Vele duizenden brachten Prinses laatste groet in Paleis 't Loo Bergbeklimmers terug uit Himalaya Bloementapijt groeide rond niet landsvlag gedekte baar GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE OECUMENE EN CONCILIE Na beklimmen Nilgiritop Judotriomf voor Britten Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 3 DECEMBER 1962 Vele Nederlanders hebben zaterdag de tocht gemaakt naar het door wit berijpte bomen omringde Paleis 't Loo om een laatste groet te brengen aan Prinses Wilhelmina. Om zes uur stonden er al enkele tientallen mensen de koude trotserend te wachten voor de grote hekken. Een groep, die zich gestadig uitbreidde. Om tien uur hadden honderden en honderden zich in lange rijen geschaard onder het toeziend oog van talrijke politiemannen. Er waren oude mensen bij. maar ook kinderen met een bosje bloemen in de hand. In de kapel van het Paleis speelde de secre taris van de intendance, de heer J. W. Buitink. ..Jezus is mijn Toeverlaat op het orgel, toen de wachters van het eerste uur binnenkwamen om afscheid te nemen van hun geliefde Prinses. Erewacht van personeel Om de baar, die was bedekt met de landsvlag, waarop een bij Open baringen opengeslagen Statenbijbel lag. stond stram en stijf een ere wacht gevormd door de heer Th. Booy, de particuliere secretaris van Prinses Wilhelmina, de Koninklijke opperboswachters L. Jacobs en A. Kersten en boswachter C. Marchal van het Park 't Loo. De boswachters droegen hun groene houtvestersuni form. Op een wit kussen voor de kist lag het Grootkruis van de Militaire Willemsorde. Rode en witte cyclamen, gekleur de anjers, boeketjes chrysanten en grote-kransen waren in de kapel neer gelegd. Er waren kransen van de Vereniging van Ex-Politieke gevan genen, van de Bond van Mobilisatie Invaliden 1914-1918 het Herstel lingsoord voor oud-Illegale Werkers „Het Loo" en de gemeente Apeldoorn Op het tweede lint van de krans van Oud-Engelandvaarders stond „Aan de moeder van de Oranjehaven". Het tapijt van bloemen werd steeds dikker. Eerbiedig werden kleine en grote boeketten neergelegd door de mensen, die stil en devoot door de lange gangen van het Paleis naar de kapel gingen voor een laatste eer bewijs aan hun „oude Koningin". Herdenkingen In alle R.K. kerken en kapellen ls gisteren een herderlijk schrijven voorgelezen, door de bisschoppen van Nederland uitgegeven ter gelegenheid van het overlijden van Prinses Wil helmina. Voorts hebben herdenkingen plaatsg evonden in vele Provinciale Staten. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland zal Prinses Wilhelmina als de „moe der van het verzet" herdenken op I ZEGELRINGEN. Deze ring en vele andere modellen vindt U in onze uitgebreide collectie gouden Constant Zegelringen Fa. Mandersloot Donkersteeg 14 Leiden. een landelijke bijeenkomst op 7 de- cenber (20 uur) in Tropeninstituut in Amsterdam. Het woord zal worden gevoerd door burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, opper rabijn J. Soeten- dorp, ds. C. N. Graafstal en de lan delijke voorzitter van de N.F.R. kol. J. J. F. Borghouts. Muzikale mede werking wordt verleend door Rosa Spier en Willem Andriessen. Gedenkpenning De Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman heeft het model vervaar digd voor de herdenkingspenning die de Koninklijke Begeer ter nagedach tenis van Prinses Wilhelmina zal uit geven. Hiermee wordt een gevestig de traditie voortgezet, daar bij het overlijden van Koningin Emma en Prins Hendrik in 1934 eveneens her denkingspenningen door deze ateliers zijn geslagen. De dichter Guillaune van der Graft is verzocht het gedicht voor de keer zijde van de penning te schrijven. Deze dichter heeft dit voorjaar tevens het gedicht vervaardigd voor de pen ning gewijd aan het zilveren huwe lijksfeest van het Koninklijke Paar. Advertent)® „Zwartvoeten" bepleiten amnestie zEen massa-congres van voormalige Algerijnse „zwartvoeten" in Lyon heeft gisteren de regering de eis ge steld een algemene amnestie af te kondigen ten behoeve van alle Fran sen, die vanwege de O.A.S. of an dere politieke acties in verband met de oorlog in Algerije, zijn gestraft. Het congres, dat onder meer werd toegesproken door de vroegere resi dent-minister in Algerije, de rechtse socialist Robert la Coste, die vorige week bij de verkiezingen juist zijn Kamerzetel wist te heroveren, heeft ook nog verlangd dat er een speciale bank voor de repatrianten uit Alge- zal worden opgericht. In. een boodschap tot het congres, dat ettelijke malen de kreet „leve Frans Algerije" aanhief, heeft de mi nister voor de repatrianten Alain Peyrefitte verklaard, dat nu onge veer 25 000 voormalige zwartvoeten op een totaal van bijna 700.000 per sonen, die in Frankrijk zijn terugge keerd, arbeid en een nieuw bestaan hebben gevonden. De minister gaf top dat er een nieuw systeem van sociale bijstand voor de repatrianten zal moeten worden ontworpen. Nog niet eerder hadden de zwartvoeten zich sedert de onafhankelijkheid van Algerije in het openbaar en als or ganisatie gemanifesteerd, terwijl het eveneens de eerste maal was dat op een algemene amnestie werd aange drongen Bevoegde waarnemers mer ken op, dat, deze actie ongetwijfeld 'n gevolg is van de gratieverlening aan ex-generaal Jouhaud. Advertentie Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenk zakje met GEVAPAN-en GEVACOLOR-films. Leuk om te krijgen ookl Vooral omdat er nog een extra verrassing Is: een waardelabel voor GEVACOLOR-kleuren- vergrotingen (13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar. De bedwingers van de nog nimmer bestegen noordelijke top van de 7035 meter hoge Nilgiripiek in het Himalaya-gebergte, de drie gebroeders Van Lookeren Campagne uit Amsterdam, zijn zaterdagavond in alle stilte op Schiphol teruggekeerd. Twee van hen, de tweeling H. C. van Lookeren Campagne, werktuig bouwkundig ingenieur en P. F. J.van Lookeren Campagne, die tandheel kunde studeert in Groningen, moes ten dubbele felicitaties in ontvangst nemen. Zij zyn zaterdag 28 jaar ge worden en konden dus op de dag van hun terugkeer thuis meteen hun ver jaardag gaan vieren. Diaconessenhuis in Paramaribo open Het Diaconessenhuis in Paramari- bo is officieel geopend tijdens een plechtigheid, die, in verband met het I verscheiden van Prinses Wilhelmina, een uiterst sober karakter droeg. Na een welkomstwoord van de voor zitter van het Surinaamse diacones- senwerk, de heer J. S. P. Kraag, hield de waarnemend gouverneur, A. Cur- rie, een korte toespraak. Hij nodigde zijn echtgenote uit de symbolische opening te verrichten door de drie vlaggen, de Surinaamse de Neder landse en de Diaconessenvlag, te hijsen. Het woord werd daarop gevoerd door dr. Van Melle, voorzitter van het Nederlandse Diaconessenbestuur. Aan het slot van zijn toespraak over handigde deze de sleutel van het nieuwe ziekenhuis ten teken, dat het Nederlands Diaconessenbestuur de taak had overgedragen aan de zus terorganisatie in Suriname. Tot de vele sprekers behoorde ook Johan Bodegraven, die tijdens de ac tie „Viermaal ZN" voor het ziekenhuis bijna 2 miljoen gulden bijeengaarde. Officiële publikatie l ITBREIDINGSPLAX De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 5 december 1962 tot en met 4 Ja nuari 1963 ter gemeentesecretarie, afd. Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder ln ontwerp ter Inzage zal liggen een plan tot herzie ning (aanvulling) van het partiële uitbreidingsplan „Lelden-Cronestelnse- polder 1961", met betrekking tot grond, gelegen nabij de Lammebrug, vast te stellen met intrekking van het te dien aanzien geldende uitbrei dingsplan, zomede een wijziging (aan vulling) van de bij het partiële uit breidingsplan „Leiden-Cronestelnsepol- der 1961" behorende bebouwingsvoor schriften. LEIDEN. 3 december 1£62. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Stavoren (toez.) J. D. A. M. Heljkoop, vicaris te Zwolle te Stadskanaal (toez.) P. HetebriJ te Sel- llngen. Bedankt voor Maarseen W. Vroegin- dewey te Barneveld. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ulthulzermeeden E. de Vries te Tfjnje. GEREF. KERKEN (vrflgem.) Bedankt voor Buitenpost W. Wieren- ga te Noordbergum. Paus weer beter In de algemene vergadering van zaterdag heeft de secretaris-generaal van het concilie, Perlcle Felici, de concilie-vaders meegedeeld dat de Paus, zoals gewoonlijk, zondag het „Engel des Heren" in zijn werkkamer zou bidden. Mgr. Felici bracht de dank van de Paus over aan de vaders voor hun wensen en gebeden voor zijn beter schap. De vaders van hun kant wa ren verheugd te horen, dat de Paus weer opgeknapt was. Zondagochtend om drie minuten over twaalf verscheen de Paus voor het venster van zyn werkkamer. „Onze goede gezondheid, die ons voor een ogenblik verlaten scheen te hebben, is weer teruggekeerd, ja. zij komt weer geheel terug, riep de Paus de tienduizenden gelovigen op het Sint Pieterslein toe. Na afloop van het Angelus gaf Paus Johannes allen de zegen en sprak nog enige dankwoorden voor de vele wensen voor een spoedig her stel. Bovendien sprak hy bemoedi gende en vermanende woorden bij het begin van de advent. Paus Jo hannes bleef in totaal zes minuten aan het venster, zijn stem klonk vast en even helder als altijd. Oecumenische raad van Kerken De acti -evan De Achttien In de vergadering van de Oecume nische Raad van Kerken, die in Utrecht is gehouden, heeft de voor zitter, prof. dr. W. F. Dankbaar. Prinses Wilhelmina herdacht, waarbij hij herinnerde aan haar persoonlijke initiatieven ter bevordering van de eenheid der christenen. De Chr. Geref. Kerk heeft aan de raad bericht gezonden, dat zij lid wenst te worden van het contact in overheidszaken, waarvan reeds vrij wel alle protestantse kerken samen in de openbaarheid treden, wanneer het zawen van praktische aard en niet van eenheid betreft. Ds. F. J. Pop en dr. J. M. van Minnen hebben inlichtingen gegeven over het werk van eeDe Achttien" de groep van hervormden en gerefor meerden, die 'n mei een congres in Urecht hield om een appèi te doen op de gemeenteleden, de eenheid tus sen beide kerken te bevorderen. Binnenkort verschijnt een nieuw „pocketbook", waarin behalve de re- devoeringen van het congres ook de 1 450 suggesties, die binnengekomen zijn, werden verwerkt. De titel is „Aanvaard elkander" Op de vraag, wat „De Achttien" verder denken te doen. deelde ds. Pop mee, dat gedacht wordt aan een openbaar optreden ln 1964. I Met de 40-jarige Franse berggids Lionel Terray en de Sherpa Wongdl waren het deze drie broers, die op 19 oktober na een even letterlijk als figuurlik adembenemende tocht el kaar triomfantelijk op de verblin dend witte Nilgiritop fotografeerden. Zeer rzwaar „Wij hebben de hele expeditie zon der zuurstofmasker volbracht", ver telden de enthousiaste bergbeklim mers. De laatste 600 meter waren kennelijk overmatig zwaar geweest „We hadden toen er veel hinder van het gebrek aan zuurstof. Je voelt je er benauwd door en je moet dan ook het tempo tot een kwart van het nor male terugbrengen wil je het vol houden". Een ander verschijnsel van te weinig zuurstof is slapeloosheid. Bovendien verdwijnt de eetlust. Het leven van H. C. van Lookeren Campagne heeft eenmaal ook al weer letterlijk aan een draad ge hangen, een sterk touw dan. Hij viel ln een peilloze ysspleet tijdens een riskante beklimming. Tevoren echter had hij de Sherpa reeds gewaar schuwd. Deze had daarom zijn pickel met het touw omwonden omgekeerd in de sneeuw gestoken, was er met zijn hele gewicht bovenop gaan staan en had bovendien het touw nog en kele malen om zijn eigen lichaam ge wikkeld, terwijl hij dit langzaam vierde. Toch viel zijn metgezel nog zes meter omlaag voor het touw bleef steken. Wonder boven wonder liep onze landgenoot geen enkel letsel op Hij kon zelf langs het touw naar boven klimmen. Tien man De Nederlandse expeditie, die in september vertrok, bereikte de voet van de Nilgiri op 1 oktober. Zij be stond uit. negen Nederlanders plus de Franse berggids. De leiding berustte bij de Amsterdamse geoloog prof. dr. C. G. Egeler (45 jaar) en diens plaatsvervanger, eveneens geoloog, dr. T. de Booy. Voorts waren er nog drie geologen en een medicus, die als arts ter verzorging meeging en tevens onderzoeken. hoe het menselijk lichaam reageert, wanneer het op (Van onze Romeinse correspondent) In de zaterdag gehouden algemene vergadering van het concilie hebben de vaders kennis genomen van de mededeling, dat het eerste hoofdstuk van het schema over de liturgie nu geheel is goedgekeurd. Mgr. Felici heeft medegedeeld, dat het ontwerp Ut Unum Sint door de concilievaders moet worden be schouwd als een document waarin de grondwaarheden van 't. katholie ke geloof zijn vastgelegd en als een teken van welwillendheid ten aanzien van de afgescheiden broeders van de Oosterse Kerken. Maar rekening houdende met de wens van talrijke concilievaders zal dit decreet worden opgenomen in een meer algemeen document tezamen met dat over de oecumenische beweging opgesteld door de commissie ter bevorde ring der eenheid onder de christenen, en met artikel XI van het schema inzake de dogmatiek van de kerk, welk artikel eveneens handelt over de oecumenische gedachte. De beide hier genoemde schema's zullen eerst later in behandeling komen. Dit voorstel van mgr. Felici. waarby dus de een heid tussen katholieken en ortho doxen tezamen zal worden behandeld met die tussen katholieken en pro testanten, droeg de goedkeuring weg van de concilievaders die met 2068 stemmen voor en 36 stemmen tegen het hebben aangenomen. Degelijk, sierlijk en... op de seconde nauwkeurig I In goud, doublé en chroom grote hoogte te kampen krijgt met zuurstofgebrek. Deze arts. dr. Tam- mes. is thans op de terugweg. De Franse berggids en de drie Alpinisten zijn ook terug, zodat alleen de vyf geologen nog door Nepal trekken. Zij worden over een week of drie op Schiphol terug verwacht. Eerst willen zij hun geologische onderzoekingen nog wat voortzetten. Zij zullen nog dwars door de wildernis van een laagvlakte een doorsteek maken naar zuidelijk Nepal. Schema der Kerk Daarna is men begonnen met de discussie over het schema over de kerk. Dit is een buitengewoon uitvoe rig schema en van het allerhoogste belang zodat er geen sprake van is dat men daarmee deze week nog klaarkomt. Kardinaal Ottaviani, voorzitter van de commissie die dit schema heeft voorbereid, heeft de strekking ervan uiteengezet en erop gewezen dat ongeveer 70 vooraan staande deskundigen daaraan heb ben gewerkt. Vandaar, dat hij hoopt dat de concilievaders het met aan dacht, zowel in zijn geheel als in on derdelen, zullen bestuderen en be spreken. Bij de bespreking, die daar op volgde, werd er van verschillende zijden op aangedrongen dat de toon meer herderlijk, warmer, dient te zijn en minder juridisch wil het schema beantwoorden aan de ver wachtingen die de wereld van het huidige concilie heeft. Er is de aandacht in gevestigd op de grote veranderingen die zich in onze tijd op elk gebied voltrekken, zodat ook de kerk zich niet meer in dezelfde positie bevindt als in vroe ger eeuwen. Onder de vaders, die op deze eerste dag van de discussie over dit schema het woord hebben gevoerd, was ook kardinaal Alfrink. Weer arrestatie in Spiegel-affaire De in Bonn woonachtige West- duitse honorair consul in Tunesië, Paul Conrad, is in verband met de Spiegel-zaal en onder verdenking van landsverraad in hechtenis genomen. Er bevinden zich thans zeven ver dachten in genoemde zaak in hech tenis: de uitgever Rudolf Augstein, de directeur voor het zakelijke beleid van Der Spiegel, Hans Detlev Becker, de waarnemend hoofdredacteur Con rad Ahlers, redacteur Hans Schmelz, de kolonels Adolf Wicht en Alfred Marocn, en Paul Conrad. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. geneeskunde mej. A. Meulenberg (Middelburg) en de heren E. C. Belonde (Heemstede), A. F. Deutman (Meppel), C. G. Har- rewfjn (Rotterdam) en F. Smit (Dordrecht); semi-artsexamen de heren H. A. Lammers (Alphen aan den Rijn), J. J. v. d. Meersch te Lebbeke (België) en G. B. Snow te Hulzen (N.-H.); artsexamen de heren H. Alberts (Den Haag), A. J. Dra- wes (Leiden), C. J. Timmermans (Den Haag) en A. J. Welling (Was senaar); kand. ex. wijsbegeerte de heer Th. J. Meijer (Den Haag): prop. ex. godgeleerdheid mej. C. J. Albers (Voorburg); kand. ex. klass. lett. mej. M. C. E. van Kassen te Leiden (cum laude)doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. H. M. M. Boudens (Vlaardingen). De pijpleiding Pernis-V enlo- Keulen wordt met lie[st 150 ki lometer verlengd tot Frankfort. Zondag werd daarvoor in Keu len een enorme zinker gelegd door de Rijn. waarvan deze foto een beeld geeft. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 30 nov. Bloemenveiling. Fresia's 5173, Tros- chrysanten: Bacchus 77-89, Schlager 120-140, Paris 80-118, Orchid Beauty 120-141. Delight 73-83, Thelma 76-92. Little America 66-97. Caroline 52-64. Criterion 76-94. Golden Sail 80-112. Kauffman 60-72. Rubla 120-128. Red Rollnda 110-123, Am. Aanwinst 112- 124, per bos. gemengd 90-106, per bos. Geplozen: Red Rollnda 20-24, Balcom- be 39-42, Paris 12-16, Saskla 11-13. Brigitte 12-13. Long Island 15-19, Shoesmlth 30-35. Loveliness 12-18 per stuk. Am. Anjers: rode sim 18-26, roze sim 19-30, brenners 22-24, per stuk. Rozen: Baccare 43-50 per st., Euphor bia 49-71 per stuk. RIJNSBURG, 1 december. Bloemen veiling Flora: Am. Anjers: Sim Rood 2100-2600. Sim wit 2300-2400. Sim roze 2100-2800 per 100. Troschrvsanten. Red Rolinde 130-140. Joseph *130-135, Or chid Beauty 140-145. Balcombe 175, Criterium 130. Thelma 120-130. Loljona 165-175. Shoesmlth White 135-140, per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 decem ber Groenteveiling: waspeen (per kist): A-extra 700-800. AI 540-740. All 320-540. B-extra 520-530. BI 420-520. Bil 310, Andijvie 3900. Groenekool 1500. Boerenkool 2800. Aanvoer was peen 150.000 kg. waarvan 10.000 kg voor export en 120.000 kg voor de In dustrie werd verkocht. LISSE, 3 december. Plantgoed- veiling. Ondanks het winterse weer was er nog steeds veel animo op de van H B.G. Goede gingen vlot van de hand. Tulpen per hl: Galata 100, Pax. be neden zilt 10 130, Makassar 190, Kor- neforos 130. Olga. zaad 225, Van der Eerden (zaad) 80, Apeldoorn, zaad 100, Electra 110, John Gay 120, Madame Lefeber 65. Artist, grof 160, Eros 130, Bandoeng (zaad) 75. Scarlet Leader 90. Zenoner 85. Couleur Cardinal 130, Plquante 140. Oxford zaad 225, Lustige Wltwe. fijn 190. Dover, grof 165, Smi ling Queen 170. Gudosnlk, zaad 225, Bellona, zaad 180, Aureola, zaad 320. TER AAR. 30 november. Groente- velling: Tomaten export: A 545, B 540, C 460, CC 165, tomaten binnenland 150-255, alles per bakje van 6 kg. spruiten A 63-73, B 52-53. C 32-33, D I 67. All 54. Bil 39. witlof 80-102. II 52-76. stek 12-55. andijvie 48. B 11-29, 4 glasandljvie 64. prei 28. chlnesekool 10, .1 ?ele savooiekool 14. rodekool 18. uien 4 2-27, waspeen 12-14 alles per kg. Sla 3 5-20 per stuk. radijs 5 per bos. boe- "f renkool 120-150. stoofsla 110 per kist, t druiven 142. Peren: Gleser Wildeman 25-29, II 12. Emlle d'Heyst 18-23, stoofperen 20, Provisiepeer 16. Louw- tjespeer 21. Appelen: iombart's Cal ville 20. Precent van Engeland 28, Zoete Ermgaard 23-26 allea per kg. Advertentie DINSDAG a.s. verschijnt „WERELDKRONIEK" met een indrukwekkend „In memoriam Prinses Wilhelmina" Tevens unieke, uitgebreide reportage van de „Open het Dorp"-manlfestatie! GROF KWIEK TE STERK VOOR LZC De Leidsche Zwemclub, die dit jaar voor het eerst aan de zaalhandbal competitie deelneemt en direct al in de tweede klasse is geplaatst, heeft tot nu toe nog geen zege behaald. De handballendewaterpoloërs verloren verleden week verdiend van het Noord wijkse MSV. Gisteren konden zy het in Den Haag tegen het vooral in de tweede helft onsportief spelen de Kwiek 1 evenmin redden. In de eerste helft wisten de Leide- naars metd irecter spel al spoedig door Hans Broeke een 10 voor sprong te nemen. Via 11 liep LZC tot 6—1 uit door fraaie doelpunten van Peter Onvlee (4x> en Hans Broe ke. Door gebruik te maken van en kele foutjes in de Leidse verdediging kon Kwiek tot 64 inlopen, waarna Pieter Onvlee het zevende LZC doel punt scoorde (74). Na de hervatting begon Kwiek ge bruik te maken van trucjes die ner gens thuishoren en zeker niet op een sportveld. De scheidsrechter trad on voldoende op tegen het onsportieve spel. Een van slag geraakte LZC- ploeg zag de voorsprong als sneeuw voor de zon verdwijnen. Het werd van 7—4. 7—8 alvorens Gerrlt Kra mer voor Leiden weer eens kon sco ren: 88. Weer nam Kwiek een voor sprong: 108, maar opnieuw maak ten de Leidenaars gelijk: 1010. De onsportiviteit nam nu zulke vormen aan dat een bondsscheids- rechter langs de lijn opmerkte: „Had ik deze wedstrijd moeten leiden, dan waren er nu geen „Kwiek-spelers meer in het veldZe waren er echter wel en wisten met verfijnd rugby-spel de nog ..ongeroutineer de" LZC-ploeg, die het zonder Ruud Schmidt (ex-HVL) moest stel len. naar een 1510 nederlaag te schieten. LZC-juniorenAHC '28 junioren 9—2; LZC 2—Tonegido 1 4—16. Zaalhandbal SVL gaf Phoenix GEEN KANS SVL is zaterdagavond ln de Hout- rusthal verder gegaan op het pad der overwinning. Phoenix, in de af gelopen jaren toch immer een moei lijke tegenstander voor de rood wit ten. niet in het minst door zyn kei harde spel, zag zich nu door een prima combinerend en trefzeker schietend SVL naar een kansloze nederlaag gespeeld. Even konden de Hagenaars de illu sie koesteren van een beter resul taat toen zij bij hun allereerste aan val op de VSL-veste doelman Wal ter Görtz het nakijken gaven, 10. Nog geen 10 minuten later echter hadden vriend en vijand langs de lijn al begrepen welke formatie in dit treffen als overwinnaar van het veld zou stappen. Fraaie break-outs, mede dank zij snel en zuiver uit gooien van Walter Görtz. werden op beheerste wijze afgewerkt. Kees Lu cas en Cyril Kraanoogst, de laatste met verraderlijke onderhandse scho ten, brachten de stand in die periode van 0—1 op 6—1. Phoenix wist zich niet aan de SVL-greep te ontwor stelen. Wel moest Walter Görtz nog 4 maal de gang naar het net maken, maar dat lag eerder aan de wat non chalante verdediging van zijn team genoten vóór hem dan aan het aan- valsspel van Phoenix. De rust ging ln met 105 voor SVL. Drie snelle treffers na de hervat ting, waaronder een van fraai kali ber van Roy van Gurp, vallend bo ven de cirkel gevangen en ingescho ten. zetten Kees Lucas c.s. op flu weel. Theo Zwartjes en Ruud van Zyp namen de beide andere doel punten voor hun rekening, 135. SVL schakelde een versnelling te rug en zo kon Phoenix weer wat bij komen. Bij 13—8 vond Kees Lucas het welletjes. Na fraai voorbereidend werk van Hans Kagie. die telken» weer slaagde ln het uiteenspelen van de Haagse „muur", kogelde hij kei hard in. 148. Wel kon Phoenix da delijk daarop uit een verre harde schuiver eveneens de man aan het scorebord in actie brengen, maar een nu waakzaam SVL handhaafde de marge van 5 doelpunten gemakke lijk. Het einde kwam met SVL ln de aanval. 17—12. Met minimaal verschil, 12 tegen 10 punten, zegevierde zaterdagavond in de Dierentuin te Den Haag het Engelse judoteam over Nederland In de finale van de drielandenwedstrijd tussen Nederland, België en Enge land, die met het oog op de Euro pese kampioenschappen ln mei In Genève voor coach Anton Geeslnk een soort selectie betekende. De ruim 750 toeschouwers hebben met ingehouden adem deze spannen de eindstrijd, waarin de laatste partij tussen 3e dan Jan van Ierland, zo juist hersteld van een ernstige ziekte die hem maanden aan het ziekbed kluisterde, en de Brit Anthony Sweeney de beslissing moest bren gen, aanschouwd. Het is een enerverende strijd ge weest, waarin Jan van Ierland van alles heeft geprobeerd om zijn te genstander op de Tatami te brengen. Het lukte hem slechts eenmaal, maar de prachtige zesde heupworp waar mee hij de stevige Engelsman naar de mat bracht, telde niet, omdat de arbiter juist een fractie tevoren de partij onderbrak. Het werd onbeslist en dat was juist voldoende om de Engelsen die bijzonder verheugd wa ren over deze overwinning de prach tige beker in bezit te geven. Eerder had zowel Nederland (250) als Engeland (37—0) van het veel zwakkere België waarin al leen de Europese kampioen eersta dan, Etienne, uitblonk gewonnen. Ook de tweede ontmoeting tussen de judoka's van Nederland, Enge land en België, die zondag in de nieuwe sporthal van Roermond on der de ogen van 400 toeschouwer» plaats vond. werd gewonnen door de Britten. Weliswaar kwamen de En gelsen in de finale tegen Nederland tot een onbeslist (12—12), maar zij hadden tegen de Belgen een hogere score bereikt (20—5) dan onze land genoten (10—0). De Nederlandse basketbalkam pioenen Landlust hebben zaterdag in de Apollo-hal te Amsterdam de eerste wedstrijd in de eerste ronde van de Europese Cup tegen de Poolse herenploeg Wisla met 67—76 ver loren De returnontmoeting wordt be gin Januari in Krtkau gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5