Jonge Joegoslaaf gedwongen terug naar Tito's communisme I Sporttoto Ria Prins tweede in N.K.G.B.—titelstrijd Politiek asiel worclt geweigerd Vrouw redt 3 kleine kinderen uit fel brandende woonschuit VOLWASSEN KRANTENBEZORGER Minister ir. Visser weigert rehabilitatie van Van der Putten Nederlandse schepen in moeilijkheden Duitsers winkelen midden in de nacht Heerlense bouwarbeiders kijken verbeten toe Afrikanen zijn wei-niet in staat ziek zelf te regeren VON GUTTENBERG SCHOND DE PARTIJDISCIPLINE ""^gericht 1 maart 1860 Maandag 10 december 1962 Vierde blad no. 30828 UI da, ol Hff (Van onze Roermondse gj correspondent) Een persoonlijk drama heeft zich tüfrorige week In Heerlen afgespeeld rond de figuur van de 24-Jarige Joe goslavische politieke vluchteling Jure Ronja. 'K Driemaal heeft deze jonge Kroaat sP|lt jaar gepoogd vanuit zjjn com munistisch geregeerd vaderland te eZifluchten naar het vrije westen. bn Tweemaal mislukten zijn pogingen, gJerwi.il hij nog slechts enkele meters iian de vrijheid was verwijderd. Zijn lerde scheen echter een succes te gorden. Vla een relatie wist hij een plaats te bemachtigen bi) het eerste a bontin gent Kroatische mijnwerkers, lat in Nederland bij de Staatsmij- (^en zou gaan werken. Wat voor de jonge Kroaat een vreugdevol begin (eek te zijn, bleek tenslotte In een Weuwe tragedie uit te lopen. Medio september staat hij echter p het vliegveld Beek met nog een istigtal andere Kroaten onwennig >r het eerst op vrije westerse bo- ;m. Jure neemt zijn intrek in een •nsion aan de Laanderstraat ln leerlen en :s daar al gauw een graag gast. [Hij, de enige van hef contingent kroaten, die geen mijnwerker van beroep is. maar stratenmaker, maakt |n Heerlen voor het eerst kennis met Je zware ondergrondse arbeid en geeft, zich er dan ook geheel aan over. pe Limburgse kompels, die al heel minder prettige ervaringen met viituitenlandse arbeiders hebben opge daan, geven al gauw blijkt, dat ze ZÜ ij zakten door de vloer. In een dansgelegenheid in de Italiaanse stad Qualdo Cattaneo dansten in de nacht van zater dag op zondag ruim 300 mensen verwoed de twist, zo verwoed dat op een gegeven moment de dansvloer het onder luid ge kraak begaf en de danslustigen een verdieping lager terecht kwamen. Toen het kluwen was ontward bleek, dat er een vijf tigtal mensen gewond waren, van wie enkele vrij ernstig. Opperste Sow jet 1 in Moskou bijeen Vanochtend is In Moskou de Rus sische Opperste Sowjet (het „parle ment") bijeengekomen. Het uit twee Kamers bestaande orgaan, dat jaar lijks slechts een vijftal vergaderin gen houdt zal, naar waarnemers in Moskou menen, van premier Chroesjtsjow een uiteenzetting van de gang van zaken bij de crisis om Cuba te horen krijgen. Op de agenda staan o.a. beraad- lagingen over het economisch plan en de begrotingen voor 1963. Men [stelt er veel belang in of de nieuwe politieke koers van het Kremlin zijn weerslag zal vinden in een daling van de kosten op de defensiebegro ting. Op de vorige begroting maak ten de officiële cijfers voor militai- ire uitgaven, ongeveer 48 miljard gul- men, bijna zestien procent van de itotale uitgaven uit en waren daar- nee het hoogste sedert zes jaar De Opperste Sowjet telt ongeveer ïertienhonderd afgevaa alle delen van het land. veertienhonderd afgevaardigden iei 9 I J I til uit Chinees verwijt aan tie Tsjechen deze Jongen bjjzonder graag mogen. Zijn werklust en zijn tempo aan het kolenfront zijn voorbeeldig. Het rui me mijnwerkersloon spaart de nieuwbakken Kroatische mijnwerker zuinig op. om de haveloze plunje, waarmee hij zijn vaderland verliet, te kunnen verwisselen voor betere kle ding. In zijn pension zit hij 's avonds uren gebogen over wat boeken om de taal van zijn nieuwe vaderland zo spoedig mogelijk meester te worden. Vertroebeld De vreugde om deze totnutoe voor hem onbekende welvaart en vrijheid wordt vertroebeld door een brief van zijn vader, waarin deze schrijft, dat een broer van Jure, die aan een seminarie studeert, na de verdwijning van Jure, gevangen is genomen. Jure begrijpt: voor zijn vryheid moet zijn familie boe ten. Als Jure enkele weken „onderin" heeft gewerkt en enigszins gewend is aan zijn nieuwe taak komt daar plotseling de Jobstijding, die dreigt een einde te zullen maken aan zijn pas verworven vrijheid. Bij herkeu ring afgekeurd voor de mijn", luidt het bericht en ingevolge een met de Joegoslavische regering gesloten overeenkomst moet Jure worden teruggezonden naar Joego-Slavië. De heer Loncar uit Zagreb zal in op dracht van de regering in Zagreb de afgekeurde mijnwerker persoonlijk komen halen. De jonge Kroaat, die blijkt te zijn afgekeurd wegens een ernstige tuberculeuze aandoening, waarvan hij zelf echter nooit last heeft gehad en die hem ook niet hinderde bij de zware mijnarbeid, vraagt, bidt en smeekt iedereen er voor te zorgen, dat hij niet naar zijn vaderland terug hoeft te gaan. Hij Is het communisme van Tito meer dan -Jbeu en zegt zich nog liever voor een i rijdende trein te gooien. Als Loncar uit Zagreb in Heerlen aankomt moet hij ook weer onver- richterzake naar Joego-Slavië terug. Enkele Heerlenaren hebben zich het lot van de jongen aangetrokken en hem geholpen by een tijdelijke on derduiking. Twee weken leeft, de jon gen op een zolderkamertje in Beek. Daarna meldt hij zich weer bij de vreemdelingendienst van de Heerlen- se politie en dient daar een verzoek in om politiek asiel te verkrijgen in Nederland. Van bijzonder belang hiervoor is, dat de Kroaat inmiddels een beste baan heeft gekregen bij een Maastrichtse bouwonderneming, die in Heerlen grote werken uitvoert. Kameraad Jure mag voorlopig vrijuit gaan maar moet zich dagelijks melden bij de vreemdelingendienst in het bu reau aan de Geerstraat te Heerlen. Ook bij de bouw van de grote toren flat. waar hy nu werkt, is hij in korte tijd een graag gezien kameraad geworden. Iedereen is er van over tuigd. dat het politieke asiel hem niet zal worden geweigerd. Vorige week voltrok echter zich het drama over het hoofd van deze jonge vluchteling. Een rechercheur van de Heerlense politie verscheen op de steigers van het bouwwerk. Jure besefte, wat hem boven het noofd hing. De recher cheur trachtte hem duidelijk te ma ken, dat zijn verzoek om asiel was afgewezen. De jongen verstond de woorden van de politieman niet, maar begreep ze instinctief. Hij ge baarde de politieman hem liever op de steigers dood te schieten dan hem over te leveren aan de regering van zijn land. Ook tegenover zijn medear beiders liet hij zich uit, dat het beter was in vrijheid te sterven dan in ge vangenschap te leven. „De politieman deed vanzelfspre kend ook alleen maar zijn plicht" zei later een van de bouwvakkers. „Maar als hij nog een minuut lan ger op de steiger was gebleven, hadden we hem er afgegooid. Die scènes waren niet om aan te zien". In zijn pension mocht Jure zyn De communistische partij van Chl- la wil overleg met de andere com munistische partijen over het ideolo gische geschil. Dit meldt het Itali aanse communistische bald l'Unita in een bericht uit Praag. Het voor stel is volgens het blad vervat in leen briel die is ontvangen op het zaterdag geëindigde partijcongres in Praag er. gericht was tot alle aan- ,!1wezige delegaties. De Chinese partij Imeent dat de Tsjechische partij de kloof in de arbeidersbeweging ver- jbreed' door de kritiek op Albanië. Dit zou ernstige gevolgen kunnen President Nowotny van Tsjecho- lSlowakije verklaarde volgens l'Unita inaar aanleiding hiervan op het con gres, dat de Tsjechische communis ten het hun taak achten de Chine- T" zen te vragen hun standpunt over ^de grote internationale problemen te herzienen zodoende bij te dragen tot de eenheid van de communisti sche beweging. NIEUWE AANVAL OP STALIN In het Russische literaire tijd- I schrift Banier (Znamia) heeft de dichter Stephan Tsjipatsjew verklaard I dat de meeste Russische burgers, die Ionder het bewind van de dictator Stalin leefden, geen schuld hadden aan de misdaden uit die tijd, toen i ..onheil aanklopte in de morgen en onheil aanklopte in de avond". I „Het is niet waar, dat wij verant- I Noordelijk zijn voor de gebeurtenis sen uit de periode", aldus Tsjipats- I jew, „Stalin was onze baas en hy deelde de lakens uit". De 64-jarige dichter voegde hier aan toe, dat vele mensen van zyn generatie geloofden dat de maatre- gelen van Stalin nodig waren om de vooruitgang sinds de revolutie van 1917 te waarborgen. Hy voerde aan dat de proDaganda van Stalin ver antwoordelijk was voor deze opvat ting. boeltje pakken en zonder met iemand ook maar een woord te kunnen wisselen werd hy ingeslo ten in het politiebureau. Vandaar is hij overgebracht naar Schiphol en per vliegtuig onder be waking naar München gebracht voor doorreis naar Zagreb. Commissaris Spaen van de Heer lense politie zegt de jongen Kroaat tevoren reeds te hebben gewaar schuwd. dat zijn verzoek om asiel wel zou worden afgewezen, maar de mensen, die hem de eerste maal in Beek hielpen onderduiken, zeggen nu: „Hadden we van tevoren gewe ten, dat men in Den Haag dit ver zoek niet zou inwilligen, dan hadden we de jongen naar Herzogenrath ge bracht. Het ïydt geen enkele twyfel of in West-Duitsland had men hem wel asiel verleend". (Van onze Zwolse correspondent Een felle brand, die zaterdag avond een woonschuit lig gende in een zijarm van de IJssel bij Kampen totaal verwoestte, zou het leven hebben gekost aan drie jonge kinderen, als een sleepbootbewoonster, mevrouw Schouten—Cornelis (53) niet moedig was opgetreden. On danks rook en vuur wist zij met Kantoorhouder van PTT gearresteerd (Van onze Venlose correspondent) Als verdacht van het plegen van fraude is een 46-jarige P.T.T.-amb- tenaar uit het Brabantse plaatsje Vessem door de Rykspolitie gearre steerd. De verdachte had een kaste kort van ongeveer f5000.-. Dit bleek uit een voorlopig onder zoek, dat door de postale recherche uit Den Bosch werd ingesteld. Er kon nog niet worden nagegaan over welke periode de onregelmatigheden zyn begaan. De P.T.T. ambtenaar was als plaat- selyk kantoorhouder werkzaam en zou in de ooekhouding hebben ge knoeid. Waar het geld gebleven is kon de politie ons niet vertellen. gevaar voor eigen leven de drie kinderen Van resp. drie, vier en bijna zes jaar uit het brandende woonschip te halen. Kort voor zes uur ging de moeder van de drie kinderen, mevrouw Wal stra, even voor een boodschap de wal op. Vader Walstra was naar Zwolle gegaan voor familiebezoek. Aan boord van het woonschip bleven toen de drie Jonge kinderen alleen achter met een hond. Op de tafel stond een brandende petroleumlamp. De hond is vlak na het vertrek van mevrouw Walstra tegen de tafel gesprongen, waardoor de lamp omviel. Door de uitstromende petroleum stond het woonschip in een oogwenk in lich terlaaie. De kinderen waren nog te klein om zichzelf in veiligheid te brengen. Niet ver van het woonschip lag een sleepboot, die alleen dienst doet als woonschip van mevrouw SchoutenCornelis. zy ontdekte de brand, doordat het oudste kind om hulp riep. Met schip. Het vyfjarige meisje was aan dek gekropen, maar ln het woonvertrek bevonden zich nog twee kleinere Jongens, die ze ech ter uit de vuurzee kon redden. Niet lang daarna kwam er van alle kanten hulp opdagen en met ver eende krachten wist men de sleep boot. die langszy de woonboot ge meerd lag. los te krijgen. Zowel de Kamper als de IJsselmuider brand weer was snel ter plaatse. In korte tyd had men de brand bedwongen, maar men kon niet voorkomen dat het gehele woonschip uitbrandde. Bakschlpper W. Walstra was niet tegen brand verzekerd, noch voor het schip noch voor de Inboedel. Het ge zin, dat nu geen onderdak meer heeft, is naar familie In Wezep ver trokken. Mevrouw Schouten heeft geen letsel opgelopen bU haar ge slaagde hulpverlening. Eén van de kinderen heeft brandwonden, zl) het niet van ernstige aard opgelopen. een holde zy naar het brandende I De hond kwam in de vlammen om. De Afrikanen zijn in staat zichzelf te regeren .aldus is gisteren ver klaard door Chester Bowles, presi dent Kennedy's speciale adviseur voor Afrika. latijns-Amerika en Azië. „De Afrikanen zijn er heilig Een inwoner van Utrecht stip te zaterdag op de Rijksweg UtrechtDe Bilt. Tot zijn geluk werd hij bij de vreemde caprio len van de wagen uit zijn auto geslingerd, want even later kwam deze tot stilstand om een lantaarnpaal, die een zekere dood voor hen zou hebben be tekend. Nu liep de bestuurder slechts een beenbreuk op! VOOR DIRECT GEVRAAGD Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. Minister ir. S. H. Visser (Defensie) ziet geen aanleiding te voldoen aan het verzoek tot eerherstel, dat ex-defensle-ambtenaar de heer F. A. van der Putten uit Bussum een maand geleden heeft gedaan. H\j heeft dit meege deeld in een op 6 december gedateerde brief, die de heer Van der Putten zaterdag heeft ontvangen. De tekst van die brief luidt: „In antwoord op uw brief van 5 novembei j.l. deel ik u mede, dat ik geen aanleiding kan vinden tot In williging van uw daarin vervat ver zoek Ik voeg hieraan toe, dat de feiten in uw brief nies volledig en niet juist worden voorgesteld, waar bij ik nog aanteken, dat de uit spraak van de Centrale Raad van Beroep uw voorstelling niet steunt". In zyn brief aan de minister deed de heer Van der Putten een Enkele Nederlandse schepen zijn de afgelopen dagen in moei lijkheden geweest. Het 198 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Temar" iN.V. Scheepvaartbedryf Gruno in Meppel) vroeg zaterdagmiddag onmiddellyke assistentie wegens brand in de machinekamer en be- manningsverblyven. Het schip lag in dichte mist in de Theems. Ver scheidene schepen in de buurt verleenden meteen hulp, waar door het vuur snel bedwongen was. De 35-jarige Nederlander J. Stouthans. woonachtig in Lon den. werd gewond met de red dingsboot van Southend-on-Sea naar een ziekenhuis vervoerd. De 291 ton metende Nederlandse kustvaarder „Narwal" van de re derij P. van Streun in Delfzyi kwam zaterdagavond tydens zwaar weer laat op de Noordzee in moeiiykheden. De hoofdmotor was uitgevallen. De zeesleper „Ti tan" uit IJmuiden bereikte de „Narwal" in de loop van de nacht. Ondanks de slechte weersomstan digheden werd vastgemaakt. Gis terochtend kwam de sleep IJmui den binnen. Een Deense kustvaarder is vyf- tien myi ten zuidoosten van Aahus in zuid-Zweden in botsing gekomen met de Groningse kust vaarder „Engelina" (181 ton), die zonder licht voer. De „Engelina" bleef drijven op de lading hout en zou door Zweedse boten naar een Zweedse haven worden gesleept. De bemanning moest overstappen op de Deense kustvaarder, die op eigen kracht de reis vervolgde. De 200 ton metende kustvaarder Hendrik B uit Kampen seinde gisteren, dat hy gestrand was in de Botnische Golf en onmiddeliyk hulp nodig had. Deze werd gebo den door een loodsboot, die de be manning aan boord nam. De 375 ton metende Nederlandse kustvaarder Unitas sloeg gisteren bij de Ierse kustplaats Kincass- Logh los van de kabels en liep op de rotsen. Het schip, geladen met 3500 tonnen gezouten haring, zat daar vier uur vast, maar werd met de vloed vlot gesleept. Het zou vandaag ln dok gaan voor een onderzoek naar stuurinrichting en schroef. De zeesleper „Holland" van de re- dery Doeksen op Terschelling is de 4000 ton metende Italiaan „Castor" te hulp gesneld, die op ongeveer vyf mUl van het licht schip „Terschellingerbank" drin gend om assistentie vroeg. De Ita liaan had gebrek aan brandstof. De sleep ls vanochtend Den Hel der binnen gelopen. De zeesleper „Oceaan" van Leen Smit en Co heeft zaterdagavond tydens een vliegende storm op de Atlantische Oceaan zyn sleep verspeeld, het 6000-ton metende zogenaamde merenschip „William W. Hancock". Het merenschip was lek geslagen en de slepers moesten de kabel kappen. Het sloopschip verdween in de golven beroep op het beginsel van behoor lijk bestuur en de normen van fatsoen, op grond waarvan de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht het ontslagbesluit had vernietigd. Hij vroeg de minister daarom de by zyn verslag verspreidde „sma delijke en beledigende commenta ren omtrent mijn persoon" open- lyk terug te nemen. De heer Van der Putten wenste op de brief van de minister geen commentaar te leveren. De heer Van der Putten heeft reeds op 13 november van dit jaar bij het Ambtenarengerecht in Arn hem beroep aangetekend tegen de weigering van de minister van De fensie om te antwoorden op zijn reha- bilitatieverzoek. In dit beroepschrift wordt gevraagd de weigering van de minister nietig te verklaren en voorts wordt verlangd uit te spreken, dat de minister van Defensie de in hoger beroep bekrachtigde uit spraak van het Ambtenarengerecht in Arnhem „vernietiging van het ontslagbesluit" niet tenvolle heeft uitgevoerd. Het gaat volgens dit beroepschrift met name om de door minister Vis ser by het ontslag van de heer Van der Putten uitgesproken beschuldi gingen, dat hy een gevaar is voor De Amsterdamse politie heeft za terdag omstreeks het middernach- telyke uur drie Duitsers by een in braak in een modemagazijn aan de Kalverstraat op heterdaad betrapt. Een concierge, die glasgerinkel had gehoord waarschuwde de politie. Drie surveillanceauto's omsingelden het modehuis, waarna twee agenten de winkel binnengingen. Twee jeugdige Duitsers uit Keulen, een 22-jarige stukadoor en 'n 32-jarige chauffeur, hadden zich reeds in nieuwe kleren gestoken. De pryskaartjes zaten er nog aan. De derde Duitser, een 24- jarige yzervlechter, die op de uit- kyk had gestaan, werd even later op Kinderen hebben angstig avontuur op bet IJssehneer Enige tientallen kinderen hebben zaterdagochtend in levensgevaar ver keerd op het IJsselmeer voor Mulder- berg, toen het ys waarop zij aan het spelen waren, van de kust losraakte. Om ongeveer half elf vielen er scheu ren in de ysmassa, waarop de kin deren aan het schaatsenrijden en sleetjeryaen waren. De oudste kinde ren waadden zelf naar de kant, maar de jongsten durfden dit niet. Door de sterke zuidwesten wind dreig den afbrokkerende schotsen met de kleintjes af te dryven. Een vader, die erbii was, redde zyr: kind en Job de Raadt, een jongeman van 21, met een lengte van 1.90 meter waadde 10 keer door het water heen en weer om de andere tien kinderen die ln gevaar waren, maar de wal te dra gen Allr- kinderen waren toen in veiligheid. De deelnemers aan de Sporttoto moeten voor a.s. zondag voor de bekerwedstrijden een nieuw toto formulier (sporttoto nr. 17) invul len. De deelnemers, die dus voor af gelopen zondag geen formulier had den ingevuld hebben hiervan voor deel. Zij delen mee in het vorige week ingezette bedrag. De directie van de Sporttoto is ervan doordron gen dat hierin een onbillikheid schuilt, maar zij is afhankelijk van de KNVB. die het bekerprogramma niet wil opschuiven. zyn omgeving, dat hy het Neder landse volk ophitst tegen het defen sie-apparaat en dat bij voortgaat beschuldigingen tegen de krygsmacht te uiten. Door de brief van de minister is dit beroepschrift opportuun gewor den. Uitspraak van Beierse CSU: het Rokin aangehouden. Het bleek, dat de drie Duitsers met een in Keu- Jen gestolen auto naar Amsterdam waren gekomen. Een vierde <34- jarige» Duitser, die wel by de auto diefstal, maar niet by de winkel in braak was betrokken, werd in een hotel aangehouden. Hij is ter beschik king var. de vreemdelingendienst ge- -teld en wordt als ongewenste vreem deling over de grens gezet. De drie anderen worden in Amsterdam be recht. Dc .Duitsers beweren de gesto len auto zaterdag in Amsterdam te hebben verkocht. van overtuigd dat zU ln staat zyn tot zelfbestuur en ik geloof het ook", zo zei hy tydens een televi sievraaggesprek. De democratische senator Allan El lender. die thans een reis maakt door enkele Afrikaanse landen, had. onlangs op een persconferentie ge zegd, dat de Afrikanen hun respec tieve landen niet tot bloei konden, brengen zonder de hulp van blan ken. Naar aanleiding van d verklaring werd hem de toegang tot twee landen geweigerd. Bewies, die onlangs een lange reis door Afrika had gemaakt, zei dat de Afrikanen zeer gevoelig waren. Hy meende dat men de Afrikanen, die zeer lang onder een koloniaal stelsel hadden geleefd, hiervoor niet moest veroordelen. Wanneer men opmerkingen maakt waardoor de Afrikanen in hun waardigheid worden gekwetst reageren zij. al dus Chester Bowies, die hieraan, toevoegde dat hy dit de Afrikaan se volkeren niet kwalyk kon ne men. Volgens Bowles was het de hoop van vele Afrikaanse leiders dat de Europeanen ln Afrika eouden biy- ven. Nog een succes voor Leidse turnster De Leidse Victorie-turnster Ria geiyk op de titel had gehad, waren Prins heeft gisteren by de kampioen schappen van de Nederlandse Ka tholieke Gymnastiekhond In het Brabantse plaatsje Zundert beslag gelegd op een schitterende tweede plaats. De titel ging naar de Amstel- veense Rini Zegwaard. De wedstrij den werden door vele honderden toe schouwers bijgewoond. Ria Prins (18) was zonder al te hoge verwachtingen naar Zundert op slag verdwenen. Maar ln Zundert ging niets ver-, keerd. Het kwam er allemaal uit of er geen blessure was geweest. Ook deze oefening waardeerde de Jury zeer hoog: 9.40. Zeer serieus trainen kan Ria Prins volgend Jaar mis schien een kans op de titel geven. Gré de Graaf (Uitgeest), die na de halve finale de tweede plaats bezet te, moest tydens de vrye oefening de mat verlaten wegens een enkel getogen. Zij was weliswaar als uit- blessure. De prestaties van de Leidse turnster waren echter van dien aard dat men mag aannemen dat zy ook zonder terugtrekking van Gré de Graaf de tweede plaaU sou hebben veroverd. Uitslag: 1. Rtnl Zegwaard (Amstel veen) 73.20 p 2. Ria Prins (Leiden) 71.25 p.: 3. Joke Wlllemse (Rotter dam) 69.60 p.: 4. Ans de Koning (Amstelveen) 68.75 p.; 5. Ria Versteeg (Amsterdam) 67.15 punten. stekende derde uit de halve finales gekomen, maar een blessure, opge lopen tussen halve finale en finale, had haar ruim drie weken verhinderd te trainen. Het plan om haar vrye oefening dit keer op muziek uit te voeren had zy derhalve moeten la ten varen. Maar het is allemaal geweldig mee gevallen. Zy draaide in goede styi en met grote soepelheid een vrye oefening, waarvoor de Jury haar met 9 40 honoreerde. Haar paardsprong leverde 9.05 op en haar oefening op de evenwichtsbalk 8.50. Dit laatste on derdeel is beslist haar minst sterke punt. Lange tyd heeft Ria op de balk wat krampachtig gewerkt, zo groot was de vrees er af te vallen. Nu ls dat wat beter geworden, maar de moei- liikheidsfactoren waarmee zy werkt zyn nog te gering om een hoog pun- tenaantal te verwerven. Op dit punt valt er dus voor Ria en trainer J. Delfos nog wat te schaven. Met enige vrees hebben de Victorie leden. die mee naar Brabant waren getrokken haar oefening op de brug- ongelyk tegemoet gezien. In de halve finale had zy op dit toestel zo ongeveer alles fout gedaan en fout kon gaan zn ondanks nederlaag Advsrtentls Voor JUDO Sportschool DE VRIES HERENSINGEL 26 LZC-waterpoloërs handballen goed, had haar opsprong gemist haar afsprong. En wat zy daar tus> sendoor had laten zien, was even min feilloos geweest. De waardering van de Jury was er dan ook naar geweest. Alle adspiraties die zy mo- De CSU, de Beierse zusterparty van de Westduitse Christen Demo cratische Unie, heeft besloten disci plinaire maatregelen te treffen tegen baron Von Guttenberg „wegens ern stige schending van de partijdiscipli ne". Het besluit werd genomen door het partijbestuur in aanwezigheid van z(jn voorzitter, minister Strauss. Baron Von Guttenberg en een mi nister van de CDU legden vorige week de eerste onofficiële contacten voor coalitiebesprekingen met de so cialisten. zy resulteerden in formele onderhandelingen, die echter eind vo rige week op niets uitliepen. Von Guttenberg zou zonder medeweten van zijn party hij is namelyk af gevaardigde van de CSU in de Bondsdag contact met de socia listen hebben ongenomen. IPHPMHHet CSU-bestuur is van plan by Ér"waren^geen runners aanboord, het landelyk scheidsgerecht een ge ding tegen Von Guttenberg aan te spannen op grond van inbreuk op de partydiscipline. Tegenover verslaggevers deelde Von Guttenberg mee dat hy „als loyaal lid van de PSU" had gehandeld. „Harde tijden vereisten echter harde besluiten", zo zei hy. Von Guttenberg zei echter niets terug te zullen ne men van wat hy over de liberale FDP gezegd had, namelyk dat met deze party geen stabiele regering mo- geiyk is „Ik had veel liever een an dere regering gezien", zo zei hy. De voorzitter van de Westduitse liberale party, Erich Mendt. heeft zaterdag verklaard, dat hy onder de huidige omstandigheden niet zal deel nemen aan een coalitiekabinet de CDU. Wanneer Bondskanselier Ade nauer zich in het najaar van 1963 zal terugtrekken, zou de toestand an ders worden, aldus Mende. Geen pak groot genoeg voor Anton O O De tweede Judo-ontmoeting tussen de Junioren-ploegen van Nederland en West-Duitsland, die zaterdag ln Bad Kreuznach werd gehouden, is wederom door onze landgenoten ge wonnen. De eerste maal zegevierden dr Nederlandse judoka's in Amster dam. Beide ploegen behaalden in Bad Kreuznach drie overwinningen, de puntenwaardering gaf de doorslag en met 30 tegen 27 punten waren we derom de Nederlanders het sterkst. Een teleurstelling voor de talrijke toeschouwers was het ongetwyfeld dat wereldkampioen Anton Geesink, die als coach optrad, niet zoals op de aanplakbiljetten was vermeld op de mat kwam. De Utrechtse reus had zyn Judo-kleding thuis gelaten en aangezien in Bad Kreuznach geen enkele man van dergeiyke afmetin gen een judogl had, ging de demon stratie niet door. De party tussen onze stadgenoot Van Polanen en de Duitser Kordel eindigde onbeslist. Ook de derde zaalhandbalwedstrijd van d« Leidse 7,wemclub ie in een nederlaag geëindigd. Na een goed gespeelde wedstrijd moesten de Lel den a ars met 96 hun meerdere er kennen In het derde team van lands kampioen Operatie '55. De wedstrijd werd in de Houtrusthai gespeeld. LZC begon goed en na een snelle aanval wist Rudl Schmidt d« score te openen 0—1. Wel maakten de Ha genaars kort hierop geiyk. maar Hans Broeke bezorgde met een hard schot de LZC opnieuw een voor sprong (1—2). Operatie werd nog verder ln de verdediging gedrongen maar omdat de handballendewater- poloërs het nog teveel ln stilstaand- spel zochten bleven doelpunten uit. Toen kort voor rust de Leidse-de- fensie misgreep was de stand weer geiyk (2—2>. Na de rust begon Operatie over rompelend. De LZC-ploeg werd met snelle aanvallen verrast en binnen vyf minuten hadden de Hagenaars de score tot 72 opgevoerd. LZC liet zich niet ontmoedigen en werkte zich onder de Haagse-druk uit. Rudi Schmidt verkleinde de ach terstand tot 7—3. maar het Haagsa antwoord liet niet lang op zich wach ten (8—3). Nog gaf de LZC-ploeg het niet op. Drie doelpunten (Rudi Schmidt. Hans Broeke en Pieter On- vlee) brachten de spanning terug: 8—6. Kort voor tyd maakte Opera tie '55 aan alle onzekerheid een einde door <weer) van een fout in de Leld- se-defensie te profiteren 9—6.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7