GOEDEN STRIJD DEN Wilhel mina Helena Pauline Maria DOCHTER DER ORANJES MOEDER DES VOLKS VORSTIN DER VRIJHEID DEZE OPDRACHT VERTROUW IK U TOE T— BEWAAR WAT U IS TOEVERTROUWD Leidsch Dagblad (Van één onzer redacteuren) „Neen, mijn lief kind, jij bent van cr/ die mensen ,,lk heb de goede strijd gestreden Tussen dit antwoord en dit citaat ligt een strijdbaar leven vol toewijding en devotie, een leven dat thans is afgesloten: het leven van Wilhelmina Helena Pauline Maria van Oranje. Het eerste een antwoord dat zij van haar moeder kreeg toen zij als kind bij een manifestatie, waarbij haar door duizenden hulde werd betuigd, vroeg, of al die mensen nu van haar waren. Het tweede, een tekst uit 2 Timotheus 4, waarmede zij haar afscheid als Koningin besloot. Na dit gesproken citaat viel een gordijn, geweven uit de dankbaarheid van een volk, dat haar vermoeid na het ver vullen van een ondenkbaar zware taak op voorbeeldige wijze de rust gunde die zij meer dan iemand anders had verdiend en eerst laat, zeer laat had durven vragen. Niet om de rust zelve, maar omdat de verantwoordelijkheid te zwaar woog. Nu dit gordijn van dankbaarheid wordt weggeschoven is dat niet het terugnemen van een geschenk, maar de voltooiing van onze dankbaarheid. lij, die generaties hebben gekend als ,,onze Koningin", heeft na de rust, die haar door mensen geschonken werd, als Prinses Wilhelmina de rust gekregen, die alle mensen eens vinden. En wanneer het citaat uit Timotheus vervolgd kan worden met ,,lk heb de loop beëindigd"dan mag het gordijn terzijde worden geschoven om nog eens ten volle het besef levendig te doen worden, hoezeer zij ,,van al die mensen", van ons allen is geweest. Wat is zij voor ons geweest? Is op die vraag een antwoord te geven? Is het bovendien mogelijk in een antwoord niet alleen iets te doen blijken van functionele verdiensten, maar ook iets te doen doorschemeren van de persoon, die in heel haar leven zo schuil moest gaan achter het luisterrijke, maar toch alti/d kille constitutionele decorum? Kan de mens achter het symbool worden gevonden? Wanneer wij een poging tot een antwoord wagen, is dat met de zekerheid te zullen falen. Zij is zozeer ,,van ons allen geweest, dat wij een antwoord op deze vragen skechts kunnen opbouwen uit een zelfanalyse, waarin zij wordt tot een deel van ons, een deel van de geschiedenis van ons land en ons volk. tend gelegen in handen van Koningin-Moeder Emma, die zich terzijde liet staan door levenslustige en bekwame onder wijskrachten. Voorbeeldige vorming Zeer groot is de invloed op de karakter- en persoonsvorming geweest die uitging van de seri euze, met een ingetogen natuur lijke vrolijkheid begiftigde jonge moeder, die ondanks de druk kende zorgen voor haar echtge noot en later voor de staatstaak, zich op bewonderenswaardige van grote pedagogische inzich ten blijk gevende wijze kweet van die heel moeilijke taak, de toekomstige Vorstin van Neder land op een leven van dienst baarheid aan een volk voor te bereiden. Stammend uit een groot gezin, dat midden in het volle leven stond, besefte zij wat haar doch tertje als enig kind en konings kind ontbeerde en zij deed alles wat in haar vermogen lag wat zeer veel was om die nood gedwongen gebreken zoveel mo gelijk te compenseren. De abdicatie in 1948 heeft ons gelegenheid gegeven, zeer uit voerig over de jeugdjaren van Koningin Wilhelmina te schrij ven. Thans zouden wij meer aandacht willen vragen voor wat zij voor ons volk is geweest, en in die jonge jaren was dat niet meer dan een symbool, een weliswaar kostbaar symbool, doch waarvan de waarde niet op persoonlijke activiteit be rustte. Ontplooiing van grote gaven In haar Jeugdjaren reeds ver wierf Koningin Wilhelmina zidh een diepe religieuze overtuiging, die haar niet weerhield eehbied te hebben voor anders gerichte meningen. Ook de liefde voor de natuur en haar artistieke talen ten stamden uit haar jeugd. Natuurlijke gaven van hoofd en hart, tot ontplooiing gekomen door de liefdevolle zorgen van haar moeder, versterkt door de wijsheid van de beste leermees ters des lands, hebben Wilhel mina in slechts achttien jaren volledig voorbereid op de zware taak die haar wachtte. Een taak welke zij aanving met woorden, die het karakter tekenden van haar vijftig-jarig bewind: dank baarheid voor een taak, die schoon was maar zeer, zeer zwaar. Een van de eerste foto's van Prinses Wilhelmina, enkele dagen na haar geboorte gemaakt. Wij mogen cue tijaen juist nu niet vergeten, omdat de vaste plaats van Oranje in ons volk van thans de grootsheid van Koningin Wilhelmina in haar werk accentueert. Met een zeldzame intuïtie en een helder begrip heeft zij tel kens weer de plaats gevonden in een waarlijk niet eenvoudige en rustige gemeenschap, de plaats die de beste verdediging van het algemeen belang moge lijk maakte. Koninklijk geschenk Naast die grootste verdienste, moet dan onmiddellijk genoemd worden het tweede grote ge schenk aan ons volk: Koningin Juliana, die getoond heeft op zo eigen wijze ditzelfde begrip voor de juiste plaats en het juiste woord, de juiste daad en de juiste afzijdigheid te bezitten. Deze twee grote verdiensten: behoud van het Koningschap en vorming van Koningin Juliana tot haar opvolgster, kon zij slechts verrichten door de uit stekende leiding, die zij bij eigen vorming ontving van haar, die de woorden sprak „Neen. mijn kind. jij bent van al die mensen", de woorden van Koningin-Moe der Emma. woorden die Koningin Wilhelmina nimmer in haar lange leven heeft vergeten of veronachtzaamd. Niet alleen door haar regering, reeds door het feit van haar geboorte is Wilhelmina behoedster van de Kroon geweest. Niet ten onrechte heerste er tegen het einde van de negen tiende eeuw bange twijfel in de Nederlandse harten over de bestendigheid van de band tussen Oranje en ons volle, erger nog, over de bestendigheid van Oranje. Slechts de grijze Willem III, die zich in de achttienjarige Emma van Waldeclc-Pyrmont een tweede gade had gekozen, en de zeer zwakke Prins Alexander vertegenwoordigden'de hoop, die de monarchie mocht koesteren. Een bange hoop. Zeer groot was dan ook de vreugde, toen bekend werd dat Koningin Emma een nakomeling verwachtte, en zelden brak zich onstuimiger feestbetoon baan, dan toen op 31 augustus 1880 de geboorte van een Prinses van Oranje bekend werd gemaakt. Op 12 oktober 1880 bejubelde Den Haag Koningin Emma tijdens de rit naar de Willemskerk, waar de jonggeborene ten doop werd gehouden: Wilhelmina Helena Pauline Maria. Een leven was begonnen, dat eerst thans, meer dan driekwart eeuw later, is geëindigd. 4 JÈ* 1 des Konings". Op 23 november 1890, betreurde het Nederlandse volk zijn laatste in mannelijke lijn van het oorspronkelijke Oranjehuis afstammende Vorst Op 8 deoember van dat jaar leg de Koningin Emma de eed af als Regentes van het Koninkrijk en over Koningin Wilhelmina. Koningin Wilhelmina. Ongekroond nog, tien jaar oud. voorbestemd om in 58 lange moeilijke jaren deze waardigheid te dragen en bovenal te bescher men en een nieuwe inhoud, een nieuwe sterkte te geven. Wilhelmina heeft vrijwel uitslui- De opvoeding van de Jonge I Tim. 5 20 Van ons, een deel van ons, een deel van onze geschiedenis. In de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina heeft het Koningschap een andere inhoud gekregen. In dit tijdsbestek ligt de ontwikkeling van de samenleving, krachtens welke de bewon dering en de eerbied voor het gekroonde Staatshoofd op formele grond, meegeërfd met de Kroon, ruimte moesten maken voor door persoonlijke verdiensten verworven waardering en genegen heid. Weinig talrijk zijn de Vorstenhuizen, welke deze maat schappelijke ommekeer hebben overleefd. Een handjevol Spanje, Portugal, Italië, Oos- tenrijk-Hongarije, Joego-Slavië, Albanië, Bulgarije, Roemenië, Duitsland, Rusland. Egypte, China, dit is slechts een greep uit de landen, waar in deze tijd ge kroonde hoofden plaats moesten maken voor andere staatsleidin gen. Een handjevol monarchieën en soortgelijke staatsvormen rest nog in Europa: Engeland, de Scandinavische landen. België, Griekenland, Luxemburg. Ne derland en enkele miniatuur staatjes als Liechtenstein en Monaco. In het Midden-Oosten en Verre-Oosten zijn enkele nieuwe koninkrijken onstaan, waarvan de hechtheid nog pro blematisch is. Behouden en versterkt Het grootste wat Koningin Wilhelmina ongetwijfeld voor ons volk heeft volbracht, moet de volledige aanvaarding worden geacht van die maatschappelijke heroriëntering, waarin zij niet alleen het Koningschap voor ons volk heeft behouden, maar daar enboven zelfs hechter heeft ver ankerd, terwijl elders In bloedige revoluties of koude volksstem mingen tronen ten onder gingen en monarchen in ballingschap werden gedreven, beroofd van koninklijke luister. Hoe moeilijk is die taak ge weest, juist door de wijze waar op Koningin Wilhelmina steeds de constitutionele beperkingen van haar activiteit ten volle heeft willen eerbiéüigen. Veelal met weergaloze morele moed heeft zij de maatschappelijke en politieke ontwikkelingen ge accepteerd. telkenmale de lijn van de evolutie onderkennend en haar houding daartegenover bepalend, nimmer vergetend, „van allen" te zijn, ook van die Nederlanders die uit beginsel of opportuniteit het of haar Koningschap verwierpen. Niet steeds Want wij behoeven niet te verzwijgen, dat de Kroon niet steeds door allen bejubeld is, dat er tijden zijn geweest waarin de banden tussen Nederland en Oranje niet zonder rafels w-aren. Koningin als kind Reeds in 1884 werd Prinses Wilhelmina, op vierjarige leef tijd, Kroonprinses door het over lijden van Prins Alexander. Nauwelijks tien jaar oud was zij, toen Koning Willem III niet meer in staat bleek het Koning schap te dragen, en tien dagen lang oefende Koningin Emma het regentschap uit „in naam Als vrolijk bijna vijfjarig meisje met haar moeder, regentes Emma. Een foto uit juni 1885. >jm(Ê

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3