Goed ■fa.- „Loonverschillen zijn nog steeds te groot" kunst kalei öoscqqp DRIE doden bij een botsing in Uitgeest in feestelijke verpakking! Gevoel van onbehagen vijftig first class american cigarettes voor, ,3/eiis' of ,ezeV Chroesjtsjow veroordeelt de „abstracte" kunst Ook formalisme vindt geen genade Warme oraties voor Coltra ne I ele verkeersslachtoffers Rustige eerste verjaardag van Papoeavlag Koninklijk gezin herenigd terugkeer Prinses Beatrix Voorzitter van „Sint Willibrordus 3.450,- 4.150,- 5.700,- 7.600,- 9.850,- 11.850,- Opgericht 1 maart 1860 Maandag 3 december 1962 Derde blad no. 30822 Je kunt niet merken of het geschilderd is met de hand van een mens op erop gesmeerd met de staart van een ezel". Ziehier het oordeel van premier Chroesjtsjow van de Sowjet- Unie over de abstracte schilderkunst. Chroesjtsjow liet zich deze woorden ontvallen toen men hem zaterdag op een tentoonstelling te Moskou werk liet zien van Russissche schilders, die in een abstracte stijl schilderen. aan het museum vergezeld door een aantal leden van het party-presidium de minister van cultuur, mevrouw Foertsewa, de hoofdredacteuren van de bladen Prawda en Izwestja en door de schilder Serge Gerasimow, eerste secretaris van het schilderge nootschap en voorman van het „so cialistisch realisme" in de tyd van Stalin. „Dergelijke scheppingen", zo zou de Russische premier hebben gezegd, ryn ons volk vreemd en worden ook verworpen. Hieraan moeten deze mensen, die zich kunstenaars noe men, maar eens denken". Eli Beljoetin, een van de op de voorgrond tredende experimentele Bchilders van de Sowjet-Unie en een bekend kunstcriticus, legde er de na druk op, dat het werk van de expo serende schilders niet geïnspireerd is door een geest van verzet tegen de mensen. Chroesjtsjow bezocht, voor hy naar de abstracte schilderijen ging kijken, eerst een tentoonstelling van meer conventionele kunst. Ook hier had hy kritiek. Hy verweet de organisatoren dat men zich by de keuze van de kunstwerken door een te vrijzinnige geest had laten leiden en keerde zich voorts tegen het „formalisme" van bepaalde exposanten. Dit formalisme beviel hem helemaal niet, want „een schildery moet hen, die het bezich tigen, inspireren". Schilderijen teruggegeven De organisatoren van de twee ten toonstellingen hebben zich de kritiek van de regerings- en partyleider ter harte genomen. De abstracte schil derijen zijn aan hun makers terug gegeven en de expositie waar zij te zien waren, is gesloten. Voorts moe ten zeven figuratieve schilderijen, welke geen genade in Chroesjstjows ogen konden vinden, verdwijnen. Van deze laatstgenoemde werken zei de premier, dat „zy niet als ware kunst konden worden beschouwd, om dat zij niet door het volk worden er kend". Deze schilderijen zijn geïnspi reerd door het Franse Impressionis me. Onder andere waren er drie wer ken van de schilder A. Falk, die in de jaren twintig een zekere beroemd heid had en die lange tijd in Parys heeft gewoond. Onder het bewind van Stalin raakte hij op de achter grond. De gewraakte schildery en waren een in bruine en blauwe tin ten geschilderd naakt, een stilleven in de trant van Cézanne en een zelf portret uit 1957. Een ander „afge keurd" schildery stelde de geoloog Ni- konow voor, staande voor eensteen- groeve. Dit doek viel by Chroesjtsjow niet in de smaak, omdat het „pessi mistisch" zou zyn. De premier werd by zUn bezoek en zó kritisch vindt h Mttvan- z elfdeweg naar- Het Idool van vele jazzliefhebbers, tenor-saxofonist John Coltrane en zyn groep, bestaande uit McCoy Ty- ner. piano, drummer Elvin Jones en bassist James Garrison, hebben za terdag met een nachtconcert in het Amsterdamse Concertgebouw veel succes geoogst. Vooral Coltrane zelf en bassist Garrison kregen van de uitverkochte zaal warme ovaties voor hun vele solo's. Aan het begin van het concert werd medegedeeld dat het amateur fotografen verboden was opnamen te maken. By het vorige nachtconcert, van Horace Silver, verdrongen zich tientallen jeugdige fotografen rond de pianist, wat vele protesten ont lokte. Deze nieuwe maatregel had tot gevolg dat het concert vrywel zonder incidenten verliep. Alleen een bezoe ker die niet kon nalaten de saxofoon van Coltrane te pakken, toen deze zijn klarinet bespeelde, werd resoluut van het podium verwijderd. Zaterdagavond concerteerde het John Coltrane Quartet in de Kur- zaal ln Scheveningen. Nog geen Van der Viesprijs toegekend De mr. H. G. van der Vies-prjjs werd dit jaar niet toegekend. Dien tengevolge stelt het bestuur van de vereniging van Letterkundigen to neelschrijvers opnieuw in de gelegen heid naar deze prtfs mede te dingen Voor toekenning van de prijs ko men in aanmerking oorspronkelijk in het Nederlands door een Nederlan der geschreven toneelwerken, die vóór 1 januari 1962 niet zyn opgevoerd of gepubliceerd. De auteurs, die naar de prijs willen meedingen, kunnen hun toneelwerken in duplo vóór 15 februari 1963 inzenden aan de admi nistratie der Vereniging van Letter kundigen (p/a Seba, Herengracht 458 Culturele prijs van Arnhem De culturele prijs der gemeente Arnhem voor 1962 is toegekend aan de beeldhouwer Ubbo Scheffer te Heelsum. De prijs (f 1000) zal hem worden uitgereikt tydens een samen komst ten stadhuize te Arnhem op maandag 17 december. Bekend zyn van Scheffer o.m. een aantal uit steen gehouwen monu mentale versleringen by grote ge bouwen. Amsterdam-C). De commissie, die het bestuur der VVL van advies zal die nen terzake van de bekroning bestaat uit mevr. Emmy van Lokhorst me vrouw Eline Verkade-Cartier v. Dis sel, Dan. de Langen, G. K. van het Reve en Erik Vos. LEIDEN Breestr. 152-154 HERENMODE KATWIJK Voorstr. 4 China biedt Syrië steun aan Khaled Azem, de premier van Sy rië, heeft bekendgemaakt, dat de am bassadeur van de Chinese Volksre publiek in Damascus uit naam van zim regering Syrië economische en fina* v.iële hulp heeft aangeboden. Een syrische delegatie zal naar Pe king gaan om een ontwerp-overeen- komst op te stellen waarin de byzon- derheden van de Chinese hulp zul len worden neergelegd. Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde weer een zware tol geëist. Het ernstigste ongeval had in Uit geest plaats, waar een personenauto geen voorrang verleende aan een autobus. De auto werd in de flank gegrepen. In de wagen zaten twee echtparen Schavemaker. De beide da mes werden op slag gedood. De ge broeders Schavemaker werden naar het ziekenhuis in Zaandam gebracht, waar een van hen na enkele uren overleed. Een 25-jarige dochter, die ook in de auto zat, liep lichte ver wondingen op. Twee doden vielen er te betreuren zaterdagochtend in Grijpskerk. waar een personenauto in volle vaart op een trekker met oplegger, die met brandende lichten langs de weg stond geparkeerd. Van de vyf inzit tenden van de personenauto kwamen er twee om het leven: de heev K. van der Ploeg uit Grijpskerk en P. W. de Boer uit Grypskerk. De andere drie inzittenden werden licht gewond. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Ook een ongeval op de rijksweg UtrechtArnhem eiste zaterdag twee mensenlevens. Het gebeurde onder Zeist, waar twee inhalende auto's frontaal met elkaar in botsing kwa men. De auto, die bestuurd werd door de 51-jarige mevrouw B. J. Groot RoessinkGolstein uit Vorden, werd totaal vernield. Haar 65-jarige echt genoot. die naast hgar zat, werd op slag gedood. Mevrouw GrootRoes sink en de 63-jarige mevrouw H. A. Wahl. die achterin zat. werden zwaar gewond. Mevrouw Wahl overleed 's avonds in het ziekenhuis. De 71-jarige bromfietser H Schetters uit Sittard is gisterochtend op de Markt in botsing gekomen met een personenauto. Aan de gevolgen van deze botsing is dp man later in het ziekenhuis overleden. De 60-jarige bromfietser N. Sul- sters uit Tilburg is gistermiddag in Udenhout op een groepje kinderen ingereden en komen te vallen. De man overleed ter plaatse. Bij de uitrit van de haven te Heusden is zaterdagmiddag de 23- jarige A. Bouman op zyn scooter door een grindauto gegrepen en zo danig gewond, dat hij na aankomst in het ziekenhuis is overleden. De 20-jarige A. M. Troost uit Ba- rendrecht is zaterdagavond om het leven gekomen, toen de door hem be stuurde auto op het viaduct in de rijksweg nabij Ridderkerk slipte en over de kop sloeg. Twee inzittenden, die ook uit de auto geslineerd wer den. liepen lichte verwondingen od. De 21-jarig kantoorbediende W. M Scholten uit Rotterdam is gister ochtend om het leven eekomen bij een verkeersongeval op de Honinger- dijk in de Maasstad, waar de auto van zijn vriend frontaal tegen een tram botste. De vriend werd zwaar gewond. Gisterochtend botste op de Paral lelweg in Gittard de 23-jarige motor rijder J. Kriins uit Born tegen een geparkeerd staande vrachtauto. Hij was op slag dood. De vierjarige Wim Vluggen uit Kerkradp is gisteren in het zieken huis overleden aan de gevolgen van een ongeval zaterdag. Toen werd het jongetje gegrepen door een auto. De 76-iariee mevr. A. Brusse— Gossink uit Winterswijk is in de af gelopen nacht overleden aan de ver wondingen. die zy gistermorgen by een verkeersongeluk in Winterswijk had opgelopen. De personenauto, waarin zij zat, werd op een gevaar- iyk kruispunt in de flank gegrepen door een autobus. Drie andere in zittenden werden ernstig gewond, van wie een zeer ernstig. Een opvallend klein aantal Papoea's heeft zaterdag in Hollandia gedemon streerd voor het behoud van de Pa poeavlag en het Papoeavolkslied. Na het verbod van de „Untea" om de de monstratie te houden en de bekend making van de organisatoren dat de demonstratie niettemin door zou gaan vetrwochbte mn in Hollandia wel klei ne botsingen tussen groepen demon stranten. Maar de grote politiemacht die op de been was gebracht, hoefde nergens tot actie over te gaan. Enkele tientallen Papoea's reden zaterdag ln jeeps en autobussen door de hoofdstad van Nieuw-Guinea, maar de menigte van duizenden Pa poea's, die volgens de organisatoren met Papoeavlaggen in Hollandia zou den demonstreren, had zich kenne- lyk aan het verbod van de „Untea" gehouden. Er heerste zaterdagochtend wel enige spanning, toen de Papoea's in alle vroegte op een aantal gebouwen in Hollandia spandoeken bevestig de, waarop leuzen waren geschreven als „Papoea's willen zelfbeschikking" en „Wij willen de vlag en het volks lied handhaven". Tot laat op de och tend gebeurde er evenwel niets. Rond het middaguur verschenen enkele jeeps en twee autobussen, omhangen met Papoeavlaggen in de stad. Luidt toeterend raasden de auto's alle we gen van Hollandia af, maar daarmee was de hele demonstratie ook afgelo pen. De eerste december, de dag waarop de Papoea's volgens een aantal natio nalistische leiders op grootscheepse wyze het eenjarig bestaan van de vlag zouden vieren, verliep verder uiterst rustig. NOG GEVECHTEN IN JEMEN Twee boven Jemen opererende II- Joesjins van de Egyptische lucht macht zyn door strijdkrachten van de imam neergehaald, z oheeft Radio Mekka omgeroepen. Voorts zouden de royalisten het vliegveld hebben bezet, dat door de republikeinse be zetting van het fort, van Sa'ada werd gebruikt. Radio-Mekka maakte ten slotte bekend, dat er in oost-Jemen nog wordt gevochten. Prins Hassan, oom van de imam, is - volgens Radio-Cairo - in een zie kenhuis in Saoudi-Arabië overleden als gevolg van verwondingen die hy in een gevecht had opgelopen. Eerder had Radio-Mekka gemeld, dat prins Hassan troepen van de imam aan voerde die een berg by Sa'ada had den veroverd. Het Britse socialistische Lagerhuis lid Taverne heeft zondag na een reis door Jemen in de Sunday Times ge meld, dat de nieuwe republikeinse re gering in Jemen het land evenzeer onder haar gezag heeft als voor de revolutie met het monarchistische bewind het geval was. Volgens hem is er geen twyfel aan dat het republi keinse bewind populair is by de be volking. Hoewel er wellicht nog enke le gevechten zouden komen aan de oostelijke grens, waren alle steden, de belangryke wegen, de kuststreek en de grote centrale hoogvlakte vast in handen van de republikeinen. Weerzien in vliegtuig op Schiphol Prinses Beatrix is weer thuis. Het hele Koninklijke Gezin heeft haar zaterdagochtend op Schiphol ingehaald, toen ze terugkeerde van haar reis door het Verre Oosten. In vier wagens waren Koningin Juliana. PrPins Bernhard, De Prinsessen Irene, Margriet en Marijke om 8 uur naar het vlieg veld vertrokken, waar ze een half uurtje op de iets vertraagde aankomst van de DC-8 uit Tokio moesten wachten. Toen het toestel om 9 uur tot stilstand was gekomen besteeg het Koninklijk Gezin snel de trap en begaf zich naar binnen, waar ongezien door de vele belangstellenden de begroeting volgde. 8: inhoud 2 pakjes Gold Star 25 99 De loonverschillen zijn in Nederland nog steeds te groot, meent de heer H. M. de Groodt, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Werknemers in de Industrële Bedrijven ,,Sint Willibrordus". De heer De Groodt vindt dat niet billijk, temeer daar de CAO- lonen gebonden zijn, terwijl de andere inkomens volkomen vrij zijn. „Het aantal miljonairs zien wij in zelfs overbodig zyn. De heer De Na enkele minuten verscheen in de deur onze Kroonprinses, gekleed in een zwarte mantel en een zwart oed- je. Ze daalde de trap af n bgrott vriendelijk enkele leden van het ge volg. Het duurde alles slechts enkel ogenblikken. Daarna stapten de in een korte bruine bontjas gehulde Ko ningin en de, ondanks de koude zon der jas verschenen PRins Bernhard met hun oudste en jongste dochter in de voorste Hof auto. terwijl de PRinsessen Irene en Margriet in de tweede wagen plaats namen. In het winterse zonnetje gleed de Na zes weken is het Koninklyk Ge zin weer herenigd. vlucht Lange korte tyd verdubbelen en de tantiè mes en eommissarisvergoedingen zyn nog exorbitant hoog. Reeds jaren stu deert men op een wettelijk minimum loon, maar het is er nog steeds niet. Wy zien dat er nog grote groepen laagstbetaalden en minimumlijders 11R zyn. terwijl anderzijds van grote weelde gesproken kan worden, o.a. dat de Spoorwegen extra treinen moeten inleggen voor de wintersport- j gangers. Wy zien nog het enorme tekort aan volkswoningen, terwyl de bungalows overal als paddestoelen uit de grond ryzen". „Als er dan gesproken wordt over loonbeperking", zo vervolgde de voor zitter van „Sint Willibrordus", „kun nen wy een gevoel van onbehagen niet opzy zetten". Hy meent, dat aan deze loonmatiging meegewerkt kan worden, wanneer er werkelyk iets tot stand wordt gebracht op het gebied van de medezeggenschap en van be zitsvorming. Ook moet een einde ko men aan de „uitholling" van de vak beweging door iets extra's voor de georganiseerden. De werknemers in de bedrijfstakken die lonen hebben beneden het, landelyk gemiddelde moeten worden opgetrokken", aldus de heer De Groodt op de vergade ring van „Sint Willibrordus" vandaag in Den Haag. De bemanning van de DC-8 van de KLM, die Prinses Beatrix via de pool naar huis heeft gevlogen, heeft een extra lange vlucht gemaakt. Het toestel zou een tussenlanding maken in Anchorage, waar dan tevens een nieuwe bemanning aan boord zou komen. Door de mist moest de ma chine echter uitwyken naar Fair banks, waar geen vervangende be manning gereed was. Gezagvoerder Bruens heeft toen aangeboden om met zyn bemanning de hele vlucht stoet van wagens vervolgens snel het 1 te maken, opdat de Prinses tydig in platform af, op weg naar Soestdyk. I Nederland terug kon zyn. Prijsbeleid „Als het nodig Is dat wy meewer ken aan de matiging van de Ionen, dan zal de overheid een strak en za- kelyk prijsbeleid moeten voeren. De pryzen moeten dan naar beneden als dit mogelyk is, byv. als de invoerta rieven in verband met de E.E.G. la ger worden, en er zal ook een einde dienen te komen aan de verticale prijsbinding". Ook in Nederland komt verspilling van kapitaal voor. Er worden investe ringen gedaan, die niet noodzakeiyk. Groodt noemde: de bouw van luxueu ze en kostbare kantoren, en verspil ling door verkeerde planning, in het bedryfsleven en ook by de overheid. Verspilling „Is het geen verspilling van arbeid en kapitaal door het kunstmatig in stand houden van een groot aantal randbedryven, zowel in de industrie, handel als landbouw door middel van subsidies, door starheid in de pryzen en door het ontbreken van vrye con currentie? Als deze verspilling nade lig is voor de economische ontwikke ling, dan is ze dat ook voor de wel- vaartsstyging der werknemers, omdat deze afhankelijk is van de economi sche groei. Niettemin vinden de in vesteringen plaats volledig buiten het gezichtsveld en medezeggenschap der werknemers". Daar komt nog by dat de investeringen mogelyk zyn door de politiek van lage lonen, zo merkte de heer De Groodt op. Wel juist? Hy stelde de vraag of deze politiek wel Juist is. Wy zyn in Nederland zeer bezorgd voor een massale werk loosheid en willen daarom de volledi ge werkgelegenheid handhaven. Heli is echter overdreven, zo meende hy, het zo voor te stellen, dat wy de keuze hebben tussen lage lonen of een onvoldoende werkgelegenheid. De keuze of lonen of werkgelegenheid beperken leidt er toe, dat wy het loonpeil drukken, terwyl wy het ar beidstekort voor veel geld moeten op vullen door arbeidskrachten uit het buitenland, uit België, Italië, Spanje Griekenland, zelfs uit Suriname en de Antillen. Het gevolg is, dat er een onwerkelijke situatie is ontstaan met niet geringe zwarte lonen, die de waarde van de C.A.O. uithollen en het vertrouwen in de vakbeweging ondermynen. De Israëlische procureur-generaal, Gideon Hausner. die het Openbaar ministerie leidde in het proces tegen de jodenvervolger Elchmann, heeft in een brief aan premier Ben Goerion zijn ontslag aangeboden. Het besluit, - - - van Hausner is een gevolg van een naar Arnhem is zaterdagmiddag conflict met de minister van Justitie, Dob Joseph. Op de rijksweg van Utrecht lar Arnhem is zaterdagmiddag een personenauto tijdens een in haalmanoeuvre onder de aan- j hangwagen van een Duitse dense inzittenden van de perso nenauto kwamen om het leven. vrachtauto gedrukt. Twee Vor- j een werd zwaar gewond. Oproep van joodse Wereldcongres In Londen is dit weekeinde een conferentie gehouden van het Jood se Wereldcongres, waar gesproken is over de nazistische en fascistische activiteit in de wereld. De conferen tie, waaraan delegaties uit vyftien Europese landen deelnamen, heeft een oproep gericht tot de Verenigde Naties, regeringen van democratische landen en religieuze groeperingen van alle gezindten om gemeenschap pelijk krachtige maatregelen te nemen teneinde een halt toe te roe pen aan de „toenemende activiteiten van nazistische en fascistische groe pen, die zich bedienen van het anti semitisme en de rassenhaat om de menselyke vryheden te vernietigen." In een communiqué wordt gezegd, dat de conferentie een actie-pro gramma heeft aangenomen op het gebied van de wetgeving, het onder wijs en de samenwerking met de ker- ken en humanitaire organisaties De nazistische en fascistische organisa ties hebben zich thans over de ge hele wereld verbonden en het is daarom dringend noodzakeiyk deze nieuwe dreiging uit te schakelen al vorens zy wederom afmetingen aan neemt die de beschaving aan de rand van de vernietiging hebben gebracht, zoals tydens Hitier, aldus het com muniqué. Het Joodse Wereldcongres heeft de voorzitter van de Algemene Vergade ring der VN. Mohammed Zafroella Khan, een fotokopie van een brief gezonden, die geschreven zou zyn door de Amerikaanse nazileider Lin coln Rockwell. In deze brief wordt de Argentynse fascisten verzocht na te gaan of er het volgend jaar in Ar gentinië een wereldcongres van nazi's gehouden kan worden. Bonn neemt Werner in bescherming De president van het Westduitse hooggerechtshof voor administratie ve zaken. tVemer, is door het West duitse ministerie van Binnenlandse Zaken in bescherming genomen. Werner werd vrijdag tydens een te West-Berlijn lopend proces tegen de Westduitse „Vereniging voor slachtoffers van het nazi-bewind" V.V.N.) door een bezoeker op de openbare tribune van een nazi-ver leden beschuldigd. Het ministerie ga." zaterdag een verklaring uit. waarin het zei. dat de 1. vensloop van Wemer voor zyn be roeming in 1958 grondig was ónder- zocht en dat hy ..het onbeperkte ertrouwen" geniet van alle verant woordelijke politici in de Bondsrepu bliek. Advertentie mm Fiat.500D sunroof Flat 600 D Flat 1100 Export Fiat 1300 Flat 1800 Flat 2300 Geheet compleet, Inci verwarming, defroatere. ruitensproeier* e.d. importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven MV.Ameterdan» Verbinding tussen Salzburg en Tirol De Oostenrijkse Bondspresident dr. Scharf heeft zaterdag de weg door de Gerlospas tussen de provincies Salzburg en Tirol geopend. Als oost west-verbinding is deze nieuwe weg als het ware een pendant van de noord-zuid-verbinding via de Gross- glocknerweg die in 1935 in gebruik werd genomen. De Gerlospas-weg ls twaalf kilo meter lang. blyft overal onder de boomgrens, ls lawine-vrij en het ge hele jaar door bruikbaar De groot ste helling bedraagt, ondanks een hoogteverschil van 559 meter, negen procent en de weg is zeven eneenhal- ve meter breed. De Krimmler-water- vallen zyn via deze weg beter be- r?.kbaar Met de aanleg van de weg .s in juli 1960 begonnen en de kos ter, bedragen in totaal ongeveer 150 miljoen schilling.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9