Kilometers lange rouwstoet om ruim twaalf uur in Delft Adenauer zal volgend jaar herfst aftreden FOR LE Goed nieuws! pijzetting draagt op wens van de 'Prinses een Nederlands karakter Waarschijnlijk weer CD L -FPD-coa Ii tie fm @uc/ tettws EXPOSITIE OVER LEVEN PRINSES WILHELMINA Klokken luiden drie uren l .Volgorde ui de stoet St.-Nicolaas- 11 knipselprijsvraag 3 rj-J- J Bezorging „L.D.V Restaurant „De Landbouw" Noordwijk aan Zee ZES REPORTAGEWAGENS VOOR TELEVISIEVERSLAG Zwemdiploma meubelen voor G°"<|se kleuter 'WEERBERICHT Riante villa zet zijn deuren open pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 No. 30826 LEIDSCH DAGBLAD recteur: E A. E. van Dishoeck Tl. ïfcoofdredacteur: J. Brouwer 1* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 a Naar schatting wordt de rouwstoet van «trinscs Wilhelmina ongeveer 2,5 kilometer 6tng. Het passeren van de stoet zal een minuut gjE twintig in beslag nemen. Bijna tienduizend ^an militairen zal voor escortes en het afzetten san de wegen zorgen. Naar verwacht wordt zal 6e tocht twee tot twee en half uur in beslag gjemen. De stoet vertrekt om 10.00 uur van het aleis Lange Voorhout. De kerkdienst in Delft al vermoedelijk niet voor half een 's middags eginnen. 52 Voor de plechtigheid in de kerk zijn in totaal SC700 personen uitgenodigd. De bijzetting draagt een zuiver Nederlands karakter. Het is de wens van Prinses Wilhel mina geweest dat zoveel mogelijk Nederlanders de plechtigheid in de kerk zouden kunnen bij wonen. In verband hiermee zijn uitnodigingen verzonden aan veertig inwoners van elk provincies en aan de steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Delft, die ieder vijftig plaatsen kregen toegewezen. Verder is een groot aantal kaarten toegewezen aan groepe ringen uit het voormalig verzet. Achter de daarop volgende met twee paarden bespannen witte bloe menwagen, begeleid door twee lakei en, volgen dan de tien dragers van de Koninklijke houtvesterijen Het Loo, jachtopzieners, jachters, opper- boswachters en boswachters. Vorstelijke personen De Koningin en de Prins zullen daarachter rijden in 'n met 2 paar den bespannen rijtuig. In 'n volgend rijtuig eveneens met twee paarden bespannen, rijden de vier Prinsessen. In het derde rijtuig zullen koning Frederik IX van Denemarken en Koning Olav V van Noorwegen ge- dcr j zeten zyn. Het vierde rijtuig voert Prinses Alice gravin van Athlone, Prins Louis-Ferdinand van Pruisen en Prinses Kira van Pruisen naar Delft. In de vijfde koets zullen de Vorst en Vorstin von Wied plaats nemen. Zowel Prinses Alice als de Vorst von Wied zijn verwant aan het Oranjehuis. In de tentoonstellingszaal van het Haagse gemeente archief, Rijswijkseplein 38. wordt van 10 tot 23 december een expositie gehouden ge wijd aan het leven van Prin ses Wilhelmina. De tentoonstelling is op werkdagen ook des zater dags) geopend van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 14 tot 16.30 uur. Bovendien is er gelegenheid tot bezichti ging op dinsdag- en vrijdag avond van 20 tot 22 uur. 17 Van de minister van Binnenlandse Zaken is een telegram uitgegaan, "raarin wordt verzocht morgen de klokken te luiden van acht tot negen uur, 3iin 's-middags van half een tot half twee en van vier tot vijf uur. Daarachter marcheert de Kon. Mi- VJ111 litaire Kapel met tamboerkorps met directeur majoor R. van Yperen. De luitenant-kolonel ter zee F. Jonkman, bevelhebber van het voor ste deel van de stoet, gaat vooraf aan het Koninklijk bataljon van het Garderegiment Grenadiers ter sterk te van 100 man. Daarachter komen een detachement van 100 man der Koninklijke Marine, een detache ment van dezelfde sterkte van de Koninklijke Luchtmacht een com- 841 w 83 Blijkens de laatste opgaven is de suwstoet als volgt samengesteld. 'ÏDe lange rU wordt geopend door Jjf bereden Haagse pplitieagenten istvolgd door de hoofdcommissaris en lens adjudant, allen in ceremoniëel ïue. ?2Dan volgt een 24 man sterk here in detachement van het wapen der Mioninklijke Marechaussee, gevolgd de algemene troepencomman- brigade-generaal L. E. Hin- :hs. I9T 3. H Elders in dit nummer maken J wij de uitslag bekend van onze i Sint Nicolaas-advertentieprijs- «vraag, zomede de lijst van de daaraan deelgenomen hebbende winkeliers. •k Hoewel het aantal inzendin- K gen iets beneden het totaal van vorige jaren is gebleven, getui- rai gen toch weer talrijke begelei- mando van de Rijkspolitie te paard. Voorafgegaan door drie rijknechts volgt dan de witte koets met het stoffelijk overschot van HKH Wil helmina, Prinses der Nederlanden. Deze koets, zal bespannen zijn met acht paarden die van de bok wor den gemend. Naast elk paard gaat een koetsier te voet. Aan de koets is slechts eén krans gehecht, name lijk die van het voormalige Neder landse verzet. Terzijde van deze koets gaan tel kens twee r.lippendragers, oud-ad judanten van de Prinses en vijf ka merheren te voet. De chefs van het militaire huis van Koningin Juliana zullen de wit te koets te paard begeleiden. Achter de koets volgen te paard de adju danten van de Koningin. De Vorstelijke gasten, die niet in de stoet meerijden, namelyk Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België, Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg, Prinses Armgard van Lippe Biesterveld, moe der van Prins Bernhard en de Graaf en Gravin von Oeynhausen- Sierstorpff. familieleden van de Prins zullen zich rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk in Delft begeven. De stoet wordt besloten door een commando bereden rijkspolitie, de kapel van de Kon. Luchtmacht met tamboers, twee detachementen van elk 100 man van de Kon. Land macht en de Kon. Marine, vervol gens een compagnie van 100 man van het Garderegiment Jagers, een twaalf man sterk detachement van de Kon. Marechaussee en tenslotte vier ruiters van de Haagse politie. Liederen van Valerius en koralen De beide militaire kapellen die zijn ingedeeld in de rouwstoet, zul len tijdens de tocht van de stoet van het Paleis Lange Voorhout naar de Nieuwe Kerk in Delft liederen uit Valerius Gedenckklanck en koralen spelen. I)ie kapellen zjjn de Konink lijke Militaire Kapel en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Ze zullen »m de beurt spelen. Er zijn speciale maatregelen genomen dit in verband met de lengte van de stoet die geschat wordt op ruim twee kilometer om de directeuren van beide kapellen contact met elkaar te kunnen doen onderhouden. Het is een speciale wens van de thans overleden Prinses geweest dat tijdens haar uitvaart geen treurmu ziek ten gehore zou worden gebracht. De gedachte heeft toen past gevat, dat gewijde muziek de plaats van treurmuziek zou kunnen innemen, maar daarbij deed zich een probleem voor. Zoals bekend zal de stoet ge durende de tocht naar de laatste rustplaats van wijlen de Prinses het tempo van de normale militaire pas aanhouden, maar dit tempo kan be zwaarlijk worden gelopen op de maat van die gewijde muziek. De toren van de Nieuwe Kerk in Delft, waar morgen het stof felijk overschot van Prinses Wilhelmina wordt bijgezet in da grafkelder der Oranjes. Advertentie 'lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli dende briefjes van de instem ming en net enthousiasme, 5Ï waarmede deze puzzel door ve- len uit onze lezerskring is ont ij vangen. De prjjzen worden dezer da- I gen aan de winnaars toegezon- n den. 4 iv B Bondskanselier Adenauer zal in de herfst van 1963 aftreden. J De coalitiebesprekingen tussen CDU en SPD zijn mislukt. Het is zo goed als zeker, dat de CDU met de liberalen een nieuwe regering zullen vormen. Dit is het belangrijkste nieuws uit Bonn. waar de laatste dagen alle drie partijen (CDU, SPD en FPD) druk met elkaar hebben „onderhandeld" over sprekken vanavond nog tot concrete resultaten, vooral omdat de libera len. nu minister Strauss heeft ver klaard niet meer in het kabinet terug te zullen keren, weinig bijzondere noten op hun zang hebben. Wat de neteligste kwestie bij de onderhande lingen van vandaag had kunnen worden de datum van Adenauers aftreden is vanmorgen bij voor baat uit de weg geruimd. De FDP wenste namelijk, dat de kanselier in oktober 1963 plaats zou maken voor zyn opvolger. Advertentie aiExpositie van Formule-meubelen te VaddinxveenSchielandstraat 1 en ie AmsterdamOude Schans 73-75- \j77. U bent hartelijk welkom! een nieuw kabinet. Het besluit van Adenauer om ko mend najaar af te treden werd dooi de fractieleider van de CDU, Von Brentano, vanochtend op een bui tengewone bijeenkomst van de frac tie in Bonn bekendgemaakt. De kanselier zal binnenkort zijn partij officieel van zijn besluit op de hoogte stéllen. Adenauer zal met zijn aftreden de belofte vervullen die hij in de herfst van 1961 heeft gedaan tijdens de vor ming van een coalitieregering met de FDP (liberalen), namelijk dat hi) voor het einde van zijn ambtsperiode zou aftreden, en wel zo tijdig dat zijn opvolger genoeg tijd zou hebben om zich voor de parlementsverkiezingen in de herfst van 1965 in te werken. Adenauer wordt op 5 januari 87 jaar. Hij is reeds dertien jaar lang de Westduitse regeringsleider. Nu Adenauer zich eincelijk op dit punt heeft willen vastleggen, staat niets belangrijks de voortzetting van de coalitie van CDU en FDP nog in de weg zeker niet, nu de coalitie besprekingen tussen de christen-de mocraten en de socialisten als mis lukt zijn te beschouwen. Weliswaar kwamen Adenauer en SPD-voorzitter Ollenhauer gister avond nog bijeen, maar er werd geen nieuwe afspraak gemaakt Het leek Adenauer namelyk duidelijk, dat de socialisten in meerderheid niets of weinig voelen voor deelneming aan een kabinet onder Der Alte. Mede daardoor zijn de kansen op overeenstemming tussen CDU en FDP sterk gestegen. Vanochtend i kwamen de onderhandelingscommis- I sies van beide partijen al vroeg by- een met het doel spy kers met kop pen te slaan. Mogelyk leiden deze ge- i In verband met het voor- i J nemen om in ons Blad van a morgen een volledig verslag van a de plechtigheid in Delft op te a a nemen, stellen wy er onze a a abonnees bij voorbaat van in a a kennis, dat de bezorging van het a a L.D., zowel in de stad als in de a a omliggende gemeenten, morgen a a vrij aanzienlijk later zal ge- a a schieden dan gewoonlijk. a a Onze kantoren zullen morgen a de gehele dag gesloten zijn. a a De klachtendienst over de be- a zorging is in verband hiermede J morgenmiddag geopend van J 5 tot 6 uur. Tel. 01710—30500. J Zaterdags en zondagsavonds ook geopend. Gaarne bevelen wij U aan: SOLE PICASSO - JAMBOLAYA. 1 Bij deze gerechten is een glas Grand Vin Rosé inbegrepen. Verder nog keuze uit uitgebreide spijskaart. 1 Tafelreservering zeer gewenst. TELEFOON 017192550. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dinsdag zal op de rijkswerf ln Den Helder ae „Zwaardvis" (S 814), de enige nog ln dienst zijnde onderzee boot bij de Konlnkiyke Marine, welke aan de oorlog 1940-1945 heeft deelge nomen. officiéél bulten dienst worden gesteld Hierbij zullen onder anderen aanwezig zijn de belde oorlogscomman danten van de „Zwaardvis". Uitzendingen in de gehele wereld Omstreeks 9.30 uur wordt morgenochtend een begin gemaakt met de uitzending van de televisiereportage van de uitvaart van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina. Er wordt géén verslag gegeven van de tocht van de stoet over het traject tussen Den Haag en Delft. De uitzending duurt tot ongeveer 13.45 uur. Verschillende Westeuropese landen zullen een televisieverslag geven van de plechtigheid. Tal van stations buiten Europa zullen een telerecording uitzenden. De journaaldienst van de NTS geeft zaterdagavond van 19.30 tot 20.30 uur een samenvattend verslag. Nederlands-Belgische samenwerking Er worden in totaal zes reportage wagens van de NTS ingeschakeld, namelyk vier Nederlandse, een Waal- Levering uitsluitend via de erkende f woninginrichter. 10VERWEGEND LICHTE VORST L De Bilt verwacht van heden- tot Tiorcenavond droog weer met plaat- Élyke bewolking of mist. Vannacht het binnenland overwegend lichte rst, langs de kust temperaturen m het vriespunt. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als Dandaag. II Zwakke tot matige en langs de tusi vry krachtige wind tussen zuid west en zuidoost. WATERSTANDEN ij Zon op: 8.34 uur; onder. 16.29 uur. II Maan op: 15.15 uur; onder: 4.15 u Hoogwater te Katwijk te 0.10 en 12.36 u laagwater te 8 19 en 20.38 u. Met vier jaar en elf maanden is de Goudse kleuter Frank Toonen misschien de jongste in ons land, die een zwemdiploma heeft. Hij heeft het a-diploma dezer dagen in het Goudse Spaardersbad gehaald. In zwemstad Gouda is hij in ieder ge val de jongste en ingewijden vertel den geen jongere in ons land te we ten. Duur kerstfeest Een gewapende bankrover, die na een overval op een bank in de Oostenrijkse stad Linz werd gegrepen, bleek tot ontsteltenis van de politie de plaatselijke hoofdcontroleur der douane te zijn. De 49-jarige overheidsdie naar zei tegen zijn collega's van de politie: „Jullie zijn zelf ambtenaar en je weet hoe slecht wij betaald wor den. Bovendien staat Kerst mis voor de deur Hij was er bijna in geslaagd met een buit van ongeveer achttienduizend gulden kerst feest te vieren. Ut nummer bestaat alt 14 pagina's se en een Vlaamse. Er zyn ongeveer 130 man bij deze uitzending betrok ken. De eerste reportagewagen wordt opgesteld in Den Haag bij het Paleis. Het is een wagen van de NTS. De tweede (een Vlaamse equipe) bij het Buitenhof, de derde (NTS) bij het Rijswijkseplein. waarna de stoet on der de tunnel doortrekt van het Hol lands Spoor. De vierde wagen wordt gestationeerd in Delft nabij de Vrij- enbanselaan; het is een wagen van de NTS De vijfde wagen (Waalse equipe) langs de route naar de Nieu we Kerk en de zesde wagen (NTS) bij de Nieuwe Kerk en een post in de kerk. Er wordt in de uitzending een beweeglijk pauzebeeld ingelast, waar bij opnamen van de toren met de vlag en delen van de markt als ge luidsachtergrond het beieren van de klokken. Dit beeld wordt gegeven vanaf het moment dat de stoet Den Haag heeft verlaten tot het ogen blik waarop Delft wordt bereikt Om streeks 12 15 uur. neemt men aan. zal de stoet by de Nieuwe Kerk in Delft arriveren. De Vlaamse en Waalse equipes worden bijgestaan door Ne derlandse regisseurs en Nederlandse verslaggevers. Naast de Nieuwe Kerk te Delft is een technisch centrum ingericht Buitenlandse verslagge vers zullen hier hun reportage ver zorgen aan de hand van de televisie uitzending. N.V. IMENEXCO, Hoge Rijndijk 25 te Leiden, zet zijn deuren voor u open en laat u genieten van een prach tige tentoonstelling. In 5 modern ingerichte toonzalen kunt u dwalen langs vele fornuizen (Ico-Küppers- busch ovens en koelkasten. Wan neer komt u? Dan kunt u zelf eens rustig genieten van de wonderen van vernuft die het leven van u, moderne huisvrouw, zo comfortabel maken: Ideaal-keukens. wasmachines, cen trifuges. wastafels, geisers, stofzul- gers, aluminium keukengerei en nog veel meer. Elke werkdag (beh. 's zaterdags) kunt u vrij binnenlopen tussen 8.30 en 17.30 uur, gezellig rondneuzen en ideëen opdoen. Zien we u deze week nog Een kijkje in de hal van de veiling ..Flora" te Rijnsburg. waar 1600 speciaal voor deze gelegenheid getrokken witte hyacinten worden aangevoerd, bestemd voor de Nieuwe Kerk in Delft. Diverse soorten. SCHAATSEN in alle maten uit voorraad leverbaar. ZWART - Hooigracht 18 Uit het Leidsch Dagblad van 8 Dec. 1862: Dezer dagen is het de po litie gelukt 2 gebroeders van 17 en 18 jaren aan te houden wegens zakkenrollerij bij het uitgaan der Marekerk en de Leidsche Schouwburg. Een jongeman, zoon van een rijke grondeigenaar in Noorwegen, raakte verliefd op 2 schoone jonge dames Hij maakte de reis naar Utha het land der Mormonen en zoo kwam alles toch in orde

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1