CDU en FDP gaan met socialisten praten Storm in glas water over gift aan „DORP j PRINSES WILHELMINA gemoedelijk ènscherpzinnig Slijpstenen gestolen uit concurrentienijd AGENDA Komende coalitie in Bonn Blilllle herkent I Schilder Van Eyck aanvallers Bij Nederlandsche Spoorwegen Een brutaal mens heeft Brandende braamstruik, bijna een tv-toestel D2lj ,eengegaa„ naat die niet verteerde Wet in België contra piratenzenders Strijd om visdobbers MET EEN ENKEL WOORD 1 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 DECEMBER 1962 (Van onze correspondent in Bonn) Een blinde man, de 35-jarige Ri chard Holmgern in de Californische plaats San Diego, heeft twee ban dieten. die hem twee weken geleden met een jachtgeweer bedreigden, huwde Prinses De in Londenw onende Nederlandse kunstschilder Robert van Eyck is gisteren in het huwelijk getreden met Prinses Christina van Hessen, een nicht van Prins Philip. De Prin- door middel van het scherp ontwik- ses was vroeger getrouwd met Prins kelde gevoel in zijn vingertoppen Andrej van Zuidslavië, een broer van herkend. Een van de overvallers had Koning Peter, hem namelijk bij wijze van bedrei ging gezegd, maar eens de lopen te betasten van het jachtgeweer dat hem tegen de maag was gedrukt. De blinde deed dat en voelde roest- plekken en oneffenheden op het wa pen. welke hij zich herinnerde, toen De heer Van Eyck, wiens eerste grote tentoonstelling van abstracte werken dezer dagen in Londen is ge opend, is een zoon van de Neder landse dichter wijlen prof. dr. P. N. van Eyck, die voor de oorlog dag- Pres'dkini, het 60 leden^ tellende partijbestuur en de fractie (_y0V3£|rl| |lv0 SltllHtlC de politie hem later dit in handen bladcorrespondent in Londen is ge> J Kel bi Ui der Christen-Democratische Unie hebben gisteren besloten coali tiebesprekingen met de sociaal-democraten te gaan voeren. Door dit besluit brak de CDU met haar politiek van de afgelopen dertien jaren. t Ut Uit .11 liauutll gekregen geweer nog eens voorhield. 1 weest. na aftreden Luns? Vanochtend vond al een eerste ont moeting plaats tussen kanselier Ade nauer en de socialistische fractie- en partijvoorzitter Ollenhauer. De laat ste bracht zijn plaatsvervangers Wehner en Erler mee. Het gesprek kon worden gebouwd op de basis, die minister van Woningbouw Lücke de afgelopen weken gelegd had in ge heime besprekingen met de socialis ten. Bij deze gesprekken schijnt al prin cipiële overeenstemming bereikt te zijn over een verdeling der minister zetels. De christen-democraten zou den elf of twaalf ministers leveren tegen de socialisten negen. Naast vice-kanselier Erhard zou er een socialistische vice-kanselier ko men. Gefluisterd wordt verder, dat Erler als minister van Defensie de omstreden Strauss zou willen opvol gen. terwijl Alex MöUer Financiën en prof. Carlo Schmid Justitie zouden willen gaan beheren. Voorts zouden CDU en SPD het al eens zijn over de invoering van een nieuw kiesstelsel naar Brits voor beeld. waardoor alle Bondsdagafge vaardigden regelrecht gekozen zullen worden. Naar reeds nu is te overzien, zou dat het einde betekenen van het par lementaire leven der liberale Freie Demokratische Partei. Zover is het echter allemaal nog niet. De CDU besloot ook haar pogingen voort te zetten om met de FDP een nieuwe regering te vormen. Vooral de minis ters Erhard en Blank pleiten daar voor. Een meerderheid van presidium en partijbestuur, tot wie Adenauer, Lücke, Strauss, Jager en Gersten - maier behoren, bleek gisteren even wel pal voor een zogenaamde „grote coalitie" van CDU en SPD te zijn. Adenauers houding op dit punt blijkt overigens veroorzaakt door zijn hoop het kanselierschap in een der gelijke politieke constellatie langer te kunnen behouden dan bij voort zetting van de huidige regeringsfor mule. Tegenover de toenadering tussen CDU en SPD hebben de liberalen zich terughoudend getoond. Men kan er echter op rekenen dat zij, met de eerzuchtige Mende aan het hoofd, al les zullen doen om in de regering te blijven. In dit verband was opmerkelijk dat In hel voorlopig verslag van de Tweede Kamer wordt de minister van Buitenlandse Zaken de vraag ge steld in hoeverre, nu co overdracht van westelijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties tot stand is geko men eei. eventueel besluit van de minister om af te treden thans nog lot gevaarlijke situaties van interna tionale aard aanleiding zou geven. In het verslag, opgesteld door de begrotingscommissie voor Buiten landse Zaken, wordt eraan herinnerd, dat minister Luns op 15 augustus in een vraaggesprek met de heer Hilter- man heeit gezegd, dat hu en verschil lende van zijn collega's hebben over wogen de politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea „door anderen te la ten doen". Zij waren echter tot de conclusie gekomen, dat er geen be- ter alternatief zou komen en dat er, liberale kringen gisteren zeiden dat als het kabinet uit elkaar zou zijn de I DP niet zou schromen ook met gegaan, ook op militiar gebied heel de socialisten te gaan praten. „En moeilijke dingen te gebeuren stonden, dan hebben wij een troef meer in de De minister heeft er. aldus de leden. hand dan Adenauer", zo kon men horen zeggen. „Want wjj kunnen Willy Brandt een kanselierschap aanbieden". Liberalen en socialisten zouden samen over 257 van de 499 stemmen in de Bondsdag beschikken, gebracht. die dit punt ter sprake brachten, wel over gedacht heen te gaan, maar daarvan is afgezien met het oog op de bedenkelijke gevolgen, die zo'n af treder zijns inziens zou hebben mee- >11 (Van onze Utrechtse correspondent) Bij de Nederlandsche Spoorwe gen is hier en daar een onaange name stemming ontstaan over de gift van het N.S.-personeel aan de actie „Open Het Dorp". De per- soneelsraad van de Spoorwegen, het overlegorgaan van de werk nemers met de directie, heeft op de eerste dag van de actie gesug gereerd 10 procent van de kerst gratificatie van het personeel hiervoor te bestemmen. Er zijn bij deze raad nu enige brieven binnengekomen, die de raad ver wijten zonder meer over de porte- te Twee mannen in New York hebben een staaltje van brutali teit vertoond, dat tot hun spijt echter niet het succes opleverde dat aanvankelijk mocht worden verwacht. Zij stapten een der grootste wa renhuizen binnen, pakten rustig een ontvangapparaat voor kleu rentelevisie en manoeuvreerden het 90 kg. wegende toestel zes rol trappen af en door een dichte menigte winkelende mensen naar buiten. Zonder moeite passeerden zij ?en aantal leden van de win- kelrechefche. Op straat gekomen zetten zij het toestel neer, waaraan nog steeds het prijskaartje van 579 dollar (ongeveer 2.000 gulden) hing. Eén van de twee ging een taxi halen, terwijl de ander op de buit paste. Een nieuwsgierige politieman informeerde bij de achterblijver wat hij met het toestel deed. Deze antwoordde naar waarheid, dat hij op zijn vriend wachtte. Deze vond het echter kennelijk beter te verdwijnen, toen hij de agent zag. Toen de vriend wegbleef, werd de ander tenslotte aangehouden. Bonn helpt India met uitbreiding staalindustrie De Wcstduitse staalmagnaat Al- fried Krupp heeft gisteren de lunch gebruikt met de Indiase premier Nehroe De uitbreiding van het pro- duktievermogen van de staalfabriek in Rourkela zou aan de orde zijn geweest Van Indiase zijde is het plan geopperd de produktie van deze fabriek tot het drievoudige te ver groten met het oog op de uitbreiding van de Indiase wapenindustrie. De Westduitse president Lübke deelde zaterdag jJ. in Rourkeia mede, dat zijn land „in beginsel" bereid is mee te helpen aan de uitbreiding. India wil nieuwe hoogovens bouwen en de ctaalproduktie vergroten van 1 mil joen tot 2 bi miljoen ton per jaar. Het bedrijf produceert op het ogen blik ongeveer 800.000 ton per jaar. Krupp heeft ook met andere Indiase ministers contact opgenomen. die lichte wereld, die haar steeds heeft ge wenkt, is het geen indiscretie iets te vertellen over een ont moeting met Prinses Wilhel- mina nog maar enkele jaren geleden, waaraan ik mede daarom zulk een kostbare herinnering zal behouden, omdat ik daardoor geheel on verwacht iets heb mogen er varen van het licht, dat haar levensavond heeft beschenen. Het was in de woelige da gen, waarin avond aan avond tienduizenden naar het Ma lieveld waren getogen om ge nezingswonderen te aan schouwen. Er heerste in ker kelijke kringen, maar ook ver daarbuiten, een grote geeste lijke verwarring die men zich. ongeacht hoe men daar zelf tegenover heeft gestaan, nog wel zal herinneren. Tot mijn verbazing, ook wel enigszins tot mijn schrik, kreeg ik telefonisch bericht, dat de Prinses mij graag zou willen spreken. In alle bescheidenheid vroeg ik wanneer en waar ik mij daartoe zou moeten ver voegen, waarop ik tot mijn nog grotere verwondering ten antwoord kreeg, dat de Prin ses, mijn drukke werkkring kennende, de keuze van de tijd aan mij over wilde laten en mij dan zou laten halen voor het gewenste onderhoud op de Ruigenhoek. Daar aangekomen zei de chauffeur: „We zullen hier even wachten, want we zijn iets te vroeg, en hare ko ninklijke hoogheid is daarin zeer precies". HET was een herfstmiddag. prachtige Daar zat onze vroegere koningin, een eerbiedwaardige bejaarde dame. Door de vensters ach ter haar golfde het ruige duinlandschap met de vele vurige duindoorns. Gebruikt U suiker en melk in de thee?" „Graag", zei ik. Terwijl ze zelf inschonk zei ze glimlachend: „Gelukkig iemand, die gewóón thee drinkt". „Neemt U gerust nog een stukje cake". Het was even gemoedelijk alsof ik bij mijn even be jaarde moeder thuis thee zat te drinken. Maar dat gemoedelijkheid en scherpzinnigheid geen an tipoden behoeven te zijn, heb ik die middag op indrukwek kende wijze ervaren. Naast haar op de tafel la gen brochures, boeken en tijdschriftartikelen, waaron der ook van mijn hand. Zij bleek haarfijn op de hoogte te zijn met alles wat zich af speelde. Soms kreeg ik even het gevoel dat ik examen moest doen. „Kent U dit boekje? „Hebt U dit artikel gelezen? „Wat is hier uw mening over? „Hebt U deze foto's gezien? „U schrijft in uw artikel Enzovoort. Nee, het werd geen gemoe delijk praatje over bijzaken, maar een indringend gesprek over de diepste vragen om trent ons godsvertrouwen en wat Christus voor ons is. Zó ad rem, maar tevens zó ongedwongen, dat wij, wat ik voor ondenkbaar had gehou den ,toen „we iets te vroeg waren" elkaar herhaaldelijk interrumpeerden. IN deze late herfst is zij heengegaan. Nogmaals zie ik achter haar in de verte die in de avondzon fel gloeiende duin doorns, een symbool van het brandende braambos, dat toch niet verteerde, omdat de Heer daarin was. Er zijn mensen, wier geloof lijkt op het klimop. Het slin gert overal heen en klampt zich overal aan vast. Het hare, als een eik, diep geworteld door de stormen van het leven, hoog opgaand door het verlangen naar om hoog. Een brandende braam struik, die niet werd verteerd. Dr. F. A. Nolle Oegstgeest. monnee van de werknemers beslissen. Deze reactie is in zoverre onjuist, dat uitdrukkelijk door de raad in overleg met de directie is afgespro ken dat ieder vrij was hieraan mee te doen en dat iedereen, die meende op andere wijze al voldoende te heb ben gedaan of die helemaal niet voor een gift voelde, aan de betaalmees ter kon opgeven dat bü hem de 10 procent niet moest worden inge houden. Er schijnen echter perso neelsleden te zijn, die geloven dat een dergelijke opgave kans maakt op de beoordelingsstaat van de werknemers te komen. Dit is te dwaas om over te praten, zodat in wezen het ru moer niets meer is dan een storm in een glas water. De zaak is, dat in de spannende eerste dag van de actie van alle zij den bij de directie, personeelszaken en personeelsraad telefoontjes bin nenkwamen met de vraag of het N.S - personeel ook iets ging doen. De di rectie, gegrepen door de sfeer, no digde de Personeelsraad voor een be spreking uit. ervan uitgaande, dat snel iets moest worden beslist. De directie garandeerde toen zon der meer f 150.000 namens de Spoor wegen. In de bespreking viel toen het woord kerstgratificatie en omdat men zo gauw geen andere mogelijk heid zag sprak men af 10 procent van de gratificatie voor te stellen als gift van het personeel. Uiteraard kan niemand tot een dergelijke gift worden verplicht. In elk geval heeft de N.S.-directie de f 150.000 gegarandeerd, zodat de leiders van de actie op dit bedrag kunnen rekenen. Eenzaam maar niet alleen De hele oplage van 140.000 exem plaren van „Eenzaam maar niet al leen" is uitverkocht. De laatste da gen zijn er circa tienduizend exem plaren verkocht. Een tweede oplage zal zo spoedig mogelijk verschijnen. Van het boek. dat in zeven talen werd vertaald zal binnenkort boven dien een Franse uitgave het licht zien VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Licht lnstr. kwart en zangsollsten. 18.20 Pol. lez. 18.30 Kin derkoor: Sinterklaasliedjes. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Lichte gram. 20.00 Gregoriaanse muz met comm. 20.20 Hobo en orgel: klass. muz. 20.55 Klein taaigeding: taairechtbank. 21.10 Limburgs symf.-ork. en soliste: mo derne muz. 21.50 Nederlands kamer koor 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 1800 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Licht ork. 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parits. 19.05 Sin terklaasliedjes. 19.20 Inleiding tot mu ziekbegrip. muz. lez. 19.35 Vioolreci tal: klass. muz. 20.00 Nws. 20.05 Muz. is troef. 21.10 Wat ons bezighoudt, forum. 21.50 Lichte gram. 22.00 Piano recital: Spaans progr 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Conc.gebouw- ork.: klass. muz. 23.55-24.00 Nw TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 19.30 Sinterklaasfeest ln de wolken, reportage. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 In AVRO's Televizler. 20.30 Muziek mozaiek. 21.25 Schatrijke aarde, documentaire. 22.00-22.30 Hou jjé aan je woord, een literair spel met woorden. VOOR WOENSDAG 5 DECEMBER Hilversum I 402 m. NCRV: 7 00 Nws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke gram- mofoonmuz.. 7.45 Radiokrant. 8 00 Nws 8 15 Lichte gram.f.muz. 8 50 Mandol. muz.. 9.00 Voor zieken. 9 35 waterst., 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammo- foonmuziek. 10.15 Morgendienst, 10.45 Samenzang: geestelijke liederen. 11.15 Recht zo die gaat. hoorspel. (9). 11.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.10 Ac cordeon-orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Gees telijke liederen. 12 37 Engels-Hervorm de Alle-Dag-Kerkdienst, 13 00 Nieuws. 13 15 Licht Instrumentaal ensemble, met zang en accordeon. 13.35 Moderne grammofoonmuziek. 14.50 Lessen ln het muziekbeluisteren, 15.20 Fluit en piano: moderne muziek, 15 50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17 15 Moderne jazzmuziek, 17.40 Beursberichten. 17 45 Licht instrumen taal kwartet. 17.55 Het Spektrum, le zingen NCRV: 18 10 Adventliederen. 18 30 Radio-Volks-UniversiteitHedendaagse Letterkunde XI, door Jacques den Haan. 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Mededelingen of grammofoon muziek. 19.15 Leger des Hellskwartier, 19.30 Radiokrant, 19.50 Licht instru mentaal ensemble, 20.10 Kinderkoor: St.-Nicolaaslledjes, 20 40 Uitpakken maar: amusementsprogramma voor Sinterklaasavond. 22.00 Toen kwam de stoomboot uit Nederland aan reportage van de feestelijke opening van het nieuwe Diakonessenhuis te Pa ramaribo. 22 15 Pianospel met ritmi sche begeleiding, 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Lichte gram- mofoonmuz (verzoekprogramma). 23.55 -24.00 Nieuws. Hilversum II 298 nt. VARA: 7.00 Nws.. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuz.. (Om 7.35 Van de voorpagina), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgym nastiek voor de vrouw. 9.10 Kook- rlngsultzending: Geven en nemen. Tips voor weggebruikers. VARA: 18.00 Nws en commentaar. 18.20 St. Nlcolaas Cantate. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Hij komt. hij komt! St. Nlcolaas bezoekt een kindertehuis. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20 00 Nieuws. 20.05 Lichte grammo foonmuziek. 21.00 Tango-rumba-orkest met zangsolisten. 21.30 Sinterklaas cabaret - Een pakje met een touwtje. 21.55 Pennies from heaven: lichte muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Jazzmaga- zine, 23.15 Omroeporkest: moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e Ifin van 18-20 uur) In the mood (Garland), Orkest Glen. Gray. El Rancho Grande (Ramos), id. La 'valse a mille temps (Brei). Pla Colombo. C'est pour tol (d'Andrea) ld. It's almost tomorrow - Stelg ln das Traumboot der Llebe - Allegheny moon - Mia cara Carolina - Josefien - Ricordate Marcellino - 't Huiske - Giddy up a ding dong - Rock around the clock. Jacques Schutte, André de Raaff OhèPalsa (Tramai, Inés Taddio. Tzlgano (Schauberg). id. Ar- rivedercl (Blndl), ld. Come pretty little girl - The Melba waltz - Hij speelt zo mooi accordeon - Hernando's hideaway - Just walkin' ln the rain - I love the sunshine of your smile. The 3 Jacksons. Konoe aloisie lassie (Wois- kv). Max Woiski. So wan lobbie (Woiski), id. Na bas (Woiski). Id. El cumbanchero (Hernandez) Winifred Atwell. Roll out the barrel - Paddlln* Big Ben Banjo Band. Madelin home - Ma. he's making eyes at me. Big Ben Banjo Band. Jacky komm' wieder (Fuhlisch). Bibl Johns. Was soil ich. mit Rosen .Schroeder) Id. Blueberry hill (Lewis). Orkest Günther Fuhlisch. Sleep walk (Lewis). Id. Wast 1st blosz mit dir los (Dixon). Florida Quartet. Pause-Pause. Id. Amapola (Lacalle) Orkest Gunther Fuhlisch. Always (Ber lin). Id. When It's spring time ln the Rockies (Sauer), Slim Whitman. Put your trust ln me (Lampert), id; Oh baby (Murphy). Dutch Swing College Band. Thinking of our love (Welch). Cliff Richard. Nine times out of ten (Blackwell), id. There's a bridle hanging on the wall (Roblson). Dutch Swing College Band. Walking with the king, Orkest Pee Wee Erwln. When the Saints go marching ln, Id. Careless love id. The blue room (Rodgers). An dré Previn, David Rose. Blue holiday (Rose), id. Like blue (Previn). id. Be tween the devil and the deep blue sea (Koehler). Id. More than you know (Youmans). Orkest Stan Kenton, A. Sunday kind of love (Belle), Id. Moon song (Johnsson), Id. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16 00 Voor de kinderen: Peper noten-matinee, 17.00 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen, 17.45- 18 05 Logboek, een programma over de bijbel voor de Jeugd. KRO: 19.30 praatje. 9.15 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje, 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Radio volksuniversiteit: Het bal let ln Nederland, door N. de Wal, 11.30 El puano de rosas. zarzuela. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte gram mofoonmuziek 12.30-12.33 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw, 13.00 Nieuws. 13.15 Italiaans ensemble met zangsolist, 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Voor de Jeugd, 17.00 Hammondorgel en mondaccordeon. 17.30 Tentoonstellingsagenda. 17.35 Licht instrumentaal trio, 17.50 Rege- Advertentle gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Maar tegen de beide andere verdachten, die elk al eens een keer eerder werden ver oordeeld. luidde de eis 1 maand ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en een maand voorwaardelijk met 2 Jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. DINSDAG 175: Dlenstvergaderlng s getuigen. 7.25 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia", 8 uur nm. Oude Singel 236: Chr. Besturenbond Spr. C. A. Bakker over loonvraagstuk- ken, 8 uur nm. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 10- 11 uur vm bijbelstudie, 11-12 uur ds. K. E. van Oossanen. De commissie voor Verkeer Ptt uit de Belgische Kamer heeft en van met volksvertegenwoordigers 1 grote meerderheid er waren slechts twee onthoudingen een wetsontwerp goedgekeurd voor het bestrijden van piratenzenders. In het wetsontwerp wordt het leveren van materiaal voor deze zenders, het vervoer van personen, het finan cieren van uitzendingen met inbe grip van reclame en administratieve hulp vei boden. Het wetsontwerp, dat reeds door de Belgische Senaat is goedgekeurd, voorziet in straffen tot een maximum van een jaar hechte nis en een boete van 109.000 Belgische franken (7.250 gulden). Minister Bertrrnd voerde bij de verdediging van het wetsontwerp on dermeer aan. dat het mogelijk moet worden gemaakt tegen de piraten- zendei s op te treden, omdat deze zich niet storen aan internationale over eenkomsten over de verdeling van golflengten en reclame-ui „zendingen varzorgen, hetgeen in Belgk is ver boden. „Bovendien kunnen zij poli- (Van onze Bredase correspondent) Een Bredase fabrikant van visdob bers kwam op een ochtend in decem ber vorig jaar tot de ontdekking, dat er 's nachts bezoekers waren ge weest in zijn fabriekje. Hij miste echter alleen een slijpsteen en hoe wel hij dat betreurde, omdat deze van bijzonder maaksel was, had hij er verderg een aandacht aan ge schonken. Maar enkele maanden la ter werd er opnieuw in de nachtelijke uren een bezoek gebracht aan zijn werkplaats. Er waren toen twee slijpstenen meegenomen. Omdat de slijpstenen van deze sa menstelling speciaal van belang zijn vöor de vervaardiging van visdob bers, en het aantal visdobberfabrie- kanten in ons land niet zo buiten gewoon groot is, was het voor de politie niet zo'n omvangrijke taak bij allen eens een onderzoek in te stellen. Een al vrij snel had zij een tieke propaganda-uitzer.dingen ver zorgen, die gevaarlijk zijn voor onze democratische instellingen en op het ir ternationale vlak moeilijkheden kunnen veroorzaken". België heeft thans één piratenzen- oei de Uilenspiegel, die buiten de territoriale wateren ter hoogte van Zeebrugge voor de kust ligt. De af gelopen weken zijn er berichten ge weest over plannen voor een nieuwe reclame-zender, die een ligplaats zou kiezen ter hoogte van Oostende en niet aileer. radio-, maar ook tv-uit- zendingen zou gaan verzorgen. gunstig resultaat. De slijpstenen werden in Hilversum bij een fabri kant aangetroffen. Deze biechtte toen maar alles op. Hij had zeer veel or ders verloren doordat de Bredase fabrikant een betere en toch goed kopere dobber op de markt bracht. Daarom wilde hij achter diens fa- bricagegeheim komen. Na zoeken en vragen was hij in contact getreden met een 21-jarige Bredanaar. die vroeger bij de dobberfabrikant had gewerkt. Deze had tegen een belo ning van f 25,— de gevreesde con current des nachts een slijpsteen ontstolen. De Hilversummer meende nu zijn Bredase concurrent wel te kunnen evenaren. Helaas, het geheim bleek niet alleen in die slijpsteen te zitten. Maar de Hilversummer gaf het niet op. Er werd wederom een nachtelijk bezoek aan Breda ge bracht en ditmaal nam hij behalve de jongeman, die de weg wist. een tweede deskundiee mee. een revol verdraaier uit Hilversum, benevens een fototoestel. Ditmaal gingen twee slijpstenen mee terug naar Hilver- eum. Het is niet .bekend of hij nu volledig het fabricagegeheim van zijn concurrent kende, want eer hij goed en wel kon gaan experimenteren, kreeg hij de politie op bezoek, die hem de slijpstenen weer ontnam. Gisteren stond het drietal in Breda voor de rechtbank terecht. De offi cier van justitie, mr. J. Louêt Feis- ser, noemde deze lvdrijfsspionaee hooest bedenkeliik. Hij vond het vooral bezwaarlijk, dat de hoofdver- ZONDAG Hooglandse Kerk: Oecumenische dienst. Sprekers dr. K. Dronkert en ds. J. Th. Mackenzie, 7.30 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur. Een afvaardiging van de Neder landse Bakkerijsticntlng heeft gisteren met de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken een bespreking gevoerd over de broodprijs. Donderdag zal dit overleg worden voortgezet. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie is het te verwachten, dat dan overeenstemming zal worden bereikt. De minister van Buitenlandse Zaken a.i.. prof. dr. J. de Quay, heeft gemeend geen gevolg te kunnen geven aan het verzoek van de Tweede Kamer, om ten behoeve van oud-KNIL-milltai- ren een speciale gulden-roeplah-koers aan te houden bij de afrekening krach tens de garantlewet KNIL-mllltairen. De Tweha Meubelfabriek in Winterswijk is gisteren door een felle brand verwoest. De schade wordt op een half miljoen gulden geraamd. Niet alleen het voor de labricage van kleine meubelen benodigde materiaal is ln vlammen opgegaan, maar ook het hele machinepark. De'brand is ontstaan ln de spuiterlj. waar met drooglampen werd gewerkt. Het treft het bedrijf des te zwaarder, daar het over enkele we ken naar een nieuw fabrieksgebouw op het Industrieterrein zou worden over- ?ebracht. Ook een naburige textlel- abriek is ernstig gedupeerd. ZIJ is eigenaresse van het afgebrande gebouw en had daarin over een paar maanden een magazijn en de confectie-afdellng willen vestigen. BUITENLAND BINNENLAND is gisteren ln Parijs veroordeeld tot voor ae niegaie vervaardiging van vuurwerk ter viering van Oud en Nieuw. Vijftien gezinnen moesten het gebouw waarvan de winkel deel uit maakt. ontruimen omdat de brandweer vreesde voor Instorting. De muren van verscheidene kleine winkels werden vernield. Tass meldt, dat de Sowjet-Unie ln de gebieden van de noordelijke IJs zee kleine krachtstations gaat bouwen, die op kernenergie zullen werken Twee andere kernenergie-kracht stations. waarvan het ene zich te dachte een jongeman, die nimmer van"de'"eerder" gemaakte""afspraak "totJn,lnS inUShitChe 'ede- coördinatie op "diplomatiek F militair. hr ln ftbergte cultureel en opvoedkundig gebied ,Tgeb„uwd Deze twee itatiZ Ex-kapitein Ferrandl, die adju- zullen een gezamenlijk vermogen van dant is geweest van ex-generaal Salan, I ongeveer 300.000 kilowatt hebben. Kanselier Adenauer zal in Januari president De Gaulle in Parijs ontmoe ten. zo wordt van welingelichte zijde in de Franse hoofdstad vernomen. De bespreking wordt gehouden op grond 15 Jaar gevangenisstraf Bovendien werd hem zijn onderscheiding ln het Legioen van Eer ontnomen. Aan de Turkse noordkust woedt al enige dagen een zware storm. In de Zwarte Zee worden 23 Turkse motor vaartuigen vermist. Bij een ongeluk in de Spaanse provincie Murcla z(Jn drie inzittenden gedood en dertien gewond, van wie vijf ernstig, toen een autobus vol rei zigers, waarvan de remmen weigerden, van een hoogte van vier meter stortte. Prinses Christina van Hessen, een 29-Jarige nicht van de hertog van Edinburgh, is gisteren in Londen in het huwelijk getreden met Robert Flo- rls van Eijck, een 49-Jarlge artiest van Nederlandse afkomst. Prinses Christina is gehuwd geweest met prins Andrew van Joego-Slavlë. Dit huwelijk werd begin van dit Jaar ontbonden. In een schoenmakerswinkel in BIOSCOPEN Trianon: ..Meisjes langs de weg". 18 Jr. Dag. '2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „The Connection". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; Sinterklaasavond alleen 7 uur. Luxor: „Ontsnapping onder spervuur". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De gesel der Tartaren". 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Sinterklaasavond alleen 7 uur. Casino: „Tarzan en zijn vijanden". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Rex: „Alamo". 14 Jr. Dag. 2 en 7.30 u. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „De Dief van Bagdad". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur: di. 8 uur „Jacht op het groene vuur". 14 Jr. Dond. 8 uur „Rhap sody". 14 Jr. Zondag- en woensdag middag 2.30 uur „Tarzan in New- York. Al. A.s. woensdagavond gaat de tweede avondvoorstelling voor alle Leidse bio scopen niet door. Contact op gevoelige hoogte, cabaret programma. NTS: 20.00 Journaal. KRO 20.20 Van onze sportredacteur, 20.40 Surprises, een zak vol oude filmkluch ten. 22.00-22.35 Doe 'ns wat Meneer Sonneveld. cabaretprogramma. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m 12.00 Schoolradio. 13.00 Cricket, 13.10 Volksdansen. 13.30 Voor de boeren. 13.55 Weerbericht, 14.00 Nieuws. 14.10 Hoorspel. 14.40 Radiokroniek. 15 00 Schoolradio. 16.00 Hoorspel. 17.00 Vespers, 17 45 Voordracht, 18.00 Voor de Jeugd. 18.55 Weerbericht, 19.00 Nws, 19.15 In the South East, regionaal programma. 20.00 Planorecital. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Orkestcon cert. Id. pauze: 21.50-22.05 Lezing, 22.30 Interview. 23.00 Nieuws en be richten. 23.30 Aventslezlng. 23.45 Par- lementsoverzlcht, 23.59 Weerbericht, 24.00 Nieuws. 0.02 Voordracht, 0.15- 0.45. Klassieke kamermuziek. Engeland. BBC Light Programme 1500 en '247 m. 12.00 Voordracht, 12.15 The Dales, dagboek. 12.31 orkestmuziek. 13.00 Ge varieerde muziek. 13.31 Gevarieerde muziek. 14.31 Licht programma. 14.45 Voor de kinderen, 15.00 Voor de vrouw 16.00 Gitaarspel, 16.31 Muziek bij het werk, 17.15 The Dales. dagboek. 17.31 Uitslagen races. 17.34 Grammofoonmuz. voor de Jeugd. 18.00 Gev. progr,. 18.31 Gev. muz.. 19.33 Sportoverzicht en uit slagen races. 19.45 Hoorspel, 20.00 Nws en Journaal. 20.31 Hoorspel. 21.00 Quizprogr. 21.31 Voetbalreportage, 22.15 Gev. muz., 22.31 Gev. muz., 23.30 Nws, sport en actualiteiten. 23.41 Gev. muz, 0.31 Lichte muz., 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m 12.00 Lichte muz., 13.00 Nws.. 13.15 Orkestconcert: lichte muz., 16.00 Lie deren. 17.00 Nws.. 17 45 Operafragmen ten. 19.00 Nws 19.45 Dansmuziek. 20.20 Hoorspel. 21.45 Nieuws. 22.15 Kamer- muz.. 24.00 Nieuws. 0.20 Lichte muz., 1.00 Weerbericht en gev. muz. Frankrilk 3. 280 en 235 m 12.00 Nws.. 12.10 Orkestconcert: klas sieke en mod. muz., 14.15 Internatio- 1 nale solisten, 15.05 Gev. muz., 18.30 Kamermuz., 19.00 Nws 21.00 Hoor spel, 23-10 Gev. muz., 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m 324 n».: 12.00 Nws.. 12.03 Lichte muz., 12.30 Weerber.. 12.35 Gev. muz., 12 50 Beurs berichten, 13.00 Nws., 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio, 15.00 Meisjeskoor, 15 20 Volksliederen uit Armenle, 15.30 Symfonische muz., 16.00 Beurs berichten, 16.06 Engelse les. 16.21 Ge varieerde muziek. 17.00 Nws.. 17.15 Vioolrecital, 17.45 Lichte orkestmuz., 17.50 Boekbespreking, 18.00 Trompet en orkestmuz., 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.30 Radiokroniek. 19.00 Nws.. 19 40 Zang door Les Djlnns. 20.00 Kathol, uit zending. 20.15 II Trovatore. opera van Verdi. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksliedjes uit Canada, 22.35 De Zeven Kunsten. 22,55 Nieuws 23.00-23.15 Voor de zeelieden. 484 nt.: 12.03 De wereld en de muziek. 12 30 Gev. progr. en actualiteiten. 14.03 Ge varieerde grammofoonplatenmuz., 15.03 Operettefragmenten, 16.08 Lichte muz., 17.00 Nws.. 18.30 Moderne jazz. 19.30 Nieuws. 20.00 Chansons. 20.30 Hoor spel. 22 00 Wereldnieuws, 22.15 Voor de teenagers. 22.55 Nieuws. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Expositie 40 Jaar Leld- se Amateurfotografenver. Dag. 10-4 u., zond. 1-4 uur (t/m 10 december). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling: Lelden uur, zondags 1 tot 10 december). uur (tot en met Legermuseum (Pesthuislaan) Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum Geologie en Mlneralo- tjruiKsiiiuseum oeoiogie en Mineraio- 'wSSUESfS.SE he.vlg<' gle. werlp.rk 1? tentoonstelling ontploffing \oorgedaan waardoor twee geologie van Nederland Od werkdagen mensen om het leven kwamen en zes van 10-12 en 2- 4 uur Zon- en feest" werden gewond De zaak werd gebruikt aleen 2-4 uur voor de illegale vervaardiging «n Qagen uur' iets had misdreven, had omgekocht om dit misdrijf te Diegen. Tegen deze jongeman bleef de eis beperkt tot een boete van f60,— en een maand Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur; zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur; zondag 1-4 uur Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. BIJ geen gehoor van Uw hulsarts or specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WErR^APPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a tii CS 5 u 12 3 èt S Amsterdam onbewolkt z 2 -4 0 Den Helder onbewolkt z 4 -5 0 Ypenburg VlLsslngen onbewolkt onbewolkt w.stil w.stil -7 -2 0 0 Eelde onbewolkt z 4 -8 0 De Bilt onbewoLkt w.stil -8 0 Twente onbewolkt w.stil 10 0 Elndhoxen onbewolkt w.stil -8 0 2.-Limburg mist O 1 -5 0 Helsinki regen w stil 1 2 Stockholm licht bew w 2 1 0 Oslo mist w.stil -3 0 Kopenhagen mist w 2 -0 0 Aberdeen onbewolkt w.stil 3 0 Londen mist n 1 -6 0 Brussel onbewolkt w.stil -2 0 Luxemburg onbewolkt no 4 -4 0 Parijs Bordeaux onbewolkt nno 3 -5 0 onbewolkt n 1 -5 0 Grenoble geh. bew. ono 3 -2 0 Niet naif bew. n 8 3 0 Berlijn Frankfort onbewolkt zw 2 -6 0 onbewolkt w.stil 10 0 Müncben onbewolkt w.stil 17 0 Zürlcb zwaar bew no -8 0 Genéve geh. bew. n 2 -6 0 Locarno onbewolkt w.stil -6 0 Wenen onbewolkt w.stil 14 0 Innsbruck onbewolkt w.stil 15 0 Belgrado geh. bew. n -2 0 Rome onbewolkt no 2 1 0 Alacclo half bew. no 3 -2 0 Madrid onbewolkt w.stil -4 0 Mallorca half bew. w.stil 8 0.2 Lissabon geh. bew. n 3 10 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2