Laatste gang van Prinses Wilhelmina van Apeldoorn naar de Residentie Zeker VIJF doden door dichte mist en vorst Goed nieuws! Herziening politieke processen uit "49— 54 in Tsjecho-Slowakije Herziening belasting voorstellen Na dienst in Kapel van t Loo I erkeer volkomen ontwricht Twee bij Bodegraven, één in Hazerswoude Verkleumd uit angst Kongolezen dringen Kongolo binnen (§uc/ Volkslied van Waldeck als hulde aan Koningin Emma Moeilijkheden in BRUSSEL tussen de Zes WEERBERICHT Aankomst in Den Haag Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 No. 30824 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dtshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel Lelden Giro no' 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Prinses Wilhelmina heeft Het Loo voorgoed verlaten. Plechtig is haar stoffelijk overschot gistermiddag om half zes uitgedragen om met een witte auto naar Den Haag te worden over gebracht. De Koninklijke Familie, het personeel, 800 genodigden, een ere-compagnie van het 42e infanteriebataljon Limburgse Jagers ter sterkte van 100 man en het fanfarekorps van de Limburgse Jagers hebben de geliefde Prinses uitgeleide gedaan na een korte dienst in de kapel geleid werd door de Hofprediker, ds. J. F. Berkel, en die werd bijgewoond door de gehele Koninklijke Familie en leden van het personeel. Gedurende de korte dienst las de Hofpre diker de lievelingspsalm van de Prinses, psalm 23 „De Heer is mijn Herder". Nadat het Onze Vader was gebeden, zongen de aanwezigen een opstandingslied, dat Ko ningin Emma haar jonge dochter leerde: „Jezus leeft! Hij is verrezen". Prinses Wilhelmina had zelf voorgeschreven, dat dit lied in deze dienst zou worden gezongen. I de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, de ministers prof. dr. J. Zijlstra en mr. A. C W. Beerman en staatssecretaris W. K. N. Schmeltzer kwamen namens het kabinet. Daar- I na volgden de Kamervoorzitters mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Korten - horst, vergezeld van de griffiers der beide kamers, jhr. mr. J. W. Röell en mr. A. Schepel, namens de leden der Staten Generaal. De derde depu tatie bestond uit prof. dr. L. J. M. j Beel. vice-voorzitter en mr A. J. L. Hagen, secretaris van de Raad van State. De Hoge Raad der Nederlanden werd vertegenwoordigd door de pre sident. mr. dr. P. H. Smits, de grif fier, mr. M. J. C. Reyers en de pro cureur-generaal, prof. mr. G. E. Langemeyer. Namens de Commissa rissen der Koningin in alle provin cies werd een deputatie gevormd door de commissarissen van Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, Noord-Bra bant. mr. dr. C. N. M. Kortmann, Limburg, dr F. J. H. J. M Houben en Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Stilte viel Honderden Hagenaars sloegen ook dit schouwspel gade Toen verdwenen zij naar de winkelstraten, waar de feestverlichting overigens niet brand de De meeste magazijnen waren echter wel opengebleven Op een paar honderd meter afstand van het ver- keersgewoel in die straten viel toen. op het voor het verkeer afgezette Voorhout, de eerbiedige stilte waar mee Den Haag "Prinses Wilhelmina deze dagen eert. Slot pag. 2 De politieke processen die tussen 1949 en 1954 in Tsjecho-Slowakyc zijn gevoerd, zullen worden herzien. Dit heeft president Novotny gisteren op de openingsvergadering van het twaalfde communistische partijcongres in Praag gezegd. Volgens een door het persbureau Ceteka verspreid verslag had Novotny verklaard dat aan het partijcongres is voorgesteld het nieuwe centrale comité te belasten met „de bestudering van en het trekken van conclusies uit alle politieke processen, die gedurende de periode van persoonsverheer lijking zijn gevoerd." Dit moet in een periode van vier maanden geschieden, aldus de president. Het fanfarekorps speelde het volkslied van Waldeck toen de onbedekte kist naar buiten werd gedragen, gevolgd door Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Onder de tonen van het volkslied van Waldeck bereikten de dragers de begrafenisauto over eenkomstig de wens van de overledene en als huldebetoon aan wijlen Koningin Emma. teur-generaal van de Koninklijke Landmacht, volgde in een tweede auto gezeten naast de chauffeur. IJl weerklonk het taptoesignaal in de heldere vriesavond, toen beide auto's het grote paleishek passeerden. Kerkklokken luidden in de verte, stapvoets bewoog de kleine stoet zich voort over de lange laan naar de ge denknaald tussen een ere-haag ter sterkte van een compagnie van het 42e infanteriebataljon Limburgse Ja gers met fakkels, vanaf het bordes van het paleis gadegeslagen door Ko ningin Juliana en de vier Prinsessen, die hier waren achtergebleven. Prins Bernliard in de stoet De witte begrafenisauto met het stoffelijk omhulsel van Prinses Wil helmina werd bij het verlaten van Het Loo te voet geflankeerd door de huismeester van de overledene, twee kamerdienaren, twee lakeien en drie verzorgsters. Voorin de witte auto had de eerste stalmeester van de Koningin luite nant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck plaatsgenomen. De auto werd bestuurd door F. Loois, die 38 dienstjaren heeft, waarvan de laatste vier jaar als chauffeur van Prinses Wilhelmina. Prins Bernhard, gekleed in het uniform van inspec- De stoet met het stoffelijk overschot van Prinses Wilhel mina in een witte auto verlaat Paleis 't Loo op weg naar Den Haag. Deputaties brachten groet Een uur later cjienden zich de eer ste deputaties aan: de minister- -president, prof. dr. J. E. de Quay, Het voornaamste proces uit die pe riode was dat tegen Rudolf Slansky, die secretaris-generaal van de Tsje- cho-Slowaakse communistische partij was, en Wladimir Clementis, ex-mi nister van Buitenlandse Zaken, die samen met negen andere commu nistische leiders in december 1952 wegens ..titoisme en trotzkisme" te rechtgesteld werden. Drie anderen kregen toen levenslang. President Novotny zei verder, dat j het centrale comité by het beschou- j wen van de individuele gevallen uit de 1949-1954 periode tot de slotsom I gekomen was, dat in de meeste ge vallen de vonnissen, die toen in po litieke processen waren uitgesproken, onjuist of niet in overeenstemming waren met de gepleegde feiten. Als gevolg daarvan zijn meer dan dertig gestraften gerehabiliteerd, zo zei de president. Novotny bracht terloops het ont slag ter sprake van de vroegere mi nister van Binnenlandse Zaken. Ru- dolf Barak, die tot 1961 voorzit ter was van de commissie die vroe gere processen opnieuw bekeek. Se dert zijn ontslag zyn nieuwe feiten aan. het licht gekomen, zo zei de president. Volgens hem bestond Ba raks schuld hierin, dat hij, op de hoogte zijnde van belangrijk bewijs materiaal, niet op consequente wijze een onderzoek instelde en feiten aan het politieke bureau en het centrale partijcomité onthield. Novotny zei, dat Barak dit had gedaan om, door bepaalde schuldige figuren te be schermen, zijn functie bij het mini sterie van Binnenlandse Zakten te verstevigen. (Van onze Brusselse correspondent) Teleurstellend en moeilijk noem de dr H van Houten, de Neder landse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, de voortgang van de onderlinge besprekingen tussen de 6 landen van de E.E.G. met betrekking tot de Engelse aansluiting. De Zes overleggen deze week onder elkander cm dan volgende week met de En gelse delegatie te praten. Het zag er Gisteravond naar uit dat de Zes, on danks aanmoedigende woorden van Fayat en Spaak, resp. adjunct-minis ter en minister van Buitenlandse Za ken van België in het slop zijn ge raakt, waaruit zij als gevolg van de Franse stijfhoofdigheid niet gemak kelijk zulleh komen. België zal met Transplantatie van menselijk hart De 46-jarige Russische chirurg Wladimir Demichov heeft verklaard dat hij in de loop van volgend jaar de transplantatie-, van een hart by een mens zal proberen. Op 22 no vember heeft hij een aap een tweede hart gegeven en het dier maakt het goed. Eerder heeft hij met honden geëxperimenteerd. Diverse soorten SCHAATSEN in alle maten uit voorraad leverbaar. ZWART - Hooigracht 18 LICHTE TOT MATIGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond behalve hier en daar nabij de kust. vannacht en morgen ochtend lichte tot matige vorst en morgen overdag lichte vorst tot tem peraturen om het. vriespunt. Op vele plaatsen mist. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur.) WATERSTANDEN Zon op: 8.31 uur; onder 16.30 uur. Maan op: 14.26 uur: onder 1.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.24 en 23.01 uur; laagwater te 5.46 en 18.21 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) Een mensenmassa stond gister- j avond dicht opeengepakt rond het Lange Voorhout te Den Haag. Al die duizenden zwegen, of fluisterden j tussen de kale bomen op de histo rische laan. En men bleef zwijgen, ook toen het wachten in de winterse j kou lang werd, want de stoet had büna een uur vertraging gekregen. Drie minuten over half negen was het toen de witte Hofauto het Lange Voorhout opdraaide in de richting I van het Paleis, waar 8 marechaussees stram in de houding stonden. De acht mannen, die bij het paleis Het Loo de kist naar buiten hadden ge- I dragen, kwamen uit de deur en eer biedig droegen zy. voetje voor voetje, de kist uit de auto naar binnen. Stram in de houding keken Prins Bernhard en de eerste stalmeester toe. Afscheid van personeel Een kwartier nadat de kist was binnengedragen, vertrok Prins Bern- hard weer. Kort daarna openden zich J de deuren om het personeel van de I hofhouding van de Haagse Paleizen, dat ter weerszijden was opgesteld, als eerste de gelegenheid te geven af scheid te nemen van de heengegane Vorstin. Vijf doden twee bij Bodegraven, twee bij het Noordbra bantse plaatsje Dussen en één bij Hazerswoude vele zwaar en licht gewonden, grote materiële schade en een totaal ontwricht verkeer te land, te water en in de lucht. Het is de (voorlopige) trieste balans van de mist en vorst, die vannacht en vanochtend vooral westelijk Nederland in hun ijzige ban hielden. lop de rijksweg in Dussen (Noord- Brabant) om het leven gekomen. Hun auto botste op een trekker met aanhanger en werd daarna van achteren aangereden door een ande re trekker met oplegger. De personen auto werd vernield. De bestuurder van de trekker is opgenomen in het ziekenhuis te Raamsdonkveer. Het verkeer moest gedurende anderhalf uur worden omgeleid. Ten tijde van het ongeval was het wegdek glad. Bovendien hing op de plaats van de botsing een mistbank. Vele botsingen Vele busondernemingen hebben door de mist en de spekgladde we gen de diensten moeten staken. Maarse c-n Kroon gaf het het eerste op. De N.Z.H.V.M. zette omstreeks half elf vanochtend de diensten in Leiden en Omstreken op alle lijnen stop. De Eltax bleef op de weg en ook de Citosa deelde ons om elf uur mede, dat men bleef rijden. De trei nen hadden vooral in het westen van het land met enige vertraging te kampen. Zo kwamen reizigers uit Utrecht vanmorgen een uur te laat in Leiden aan. Het verkeer van zeeschepen op de Nieuwe Waterweg lag vrijwel stil. Schiphol en Zestienhoven lagen pot dicht. Maar niet alleen vanuit de lucht was het ondoenlijk de lucht havens te bereiken, over de gladde (Van onze Venlose correspondent) i Juist toen de hoofdbrandwacht De Venlose hoofdbrandwacht L. 00"eKa's wilde roepen om de po- Gommans meende gisterochtend toen hij vanaf het binnenterrein brandweerkazerne naar huis terugkeren, dat iemand een dode in I zijn auto had gelegd. Nadat hy n.l. het portier van zijn auto argeloos had geopend, rolde het lichaam van een man naar buiten. De heer Gommans schrok uiteraard nogal van dit onverwachte gebeuren. I)e man. die uit de wagen gevallen was, bleef roerloos op de grond lig- I gen. litie te waarschuwen, kwam er enige der I beweging in het vermeende „lük". De ildo nian was niet do°d. maar door en door verkleumd. Na enige tijd kon de steenkoude man niet veel moeite uitbrengen, dat hij de nacht had doorgebracht in dc niet afgesloten auto. Hij had de avond tevoren een flink; borrel ge dronken, waarbij het zo Iaat was ge worden. dat hij uit angst voor straf \an zijn vrouw niet naar huis had durven terugkeren. Voor zover wij thans weten zijn er verder geen doden te betreuren bij de vele botsingen, die hier en wegen was het te land eveneens le- daar hebben plaats gehad. Zo gleed vensgevaarlijk. om kwart voor acht op de Rijksweg Door de gladheid en het slechte bij de Marine Elektronische Bedry- zicht konden botsingen niet uitbly-|ven in Oegstgeest een trekker met ven Op rijksweg 12 (Den Haag- oplegger in de middenberm en kan- en Rotterdam politiehulp. Omdat ro- Arnhem" gleed een Haagse vracht- telde Een personenauto vloog erop. de waarschuwingslichten niet zijn te auto bij Bodegraven vanochtend j Het was het begin van een ketting- door de middenberm. De gevolgen botsing, waarbij zo'n twintig auto's Langs de Leidsevaart in Voorhout I kwamen twee auto's vanochtend in botsing. Een chauffeur van een NZH-bus zag geen kans deze wagens te ontwijken. Het zware gevaarte schoof een van de auto's in het wa- I ter, de ander bleef nog net op de kant hangen. Even later werd vlak bij een slagerswagen door een vrachtauto in het water geduwd. Per soonlijke ongelukken deden zich ln beide gevallen niet voor. Op de Rijksweg bij Zoetermeer botsten gisteravond een twintigtal auto's op elkaar. Een automobilist uit Utrecht en een uit Gouda bra ken een been. Anderen kwamen er met lichte verwondingen af. In Wassenaar botsten 's avonds drie auto's op de Rijksweg, waardoor het verkeer een half uur vertraagd werd. Vijf gewonden, van wie geen ernstig, zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Op het beruchte gedeelte van Rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) ten oosten van Delft is een volledige chaos ontstaan. Politie en Wegen wacht konden omstreeks 12 uur on mogelijk een overzicht van de situatie krijgen. Volgens hen ligt er zeker om de honderd meter een be schadigde auto in de wegberm en zijn er tien a vijftien takelwagens bezig de wrakken weg te slepen. Hoe veel gewonden er zyn is evenmin be kend. Wel weet men, dat er geen /.waargewonden zyn. Het is echter zeer moeilijk de gewonden te vervoe ren ook al omdat er geen taxi's rij den. Den Haag stuurt ziekenauto's op de andere rijbaan waren ver schrikkelijk. Er ontstond een ketting botsing, waarbij meer dan dertig auto's waren betrokken en enkele politiewagens. Uit de wrakstukken werden twee doden een Zeistenaar (38) en een Utrechter (41) en twee zwaar gewonden gehaald. Het duurde uren eer de weg zover was vrijgemaakt, dat het verkeer weer kon doorgaan. Toen stonden er nog tal van autowrakken langs de rij baan. betrokken waren. zien, gebruikt men brandende toort sen orr. gevaarlijke plaatsen te mar keren. De stoffelijke resten van Prin ses Wilhelmina worden het Pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag binnengedragen. ingang van 1 januari het voorzitter schap overnemen van Nederland. Twee punten vormen thans hinder palen voor eenstemmingheid van de Zes: het financiële reglement voor de gezamenlijke landbouwpolitiek en de regelingen voor de binnenl. land bouw van Engeland. Gisteravond besloten de Zes tot twee langt vergaderingen in januari met de Britse delegatie Er komt dus geen ..marathon-zitting", zoals aan vankelijk vermoed werd. Actie tegen Cuba verhinderd Twaalf Amerikanen en één Cu baan, die van een eilandje op 60 km ten noordoosten van Key West, Florida, naar Cuba wilden vertrek ken voor een actie tegen het regime van Fidel Castro zijn door Ameri kaanse grenspatroullles en douane beambten gearresteerd. Dit hebben federale functionarissen gisteren meegedeeld. De mannen hadden .oorlogstuig" aan boord. Zij zullen worden beschuldigd van overtreding van de neutraliteitswet. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Financien, prof. dr. J. Zijlstra, en zijn staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, hebben hun memorie van antwoord over de wetsontwerpen op de inkomstenbe lasting en de vermogensbelasting aan de Tweede Kamer toegezon den. Beide ontwerpen liggen reeds bij de Kamer sinds december 1958. toen ze nog onder verantwoordelijkheid van de toenmalige minister Hofstra werden ingediend. De beide tegen woordige bewindslieden zyn blij kens hun memorie van antwoord bereid tot enige herzieningen, die de schatkist volgens raming op f 80 miljoen komen te staan. Wij ver wijzen hiervoor elders in ons blad. Wanneer de Tweede Kamer deze wetsontwerpen zal behandelen staat nog niet vast. Er bestaat ech ter enige hoop. dat dit nog voor de verkiezingen (mei '63) het geval zal zijn. De datum van inwerkingtreding van deze fiscale mammoetwetgeving zou dan wellicht 1 januari 1964 kunnen zijn. Hazerswoude Op de beveiligde spoorwegover gang in de Gemencweg te Hazerswou de kwam vanochtend om even over half negen de 28-jarige II. dc Vries uit VVaddinxveen om het leven. Hy reed met zijn vrachtauto in de rich ting Ryndyk. By de overgang geko men zag hij de knipperlichten wel, maar kon door de gladheid z|Jn waarin" zich auto niet tot stilstand brengen. I spoorwegcentrum, waarin zien De zware wagen gleed door de bomen en werd in de flank gegrepen door d; trein uit Leiden. De heer De Vries was op slag do^d. Bijry- der H. Blom (18). eveneens uit Wad- dinxveen, werd ernstig gewond naar een Leids ziekenhuis vervoerd. Troepen van de centrale Kongolese regering zijn in de Noord- katangese stad Kongolo doorgedrongen. Gisteren werd in Leo- poldstad meegedeeld, dat er in Kongolo nog gevechten gaande waren tussen Kongolese militairen en Katangese marechaussee. tetiws In een eerder door de VN uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat Kongolo geheel door eenheden van het Kongolese leger was omsin geld. Kongolo is een belangrük garnizoen bevond van 1.500 man Ka- I tangese marechaussee Katangezen en Kongolezen beschuldigen elkaar ervan de brug over de rivier de Loea- labo. waaraan Kongolo ügt, tw heb- ben opgeblazen. In Elisabethstad hebben honder den Belgen maandagavond rotte Het echtpaar Zoutkamp uit Arne- tomaten en andere vruchten muiden is gisteravond by een botsing naar het gebouw van het Belgische consulaat gegooid uit protest tegen de verklaring van België's minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Hen- ri Spaak, over de hereniging van Kongo. De betogers riepen: „Weg met Spaak" en ..Spaak is een moorde- naar". Zoals bekend hebben presi dent Kennedy en Spaak de vorige week in Washington een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat er krachtige economisch maatregelen I nodig zullen zijn als er niet binnen zeer korte tyd flinke vooruitgang J wordt geboekt op het punt van de hereniging van Kongo. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Dec. 1862: Wij vernemen, dat bij tes tament van den overleden oud- notaris P. van Hemeren een aanzienlijk legaat is o.a j aan de algemeen armen van Leiden ven f50.000.-. AdvertentieJ. Busé te Ley- 1 den heeft weder ontvangen j eene vtrsche partij levende kreeften gespeende oesters, nieuwe winter-zalm etc.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1