„Gedragen door dezelfde God als Willem van Oranje" w Een stille zaterdag Predikatie van ds. J. E. Berkel 20 oEnöc fïet itft ben met u-fitten abc be bogen tot be bcfemiöinge tor toerelt. 2 7 3Hmen, !r '4® «S3: oormalig verzet herdacht Prinses Wilhelmina „Waardigheid en rust" igerfcht 1 maart 1860 Zaterdag 8 december 1962 Derde blad no. 30827 DEZE dienst, moet naar het uitdrukkelijk verlangen van Prinses Wilhelmina een getuigenis zyn van Gods leiding in ons leven en van de overwinning door Jezus Chris tus de Heer. Daarvan spreekt deze tekst, die ons op de grote Leidsman wijst. Die by ons is en by ons blijft. De Here Jezus had tot Zijn vrienden gezegd, dat Hij de Heilige Geest in hen zou zenden, zodat ze niet alleen door het leven hoefden gaan. Ze hadden dat eerst niet kunnen be grijpen: hun Meester ging de dood in, werd gehangen aan een kruis. Toen ze de opstan- dingsboodschap hoorden, dat Hij tot het leven was weergekeerd, hebben ze er echt eerst aan getwijfeld. Maar het bleek een feit, mogelijk door God. Daarmee veranderde heel de visie van Jezus' vrienden. HIJ was niet langer de Meester met Wie ze als mens hadden omge gaan. Hij had aan het kruis Gods offer voor een verloren wereld gebracht. Hij was Gods boodschap. God komend tot de mensen, waar door nu mogelijk was, dat mensen Gods kin deren zouden zijn. Nu is Hij daar zelf: bij hen. En Hij spreekt Zijn wachtwoord: My is ge geven alle macht in hemel en op aarde. Zelf zou Hij niet lichamelijk bij hen blijven: Hij ging terug naar Gods heerlijkheid, maar Zijn geest zou hen geleiden. Nu krijgen ze ook een taak: de wereld in gaan. Ieder moet dit horen. Ieder moet weten, dat een mens niet alléén hoeft te zijn, niet verloren is tussen de mensen, niet verloren is ver van God. Gaat het maar als blijde bood schap aan iedereen zeggen, bevestig het door doop en onderwijzing. En dan juicht het hun toe: zie Ik ben met U al de dagen tot de vol- etnding der wereld. Dan als deze wereld ophoudt biyft Gods nabijheid tot in eeuwigheid. PRINSES WILHELMINA heeft deze nabij heid van Christus door Zijn geest steeds gevoeld. Zij zag geen toevalligheden in de lotgevallen van haar en haar volk, maar lei ding Gods. In een adventsboodschap schreef ■ij: Liefde is voor Christus de grondslag van heel Zijn bestel en ome wereld is het brand punt van Zijn liefde, heden en morgen en ai- Ui*. Onze wereld, die van God is afgegaan, die Jezus heeft gekruisigd en waar Hij nog steeds wordt verloochend, deze wereld is het brand punt van Gods liefde, zoals de Prinses in haar paasboodschap schreef: Dat Christus iedere diepte van verlorenheid door Zijn liefde her schept tot de hoogte van het kindschap van God. Gods leiding is duidelijk te zien in het leven van de Vader des Vaderlands, Willem van Orarye. Hij heeft God zijn hart gegeven, toen hij door God zelf- gegrepen was en een taak op zich nam, die hopeloos leek en toch in Gods kracht kon worden volbracht. Het kostte hem alles, zelfs zijn eigen leven, maar hij gaf alles als een goed instrument in Gods hand ten dienste van zijn volk, als ziende de Onzienlijke. IN de bezettingstijd is dit voor ons gaan op leven. In de nood was geen hulp voor handen dan van God. De Prinses zegt van hem dat hij een man was met een visie op heden en toekomst door God geïnspireerd en werktuig in Gods hand, Wiens verborgen om gang met God hem heeft toegerust voor zijn roeping en taak. Wilem van Oranje (zegt zij streed en gaf zijn leven voor de onafhankelijk heid en de vrijheid van ons volk. voor de ge wetensvrijheid in de verdraagzaamheid en voor de rechtvaardigheid. En zij voegt eraan toe: „Eerst was het mijn roeping en thans die van Juliana om toe te passen en voort te zetten wat hij begon, toegepast op het leven en aan de polsslag van onze tijd. ons gedragen wetend door dezelfde God als Willem van Oranje" HIER hebt U het levensmotief van haar, die vijftig jaar over ons volk als een Koningin heeft geregeerd en die na haar aftreden als Prinses der Neerlanden duidelijk en on omwonden haar geloof heeft beleden en ons ook telkens heeft opgeroepen, te komen tot het licht, tot de levende Christus, die ons leidt. God heeft in Zijn leiding met haar twee personen gebruikt, om haar bij haar taak te steunen. Met eerbied noemen wij haar moeder. Koningin Emma, en haar man. Prins Hendrik. Met haar eigen woorden zegt zij van deze beide: ,,Men denke zich het geloofsvertrouwen van haar in, om op zo jeugdige leeftijd zij was toen net twintig jaar oud met haar zoveel oudere man naar een onbe kend land te gaan om daar aan zijn zijde de moeder van zijn volk te worden. Met haar innig geloof legde zij de grondslag voor hetzelfde bij haar kind. Niet alleen door wat zij het kind in haar prille jeugd leerde, doch ook door de sfeer, waarin zij het liet opgroeien, doch bovenal door de warme, dienende liefde tot de medemens, waarin zij het voorging. Daarbij kwam later, toen zij Regentes was, de voortref felijke voorbereiding, waarmee zij haar dochter toerustte voor de vervulling van de taak. die deze eenmaal wachtte. ..Welk een voorrechf, zulk een moeder zolang te mogen behouden, steeds tot haar te gaan en zoveel met haar te heb ben kunnen bespreken". En dan vervolgt de Prinses: „Wat mijn man betreft zei de Koningin immers: „De goede mens. die myn vader was" en daarop deed zy volgen „dat naast mij, vaders gezegende per soonlijkheid is komen te staan". Deze woorden zeiden eigenlijk alles. In de loop van zijn leven is Christus geworden voor hem de universele liefde. In Juliana's en mijn leven werden de rust en de vrede, die van hem uitgingen en ik mag wel zeggen, zijn machtige overtuiging, waarin hij naast ons stond, een kracht, zo sterk en vast als een rots, dus een rots van geloof". Tot zover het woord van de Prinses zelf. Ik ben met U, zegt de Heer. Het is vanzelfsprekend, dat wij mensen die leiding Gods op alle concrete punten van het bonte mensenleven niet kunnen zien. Een tim merman. die een balk bewerkt, weet niet, dat de bouwmeester deze balk gebruiken gaat voor een gebouw ter ere Gods. Misschien zucht hij bij zijn werk of vloekt hy erbij. Hy ziet slechts de balk. ALS volk zien wy ook Gods leiding niet steeds. Evenmin zien we deze altijd in ons persoonlijk leven. Als men de wereld be schouwt, waar het gonst van arbeid, vermaak en zonde, zien we alles erg aards. We zitten met duizend vragen: Waarom al dat oorlogsleed, waarom al die bedreigingen, waarom natuurrampen, waarom beteugelt God het kwaad niet? Waarom ziekte, ellende, honger en dood? En dan is er het leven met werk, dat zo heel erg gewoon ls, ook in het leven van een Ko ningin, die ontvangt en bezoeken brengt en duizenden zaken heeft, die haar aandacht vragen. Leiding van God in het leven zien is een openbaring Gods. Dan ontdekt men dat men de talenten, die God geeft, gebruiken moet voor de medemens en dat men ook zó God dient. Een geloof zonder werken is dood, zegt Jacobus. Koningin Wilhelmina is getroffen door de geschiedenis van de rijke jongen, die alles op moest geven en het niet deed. Zy voelde: alles, wat het geloof in Christus in de weg staat, moet opzij. Ik moet Christus volgen. Daarvoor moest alles wyken, ook ingeroeste gewonten en traditie zonder inhoud. Tj IT is langzaam door veel worsteling heen. gerijpt tot een sterk geloof. Zo kon zij in Engeland zelf kracht heb ben en kracht geven. En in het bezet Nederland is zij ons, door Gods gunst, een lichtend voorbeeld en een sterke steun geweest. Het verzet was zeker vastgelopen zonder deze Moeder des Vaderlands. Achteraf kan men slechts zeggen: dit was leiding Gods, genade. Al haar gaven en krachten, haar vele talenten had de Koningin gekregen om deze ten dienste te stellen van anderen. Zie ik ben met U, al de dagen tot de vol einding der wereld. NA haar aftreden als Koningin zag zy een nieuwe taak zich door God op de schou ders gelegd: het evangelie van Christus iedereen bekend te maken, niet in dienst van een bepaalde kerk of een bepaalde groep. Zy zocht het geloof in Jezus Christus als de band die universeel, over de ganse aarde de mensen samenbindt. Rotsvast was haar over tuiging. dat Christus de Levensvorst is, dat dus Christus door ieder moet gekend wordeq, dat een verdoolde wereld de rechte weg gewezen moet worden naar het vaderhart Gods. Zie ik ben met U. Dit heeft zy ervaren, toen zij met vreugde ging arbeiden aan die nieuwe taak, alle mensen tot Christus te brengen. Wat was ze blij, als zij jongeren zag zoeken naar eenheid, als zij met anderen samen avondmaal kon vieren. Wat zou zy graag de verscheurdheid van Christus' kerk ongedaan hebben gemaakt en de ene kudde onder de ene herder reeds hier op aarde hebben gezien. Zo had de zending haar grote belangstelling: de hele wereld moet Immers van Christus horen. Kerkeiyke en on kerkelijke mensen moet het heil geboodschapt: want er is heil. redding, behoud. Eens wordt het „Zie ik ben met U" volkomen, als de Heer een mens die Hem gelooft tot Zich roept, want dan roept Hij die mens tot Zijn volle, eeuwige gemeenschap. NU is het ook duidelijk, waarom deze bij zetting geen droeve begrafenisplechtig heid kan zijn. Het jubelt van leven: Jezus leeft en wy met Hem. Ons overglanst naar een woord van de Prinses de zon van Pasen. Maar het is „opstanding". Eraan vooraf ging dood. pyn, kwelling, be nauwdheid, angst. Daarom is dit getuigenis van vreugde zo ont zaglijk belangrijk voor allen die in nood zyn. Als straks naar de wens van de Prinses een vers van psalm 72 wordt gezongen, is het uit de oude Koningspsalm van Israel. Maar de Koning David zong in deze psalm van de grootste aller Koningen, wat in Jezus Christus de Vredevorst, is vervuld. Kerstfeest nadert. Straks klinkt de boodschap: „U ls een Hei land geboren". Maar als de engel dit boodschapt zingt het engelenkoor: „Ere zij God". r IJ zijn dankbaar voor Gods leiding, die in het leven van Koningin en Prinses Wilhelmina haar en ons ls gegeven en de lof en dank ervoor gaat boven de aarde uit tot Hem, Die haar leven heeft geleid en Die voor haar stierf en haar doet leven by Hem. Nu roep ik U op. gy allen, die hier in de Nieuwe Kerk zijt, en heel Nederland en allen die deze dienst volgen, om het getuigenis van Prinses Wilhelmina niet in de wind te slaan. Ik roep U op, ook te buigen voor de Koning der Koningen en Heer der Heren, Die in Zijn oneindige liefde zyn Zoon gaf, om mensen in nood blij te maken. Laat los Uzelf, los, waar ge ook op steunt, los Uw zonden en hoort van Uw eigen hart de levensboodschapIk ben met U. God heeft zo groot geduld met ons, laten wy Hem niet laten nodigen. Als ge hoort ,Hy ls er. Dan ls de dood de ingang tot het leven. Dit is ook de troost die we nu nodig hebben. DIT geldt bijzonder voor haar dochter en haar gezin. Ik herhaal de woorden van Uw Koninklijke moeder: wat een voorrecht, zulk een moeder gehad te heb ben. En als het verlies diep gevoeld wordt, ruist de troost ons toe: Christus blijft. Zij is geborgen bij haar Heer. En Hij zegt tot ons: zie, Ik ben met U al de dagen tot de voleinding der wereld. 31 een landelijke bijeenkomst van Federatieve Raad van rtfoormalig Verzet in Nederland, nden in het Tropenmuseum te Jrdam, is Prinses Wilhelmina "•avond herdacht als de „moeder %t verzet". Burgemeester mr. G. van Amsterdam, noemde de "toespraken van Koningin Wil- 'Ina uit Londen de lichtpunten de mensen in het bezette vader land. „zy schraagde het verzet in moeiiyke tyden. Zij werd tot inspi ratie en symbool van de vryheid". Mr. Van Hall stelde dat Koningin Wilhelmina. ontdaan van de forma listische omgeving waarin zij op groeide, een van de grootsten van haar tijd werd. „Wij herdenken een van onze beste burgers en een goede vriendin". Ds. C. M. Graafstal, Nederlands De kist met het stoffelijk over schot wordt de Nieuwe Kerk te Delft ingedragen. hervormd predikant te Ermelo. schet- -te Prinses Wilhelmina als Christen „Gedenken is verder gaan op haar weg. Bij een edel Vorstenhuis be hoort een edel volk". Rabbyn Soetendorp uit Amsterdam zei. dat de joodse gemeenschap in ons land ^rinses Wilhelmina als moeder heef», gezien. „Bij ieder Am- sterdams bezoek, kwam zij door de joodse hoek om te laten merken, dat I wij erbij hoorden. Zij wilde altijd haar verbondenheid met de joden in Mokum demonstreren. In de oorlog was zij met ons in onze nood, al- dus rabbijn Soetendorp. (Van onze t.v.-medewerker) Hoewel miljoenen zich aan televisie- of radiotoestel hadden gezet, moeten velen er zelf bij hebben willen zijn. Zij stonden langs de weg, die de witte wagen ging van het paleisje aan het Voorhout naar de Nieuwe Kerk in Delft. Het televisieverslag ving vrijwel onmiddellijk aan met het voorrijden, de eigenlijke uitvaart en het vertrek van de korte stoet. De voorzitter van het voormalige verzet Nederland, kolonel J J. F. Borghouts, zei eat Koningin Wilhel mina altijd als de moeder van het verzet zal worden gezien. „Oranje heeft ons nooit 111 de steek gelaten. Het allerminste dat wy daar tegen over kunnen stellep. is trouw biyven aan Oranje", Na het passeren van het Rijs- wykse Plein viel de verslaggeving weg, maar het overschakelen op de radio bleek alle zin te hebben. Bij het beluisteren van de verslaggevers, die slechts over een microfoon en niet over camera's de beschikking hadden, bleek, dat de radio gaf, waaraan de tv. niet kon toekomen: flitsen uit Leeuwarden en Breda, waar ook Oranjevorsten begraven liggen. Maar behalve dat gaf de radio kleurbe- schry vingen. die verduidelijkend, ten minste aanvullend werkten. In de langzaam wegglijdende minuten, die zich tot kwartieren aaneenregen, waarin de radio niet ophield informa ties te verstrekken, stond statig de Del ft se kerktoren in het beeld, om- I speeld door klokgelui. In de tijd, die nog restte de lange tocht over de Ryksweg naar het Prinsenhof schetste de radio het Interieur van de kerk. beschreef versieringen en bloemenpracht, somde aanwezigen op, I een lange reeks. Ook werden er flit- sen gegeven van de herbegrafenis van Prins Willm V, nu ruim vier jaar terug, waarbij de televisie een draai boek vervaardigde, dat dezer dagen by de opstelling der camera's goede diensten heeft bewezen. Als we Tan het geheel een indruk willen geven, dan passen het best de woorden waardigheid en rust, sym pathie en aanhankeUjkheid, die in wisselwerking van stoet en publiek heen en weer speelden in goede har monie, die dezer dagen danig ver sterkt werd door het verdiensteiyke werk, dat o.m. door de televisie is verricht, waardoor de herinnering De Prinsessen groeten hel vaandel van het Korps Mari niers bij het betreden van de Nieuwe Kerk. aan de grote vorstin van het verzet een parallel met Willem de Zwij ger ls verlevendigd en verinnigd. Juist 20 jaar, nadat Haar woorden over oceanen en wereldzeeën werden gedragen .woorden, die uit een groots begrip van de nieuwe tyden, die stonden te komen, waren geboren, werd zy ten grave gedragen onder de klanken der oude Valerius-liederen, gescandeerd, aangepast aan het tem po, waarin de stoet door het stille land en de drukke stadsstraten trok, waarvan de onvolprezen televisie in beelden, scherp en contrastryk, een een rouwend volk en een meelevend Europa getuige deed zyn. Afgesloten bij het bereiken van de Nieuwe Kerk in Delft, het slot van de ultvaait en d« by zetting.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5