Varensgezel in arrest na dood kleermaker India heeft op lange termijn hulp nodig Plannen voor grote ijsbaan gelukkig nog niet 'weggegooid' Grote diamantroof in Londen Noordivijkse IJsclub 70 jaar KRITIEK OP HET SCHEMA DER KERK Glasheldere lezing over: de sociale verzekeringen Si Gevraagd gemeub. etage met euken. voor tljdeiyk. door aits van lor. .Endegeest". Brieven onder no. 1713 Adv. Bur. „Rijnland", Lelden. a Te koop gevraagd winter mantel (4d—48). geen wijde mantel en geen zwarte. Mag ook iets getailleerd zyn. In goede staat. Brieven bur. van dit blad no. 1646 k. S Werkster gevraagd, 1 och- nd per week. Grunerlelaan 3 Oegstgeest, eindhalte bus 1 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 DECEMBER 1962 Noordwijks oudste sportver eniging, de Noordwijkse IJsclub hield in rest. „Flora" haar 70e jaarvergadering. Tevens is het een der oudste verenigingen op het gebied van de schaatssport. De voorzitter, de heer H. P. M. van der Voort besteedde in zijn openingswoord aandacht aan deze mijlpaal in het bestaan van de N.IJ.C. De vereniging bleek over een uitgebreid en goed gedocumen teerd archief te beschikken, waar uit de voorzitter een aantal na men opdiepte. Met ere werd het eerste bestuur genoemd. Voorzitter was W. C. Th. Hoyer, secretaris W. R. Monchen. terwijl de heren J. de Groot Lzn., A. J. Gordijn, P. F. van Santen en E. E. Plas de overige zetels van het be stuurscollege bezetten. In de lange historie van de IJsclub hebben tientallen mensen zich voor haar verdienstelijk gemaakt, in het bijzonder de zwoegers en sjouwers in talloze nachten om de banen in orde- te krijgen. Een van hen. de heer Cees van Dam, een der Veteranen van de N.IJ.C. werd in dit verband met ere genoemd. Verder leven in de herin nering voort de namen van de heer ooi 'voorzitter), Urlus 'Secretaris) en Van der Voort (penningmeester). \nderen die de naam van de vereni- ing hebben groot gemaakt zijn P. H. an der Voort G. van Dam, Just mthorn en P. van Dam. Verbetering Voorzitter Van der Voort deelde mee, dat niet gerekend moet worden op een grootse viering van het ju bileum. Aan de Kogo-baan moeten dringend voorzieningen worden ge troffen en daarom is het niet ver antwoord geld uit te trekken voor een feestavond. Ruim f 1800 is reeds besteed aan verbetering van de baan. De kabel voor de verlichting is vernieuwd, er werden vijftien telefoonpalen aange kocht voor een vaste verlichting, er zijn nieuwe reflectoren en baan- schuivers aangeschaft plus zitbanken voor het aan- en afbinden van de schaatsen. Voorzitter Van der Voort wees ver der 1103 op het belang van veilig schaatsen op de baan. De plannen voor een grote ijsbaan zijn gelukkig nog niet weggedooid. Nog altijd staat het bovenaan het verlanglijstje van het bestuur. Ver der hoopte de voorzitter, dat deze winter begonnen kon worden met de schoolschaatsproeven. Bohemen. De aftredende bestuursle den. de heren P. C. van Dam, pen ningmeester A. Bierman, C. van den Berg en S. Waal werden bij acclama tie herbenoemd. Namens de hardrijders werd J. Noppe toegevoegd aan de wedstrijd commissie. Op een vraag werd medegedeeld, dat volgend jaar september begon nen wordt met de centrale training Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. van Dam gewaagde van vele activiteiten. Dank bracht hij aan de baancommissie, de spuiters en alle andere harde werkers Het overleden lid, de heer J. Steen- voorden werd met enkele ogenblik ken stilte herdacht. De financiën ga ven blijk van een gezond beleid. De boeken en bescheiden van de penningmeester waren prima in orde bevonden deelde de heer Jac. Zwarts voor hardrijders. Maximaal veertig namens de kascommissie mee. üit de rijders kunnen er aan deelnemen. De lof van voorzitter en commissie bleek training zal worden geleid door een dat de N.IJ.C. zonder de heer Van bondscoach. De plaats van deze een- Dam nooit zo zou kunnen draaien trale training is nog niet bekend, als zij nu doet. doch mochten de meeste rijders uit De nieuwe kascommissie bestaat Noord wijk komen, dan zal zij hier uit de heren W. Verwey en P. van gehouden worden. Interallieé-prijs voor romancier Rey (Van onze Parijse correspondent) De laatste belangrijke prijs in de lange serie van Franse lite raire onderscheidingen, de Prix Interalliée, is gisteren toegekend aan de 42-jarige Henri-Francois Rey voor zijn boek „Pianos me- caniques" (De pianola's). In zijn roman, die dit jaar ook al op de nominatie had gestaan voor de Prix Goncourt, vertelt hij in een bonte maar trefzekere stijl over het leven in de Catalaanse kustplaats Caldaques aan de Cos ta Brava, waar hij zich de laat ste jaren heeft teruggetrokken. Henri-Frangois Rey had na de tweede wereldoorlog in de journa listiek als oorlogsverslaggever en letterkundig criticus gedebuteerd. Hij werkte daarna bij de radio en de televisie tot hij zich een paar ■jaar geleden uitsluitend aan zijn literaire oeuvre kon wijden, pia nos mecaniques" is de derde ro man, die hij tot dusver heeft ge publiceerd. (Van onze A'damse correspondent) „De politie is gek. Ik was erbij, toen de man zichzelf doodschoot". Deze mededeling, die een 27-jarige varens gezel gisteravond om half negen deed tegenover de wachtcomman dant van het Amsterdamse hoofdbu reau van politie, heeft een nieuwe wending gegeven aan het diepgaande onderzoek, dat de recherche had in gesteld, nadat een 55-jarige kleer maker zondagnacht in zijn woning aan de Overtoom dood was aange troffen met een schotwond aan de linkerzijde van het hoofd. Het ontbreken van een vuurwapen deed veronderstellen, dat hier sprake was van moord of doodslag. Merk waardig was de vondst van een soort afscheidsbrief van het slachtoffer, dat op dien6 bureau lag. Deze was eigenhandig door de kleermaker ge schreven en ondertekend en gericht aan een familielid. De inhoud was: „Geef niets uit huis. In alle vorde ringen tot de laatste cent". Naast het briefje lagen een polis van een be grafenisfonds en een wilsbeschikking voor crematie. Dus toch zelfmoord? Onder leidang van hoofdinspecteur P. L. Landman speurt de politie naar de oplossing van het raadsel met alle middelen, die haar ten dienste staan. Eén van die middelen was een lang durig verhoor van een 14-jarige jon gen, die dikwijls bij de ongehuwde kleermaker logeerde. De jongen had een alibi. Hij was zaterdagnacht op het tijdstip dat het slachtoffer over leed, in de ouderlijke woning. 99 Ik schrok Het is een sluitend verhaal. Onder de divan, waarop het slachtoffer lag, is een manchetknoop, vervaardigd van een geïmiteerd 20 marken-munt stuk, gevonden. Het is de manchet knoop van de kleermaker. Bovendien heeft de recherche in een prullen mand een verscheurd bonbriefje ge vonden, waarop een week geleden de reparatie van de broek van de va rensgezel was vermeld. Deze zou vannacht weer moeten zijn vrijgelaten, als hij niet de fout had gemaakt de portefeuille te ste len. Dit bracht hem in een cel met een stevig slot en twee grendels. En de recherche heeft nu volop gelegen heid hem eindeloos te verhoren om te zien of het verhaal werkelijk klopt. Zei finoord Kerkelijk Leven HERDENKING HEIDELBERGER CATECHISMUS Zaterdag 19 januari zal het 400 Jaar geleden zijn, dat de keurvorst van de Paltz, op wiens last de Hei- delberger catechismus tot stand kwam, de voorrede voor de eerste druk dateerde. Om het feit dat het vier eeuwen geleden zal zijn dat dit troostboek van de kerk. zoals de Hei- delberger genoemd wordt, voor het eerste van de pers kwam, te herden ken. heeft zich in de kringen van de gereformeerde kerken een lande lijk comité gevormd dat de herden king stimuleren wil. Daarin hebben elf vrijgemaakte predikanten zitting genomen, uit elke provincie één. Daarnaast is er een comité van uitvoering, bestaande uit de heren ds. J. J Arnold, ds. K Deddens. ds. J. A. Vink en J. Zwart, allen e Amers foort. Dit comité houdt een lande lijke herdenkingssamenkomst op za terdagmiddag 19 januari in de Wes- terkerk te Amersfoort. Als sprekers zullen optreden de heren prof. dr. L. Doekes, hoogleraar te Kampen, die het dogmatisch-confessioneel as pect, en drs. D. Deddens vrijgemaakt predikant te Marienberg, die het his torisch-pastoraal aspect van de ca techismus zal belichten. Zang en muziek zullen de bijeenkomst opluis teren. PRIMEUR VOOR KLOOSTERKERK Den Haags hervormde Duinoord- kerk-Kloosterkerk geeft haar kerk koor liturgische gewaden en is daar mee de eerste hervormde gemeente van het land, die voor koorzangers de zwarte toog en witte superplie introduceert. De Haagse Kloosterkerk is niet de eerste hervormde gemeente, die over gaat tot de aanschaf van koorgewa den De primeur daarvan had inder tijd de hervormde gemeente van En schede, die door een schenking van een der kerkleden daartoe kon over gaan Maar het betrof hier koor mantels, die uitgevoerd waren in een „neutrale" kleur, maar niet de in katholieke kerken gebruikelijke zwar te toog en superplie. Andere kerk gemeenten volgden. De Kloosterkerk voert echter als eerste hervormde ge meente nu de toog en superplie voor koorzangers in. Voor het eerst was het koor van de kerk onder leiding van cantor B. Renooij zondag in de nieuwe ge waden gekleed. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordbergum F. Boon stra. woonachtig te Groningen, laat stelijk vrijgemaakt predikant te Leens. Benoemd tot hulppredikant te Krim pen a d. IJssel J. W. F. Erdmann, faastelijk predikant te Haastrecht. Aangenomen naar Lelmuiden J. Baayens, kand. te Goes, die bedankte voor vijf andere beroepen. naar Am- Te juridisch en te weinig pastoraal? De varensgezel, die zich bij de po litie meldde, zei de verdenking van de 14-jarige knaap te willen weg nemen. Zyn verhaal is volgens de re chercheurs een aannemelijk verhaal, al wenst men het niet voetstoots aan te nemen. De man vertelde: „Ik kende hem al jaren. Wij gingen en kele malen uit, waarbij hy mij altijd vrij hield. Verleden week bracht ik hem een broek om te repareren. Za terdagavond ontmoette ik hem in een café in de binnenstad. Wij be zochten nog enkele andere café's en gingen tenslotte met een taxi naar zijn huis. Hij was erg terneergesla gen. Ik ben naar bed gegaan. Het bed stond in de tussenkamer. Ik hoorde de kleermaker in de voor kamer bij zijn schrijfbureau romme- len. Plotseling kwam hij zwaaiend met een pistool bij me. Ik zei, dat hij niet zo idioot moest doen en moest gaan slapen. Hy gooide met deuren en ging naar de achterkamer Ik werd opgeschrikt door een schot. Ik wist niet, wat ik moest doen. Ik schoot snel een overhemd en een col bertjasje aan en ging kijken. Toen dacht ik: „Als ze me hier vinden, wordt ik van moord verdacht". Toen heb ik het pistool gepakt en zijn por tefeuille, want hij was toch dood en hy had immers niks meer aan geld. Mijn broek, die ik in reparatie had gegeven, heb ik opgezocht en mee genomen. Het pistool en de lege por tefeuille er zat f 400,- in heb ik in een gracht gegooid". De kleermaker was rechtshandig, hoe heeft hy zich aannemende dat hij zichzelf doodde aan de linker zijde in het hoofd kunnen schieten? Hoofdinspecteur Landman acht het niet uitgesloten. De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust, die sectie op het lichaam heeft toegepast, heeft een kogel van het kaliber 7.65 in de hersenen aan getroffen. Hij heeft een deel van de hoofdhuid afgestaan aan de politiedes kundige dr. D. Eskes, die uit de aard van de verschroeiing hoopt vast te stellen of het vuurwapen inderdaad vlak bij het hoofd is afgeschoten. De Rijkspolitie te water is van nacht nog begonnen met het dreggen op de plaats waar de varensgezel het pistool en de portefeuille in het water heeft geworpen. Hoofdinspecteur Landman wil vaststellen of dit wa pen hetzelfde is als het pistool, dat de kleermaker volgens familie en vrienden zou hebben bezeten. Voorts is hij nieuwsgierig naar de huls van de kogel, die niet in de woning is aangetroffen en mogelijk nog in het vuurwapen is achtergebleven. (Van onze Romeinse correspondent) De vergadering van het concilie van gisterochtend was opnieuw ge wijd aan het ontwerp inzake de kerk. Om goed te begrijpen waar het nu om gaat is het wei nodig een kleine toelichting te geven. Dit schema handelt namelijk over bijzonder sub tiele maar ook zeer belangrijke kwes ties. In hoofdzaak komt het hierop neer: bij het eerste Vaticaanse con- silie van 1869—1870 werd de dogma tische constitutie van de katho lieke kerk slechts zeer ten dele vast gelegd. Zoals bekend, werd het con cilie voortijdig onderbroken door het uitbreken van de Frans-Duitse oor loog in 1870 en de opmars der Ita liaanse troepen naar de pauselijke hoofdstad. Bij de onderbreking wa ren slechts 4 punten van het toen malige ontwerp gereedgekomen. En die 4 punten handelden alle vier over het apostolische primaat van de Paus en over zyn leergezag. Het deel van het ontwerp, waarin de positie der bisschoppen nader zou worden bepaald, was niet aan de or de gekomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat gedurende bijna een eeuw in de gehele katholieke wereld steeds weer de nadruk te veel is ge vallen op de primaat van de Paus en op de voorrechten van de Paus en er te weinig aandacht is geschonken aan de rechten van de bisschoppen. Het is vanzelfsprekend, dat er na bij na een eeuw een grote stroming be staat, die deze toestanden wenst te handhaven. De theologen van thans (Van onze Londense correspondent) Londen vormt reeds jarenlang het onvolprezen werkterrein voor ro vers en inbrekers, die met de regel maat van de klok hun slag slaan. Banken en winkels worden, zoal niet op klaarlichte dag, meestal in de nachtelijke uren van het week einde leeggeplunderd. Toen gister ochtend het personeel van een ju welierszaak in Knightbridge arri veerden. bleken horloges, goud en andere juwelen ter waarde van een half miljoen gulden uit de kluis te zijn verdwenen. Een bende hoogst deskundige juwe- lendieven had, zonder dat iemand er iets van merkte, een weg door de dikke muur gezocht en had een kluiswand opgeblazen. De dieven namen minstens 2000 dia manten ringen, 1000 trouwringen en alle gouden horloges mee. Ook de meest waardevolle artikelen, die voor klanten moesten worden gere pareerd, werden gestolen. De bende verschafte zich toegang via een aangrenzende winkel en bracht daar een eigen alarmsy steem aan, waarover een der ben deleden met de vinger op de knop waakte. Hun werktuigen lieten zij achter. Alles ging zeer rustig in zijn werk. De indringers sleepten af en toe zelfs stoelen aan om zo nu en dan te kunnen rusten, daarbij nuttig den zy koffie en enkele sandwiches. Men vond later de lege kopjes en zijn allen opgegroeid in die denk beelden. Daartegenover bestaat echter een andere stroming maar dan toch bijna uitsluitend in West-Europa die opkomt voor een grotere macht van dc bisschoppen, die minder dan in de laatste eeuw het geval is ge weest, slechts uitvoerders zouden moeten zijn van de voorschriften van Rome en meer de kans moeten heb ben om binnen de grenzen van hun eigen bisdom sterker de eigen per soonlijke inzichten te volgrn, maar natuurlijk steeds binnen het door Rome vast te stellen kader. Deze dingen dient men te weten om te begrijpen waarop de kritiek op het schema inzake de kerk gebaseerd is, die ook gisteren weer ln sterke mate tot uiting is gekomen. In het korte aan de pers verstrekte commu niqué van de discussie van gisteren blijkt, dath et schema over de kerk weliswaar gunstig is ontvangen door een groot aantal der concilievaders, maar dat er nog heel wat kritiek wordt uitgeoefend. Verscheidene vaders vinden het veel te juridisch en te weinig pasto raal en wyzen erop dat de macht Tan de bosschoppen en van het col lege der bisschoppen dat is ten slotte het concilie niet voldoende wordt onderstreept, zodat er te wei nig aandacht wordt geschonken aan de plaats der leken in de kerk, die men toch niet mag zien als alleen maar uitvoerders van door de hiër archie uitgestippelde richtlijnen. En wat de bisschoppen betreft wordt er op gewezen, dat het nodig is meer te doen uitkomen dat zij door een band van christelijke liefde gebonden zyn aan de Paus en dat het niet aan gaat zich te beperken tot alleen maar onderstrepen van hun Juridische af hankelijkheid van Rome. Voor som migen zou het schema duidelijker het zichtbare juridische en hiërarchische karakter der kerk moeten onderstre pen, terwijl anderen daarentegen van mening zijn, dat daaraan al veel te veel aandacht wordt geschonken en dat men meer naar voren moet bren gen het bovennatuurlijke karakter van de kerk, het mystieke lichaam van Christus. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken betreffende het Verre oosten, Averell Harriman. die van een reis van tien dagen naar India en Pakistan als hoofd van een Amerikaanse missie in Washington is teruggekeerd, heeft volgens gezag hebbende kringen aan president Ken nedy medegedeeld, dat de Chinese aanvallen op India nog lange tijd zullen aanhouden en dat India op lange lei mijn hulp van het Westen nodig zal hebben. Harriman zou in zyn verslag aan de president hebben medegedeeld, dat China blijkbaar een plan op lange termyn heeft opgesteld om India te verzwakken en later voor het com munisme over te nemen. Volgens genoemde kringen zetten de Verenigde Staten en Engeland hun hulp aan India voor zijn eerste militaire behoeften nog voort. Over hulp op lange termyn is nog geen beslissüip genomen, doch de Verenig de Staten zouden bereid zijn elk ver zoek van India op dit punt in over weging te nemen. Hoewel een rege ling van de kwestie-Kasjmier tussen de kruimels Met explosieven en zuurstof-acetyleensnyders boorden zy de kluis open. Pogingen van een andere bende, om door te dringen tot een bankge bouw in Kensington en een ande re Kingston-on-Thames misluk ten. omdat de inbrekers technisch niet by machte waren de buit te bereiken, maar ook zij konden on gestoord hun gang gaan. sterdam J. v. Tuinen te Meppel naar Haarlem-Zuid W. v. wijk te Hoogvliet die bedankte voor Perth en South Gippsland (Australië). Bedankt voor Aalten W. Molenaar te Schoonoord 's-Gravenhage-We6t (wijkgem V) H. J. v. Duinen te Zwijndrecht voor Amsterdam L. Ringnalda te Bussum voor Gro- nlngen-Zuld (4e pred. pi.) P. C. de Vries te 's-Gravenhage-Loosdulnen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Ds. R. de Zeeuw te Utrecht, secr. van de Broederschap is benoemd tot predikant ln algem. dienst tot zijn 65e jaar. India en Pakistan daarbij niet al voorwaarde zou worden gesteld, zoi het, aldus deze kringen verder voo: de Verenigde Staten zeer moeilijk zijl aan beide landen gedurende langt tijd bystand te verlenen. Volgens de laatste inlichtingen dii de miiitaire autoriteiten in Srinaga hebben ontvangen, zijn de Chinest troepen nog niet begonnen met di evacuatie van vooruitgeschoven po» ten in Ladach. zoals zij hadden aan gekondigd te zullen doen Lady Tweedsmuir volgt Galbraith op (Van onze Londense correspondent De 47-jarige Lady Tweedsmuil conservatief Lagerhuisiid voor Zuid Aberdeen, de jeugdigste en knapst grootmoeder van het parlement, i Thomas Galbraith opgevolgd als on derminister van Schotland. Zoals men weet, nam Galbraitl ontslag nadat brieven van hem aai de spion Vassall waren gepubliceerd Totr.utoe wordt aangenomen, da Galbraith onschuldig is, maar d kwaadaardige geruchten dat hij me deplichtig zou zyn, worden than door het speciaal door de regerinj benoemde tribunaal onderzocht. Lady Tweedsmuir. die sinds 1946 lil is van het Lagerhuis, is thans derde vrouw in de regering. Zij heef naam gemaakt door haar werk al lid van de Britse delegatie bij di Verenigde Naties, in de Raad vai Europa en in de vluchtelingencom missie. Dr. Veraart in Noordwijk Op de jaarvergadering van de afdeling Noordwyk aan Zee van de KVI hield dr. J. J. M. Veraart, wethouder van Sociale Zaken te Wassenaar, eei referaat over „De ontwikkeling van de sociale verzekering in Nederland". Dr. Veraart, in 1950 gepromoveerd op het proefschrift „Bedrijfsorganisa torische aspecten der sociale verzekering", schetste op glasheldere wQre d historische ontwikkeling van het sociale verzekeringswezen. Hetgeen than op dit terrein is bereikt, is opgebouwd in nauwelijks zestig jaar. Ir. Lel was de man, die in het begin dezer eeuw de stoot gaf tot de invoering va: de eerste sociale verzekeringswet, met name de Ongevallenwet van 1901. Een zeer werkzaam aandeel op het gebied van de sociale wetge ving heeft dr. A. S. Talma gehad. Talma, die van 1908-1913 minister was en wel eens de vader van de sociale verzekering wordt genoemd, was de man van de ontwerp-Ziekte- wet, de Invaliditeitswet en de Be drijf sradenwet. Zijn opvolger prof. Aalberse streefde naar een bredere 1 uitbouw van de sociale wetgeving. I Minister Slotemaker de Bruine slaagde er eerst in 1930 in om met veel compromissen te komen tot uit voering van de Ziektewet. De verdienste van prof. Romme, aldus spr. ligt vooral in de totstand koming van de Kinderbijslagwet, vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Als restant van de Duitse bezetting is de in 1941 ingevoerde verplichte ziekenfondsverzekering overgebleven. Onder het ministerschap van dr. W. Drees na de oorlog kwam de Stichting van de Arbeid tot stand, die zich bezig hield met de loonpolitiek en de sociale verzekeringen. Bekend I is de Noodwetouderdomsverzekering 1 in de volksmond gekoppeld aan de naam van Willem Drees. Het. verzekeringswezen maakte on- i der dr. Drees en diens opvolgers een I belangrijke ontwikkeling door. Lang zamerhand ontwikkelde de arbeiders verzekering zich tot volksverzekering. Door het koppelen van de premie heffing aan de inning der belastin gen. worden ook zelfstandigen hier bij betrokken. Daarbij komt nog, dat de meeste der sociale verzekeringen j een plaats ln het rechtsbewustzijn van de mens zijn gaah innemen. In 1952 verscheen de Werkloos heidswet en naast de A.O.W. ken nen wij ook de Weduwen- en We zenverzekering. Spr. noemde minister Veldkamp een grote figuur op het terrein van de sociale verzekering. Deze streeft naar afronding van deze omvangrijke en ingewikkelde materie. Van hem ken nen wy de Interim-regeling voo invaliditeitsrentetrekkers en het ont werp Ziekenfondswet. Op deze interessante causerie ont stond een levendige gedachtenwiss® ling, waarby o.m. ter sprake kwa men de plaatsing van ouden van da gen in verpleegtehuizen, het streve van minister Klompé naar de invoe ring van een algemene bijstandswet de wenselijkheid van een algemen kinderbijslagwet en de plaats vai een kinderbijslagregeling ln het ka tholieke denken. De agenda vroeg weinig tijd. O verzoek van de KVP Wassenaar,ga de vergadering haar fiat aan de kan didatuur van de heer Veraart voa het lidmaatschap der Tweede Kamei Verder werd besloten de contribute met ingang van 1 september 196 te verhogen tot f. 5 Het jaarverslag van de secretare» se, mevr. Neefjes gaf een overzicb van de activiteiten van het bestuu binnen de gemeentelijke centrale, be last met de voorbereiding van de ge meenteraadsverkiezingen. Verheug bleek men over de gunstige results ten. Bij de rondvraag vroeg de hee S. W. Neefjes de aandacht van h« bestuur voor de landspolitiek en vei klaarde zich bereid het voorzitter schap van een werkgroep op zich t nemen. Kritiek leverde spreker op de hou ding van de KVP-fractle by de bt noeming van de derde wethouder, d heer Den Otter. Hij vond het n» democratisch dat de acht katholle ken getracht hebben een tweede wel houderszet-el voor zich op tc elsei Nadat de voorzitter, en de het L. Alkemade de zaak van een an dere zijde hadden belicht, besloc men op dit punt in een samensprt king nog eens terug te komen. Leerling-kraamverzorgsters gevraagd bij het Oranje- Groene Kruis Lelden. Inlich tingen: Beethovenlaan 161, tel. 26133. n II.II. Kappers. Wegens dienstplicht vragen wij per januari een herenkapper. H. van der Meer, Hoogl. Kerk- Itêeg 1. R| alkonet c.v„ Langegracht vraagt nette Jongen, c.a. 20 laar. voor fabrlexswerkzaani- heden. Hoog loon. n Militair sergeant zoekt zo spoedig mogelijk kleine kamer. Omgev. Oegstgeest. Br. bur. v. d. blad no. 1666 k. Net Ie Jongeman niet rijbe wijs B-E. zoekt betrekking als chaufleur. Levendaal 175 A, Leider.. en 2. Net meisje gevr. voor de hulsh Hele of halve dagen. Mevr E E. Kuy&terStock, Hofbrouckeriaan 16. Oegstgeest Tel. 507C5. 1 Wie wil verhuren aan me een ongem. kamer met k k- en stookgelegenheid. Br hit. v. d. blad no 1594 k. t vraagd beschaafd meisje voor valve dagen of werkster -or ochtenden per week. evr. v. Pelt. Wasstraa-t 13. B Gevraagd voor 2 halve da gen ln de week. nette werk ster desnoods tilde 1 IJ k A. v. Burenstr. 16, Leiderdorp. Tel. 24991. Wie kan Jongeman helpen aan f3000 tegen rente. Terug te betalen met f 200 p. mnd. Br. bur. v. d. blad no. 1577 k. Heer, b.b.h.h.. zoekt per 1 Januari een ongem. zlt-slaap- kamer Weekeinde afwezig. Br. bur. v. d. blad no. 1579 k R Student zoekt kamer ln iden. Plm. f 45.Brieven bur. van dit blad no. 1592 k. Oudere dame vraagt ln Lei en of directe omgeving, on- gemeublleerde zit- en slaapka mer en keuken, op nette stand Aanbiedingen: Spaarnestraat 8. Lelden. Gevraagd knecht voor alle voorkomende wassery werk zaamheden. Hoog loon. 's Za terdags vtI). Wassery ..Ancro", Voorstraat 33, Voorschoten. U Gevraagd gemeub. kamer met gebruik van keuken door arts Inr. „Endegeest". Brieven onder no. 1714 Adv Bur. „Ryn- land". Lelden. Gevraagd ln klein gezin, keurige werkster, elke dag van 8 tot 1 uur. Leeft, liefst tus sen 2540 Jaar Aanmelden dinsdag tussen 46.30 uur. Hooigracht 60 Gevr. een nette Jongedame voor enkele ochtenden per week. om met de vrouw des huizes gezamenlijk de huls houding te doen Utr. Veer 26. Lelden, tel. 32838. B Te knop gevr. MUn zoontje wil graag een schildpad of an der leuk dier van St.-NI- .aas hebben. Wie heeft iets te koop? Berichten, liefst r spoedig mogelijk. Tel. 01718 - 4084. AANGEBODEN Flat 600 1956. Prachtwagen- tje Bezlne 1 20. Geen olie- verbruik. Originele verwarming Spotjprys f 1250. Ook ruilen Iets grotere wagen. Antlllen- straat 98 (Kool). Jonge hennen. Prima gekr. W L hennen, 4 mnd. en ouder en Patrijs Krielen te koop Waardhuizen, v d. Valk Bou- manweg 18. Leiderdorp. Telef. 30837. Aangeboden gotische rook- stoel met kussens f35 Wrin ger f 10. Belde ln zeer goede staat. Herenstraat 5. B Gasfornuis, 4-vlams met prima oven. merk „Imperial", ln uitstekende conditie te koop f65.Buys Ballotetraat 2 A, Lelden. Tel. 20751. Mooie zonnige zit -slaapka mer voor keurig persoon, bi] voorkeur met pension. Event, voor dlreot Goede stand. Haarl.straat 216 A. B Fraai mahonlekastje, pracht mahonie tafels ln soorten, ma honie stoelen, mahonie secre taire. prachit grote mahonie kast kasten, Mechelse leeuwe- kopclires60ir. tafel en kastje. Inkoop antiek enz. W. F Koo reman. Nieuwe Rijn 9. t/o. V. en D bij Hoogstraat. Tel. 20261 B Prima gasradlatoren, bron zen haard met gasblok (imita tie hout), ollestook kachels en haarden (alles ln prima 6taat). gasfornuis, badgeiser. kachels ln soorten, schoolkachel. In koop meubelen enz Inkoop antiek enz W. F. Kooreman. Nieuwe Ryn 9. t'o V en D., bij Hoogstraat. Telef. 23261. B Aangeboden mooie blauwe wintermantel met Perslaner bont. In zeer goede conditie. Maat 42—44 PrUs blliyk. Toorenveltstraat 10, Oegst geest. tel. 50531. Aangeboden accordeon, planoklavier. 70 bassen, kleur rood. als nieuw, prachtlnstru- ment met koffer en lesboeken compleet, spotprijs f 225. Haarl vaart 7. Oegstgeest. B Likdoorntinctuur niet zekere werking Per flacon f 150. Succes verzekerd. Drog. Boer- haave, Haarlemmerstraat 68. B Aangeboden wasmachine, wegens omschakeling van 127 Volt naar 220 Volt. 3e Gorteetraat 89 B Nieuwe elektrische zlg-zag naalmachles, compleet tyde- lljk voor f 295; zondeT zlg-zag f 195. Vele occasions. Lewen- steln. Singer. Pfaff f 35. f 65. f 85. 3 J. garantie. Vrijblijvend bezoek aan huls. Haag weg 172 A. Lelden. Tel. 32833. B Te koop aangeboden schat tig bruin Tackeltle. 4 mnd. oud (teefje). Te bevr.: Tem- mlnckstraat 3, Leiden, g Auto- motor- «*i *etn ter rijschool Volledige op.eldlng rijbewijs verkeersies Inbegre pen dooi gedlpl erkend ln- itructeur Nieuw materiaal levestlgd sedert 1931 Taxi lag en nacht beschikbaar darks. Mor6str 60a. tel 26584 B Krediet tol 1 1000.— voor aankoop meubelen en woning textiel Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen Postbus 1083. Rotterdam Eerst zien - dan kopen, Uw wensen zijn voor ons geen pro blemen. Bezoek onze show room! Ook in accessoires voor elck wat wils. Autobedrijf Ryn- land N.V., Vijf Meiplein 7. Lelden "s Avonds tot 9 uur geopend. B Cadeauproblemen? Kom eens kijken ln onze showroom, vyf Melpleln 7. Lelden. Grote variaties in prijzen en artike len voor auto-accessoires. Autom bedrijf Rijnland N.V.. vyf Meiplein 7, Lelden 's Avonds tot 9 uur geopend. B Nog niet geslaagd In Uw keuze? In elke prijsklasse heb ben wy goede, leuke cadeaus. Van f 1 tot f 500. ln grote va riatie! Voor alle auto-acceseol- res Autobedrijf Rijnland N.V., Vijf Melpleln 7. Lelden, 's Avonds tot 9 uur geopend. B Slnt-Nlcolaas en Plet krij gen eerste klas kostuums en makeupver zorging by vakk grimeur W Hoppeznk, Lijster straat 19 (bij Annaklinlek). Tel 52354. B Sint-Nlcolaas- en Pleten- kostuums verhuur, eventueel compleet met grimeren. Ver koop van prulken en baarden. W Hoppezak. Lijsterstraat 19 Tel 52354 Lelden Sleutels bijmaken. Llps. ale. auto-contact en voor deursleutels Klaar terwijl U wachtl Kachelpijpen ellebogen, haardaansluitlngen en alles voor Uw haard en kachel. Hartwljk. Nwe. Beestenmarkt 7—9—4. Lelden Tel 26627 B Het Studenten ttyieshureau. Voor alle vakken van gymn.. hbs en mulo Ook huiswerk- leiding Groenhazengracht 27 Tel 34394 en 30327 B Kunt U tekenen? Zie dan onze vernieuwde etalages U zult watertanden. Wij verko pen de allerbeste kwaliteiten tegen scherpe pry zen. En Juiste voorlichting Komt U even? Rich J. Blok. Hoge- woerd 62 Tel. 23123. B Alle soorten overhemden reparaties ook no-lron, tevens kousenreparatie en stomen Al les onder garantie „Smits" kousenreparatiebedrijf, Nieuwe Ryn 94. Lelden. Zaterdagsmid dags na 1 uur gesloten. Te koop aangeboden olie- kachel. merk Nobel, compleet met tank en leiding. In goede staat, f 165.Mlnnenweg 46, Rljpweterlng. B Te koop 2 prima IJzeren In- njhekken, afm. elk 2 m. br„ hoog 2.50 m per stuk. Lijster straat 15, tel. 50962. B BU kunstschilder T. Ooms in- en verkoop van antieke meubelen, dekenkisten, kope ren lampen, ketels, doofpot ten. kristal, porselein, Sak sische groepen. Perzen enz. Keuze uit 400 schilderstukken. Haarlemmerstraat 93, Lelden. Tel. 26368 B DAF-verbuur-Inrlchtlng. 16 per dag 6 ct per kilo meter, all-risk verzekering. Hoge Rijndyk 45. B Enorme sortering schilder stukken ln alle maten en prij zen, met moderne witte lijs ten. Fotolijsten met bol glas. plastic fotolijsten ln diverse kleuren Kinderschilderijtjes enz. Lijstenmakerij „De Con current Haarlemmerstraat 72. Tevens het aangewezen adres voor het Inlijsten van platen, foto's enz. B Meubelhandel Morspoort biedt grote sortering tafels, moderne stoelen, bergmeubelen Ook bergmeubelen naar eigen ontwerp Als bijzonderheidwij hebben nu ook bij onze Olr- schotse meubelen de bijpassen de broodkasten. Morsstraat 58. B Woensdagmarkt. Vlotte damespyjama's tot 50 7.98. nu 5 98. Leuke Jongens- en meis- lespvjama's. nerenpyjama's 5.98 Vlotte nachtjaponnen tot 52 4 98. Gemoltonneerde directoi res 2 98 Botermarkt over lunchroom Snijders. Japie. B Woensdagmarkt. BU aankoop tien gulden van al onze tex- tielgoederen geven wij een paar prachtige nylons cadeau. Da meshemden. kort mouwtje 2 98 Pracht herenflanellen 3.75 Botermarkt over lunchroom Snijders. Japie. B Extra mooie moderne meu belen. clubstellen, bankstellen, dressoirs, grote en kleine club fauteuils schufltafels. kastjes, ronde tafels, eethoeken. sport, rijwielen, schaatsen, poppewa- gen. vloerkleden, kachels, bed- stellen ledikanten autopeds, driewieler fietsjes. kinderledi kanten. alles spotgoedkoop Nieuwenburg. Hooigracht 55. (Geen winkel). B B. z. a. chauffeur voor alle voork. werkzaamheden. Brieven bur. van dit blad no. 1656 k. Woensdagmarkt. Leuk ca- eau; voetbalbadhanddoeken: LFC. UVS. Leldse Bovs. Doco6„ Quick B Sparta, DÓS. Ellnk- wljk. Velox, ADO. Xerxes. Fort. Vlaardingen. DHC, SHS. PSV enz. 2.98. Botermarkt over lunchroom Snyders. Japie. B Ter overname zeer goede haardkachel, tevens zeer goede Erres stofzuiger. 125 V.. samen f30. Liefst voor 12 u Rijn- en fauteuils, schuiftafels, kastjes, B Te koop mooi grijs Engels tweed jongensjasje met pet. leeftyd 9 Jaar. Burggravenlaan 71. tel. 32114, Lelden Te koop een zeldzaam klein raszuiver Dwergpoedeltje, 1 Jaar oud. Met prima stamboom Tel. 20560. B Te koop aangeboden lang harige Tackel. 8 weken, teel. Kampioenafstamming Mevr. Godaljn, v. Assendelftstx. 11, Oegstgeest. Tel. 51772. B Centrifuges. Nu of nooit, van f 198 voor f 139.50 met velllgheldsdeksel. Van f 265 voor f179.50, 2 Jaar garantie en de bekende Teske-service. Teske. Doezastraat 5, N. Rijn 41. B Mixers. 3 snelheden. Zwit sers fabr uit te breiden tot volledige keukenmachine voor slechts f39. Geheel compleet met koffiemolen, mengbeker, rauwkostmolen. citroenpers. ophangbeugel enz f 85.25 Teske. Doezastraat 5. Nwe Rijn no. 41. B 2 kamers niet keuken te nuur gestoff. en gemeub le stand, centrum stad. voor 1 of 2 oudere dames. tel. en bad aanwezig. Tel. 33701. Steen- schuur 7, Lelden. S| Noor St.-NIcolaas nog enige cel weinig gebruikte kinder- rywielen voor 6. 8 en 10 Jaar. Fa Dusoswa. Turfmarkt 2. Leiden. Tel. 2'409. B Voor Slnt-Nlcolaas. Fijne vette gerookte paling uit eigen rokerij. Sardines 3 busjes 100 ct. Zalm 123. Alles voor hors d'oeuvre. v. Wljk's Vishandel. Janvossensteeg 54. Tel 20169. T.V.-bezitters opgelet! Wist U dat U door 11a te worden f 19 per Jaar. gedekt bent tegen alle reparatiekosten Vraagt uitvoerige brochure bi): N V. Shopping Center. Bree- straat 139, tel. 33027, Lelden. B 50 gebruikte snelbrommers. alle merken en prijzen. Finan ciering mogelijk. Tevens rywie- len als nieuw, met garantie. Tempo. Groenmarkt, hoek Schoolstraat 2. Den Haag. RJ0 uur autorijles voor f 50.- Taunus by Entende Bonds- autorljschooi Madi. Leiden Tel. 24066 B Gratis 1 origineel sherry- §las by aankoop van 2 flessen .L.O. sherry A f 4.85. Verkrijg baar bij slijters Lelden en om geving. B Trouwplannen?? Als eerste in Nederland presenteert ..Het gespecialiseerde trouwautobe- driff" de nieuwste Chryslers. Vr. lnl. De Jong. Zeemanlaan 12 A. Tel. 23055. Automatisch wassen, de room van Iedere hulsvrouw. Deze droom wordt werkelijk heid by Teske voor 1 6.40 p. w Geen aanbetaling. Geen onder houdskosten. Hu»p ln de huis houding kost u meer. Dit biedt Teske. Doezastraat 5 Televisie kunt u nu huren, geen onderhoudskosten geen aanbetaling Merk naar keuze. 43 cm tv. f4 75 p w., 59 cm. t.v. f6.40 p. w. Dit biedt al leen Teske. Doezastraat 5. Tel 26164. B Kinderrijwielen v.af f 49.50. Sportry wielen vanaf f 89. Ook Rudge en Simplex voorradig. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 13 Tel 24409 Mooie rake pasfoto's voor alle doeleinden Klaar ln 24 uur Alleen by: A. C. Ober. foto clne. Nieuwe Rijn 18. tel 24134 B Aannemersbedrijf Jac. Stou ten. alleen Schelpenkade 23. voor al uw metsel- en timmer werk Te; 21751 Lelden B Gebroken ruiten, glas-ln- lood-reparaties worden door my met spoed hersteld. Glasreparatlebedryf D. Gal- Jaard. De Sitterlaan 76 telef 32916. B Mcuwe auto's zonder chauf feur. Garage W v Kerkhof, telef 25555. Narmstraat 1 A. Lelden Ook voor taxi's B 12 volle lesuren f49. Fonkelnieuw lesmateriaal Ge diplomeerde Instructeurs Er kende Bonüsautoryschool „De Centrale" Veerstraat 31. telef 24600 Na 19 uur Heeft U timmerwerk, ook Kleine reparaties? Bel dan even 24341. Morslaan 20. B Nieuwe auto's zonder chauf leur Taunus 17M. Consul. Opel Rekord, Volkswagen, Ang- 11a, V.W -busjes met radio. All-risk verz. Werkhoven's GaragebedryfMaredyk 34 a Tel 22300 - 32735 B H. Vlieland dakdekkers- ledryf. Rep. en vernieuwing van mastiek .rubberroid .pannen- en lelendakbedekklng Vrij blij vend prijsopgaaf Oude Vest 63 Telef. 31264. Vakkundig Uw bed overtrek ken. 2-pers. vanaf f 26.50. 1- pers. vanaf f 19.50, In één dag klaarl De Kleine Winst. Haar lemmerstraat 51, tel. 24958. B Aangeboden televisietoestel met garantie f 250.—. Betaling ln termynen mogeiyk. even tueel met antenne. Kraaler- straat 2 a. tel 33805 Na 18.00 uur B Goedkoop en vakkundig uw gouden en zilveren sieraden gerepareerd by Tom Brinks, Haarl.straat 13 t/o Voortman cafétarla B Markiezen, roischermen. al Jaloezieën Grootste sortering zonwering. Prima afwerking. Verkoopkantoor Melchers max- kiezenfabrlek C. E Jedeloo, Juffermanestraat 35, Oegst geest. tel 01710 - 53105 B Paraplu-reparatie (ook voor opvouwbare o.a. Knlrps), wan delstokken. lnvallaestokken, rubberdoppen. Paraplumagazijn Van Oerle. Haarlemmerstr. 95. Bij de Vrou wens teeg B Wy verzorgen al Uw druk werken tegen billijke prijzen Visitekaartjes, geboortekaartjes verlovingskaartjes, huweiyks- aankondlgingen enz. Prima af werking en vlotte 'jedlenlng Halpa vulpenservice, Haarlem merstraat 64. naast muziek handel Hofenk. B Nieuwe auto's o.a. Opel Re kord. Renault Ondlne Daa- phlne. Volkswagen huurt U bij Autorijschool en verhuurbe- dryf Remmerswaal, Leiden. Utr. Jaagpad 16 a. Tel. 2196 en Voorschoten, Essenlaan 5. Tel. 3924. B Boetseerklel 25 cent per kilo Per 25 kilo f 3 75. „De Verfton". Hogewocrd 75. telef 26621. Triplex, multiplex, meubel- plaat in berken, llmba. eiken, mahonie, afromosia. teak enz enz Diverse dikten Voordijk's Houthandel. Lange Mare 106, Lelden, tel. 22017, B Conversatie moderl voor beginners en geve Kon. Erk. Pitmanschoc* soen 65, telef. 22558. B Jubileum gooche agier met bloemen sen. Snel tekencursus a ken f 50Brieven I dit blad no. 1567 k. B Sneeuwhanden, 2 i prima staat. 59013, der voor Opel Rekord 1 H. Fillppo, Hooigracht 26252. B Aangeboden nieuwe Jas, m. 48. te klein, f 35. Jongensjas en A 9 Jaax f 10.—. Van Speykstraat 48. B Aangeb. grote zoni stoff. zit-slaapkamer n gelegenheid en strora/ ter. Per 1 Januari. Brie van dit blad no. 1596 DIVERSE! tW'onlngrull Leid aag. Doktersgezin Hengelolaan 625. De (flat), c.v., zoekt woc (met c.v.), ln Leid januari a.s. Liefst nal Ziekenhuis. Brieven b blad onder no. 122321 B Postzegels. Jeugdig melaaxs kunnen ook postzegels meenemen tig thuis uit te zoeke contributie of andere Vraagt even lnllohttng Leeuwen'® postaegelhai Lokhorststraat 21 kerkgracht). B Verloren een boon gaande van Leiderdot voorschoten. Gaarne zorgen: Jaagpad 23, dorp. B Weduwnaar. 54 J kinderen. 1315 J., ai stand, zoekt kenmsmat nette vrouw, leeftyd Br. bur. v. d. blad nc B Wontngriill. Aai heel huls met,tuin, voor groot huls met tt Br. bur. v. d. blad no Rullen een 3-kamerl een benedenwoning, bur. van dit blad no. B Wonlngrull. Aangel Rotterdam 6-kamerwoi badkamer. Gevraagd V geest of omgeving kletf nlng. bev. 4-kamerfli lichtingen telef. 010 of bellen na 18.00 uur: 53965.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4