Dr. Holtrop ziet geen tekenen van recessie Sinterklaasdag 'n fotogeschenk Jan Wolfslag! ROLZ BENNETT IN NEDERLAND Gezondheidstoestand van de Paus Dr. J. A. Szirmai benoemd tot buitengewoon lector Allicht,dateenmm Leidse lichtweek zonder licht geopend foto-ciné JAN WOLFSLAG N.V. die de waarde van. goede kleding kent als géén ander. z'n cadeau-inspiratie opdoet bij: Praten over kernzwaard Demonstratie in Holland ia verboden Berichten zijn tegenstrijdig igericht 1 maart 1860 Donderdag 29 november 1962 Tweede blad no. 30819 In de morfologie en fysiologie van liet bindweefsel By K.B. is dr. J. A. Szirmai, benoemd tot buitengewoon lector in de facul teit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de morfologie en fysiologie van het bindweefsel. Dr. Szirmai. die in 1925 te Ket in Tsjechosiowakije is geboren, moest zijn gymnasiale en universitaire stu- dieën onder uitzonderlijk moeilijke omstandigheden voltooien, gevolg van de politieke gebeurtenissen en verwikkelingen vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in Midden- Europa. Deze leidden er toe, dat de nieuwbenoemde lector in 1947 uit week naar Nederland. Na in 1951 het doctoraal examen in de genees kunde aan de Universiteit van Am sterdam te hebben afgelegd, promo veerde hi,' drie jaar later eveneens aan deze universiteit op een proef schrift getiteld: „Bijdrage tot de ken nis van het mucoide bindweefsel". Dr. Szirmai, die in 1957 de Neder landse nationaliteit heeft verworven, was als student-assistent, resp. assis tent werkzaam op een universitair- laboratorium te Boedapest, te Bratis lava en op het histologisch labora torium van de Universiteit van Am sterdam. In 1956 werd hij als weten schappelijk medewerker verbonden aan het Instituut voor Rheuma-On- derzoek, alwaar hij sedert 1959 de functie van afdelingshoofd vervult. Vele malen heeft hij gedurende kor tere of langere tijd in het buiten land vertoefd om deel te nemen aan cursussen dan wel voor het verrich ten van wetenschappelijk onderzoek. Dr. Szirmai vervult verschillende assistenschappen en is lid van de we tenschappelijke adviescommissie van het Rheumatiekfonds dr. Jan van Breemen. Herdenking in Pieterskerk Het overlijden van Prinses Wilhel- mina zal morgenavond om 8 uur in de Pieterskerk worden herdacht. Aan deze dienst zal op zo breed mogelijke basis een interkerkelijk karakter worden gegeven. Overleg wordt nog gepleegd wio in deze dienst zal voorgaan. Kynologenver. „Rijnland" In de gisteravond in het Boer- ihaave-restaurant gehouden leden vergadering van de Kynologenver. „Rijnland" heeft de bekende schrijf ster op dit gebied, mevrouw M. Do- aiathSeeuwen een bij uitstek leer zame causerie gehouden over de kynologische problemen van deze tijd. Tot deze vraagstukken behoort in de eerste plaats de hondsdolheid, waarvan de consequenties met be trekking tot het enten en fokken in ogenschouw werden genomen. Naar algemeen deskundig oordeel verdient het eerste aanbeveling, het tweede niet. Naar aanleiding van het gesprokenen werden vele vragen ge steld. De vergadering stond onder leiding van de wnd. Voorzitter, de heer Aiofs. Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars In het Geref. Jeugdhuis kwamen gisteravond de leden van de Leid sche Vereeniging v. postzegelverza melaars bijeen. De heer A. de Best. sprak deze avond een kort „In Memonam" uit in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina. waarna de secretaris, de heer G. M. Minnema oe notulen las De voorzitter deed mededeling van de toetreding van zes nieuwe leden, de uitgifte van een meuwe zegel van Suriname (opening ziekenhuis te Paramaribo) en een herdruk van een Nieuw Guinea-ze- gel. De veiling had ook deze avond een vlot verloop. Dinsdag 18 decem ber komt men weer bijeen. Promolies Leidse Universiteil Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „On the causation of drive reduction after a consummatory act", mevr. A. C. A. Sevens terBol. geboren te Tandjong Pandan (Ind.) en thans wonende te Warmond. Promotor was prof. dr. H. P. Wolvekamp; idem tot doctor in de geneeskunde, op proef schrift getiteld: „De betekenis van de indirecte haemagglutinatiereactie voor de diagnostiek van toxoplasmo- sie", de heer G. L. Smit, geboren te Leiden en eveneens wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. J. D. Verlinde; idem tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift ge titeld: „The bats of Suriname", de heer A. M. Husson, geboren ta 's-Gra- venhage en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. H. Boschma. De promotie geschiedde cum laude. HERDENKING IN UNIVERSITEIT In verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina vindt morgen- j middag om 4.15 uur een universitaire herdenkingsbijeenkomst in het Groot Auditorium der Leidse Universiteit plaats Op deze bijeenkomst, die staat on- I der leiding van de rectormagnificus, prof. dr. S. Dresden, zullen het woord voeren prof. dr. I. Schöffer, hoog- leraar in de vaderlandse geschiede nis. en prof. mr. J. V. Rijpperda i Wierdsma. hoogleraar in het Neder lands staatsrecht. De Senaat van de Leidse Univer- siteit heeft een brief van rouwbeklag aan H.M. de Koningin gezonden. Dr. M. W. Holtrop. president van de Nederlandsche Bank. |ljn* stelt spreker zich achter 't door i r i iii i -v r l j n de SER a311 de regering gegeven ad- heett gisteravond voor de leden van het Verbond van Protestants- vies £,e toelaatbaar geachte verho- christelijke Werkgevers in Nederland in Oosterbeek zijn toekomst- jging van 2.7 procent betekent uit- verwachtingen voor het Nederlandse bedrijfsleven uitgesproken mwS." Voor de nabije toekomst ziet dr. Holtrop geen tekenen, die üjk belang dat thans in vrije onder wijzen op een reeds aangevangen of spoedig te verwachten recessie handeling overeenkomsten tot stand- j,i i«I r\rT I komen, die werx^ever en wericne- die vergeleken zou kunnen worden met die welke in 1957 begon Expogé-congres Het is duidelijk, dat de algemene j inkrimping van de winstmarges en I de aan de dag tredende overcapaci teit. in enkele basisindustrieën geleid hebben tot matiging van uitbrei- Zoals bekend zal van 26 t.e.m. 29 dingsplannen. Anderzijds is te ver- juni in Leiden het Expogé-congres wachten, dat de consumptieve vraag worden gehouden. De eerste dag, zo j zal blijven toenemen, vernemen wij van het organiserende Zeker is. dat. het, verschijnsel, dat comité, wordt in beslag genomen door de scherpe conjunctuuromslag van de ontvangst van de deelnemers, de 1957 teweegbracht, te weten: de uit- openingsbij een komst, de kranslegging putting van de financieringsmo- en een herdenking bij het be vrij- i gelijkheden, diedwongtot herziening dinesmonument Voor de volgende daeen zijn. naast de werkvereadering op de tweede dag, een boottocht over de meren bij Warmond, oen tocht ner touringcar door bpf Znidholiondse Polderland, pen bo-roek Koninklijke Land-' goodorpn te Wassenaar en een uit- o-ohrpi-i hpzriok aan de de gprnepnte KotWijk in het programma opgeno men. Fpn toneelaezelschan heeft ziin medewerking toegezegd voor een oo- voprjne oo één van de avondpn. ter- wijd "noUs o-pdurpndp de eeheie "«k in .Dp Talrpnbal" onder ausniripTi van instituut voor Oorlof«Ha«n- mentatie een verzet sten toonstelling zal worden georganiseerd. van de investeringsdisposities, thans niet dreigt. De kapitaal markten zijn vrijwel in de gehele Westelijke wereld ruim. het bankwe zen is liquide, de reservepositie van Europa eerder overmatig dan ge lijk in 1957 krap. en de interna tionale monetaire samenwerking is zodanig, dat van de deficitaire lan den niet te vrezen valt. dat zy zich tot een deflatie politiek zouden zien gedwongen. Consolidatie Voor ons eigen land betekent dit, mers beide buiten de atmosfeer van een steeds voortgaande looninflatie brengen, maar ook buiten de sfeer van een loonvorming, die bij de werknemers de indruk wekt, dat het de politiek van de regering zou zyn hun het economisch mogelijke loon te onthouden. Evenwicht Of met de in uitzicht gestelde ver dat 1963 de hoop biedt, dat het be- j hoging het bereikte evenwicht met .i.::t.i,:..k if - drijfsleven zich in een atmosfeer van verminderde overspanning, maar niet van ernstige terugslag, zal kunnen concentreren op de consolidatie van wat in de jaren 19591962 werd be reikt. Ten aanzien van de loonontwikke- Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle prezen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jürgen Georg Joachim, zn van G. Heemskerk en M. E. Brück; Gerhard Frederik Willem, zn van G. Heems kerk en M. E. Brück: Yvonne Maria Gerarda, dr van H. G. Raasveldt en R. A. J. Bildstein; Marc, zn van J. J. Overeem en M. van Heel; Lubbert, zn van J. Klaassen en K. van Beelen; Margaretha Gemma Elisabeth, dr van H. Boon en A. H. M. van Oijen; Yn- grid. dr van G. Bergman en J. du Mortier; Cornells Nlcolaas Leonardus Theodorus. zn van W. T. J. J. Zonne veld en M. E. v. d. Kleij; Cornells Wilhelmus, zn van J. W. W. C. v. d. Linden en N. W. v. d. Linde; Catha- rlna. dr van C. H. v. d. Pluljm en C. Sierat; Theodorus Leonardus Maria, zn van T. C van Seggelen en G. A Hlllenaar; Robert Johannes Wilhel mus. zn van J. B. van Graas en P. A. C v. d. Ploeg; Hans Ferdinand, van H. R. en T. J. A Aantal deelnemers veel minder dan in voorgaande jaren Het overlijden van Prinses Wilhelmina vond en zeer begrijpelijk ook zyn terugslag op de gistermiddag officieel geopende Leidse lichtweek. Ging deze opening in het verleden steeds gepaard met de ontsteking van duizen den gloeilampjes, een muzikale rondwandeling en feestelijke toespraken, gisteren was daarvan weinig te merken. De feestverlichting brandt eerst vanavond, de muzikale rondwandelingen blyven geheel achterwege, terwijl de opening van de Lichtweek gisteren in restaurant Van der Heijden slechts een sober karakter droeg. Met de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote waren hier aanwezig de wethouders Menken. Piena, Sannes en Harmsen, de laatste in zijn kwaliteit van voor zitter van het Lichtweekcomité, de gemeentesecretaris mr. J. Bool. de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter en directeur van VVV en vertegen woordigers van de diverse straat commissies en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. Aantal deelnemers loopt sterk terug De heer Harmsen, die in zijn in leidend woord wees op de rouw, waarin ons volk is gedompeld ook andere sprekers na hem deden dit zeide, dat het Lichtweekcomité over het aantal deelnemers aan deze week nogal pessimistisch gestemd was. Het wordt, aldus spreker, moeilijk om een en ander te organiseren. Waren er in het begin plm. 1000 tot 1100 deelne mers. thans ligt dit aantal beneden de 300. Dit aantal vestigt de indruk, dat men in de kring van het zakenleven er de opvatting opnahoudt. dat de liefde van één kant, t.w. het gemeen tebestuur. moet komen. Dit is vol gens de heer Harmsen onjuist. Initia tieven moeten ook van de kant van 't zakenleven komen. T.a.v. de komende verbetering van het wegdek van de Breestraat. deelde de heer Harmsen mede, dat B en W er naar zullen streven, dit ongemak tot het uiterste te beperken. De heer Lambermont wees in zyn toespraak op de betekenis van Lei den als koopcentrum en memoreerde voorts het overlijden van de heer Questroo. een sympathiek raadslid en pleitbezorger van de middenstand De heer A. van Helvert. sprekende namens de Haarlemmerstraat winke liers dankte B en W voor de recon structie van deze straat. In het be gin. aldus spreker, zag alles er som ber uit, doch achteraf is dit nog mee gevallen. Na deze toespraken verklaarde de burgemeester, aan wiens echtgenote een in chocolade en marsepein uitge voerde maquette van het nieuwe zwembad werd aangeboden, de licht week voor geopend. Winkels tot 9 uur open Hedenavond zijn de winkels tot 91 uur open en kan men op de Bree- straat, Haarlemmerstraat, Donker- steeg. Gangetje, Maarsmanssteeg, Kraaierstraat en op een gedeelte van de Nieuwe Rijn wandelen en winke- len langs en onder een feestelijke verlichting. Bovendien zyn het stad - huis. de Stadstimmerwerf, de Univer siteit en de molen „De Valk" en ,,d' Heesterboom" verlicht. Breestraat 123 to. STADHUIS telefoon 21851 Haarlemmerstr. 102 naast BAT A Telefoon 32778 het buitenland enerzyds en het hoge peil van werkgelegenheid anderzijds in stand gehouden kunnen worden, zal de toekomst moeten leren. Mocht het evenwicht worden doorbroken dan zijn er voldoende reserves om een tijdelijk betalingsbalanstekort te overbruggen, en behoort het daarna te volgen loonbeleid verstandig ge noeg te zyn om, door het markeren van de pas, in een volgend jaar het concurrentievermogen en de werkge legenheid weer te herstellen. De vraag besprekende of het be drijfsleven in de komende jaren al of niet rekening moet houden met de mogelijkheid van een algemene depressie van het karakter van die van 1929 tot 1933, komt dr. Holtrop tot de conclusie, dat men zich over die mogelijkheid geen zorgen behoeft te maken. Hij meent, dat noch de po litieke en monetaire autoriteiten, noch het bankwezen, noch ook bet bedrijfsleven en het publiek zelf, de fouten zullen herhalen, die tot de catastrofe van 19291932 hebben ge leid Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Berlikum (toez.) Prei en kroten voor ..Het Dorp Op de Leidse groenteveiling werden Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. F. Feenstra (Wassenaar) en de heren A. R. P. Boddaert (Rotterdam), G. M. Ursone (Den Haag) en S. Klein (Rotterdam); doet. ex. Neder landse taal- en letterkunde de heer G. H. C. Soeteman (Rotterdam»; kand. ex. Nederlandse taal- en let terkunde mej G. M. Bulten (Lisse). Dr. K. D. Bosch overleden In de afgelopen nacht is in een ziekenhuis in Haarlem overleden dr. K. D. Bosch, lid van de hoofdredactie van „Elseviers Weekblad". Stegenga te Makkum te Eemnes- Buiten D. B van Lokhorst te Masten- 1 broek te Warns (Fr.) I ma te Exmorra. GBREF. KERKEN Beroepen te Helloo W. Molenaar te Schoonoord. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sliedrecht (Mldd'eldlep- straat) C. den Hertog te 's-Graven- hage-West en G. Blom te Meerkerk. Prot. Kamerleden: LEIDEN R. Houts-1 Breestr. 152-154 HERENMODE KATWIJK Voorstr. 4 De heer Rolz Bennett uit Guate mala, die in september en oktober zes weken lang voor de Verenigde Naties waarnemend bestuurder op Nieuw-Guinea is geweest, is gister avond op Schiphol aangekomen. Hij -... - sprak daar woorden van medeleven gisteren o.m partyen prei en kroten met het Nederlandse volk over het aangevoerd door een firma uit Voor- overiijden van Prinses Wilhelmina en schoten. Toen bekend werd gemaaktzqj dat hy hoogstens 2 dagen in ons dat de opbrengst van deze partyen iand zou blijven. Vermoedelijk zal hij bestemd zou worden voor de actie jn Den Haag waar hij vandaag ver- „Open het Dorp mynden de koop- teeenwoorditrers van onze regering heden voor de hoogsteprys ooit voor SS dergelijke partyen betaald, af. De to- d[. D(? QUay) nog een iaatste be- tale opbrengst was dan.ook f lo.-0_ spring hebben over Nieuw-Guinea. Het personeelsfonds v®jhoogde Morgen zal hij naar Brussel reizen bedrag met f50 en de veiling rondde vrtnr nVp,-iPfT mPt functionarissen der het bedrag af tot f3100,-. BAZAAR VAN DE MAREWiJK voor overleg met functionarissen der EEG en mogelijk van daaruit door reizen naar New York. De heer Rolz Bennett stond op Schiphol welwillend de pers te woord, i maar zyn antwoorden waren meer diplomatiek dan verhelderend Op de De bazaar van de herv. gemeente vraag of president Soekarno. die hy ;en commentaar te willen onthou- Marewijk heeft f4.774,09 opgebracht, op zyn reis naar Europa in Bang- den, omdat hij het elegant vond eerst von Seydlitz Kurzbach Dlt bedrag zal besteed worden aan kok had ontmoet, nog iets over Ne- met onze regering te spreken en pas M. Muller i de afi0ssing van schuld, welke nog derland had gezegd. weigerde daarna de pers wat openhartiger te OVERLEDEN rust op de aankleding en stoffering hy eerst ieder commentaar en zei woord te staan. Dat zou vanmiddag Questroo 66 Ir man; A. Smaal, v'an de onlangs geopende Konings- vervolgens: „Ik kan het me niet eens ]aat in het perscentrum te Den Haag 1 Irerlr hprinnpren". De plaatsvervangend bestuur der van de V.N. voor Nieuw Guinea. Rolz Bennett tijdens een korte persconferentie op Schiphol, waar hij gisteren uit Guatamala arriveerde. Gepolst naar zijn eventuele rol als bemiddelaar tussen Nederland en In donesië in het probleem van het her stel der diplomatieke betrekkingen zei hij: „Deze zaak gaat de beide re geringen aan. Het enige, dat ik kan zeggen is, dat nu het voornaamste struikelblok is opgeruimd en nu bij de overdracht van Nieuw-Guinea al les op rolletjes loopt, er geen reden is o.m. niet optimistisch te zijn". Tot slot zei hij zich van uitgespro- i De directeur van Binnenlandse Zaken op Nieuw-Guinea, de Brit Sommerville. heeft tijdens een in het Maleis uitgesproken radiorede de Pa- j poea's verboden aanstaande zater dag een vlagdemonstratie te houden. Enige „nationalistische' Papoea's had den een groot aantal vlaggen uit Ne derland laten overkomen om zater dag het feit te herdenken, dat de Papoeavlag één jaar bestaat. De demonstratie zou worden geleid door Dick Sarwom, het hoofd van de afdeling bevolkingsvoorlichting op Nieuw-Guinea. De Untea" verbood de heer Sarwom evenwel aan de de monstratie mee te werken aange- 1 zien hij in dienst staat van het V.N.- apparaat. Een officieel verzoek om de demonstratie te houden, waarbij j leuzen gebruikt zouden worden als I „Untea, Papoea's willen vrij zijn", is nu door de heer Sommerville officieel i afgewezen. Na de radiorede van de heer Som- merville kreeg de heer Sarwom de kans om eveneens via de radio de Papoea's toe te spreken. Hij zei, dat I de Papoea's graag het éénjarig be- staan van de nationale vlag zouden j hebben herdacht- „Maar", zei de heer I Sarwom, „De afgelopen twee maan den heeft overal rust, orde en vei- I ligheid geheerst en het allerbelang rijkste is, dat deze rust gehandhaafd blijft". Hij besloot zijn reden met de Papoea's de raad te geven „ernstig te overwegen wat te doen". Lichte straffen iu 'OAS-zaak' België De zwaarste straf die gisteren is uitgesproken in de „OAS-zaak" in België bedraagt elf maanden en een boete van 14000 Belgische franken 'ruim duizend gulden». Van de acht tien beklaagden Fransen, Span jaarden, Belgen, Zwitsers en een En gelse werden er twee vrijgespro ken De lichtste straf was een maana. De rechtbank in Namen veroor deelde hei. wegens feiten zoals het dragen van valse namen, diefstal, wapenbezit en heling van inden- titeitskaarten. In het aanvankelijk met ophef aangekondigde proces, voorafgegaan door een reeks van door geheimzinnigheid omgeven arresta ties. Is van het OAS-karakter" niet veel gebleken. Het plotselinge in grijpen door de Belgische justitie van enkele maanden geleden deed een stroom van berichten ontstaan over het oprollen van een afdeling van het Franse Geheime Leger, die zich Het Eerste-Kamerlid de heer J. Tjalma heeft namens hervormde le den van de Eerste en Tweede Kamer die lid zijn van de fracties van de P. v.d. A.. de VVD, de ARP en de CHU een brief gezonden aan het moderarnen van de synode der Ned. Hervormde Kerk. In die brief wordt gevraagd om een gesprek waarin die kamerleden be paalde bezwaren die bij hen bestaan tegen het synodale geschrift „het vraagstuk van de kernwapenen" naar voren willen brengen en waarin zij over dat geschrift van gedachten willen wisselen. Wel vaker is er een gesprek ge weest tussen hervormde kamerleden en het moderarnen, maar tot dusverre is een initiatief tot zulk een gesprek altyd uitgegaan van het moderarnen. Het Hervormd Persbureau deelde mee. dat het gevraagde gesprek ver moedelijk pas volgend jaar zal kun nen worden gehouden. Kon. onderscheiding ds. De Kluis en mgr. Van Straelen In het hoofdkwartier van de Ge nerale staf in de Prinses Julianaka- zernc te Den Haag vond gisteravond het afscheid plaats van de hoofd- legerpredikant kolonel ds. A. T. W. de Kluis en de hoofd-legeraalmoeze nier mgr. J. J. M. van Straelen, die Ds. O T. Hylkema van de Doops gezinde gemeenschap te Den Haag sprak als voorzitter vai: het CIOM (contact in overheidsztken-militair) terwijl staatssecretaris Calmeijer de gevoelens van de regering vertolkte. De heer Calmeijer deelde mede, dat H M. de Koningin ds. De Kluis en aalmoezenier mgr. Van Straelen heeft benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De aftredende geestelijke verzor gers stelden hierna hun opvolgers ds. E A Bos en aalmoezenier P. G. M. choonebeel, aan de autoriteiten voor, 46 Jr, man. gebeuren. (Van onze Romeinse correspondent) De berichten over de gezondheidstoestand van de Paus zijn tegenstrijdig. De gebruikelijke algemene audiëntie van gister ochtend was afgelast en kort daarop werd een bulletin gepubli ceerd. inhoudende dat de Paus lijdende is aan een lichte vorm van influenza. Het is gebruikelijk in Vaticaanse kringen om nooit ver ontrustende berichten te lanceren over de gezondheid van de Paus wanneer dit maar enigszins kan worden vermeden. Het feit, dat de pauselijke lijfarts prof. Antonio Gasbarrini, die in Bo logna woont en daaraan de uni versiteit is verbonden, gisteren te Ro me is aangekomen, zegt ook al niet veel, want het was al wekenlang be kend dat prof. Gasbarrini naar Ro me zou komen om getuige te zijn bij het huwelijk van de zoon van een vermaard Romeins chirurg, en dat hij van die gelegenheid gebruik zou maken om de Paus, die gewoon- üjk geen doktoren van node heeft, te onderzoeken. Niet van ernstige aard 7 In ieder geval Is onze indruk dat de ziekte van de Paus niet van ern stige aard is. Krachtiger dan dinsdag heeft men woensdag in het Vaticaan de geruch ten tegengesproken dat de Paus op 11 december een operatie zou moe ten ondergaan. Het zru gaan om een operatie van de voorstanderklier. Wy hebben by een medicus geinformeerd en deze verklaarde ons, dat het uitgesloten kan worden geacht dat de operatie op 11 december zou gebeuren. Zulk een operatie, zei hy. vereist verschei dene dagen van voorbereiding, ter- wyi bekend is dat de Paus op 8 de cember de sluiting van deze eerste zitting van het concilie zal bijwo nen en daarna op 9 december een zeer lange en vermoeiende plechtig heid van 3 heiligverklaringen. On- mogelyk om twee dagen daarna te gaan opereren. Wel is het bekend maar al sedert ruim 2 jaar dat de Paus inderdaad lydt aan vergro ting van de voorstanderklier, een ziekte die by bejaarde personen van met nieuwe actieplannen bezig hield het mannelyk geslacht zeer veel voor- en mooroaanslagen zou voorbereiden komt. Opereren kan nuttig zyn, op president De Gaulle. maar op een zo hoge leeftijd tracht Voor het proces bestond slechts men het meestal te vermyden en weinig publieke belangstelling. prof. Gasbarrirt is zeker niet de 'man die een operatie zal aanraden als die vermeden kan worden. Dat tot zulk een operatie zou zyn besloten, zon der dat de lyfarts de patiënt heeft gezien, is in elk geval onwaarschyn- lljk. De hereniging By de congregatie van gisteroch tend werd gesproken over het sche ma inzake de hereniging der ortho doxe kerken met de kerk van Ro me. Er kwamen opnieuw voor- en tegenstanders aan het woord van de tekst, zoals die door de commissie van de Oosterse Kerken werd opge steld. De belangrijkste figuur in dit verband is de 85-jarige patriarch der Melchieten van Anthiochië. Ma- ximus IV Saigh, een uiterst strijd baar man, die nogal kritiek op de tekst schijnt te hebben gehad. Het belangrykste is wel dat hy erop wees. dat patriarchen zeer beslist de voor rang hebben voor kardinalen. Pa triarchen kennen eigenlyk alleen de Oosterse Kerken, die ouder zyn dan de kerk van Rome. Babvlonië. Jeru zalem. Anthiochië, Alexandrië. Con- stantinopel zijn de grote patriar chaten. En daarnaast bestaat de pa triarch van Rome. zijnde de Paus. Patriarch Saigh en ook andere sprekers vinden de terminologie van het schema niet overal even geluk kig. Kardinaal Ottaviani heeft voor gesteld, wanneer dit schema zal zijn afgehandeld, niet over te gaan tot Ecclesia, over de kerk. dat veel te veel tijd zou kosten, maar liever eerst het schema over de heilige maagd in behandeling te willen nemen, wat kort is en dat dus nog kan worden afgehandeld voor 8 december. Er werd besloten om volgende week de vrye dag te laten vervallen en ook op donderdag te virgaderen, tenein de zoveel mogeiyk werk af te doen voor de sluitingsdatum.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3