Nonchalance niet getolereerd Bouwfonds Nederl. Gemeenten in Wassenaar opnieuw ter sprake Ingezetene van Oegstgeest schrok van agent: hoete 1. J. Lubach 25 jaar bij L.D.M. Oosthoek heeft de leiding in de klaverjascompetitie Onteigeningsvoorstel voor het Singelplan der Universiteit Louiseuit Pinto-serie niet op t.v. BEURS VAN AMSTERDAM Dpgericht 1 maart 1860 Dinsdag 4 december 1962 Tweede blad no. 30823 Voor de Leidse kantonrechter Hoewel gisteren vele verdachten \erstek lieten gaan, hebben de :antonrechters mr. R. de Bruyn m mr. W. de Koning een respec- abel aantal zaken berecht en luurde de zittingslag met een lorte middagpauze tot klokslag I uur. Over de verkeersovertreding tan een 45-jarige slager uit War- nond waren de magistraten min- ler goed te spreken, hetgeen dan tok in de boete tot uitdrukking cwam. Uit het onderzoek bleek, lat verdachte op 30 september j.l. n de Hoofdstraat te Warmond net zijn auto tegen een andere iuto was opgereden, nadat de be- \tuursters was gestopt om ver lachte voorrang te verlenen. Door enige geparkeerde auto's was |e doorgang, die er voor verdachte •verbleef weliswaar minder breed lan normaal, doch ruimschoots vol- ioende om zonder „brokken" te kun- ten passeren. Volgens verdachte lag Ie schuld geheel bij de bestuurster. Zy had eerder moeten stoppen zo- lat de geparkeerde auto's geen belet- el konden vormen. Ik had voorrang •n rekende erop, dat zij nog voor die ;eparkeerde auto's zou stoppen. Nu noest ik zo sterk afremmen, dat mijn iuto doorgleed en met haar auto in lotsing kwam". De kantonrechter mr. V. de Koning wist echter te vertel en, dat de politie een geheel andere •orzaak van dea anryding had ge- 'onden. Bij een onderzoek was na- nelijk gebleken,da t twee wielen van 'erdachtes auto bij sterk afremmen ilokkeerden met het gevolg, dat de luto naar links werd getrokken en lus een niet gering gevaar voor me- ïeweggebruikers opleverde. De niet :oed functionerende remmen waren le oorzaak van de aanrijding" was le conclusie, welke de kantonrechter lit het politierapport trok. „Bij nor naai gebruik remde de auto nor- naai. Alleen als ik sterk moest tem- nen trok hij inderdaad iets naar inks", aldus verdachte eraan toevoe- •end, dat de politie-deskundige des- 4jds wel abnormaal hard op de rem lad getrapt. Het feit. dat verdachte fan een rem-afwijking op de hoogte lleek te zijn en geen maatregelen lad genomen om deze afwijking te aten verhelpen, deed bij de ma listraten „de deur dicht". In zijn re- juisitoir laakte de officier mr. C. Sluyk dan ook op scherpe wijze ver- lachtes nonchalance t.a.v. het zeker liet denkbeeldige levensgevaar, dat lij op de weg had veroorzaakt. Naast »en boete van f25 subs. 5 dagen wat letreft de aanrijding zelf, eiste hij ian ook niet minder dan f 75 subs. 15 lagen ter correctie van verdachtes ;rove schuld inzake de remwerking. r.a.v. de aanrijding vonniste de kan- onrechter met f 15 subs. 3 dagen. Daar hij de mening van de officier 'olkomen deelde inzake de remwer- cing, wees hij in deze verdachtes ferzoek om clementie radicaal af en vonniste conform met f75 subs. 15 lagen. Van agent geschrokken „Mijn man was nog niet thuis ran zijn nachtdienst en toen er 's- morgens om 10 minuten voor zeven werd gebeld en ik een agent voor de deurz ag staan schrok ik zo hevig, iat ik enige dagen volkomen van streek ben geweest. Ik dacht dat mijn man een ongeval had gekregen rn toen bleek.dat hija Heen maar bad aangebeld om mij een proces verbaal te geven omdat onze hond buiten liep, wenste ik iets, dat ik bier niet onder woorden zal bren gen". Dit relaas neerkomende op een aanklacht tegen de betreffende politie-agent klonk uit de mond van een 45-jarige inwoonster van Oegstgeest. die een proces-verbaal had gekregen omdat de hond des huizes op die bewuste ochtend „op de openbare weg en zonder geleide" Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en f 100.—. Of f 300 en f400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elvira Jeanne, d. v. D. de Jager en W, v. d. Meij. Michéle Antoinette Ma rie, d. v. J. Wernars en C. A. Revallier. Hubertus Arnoldus, z. v. C. J. Prins en J P. M. Kerkvliet. Simon, z. v. A. J. Vermeulen en C. M. Janse. Jacobus Gerardus, a. v. L'. E. van Oostrum en M. C. v. d. Berg. Catharina Maria Hen- rika. d. v. G. A. de Groot en A. G. H. Gouweleeuw. Jacob Nanne. z. v. R. H. C. Elgersma en P. J. Cramer. George David, z. v. D. Pattiapon en M. M. Kroon. Apolonla Johanna Maria, d. v. N. G. J. van Ruiten en M. C. v. d. Plas. Agnes Yolanda, d v. H. Salomons en A. Hakkert. Anna Theresia Wilhel- mina, d. v. P. M. v. d. Nieuwendijk en C T. Jansen; Ronny Johannes, z. v. J I. Erades en L. J. van Eerdt; Janne tje Aagje Cornelia, d. v. C. den Duik en c. Polak. Sonja, d. v. N. Buiten dijk en A. Kijk in de Vegte. Oscar, z. v J. F v. d. Wijngaard en B. C. de Vries. TJeerd. z. v. C. van Rijn en A. S H. v. d. Land. Marinus Johannes, z. v A. Oskam en A. Duijm. Catharina Jahanna. d. v. B. L. Zellstra en C. J. W. Koning. Carola Jacoba Teuni, d. v. H. Sira en A. J. van Winkel. Christian Cornells Johannes Maria. z. v. J. M. v. d Drift en A. E. Husebosch. Petronella Barbara Theodora, d. v. A. T. J. Tolido en A. F. J. Gerards. Ewout Jan. z. v. J. Vis en T. Wijrdeman. Marcel Vin cent, z. v. B. J. P. Blokhuis en J. C. M van Parera. Johannes Wilhelmus Maria, z .v. A. J. Voskuil en D. A. C. Devilee. Wilhelmus, z. v. F. C. Groos «n s. M? L. Hoogduin. Irma, d. v. J. Kuhn en Y. J. A. Potman. GETROUWD J. J. Veltkamp en M. E. Capel. H. G. Habraken en A. Biegstraaten. G. M. Rev en E. J. van der Hoorn. R. Dl Cre- gorlo en K. Dtirr. OVERLEDEN L. van Es, 60 j. man; C. Taffijn, 76 J. e v. J. Benning T M van Deutekom. 72 J. wed v W. F G Ipenburg. M. A van Zandwijk, 53 J echtgen. v. G A. den Hollander. J. M. Schermer. 25 J. echtgen. v. P. C. G. Hoogeveen. had rondgelopen, hetgeen bU A.P.V. ter plaatse verboden is. Tot haar verdediging voerde ver dachte aan. dat haar dochtertje 's morgens om half zeven al was op gestaan en toen buiten haar mede weten de hond door de achterdeur had uitgelaten. Dat zij desondanks verantwoordelijk bleef voor de bega ne overtreding was zij zich wel be wust. Dat zij ter zitting was versche nen had dan ook als enige reden om tegen de kantonrechter eens haar hart te luchten en hem te vertellen hoe ergerlijk zij het gedrag van die agen wel vond. „Hij kent ons en onze hond en had best zijn bezoek tot een later tijdstip op de dag kunnen uit stellen. Nu bezorgde hij mij nietal- leen een hevige schrik, doch ver plichtte mij tevens om 's morgens voor zeven uur uit bed te komen. Hoe de officier erover dacht drukte hy uit in de geëiste boete. „Gezien de bijzondere omstandigheden" eiste hij namelijkslechts f2.50 boete mede omdat op ded ag van de overtreding „van de verscherpte bepaling inzake de hondsdolheid nog geen sprake was". „Mijn begrip voor de schrik, die u destijds werd berokkend zal ik in de boete tot uitdrukking brengen" voegde de kantonrechter hier aan toe en „vonniste" daarna „de ver dachte" met f 1 subs. 1 dag f 96.- voor onoplettendheid Door één moment van onoplettend heid zol een 37-jarige vuurwerker uit Den Haag diep in zijn beurs moeten tasten Niet wat de boete be treft, doch wel voor de schade die hij veroorzaakte. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat verdachte een ritje met zijn bromfiets maakte en op de Rhijngeesterstraatweg een AN WB-wegwijzer wilde raadplegen. Hij stopte en reed met enkele krachtige „loopbewegingen" zijn brommertje chteruit teineinde bij genoemde weg wijzer te kunnen komen. Al achter uit rijdende reed hij echter tegen een zojuist passerende „collega-brom- Moeder en dochter in het water Bij het passeren van een wielryder verloor gistermiddag op de Oude Rijn nabij het Havenplein de 59- jerige mevr. Hannoo. wonende in de briftstraat, de macht over bet stuur va nhaar rijwiel, met het gevolg, cat zij de Oude Rijn inreed Een 36-jarige dochter, die zich in haar gezelschap bevond, sprong te water e greep haar moeder vast. Beide vrouwen werden even later door De heer J. Lubach, administratief hoofdambtenaar van de N.V. Leid- sche Duinwater Maatschappij, her dacht gisteren het feit dat hij 25 Jaar in dienst was bi) het bedryf. Op verzoek van de jubilaris heeft deze herdenking op sobere wijze plaats gevonden, zodat de huldiging niet zoals gebruikelijk, ten overstaan .van directie en een aantal collega's handreiking op het droge gebracht.ten kantore der L.D.M. geschiedde. Na de zevende ronde komt er eni ge tekening in de competitiewedstrijd 1962-'63 van de Federal ie van Kla ver jasverenigingen. In de ere-afdeling doet oud-kam- fietser" op met het gevolg, dat de pioen Oosthoek een ernstige poging 'het verloren terrein te veroveren en neemt mei 47 4 punt de eerste plaats in. Het team van T en D, de kam- pioen-1962, is ditmaal met al te best op dreef. In de eerste klasse staat eveneens het team van Oosthoek aan de kop. In de tweede klas staat het team van Sportief stevig op kop met als naaste concurrenten de teams van T. en D en Oosthoek 3 De uitslagen waren: Ere-afdeling: S.L F.-Zaalberg 8-4. P.v. H-Groenoor 6 4-5 4, Oosthoek-Ten D -75, Groe- noord-Zaalberg 2-10, S.LP.-P.V.H. 7-5, Zaalberg-Oosthoek 5-7, P.V.H.- Ten D 2 4-9 4. S.L.F.-Oosthoek 7-5, P.V H.-Oosthoek 4-8. S.LP.-Groen- oord 4-8, Zaalberg-T en D (uitge- ander een flinke schuiver over de weg maakte. Verdachte moest toege ven. dat hij alle schuld droeg en bijzonder onoplettend was geweest. Zijn gezicht betrok wel een beetje toen „de benadeeldep artij" een scha de rekening van f. 81 indiende. Daat het hier niet bepaald een „halsmis drijf" betrof eiste de officier niet meer dan f. 20 boete subs. 4 dagen. Zijn opmerking, dat het niet vaak voorkomt, dat een „achteruitrijdende" bromfiets een aanrijding veroorzaakt zorgde voor de nodige hilariteit op de publieke tribune. De kantonrech ter gaf verdachte f. 5 reductie en vonniste met f. 15 subs 3 dagen. Des- ondans zal verdachte toch nog in totaal f. 96 moeten neerteilen. De vergadering van de Wassenaarsc gemeenteraad begon gisteravond met een herdenking van H.K.H. Prinses Wilhelmina door burgemeester mr. W. J. Geertsema. In het bijzonder herin nerde de burgemeester aan de banden tussen de overleden vorstin en Wassenaar. Als de burgerij van Wassenaar over de ..Koninginneplaats" spreekt de landgoederen ,,De Horsten" dan denkt men aan de overleden vorstin, die de eigenaresse hier van was. De bezoeken die zij daar bracht hadden geen officieel karakter. Zij kwam er om zichzelf te zijn midden in de natuur, waarvan zij zoveel hield. De Prinses heeft op ,.De Horsten" veel geschilderd; het schilderen was voor haar een integrerend onder deel van haar leven, een bron van kracht en troost. Beslot enwerd namens de raad een adres van rouwbeklag te zenden aan H.M. de Koningin. Daarna werd met de behandeling van de agenda begonnen. Een punl vooral heeft veel stof tot plannen tijdverlies en hoge kosten spreken opgeleverd: het voorstel om in de uitbreiding van het kapitaal van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten deel te nemen met 40 andelen, nominaal f 250. waaropWL de storting vooralsnog beperkt zou hlijven tot 10 Het was ir. M. Elion 'prog. chr.) die er op wees, dat het hier om een zeer pnncpiële beslissing gaat. Hij telde, dat het Bouwfons een semi- overheidscnderneming is met een *ugen kapitaal dat slechts een frac tie bedraagt van de beschikbare mid delen. met een uitgebreid apparaat dat ruim 1 Vi'V miljoen per jaar kos te- waarvan de kosten drukken op de woningen van de bouwspaarders. Is het de taak van de overheid op te treden als bouwondernemer, ter wijl de bewijzen geleverd zijn dat wat de B.N.G. kan ook door particuliere ondernemers gepresteerd kan wor den? Spr. herinnerde aan de ernstige be zwaren die indertijd bij het eerste optreden van het Bouwfonds vanuit het bedrijfsleven tegen deze semi- overheidsinstelling zyn ingebracht. Als de gemeente Wassenaar verder deelneem; aan de uitbreiding van net maatschappelijk kapitaal blijft het Bouwfonds zich op een terrein bewegen dat in de eerste plaats het terrein is voor het particuliere be drijf Verschillende andere sprekers on derstreepten de woorden van de heer Elion. Aheen mr. C. A. van Gorcum P.v.d.A.) wees er op, dat het Bouw fonds een instelling is die bijzonder nuttig werk doet en moeilijk meer weg te denken is in onze samenle ving. De heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) kon de principiële be zwaren van de heer Elion wel onder schrijven, maar wilde ze terzijde stel len, zolang er nog een grote woning nood heerst. Wethouder E. M. Schade stelde vast, dat dank zij de activiteiten van het Bouwfonds 84 ingezetenen aan een eigen woning konden wor den geholpen en dat een nieuw plan voor 30 woningen in voorbereiding Het is mogelijk, dat particuliere ndernemers tegen dezelfde voorwaar den of voordeliger of beter zouden kunnen bouwen, maar van particulie re activiteiten is intussen nog wei nig gebleken in Wassenaar. De raad heeft indertijd besloten aan het Bouwfonds deel te nemen omdat daardoor een bijdrage geleverd kon worden tot oplossing van de woning nood. De wethouder sprak zeer be slist een opmerking van de heer H L. J. van Dillen (KVP) tegen dat het Bouwfonds zou worden bevoor deeld door de toewijzing van voorde lige stukken bouwgrond Alle grond wordt verkocht voor prijzen, die daarvoor tevoren zijn vastgesteld. Misschien heeft het Bouwfonds al leen een betere neus gehad voor voor delige stukken dan andere onderne mers. Na nog een zeer uitvoerige discus- :ie kwam een voorstel van ir. Elion, om het voorstel aan te houden en eerst nadere gegevens te verstrekken over het Bouwfonds in stemming. Het werd verworpen met 14 tegen 6 stemmen Met twee stemmen tegen (de heren Elion en Van der Stap (gemeentebelang) werd het voorstel van B. en W. aanvaard, nadat na mens het college was toegezegd, dat binnenkort uitvoerige gegevens over het Bouwfonds ter beschikking van de raad zullen worden gesteld. Twijfel Het vaststellen van een reglement voor de reeds bestaande vrouwenad viescommissie voor de woningwet- oouw deed verschillende sprekers uit- •ing gever, aan hun twyfel aan het nut van een dergelijke commissie Het beoordelen van bouwplannen is voor iemand, die daarin niet ge schoold is een uiterst moeilykeWW vaak Wacht men met het beoorde len tot ae bestektekeningen klaar zyn, aan zou een wijziging in die met zich meebrengen. Wethouder me vrouw mr. C. M. 'sJacob-des Bouvrie verdedigde echter met vuur het be- taan van deze commissie. In de praktijk tlykt nu eenmaal, dat ar chitecten fouten maken. Een spre kend voorbeeld is het bouwen van een kelder kast naast het kanaal van de schoorsteen. Het gaat er bij de commissie niet om allerlei techni sche details te bekritiseren, maar ad- viezer. tt geven over praktische za ken, zoals de indeling van de hui zen, de plaats van de kasten, van stopcontacten enzovoorts. Het voor stel tot hel vaststellen van een re glement werd aanvaard met een stem tegen n.l. van de heer Van der Stap (gemeentebelang) die vreesde, dat het bestaan van deze commissie weer en vertragende factor zal worden bij het toekennen van bouwvergunningen. Het voorstel om aan daarvoor in aanmerking komende ambtenaren en onderwyzers en hypothecaire geldle ning tc verstrekken bij de aankoop van een eigen woning had de instem ming van de aad, al werden over enkele aetailpunten vragen gesteld, Het voorstel om aan zes bewoners van woningen in de van der Marck- straat (alle gemeente-ambtenaren) deze woningen te verkopen voor een prijs van rond f 23.000 leverde een aiscussie op over de vraag in hoever re hier sprake is van „een cadeau tje" aan de betrokken ambtenaren. De verkoopprijs is n.l. gezien de hui dige bouwprijzen en prijzen van be staande woningen, zeer redelijk. De gemeente Wassenaar behoudt zich het recht voor gedurende 5 jaren na de overdracht van de woningen, de ze woningen terug te kopen tegen de zelfde prys Mr. C. A. van Gorcum 1 P.v.d.A.) vroeg zich af of het niet wenselijk zou zijn deze termijn met nog eens 5 jaren te verlengen, zy het dan dat die verleniging niet be- baseerd zou kunnen worden op het recht van wederinkoop waarvan in het Burgerlijk Wetboek sprake is. Een desbetreffend voorstel van de heer van Gorcum werd echter met 15 tegen 5 stemmen verworpen. Subsidie De raad stelde een nieuwe subsi dieregeling vast voor het godsdienst onderwijs en besloot een krediet van f 2500 uit te trekken voor een bevol kingsonderzoek op tuberculose, dat in 1963 voor de derde keer zal wor- oen gehouden. Besloten werd voor f 48.000.- nieuw brandweermaterieel aan te kopen, f3750 te besteden aan een nieuwe verwarmingsinstallatie oor de brandweerkazernes en een baatbelasting in te voeren in ver band met de aanleg van riolering in de Backershagenlaan en omgeving. Een krediet van bijna f 300.000 werd gevoteerd voor het inlopen van ach- terstellig onderhoud aan wegen en straten er een krediet van f 200.000 voor een gedeeltelijke uitvoering van het plan tot vernieuwing van de ri oolpersleiding naar Den Haag. Besloten werd. de proef met de koopavond op vrijdag, die gedurende het afgelopen jaar genomen is, niet voort te zetten omdat uit een enquete bij winkeliers gebleken is dat daar aan niet vodoende behoefte bestaat. Dr. P. D. Tjalsma met emeritaat Onze oud-stad genoot dr. P. D Tjalsma. rem. geref. predikant te 's-Gravenhage heeft emeritaat aan gevraagd wegens het bereiken van de ti5-jarige leeftijd en veertigjarige dienst. Dr. Tjalsma. die in 1898 te Heerhugowaard werd geboren, werd in 1923 predikant te Nieuwkoop. In 1'.'25 vertrok hij naar Gouda en in 1)28 kwam hij naar onze stad. om in 1934 het beroep naar Rotterdam aan te nemen. In 1951 deed hij intrede bij de Haagse gemeente. Dr. Tjal sma. die in 1941 bij prof. dr. G. J. Heering aan de Leidse universiteit p omoveerde tot doctor in de theolo gie op een dissertatie over: „Zonde besef en zondeleer", is een bekend man in de Broederschap Hij diende het Rem. Seminarium te Leiden als curator en de Rotterdamse volks universiteit als docent- Tal van ge schriften heeft hij het licht doen zien. Dr. Tjalsma is een gaarne ge hoord kanselredenaar. Hij is voor nemens zondag 17 maart a.s. afscheid te preken van de Haagse gemeente. Fraude bestraft Een 19-jarige kelner uit Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens ver valsing van een cheque ten bedrage van f3.800. ten nadele van een koop man uit Leiden. Verdachte woonde aanvankelijk bij de koopman in. doch had vanwege bepaalde moeilijkheden de woning weer verlaten. Van de gelegenheid had hij gebruik gemaakt het cheque boek van de koopman mee te nemen, waarna hij valse cheques ging uit schrijven. Hij liet de bedragen door een vriend bij een bank in Leiden incasseren. Zowel tegen verdachte als diens vriend, een 19-iarige loswerkman uit Den Haag, eiste de officier 1 Jaar jeugdgevangenis met aftrek van voorarrest. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en overeenkomstig die eis ver dachten veroordeeld. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand. ex. geschie denis, mej. J. van Driel «Den Briel) en deheer A. Lammers (Ryswyk). Ds. J. F. Heij beroepen De Geref Kerk (vrijgemaakt) al hier heeft in de komende vacature van ds. W. G. de Vries een beroep uitgebracht op ds. J. F. Heij te Drachten. Door het losschieten van de rem is gisteravond een op de Kaas markt geparkeerd staarde bestel auto in het water van de Oude Rijn gereden. steld, 1ste klas: M.D.S.-P.V.H (uit- gest A.W.S.-Sportief 3-9. S.L.F.- Oosthoek 2H-91!, G.oenoord-Cen- rrum 4 4-7%. S.LF.-T en D 7H- 4 V A.W.S.-M.D.S. 4-8. Oosthoek- Centrum 8-4; P.V.H.-Groenoord 3 4- 8 4, M D S.-Centrum 9-3. A.W.S - S.L F. 5 4-64. Sport tef-Groenoord 8-4, P.V.H.-T en D 3-9. Oosthoek- M.D.S. 5-7, S.L F.-Sportief 5-7, A.W. S-Centrum uitgeste, Groenoord-T en D 7 %-4 4. 2de klas. Oosthoek-Centrum 10. 2, Sportief-Centrum 8-4. Sportief-Oost hoek 8-4, Groenoord-T en D 4 '3, 7 4. Sportief-OosthoeK 6-6, M.D.S.- Centrum 6-6, Oosthoek-T en D 6-6, Centrum-Groenoord 6-C. Sportief- Groenoord 8-4, M.D.S.-Sportief 5-7, Oosthoek-T en D 4-8, Centrum-Cen trum 2 3-9. Oosthoek-Oosthoek 2 uitgest.) Sportief-Centrum 11-1, M. D.S.-Centrum 10-2, Sportief-Groen- cord 5-7. Standen: Ere-afd.: Oost hoek 7-4Y Zaalberg 6-40, S.L.F 7- r-8. Groenoord 6-37 4 P.V.H. 7-33 T en D 5-31 Eerste klas: Oosthoek 6-46, M.D.S. e-41 4. Sportief 6-40 4. Centrum 6-3 SL.F. 6-34. T en D 6-33Groen oord 6-33, A W.S. 5-25 4. P.V.H. 5- 19. Tweede klas: Sportief 2 5-48, T en D 3 5-35, Sportief 3 6-33, Oosthoek 5-32, Centrum 2 6-32, Groenoord 3 5-28 4. M D.S. 2 4-25, Oosthoek 4 4-22 Centrum 3 5-16 Feijenoortl «raat met KNVB praten Het bestuur van Feyenoord zal vrijdag in Rotterdam een onderhoud hebben met bestuursleden van de KNVB over de schorsing van de Feyenoord-spelers voor het Neder lands elftal tot 1 april 1963. Het ini tiatief tot dit gesprek is, zoals be grijpelijk, van Feyenoord uitgegaan. Het bestuur van de Rotterdamse club hoopt verkorting van de straf te ver krijgen. Van de zijde van de KNVB wil men inzake dit gesprek geen commentaar leveren. Aan hei einde van dit voetbalsei zoen zullen bekerwedstrijden worden gehouden voor het zondag-amateur- voetbal, aldus heeft hel sectiebestuur amateurvoetbal bekendgemaakt. Verbod van rechter De president van de Amsterdamse rechtbank heeft, uitspraak doende in het kort geding van een ex-verzets strijdster. mevr. Helene Louise ten Cate Brouwer uit Den Haag contra de K.R.O., deze omroepverenigingLL verboden een aflevering uit haar te- levuie-serifc spionageverhalen vanW wijlen overste Oreste Pinto, waarin de belevenissen van eiseres (Louise 1 als spionne worden weergegeven, uit te zenden. Tevens is de K.R.O. ver boden hei vertoningsrecht van deze al opgenomen aflevering aan derden af te staan. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom gesteld van f 250.000. Het vonnis werd bij voor raad uitvoerbaar verklaard en de KRO veroordeeld tot ae kosten van het geding (F. 350». Louise had ge steld dar, zij door vertoning van deze aflevering (waarin „Louise" wordt espeeld door Ingrid Valerias en over ste Pinto door Frits Butzelaari in haar eer er. goede naam zou worden aangetast. Mededeling van minister Cals Op de begroting vaji Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, voor 1963. is f 150 miljoen uitgetrokken voor de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs, de academische ziekenhuizen en verschillende instel lingen van wetenschap. Naast bouw kosten zijn in dit bedrag ook begre pen uitgaven voor de eerste inrich ting en voor instrumentarium voor wetenschappelijk onderzoek Minister Cals heeft de Tweede Kamer deze gegevens verstrekt, nadat de vaste commissie er om had gevraagd. Voor de Leidse Universiteit zijn e'.kele gebouwen in uitvoering voor een chemiecomplex Voor de nieuw bouw voor natuurkunde tracht men plexen komen op het voor uitbrei ding gereserveerde terrein bij Rijks weg IV. Voor de A-faculteiten en de bibliotheek zal nieuwbouw in de bin nenstad tot stad komen. Het oude Diaconessenhuis is reeds in het be zit van de Universiteit terwijl voor de aansluitende percelen aan de Witte Singel een onteigeningsvoor stel zal worden gedaan W11 tek«men hierbij aan, dat het Singelplan" voor uitbreiding van de Universiteit enige tijd geleden in principe reeds door de raad is aan vaard Men tracl nu geleidelijk de woonhuizen langs de Witte Singel van-het huidig Diaconessenhuis in de richting van het Noordeinde aan te kopen .teneinde ruimte voor de nieuwbouw te krijgen. Men heeft echter een onteigeningsregeling als s;ok achter de deur nodig, om des gewenst te kunnen hanteren om de gronden aan te werven. Deze com- benodigde wonmgen aan te kopen. Ongeluk op Oude Singel Op de Oude Singel is zondagmid dag om kwart over vijf een 51-ja- rige timmerman uit de Brederode- straat aangetroffen, die van zijn fiets bleek te zyn gevallen Hoewel men aanvankelijk dacht, dat zijn verwon dingen niet van ernstige aard waren, bleek in het Academisch ziekenhuis, dat de man een schedelbasisfractuur en een verwonding aan de longen Ursula-kliniek in Wassenaar overge bracht. In verband met dit ongeval roept de politie (afdeling recherche» had opgelopen. Later is hij naar de personen op, die inlichtingen kunnen verschaffen. Leids hoogleraar aangereden Op de hoek van de Lammenschans. weg en de Zoeterwoudse Singel is gistermiddag een 43-jarige Leidse hoogleraar aangereden De hoog leraar die op de fiets was, geen voor rang verleende aan de van rechts ko mende auto, liep een wond aan het achterhoofd, een hersenschudding en een linkererikelfractuur op. De EHBO. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. LEIDERDORP Ds. J. J. Dijk met emeritaat De classis Leiden heeft aan ds. J. J. Dyk te Leiderdorp op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Ds. Dijk, die de nestor is van de geref. predi kanten in deze classis, zal op 10 fe- bruarn zijn afscheidspreek houden. Hij werd op 10 januari 1895 gebo ren en aanvaardde op 11 februari 1923 zijn ambt ae Woudsend. Vandaar kwam hy op 9 september 1928 naar Leiderdorp, welke gemeente gedu rende zijn verblyf zeer is uitgegroeid en thans bijna 2000 zielen en 2 pre dikanten telt. Thans wordt ds. P D Kuiper te Sassenheim. die een jaar na ds. Dyk in de classis kwam, haar nestor. Gevolg gevend aan deze wens hebben de directeui en zyn echtgenote de ju bilaris 's morgens in zijn woning be zocht. waar de directeur onder aan bieding van een geschenk onder cou vert ongetwijfeld blijk zal hebben ge geven van zijn grote waardering voor de wyzi waarop de jubilaris de be langen der LDM behartigt. Des avonds vond een ïeceptie plaat in de recreatiezaal van het kan toorgebouw van de L.D M. Van deze gelegenheid is door vele personeels leden. familieleden, vrienden en de besturen van de Chr. Oratoriumver. „Con Amore" en de Middelb. Han delsavondschool „Kennis is Macht", van welke besturen de jubilaris resp. als voorzitter en secretaris deel uit maakt. dankbaar gebruik gemaakt om de sympathieke jubilaris te com plimenteren. In tal van toespraken zijn de uit stekende kwaliteiten van de heer Lu bach meer of minder uitvoerig en dikwijls cp geestige wijze belicht. Na mens het personeel der LDM bood de heer J.A.P. Moonen. voorzitter van het Jubileumfonds, de jubilaris een tweetal geschenken aan. Me vrouw Lubach ontving eveneens een attentie uil handen van de voorzit ter. Vervolgens spraken nog de heren F Binsbergen. namens het kantoor personeel. de heer B. Lubach. broer van de jubilaris, de heer T. Barnard, vice-voorzitter van „Con Amore". de heer J.W Schneider, voorzitter van „Kennis i. Macht" en tenslotte de heer A Harteveld. huisvriend van de familie Lubach. Al deze sprekers lieten hun waarderende woorden ver gezeld gaan van geschenken in de vorm van grammofoonplaten en an dere attenties. In zijn wederwoord dankte de heer Lubach mede namens zijn echtgeno te voor- alle waardering, hem in de toespraken toegezwaaid. Een gezel lig samenzijn besloot deze bijeen komst. BEURSOVERZICHT LAGERE MARKT Amsterdam, 4 december De stemming voor de internationale waaiden is vanmiddag bij de opening ongeanimeerd geweest met over de gehele linie lagere koersen ten op zichte van het voorgaande slotniveau. Er ging in de hoofdfondsen zeer wei nig om. De markt stond onder in- duitse beurzen vandaag te zien ga ten lager) tendentie, die de West vloed van de flauwe (10 tot 15 pun- ven, terwyl ook Zwitserland aan de lage kant was. Verder stelden de lsot- koersen uit Wall Street teleur, vooral voor de Nederlandse hoofdfondsen, die er een flinke stap terug moesten doen. Alle by elkaar factoren die een min of meer flauwe stemming in Amsterdam in de hand werkten. In alle hodeken viel middenkoersaanbod te verwerken, waardoor, zoals dan gebruikelijk, laag wordt ingezet. Phi lips byv. f 4,- lager op f 147.80. Uni lever verloor f2 40 op f 137 40. Kon. Olie min f 1,- op f 147.30. Aku moest een groot gedeelte van de gisteren behaalde koerswinst prijsgeven by een notering op 392 (395 3/8), terwijl Hoogovens 8 punten lager lagen op 569. Zoals meestal na een lage ope ning als gevolg van middenkoersaan- bad, trokken ook vanmiddag de koer sen later wat aan. Dit bleek echter een tydelyke opleving, want in het laatste beurshalfuur brokkelden de koersen wederom af. De handel bleef zeer klein. Gezien de Huasse tendentie van de voorgaande vier weken, mede tenge volge van de onverwachte opleving in verschillende takken van het be- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 4 december Vttt« varkens- markt Aanvoer 04 varken*. Notering (In gld per kg lev. gew.) Lichte var- kèns I 1.78-f 1 83. Slagersvarken* f 1 84- f186 Zeugen fl.40-fl.48 Handel redelijk. AALSMEER. 3 december. Seringen Mad. Stepman 4 kop per tak 130-215. 2 kop 95-150. Marle Legray 4 kop 105- 210. 2 kop 100-145. Prunu* trlbola 75- 110, Forsythia 70-95 per tak. Euphor bia 95-140. Bouvardia 45-75, Calla 100- 155. Clematis 75-90. Chrysanten gr. bl, 40-53. geplozen 15-25, per stuk. troa 95-130. Freesla 120-175, Cyclamen 130* 175, per bos. ROTTERDAM. 4 december. Vee markt: 1 Totale aanvoer 2682. week- aanvoer 4499. vette koelen en ossen 250, gebrutksvee 655, vette kalveren 280. graskalveren 242. nuchtere kalve ren 898, varken* 6. lopers 16. biggen 56. paarden 44, veulens 2, schapen of lammeren 202, bokken of gelten 31. Pry zen: (resp. voor le. 2e en 3e kw.) Vette koelen (In. ct per kg) 260-280. 220-260. 205-220. Vette kalveren 265- 295, 245-265. 225-245 Graskalveren (in gld per stuk) 275, 200. 175. Nuchter» kalveren 165. 145. 135. Lopers 95. 85. 70. Biggen 50. 45. 40 Slachtpaarden (in ct per kg 210. 190. 170 schapen (in gld per stuk) 125. 110. 90. Lamme ren 135. 115. 90. Kalf- en melkkoeien 1075. 975. 775 Vare koelen 675, 575. 450. Vaarzen 800. 700. 500. Pinken 500. 375. 325. Handel: Vette koelen: aanvoer even korter, handel kalm. prijzen als giste ren Vette kalveren: Iets meer. goed, goed prijshoudend Graskalveren: kor ter. matig, ongewijzigd. Nuchtere kal veren: even ruimer, levendig, ruim prijshoudend. Lopers en biggen: matig zeer kalm. prljsnoudend. Slachtpaar den: ruimer, stil. vooral niet hoger. Schapen en lammeren: als vorige week goed. schapen onveranderd. Kalf- en melkkoeien, als vorige week, kalm. stabiel Vare koelen: kleiner, redelijk, constant. Vaorzen en pinken: minder, stroef, onveranderd. (Deze pagina is ongecorrigeerd) dryfsleven, is men er in Amerik* lang niet van overtuigd, dat in Ja nuari 1963 de zo gewenste belasting verlagingen door de regering aldaar zullen worden aangekondigd. De grote begrotingstekorten werken be lastingverlagingen niet direct in de hand. Men vreest dat. wanneer be lastingverlagingen zullen plaatsvin den, deze dan over een zeer lange tyd zullen worden uitgesmeerd. De belastingkwestie vormt een onzekere factor voor het koersverloop in Wall Street voor de eerstkomende dagen, aldus de beurs. In Amsterdam is de gang er wak uit. Men wordt kieskeuriger ten aan zien van de keuze van aandelen. D« tussentijdse berichten van het Ne derlandse bedrijfsleven zUn zeker niet slecht. Tot verkopen gaat men dan ook alleen over wanneer winst kan worden genomen. Op de incou rante markt werden aandelen van d« levensverzekeringmaatschappij „Nill- my" belangrijk hoger geadviseerd. Dit op een tweede uitdeling in agio- aandelen. In de scheepvaartsector viel de stemming niet tegen. De leidende cultures moesten wat terrein prijs geven. In de staatsfondsenhoek lag de staffellening gevraagd. Bankaandelen, die gisteren zeer vast waren, werden wat lager gead viseerd. Aandelen „aniem" nationaal bezit, in welk fonds gisteren bij een zeer vaste stemming voor nominaal f 80.000 werd omgezet, kregen een iets lagere advieskoers. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 december 1962 Londen 10.08^—10.094; New York 3.59D— 3.60,'xMontreal 3.34, 3.34iVParys 73.4573.50; Brussel 7 234—7.24-,: Frankfort 90 03'-,-. 90 08'4; Stockholm 69 474—69.5241 Zürich 83.414—83.464: Milaan 57.96'i—58.014; Kopenhagen 52.134 —52.184: Oslo 50.39—50.44; Wenen 13.93413.944Lissabon 12.58— 12.594. Dinsdag 4 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 102'4 1024 Ned. '59 44 102 102% Ned. '60-1 44 1024 102% Ned. '60 II 44 1024 102% Ned. '59 4V< 99% 9911 Ned. '60 4% 100 A 100 Ned. '61 4% 100 100 Ned. *53 34 954 95% Ned. Gb. obi. 34 79% Ned. '47 34- 91A 9111 Ned. '51 34 964 96% Ned. '53 I-II 34 95 94% Ned. '50 I-II 3y« 9311 931» Ned. '56 3 4 8711 87H Ned. '48 3% 87* 86 x Ned. bel. cert. 3% 8811 881» Ned. '54 I-II 3% 90 ft 90% Ned. '55 I 3% 904 904 Ned. '55 II 34 92% 924 Ned. *37 3 924 92% Ned. Gb. obi. '46 3 9211 92% i Ned. dol. In. '47 3 904 90 Ned. Inv. cert. 3 98% 981» Ned. 62-64 3 99% 99 ft Indië '37 3 95 Indië *37 A 3 95 95% Ned. won.b.l. '57 6 1061* 10611 Ned. d.b.1. '58 44 100,V 1004 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1084 107 Ver. HVA-mij. 130 128% AK.U 395% 388% Deli Mij. cert. 144.90 143 Hoogovens cert. 577 570% Philips gem. bez. 151.60 147.50 Unilever cert. 139.80 137.90 682 670% Kon. P (50 a f 20) 148 20 14690 Holl. Amer. lijn 115 114 Java China Pak. 1304 130 K.L.M 49 49 Kon. Ned. St.boot 1324 132% Kon. Paket Mij. 137 140 Stoom. My Ned 1304 132 Niev. Goudr. cert. 109 105% v. Ommeren cert 230 227 1 Kon. Rott. Lloyd 1274 126% N.Scheepsv. Unie 125% 124% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.leningen A'dam '47 (34)3 Idem 48 (34).. R'dam '52-1 (44) ld. '37 I-n (34) Z.-Holl. '55 44.. S3 99v; 954 1034 215 145TJ 96 95 994 1034 100 215 145S Bankwezen Bb N Gem. 58 54 id NWB'52 (44) BVG rsbr f 500 BVG rsbr -52 Industr. Obligaties Philips Doll '51 884 88 *i VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen vorige Slotkoers koen v. heden A'dam '53 3 108 109 A'dam '51 I 24 834 84 A'dam56 124 824 814 A'dam '56 II 24 864 87 A'dam "56 m 24 864 87 Eindhoven '54 4 82x 81 x Enschede '54 2 4 81 82 x DenHaag'52 124 92 93 4 Idem n 24 96 934 R'dam '52 I 24.. 93 954 Idem II 24 87H Idem '57 2 4 98 88 4 Utrecht '52 24-. 974 98 Z.-Holl. 1957 24 854 884 Zuid-Holl. '69 24 1004 102 NT ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Interunie f50.-.. 187 186 Robeco 207 207 Unitas f50.- 480 476 Ver. Bez. v. 94 f50 124 123 50 Amst. Bank 386 4 378 Cultuurbank 324 304 Holl. Bank U eert. 224 2234 Ned. HandelmU. 359% 358\ Rott. Bank 383 378 Twentsche Bank 325 324 Senembah 365 b 365 b Industrie Ondernemingen Albert Heyn 634 Berkei's Pat220 4 2184 Borsumij-Wehry 694 67 Calvè Delft eert. 696 696 ElectrolasmiJ 4044 K. Pap. v. Gelder 252 249 K. Ned. Grofsm. 150% 1514 Holl. Constructie 455 460 Ing. bur. v. Brnij. 187% Internatio 224 222 v. Kemp. en Beg. 158 159 Kon. Zout Ketjen 7844 770 Leidse Wolspjij 458 v Müller en Co Ni. 334 314 Ned. Kabelfabr. 492 480 Philips pref57.20 56 20 Rott.Droogd. Mij 4154 415 Ver. Touwfabr. 406 405 Walvisvaart 86 B 86 Wernink's Bet jnij 187% 190 Wilton Feil enoord 268 4 269 v. Wijk - Heringa 83 83 Zaalberg 115 115 Mijnbouw en petroleum Bill ton 2de r468 463 Kon. Petr. (f20) 146 144 50 Amerik. fondsen Canad. Pacific R 23% 23% Intern. Nickel 704 69 Anaconda 434 43% Bethlehem Steel 33 iV 32% Cities Service 53 51% General Motor».. 564 564 Kennecott 68 674 Republic Steel 354 38% Shell Oil394 32% d Union Pacific 33% Un. States Steel *9D 48% Bieden b Laten x Ex-dividend d Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3