De Here heeft mij terzijde gestaan en kracht gegeven.. Strijd den goeden strijd des geloofs... Leid ach Dagblad II Tim. 4 17 De dood sloeg toe in 1934, tweemaal, diepe wonden achter latend in ons volk en in Oranje. Op 20 maart van dat jaar overleed Koningin-Moeder Emma op 75-jarige leeftijd. Ternauwernood was dit plotselinge verlies historie geworden, of op 3 juli stierf geheel onverwachts Prins Hendrik. Heel Nederland leefde intens mee met de twee vrouwen, die plotseling de enige Oranjes waren geworden, heel Nederland hervond de eenheid rond de Troon, nu deie weer, voor de xoveelste maal sinds 1879 in gevaar scheen waar de dynastie slechts door deze twee eenzame vrouwen gedragen werd. Stormachtige vreugde Het waren stille jaren voor het Koninklijk Huis, de represen tatieve taak van Koningin en Prinses werd tot een minimum teruggebracht. Zo plotseling echter als rouw over Oranje daalde, zo storm achtig keerde de Oranjevreugde terug in ons volk. Op 8 september 1936 kwam de Koningin Wilhelmina met de driejarige Prinses Juliana. bekendmaking. dat Prinses Juliana verloofd was met Prins Bernhard von Lippe-Biesterveld. Stormenderhand veroverde Prins Bernhard de Nederlandse har ten en met grote luister en onder innige dankbaarheid van een geheel volk werden Prinses en Prins op de 7e januari (de da tum waarop ook Prinses Emma in het .huwelijk trad' van het jaar 1937 in het huwelijk ver bonden. van dat jaar herhaald. Het aan bod. een persoonlijke daad van de twee Staatshoofden, onder ging het lot dat wij ons thans van ..goede diensten" zozeer als onvermijdelijk bewust zijn ge worden door ervaring binnen het Rijk: waar belangen botsen in uiterste consequentie verliest de rede haar kracht. Troosteloos, doch tevens spre kend van licht was de Konink lijke Kerstboodschap van dat jaar. waarin de eensgezidheid en taaie volharding werden ge vraagd, die wij later zouden blij ken zo bitter hard nodig te heb ben. Koningin Wilhelmina zou zich niet meer in een persoon lijk woord tot haar volk richten, aleer haar woorden gedragen zouden worden door oorlogs rumoer als ouverture van vijf Jaren donkere nacht. Vier namen Het is merkwaardig, dat door de Jaren heen de volledige naam van Koningin Wilhelmina meestal verkeerd geschre ven werd. De derde naam. Pauline, werd meestal, zelfs in min of meer officiële stukken, verbas terd tot Paulina. Koningin Wilhelmina He lena Pauline Maria was vernoemd naar de moeder van Koning Willem I, Prinses Wilhelmina van Pruisen die in 1820 over leed. naar de moeder van Prinses Emma. Prinses Helena die acht jaar na de geboorte van haar kleindochter overleed, naar de echtgenote van Koning Willem II. Anna Paulowna van Rusland, en naar Maria Louis van Hessen Kassei «Marijken Meu», de in 1765 over leden echtgenote van Johan Willem Friso. In waarlijk vorstelijke hou ding tijdens manoeuvres in 1916. Koningin Wilhelmina verscheen in die jaren zeer veel in rijkostuum. Zeldzame ommekeer in vijf jaar Van dat ogenblik af nam Koningin Wilhelmina weer in tensief deel aan het Nederlandse maatschappelijke leven, waarin zij haar taak terugvond. Talrijk waren de gebeurtenissen, waar bij zy door persoonlijke aanwe zigheid of een persoonlijk woord van haar belangstelling blijk gaf. In vijf jaar tijds. van die donkere dagen van 1934 tot de donkere dagen van het uitbre ken van de nieuwe wereldbrand in 1939. herwonnen Koningin Wilhelmina. Prinses Juliana en Prins Bernhard de algemene, eensgezinde liefde van het ge hele volk. Jubel was er ook, toen op 31 Januari 1938 het bericht van de geboorte van Prinses Beatrix bekend werd gemaakt, de nieu we Oranjetelg, die nu reeds een belangryk deel van h&ar vorming als toekomstig staatshoofd heeft ontvangen en een vaste plaats in aller harten heeft verworven. Zo goed als de betrekkingen tussen Oranje en Nederland zich inmiddels hadden ontwikkeld, zo somber werden de vooruitzich ten in de wereld. Toch Juichte ons volk nog één maal rond de Troon, voordat bittere ernst vrijwel iedere lach onmogelijk maakte: op 5 augus tus 1939 werd Prinses Irene ge boren. Nog geen maand later echter wist Nederland, dat die naam Irene als hartekreet geen sym bool kon zijn voor vrede: het mensdom moest nogmaals bui gen onder het juk van een ver woestende oorlog. Enkele dagen voor die fatale derde september 1939 werd, op 29 augustus, de mobilisatie in ons land afge kondigd. Ons land berustte in neutrali teit. Op de drempel van de nacht Diezelfde dag van de mobili satie lanceerden Koningin Wil helmina en Koning Leopold van België hun eerste ..aanbod van goede diensten" voor het bewa ren van de vrede, in november I Tim. 6:12 Als een bandjir stort zich op de ochtend van de tiende mei 1940 het wereldwijde en eeuwenoude conflict tussen vrijheid en dwingelandij over de lage landen, waar dit conflict nationaal opgelost scheen. Vijf bittere jaren zo/ het duren, alvorens de stroom beteugeld is en de dijken zijn gedicht. Zelfs dan zal het troebele water over het verwoeste land der volkswelvaart in geen generaties zijn weggevloeid. En de wonden zullen blijven, lang, heel lang, voorgoed zelfs wanneer wij zien wat er na de bevrijding is gebeurd met het Rijk. Als een rots staat in die jaren Oranje in ons volk, in balling schap weliswaar, maar tevens in onze huiskamers waar de vrij heid een laatste toevlucht zoekt. Wanneer de Koningin spreekt, spreekt de vrijheid, spreekt de hoop, spreekt de verwachting, spreekt de toekomst, spreekt het geloof. Dan sluiten wij deuren en gordijnen. Dan spreekt zij in ons midden, tot ons, persoonlijk, een bemoedigend woord, een opwekking, een troost. Dan is zij in de familiekring, in de enge grenzen van het eenzame schuilhok, in de broeinesten van het verzet. Dit zijn, in al hun duisternis, de schoonste jaren geweest voor Oranje en Nederland als eenheid. Dichter bij ons hart Bij honderd-en-één plechtig heden en festiviteiten hebben honderdduizenden Nederlanders voor de oorlog Koningin Wilhel mina kunnen aanschouwen en toejuichen, in tientallen jaren dat zij temidden van ons volk vertoefde. Merkwaardig is. dat zy in de vijf jaren ballingschap, toen alleen haar stem gehoord kon worden (en dat zelfs veelal onder grote persoonlijke geva ren» veel en veel dichter by het hart van ons volk is komen te staan. In die jaren is zij meer gewor den dan Vorstin. Zij werd Moe der des Volks, zoals Willem de Zwijger eertijds in zyn strijd voor vrijheid en tegen verdruk king Vader des Vaderlands is geworden. Ongelooflijk was de geest kracht. die Koningin Wilhel mina in de Londense jaren toonde, en heel sterk heeft zij er welbewust naar gestreefd méér te zijn dan een symbool. Reeds eerder schreven wij, dat een constitutioneel Vorstin slechts zelden de gelegenheid krijgt om zelf directe invloed uit te oefenen. De bijzondere om standigheden. daarvoor nodig, deden zich zeker in de vyf don kere bezettingsjaren voor. Koningin Wilhelmina heeft niet geaarzeld deze gelegenheid aan te grijpen en daardoor meer dan ooit tevoren te tonen, niet alleen symbolisch aan het hoofd van een volk te staan, maar inderdaad leidsvrouwe te willen en te kunnen zijn. Zwaarste gang De eerste daad die haar men selijke grootheid en enorme geestkracht in die jaren toonde, was haar vertrek naar Engeland. Op 13 mei 1940 moest zij ge hoor geven aan de reeds enige dagen uitgeoefende drang van haar raadgevers, om het land te verlaten Een Engelse torpe- dobootjager bracht haar raar Engeland. De zwaarste gang van haar leven ongetwijfeld, doch de meest gerechtvaardigde zoals de latere geschiedenis zou aanto nen. óndanks de morele slag, die door dit vertrek werd toege bracht aan de Nederlandse ver zetswil in de eerste dagen van deze vjjf jaar durende worste ling om de vrijheid. Een daad die getuigde van reëel inzicht, dat onder de heersende omstan digheden moest prevaleren boven het sentiment. Prinses Juliana was met de kinderen voor volledige veilig stelling der dynastie reecjé eer der naar Engeland vertrokken, om later vandaar naar Canada Koningin Wilhelmina in 1909 met haar pasgeboren Prinses Juliana. vloed van het nauwer persoon lijk ingrijpen van de Koningin dan ooit voordien tijdens haar bewind erkennen als een van de belangrijkste factoren in de ont wikkeling der gebeurtenissen en ▼oorbereiding van de toekomst gedurende de bezettingsjaren. Zij heeft hier, ten behoeve van behoud der democratie en mo narchie. de kracht getoond niet Aan de vooravond van de tweede wereldbrand legde Koningin Wilhelmina een grote belangstelling aan de dag voor de strijdkrachten. Deze foto werd genomen op 4 april 1940. kort voor de Duitse overval, tijdens de in spectie van het noordelijk deel van het eerste leger korps. Dezelfde fiere majes teitelijke houding als weleer, waarvan elders een foto een beeld geeft. door te reizen. Prins Bernhard vergezelde de Koningin, doch keerde later naar Zeeland terug om by de troepen te blijven, die zelfs na de capitulatie van Win kelman nog verzet bleven bieden op strategische gronden. Eerbied voor constitutie Leven en beleid van onze Vorstin gedurende haar Lon dense ballingschap werden ge kenmerkt door een voor alles staand streven, enerzijds de strijd in het bezette gebied te sterken en anderzijds ten volle de constitutionele basis van het Nederlandse gezagsapparaat en van haar eigen positie te eerbie digen en behouden. Dit laatste is misschien voor ons volk van nog groter betekenis geweest dan haar stimulans van het ver zet. Zij heeft daardoor de moge lijkheid geopend, dat de normale democratie en het voor ons land traditioneel geworden constitu tionele koningschap na de be vrijding konden worden hersteld. te bezwijken voor die zeer grote verleidingen, die mede werden gestimuleerd door de onvermij delijk eenzijdige voorlichting welke haar in die Jaren ten dienste stond en waarin de stem van het verzet de hoofdtoon voerde. Maar al te zeer beseffen wij thans, welk een gering deel van ons volk vooraan stond in de verzetsstrijd en welk een ge- V erleidingen Dit leek een eenvoudige taak, maar in wezen is het, in de uit zonderlijke Londense sfeer, waar een regeringsapparaat slechts steunde op eigen kracht en controle, gescheiden van volk en parlement, een uitzonderlijk moeilyke taak geweest. Nu wjj weten, dat maar al te zeer de verleidingen tot een eigenzinnig beleid en van een ongecontroleerde verantwoorde lijkheid te groot bleken voor de kleine Hollandse kolonie, staan de voor eer te zware opgave, moeten wjj de stabiliserende In- ring deel daarvan in gezel schap van de koelbloedigst« avonturiers de weg naar Lon den vond en voltooide. Verschillende sfeer Naast hun eenzijdige voorlich ting ontwikkelde zich een begrij pelijke. fanatieke verering voor de Vorstin en een gevaarlijke, van sentiment overladen sfeer waarin Hollands toekomst moest worden geprojecteerd, wezenlijk verschillend van de nuchtere en harde zakelijkheid, waarin ons volk na de bevrijding die toe komst zou moeten opbouwen. Wij willen de gebeurtenissen rond de Koningin in deze jaren niet op de voet volgen. Zoals ook in de rest van ons overzicht van het leven van deze grote, thans tot de geschiedenis behorende Oranje, bepalen wij ons tot hoofdlijnen en enkele markante gebeurtenissen. Enkele jaren ge leden, toen zij haar taak over droeg aan haar dochter, schre ven wjj een historisch gedetail leerd overzicht, terwijl het thans meer aangewezen is, de beteke nis van haar werk te onderstre pen. Hoogtepunten Een enkel hoogtepunt mag echter niet onvermeld blijven, zoals de Koninklijke openings rede van Radio Oranje op 28 juli 1940. een rede die gevolgd zou worden door talloze toespra ken, een stroom die eerst sprak van troost, nadien van vertrou wen, daarna van verontwaardi ging over dwingelandij en bar barij. van verbeten opwekking tot de strjjd, van voorzichtige voorbereiding van een betere toekomst, van waardige trots en opspruitende vreugde over het zoet van de triomf tenslotte. Bij die hoogtepunten denken we ook aan de waardige wjjze waarop zij Rusland begroette in de rij der geallieerden, zonder te verbloemen dat ons volk de beginselen en praktijken van het communisme verafschuwde. Wj) denken aan Koninklijke woor den bij de intrede van Neder- lands-Indië in het eerst toen wereldwijde gewapende conflict, wij denken aan de befaamde 7 decemberrede en de politiek en diplomatiek bewonderenswaar dige wijze waarop zy ons land in Amerika vertegenwoordigde, wij denken aan de zeer donkere periode na de mislukte lucht landingen bij Arnhem. Wij den ken aan de terugkeer van Een beeld van de huwelijks plechtigheid van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in de Grote Kerk te Den Haag op 7 februari 1901. Na Emma en Wilhelmina zou Juliana nadien als derde op de zevende februari in het huwelijk treden. Koningin Wilhelmina op Neder landse bodem op 13 maart 1945 in Zeeuws-Vlaanderen. Handen inéén En wU denken aan de woor den, gesproken op 5 mei 1945, toen Duitsland de wapenen had gestrekt: „Onder de druk van de overweldiger hebben wij ons zelf teruggevonden, Is onze volks kracht opnieuw ontwaakt. WU zuilen hiervan het bewUs moe ten leveren. Ons evenwichtig karakter, onze eeuwenoude be schaving en onze kracht rullen ongetwijfeld de daden weten te stellen, waardoor wU de wereld zullen tonen wat wjj vermogen. Laten wjj allen de handen thans inéén slaan, gedreven door onze innerlijke kracht, onze plicht Sprekend voor de microfoon van de BBC tot bezet Neder land. Ver van haar volk smeedde zij via die micro foon de sterkste banden die ooit tussen Oranje en Neder land zijn gelegd. verstaan en niet achterblUven op de weg, waarop zU, die wU in zo hoge ere houden, ons voor gingen. de weg, die zij met hun hartebloed ons hebben gewezen". Op 5 augustus 1942 werd Koningin Wilhelmina in Washington ontvangen door president Roosevelt en zijn echtgenote.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5