1 SS-officieren doodden eikaars bedienden W oningbouwver. De Eendracht9 bestaat halve eeuw DRUK BEZOCHTE RECEPTIE In 50 jaar zijn bouwkosten bijna vertienvoudigd Lezers schrijven PROCES IN KOBLENZ Geheimzinnige verdwijning A'damse vrouw Vliegtuigen waken over Engeland Opgericht 1 maart 1860 Woemdag S december 1062 Tweed* M*d no. r Gisteren was het precies een halve eeuw geleden, dat enkele Stadgenoten, die zich sterk geïnteresseerd voelden bij de bouw van arbeiderswoningen, het initiatief namen tot de oprichting van de Woningbouwvereniging „De Eendracht". Dit initiatief heeft rijke vruchten gedragen. De thans jubilerende vereniging heeft momen teel bijna 1200 woningen in exploitatie, waaraan straks nog weer 36 woningen in de Meerburgerpolder zullen worden toegevoegd. pen, hetgeen betekent, dat deze kos ten in vergelijking met 1914 bijna vertienvoudigd zijn. Hoewel er nog wel woningwetwo ningen waren gebouwd, was de heer Van Weizen van oordeel, dat het klimaat voor deze bouw momenteel niet zo gunstig is. Er is een tendens merkbaar om de bouw van woning wetwoningen te beperken. Een toe wijzing van 250 tot 300 woningwet woningen per jaar, achtte spreker voor een stad als Leiden, vergeleken bij de samenstelling van de bevol king, te gering. De heer Van Weizen was verheugd, dat „De Eendracht" thans weer in staat wordt gesteld een plan voor de bouw van 12 bejaardenwoningen en 24 A-premiewoningen te verwezen lijken. Aan het einde van zijn toespraak richtte spreker zich tot de heren A. J. Teeuwen en C. Leget, die reeds ruim dertig jaar resp. als penning meester en commissaris zitting heb ben in het bestuur van „De Een dracht". De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer P. Piket, huldigde op zijn beurt de heer Van Weizen. Hij verklaarde, dat de ver eniging in hem een goed. trouw en bekwaam voorzitter heeft. „Wij ho pen u nog lange tijd op deze wijze in ons midden te hebben". r Ter gelegenheid van dit gou den jubileum werd gistermiddag in een der fraaie koffiekamers van de Stadsgehoorzaal een bezochte receptie gehou- i-! den. Alvorens aan de vele re- ceptlegangers de gelegenheid werd gegeven om gelukwensen - aan te bieden, herinnerde de s,; voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. van Wel- s zen, aan het overlijden van Prin- )<)«es Wilhelmina. de Moeder des s* Vaderlands, in aansluiting waar- jjop enkele ogenblikken stilte in k, acht werden genomen. i- Dr De heer Van Weizen, die hierna een historisch overzicht gaf van vijftig jaar „Eendracht", bracht hul- ii de aan de oprichters van de vereni- •nging, o.w. de heer P. Bomli. Hij was, ei aldus spreker, de inspirator en or- u ganisator, van wiens persoon een grote stimulerende kracht is uitge- gaan. Voorts wees spreker er op, dat de "^oprichting van „De Eendracht" mede aanleiding was om ook in Leiden de grondslag te leggen voor het bou- 3. wen van woningwetwoningen. Bij e« raadsbesluit van 30 april 1914 werd k, aan de vereniging een voorschot van f 112.085 verstrekt voor de bouw van ie eerste 47 woningwetwoningen, ge legen aan de Schelpenkade, de Mag- lalena Moonsstr. en de 3 October- ;traat. In juli 1920 werd opnieuw een 'oorschot vanf 2000,verstrekt om In deze woningen, welke voor die tijd teer modern waren, een waterspoe ling aan te brengen. Deze woningen, velke kwalitatief niet tot de slecht- ite woningen behoren, heeft de ver eniging ook thans nog in exploitatie. Vermoedelijk krijgt „De Eendracht" itraks een extra voorschot voor ïroofc onderhoud", waardoor deze 'oningen „nog lang mee kunnen". Vertienvoudigd Nadat de heer Van Weizen had s-fememoreerd dat het grootste aantal woningen, dat bij „De Eendracht" In exploitatie is, in het Kooikwartier r-Is gebouwd, wees hij er op, dat de )8gemiddelde bouwkosten van een wo- n»ing in het laatste bouwplan van '•„De Eendracht" circa f20.500 belie- Advertentle Zoekt een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f400.—. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze ln alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren'. Elisabeth Adrlana Maria, dr. van A. J. v. d. Griendt en C. P. Claassen; ornelis, zn. van, C. de Ruiter en A. E. ïeeren; Yvonne Maria Hendrika. dr. M. D. Flaman en M. van Hooi- Winfried Henri Jan, zn. van J. /eerman en A. E. H. M. Smulders; Elise Clarine, dr. van J. Imanse en T. v. d. Pol: Wilma. dr. van G. J. v. d. Hoeven en W, Paauw; Eric, zn. van C. •an Looy en K. Geurts; David God- ried. zn. van H. Strlnga en D. Weise; '"~~bus Phllippus, zn. van C. Haas- en G. Ouwehand, Monique Pau- ce. dr. van B. A. Janssen en E. F. :-bert; Jan Willem, zn. van F. G. Plug en. J. CupeT; Jan, zn. van J. L. F. v. d. pHeijdcn en A. v. d. Walle: Pieter. zn. Van p. v. d. Wiel en A. C. van Zon. OVERLEDEN. E. Ibsen. 67 jaar, wed. van J. S. J. Van Boven; h. A. L. van Seggelen, 16 laar, zoon; W. C. M. Mulder. 25 Jaar, pouw; h. Moote. 82 Jaar, wed. van L. M. van Leeuwen. Gelukwensen van gemeentebestuur Wethouder Piena bracht de geluk wensen van het gemeentebestuur over. Hij was vergezeld van enkele ambtenaren van Gemeentewerken en Openbare Werken. Toen de vereni ging werd opgericht, waren de wo ningtoestanden voor velen in onze stad uitgesproken slecht. Daaraan is de drang ontsproten om tot oprich ting van woningbouwcorporaties te komen. De Vereniging tot bevorde ring van de bouw van Werkmans woning is de oudste. Met enige cg- Vier veteranen in de Leidse Woningbouwwereld. V.l.n.r.: de heren H. van Weizen. P. Piket. C. Leget en A. J. Teeu wen. (Foto LD/Holvast) fers toonde de heer Piena aan, dat „De Eendracht" mag zien op een vooraanstaande plaats temidden van de Leidse bouwverenigingen. Zjj heeft haar terrein wel eens verlegd; zo krijgt zij straks het beheer over woningen in de Meerburgerpolder. Nadat de wethouder van Openbare Werken het bestuur had gecompli menteerd met een man als de heer Van Weizen in de kwaliteit van voorzitter, wees hij op de verant woordelijke taak der besturen. De ad ministratie vergt een steeds grotere mate van deskundigheid. Dat is van belang voor de eigen vereniging, maar ook voor het gemeentebestuur, de accountantsdienst en de instan ties in Den Haag. De wethouder toonde zich voorstander van een centrale administratie en bracht ook de mogelijkheden van een centrale onderhoudsdienst, waarbij alle ver enigingen zijn betrokken, onder de aandacht. Hij deelde mee, dat hij in verband hiermee alle besturen voor een bespreking hoopt uit te nodigen. Ten slotte zette de heer Piena nog eens de ruimtelijke moeilijkheden van Leiden uiteen. Binnen afzienbare tijd zullen er geen terreinen meer zijn voor woningwetwoningen. De grenswijziging is dus wel acuut ge worden. Het gemeentebestuur be raadt zich ernstig over stappen die ter oplossing van deze noodsituatie genomen zullen moeten worden. „Maar ik zie deze zaak wel zwaar in", zo besloot hij. De voorzitter van de Nationale Woningraad, de heer In 't Veld. uitte het bestuur zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop het zijn taak altijd heeft opgevat en volvoerd. „Dit Is geen bestuur om weg te kruipen achter de beperkende bepalingen, die van overheidswege worden uitge vaardigd", zei hij. Hij wenste het be stuur energie en wijsheid toe en hoopte dat in Leiden tussen het ge meentebestuur en de woningbouw corporaties een vruchtbare samen werking zal blijven bestaan. Er moet wederzijds begrip zijn voor mogelijk heden en moeilijkheden. Als voorzitter van de federatie van woningbouwverenigingen te Leiden voerde de heer De Kier het woord. Hem was het een behoefte het uiter mate belangrijke werk van de wo ningbouwvereniging ten dienste van de volkshuisvesting en van de Leidse Houdt het voetpad schoon! Bij ©en bezoek aan Leiden viel het mij op hoe de voetpaden in de stad en vooral in de buitenwijken verontreinigd, zijn door hondevuil. Nu de honden in verband met de hondsdolheid aan de lijn moeten worden gehouden, moet het voor de eigenaars toch een klein kunstje zijn hun dieren naar de kant van de weg te dirigeren. Met dank voor de plaatsing. J P. v. d. Haak. Noordwijk aan Zee. Strenge straffen In Uw blad van 30 nov. J.l. hebt U onder bovenstaand opschrift mel ding gemaakt van de door de Senaat van de Amsterdamse Universiteit aan de corpsleden, die zich op de be kende wijze misdragen hebben, op gelegde straffen. Menigeen zal zich hierbij de ogen hebben uitgewreven. Strenge straffen? Op één na zijn de heren er af gekomen met twee of drie maanden ontzegging van de toe gang tot de universiteit. Aannemen de dat de straf direct na de uitspraak is ingegaan, komt dit erop neer dat de betrokkenen een extra lange kerstvakantie krijgen en dan weer mogen meedoen alsof er niets ge beurd was. De motiveringen van de uitspraak wijzen bovendien op een jurist ische haarkloverij, waarbij de bekende smoesjes dat het niet zo erg bedoeld was en dat er in onnaden kendheid werd gehandeld, klaarblij kelijk nog voor goede munt zijn ge accepteerd. Ik kan het niet anders zien dan dat de Senaat hier op de zelfde halfslachtige, om niet te zeg gen halfzachte wijze is opgetreden als het corps zelf. De enige waardige en adequate wijze van handelen voor de Universiteit, wier goede naam hierbij in het geding was. zou ge weest zijn, na de vaststelling van de feiten, aan de betrokken vlegels op staande voet en voor goed de toe gang tot de Universiteit te ontzeg gen. Ik wil het hierbij laten; er is over deze zaak al meer dan genoeg geschreven, maar de afloop laat stellig een even onfrisse smaak na als de hele affaire zelf. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Leiden. 2-12-*62 C. KRUYSKAMP Schrijfmachinefabriek won verpakkingstrofee Een nieuwe toepassing van plastic- schuim in combinatie met golfkarton heeft de schrijfmaohiniefabriek Royal McBee te Leiden te Parijs de Euro star 1962 van de European Packaging Federation bezorgd, een onderschei ding die aan 17 Europese onderne mingen ten deel viel. terwijl er circa 80 bedrijven uit geheel West-Europa hadden imeegedongen. Technici van Roval McBee zijn er na lange proefnemingen in geslaagd een verpakking te construeren, die de schrijfmachine in een veerkrachtig bed van sohuimplastic met een golfkartonnen frame schokvrij vast houdt en defhalve het tere mecha nisme voor beschadiging behoedt tij dens de lange reis. welke vele gefa briceerde schrijfmachines moeten maken, eer ze op de plaats van be stemming zijn. burgerij in het algemeen nog eens te stipuleren. „Men weet eenvoudig niet, wat er voor een bestuurslid van een woningbouwvereniging allemaal komt kijken". Eendrachtige samen werking is dan ook onontbeerlijk, zo wel in de afzonderlijke vereniging als gemeenschappelijk in het verband van de federatie. „Dit werk zal u blijven gelukken, als u uw naam ge trouw blijft", aldus de heer De Kier, die tevens de hoop uitsprak, dat de heer Van Weizen nog enige jaren op dezelfde wijze het voorzitterschap zal mogen hanteren. De voorzitter van de federatie wenste ook geluk als voorzitter van de jongste wo ningbouwvereniging in Leiden, de prot.-christelijke. Er voerden deze middag nog meer mensen uit de woningbouwwereld het woord, plaatselijke vertegenwoordi gers, maar ook van wijdere verban den. Alleen hadden reden het be stuur van de jubilerende vereniging in prijzende bewoordingen tegemoet te treden. Voor het bestuur van De Eendracht ongetwijfeld een veelvul dige injectie om het werk fris en energiek voort te zetten. Er worden ter gelegenheid van dit jubileum ook nog enkele feestavon den gegeven. Sint-Nicolaas bij Westerkwartier In een open rijtuig werden Sint- Nicolaas en Zwarte Piet gistermiddag feestelijk binnengehaald door de kin deren van de speeltuinvereniging „Westerkwartier". Terwijl de jeugd een welkomstlied zong, betrad de goedheiligman het verenigingsge bouw. Nadat iedereen had plaatsgenomen werd de Sint toegesproken door de voorzitter van „Westerkwartier", de heer A. Polanen. Deze begroette de Sint hartelijk en zei o.a. dat er in de toekomst nog diverse activiteiten op het gebied van het jeugdwerk te verwachten zijn. Hoewel er een paar kleuters door Sinterklaas op vermanende wijze werden toegesproken, vermaakten allen zich best en hadden een pret tige middag, niet in de laatste plaats door de vele lekkernijen, welke wer den uitgedeeld. Ook voor de jeugd van de Profes- sorenwyk was het gisteren feest, waaraan de komst van St.-Nicolaas veel bijdroeg. Veertigjarig jubileum J. H. v. d. Wijngaard Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. H. v.d. Wijngaard bij Clos en Leembruggen indienst trad. Hij begon zijn loopbaan in de toen nog bestaande kammerij en is daar 25 jaar gebleven. Hierna heeft hij nog op diverse afdelingen gewerkt, terwijl hij thans in de afceling expeditie werkt. Samen met zijn echtgenote werd hij namens de directie toegesproken door de bedrijfsleider. Uit- diens toe spraak bleek wel dat men veel waar dering heeft voor het door de jubila ris in de afgelopen 40 jaar verrich te werk. Spreker merkte op dat de heer v.a. Wijngaard na lange tijd aan het beginprodukt gewerkt te hebben, thans na 40 jaar aan het eindprodukt werkt. Hij verwachtte dat de jubilaris nog tal van jaren zijn beste krachten aan zijn huidige werk zou geven, mede tot voorbeeld van de jongeren. De bedrijfsleider bood de jubilaris namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Hierna spraken nog verschillende sprekers, namens afdeling, onderne mingsraad en jubileumfonds, waaruit wel duidelijk de kameraadschap van de jubilaris naar voren kwam. Tot slot bleef men nog even ge zellig bijeen, terwijl tal van oude herinneringen werden opgehaald. Onze, stadgenoot, de heer M. Beekma, is aan het Nutsseminarium voor pedagogiek aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor de mid delbare akte pedagogiek E. Een beeld van de ravage op de spoorwegovergang in Ha- zerswoude. waar een vracht wagen uit Waddinxveen door de trein Leiden-Utrecht werd gegrepen. Bij dit ongeluk kwam de bestuurder van de vrachtauto om het leven en werd een andera inzittende zwaar gewond. (Foto Leldsch Dagblad) In het proces tegen oorlogs misdadigers in de Westduitse stad Koblenz heeft de vroegere thans 63-jarige. SS-generaal. Erich von dem BachZelewski getuigd, dat hooggeplaatste SS- officieren eikaars Russische be dienden plachten dood te schie ten om eikaars prestige te on dermijnen. In Koblenz staan op het ogen blik twaalf SS-officieren terecht op de beschuldiging dat ze verantwoor delijk zijn voor de dood van zeven tigduizend mensen tijdens de tweede wereldoorlog. Von dem Bach-Zelews- ki zit op het ogenblik een gevange nisstraf van viereneenhalf jaar uit De sloop van Sociëteit Minerva is bijna voltooid. De stellingen, die voor de afbraak werden gebouwd, zijn thans verdwenen, en de laatste resten van de beroemde muren vallen dezer dagen onder slopershanden. Deze foto geeft een beeld van de troosteloze ruïne, waaruit in de komende jaren een gloednieuw hart van het Leidse studentenleven zal opbloeien Terwijl de recherche van het po litiebureau Overtoom in Amsterdam west nog steeds de vraag bestudeert of_de zondag dood aangetroffen kleer maker vermoord is of dat hij zich zelf van het leven heeft beroofd, Is men sinds gisteravond (dinsdag) ge confronteerd met een tweede myste rieuze zaak: de verdwijning van een 25-jarige vrouw v. lichte zeden, wier rode handtasje is aangetroffen in 't water van de Westlandgracht niet ver van de autoweg Amsterdam-Den Haag. waar de vrouw dagelijks stond te „liften". Zij is hier maandagavond voor het laatst gesignaleerd. De vrouw is getrouwd. Haar 26-ja- rige man werd een week geleden we gens profiteurschap aangehouden, na dat zijn vrouw hiervan aangifte had gedaan. Het echtpaar heeft een wo ning in Amsterdam-west, waar ge woonlijk alleen de vrouw werd ge zien. De drie kinderen uit het gezin werden bij familie van de vrouw op gevoed. Gistermiddag stelden buren de po litie op de hoogte van het feit, dat de vrouw tegen haar gewoonte in, de gehele dag niet thuis was geweest. Toen de vrouw aangifte deed van het profiteurschap van haar man was zij reeds gewaarschuwd voor repre saillemaatregelen v. d. onderwereld. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Onafhankelijk hiervan echter meldde de bemanning van een surveillancewagen gisteren in de na middag. dat in de Westlandgracht een rood plastic handtasje was ge vonden. Uit de inhoud van het tasje blijkt, dat het aan de vermiste vrouw heeft toebehoord. De Rijkspolitie te water is verzocht in de Westland gracht te dreggen. Deze werkzaamhe den zijn vanmorgen voortgezet, nadat zij de afgelopen nacht wegens een dikke mist moesten worden gestaakt. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. E. Vrij land te Den Haag. Opening Kraamcentrum De officiële opening van het kraamcentrum en de ing jruikname van het gebouw Ber'hovenlaan 161 van de Stichting Oranje-Groene Kruis, vindt vrijdag 14 december plaats in de bovenzaal van de Be vrijdingskerk in de Montgomery- straat De opening wordt verricht door de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, de heer A. in t Veld. BINNENBRANDJE IN SUMATRASTRAAT De brandweer heeft gisterochtend een binnenbrandje geblust in een perceel aan de SumatrastraatDe brand was ontstaan doordat een twee-Jarig dochtertje een rekje was goed omverliep, dat bij de kachel stond te drogen. Een deel van het wasgoed en enkele vitrage-gordijnen verbrandden. voor zijn aandeel in de bloedige on» derdrukking van de Röhm-putch te* gen Hitler in 1934. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar oorlogsmis* daden die onder leiding van Von dem Bach aan het centraal-Russi* sche front plaatsvonden. De SS-generaal werd maandag on* dervraagd over de dood van 70 Rus* sische bedienden van de vroegere districtsleiter van Polen Richard Paul Wilhelm Kube. Gedaagde Egon Strauch zei dat ze waren vermoord op last van Von dem Bach. Deze ontkende dit, maar hij bevestigde wel dat hooggeplaatste SS'ers eikaars Russische bedienden vermoordden om elkaar op die manier in hun am* bities dwars te zitten. Von dem Bach zei verder, dat SS* officieren van lagere rang niet te* rechtgesteld zouden zijn. als ze ge* weigerd zouden hebben deel te ne* men aan de executies. „Ze zouden naar het front zijn gestuurd", zei hij. Dergelijke gevallen zouden vol gens hem verborgen zijn gehouden, omdat leidende officieren er nadeel voor hun carrière van zouden heb ben ondervonden. Gevraagd of het waar was dal Himmler bij gelegenheid van een massa-executie ter ere van zijn ver* jaardag in Minsk in 1941, ln tranen zou zijn uitgebarsten, antwoordde Von dem Bach: „Veel dingen zou den beter zijn geweest ln Duitsland als Himmler had kunnen huilen. Htf braakte alleen maar". Von dem Bach zei, dat hy niets wist van vergasseing ran joden, maar hij gaf toe te hebben afgewee ten van in rijn naam begane exe* cuties. (Van onze Londenee «orrespondenW De Britse regering heeft een plan goedgekeurd om ©en aantal met H-bommen gewapende straaltoestellen dag en nacht in de lucht te houden als afweer* middel tegen een onverhoedse aanval. Dit gevaar dreigt namelijk door het steeds toenemende aan tal Russische atoomonderzeeërs er zijn er thans minstens 12 welke zonder waarschuwing van elk punt langs de kust Engeland kunnen bestoken. Gewapende bommenwerpers zullen elkaar in de lucht aflossen om te voor komen dat de Royal Air Force op de grond wordt vernietigd en niet meer zou kunnen terug* slaan. Hugh Fraser. de minister van Mili taire luchtvaart, verklaarde gisteren in Londen, dat het zorgvuldig uit gewerkte systeem van vroegtijdig alarm en de daarop gebaseerde snel le reactie mogelijk reeds verouderd is. Indien dit zo zou zijn heeft de Britse regering p'annen gereed om een deel ven de straalbommenwer- pers 24 uur por dag te laten patrouil leren. In de eerstvolgende maanden zal hiermee een eerste proef worden genomen. Het plan zal miljoenen kos ten meer machines, meer beman ningen en meer grondpersoneel en vloeit voort uit Engelands vastbeslo tenheid om uit zelfbescherming een afschrikwapen te handhaven dat on afhankelijk Is van de Verenigde Sta ten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3