UITVAART IN WITTE ROUW OP 8 DECEMBER IN DEUFT „In mijn kabinet geen minister Strauss India wil leger sterk vergroten éw dateert eit 1585 stoffelijk overschot opgebaard staking bij lockheed Medeleven in de gehele wereld koninklijke grafkelder getuigt van grote hoogachting LACONIEKE ADE 1 T Prinses Beatrix is zaterdag terug uit liet Verre Oosten WEERBERICHT Tweemaal een kindje gestikt tetiws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 No. 30819 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f- 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Het stoffelijk overschot van Prinses Wilhel- mina zal op zaterdag 8 december worden bijge zet in de Koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft, waar sedert Willem de Zwijger de lichamen van bijna alle leden van het Oranjehuis rusten. Thans staat vast, dat. op verzoek van de overledene, witte rouw gevoerd zal worden, zoals dit ook bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik het geval is geweest. Gistermiddag om drie uur is Prinses Irene per vliegtuig uit Londen op Schiphol teruggekeerd. Prinses Beatrix, die in het Verre Oosten vertoeft, zal morgen per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Het voorgenomen zesdaagse bezoek aan Japan is af gelast, evenals de twee weken durende reizen door de Verenigde Staten en Canada. Prinses Beatrix vliegt van Hongkong naar Tokio, waar zij enige uren in de Nederlandse ambassade zal ver toeven alvorens per KLM-toestel via de poolroute naar Nederland te vliegen. Zij wordt zaterdagmorgen omstreeks kwart voor acht in Nederland verwacht. haar werkelijkheidszin en haar lief de voor de waarheid. Herdenkingsdiensten De moderamina van de generale synoden van de Nederlands Hervorm de Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Christelijke Ge reformeerde Kerken in Nederland hebben besloten de plaatselijke ker ken op te wekken in verband met het overlijden van Prinses Wilhel- mina morgenavond zo mogelijk een gezamenlijke herdenkingsdienst te houden Gewerkt tot begin november De particulier secretaris van de overleden Prinses de heer Th. Booy heeft verklaard dat Prinses Wilhel- mina tot begin november nog iedere dag het werk verrichtte in het te ken waarvan haar hele leven, ook na haar abdicatie, heeft gestaan. Zij ontving vele gasten in Het Loo, en ook in de maand oktober heeft zij zich nog aan de schilderkunst gewijd. Eerst enkele weken geleden open baarden zich de ziekteverschijnselen die thans een einde aan dit opmer kelijke leven hebben gemaakt. Toewijding en grootheid Over dit leven heeft gisteravond prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzit- ter van de Raad van State, over de radio gesproken tot het Neder landse volk. Prof. Beel zei ondermeer, dat ge durende vijftig jaren Koningin Wil- helmina zich van haar verheven taak heeft gekweten. „Gestuwd door een hoog plichtsbesef, geschraagd door innerlijke geestelijke kracht en ver trouwend op God heeft zij zich al die jaren gewijd aan hetgeen zij terecht als een roeping zag: het welzijn en de bloei van het vaderland, dat haar zo dierbaar was. Een koningschap ontleent zijn wa re betekenis niet in de laatste plaats aan hem of haar, die met deze waar digheid is bekleed. Wü allen weten, hoezeer Koningin VViihelmina door haar persoonlijke gaven, haar gren zeloze toewijding en haar grootheid welke in het bijzonder onder moei lijke omstandigheden naar voren trad in ons volk de eerbied voor en het vertrouwen in de Kroon heeft hoog gehouden en versterkt. Op deze wijze is zij ook voor de «envoudigsten van haar onderdanen het symbool ge worden van de hoogheid en de ma jesteit van het gezag". Prof. Beel, die persoonlijk had er varen. hoe weloverwogen Koningin Wilhelmina in 1948 de beslissing heeft genomenom afstand van de Troon te doen en hoe groot de span ningen in de maanden, die hieraan voorafgingen, voor haar zijn geweest, noemde Prinses Wilhelmina een ster ke persoonlijkheid. Stelde zij hoge eisen aan anderen, in de eerste plaats golden deze haar zelve. Scherp was Advertentie Sfeervol dineren v.a. f 5.50 in 't Oude Koningshuys van 1628. Hongaarse Gerechten BAR. Tel. 8240. SASSENHEIM WEINIG VERANDEFNNG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar be wolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige, in het Wad dengebied tijdelyk vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 NOVEMBER Zon op: 8.23 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 11.08 uur; onder: 19.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.11 uur; laagwater te 0.43 en 12.58 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Terwijl de voorbereidingen voor deze plech tigheid van volgende week zaterdag aan de gang zijn, komen uit de gehele wereld betui gingen van medeleven naar het Koninklijk gezin en de regering, waaruit op dikwijls ontroerende wijze blijkt, welk een hoogachting men ook in het buitenland koesterde voor de persoonlijkheid van haar, die in een bewogen halve eeuw Vorstin van het Nederlandse volk is geweest. Documentaire In de Nederlandse bioscooptheaters zal van heden af een door Polygoon- Profilti vervaardigd „in memoriam" worden vertoond. Deze documentaire, bestaat uit ar chief-opnamen van de gehele rege ringsperiode van wijlen Koningin Wilhelmina, van 1898 tot 1948. Beperkingen Het hoofdbestuur van „Horecaf" heeft een zeer dringend beroep ge daan op alle leden met onmiddellijke ingang, tot nader order, het café- en restaurantbedrijf tot het strikt nood zakelijke te beperkeu. geen andere muziek dan die van de officiële Ne derlandse radioprogramma's ten ge hore te brengen, vermakelijkheden af te gelasten en de buitenverlichting zoals neons en lichtbakken, te do ven. Prins Bernhard In verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina heeft Prins Bernhard zijn voorgenomen verblijf in Brussel, waar hij een vergadering zou presideren van de Internationa le Paardesportvereniging moeten af zeggen. Ook de reis naar de V.S. waar hij o.a. een toespraak zou hou den tot de kadetten van West Point, is komen te vervallen Slechts drie Oranjes rusten elders In de Koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft, rusten sedert Willem de Zwijger de lichamen van bijna alle leden van het Koninklijk Huis. Prins Willem I werd er op 4 augustus 1585 begraven. Op last van de Staten van Holland werd in 1614 een praalgraf op het koor voor Willem I opgericht. Hendrick de Keyser begon aan de plan nen voor het praalgraf, dat in 1622 door zijn zoon Pieter werd vol tooid. Restauratiewerkzaamheden hadden plaats van 1923 tot '25. Als nationaal huldeblijk bij het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd toen het koor vernieuwd. Voor liet laatst gebruikt in 1958 De Koninklijke grafkelder werd tot nu toe voor het laatst gebruikt op 29 april 1958 voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Willem V, dat per auto van Bruns- wijk naar Delft werd vervoerd. De grafkelder familiebezit van de Oranjes wordt beheerd door een Koninklijke commissaris, de burge meester van Delft, die ook de sleutel van de grafkelder bewaart. De leden van het Oranjehuis, wier stoffelijke overschotten niet in Delft Het 2!-j jarig dochtertje van de fa milie Oene in Eerbeek is dinsdag avond gestikt in een partje sinaas appel. Het stukje moet in de lucht pijp van het kind terecht zijn ge komen. Een ijlings ontboden arts kon slechts de dood constateren. Het twee maanden oude dochtertje uit het gezin van de landbouwer W. G. Linders in het kerkdorp America (gemeente Horst) is gis termiddag in de dekentjes verward geraakt en gestikt. werden bijgezet, zijn de oudste zoon van Willem de Zwijger, Prins Philip Willem il5541619', Koning-Stad- Willem III il6501702 en diens ge malin Maria Stuart <1662—1695' De eerste werd te Diest in België in de Sint Sulpice-Kerk begraven, de laat- sten rusten als Koning en Koningin van Engeland in de Westminster Ab bey in Londen Ondertussen heerst er by het Delft- se politiekorps reeds hoogspanning Er werd gisteren druk geconfereerd over de te nemen verkeersmaatre gelen Welke deze maatregelen zul len zyn. zal zo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. Vast staat ech ter wel, dat het Delftse politiekorps de taak alleen niet zal aankunnen Op de dag van de bijzetting zal de gehele binnensad voor alle verkeer worden afgesloten. De aankomst van Prinses Irene uit Londen, waar zij sinds begin van deze maand logeerde. (Van onze correspondent in Bonn) ,.In mijn nieuwe kabinet wordt Strauss geen minister meer",, aldus deelde Bondskanselier Adenauer gisteren laconiek het bestuur van de Christen-Democratische Unie mee. Sinds maandag j.l. is dat Strauss al bekendvoegde hij eraan toe. Enige vraag is nu nog, of Strauss' Beierse Christelijk Sociale Unie ermee in zal stemmen een nieuw kabinet te steunen, waaruit haar voorzitter Franz Josef geweerd wordt. Strauss zelf in elk geval eiste gisteravond op een steeds stormachtiger wordende fractievergadering zijn volledige rehabili tatie in de Spiegel-affaire. India wil het aantal beroepssoldaten verdubbelen en bovendien militie-eenheden vormen totdat een sterkte van twee miljoen strijd bare mannen is gevormd, zelfs wanneer de Chinezen terugtrekken en er geen oorlog meer wordt gevoerd, zo is gisteren in welingelichte kringen in Nieuw Delhi vernomen. India beschikt nu over iets meer dan een half miljoen soldaten. Ook zullen stammen in het grens gebied worden opgeleid in guerrilla tactiek Er zou een mobiel leger van ongeveer een miljoen beroepssolda ten worden gevormd, dat gesteund zal worden door liehtbewapende mi- iitietroepcii die een eerste aanval kunnen opvangen. Ook de bewape- ningsinduslrie zal worden uitgebreid. Het Indiase lagerhuis heeft giste- ien een nieuwe defensiewet eenstem mig goedgekeurd, waarbij aan de re gering grote bevoegdheden met het oog op de huidige toestand worden verleend. De plannen zouden zijn op gesteld met behulp van de Engelse en Amerikaanse missies die in India vertoeven In de Indiase hoofdstad is gisteren verder vernomen. dat premier Chri esjtsjow drie dagen geleden de ambassadeur van India in Moskou de verzekering heeft gegeven dat de Chinese troepen zich. na i december, zullen terugtrekken achter de Mac- i mahon-hnie, zoals Peking heeft be loofd. De Sowjetrussische premier zou daaraan toegevoegd hebben, dat liet daarom verstandig zou zijn, als India dc Chinese verklaring van 20 novembc* niet zonder meer van de hand wyst De Russische ambassa deur in Nieuw Delhi, die kortgeleden met hel oog op de zitting van het Sowjetrussische central»0 partycom- mité naai Moskou is vertrokken, zou zeer binnenkort in de Indiase hoofd stad terugkeren met een belangrijke boodschap van Chroesjtsjow voor premie. Nehroe. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse /aken Aterell Harri- mar. heeft gisteren op een perscon ferentie ti Nieuw Deihi verklaard, dal de verenigde staten gaarne zou den zien dat India en Pakistan zich /ouden icrenigen tegen de „zeer wer- keliike bedreiging uit het noorden" Hit zei dil voor ziin ver' ok naar de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi, In de raadzaal van het ge meentehuis van Apeldoorn kwa men de adjudant van Prinses Wilhelmina. de eerste stalmees ter W. F. K. Bisschoff van Heemskerck en de grootmeester van het Huis van H.M. de Ko ningin. baron J. J. L. van Lyn- den gistermiddag aangifte doen I van het overlijden van de Prin ses. Het tekenen van de aangifte j ten overstaan van burgemeester I mr. A. L. des Tombe en een ambtenaar van de burgerlijke stand. Militaire sterkte China en Rusland Communistisch-China heeft onge veer 2.250.000 man onder de wapenen en de Sow jet-Unie omstreeks 3 5 mil joen. zo heeft de Britse minister van Defensie. Thorneycroft, gisteren in antwoord op een vraag van de socia list Shinwell in het Lagerhuis ver klaard. „Alles wat ik gedaan heb. was Ade nauer bekend en werd zelfs door hem gestimuleerd", aldus Strauss, die vond dat de kanselier dan ook de parlementaire cn oolitieke verant woordelijkheid voor alles moest dra gen. Strauss kreeg in de fractiever gadering o.a. steun van voorzitter Hcinrich von Brentano, «'ie overigens meteen duidelijk maakte, dat hij er niet aan denkt in een kabinet-Ade- nauer terug te keren. Tijdens deze opgewonden avond zitting. waarop zich steeds duidelijker twee fronten, voor en 'egen Strauss, aftekenden, dineerde Ade nauer met Bondsraadspresident Kie- singer, die Bondspresident Lubke als staatshoofd vervangt. De fractie der CDU bleek gister middag nog een paar flinke eisen te hebben. In de eerste plaats wil zij, dat minister van Economische Zaken Ludwig Erhard duidelijk als opvol- ger-over-een-jaar van Adenauer wordt aangewezen. In de tweede plaats Is zij voor een beperking van I het aantal ministeries. Ten derde koos zij leden voor een commissie, i die de kanselier moet bijstaan bij de onderhandelingen over de kabinets formatie. Op de eerste vraag kreeg de fractie overigens al nul op het rekest van Adenauer, daar de 86-jarige kanse lier verklaarde zich wel te zullen houden aan de afspraak dat hij tij dig voor de nieuwe verkiezingen zal aftreden, maar dat hij op dit mo ment het nog niet nodig achtte dui delijk te maken wie hem dan zal op volgen. Ook gisteren werd de dag In Bonn gekenmerkt door permanente bespre- kingen over de kabinetsformatie. Ook I de liberalen *n sociaal-democraten hielden zich met de kwestie bezig. By de liberalen schijnt het animo om aan een nieuwe kabinet-Adenauer I deel te nemen te dalen. Steeds meer stammen gaan in de FDP op om een coalitieregering met de socialis- I ten te vormen. waar hi) met Pakistaanse leiders zal spreken Harrimai. zei ook, dat hij geduren- oe zijn bezoek aan Pakistan zou luisteren naar hetgeen de leiders van dat lanc hem zouden hebben te ver tellen. Hy legde er echter de nadruk op. dat hei de Verenigde Staten vrij staat hulp te verlenen aan elk land, wnan'ar het vindt dat het deze be hoeft ei c.at eeen enk«"- mogendheid Amerika hierin de wet kan voor schrijven. Het secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: ..Ten einde het Neder landse volk in staat te stel len afscheid te nemen van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal op zaterdag 1 december en maandag 3 december van 10.00 uur des morgens tot 16.00 uur des middags het stoffelijk overschot van de Prinses zijn opgebaard in dc kapel van Paleis 't Loo te Apeldoorn. Op donderdag 6 en vrijdag 7 december eveneens van des morgens 10.00 uur tot des middags 16.00 uur zal het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina zijn op gebaard in het Paleis Lange Voorhout te Den Haag. President Kennedy heeft gisteren een commissie van onderzoek inge steld die hem maandag rapport moet uitbiengen over het geschil tussen de vakbono van werktuigkundigen en de Lockheed-vliegtuigfabrieken. als gevolg waarvan op het ogenblik on geveer 2C 000 arbeiders van Lockheed m staking zyn. Dt president zal waarschijnlijk de jTafi-Hartley-wet op de staking van toepassing verklaren, omdat deze sta king naar hij zei, de nationale vel- lighem bedreigt. Deze wet voorziet, zoals bekend, in een afkoelingsperio de van tachtig dagen, waarin de sta kers het werk moeten hervatten ter wijl de regering poogt, een regeling tot stanc te brengen. De staking treft onder meer de produktie van ballistische projectie len De arbeiders zijn in staking gegaan, omdat hun maatschappij niet wilde ingaan op de eis van de vakbond van ,w< ktuigkundigen, dat de arbeiders can Jit bedrijf zich moeten aanslui- 1 ten by ae bond. De socialisten lijken er evenwel weinig voor te voelen. De parlemen taire meerderheid zou te klein zijn slechts 257 van de 499), aldus gis teren de socialist Erler. Volgens hem zou dit betekenen dat een SPD FDP-regering zou vallen als een paar liberalen tegen het kabinet zou stem men STRAUSS ik eis rehabilitatie Advertentie GEZELLIGE TAFELTJES „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 Telefoon 22536 Uit het Leidsch Dagblad van 29 Nov. 1862; i Naar wij vernemen zullen de jonge Japanners, die hier verwacht worden, onder an dere ook het boekbinden lee- ren en wel bij den heer W F. Rinck te Leiden. Uit de statistieke opgave nopens de bevolking van Ne derland blijkt dat de gemeen te Leiden op 1 Jan. 1860: 37.074 inwoners telde.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1