Zwijgend, eerbiedig en bedroefd uitgeleide van beminde Prinses Den Haag Slechts krans van Nederlands Verzetaan de witte koets n STILLE STAD I-,Tienduizenden langs de route Vorstelijke «jasten arriveerden in mistig Nederland Uit België z Gedenckklanck en koralen Nachtelijke koude getrotseerd voor plaats hij Nieuwe Kerk DEFILE LANGS GRAFKELDER KRANSLEGGING IN EEDE Schoten en klokgebeier accentueerden de stilte Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 december 1962 Tweede blad no. 30827 afgegaan door vijf ruiters van de Haagse gemeentepolitie in ceremo nieel tenue. Dadelijk, toen de stoet langzaam in beweging kwam voor de tocht door de Haagse binnenstad, langs Rijswijk en door Delft, was er het zwaar dreu nend geluid van de minuutschoten. Op het Malieveld in Den Haag wer den de schoten afgevuurd door een uit zes 25-ponders bestaande batterij van de 11e afdeling veldartillerie. Ook op de vliegbasis Ypenburg klon ken minuutschoten. Hier was het 'n batterij van de 12e afdeling veld artillerie. die de Prinses op haar laatste gang eer bewees. ur De doffe dreun van minuutschoten vermeng- 'de zich vanochtend in de winterse lucht boven n Den Haag, Rijswijk en Delft met het gebeier der kerkklokken. Langzaam bewoog zich de c kilometers lange, stille stoet, die de „Moeder ;'des Vaderlands" Prinses Wilhelmina naar u haar laatste rustplaats begeleidde. Koralen, ge- zangen en liederen, in rustig marstempo ge- speeld, omzweefden de stoet. In het midden i ervan een kleine witte wagen met acht met 5 wit gedekte paarden bespannen. In deze wagen Vele tienduizenden van haar volk stonden langs de route geschaard 1 zwijgend, eerbiedig, bedroefd. Tienduizenden van haar volk en honderd je duizenden, die met haar de vreugden en de droefheid, de zonnige en de e duistere dagen, oorlog en vrede van haar vijftigjarige regering deelden. In de stoet zag men haar in het wit geklede dochter Koningin Juliana samen in een rijtuig met de Prins der Nederlanden, gekleed in gala-uniform van generaal der mariniers. In het volgende rijtuig haar kleindochters, de j vier Prinsessen van Oranje, eveneens in het wit gekleed. De zware stappen van de vele honderden militairen, het getrappel der i paardehoeven en de ratel der rijtuigwielen werden gedempt ln het zand, dat I over de straten was gestrooid, r Reeds in de vroegte was de route zich de stoet In beweging zette, voor- Den Haag. Rijswijk en Delft af gezet. Een van de punten, waarop de belangstelling van de zijde l'van het publiek concentreerde, was vanzelfsprekend het kleine, statige ^Koninklijke Paleis aan het Lange >jVoorhout, vanwaar de tweeëneen- halve kilometer lange witte stoet ver- t trekken ging. Omstreeks kwart over negen be- hier de hoge gasten van Huis ,ten Bosch te arriveren: de Konink familie, de koningen van Dene marken en Noorwegen. Prinses Alice t gravin van Anthlone, Prins Louis- Ferdinand van Pruisen en Prinses van Pruisen, de Vorst en Vor- van Wied. Geen roffels I In groot stilzwijgen voltrok zich e deze aankomst der Vorstelijke gas men. De erewacht presenteerde het geweer, maar de kapel liet tijdens deze wacht de instrumenten rusten evenmin werden er roffels gesla- n gen. h Het was om ongeveer kwart voor ictien dat de eigenlijke uitvaartplech een aanvang nam. De tien dienstdoende kamerheren, overeen- fjkomstig de voorschriften van het Hof rAn grootgala gekleed, stelden zich op achter de witte koets. Het was op dat 2(ogenblik, dat de rust werd verbroken. E Langzaam werd het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmina van ihet bordes van de Paleis naar be eneden gedragen. De erewacht pre- senteerde het geweer en zacht klon ken de tonen van het Wilhelmus. - gespeeld door de Jan Willem Friso- kapel. over het Voorhout en de dui- zenden Nederlanders die hier van k zeer nabij de Prinses de laatste eer M wilden bewijzen. v! Wederom bleek, welk een bijzon- li dere plaats het Nederlands verzet 'atot op haar laatste dag moet hebben a Ingenomen in het hart van Prinses Wilhelmina. Aan de witte koets werd gslechts één enkele krans bevestigd. 2(van witte chrysanten, en voorzien s van een wit lint, waarop slechts de 1 simpele woorden „Nederlands ver- stonden aangegeven, Slippendragers n| Toen de vier slippendragers zich c vervolgens terzijde van de koets had- 2:den opgesteld, traden Koningin Ju- z liana en Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix. Irene. Margriet en Marijke naar buiten, gevolgd door de Vorstelijke gasten. a Daarna het was tien uur was jj het moment aangebroken, waarop rustte het stoffelijk omhulsel van de Prinses. Op de koperen naamplaat, die op het deksel van de eenvoudige doodkist van Japans eiken is bevestigd staat gegrifd: „Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, Prinses der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, Hertogin van Meck lenburg, Koningin der Nederlanden van 23 november 18904 september 1948. Geboren 31 augustus 1880. Overleden 28 november 1962". ruimte voor het publiek, omdat voor de stoet zelf driekwart van het plein was gereserveerd. Hoewel ontelbare tienduizenden langs de gehele route de indrukwek kende stoet volgden, was het toch niet zo druk als aanvankelijk werd j verwacht. Ten dele zullen de vrij on- gunstige weersvooruitzichten hierin een rol gespeeld hebben, maar zeker ook de televisie-reportage, die door de volledigheid velen in huis hield, j Hier en daar waren er zelfs meer po- litiemannen en militairen dan be- platform en de rolbanen van het vliegveld beschikbaar was, werd on geveer een derde bezet. Pas tegen het tijdstip, waarop de stoet de veVkeers- rotonde „Ypenburg" begon te nade ren. stroomden wat meer belangstel lenden toe. De militairen langs de weg kleumden in de kille wind. Het publiek groep te bij voorkeur samen onder de be schutting van de grote verkeers borden. of drentelde wat heen en weer tussen de weg en de oude hoofdingang van het vliegveld. Daar deden patatkramen en soep verkopers hun zaken. Het publiek kon ook koffie kopen bij de kan- tinedienst van het leger. Het was bijzonder rustig langs de weg. Er was gerucht van schuifelende voe ten van de wachtenden, het vage luiden van ver-verwijderde kerk klokken. Soms klonk even een flard van een gesprek van een militaire walkie- talkie en hier en daar hoorde men het radio-verslag uit zakontvangers die het publiek bij zich had. Om de minuut klonk de droge knal uit een van de zes stukken geschut op het vliegveld. Snel neg Om tien over elf passeerde de stoet het vliegveld. De Koninklijke mili taire kapel speelde „Wilt heden nu treden". De slippendragers en de ka merheren liepen op dit gedeelte van de route niet naast de lijkwagen, die in kalm tempo in de richting van de vage contouren van Delft reed. Alles was verstild, terwijl de stoet langs trok. Even werd de koude ver geten. Niet zodra was de witte lijk koets gepasseerd of velen spoedden zich terug naar hun auto's en wacht ten de rest van de stoet niet af. Hoewel de opkomst bij deze koude nog goed te noemen was. was het gezien de genomen maatregelen te leurstellend. merkte een hoogge plaatste functionaris op. langstellenden. Op doken Doodstil Doodstil was het overal toen de kist. bedekt met de driekleur met vier witte pluimen op de hoeken en vier met wit omfloerste brandende lantaarns voorbijtrok. Stil en bewo gen zag men het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina op haar laatste reis voorbijgaan. Stil was ook het bedroefde gezicht van Koningin Juliana in het eerste volgrijtuig. Iedereen, die dit gezien heeft, moet diep gevoeld hebben, dat hier een bedroefde dochter haar moeder op haar laatste reis volgde. Hetzelfde gold voor de vier Prinses sen. evenals de Koningin in het wit gekleed. Aan het Rijswijkseplein gekomen verlieten de slippendragers. de ka merheren en de dragers de stoet om per auto tot aan de grens van Delft vervoerd te worden. Daar moesten zij hun plaatsen weer innemen. Van Den Haag naar Rijswijk ging het langs de lange, vrijwel rechte Rijswijkseweg en Haagweg. Er was enkel verkeersgeraas rond de route. Zelfs de Spoorwegen hielden de „ijze ren paarden" in toom zolang de stoet onder het spoorwegviaduct doorreed. Om elf uur bereikte de stoet de Hoornbrug, waar de bebouwde kom verlaten werd. Parkeerruimte Dank zij het scheppen van veel parkeerruimte op het vliegveld Ypen burg en de oude Rijksweg 13. alsook de breedte van de nieuwe Rijksweg was daar plaats voor talloos vele toe schouwers. Ook langs de aftakking van de Rijksweg naar Delft konden velen een plaats vinden. Bij het ver der inrijden van de oude veste werd de ruimte steeds minder. Op een deel van het traject door Delft, het Noordeinde. de Oude Delft, de Nieuw- straat en Cameretten was vrijwel geen publiek toegelaten. Ook op de Grote Markt was niet bijzonder veel In Rijswijk stonden nog wel veel mensen langs de route, die de stoet in hoog tempo volgde. Om goed te kunnen zien waren tientallen op da ken en in bomen geklomen, onder wie vele amateurfotografen en -filmers. De zon brak nog even door, en gunde de duizenden toeschouwers een goed overzicht over de stoet. Reeds vroeg hadden velen zich langs de route op gesteld. warm ingepakt tegen de kou de wind. Sommigen hadden klompen aan om koude voeten te voorkomen. ten burg Bij het vliegveld Ypenburg stonden er ook duizenden, maar zeker geen tienduizenden. Van de parkeerruimte voor ruim 10.000 auto's, die op het Verrassende landing op Schiphol Koning Olaf van Noorwegen is gistermiddag in Nederland aangeko men. Hij maakte de reis in een Ca- ravelle-lijnvliegtuig van de SAS dat slecht zicht trotseerde en tot ieders verbazing dwars door de dichte mist op Schiphol landde. Sinds kwart voor drie, toen een Ujntoestel van Alitalia Schiphol nog wist te vinden, was geen enkel vlieg tuig meer geland. Drie vluchten wa ren geannuleerd en twee machines waren naar andere steden uitgewe ken. Tegen vier uur arriveerde de Ca- ravelle van de SAS boven Amster dam. Het toestel cirkelde even rond. Het zicht op Schiphol, dat met de minuut slechter werd, was toen nog circa 300 meter. Op het sombere platform stond niettemin een erewacht van het re giment Van Heutsz aangetreden, sa men met het fanfarekorps der genie. Niemand geloofde echter, dat de Ko ning inderdaad zou aankomen. Maar iedereen vergiste zich. De ge zagvoerder wist de landingsbaan te vinden, en precies op tijd rolde het vliegtuig het platform op. Per trein Koning Frederik IX van Denemar ken en Prins Louis Ferdinand en Prinses Kira van Pruisen zijn gister avond per trein in Den Haag aan- gekomen. Namens de Koningin werd de i Deense Koning begroet door jhr. mr. ;dr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer. groot-officier van de Ko ningin. Ter begroeting van Prins Louis Ferdinand en Prinses Kira I was aanwezig de grootofficier luite- nant-generaal H. F. M. baron van i Voorst tot Voorst. Uitgeweken Groothertogin zou aankomen op Ypenburg, maar dit vliegveld was al zo in de mist gehuld, dat een lan- I dingspoging moest worden opgege- j ven en dat het toestel moest uitwü- I ken naar Soesterberg. Retour De mist is er de oorzaak van ge weest. dat het vliegtuig, waarmee Prinses Alice, gravin van Athlone, naar Nederland reisde, terug moest keren naar Engeland. Het toestel kon namelijk niet meer landen op een Nederlands vliegveld. De gravin van Athlone is daarna met de nacht boot naar Hoek van Holland gereisd. Het vliegtuig, dat Groothertogin Charlotte van Luxemburg naar Ne derland heeft gebracht, is gistermid dag om vijf voor vier op Soesterberg geland. Het was de bedoeling, dat de De rouwstoet passeert de Kneuterdijk op weg naar Delft i I Onderweg van Paleis Lange Voorhout naar Nieuwe Kerk speelden de militaire muziek korpsen in de rouwstoet geen treurmuziek. In plaats daarvan werden, aangepast aan het mi litaire marstempo, de volgende liederen uit Valerius Gedenck klanck en koraalmuziek ten ge hore gebracht: „O, Nederland let op uw saeck", „Nader mijn God tot U", „O. Heemskerck", U geldt de zaak", „Gelukkig is het land". „Nooit kan het geloof te veel verwachten", „Merck toch hoe sterek", „Jezus. Rustpunt van mijn leven", „Waar dat men sich al keert of wendt". ,3eveel gerust Uw wegen". „Eén naam is onze hope", „Jezus is mijn Toeverlaat", „Boven de sterren", „Voorwaarts, Christen strijders". „Nader tot U, o Heer", „Zou mijn dood een graf doen beven" (gez. 243). „Nader, nog nader, U meer nabij", „Here Jezus, Gij zijt mijn", „Wilt heden nu tre den" en „Ik heb geloofd en daarom zing ik". De plaats die de muziekkorp sen in de stoet innamen was ook bepalend voor de plaats van de strijdmachtonderdelen in het escorte zodat van de protoco- laire volgorde marine, land macht, luchtmacht was afgewe- weken. De Koninklijke Militaire Kapel was namelijk voorin in de stoet ingedeeld. Koning Boudewijn van België en Koningin Fabiola arriveerden van- morgen om enkele minuten vóór elf per koninklijke trein in Delft, in ge zelschap van de Belgische ambassa- deur in ons land, baron Van der Straten Waillet en diens echtgenote, die van Roosendaal af waren mee- gereisd. I Het vorstelijk paar werd op het I gure perron, dat al een half uur te voren voor het publiek was afgeslo ten, ontvangen door de kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de j Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burgemeester 1 van Delft, de heer D. de Loor. Op I I het perron stond een erewacht op- I I gesteld van honderd man van de ge- 1 neeskundige troepen uit Nunspeet, j twee posten van de Koninklijke Ma rechaussee in ceremonieel tenue en I I het fanfarekorps van de genie uit Den Bosch. Dit korps zette het Bel- 1 gisch volkslied in toen de trein, pre cies volgens tijdschema, het station I binnenreed en stil hield voor de rode loper. 1 Het ceremonieel op het station was tot het uiterste beperkt. Onmiddellijk I na de begroeting inspecteerde de in generaalsuniform geklede Koning de erewacht waarbij hij de comman- I dant in verwarring bracht door met uitgestoken hand op hem toe te stap pen daarna stapte het gezelschap direct in de auto van het Neder landse hof, die de Belgische konink- j lijke standaard droeg. J Buiten het station hadden enkele I honderden Delftenaren de koude ge- trotseerd om de vorstelijke aankomst gade te slaan. Veel sympathie be stond onder hen vooral voor Ko ningin Fabiola, die er in haar grijze mantel, afgezet met een lichtgrijze bontkraag, bijzonder charmant ult- zag. Het Belgische vorstelijke paar bleef I H.M. Koningin Juliana en maar enkele uren in ons land. Van- Z.K.H. Prins Bernhard nemen ™'ddi« r«' v"trok i het van het station Hollandse Spoor plaats in het eerste volgrijtuig. in Den Haag, weer naar Brussel. Vroege belangstelling langs hele route Tientallen mensen hebben van- nacht op de Grote Markt in Delft I gebivakkeerd om zeker te zijn van een goede plaats bij de uitvaart. De politie in Rijswijk heeft afgelopen nacht tientallen automobilisten ver wijderd. die in hun auto's langs de route wilden overnachten. Zij werden naar andere straten verwezen. Het verkeer heeft zich volgens de politie stipt gehouden aan de gegeven in structies en de aanrijroutes naar Den Haag, Delft en Rijswijk verme den. Al vóór het ochtendgloren wachtten honderden belangstellen den bij de grote parkeerplaats op en bij het vliegveld Ypenburg, die om zes uur werd opengesteld. Langs de 16 kilometer lange route zijn van nacht duizenden ijzeren afzethekken geplaatst, die uit verscheidene ste den waren aangevoerd. Voortdurend moesten de wegen en opritten met zand en zout worden bestrooid. Om 7 uur zijn in Den Haag en Delft met extra treinen de eerste militai ren aangekomen. Om half acht wa ren zij alle 10.000 man gearriveerd, waarna ze met bussen naar hun plaatsen langs de route werden ge bracht. Vier in het wit geklede Prin sessen verlaten het Paleis aan het Lange Voorhout ten geleide ran Haar Grootmoeder op haar laatste gang% Na afloop van de plechtige bijzetting is omstreeks vier uur hedenmiddag de kerk openge steld voor het publiek, dat langs de grafkelder kan defileren. Aan het défilé, dat tot van avond negen uur duurt, kan iedereen deelnemen. De volgen de week bestaat er van maan dag tot en met vrijdag dagelijks van negen uur des morgens tot negen uur des avonds nog ge legenheid langs de Koninklijke grafkelder te defileren, evenals zaterdag 15 december van negen uur des morgens tot vfjf uur des middags. Den Haag was een stille stad, deze ochtend van de uitvaart van Prin ses Wilhelmina. Op een wonder lijke wijze leek het klokgebeier tus sen acht en negen uur tijdens de gang van de stoet door de Haagse straten deze diepe stilte eerder te verstreken dan te verzwakken. De kille wind streek de laatste neve len weg boven de Hofstad, een schrale winterzon gaf de uitvaart plechtigheid een stemmige belich ting. Groot moet het aantal Hage naars zijn geweest dat de uitvaart van Prinses Wilhelmina op de voet heeft gevolgd bij de T.V. Klein echter was het tal dergenen, die zich langs de route achter de afzettingshekken had opgesteld. Om zeven uur 's ochtends zag men weliswaar enkele mensen op stoe len gezeten bij de Kneuterdijk en het Lange Voorhout; weliswaar had omstreeks dezelfde tijd een oude dame reeds op een rieten stoel bij de Hoornbrug plaats ge nomen, maar geen enkel ogenblik hebben de honderden agenten van de gemeente- en de rijkspolitie voor problemen gestaan. Den Haag heeft ln overwegende mate de plechtigheid in de huis kamers gevolgd. Er zou zeker voor tienduizenden toeschouwers meer meer plaats zijn geweest. Ook de parkeerruimten, zoals die aan het Malieveld, waar een grote toevloed van wagens was verwacht, werd slechts voor een klein deel bezet. Het Haagse stadsbeeld werd geken merkt door wat drukte langs de route en overigens door verlaten straten, tot in het hart van de bin nenstad. Want dat droeg in niet geringe mate bij tot de sfeer van onwezenlijkheid. De winkels waren gesloten, het verkeer was minimaal, ook op enige afstand van de door de politie afgesloten „kring" rond om de route. Ook nu weer is geble ken hoezeer een medium dat een gebeuren in de huiskamers brengt en zichtbaar maakt, vele aspecten van dat gebeuren sterk beïnvloedt. Om half tien vanmorgen werd in een ijzig koude wind by het monu ment in Eede bij Aardenburg, dat werd opgericht ter herinnering aan het feit, dat daar op 13 maart 1945 H.M. Koningin Wilhelmina na een afwezigheid van bijna vjjf jaar voor het eerst de landsgrens overschreed, een krans van witte chrysanten ge legd namens het provinciaal bestuur van Zeeland. Dit gebeurde door de in Aardenburg wonende leden van Provinciale Staten, mevr. E. van den BroeckeDe Man en de heer C. van Bellegen. Daarna legde de waarne mend burgemeester van Aardenburg, de heer A. I. Catsman, in tegenwoor digheid van de wethouders een bloemstuk namens de gemeente Aar denburg. Een aantal inwoners van deze gemeente legden vervolgens groen en bloemen aan de voet van het monument»

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3