf. De betreffende beschikking van d« minister van Landbouw en Vissery zal in de staatscourant van heden worden bekend gemaakt. Een gebod tot muilkorven van honden in de ge meente Haarlemmermeer zal op ad vies van de inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst door de bur gemeester worden uitgevaardigd. De georganiseerde inenting van honden en katten zal In de gemeente Haar lemmermeer zo snel mogeiyk ter hand worden genomen. Twee personen zijn om het le ven gekomen en acht zwaar of licht gewond bij een gecompli ceerd verkeersongeval, dat gis teravond omstreeks half zes op de weg tussen Rotterdam en Dordrecht onder Zwijndrecht is gebeurd. De politie heeft de toedracht van het ongeluk nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan, doordat sen grote personenauto, bestuurd door de 55-jarige aannemer van sloopwerken, de heer J Groen uit Rotterdam, door de middenheg schoot en op de an dere rijbaan terecht kwam, waardoor een botsing plaats vond met een klei ne personenauto, waarin zich de heer P L. Besseling uit Gravendeel en de heer A. van der Ven uit Hendrik Ido Ambacht bevonden. Bij deze botsing werden de heren Besseling en Van der Ven licht ge wond. Een autobusje, dat uit de rich ting Rotterdam kwam, botste een fractie van en seconde later tegen de auto van de heer Groen. De perso nenauto werd volkomen in elkaar ge drukt en de heer Groen werd zo zwaar gewond, dat hy kort daarop overleed. In het autobusje bevonden zich de heer Lodewikus en drie zoons allen afkomstig uit Breda, de 15- jarige A. Wagtmans uit St. Wille- brord en de 32-jarige W. Heren, eveneens uit St.-Willebrord. De 15- jarige jongen werd op slag gedood. De Zweedse ambassadeur in Moskou heeft gisteren de Rus sische geleerde prof. Lev. Lan dau zijn Nobelprijs-1962 voor natuurkunde uitgereikt in het Moskouse ziekenhuis, waar de hoogleraar wordt verpleegd sinds een auto-ongeluk, waarbij hij ernstig werd gewond. Het was de eerste keer in vre destijd. dat een Nobelprijs bui ten Zweden werd overhandigd. (Telefoto) De 55-jarige F. Lodewikus werd zwaar gewond, evenals zijn 32-jarige zoon Walter en z(jn 36-jarige zoon Ton. De heren W. Heren, die het bus je bestuurde, werd eveneens zwaar gewond. De inzittenden van het busje kwamen van hun werk en waren op weg naar huis. Nadat het busje de personenauto had geramd vloog nog een wagen op het wrak. Deze auto werd bestuurd door de heer T. van Meeuw uit Etten Leur, die eveneens vrij ernstig werd gewond. Vervolgens botste een auto, be stuurd door de heer J C. Baks uit Dordrecht, op de wrakken. De heer Baks kreeg een gebroken been. Zijn broer, die als passagier meereed, kwam met de schrik vrij. Het ongeval veroorzaakte een grote ravage op de weg. De gewonden la gen her en der verspreid. In allerijl werden zjj naar ziekenhuizen in Dor drecht vervoerd. Het verkeer op de drukke route Rotterdam-Moerdijk was lange tyd gestagneerd. (Van onze correspondent in Washington) In feite blijft Amerika gekant tegen een afzonderlijke kern macht van de Europese NAVO-bondgenoten. Ook al komt Chroesjtsjovv niet al zijn beloften na omtrent Cuba, dan toch is het niet absoluut uitgesloten dat Amerika ernaar zal streven met de Sowjet-Unie te komen tot een rege ling ten aanzien van de andere conflicten. De internationale betrekkingen zijn minder bevroren dan voorheen. Dit kan een gevaar betekenen, maar vooral ook goede kansen bieden. Het communisme in Cuba blijft een probleem, evenals de aan wezigheid van Russische troepen aldaar. Dit waren de vier essentiële punten van de persconferentie, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gehouden vlak voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij de december-bijeenkomst van de NAVO gaat bijwonen. Amerika heeft zijn bondgenoten voldoenae ingelicht over de aard en de kosten van kernbewapening. Als zij dit wensen, kunnen de bondge noten met suggesties ter tafel ko men Amerika is stellig bereid te spreken over een kernmacht, waar bij de andere staten ook een zekere rol zouden spelen. Zouden die staten suggesties doen omtrent een speciale NAVC'-kernmacht van Furopese sta ten dan zouden de Amerikanen ze ker aandachtig luisteren doch sym pathie voor zulk een plan kan men in Washington niet bespeuren. Minister van Defensie McNamara heeft ir juni een speech gehouden, waarin hij zulk een Europese kern macht wenselijk. noch noodzakelijk noemde Die uitspraak is volgens Rusk nog steeds van kracht. Overi gens worden er geen bepaalde sug gesties van de Europese staten ver wacht in deze richting. Men vroeg Rusk, of Amerika al leen bereid zou zijn over andere Kwesties met de Russen te onder handelen indien Chroesjtsjows be loften ter aanzien van Cuba volle dig zouder. worden ingelost. Zulk een formuiering was Rusk kennelijk te volstrekt. Hij wenste zien niet zo per tinent voor de toekomst vast te leg gen. Het blijft een feit, dat Chroesjts- sjow inspectie ter plaatse op Cuba m het vooruitzicht heeft gesteld, maar Rusk kan zich voorstellen dat aan de Cubaanse crists een einde kan komen zonder dai het conflict tot in dc perfectie wordt geregeld. De aanwezigheid van enige dui zenden Russische militairen op Cu ba blijft echter hoogst ongewenst en ontoelaatbaar, al gaf Rusk toe dat een geleidelijke terugtrekking van *eze troepen nog steeds wordt waar genomen. Rusk wenste echter de deur open te houden voor de regeling van an dere conflicten, ook indien over Cu ba niet een „volmaakt" akkoord wordt bereikt. Rusk zag de internationale betrek kingen in staat van beweging. Hy noemde met name de tegenstelling tussen de Sowjet-Unie en China, de economische problemen binnen het communistische blok, enige spanning tussen de Sowjet-Unie er, Cuba en de oorlog tussen China en India. Al de ze beweging houdt zekere gevaren in. doch Rusk gaf de indruk dat hij enigszins optimitisch is gestemd ten aanzien van de goede kansen die *eze toestand toch ook biedt, vooral nu de neutralistische landen de za ken scherper beginnen te zien en nu het Westen wellicht kan komen tot een nauwere economische samen werking. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken houdt het dus voor mogelijk dat aan de Cubaanse cri sis een einde zal komen ook zonder een formele afsluiting bijvoorbeeld in de Veiligheidsraad. Maar dan houdt men altijd nog een Cubaans orobleem van langere duur over. De conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Punta del este is tot dc conclusie gekomen dat mar- visme en leninisme niet passen In de samenleving op het Westelijk half rond Vandaar dat Rusk voorlopig geen normale betrekkingen met Cu ba voorziet. a Uit het Leidsch Dagblad van 11 Dec. 1862: J J Donderdag voormiddag f wordt een openbare collecte f langs de huizen der ingezete- J nen gehouden ten behoeve f J van het Gereform. Minnehuis f J alhier. fet meer dan 200 fotos. deels nooit eerder gepubliceerd. Groot formaat (19 x 26). Uitstekend papier. Afgehaald aan ons bureau fechts f 1.95. Franco huis f 2.20. [serveert nu al een exemplaar aan i het bureau van ons blad; Witte Singel 1, Leiden, telefoon 01710—25041. L ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot irgenavond: Vanavond en van- cht nog tijdelijk regen, morgen erdag buien maar ook enkele op vingen. Matige tot krachtige, aan kust nog tijdelijk harde of storm- htige wind tussen zuid en west la- 1 ruimend naar noordwest. Aan- nkelijk weinig verandering in tem- ratuur, morgen later op de dag eidelijk kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 DECEMBER op 08 38 uur, onder 16.28 uur. op 17.50, onder 09.25 uur. te Katwijk te 3.36 en uur, laagwater te 11.43 en uur nummer bestaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1