urgemeestersvrouw van IS oord wijk DIT WAS DE ZONDAG NA PAKJES-AVOND noot in barre kou Het is weer tijd voor (jv wild en worst OP BEZOEK BIJ: (W)ETENS WAARD EEN EIGEN BADRVMTE overpeinzing SKI-JAK VAN POPLIN DE „WIG-WARM": HOED EN PRUIK IN EEN iterdag 8 december 1962 Pagina 3 'huisgekomen uit Noord- ijk kijk ik het boekje in, de burgemeesters- rouw, mevrouw M. M. ow BerckelVon Bön- \nghausen tot Herinck- ™ive mij te leen mee gaf. floordwijks Volksleven »nzet het en buiten op staat et portret van een oude ™oordwijkse vrouw. IjyEen muts met twee mooi bol- J &nde, boven de oren vastgespelde 't^ken. twee spelden waarop het gesrn-des-overvloeds-motief duide- i is te onderscheiden. En vooral: a mooi gezicht, vol rimpels, een opliste mond, cgcn, cie ernstig en landelijk tegelijk zijn in een ge nt waarop levenswijsheid en hu- te lezen is. „Dat was mijn grote vriendin", re(egt mevrouw Van Berckel, „he- jj-ias leeft ze nu niet meer. Ziet U rel hoeveel waardigheid die vrouw 't®iad en wat een fiere houding, ter- ildryl ze toch maar klein van stuk eep gezet was". mjo is mevrouw Van Berckel er "rtdurend op uit om veel meer te tellen over Noordwijk en de _J»rdwijkers dan over zichzelf. Huis op duin 0 Iet burgemeestershuis moet men ken in de Noordwijkse villawij- i. vlak achter het verzetsmonu- Mftt, het „standbeeld" zoals het loemd bleek te worden, toen ^land naar de weg vroeg. En waar de burgemeester van een bad- deats anders wonen dan boven op 'te| duin? lei ie»ls de Noordwijkers dit lezen zul- iet- ze me wel uitlachen, want zo iu»g was dat duin nu ook weer niet idiar ik stond na de klimpartij hij - v?id op de stoep. Gelukkig was ik bel weer op adem, toen de deur gtïiging en een in zwart-wit ge- ?n#e gedienstige mij binnenliet, ntdat het buiten kil, miezerig qi|fstweer was, trof my des te meer jgiwarmte, de ruimte en de sfeer lot het interieur. En pas daarnd esvoornaamheid ervan. Het is een ?nll groot huis; een prachtige hall, bite in elkaar lopende kamers, eq antieke meubelen, enkele mar- nten borstbeelden, veel oude fa- onjeportretten. d*k vind het ook een heerlijk huis 30iin te wonen: het is stijlvol,maar dikkig niet stijf". Dat kon ik be amen het is een voornaam „deftig' huis. maar met een huiselijke inti miteit. Over Noord ivijk Zo zaten we dus ieder in een hoek van de bank. Mevrouw Van Berckel had al en kele papieren met aantekeningen bij de hand. ,.Nu dan zal ik maar beginnen met 't een en ander te vertellen". En ze begon maar niet over zich zelf over Noordwijk en ivat daar alzo omgaat: dat er straks een gezamenlijke kerst bijeenkomst zal zijn, van alle ge zindten. Dat rvas u-as wat ze 't eerste, en dus kennelijk het lief ste vertelde, omdat ze het zo'n verheugend initiatief vond. Zo als ze zich verheugt over alle ac tiviteiten die ontplooid worden op velerlei gebied door gezamen lijke krachtsinspanning. Zestien jaar is mevrouw Van Berckel nu al in Noordwijk, als bur gemeestersvrouw, en daarvoor was ze het in Voorhout. Bij elkaar al 25 jaar „in functie" in de streek, waaruit zij oorspronkelijk afkom stig is en die zij dus goed kent. Ze geniet van het landschap, dat zo ge varieerd is, zij waardeert de men sen in hun eigen aard, in hun Hol landse activiteit en voortvarend heid („Als je beslist iets zélf wilt organiseren, moet Je maken dat je er op tijd bij bent. anders is het al gebeurd!") ik durf gerust te zeg gen: zy houdt van de mensen. „AVeet lT het klinkt misschien haast ongelofelijk en een beetje overdreven, maar heus, ik ken eigenlijk alléén maar aardige men sen". Ik denk dat ik wel even verwon derd heb gekeken, want is deze op merking niet werkelyk verrassend? „Zeker" gaat zij verder, iedereen is altijd even vriendelijk en belang stellend. en altijd zo behulpzaam en vol égards; ik geniet er dagelijks van'. Vol interesse In gedachten zag ik mevrouw Van Berckel als iemand, die zich koes tert in de behaaglijke warmte van de zon en die dan ook die zon vol op toelaat ln haar leven en niet bui tensluit door gordijnen van on- ne- Misschien rilt u bij het zien van deze schaars geklede kinderen, maar het is een toch ook wel vertederend gezicht in deze barre wintermaan den. Deze kleertjes wer den getoond op een show van het Nederlands Ka toen Instituut, waar uiteraard alles katoen was wat de klok sloeg. „Kinderen", zei een van de ontwerpers, „moeten ook smaakvol gekleed gaan, maar ze moeten er geen last van hebben, leder kind vindt het fijn iets moois uati te heb ben. maar daar blijven ze zich nauwelijks een uurtje van bewust, dan moeten ze weer kunnen spelen en hun kleding moet daarop berekend zijn". vriendelijkheid en ongeïnteresseerd heid. „Och nee", zegt zij met enige aarzeling, „ik ben geloof ik zelf ook niet bepaald onaardig. Natuurlyk niet, waarom zou ik? en, al kan ik aan veel praktisch werk zelf niet meehelpen, ik ben altijd vol be langstelling". Dat „natuurlyk" zou ik dan wil len vertalen met: van nature; en dit is een kostbare gave, die niet vanzelfsprekend iedereen gegeven is, maar die altyd weerklank vindt Het organiseren van collectes! Ja, dat is altijd en overal een jaarlijks rooster van taken waar menige vrouw onder pleegt te zuchten. „O maar dat gaat hier in Noordwijk altijd heel goed! Nu ja het is wel eens moeilijk, om altijd weer voldoende collectanten te wer ven. En goéde collectanten, want anders blijven de collectes beneden de maat en dat moeten we vermij den. Maar de opbrengsten zijn hier toch altyd nog hoog en de samen werking is ook in deze dingen pret tig en waardevol. En weet U de hotelbedrijven dragen altijd zo goed by. We kunnen b.v. altyd rekenen op een bedrag van f 500 van een heel bekend hotel. Zet U er dat maar gerust bij! Dat mag best eens gezegd word, want we zyn er altyd zo bijzonder dankbaar voor De jacht is al enige weken geopend en we kunnen dus weer genieten van ree- en haze- bout. Het vlees van wild is over het algemeen fijn van vezel en aangenaam van smaak. De voedingswaarde is ongeveer gelijk aan die van het vlees van slachtdieren. ..Juk" Een winterhoedje van LANVIN-CASTILLO Gelijkenis In die zelfde kamer hingen ook, zoals overal, oude familieportretten. Van één daarvan keek de huidige Noordwijkse burgemeester mij aan, regelrecht vanuit een vorige eeuw: d? gelijkenis was werkelijk opval lend. Ik liep weel- langs de oprijlaan naar beneden, naar de weg. Het was donker en koud. en het was hele maal geen pleziertje om op het „stationsplein" vlak bij de boule vard op de bus te wachten. Maar met de herinnering aan mijn be zoekje bij mevrouw Van Berckel nog kersvers in 't geheugen, had ik toch van binnen een warm en vrolyk gevoel. HERMINE G. Het vlees van pas aangeschoten wild is taai en moet eerst enige da gen besterven op een koele, liefst tochtige plaats (voor klein wild 2 3 dagen*. Een goed toebereide wildschotel is altyd een hoogtepunt voor een feestelyke maaltijd, wat denkt U met zoveel feestdagen in het ver schiet, dus van „gebraden haas in roomsaus"? Gebraden haas in roomsaus De haas braden en uit de pan nemen. Wat fijngesneden ui en wortel in de boter fruiten. Eén glas zure, witte wijn toevoegen en 1 dl. bouillon er bij gieten. Het geheel goed laten inkoken 2l/z dl. slagroom of licht-zure room toevoegen. Tien minuten laten doorkoken (eventueel af maken met 3/4 dl. hazebloed'. De saus zeven en over de voor gesneden haas gieten. Burgemeester Van Berckel is inmiddels ook thuis gekomen en zo ontspon zich, bij het licht van de schemerlampen en bij een glas sherry, nog een heel gesprek over de taak van een burge meestersvrouw. „Ja dat is echt wel een „vak" op zich zelf en er komt heel wat kij ken op organisatorisch en represen tatief gebied. Het moderne maat schappelijk leven in grote gemeen ten. maar ook in de kleinere, waar juist zoveel op de burgemeesters vrouw zélf aankomt, is zo gecom pliceerd en veeleisend, dat menige jonge vrouw, die er onervaren voor komt te staan, eigenlijk een zekere voorbereiding zou moeten hebben. Maar laat zij altyd bedenken, dat ze vóór alle dingen vrouw en moe der mig zyn". En verder praatten we nog over de avonden die in het winterseizoen in Noordwijk onder leiding van mej De Koe, gewijd worden aan de klas sieke en de zeer moderne littera tuur en waar burgemeester en me vrouw Van Berckel met intense be langstelling aan deelnemen. Over de kinderen, de zoon, die rechten stu deert; over een invasie van een Leids studentengezelschap, die de dag tevoren had plaats gehad en waarbij allerlei gewoontes in stand gehouden en regels in acht geno men werden die mevrouw de uit roep: .Onbegrijpelijk, onbegrijpe lijk!" ontlokte. Over de artistiek bijzonder begaafde dochter „Dat heeft ze van haar vader Myn man schildert n.l. ook heel verdienstelijk". Toen ik even later wegging en op de valreep nog de eigen kamer van mevrouw mocht zien, toonde zij me niet zonder trots enkele werkelijk heel mooie aquarellen van de hand van burgemeester Van Berckel. LANG NIET ALLEMAAL... I NGEN MET EIGEN BADRUIMTE Reeds de oude Romeinen wisten het dat een goede verzorging van het lichaam heel belangrijk is. Daarom bezat Rome meer bad huizen dan de gemiddelde stad in de beschaafde wereld van nu. De moderne woningbouwen zijn zich steeds meer bewust van de nood zaak dat er in elk huis een bad- ruimte moet zyn en in veel landen is het zelfs verplicht. Maar aange zien het percentage oude huizen in elk land aanzienlijk is. zal het voor lopig nog wel even duren voor men kan zeggen dat het ideaal bereikt is; m elke woning een speciale badruimte! In de grafiek krijgt u een duide lijk overzicht van het percentage woningen dat over een eigen bad ruimte beschikt, hetzy in de vorm De zondag-na-pakjesavond is de leukste dag van het jaar. Het is een dag waarop nie mand mag verzuimen een wandeling te maken, regen of storm, vorst of onweer, trek een jas aan en ga er op uit. Neem desnoods potlood en papier mee om te kunnen tur ven en een volle buidel om eventuele weddenschappen af te sluiten, want er is op die dag heel wat te beleven, te raden, te gissen, te gokken. Op de zondag-na-pakjesavond kun je aan alle voorbijgangers zien waarmee de Goedheiligman hen heeft bedacht. Want bijna alle dassen, sjaals, handschoenen, tas sen. nylonkousen en sokken zijn nieuw. En hoe nieuw niet door de dragers zelf gekozen en ge kocht. maar aangeboden door de brave Sint. die zich voor deze ge-1 legenheid had vermomd in de ge- j riaante van een familielid of goede vriend. Daar lopen ze dan. paraderend met ae nieuwe schatten. Ze kijken naar de lucht of het nog haast niet gaat regenen, want ze zfjn nieuwsgierig of de kwaliteit van de nieuwe paraplu inderdaad zo for midabel is als de Sint by het over hand.'gen beweerde. Ze stappen parmantig rond op bontlaarsjes die een weinig knellen (ofschoon ze Jan toch zo nadrukkelijk „toeval lig" haar maat had genoemd», ze trekken splinternieuwe zakdoeken uit splinternieuwe tasjes, knopen de glanzende nieuwe siaal nog iets dichter om de hals, kijken verrukt neer op de grijze, rode en groene handschoenen, kortom het is een feest om op straat te lopen en de parade der ijdelheid al te nemen. Zo te zien is de middenstand er weer best bij gevaren. Maar je komt ook andere ge zichten tegen, niet zo stralend en voldaan. De man, die zijn kraag hoog opzet om een af schuwelijk soort das te verber gen. de vrouw die voortdurend in de platte toppen van te grote handschoenen knijpt, een kind dat verbeten worstelt met een kriebel-sjaal en jaloerse blikken werpt op andere kinderen, die met een prachtige pop wande len. Waarom was haar Sinter klaas zo akelig degelijk? Zodra je een café binnentreedt en de aanwezigen monstert, springt de vrijgevigheid van cie Sint je ook daar va het oog. In alle colbertjes steken nieuwe ballpoints, de schit tering \an herendassen, damesbro ches en fonkelende armbanden in imitatiegoud is verblindend. Alle wollen vesten zijn nieuw, de over hemden kraken nog, de sokken schreeuwen je toe in duizend kleu ren: wij zijn nieuw, wy zijn ge schenken! Heel Nedeiland draagt op deze historische zondag de din gen. cue men anders nooit zou dra gen wanneer men zelf had mogen kiezen. <-YYloederiyk& De zondag-na-Sinterklaas rijden wy altijd naar een grote stad. stel len ons op bij een druk kruispunt en gaan kijken. De kinderen amu seren zich kostelijk. Wc taxeren al le accessoires van de voorbijryden- de auto's en het is opvallend hoe veel chroom er op die dag blinkt. Allemaal snufjes die nog geen tijd hebben gehad om nat te regenen of met modder bespot te worden. Je vraagt je af of de nieuwe plaid in gindse wagen door mynheer aan mevrouw of door mevrouw aan VAM ZITTEN TOT WANDELEN tSEfi Rookworst We eten eigenlijk het hele jaar door worst, maar er zijn soorten, die speciaal 's winters lekker smaken. Er zyn twee soorten worst: ge maakt van orgaanvlees (b.v lever worst) en gemaakt van spiervlees (b.v. rookworst). De worst van spier vlees kan weer in drie soorten wor den verdeeld: gerookte, gekookte en „verse worst", die wordt gebak ken. Van de rookworst wordt de Gelderse in ons land het meest ge vraagd. Deze worst wordt gemaakt van twee delen mager varkensvlees op een deel spek. met toevoeging van verschillende kruiden. De worst wordt licht gerookt, zodat deze mits op een droge en koele plaats bewaard geruime tyd houdbaar is. Tegenwoordig wordt de worst ook in een speciale verpakking ver kocht. waarop staat aangegeven hoe lang men de worst kan be waren. Rookworst moet men niet koken, daar de darmen dan zouden knap pen. Het toebereiden van rookworst noemt men wellen: men legt de worst in byna kokend water (90') en zorgt, dat dit water op tempera tuur blyft. De tijd van het wellen hangt af van de dikte van de worst, meestal 15—25 minuten. Zowel by de broodmaaltijd als bij de hoofdmaaltijd smaakt rookworst uitstekend. Rookworst is vooral lek ker by de koolsoorten, met uitzon dering van rode kool, by allerlei soorten peulvruchten als linzen, ka pucijners en groene erwten en na tuurlijk in de erwtensoep. Ook tussen de maaltydcn door is rookworst lekker en in schyfjes ge sneden koude worst met een au gurkje, is een heerlijk hartig hapje. (LEIDSCH DAGBLAD „Vijfde u-and Elke woonkamer heeft ..een vijfde wand" die kan worden aangewend om de persoonlijk heid van de bewoner te accen tueren. Die extra wand is, vol gens binnenhuisarchitecten, de vloer. De „National Society of Interior Decorators" in Detroit, heeft een tentoonstelling ingericht die aan de „vyfde wand" is gewijd en tapijten tentoongesteld die een belangrijk aandeel hebben in het aantrekke lijker maken van de woonkamer. „Persoonlijkheid in een tapijt of karpet komt tot uiting in kleur, pa troon en grootte", zegt Patricia Klobe, een binnenhuisarchitecte van de Michigan State University. „Het juiste tapijt of karpet kan een kamer groter of kleiner, koeler of warmer, statig of nonchalant doen lijken", meent zy. Lichte tinten, grote karpetten en eenvoudige patronen, doen de ka mer groter schynen. Donkere kleu ren. kleine tapyten en karpetten en patronen met diepe kleuren berei ken het tegenovergestelde. Karpetten van muur tot muur kunnen een ruime eenheid maken van twee aan elkaar grenzende ka mers. zyn de kamers symmetrisch, dan kunnen twee afzonderiyke ta pijten van dezelfde tekening het zelfde effect bewerkstelligen, aldus miss Klobe. Een koel aandoende kamer kan de indruk van warmte krygen door vloerbedekking le kiezen in roden en gelen. Kamers die een te warme indruk vestigen, kunnen koeler schijnen met tapijten en karpetten in blauwe en groene tinten. Wil men de woonkamer een ele ganter aanzien geven, dan advi seert miss Klobe tapijten en kar petten met een sculptuurtekening of kleurpatronen van toon-op-toon. Meubelen, die niet precies by el kaar horen maar toch de harmonie niet verstoren, hebben de losheid nodig die tweeds of kleine, veelkleu rige patronen suggereren. van een doucheruimte, hetzij in de vorm van een complete badkamer, etc. Bij een beoordeling van de cijfers moet men bedenken dat de ver schillende landen hun eigen pro blemen en verhoudingen hebben. Wij denken hier b.v. aan de duur te van de woningbouw, de opvat tingen van de mensen t.a.v. een wasgelegenheid in hun woning, de moeilijkheden om afgelegen gebie den het nodige comfort te ver schaffen enz. Elke regering kent het belang van de volksgezondheid en streeft er ook naar om deze steeds te ver beteren, maar men kan dit niet an ders doen dan binnen het kader van de mogelijkheden die het land bezit. mijnheer werd gegeven. En die krakend nieuwe veiligheidsgordel. zou dat ook een Sinterklaascadeau zyn? Later op de dag gaan we visites afleggen, louter uit nieuwsgierig heid. Het is zo grappig een huis kamer binnen te treden en onmid dellijk mei raden te beginnen. Die schemerlamp ja natuurlyk, nieuw! Dat tafelkleed, de pantof fels naast de haard, het grappige pulletje op de schoorsteenmantel, van wie zou onze gastvrouw dat gekregen hebben? We werpen, wanneer het berg meubel opengaat voor de koekjes trommel, onbeschaamd een blik op de planken. Nou, nou acht choco ladeletters op een stapeltje. En tante is al niet slank Dat kost haar minstens drie maanden streng dieet. Na zo'n welbestede dag keren we opgewekt huiswaarts. Om by het binnenkomen plotseling geconfron teerd te worden met het nieuwe bureaulampje, de glanzende kolen kit. de onberispelyke papiermand, het felgekleurde bloempotje, zes on gelezen boeken en eer. pas eenmaal gedraaide langspeelplaat. We ont doen ons van handschoenen, sjaals en tassen, kyken een beetje verbijs terd naar wat daar dan op het gangtafeltje ligt te pronken en eensklaps dringt de ontstellen de waarheid tot ons door: Ook aan ons kon de hele wereld zien. dat dit de zondag-na-pakjesavond was. Thea Beekman. Een ski-jacket van bedrukte poplin. Het jak is van Engelse af komst. gewatteerd en gemakkelijk te wassen. De capuchon is aan geknipt. Zitten vraagt Staon Afwassen: Wassen zonder Wandelen vraagt 30% meer 38% 8 6 Vomeer wasmachine: 290Vomeer energie dan meer energie dan 150% meer dan energie don liggen energie dan liggen Dggen 'iggen 1 igger» De nieuwe wereld heeft het oude Europa weer iets ge schonken. Na de hoela hoep en de twist, doet de ..wig-warm haar intrede. De wig-warm is een hoed met de allure van een pruik. Franse vrouwen, van dikke ma trones tot bevallige winkelmeisjes, belegeren de Parijse winkels die het hoofddeksel in voorraad heboen Toen de wig-warm na haar triomftocht door New-York in Londen ten tonele verscheen, was de voorraad in enkele uren tyds volledig uitverkocht De h:>ed. die is ontworpen door de Amerikaan Yearounder. zal spoedig de gren zen van België. Italië West-Duits- land en Nederland bereiken. De wig-warm is een nauwslui tende, gestroomlijnde hoed, ver vaardigd uit kunst-bont. Een met vaardige hand gehanteerde bor stel kan haar de vorm doen aan nemen van de modieuze „bouf fante" haardracht. In Frankryn verkoopt het mode- macaziin „Galeries Lafayette" da gelijks 250 tot 300 van deze na maak pruiken voor 35 nieuwe fran ken per stpk. De winkelprijs van een echte pruik is ongeveer 15 maai dit bedrag. De kleur die het meest in de smaak valt by het publiek is zwart maar >e „pruiken zyn in een ton- te verscheidenheid van kleuren verkrygbaar. Aan degenen die graag een wig- warm op hun horfd willen hebben, heeft „Galeries Lafayette" beloofd, dat volgend voorjaar waterdichte Wig- w arms geproduceerd zullen worden, zodat de dames ook onder het zwemmen hun hoed niet behoe ven af te nemen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17