Uitvaart vanuit het Paleis aan het Lange Voorhout ZWART Prinses Alexandra met 1 zakenman verloofd STRENGE STRAFFEN VOOR A'DAMSE ONTGROENERS Kroaten bestormen Joegoslavisch gebouw Drie dagen défilé in Den Haag Ook Indonesische deelneming 1-6 maanden Toegang tot de Universiteit ontzegd voor WEERBERICHT Churchill 88 Broer redde zusje uit een brandend huis Egypte heeft genoeg (met bommen en vuurwapens) naar Tito Moskou 'JSfr C9«o teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 No. 30820 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Langs dezelfde route, die tweemaal in 1934 werd gereden na het overlijden van Koningin- Moeder Emma en Prins Hendrik, zal zaterdag 8 december het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina gevoerd worden van Den Haag naar de Nieuwe Kerk in Delft waarna de bij zetting volgt in de Koninklijke grafkelder. Besloten is de uitvaart te doen plaats vinden van het Paleis aan het Lange Voorhout. De tijd van vertrek is nog niet vastgesteld, maar ver wacht wordt, dat dit omstreeks half elf des morgens zal zijn. Voordien zal het Nederlandse volk afscheid van Prinses Wilhelmina kunnen nemen in een defile langs de baar in Paleis Lange Voorhout. Er blijkt zoveel belangstelling voor dit defile te bestaan, dat het niet alleen op donderdag 6 en vrijdag 7 december zal plaats vinden, zoals gis teren bericht, doch ook woensdag 5 december. Bovendien is het aanvangsuur vervroegd. Op de drie genoemde dagen vindt het defile plaats van 9 tot 16 uur. Onder de zeer vele blijken van medeleven, welke ook gisteren uit de ge hele wereld werden ontvangen, bevond zich ook een getuigenis van Indone sische zijde. Gisteravond heeft de Indonesische permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties M. L. Palar in de algemene vergadering dc Nederlandse delegatie zijn deelneming betuigd tijdens het debat over de dekolonisatie. Hij zei o.m. „Zij is een groot Koningin geweest en zij was be mind en bekend als de moeder van haar volk". Klaasesz, heeft in de Ridderzaal tij dens een bijzondere vergadering van de Staten van Zuid-Holland Prinses Wilhelmina herdacht. Hij releveerde, dat op 27 november de actie „Open het Dorp" werd inge- Prinses Beatrix op thuisreis Prinses Beatrix is hedenochtend vroeg per vliegtuig uit Hongkong vertrokken in witte, met zwart afge zette kleding. Morgenochtend vroeg wordt zij in ons land verwacht. Het leven gaat door Naar aanleiding van vragen over het van officiële zijde niet voor schrijven van de wijze van rouw, die in acht moet worden genomen, wordt van wel ingelichte zijde het volgende opgemerkt. Aan de wens van Prinses Wilhel mina ligt ten grondslag alle uiterlijk heid en traditie, die niet gedragen worden door innerlijke gevoelens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze gevoelens vorm te geven. Het normale leven dient ook normaal voortgang te vinden. Het afgelasten van bijeenkomsten die niet een uitgesproken feestelijk karakter dragen wordt daarom niet noodzakelijk geacht. Ook besloten bijeenkomsten kunnen normaal door gaan. Het feit dat de plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina nog niet heeft plaats gevonden, behoeft geen verhindering te zijn om het Sint Ni- colaasfeest met name met de kinde ren te vieren. In dit zelfde verband moet het feit worden gezien, dat geen speciale regelingen zijn afge kondigd voor een protocollaire Hof rouw. Zondag niet vlaggen In tegenstelling tot hetgeen giste ren werd meegedeeld over het vlag gen op a.s. zondag in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmi na werd later van regeringszijde be kend gemaakt, dat op zondag op overheidsgebouwen niet half stok zal worden gevlagd. De minister van Binnenlandse Za ken heeft telegrafisch aan de Com missarissen van de Koningin in ge lijke zjn een aanbeveling gedaan, die mede bestemd is voor de gemeente besturen. Uit betrouwbare bron in Luxem burg wordt vernomen, dat vermoe delijk de Groothertogelijke familie in Luxemburg zal deelnemen aan de be grafenisplechtigheid van Prinses Wilhelmina. Dit zijn Groothertogin zet. „Wel zelden zal in ons land het gehele volk in zo sterke mate door één en dezelfde gedachte bevangen zijn geweest. Met ontroering en diepe dankbaarheid hebben wij dit mogen ervaren", aldus mr. Klaasesz, die daarop liet volgen, dat wel zelden ons gehele volk andermaal door één en dezelfde gedachte bevangen is ge weest als op de dag, waarop ons het bericht bereikte, dat Prinses Wilhel mina van ons is heengegaan. Wellicht Is nog een gerucht van die onstuimige, doch ontroerende een heid van ons volk op 27 nom. haar laatje levensdag, tot Prinses Wilhel mina doorgedrongen. Dan zal zij hebben kunnen zeggen, aldus de Commissaris der Koningin: God, Gij hebt mij dit doen weten, wat voorbij ging aan nood en leed is niet ver geefs geweest. Hij noemde haar de geharnaste strijdster, die onvermoei de vechtster voor de vrijheid, de een voudige ballinge. Hij zag voor zich de jonge Konin gin die rukt aan de weerbarstige tra lies wan haar gouden kooi. die tracht uit te breken uit de duffe Hofconven- ties en society-beperkingen, de Ko ningin, die de wijde verten en grote mogelijkheden van het Nederlandse volk bevroedt en uit wil stijgen boven de schotjes en scheidingen, die be perkter geesten hebben opgericht. Zij wil de laatste resten van beklemmen de negentiendeeuwse Jan Saliegeest verdrijven, maar daarvoor moest worden gevochten, aldus mr. Klaa.- sesz. Het oudste statenlid in jaren, mej. A B. Pomper stelde namens de Sta ten voor een adres van rouwbeklag aan de Koninklijke familie toe te zenden, waartoe de Staten besloten. St.-Nicolaas- knipselprijsvraag Het tekenen can de condo- leance-registers in het Huis ten llllllliilllilMllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllinilllllilllllllllllllllM Bosch te Den Haag. j 7 Wij herinneren eraan dat in- j zendingen op onze Sint-Nico- Iaas-advertentieknipselprjjs- vraag uiterlijk morgen in ons bezit moeten zijn. Veertien studenten, die in hoofdzaak betrokken waren bij de in cidenten tijdens de laatste ontgroening aan de Universiteit van Amsterdam, zal de toegang tot de universiteit worden ontzegd voor een periode variërend van één tot zes maanden. Dit blijkt uit de uitspraken, die het college van rector en asses soren heeft gedaan na behandeling van het rapport, dat de door de rector magnificus, prof. dr. J. Kok, op 10 oktober ingestelde com missie heeft uitgebracht. De betrokkenen kunnen van deze schor singen binnen tien dagen in beroep gaan bij de curatoren van de universiteit. Vijf senaatsleden In de uitspraak over de vijf be trokken leden van de senaat van het Amsterdams Studenten Corps wordt onder meer gesteld dat zij hebben gefaald, waar zij niet falen mochten. Zij hebben de groentijd onvoldoende voorbereid, waardoor lie: gevaar voor ordeloosheid en dus van excessen, bij een groentijd steeds aanwezig, is ver groot. Zij hebben slechte voorbeelden gegeven door zelf de hand te lichten met hun verplichtingen ter bescher ming van het welzijn der novieten. Zij hebben lichamelijke kwellingen en hanotastelijkheden t.a.v. groenen door corpsleden gedoogd, en zij heb ben zelfs niet getracht daartegen eni ge maatregel in het werk te stellen. Erger: zij hebben in hun eigen se naatskamer zulke kwellingen toege past door daarin teveel groenen op een te pakken. Betrokkenen hebben Charlotte. Prins Felix. Prins Jan en £een leiding gegeven en zij hebben in diens gemalin Josephine Charlotte. Herdenking in Staten van Zuid-Holland De Commissaris der Koningin ie de provincie Zuid-Holland, mr. J. KEUKENMEUBELEN „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 deze slappe houding volhard ook na dat, het naar hun bekend was tot stige inciaenten was gekomen. Betrokkenen zijn wegens dit alles ernstige incidenten was gekomen, deze groentijd geleid heeft hebben de naam van de universiteit, nationaal en internationaal, schade toege bracht. Bü de bepaling van de straf wil het college geen onderscheid tussen betrokkenen maken. Weliswaar zijn zjj niet allen even schuldig, doch aangezien zij optraden in kwaliteit van leder van een senaat worden de- Telefoon 22536 j ze onderlinge - en in wezen betrek- keljjk toevallige- verschillen over- schaduwd door het falen van de se- le naat, waarvan zij deel uitmaakten, geheel. gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 KOUDER WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond kouaer weer met in de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordelijke wind met voor namelijk in de kustprovincies een enkel verspreid voorkomende bui. 1 DECEMBER Zon op: 8.24 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 11.56 uur; onder 20.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.50 uur, laagwater te 1.17 en 13.35 üur. Dit nummer bestaat alt 28 pag. Bij hel bepalen van de straf wil het college voorts, ten gunste van de betrokkenen, in aanmerking nemen dat zü niet alleen verantwoordelijk heid dragen voor de excessen, doch dat vele daarvan uiteindelijk mede komen voor verantwoordelijkheid van Individuele corpsleden, die echter in de anonimiteit van de menigte onbe kend blijven. Op al deze gronden straft het col lege de betrokken senaatsleden door hun iedei dc toegang tot de univcr- De Britse oud-premier Sir Winston Churchill viert heden zijn 88-ste ver jaardag. Hij bracht de dag rustig door, omdat hij nog steeds niet hele maal hersteld is van de val die hij in het begin van dit jaar in Monte Carlo maakte en waarbij hij zijn dij been brak. siteit te ontzeggen voor de tijd van twee maanden, aldus de uitspraak van hel college. Commissieleden zelfde straf De vijf studenten die voor en tij dens de ontgroening zitting hadden in de socicteilscommhsie zal even eens de toegang tot de universiteit voor de tyd van twee maanden wor den ontzegd. De student, die in het Viatorhuis met eer parapluie een bekertje van het hoofc. van een novle; wilde slaan, waarbij dit aspirant-ïïfl" ernstig werd gewona, is door het college de toe gang tot de universiteit voor de duur van zes maanden ontzegd. De groentijdleider van het dispuut ..Viator" wordt verweten dat hij niets heeft gedaan nadat de noviet gewond was geraakt na de slag met de para pluie. Bovendien heeft liij een noviet grof beledigd. Hem zal dc toegang tot de universiteit voor de duur van twee maander worden ontzegd. Een tienoejaars student in de psy chologie. die het kandidaatsexamen nog niet. met vrucht heeft afgelegd en die geen actief lid van het corps meer is, za! drie maanden de univer- Twee meisjes van vier en twaalf j jaar zijn gisteravond op het nipper- j tje door hun 17-jarige broer Oene ge- J red van de zolder van hun in brand staande ouderlijke woning in Wans- werd aan de Streek (bij Dokkum). Dc jongen heeft de brand waarschijn lijk zelf veroorzaakt. Korte tijd later was van het winkelhuis en de repa ratiewerkplaats van de familie F. Hoekstra de vader is schoenhan delaar slechts een geblakerde ruïne over. De ouders waren op een ouder avond van de school van een van hun kinderen, toen de brand ontstond. De jongen was in de werkplaats bezig zijn bromfiets met benzine schoon te maken, vlak bij de kachel, toen plotseling een enorme steek vlam opschoot. Binnen enkele minu ten stond de hele werkplaats in vlam men. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat, de jongeman alleen maar zyn in de woonkamer bevindende zusje en broer kon waarschuwen. Daarna haalde hij de twee zusjes, die al naar bed waren gegaan, van de zolder. De inboedel en de inventaris, waar onder de gehele voorraad schoenen en pantoffels voor de Sint-Nicolaas- verkoop, gingen verloren. De heer Hoekstra was slechts voor een laag Prinses Alexandra van Kent, die eerste kerstdag 26 jaar wordt, heeft zich verloofd met de 34-jarige zakenman Angus Ogilvy, de tweede zoon van de graaf en de gravin van Airlie. Vrienden hebben verklaard, dat prinses Alexandra, een nicht van koningin Elizabeth, bij de keuze vari haar aanstaande echtgenoot „uitsluitend de weg van haar hart heeft gevolgd". Haar moeder, prinses Marina, was in dit opzicht voor haar een voorbeeld. De verloofden kennen elkaar al vele jaren. De verrassende mededeling van Kensington Palace maakt geen mel ding van het komende huwelijk. Ver wacht wordt, dat de datum binnen kort zal worden bekendgemaakt en dat Koningin Elizabeth haar toe stemming zal geven voor een inzege ning in de Westminster Abbey. Prinses Marina maakte gister avond, tijdens een speciaal diner voor een aantal intieme vrienden de ver loving bekend. Lord en Lady Airlie logeerden bij haar en de heer Ogilvy verbleef tegenover het paleis in de woning van Prinses Margaret en graaf Snowden 'Tony Armstrong - siteit niet, mogen bezoeken, omdat hij tijdens dc Nereusdag een gloeilamp j bedrag tegen brand verzekerd tussen de novieten wierp. Zwaardere schorsingen 1 57 Dc student die tijdens het zwem- V311 3\Ollllllll feest in liet Sportfondsenbad Oost te i Fevnte heeft de Vereniede Staten Amsterdam een noviet een bloedende ]ate„ weten (lat zijn tr(fepen ge|ei. delijk uit Jemen zal terugtrekken in hoofdwond sloeg met een stok. wordt de toegang tot de universiteit voor een maand ontzegd. dien Saoedi-Arabie en Jordanië aan zekere voorwaarden voldoen, zo meldt liet te Cairo verschijnende blad „Al Ahram". Deze voorwaarden zouden o.m. af tocht van de Saoedi-Arabische troe pen van punten langs de grens met Jemen en van Jordaanse troepen uit Saoedi-Arabië inhouden. Laatstge noemde landen steunen de 26 sep tember door rebellen van de troon gestoten Jemenitische Imam Moham med ei Badr. (Van onze correspondent in Bonn) Kroatische ballingen hebben gisteren, op Joego-Slavië's nationale feestdag, een aanslag gedaan op het gebouw van de handelsmissie van Joego-Slavië in Bad Godesberg, een voorstad van Bonn. Drieëntwintig man sterk bestormden de Kroaten de missie, ter wijl zij bommen wierpen die de benedenverdieping van het gebouw ernstig beschadigden. Het hele archief van de handelsvertegenwoordiging ging ver loren. Om de brand die na de aanslag uitbrak te blussen, moesten drie brandweerwagens worden ingezet. Jones). Het personeel van het paleis werd op champagne onthaald. Prinses Alexandra bracht woens dag een bezoek van een half uur aan Koningin Elizabeth om haar van de verloving op de hoogte te brengen. Het huwelyk moet officieel door de Koningin worden goedgekeurd. In de bekendmaking wordt gezegd, dat zij dit „met het grootste plezier" heeft gedaan. Prinses Alexandra, in de familie kortweg „Alex" genoemd, is één van de populairste leden van de Engelse koninklijke familie. Bij een aantal belangrijke gelegenheden, o.a. in het Verre Oosten, heeft zij Koningin Eli zabeth in het buitenland vertegen woordigd. Iedereen is dol op de char mante. opgewekte en in haar omgang volkomen natuurlijke en altijd infor mele Prinses. Zij erfde haar moeders schoonheid en de persoonlijkheid van haar vader, de hertog van Kent. die in de oorlog bij een vliegtuigonge luk om het leven kwam. Lord Airlie, de vader van Alexan dra's verloofde, is tien jaar kamer heer geweest van wijlen Koning George VI. De Airlies behoren tot een oud aristocratisch geslacht Hun Schotse adeltitel gaat terug tot 1491 en hun Britse titel v erd gecreëerd in 1639. De Airlies zijn oude vrien den van de Engelse koninklijke fami lie en Alexandra en Angus ontmoet ten elkaar reeds als kinderen Lady Airlie was meer dan dertig jaar ka menierster van Koningin Mary, de grootmoeder van Koningin Elizabeth. Ogilvy heeft nog twee broers en drie zusters. Hij werd opgevoed in de beroemde kostschool Eton en stu deerde af in Oxford, waarna hij een protégé werd van een bekende Engel se financier. Ogilvy is commissaris van twintig commerciële maatschap pijen. Hij is een sportliefhebber en bezit speciale belangstelling voor mu ziek en architectuur. De Airlies zijn grootgrondbezitters en wonen op I een kasteel in Schotland. President Tito van Joego-Slavië zal begin volgende week vermoe delijk reeds zondag naar de Sov- jetrussische hoofdstad gaan. De Joegoslavische ambassadeur in Mos kou wilde dit bericht niet bevestigen maar gaf wel toe, dat Tito spoedig naar .Moskou zou komen. Het juiste uur zou echter pas kort voor het ver trek bekend worden gemaakt. In ok tober werd voor het eerst meege deeld, dat Tito voornemens had naar de Sowjet-Unie te gaan. Toen sprak men over „een vakantie". Een interieuropname van de I stoft elijk overschot van Prinses Nieuwe Kerk in Delft met op dc Wilhelmina zal worden bijgezet, voorgrond de zware steen, wel- Op de achtergrond het graf- ke de toegang afsluit tot de Ko- monument voor Willem de ninklijke grafkelder, waarin het I Zwijger. Bij de aanslag werd door de Kroaten ook gebruik gemaakt van wapens. De huismeester van de missie werd door een revolverschot levensge- I vaarlijk gewond. I Zeventien van de 23 Kroaten, die allen tussen de 20 en 30 jaar wa ren, konden door de Duitse politie worden aangehouden. Zij bleken afkomstig te zyn uit Dortmund en Düsseldorf, vanwaar zij met een busje naar Bad Godesberg waren gereden. Zij zijn lid van de Kroa tische vrijheidsbeweging, die onge veer 2000 leden schijnt te hebben en die vooral actief is in het Roer gebied, waar vele Kroatische arbei ders wonen. De leden van bovengenoemde vereni ging worden overigens volgens de gebruiken van d» voormalige Kroa- tisch-fascistische Oestasja-bewe- ging beëdigd. De jonge Kroaten waren na afloop van de aanslag gisteren zo trots op hun daad tegen de communis tische regering in hun land. dat zij niet op de vlufcht sloegen toen dc Duitse politie kwam opdagen. Vier van hen gingen zelfs op hun gemak naar een nabijgelegen restaurant, om een borrel te drinken na geda ne arbeid. In het gebouw van de Joego-Slavische missie lieten zij plakkaten achter, waarop leuzen stonden, zoals „Leve een onafhan kelijk Kroatië", „Leve een ondeel baar Duitsland' en „Zo moet de muur in Berlijn worden opgebla zen". De Bondsregering heeft inmiddels via Zweden aan Joego-Slavië, waarmee West-Duitsland sinds 1957 geen diplomatieke betrekkin gen meer onderhoudt, laten weten dat zij het gebeurde betreurt en dat de schuldigen streng zullen worden gestraft. Van Joego-Slavi sche kant is al scherp gepro testeerd tegen de aanslag. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Dec. 1862: Als bijzonderheid wordt uit Appelscha gemeld, dat een paar jongelieden gaan trou wen uit dezelfde huisgezin nen, waaruit reeds drie broers met drie zusters zijn ge huwd. Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden zal een belangrijke aanwinst verkrijgen dóór ontvangst van schenkingen door J. C Bernelot Moens en G. F Wienske.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1