RIA RIETVELD verovert opnieuw de turn titel „Kraaiepoot" Segura verdwijnt van toneel Fransje van Deursen vierde Zuid-Holland verliet vergadering boksbond oor de derde keer in successie oetballers in Rusland i. Merkwaardige jury uitspraken Na I IJ UIEN jaar proftennis: Eigen plaats hij de groten Motie hleef in ijskast LGB leidt in vierkamp Olympiads Toer door Nederland Louison Bobet in ziekenhuis LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Voor de derde achtereenvolgende maal heeft de Bodegraafse turnster Ria Rietveldvan Velsen het kampioenschap van Nederland ver overd. De Amsterdamse Thea Belmer, die de finale inging met 0,2 punt voorsprong op de kampioene, vergrootte haar voorsprong aan vankelijk nog tot een half punt, maar verloor dit voordeel op de brug met ongelijke leggers en de vrije oefening. Ria Rietveld, die in al haar oefeningen elke risicofactor vermeed, zege vierde tenslotte met 0.15 punt voorsprong op Thea Belmer. Uitslagen De Leidse kampioene Fransje van Deursen handhaafde zich keurig op de vierde plaats. Zij was zo ongelukkig van de balk te vallen en dat kostte haar natuurlijk een vol punt. Maar zelfs als zij niet was gevallen, waren haar kansen op de derde plaats toch gering geweest. In de eindstand staat nr. 3 Grietje van Essen, 1.6 punt op haar voor. Desondanks, opnieuw een zeer goede prestatie van onze stadgenote. De wedstrijden werden gehouden in de (uitver kochte) Haagse Dierentuin. De volledige uitslag van de dames finale luidt: (resp. Vi fin., sprong, balk, brug, vrye oef., totaal). 1. Ria Rietveld (Hercules. Bode graven) 36.85. 9.30, 9.10, 9 45, 9 15, 73.85; 2. Thea Belmer <KDO. Am sterdam) 37.05, 9.50, 9.20, 9.00. 8.95, 73.70; 3. Grietje van Essen (Quick, Huizum) 36.70. 9.20, 9.20. 9.40. 9.10, 73.60; 4. Fransje van Deursen iBrun- hilde. Leiden) 36.60, 9.15, 7.90, 9.20, 9.15, 72.00; Nel van Zetten (Pro Pa- tria, Zoetermeer) 35.45, 9.10, 9.00, 8.70, 9.10, 71.35; 6. Alie van Soolingen <Ba- to. Haarlem) 35.30. 9.15, 8 80, 9.00, 8.95, 71.20; 7. Nel van Bekkum (De Halter. Alkmaar) 35.40, 9.00, 8.35, 7.65, 9.10, 69.50; 8. Cockle Bal (Kralingen, Rotterdam) 34.05, 8.90, 8.75, 8.90, 8.85, 69.45; 9. Alie van Essen (Quick Hui zum) 34.10, 8.50, 9.05,-9.00, 8 60, 69.25; 10. Corrie de Moor (Turnlust Alk maar) 33.45, 8.45, 8.85, 8 90, 8.85, 68.50. De uitslag van de meisjesfinale luidt: (resp. sprong, balk. brug, vrije oef., totaal). 1. Jannie Vierstra (Quick, Huizum) 9 55, 9.20, 9.10, 9.50, 37.35; 2. Willy Gielen (Attila, Amersfoort) 9.10, 8.65, 9.10, 9.00, 35 75: 3 Martha Troost (Quick, Huizum) 8.85, 8.60, 9.05, 8.85 35.55; 4. Marijke Kroes (Quick, Hui zum) 8.80. 8.85, 9 35, 8 45, 35.45: 5. M. Klees (Turnlust. Beverwijk) 8.95, 8.65, 8.40, 8.85. 34 85; 6 P. de Jong (Hercules, Bodegraven) 8.90, 8.15, 9.10, 8.65. 34.80. Schaatsenrijders naar Oberstdorf Nederland zal met een ploeg van drie man uitkomen in een op 31 de cember en 1 januari op de kunstijs baan van Oberstdorf te houden ze- venlandenschaatswedstrijd hardrij den. De overige deelnemende landen zijn Finland. Frankrijk, Italië. Oos tenrijk, Zwitserland en Duitsland. Daar op 2 januari de uit vier of vijf man bestaande kernploeg van de KNSB onder leiding van coach Klaas Schenk en trainer Egbert van 't Oever, welke laatste de plaats van de wegens ziekte nog steeds uitge schakelde Piet Zwanenburg inneemt, afreist naar Hamar om daar de tral- j ning voort te zetten, zullen in Oberst dorf geen toprijders uitkomen. I Een uit vier rijders bestaande ploeg zal op li en 13 januari deelnemen aan internationale wedstrijden te Da- vos. Vandaar reist het kwartet door naar Innsbruck, waarop 15 en 16 ja nuari wedstrijden zijn. De toernee wordt, afgesloten met een landen- wedstrijd op zaterdag 19 en zondag 20 januari te Madonna di Campiglio Olympiade in beeld Woensdagavond 12 december a.s. 1 vertoont de afdeling Leiden van de j KNAU in de Foyer van de Stadsge- hoorzaal de grote kleurenfilm van de I Olympische Spelen 1960 te Rome. welke film van commentaar werd voorzien door Bob Spaak en Jan de Troye. Toen deze film in de bios copen draaide, ontving zij allerwegen prachtige recensies, hetgeen voor de afdeling Leiden aanleiding was om deze film mee haar fraaie opnamen van de sport en de zich in de sport uitlevende mensen, nogmaals voor de atleten te vertonen. De avond is ech- I ter tevens bedoeld als propaganda en zij. die belangstelling hebben voor de sport en de atletiek in het bijzon der, zijn van harte welkom. Kaarten i zijn gratis te verkrijgen 's middags tussen 1 en 5 uur aan de achterzijde van de Stadsgehoorzaal by de por- I tier. Aanvang 8 uur. Het kost de Russische voetballei ders hoe langer hoe meer moeite de schijn op te houden, dat de Russi sche speiers ..staatsamateurs" zün. In verschillende dagbladen worden arti kelen gewijd aan de betaling van spelers, die o.a. op kosten van fa brieken en andere bedrij\en geduren de lange perioden tegen vergoeding In trainingskampen bijeen waren en ook voor gewonnen wedstrijden be dragen ontvingen. Het eerste elftal van Torpedo Gor ki. een van de topteams dat evenwel een minder geslaagd seizoen achter de rug heeft, zou een totaal bedrag van ruim 80.000 gulden hebben ge toucheerd. De pers beschouwt in verslagen de spelers nog als soldaat student etc. Maar waar komt dan het fabeltje vandaan van de vader, die zijn zoon als volgt onderwijst: „Als je een eigen flat, een auto en een mooj meisje wil hebben, jongen, dan moet je zorgen dat je een voet balster wordt WIELRENNEN Swift-Combinatie De uitslag van de eerste rit ln de cycle-cross competitie luidt: Amateur en nieuwelingen: 1. B. Odijk. Alphen. tijd 4315 sec., 2. B. Zoet. Sassenheim; 3. W. v. Diemen. Oegstgeest; 4. J. Blakenburg, Alphen; 5 A. Sikking, Warmond; 6. H. Bout hoorn. Alphen. Adspiranten. B. v. d. Hulst. Zoe- terwoude, 25.30 sec. De renners B. Odyk, H. Bout hoorn. J. Blakenburg. E. v. d. Werff, A. Wolswijk, A. Prangers en W. v. d. Berg zullen zondag a.s. uitkomen ln de bekende cross te Maastricht. De Rotterdammer Manus Brinkman is tijdens een internatio nale cyclo-cross in de Belgische plaats Overijse als vijftiende geëin digd. De wedstrijd werd gewonnen door de Belg Pierre Kumps. Het duidelijkst kwam het verschil tussen het turnen van Thea Belmer en Ria Rietveld tot uiting op de brug met ongelijke leggers. Thea Belmer draaide een gave oefening met enkele zeer moeilijke onderdelen, die echter leed onder het hoge tempo dat de Amsterdamse erin legde. Ria Rietveld nam op dit toestel evenals bij de andere onderdelen geen risico. De Bode- graafse liet de kortste brugoefening van alle turnsters zien en hoewel de uitvoering zeer fraai was, had de oefening beslist minder inhoud, dan die van Thea Belmer. Het was daarom onbegrijpelijk dat de jury haar beoor- rrc deelde met 9,45, waarmee zij de achterstand op Thea Belmer, die in verhou ding op dit nummer beslist te laag gewaardeerd was (9.00), tot 0,05 punt terug kon brengen. I 711 'UH M Inhoud Thea Belmer werd bij haar vrije ifening door de jury opnieuw te I irt gedaan. Zowel de 23-jarige Am- I iterdamse als Ria Rietveld maakten1 ip dit „ballet" onderdeel beiden in een klein foutje, dat Thea werd aangerekend dan haar Ria Rietveld liet op mu- j van Chopin een oefening zien, vel fraai van lijn was, doch be- j minder inhoud had dan die van tegenstandster. De jury, die ook! weer grote onderlinge vertoonde in waardering, Ria Rietveld 9.15 terwijl Thea met 8.95 genoegen moest ne- enJAlleen de Friezin Grietje van Essen, in?die na de brug met ongelijke leggers zij veroverde op dit onderdeel het dw|hoogste puntentotaal nog een et.a|goede kans maakte op de tweede f ;plaats. kon zich met het leidende LIUtweetal meten. rcl^ De finale was voor Thea Belmer antgoed begonnen, toen zij haar gaaf 1S- uitgevoerde handstandoverslag op het -an paard beloond zag met 9.50 punten. Nationaal kampioene Ria Riet veldVan Velsen (Bodegra ven) in actie op de evenwichts- balk. Toen Ria Rietveld met haar radslag hierbij enkele tienden achterbleef, zag het er zelfs bijzonder hoopvol uit voor de Amsterdamse, die op de even- wichtsbalk een oefening liet zien, waarin o.a. twee handstanden en een losse salto achterwaarts waren ver werkt. De evenwichtsbalk en de brug met ongelijke leggers bleek een groot deel van de zestien turnsters in deze fi nale niet te ligger gezien het feit, dat liefst zes van hen beneden een waardering van 8.50 kwamen. Zenuwen Zoals gebruikelijk speelden de ze nuwen de turnsters in deze wedstrijd weer parten. Fransje van Deursen werd hier btfna het slachtoffer van. De kleine Leidse viel in het begin van haar oefening van de even wichtsbalk doch herstelde zich goed. (Van een onzer redacteuren) Een der groten van het internationale tennis. Francisco ..Pan- cho" Segura. heeft zijn afscheid van het wedstrijdspel aangekon digd. De kleine, springende, vliegende Ecuadoriaan heeft besloten toch niet de vierde plaats, die zfj op op 41-jarige leeftijd een punt te zetten achter een even merk- dat moment bezette. Zn revancheer- waavc{[ge a[s succesvolle tennisloopbaan. die hem roem bracht in elke uithoek van de wereld. De laatste 15 jaar heeft ..Kraaiepoot" (vanwege zijn naar binnen staande voeten) Segura niet anders dan getennist. Men hoeft desondanks niet ongerust te zijn over zijn ..oude dag". Hij heeft in die periode een fortuin bij elkaar geslagen in het circus van Jack Kramer. THEA BELMER. tweede in de eindrangschikking, op de brug met ongelijke leggers. Hoewel de jury op haar oefening re glementair een vol punt in minde ring moest brengen, kostte dit haar dat moment bezette. Zij revancheer de zich later op de brug en bij de vrije oefeningen overigens voortref felijk. Voor de meeste finalisten bleek de onlangs bij de vrye oefeningen inge voerde muzikale begeleiding eerder een handicap dan een hulp. Slechts zeer weinigen voerden hun oefening synchroon met de muziek uit, waar door dit onderdeel als geheel veel aan waarde verloor. Alleen de jonge Magda de Hartog uit Huizum slaag de erin haar oefening als een fraai geheel te doen verlopen. In de morgenuren veroverde Jan nie Vierstra, die reeds enkele malen deel heeft uitgemaakt van de natio nale damesploeg, de Nederlandse jeugdtitel. De Jonge Friezin, buitte de ervaring, die zy in internationale wedstrijden heeft opgedaan volledig uit en met ruim lVj punt voorsprong op Willy Gielen werd zij onbedreigd eerste. Het verheugende van het jeugdkampioenschap was dat de on derlinge verschillen tussen de meis jes slechts gering waren en dat het damesturnen hierdoor in de toe komst op een altijd welkome aanvul ling van de top kan rekenen. De Bo degraafse P. de Jong werd hier zes de. Geziene gast Segura, ook op de METS een graag geziene gast. was een unieke figuur in het moderne tennis. En om meer dan één reden. Hij behoort misschien niet tot de „tennisonsterfeiyken" zo als. Doherty, Tilden, Borotra, Cochet Budge en Kramer, maar temidden van de groten heeft hij zonder twijfel een heel eigen plaats. Toen hy nog amateur was, kwam *yn naam niet I voor op de wereldrangiy.st. Segura was een goed, fantaslerUk speler maar hy trof in cracks als Kramer. Parker, Bromwich en Schroeder te sterke opponenten. Wimbledon, Fo- I rest Kills of Rolland Garros heeft hij dan ook nimmer gewonnen. Pas als prof is hy naam gaan maken. Normaal maakt men eerst als ama- I teur furore. Eigen stijl Beswaren legen secretaris De afgevaardigden van het district Zuid-Holland hebben slechts 'n deel van de jaarvergadering van de Ne derlandse Boksbond meegemaakt. Toen namelijk een voorstel aan de orde kwam om een vier jaar gele den genomen besluit in te trekken en voorzitter W. A. Onrust hierover wilde laten stemmen verhieven de Zuidhollandcrs zich van hun stoelen i en deelden mede van hun vergade- i ring opdracht te hebben gekregen om de algemene vergadering verder te j bovcotten Zij gingen en kwamen niet meer terug. In 1958 was door Zuid-Holland een i motie van wantrouwen ingediend te- gen de toenmalige secretaris-penning meester dc heer H. Nijdam. Deze maakte echter ter vergadering be kend dat hi.) aftrad waarop de motie voorlopig in de ijskast ging onder voorwaarde dat zy wederom aan de orde zou komen zo de heer Nydam weer voor een bestuursfunctie zou worden voorgesteld. Dit nu is thans het geval geweest, maar tijdens een voorbespreking kwamen de overige vier districten ook toen liet Zuid- Holland verstek gaan overeen het destyds genomen besluit in te doen trekken, waartoe dan ook een voor stel ter tafel kwam. Zuid-Holland echter wilde persé de motie van wan trouwen nu weer gaan bespreken, 't geen door de vasthoudende voorzit ter werd verydeld Alle stemmen Na het vertrek van de Zuidhol landers leverde het opnieuw verkie zen van ae heer Nijdam tot secretaris geen moellykheden op: hy kreeg alle aanwezige stemmen. De andere af tredende bestuursleden werden alle herkozen. De heer M. van Eyk, die het secretariaat had waargenomen, blijft aan als commissaris. Uit een rapport van de medische commissie bleek, dat in Nederland verhoudingsgewys in amateurwed- stryden meer k.o.'s vallen dan in I Londen. Maar't aantal gevallen met ernstig letsel is ln Londen ver- houdingsgewys weer veel groter dan I by ons. De Rapmund-beker werd uitgereikt aan de heer K. Bisschop (Amster- dam», die dit jaar zyn 50-Jarig lid- j maatschap van de bond heeft gevierd. Hij had een eigen stijl van slaan, die opzien baarde waar hij kwam. Zijn backhand sloeg hij met twee handen en zo hard als een mitrailleurkogel, zijn drop shots waren even beroemd als ge vreesd en de lob paste hij zo ge raffineerd toe dat zelfs „onmoge lijk" lange figuren als Gonzales en Mc Gregor er vaak niet op konden smashen. Zijn service, smash en volley waren goed. maar niet van uitzonderlijke klasse. Derhalve was hij geen man van de „controlled speed" kon dat ook niet zijn door zijn geringe lengte. Maar in fijne manoeuvre ring kon niemand van de Kramer- groep tegen hem op. Hij serveerde zoals gebruikelijk, met twee ballen in de hand. Was de eerste in. dan stopte hij de tweede bliksemsnel in zijn broek zak. Dat deed hij zo handig als een goochelaar. Hij kon onmoge lijk met een bal in de hand spelen omdat hij dan zijn sterkste wapen, de tweehandige slag, niet in het spel kon brengen Carriëre Hoewel dus geen topamateur, ging Segura eind 1947 samen met Jack Kramer naar het profkamp over. Zyn gage zal in dat eerste jaar wel niet veel zyn geweest. Alleen het win nen van Wimbledon of Forest Hills dient doorgaans als basis voor een goed prof contract. Segura speelde met Pails, 's werelds nr. 5 in 1947, in 'n byrol van de proftoer-1948. waar in Kramer en Riggs de grote mannen waren. De ongeschreven wet was toen, dat de slechtste van de vier zou afvallen. Segura handhaafde zich, ook in de jaren daarna, toen steeds opnieuw prominente amateurs zich bij de profs voegden. In 1951 kwam zyn grote kans: Se gura speelde een match van 100 par tyen tegen de grote Jack Kramer, die het jaar daarvoor Gonzales een dus danig pak slaag had gegeven dat deze zich onmiddellyk <2 jaar) uit het proftennis terugtrok. Maar Segura kon tegen een Kramer, die in de beste vorm van zijn leven stak en (volgens Sedgmani sterker speelde dan er ooit voor of na hem is gedaan, onmoge lijk op: 72 keer won Kramer, 28 keer Segura. Er was een maand by dat Segura vier keer per week met 6-2, 6-3 verloor Pancho, met een onverwoestbaar goed humeur, onderging de afstraf fing niet met de filosofie van iemand die het onafwendbare moet incasse ren; hy maakte van iedere party wat er maar van te maken was. Dat het publiek bleef komen, was ondanks het gemis aan spanning daaraan te danken! Segura leerde van die toer met Kramer. Hoe sterk hy was geworden bleek in 1953 toen hy de lange Aus traliër Mc Gregor «nr. 3 op de we reldranglijst van 1952, amateurs) als tegenstander in een 100 matches- wedstryd kreeg. Hy ontregelde diens service-volleyspel volkomen met een mengeling van zachte drives, running lobs en volleys. Elf duizend toeschouwers in het befaamde Madison Square Garden, waar de toer vroeger altyd ln pre mière ging. brachten hem en Kra mer een langdurige ovatie voor hun zege op resp. Mc Gregor (6-3, 6-4) en Sedgman (6-1, 6-2). Van de 100 matches tegen Mc Gregor won Segu ra er maar liefst tachtig Sterker Hoewel Segura naar de 40 liep is dat aan zyn spel nooit te merken ge weest. Of beter: hy ging steeds ster ker spelen Er ging geen maand voorby of Hoad, Rosewall, Gonzales. Sedgman en Trabert on dervonden dat het nog altyd heel slecht kerseneten met "the old man" was. Segura bleef voor ledereen een gevaarlyke tegenstander. Misschien Na de eerste serie NKS-twemvier- kampen, die in Gouda, Dordrecht, Alkmaar en Naarden zUn gehouden, bezet de Leidse Golfbrekers met een kleine voorsprong op het Haarlemse DWT de eerste plaats. I Na de tweede serie ontmoetingen (begin 1963) zullen de zes bestge- plaatste ploegen overgaan naar een I finale-poule. De belangrykste uitslagen zyn: 100 meter rugslag dames: 1. T. Paardekoper (LGB) 1.21.9, 2. M. Bernlnk (DWT) 1.35 7: 100 meter I schoolslag heren 1. L Nieuwenhuy- zen (Donk) 1.23.8; 100 meter vrije slag dames: 1. M. van Loenen (NVA> 1.15.9. 3. C Blom (LGB) 1.180; 100 I meter rugslag heren: 1. M. van Beu- I kering (LGB) 1 13.6: 3. C. Ratten Donk) 1.15.0; 100 meter schoolslag dames: 1. T. Heemskerk (LGB) 1.30.4. 2. A. Roelof sen «DWT) 1.33.4; 100 meter vrije slag heren: 1. R. van Galen «DWT» 1.03.4. 3. P de Bruyn (Donk) 1.05.2. De stand na de eerste vr~ wed- stryden luidt: 1. LGB «Lelde, 1770 0 pnt.. 2 DWT (Haarlem 1772 4, 3. Wilskracht, 4. Raket. Voetbal ln Engeland Koplopers waren weinig suceesvol Het tweede december-week- einde is voor de koplopers in de eerste divisie van de Engelse league weinig succesvol ge weest. Zij het met écn uitzonde ring: namelijk Burnley dat met 31 zegevierde over de kam pioen van het vorig jaar, Ips wich Town en daardoor klont naar de tweede plaats achter Everton. Everton behield weliswaar zyn eer ste plaats maar moest op eigen ter rein toch een punt aan het laagge klasseerde West Ham United laten. Tottenham Hotspur, nog steeds de trots van het Engelse voetbal, kon zaterdag weer niet tot doelpunten komen tegen het wilskrachtige Bol ton Wanderers, dat de Spurs „thuis" met een treffer de baas bleef. De Wanderers, die de hele wedstrUd met intelligent voetbal gedomineerd hadden, kregen drie minuten voor tyd hun verdiende beloning toen de kleine linksbinnen Peter Deakin de weg naar het doel vond. Tottenham zakte door de nederlaag naar de der de plaats. De club uit Noord Londen staat met een totaal van 28 punten drie punten achter op leider Everton. De uitslagen in de eerste divisie lulden: Arsenal-Blackpool 2-0; Bir mingham City-Blackburn Rovers 3-3, Bolton Wanderers-Tottenham Hot spur 1-0; Burnley-Ipswich Town 3-1, Everton-West Ham United 1-1; Ful- ham-Wolverhampton Wanderers 0-5; Leicester City-Aston Villa 3-3; Ley- ton Orient-Sheffield United 2-2; Manchester United-Nottingham Fo rest 5-1Sheffield Wednesday-Liver pool 0-2; West Bromwich Albion- Manchester City 2-1. WIELRENNEN Omdat Olympia ln 1963 het der tiende lustrum viert stellen de orga nisatoren van Olympia's Toer door Nederland pogingen in het werk om een groot internationaal veld bijeen te krygen. Daartoe zyn uitnodigin gen gericht tot de bonden van Bel Frankryk, I gië. I Luxemburg, West-Duitsland. Enge land. Denemarken en Zweden Hpt I is de bedoeling, dat deze landen deelnemen met ploegen van zes renners, uitsluitend amateurs. I Olympia's Toer wordt in 1963 van >31 mei tot en met 6 Juni gehouden. iHet routeschema is in principe als volgt samengesteld 31 mei: AmsterdamSchiedam j 1 juni: Schiedam—Breda ploegen- tydrit; 2 juni: Breda—Eindhoven -4- individuele tydrit; 3 Juni: Eindho ven—Heerlen: 4 Juni: Heerlen— Almelo; 5 juni: Almelo—Groningen; 6 Juni: GroningenAmsterdam. Italië, Zwitserland, wel omdat hy als een van de weini gen manoeuvrering boven vaart stel de. Fysiek gezien was hfj een wonder. Vyftien Jaar langer dan ooit iemand voor hem maakte hij deel uit van de profteams van Kramer, die dag in dag uit het sterkste spel moesten spelen, afhankelyk als zü waren van de publieke belangstelling. Een slopende bezigheid, want in het proftennis kan men het er daardoor nimmer eens „van nemen" zoals hU de amateurs, waar de als nr. 1 ge plaatste speler zich In de eerste ron den van een toernooi meestal niet druk hoeft te maken. Slechts weini gen hebben die „betrekking" zo goed en zo sportief vervuld ais Little Pan cho Segura. WIELRENNEN. Louison Bobet is opgenomen in een Paryse kliniek voor de gevolgen van een auto-ongeluk, dat hem op 15 de cember 1961 overkwam en waarbij hy een dybeenbreuk opliep. De me dische ingreep die de oud-wereldkam pioen verleden week onderging biyki belangryker te zyn geweest dan mei: aanvankeiyk aannam. Daarby werd een proef genomen om te zien of men de zilveren pin uit zyn dybeen kon verwyderen. Het resultaat van het onderzoek was. dat Bobet tenminste een maand absolute rust zal moeten nemen. „Ik wilde de spieren te vroeg weer in beweging zetten er. heb daarby een onvoor zichtigheid begaan" verklaarde de drievoudige winnaar van de Ronde .van Frankrijk, die twaalf dagen in Ide kliniek zal biyven en daarna thuis verder zal kuren. PANCHO SEGURA

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9