JAAG NAAR GERECHTIGHEID, NAAR TROUW, NAAR LIEFDE EN VREDE LIJD MET DE ANDEREN ALS EEN GOED SOLDAAT Leidsch Dagblad Persoonlijk maakte zij Inspec tiereizen naar alle militaire onderdelen en kwartieren in alle hoeken des lands. Onvergetelijk voor wie haar by die bezoeken heeft gadegeslagen, zal steeds de majestueuze, trotse en fiere waarlijk koninklijke gestalte in herinnering blijven, die troe penonderdelen schouwde en ere wachten langs schreed. In de bloei van haar vijfendertig jarig leven vormde waardigheid de meest sprekende achtergrond van haar diepe zorgzaamheid voor 's lands welzijn. Persoon lijke initiatieven zonder tal en bemoedigende woorden waar die gesproken konden worden vorm den voor tallozen een verlich ting van de zeer grote moeilijk heden dier jaren, ook toen op zichzelf staande rampen delen van ons land bedreigden, zoals de overstromingen rond de Zui derzee in 1917 en de veenbran den in Drente in 1918. Vreedzame strijd Was het wonder, dat onder een dergelijke bezielende leiding juist in de moeilijke oorlogsjaren het grote besluit genomen werd tot vreedzame landwinst door drooglegging van de Zuiderzee? Terwijl rond onze grenzen de aarde verschroeide en de men sen vielen in een uitmergelende krijg, begon ons volk dezelfde vreedzame strijd voor nieuw land, die thans nog wordt voort gezet en nieuwe doelen heeft II Tim. 2 22 gekregen na de jongste waters nood in februari 1953. Slechts een enkele maal krijgt een constitutioneel Staatshoofd gelegenheid vooraan te staan in het politieke spel der mogend heden. Bijzondere omstandig heden zijn er voor nodig (zoals ook in de tweede wereldoorlog bleeki om daadwerkelijk ingrij pen mogelijk (en nodig) te ma ken. Persoonlijk ingrijpen van Koningin Wilhelmina in de maartcrisis van 1916 en tijdens het voorjaar van 1918 heeft ons volk behoed voor een te elfder ure onvermijdelijk schijnende deelneming aan een in feite reeds besliste en overbodig geworden krijg. Ontwrichte band Niet minder van spanning ver vuld waren de eerste tijden na de wapenstilstand. Morele ontwrichting, begelei dend verschijnsel van iedere oorlogsperiode, ontladen angst spanning, verminderde nood zaak van eenheid, sociale troe belen in de omringende uitge putte landen, verleidden een deel van ons volk zich te keren tegen het Koningshuis en de persoon van de Koningin. De opofferende arbeid van de Koningin gedurende vier oor logsjaren kon dit niet voorko men. heeft dit misschien zelfs gestimuleerd. Meer dan ..Koningin over" was zij in die jaren „eerste burgeres in" ons volk, waardoor de af stand tussen Kroon en Volk, zelfs het onderscheid tussen beide dreigde te verdwijnen. Een probleem, dat zich allengs meer zal voordoen bij de maatschap pelijke ontwikkeling, een pro bleem dat slechts opgelost kan worden door inhoud te geven aan nieuwe verhoudingen zon der verlies van de voordelen der oude relaties. Ook in dit opzicht heeft de geschiedenis iets ge leerd aan ons volk. aan Koningin Wilhelmina en aan Koningin Juliana. Vastberaden Paraatheid en moed kenmerk ten ook in de novemberdagen van 1918 de houding van Koningin Wilhelmina die ge- 1 ii Fries kostuum maakte Koningin Wilhelmina in 1895 een veel oudere indruk dan haar vijftien jaren. balde vuisten deed veranderen in een zee van juichende armen. Op internationaal terrein toon de zij vastberadenheid als woordvoerster van ons volk in het conflict met België ten aan zien van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Limburg en als verdedig ster van Nederland als politiek asyl voor de Duitse keizer. De gewijzigde internationale verhoudingen brachten ons land in nauwer contact met de om ringende wereld, en een direct gevolg daarvan was. dat poli tieke verwikkelingen elders hun invloed deden gelden. Na het spoorwegconflict in 1903 begon zich in de eerste jaren na de eerste wereldoorlog in ons land de sociale omwente ling eerst goed te ontwikkelen onder invloed van buiten af. Op zichzelf een zeer verheugend verschijnsel, doch een verschijn sel dat ook de excessen mee bracht van het ontbindende com munisme en zijdelings ook het mensonterende nationaal-socia- lisme en fascisme. Nieuwe krachten Nieuwe krachten werken steeds ontbindend, omdat zij eerst een plaats voor hun bestaan moeten veroveren, een bestaande con stellatie moeten opruimen ten einde ergens terrein voor werk zaamheid te krijgen. De nieuwe krachten van de jaren na de eerste wereldoorlog tastten ook de band tussen Oranje en Ne derland aan. een band die grote groepen verbroken wilden zien. De tragiek van iedere vernieu wingsdrang, de drift tot exces sen om in ieder geval tot het In 1897, op 16 jarige leeftijd, was de nog ongekroonde Koningin Wilhelmina een beeldschoon meisje, waarvan deze foto een zeer goed beeld geeft. Naar deze foto werd de beeldenaar vervaardigd, die jaren lang de Neder landse muntstukken sierde. oorspronkelijk gestelde doel te kunnen doorstoten, heeft ook de S.D.A.P. gekenmerkt in de da gen, dat zU de gevoelens voor Oranje ondergroef en daarmede ons nationaal bewustzijn ver zwakte. De eenheid van ons volk rond de Troon, in de stormen dier jaren verloren gegaan, zou eerst hervonden worden in de jaren na 1933, door de steeds dreigen der buitenlandse gevaren, door de consequenties der verzwak king zoals de tragedie van de Zeven Provinciën, en ook helaas door het persoonlijk leed, dat onze Koningin te dra gen kreeg door het overlijden van Koningin-Moeder Emma en Prins Hendrik. Voordien echter werden de Oranjefeesten bij een groot deel van ons volk Inhoudsloos en ge degradeerd tot „Oranjelol". Koningin Wilhelmina tussen gelukkige Nederlanders. Op 13 maart 1945 betrad zij jia jaren van ballingschap voor het eerst weer de va derlandse bodem in het be vrijde Eede-Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen. Moed vereiste het, zelfs onder de betrekkelijk gunstige omstandigheden rond de eeuwwisseling, de verantwoordelijkheid voor volk en Vorstenhuis te aanvaarden als een „voorrecht". ..Ik acht het een voorrecht, dat het mijn levenstaak en -plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en de bloei van mijn dierbaar vaderland" waren niettemin de woorden, welke Koningin Wilhelmina bij haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op woensdag 6 september 1898 tot de Staten- Generaal sprak. Moeilijke jaren zijn het geweest, die eerste jaren. Het is bekend, dat zij ook toen nog de grote persoonlijke steun van haar moeder genoot, die in jarenlange ervaring geleerd had, grote wijsheid dienstbaar te maken op de moeilijke wijze waarop een constitutioneel Vorstin dienen kan, zonder nochtans zelf Vorstin te willen zijn, slechts Regentes. Moed en volharding ..De enige man op de Troon" werd zjj genoemd door dr. Broek huizen naar aanleiding van haar onvervaard optreden ten gunste van Paul Krüger van Zuid- Afrika, die zij met de „Gelder land" naar Europa bracht toen de Boeren onder druk van de Engelse wapenen het hoofd in de schoot moesten leggen. De jongste Koningin in ons wereld deel maakte zich kort na haar troonsaarrvaarding met die daad geliefd in geheel Europa, en ver wierf voor die daad evenzeer bewondering in Engeland. Een dergelijke moed en door zettingsvermogen om de conse quenties van een eenmaal ge nomen beslissing ten volle te aanvaarden, heeft zij ook in haar latere regeringsjaren steeds getoond. Hoewel op minder directe wijze, is haar invloed ook van groot belang geweest bfj de eer ste grote gebeurtenissen, waar uit de Nederlandse arbeidersbe weging van thans is gegroeid. Als „geweten van de partyrege- ring" (zoals mr. Strycken de drager van de Kroon eens noem de) heeft zij een belangrijk aandeel gehad in de uiteinde lijke oplossing v»n de1 spoorweg staking van 190Q. die weliswaar niet een directe overwinning voor de arbeiders bracht, maar toch de grondslag voor een latere zege legde. Bevorderlijk aan het welzijn des lands In het najaar van 1900 had den inmiddels de twee Oranje- vorstinnen een vrfj langdurig bezoek aan Duitsland gebracht en de dag na haar terugkeer, op 16 oktober, deed Wilhelmina in een boodschap aan de Kamers van de Staten-Generaal mede deling van haar verloving met Hertog Hendrik van Mecklen burgSchwerin, welke bood schap zij. typerend voor de wijze waarop zjj haar leven opvatte, besloot met de woorden „Moge deze gebeurtenis onder Gods zegen bevorderlijk zijn aan het welzijn van ons land". Het huwelijk, dat op 7 februari 1901 in Den Haag werd gesloten en door ds. Van der Flier werd ingezegend, is inderdaad tot zegen van ons volk geworden, maar eerst na angstige tijden, waarin weer gevaren voor de dynastie dreigden. In 1902 ver vloog een gerechtvaardigd lijken de hoop op de spoedige geboorte van een nieuwe Oranjetelg, ter wijl het leven van de jonge Vorstin in de waagschaal lag. Nieuwe stammoeder Groot was derhalve de vreug de. toen na lange jaren stilte rond de troon nieuwe verwach ting opbloeide en op 30 april 1909 terecht bleek bij de geboorte van Prinses Juliana Louise 6 September 1898: de inhul diging van Koningin Wilhel mina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Emma Maria Wilhelmina. ver noemd in haar eerste naam naar de Stammoeder der Oranjes. Het is alsof haar Moeder heeft voorzien, dat in haar de in dynastiek opzicht slechts tere band tussen volk en Vorsten huis tot een stevige, onverbreek bare zou vergroeien. Angstig plechtanker Geboorte en Troonsaanvaar- ding van Wilhelmina stonden in net teken van eenzaamheid rond de Troon. Een eenzaam heid, welke in de jaren vóór de geboorte van Juliana nog werd geaccentueerd, die in later jaren weer beangstigde, en die achter- De eerste beeldenaar van Koningin Wilhelmina ten behoeve van de Nederlandse muntstukken iverd vervaar digd naar deze foto. die haar op U-jarige leeftijd toont. af gezien een groot deel van Wilhelmina's regeringsperiode heeft beheerst. Eén enkele loot aan de Oranje stam is een angstig-onzeker plechtanker voor een volksbe staan. Wij weten nu, dat Juliana inderdaad de ban van eenzaam heid voor lange tijd gebroken heeft, en wy mogen in haar symbolische naam een voor teken zien, dat de band tussen Nederland en Oranje nog gedu rende vele generaties, nog gedu rende eeuwen bestendigd zal blyven. Nieuwe oriëntering Het valt nu niet te voorzien, hoe dit verenigbaar zal zyn met de internationale ontwikkeling en de groei van grotere dan nationale eenheden, evenmin als wij nu kunnen beseffen, hoe eens het hoogste aardse gezag voor ons niet door een Oranje uitgeoefend zou kunnen worden, hoe wy het Koningschap van thans wellicht eens een andere, misschien minder essentiëler plaats zouden geven. Wel staat vast. dat door Regentes Emma, door Koningin Wilhelmina en door Koningin Juliana garantie gegeven is. dat alle mogeiyke middelen zullen kunnen worden aangewend om met nieuwe inhoud en volgens andere normen nieuwe vormen voor de band tussen Nederland en Oranje te vinden. Koningin Juliana heeft in de betrekkelyk korte tijd van haar bewind reeds herhaaldelijk ge toond de problemen, die de monarchie van thans in de toe komst wachten, onder ogen te durven zien en vooral ook te wil len zien. Dat betekent, dat ook niet gevreesd behoeft te worden voor vereenzaming van Oranje in de Nederlandse gemeenschap. Wij zeiden reeds eerder: dat Wilhelmina ons deze Juliana heeft gegeven, was een van haar grootste twee verdiensten. Meer vrijheid voor de jeugd De eerste jaren na de geboorte van Prinses Juliana verliepen betrekkelijk rustig. Dat wil niet zeggen, dat de Koningin rust werd gegund. Zeker niet, dat zij rust zocht of accepteerde. Een groot deel van haar tüd en energie werd gevraagd voor de opvoeding van Juliana, die zij zeer serieus voorbereidde op de haar wachtende taak. De ge wijzigde omstandigheden gaven De ontmoeting van twee tijdperken. De jonge nog on gekroonde Koningin Wilhel mina. met de oude, wijze. Koningin Victoria van Enge-* land in 1885. haar gelegenheid, Juliana iets meer van de gewone vryheid en het normale milieu voor kinde ren te geven dan zij zelf had genoten, maar verder valt er een opmerkelijke overeenkomst te constateren tussen de opvoeding van Wilhelmina door haar moe der Emma. cn de opvoeding, die Koningin Wilhelmina op haar beurt aan Prinses Juliana gaf. Het waren vooral representa tieve plichten, die de Koningin in die jaren in de belangstelling stelden. De internationale onrust in de Jaren kort voor de eerste wereld oorlog. niet steeds onderkend als de voorbode van een zeer ern stig conflict, w erkten echter ook in ons land door Voor het eerst in de geschie denis liet ons Staatshoofd onder invloed van de zich wyzigende oriëntering op politiek terrein van grote groepen van ons volk zich door de voorman der socia listen voorlichten over de poli tieke situatie, toen de vorming van een nieuw Kabinet nodig bleek Benarde toestanden, gevaren, onheilen zijn veelal de entourage van een volledige ontplooiing van energie, voor het geven van alles wat men te geven heeft. Zo was het oolc in de moeilijkste tijden van ons land, de twee wereldoorlogen, in welke tijden Koningin Wilhelmina getoond heeft te begrijpen, wat van haar werd gevraagd en te willen doen wat zij in antwoord op die vraag doen kon. Uiteraard werd in de tweede wereldoorlog het zwaarste beroep op haar gedaan, maar ook de jaren van de eerste wereld oorlog stelden hoge eisen. Toen op 31 juli 1914 mannen uit alle standen en leeftijdsgroepen hun wapenrok aantrokken, werd zij één hunner. Onvermoeid, waardig intens

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4