Een witte raaf onder „groenen" Verkoud heid ASPRO' Israel heeft Arabische boycot goed doorstaan Joep Henneboel nu Nederlander Castro vernietigt recht en vrijheid Bremer gerechtshof keurt karakterstest van automobilist af Duitser werkte samen met illegaliteit Bedrijven laten zich niet langer intimideren NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Internationale commissie van juristen doet een hoekje open BOAC MOET INKRIMPEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 november 1962 Zevende blad no. 3081 Advertentie (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ome Joep. mag ik effe bel len?" ,,'Tuurlijk Marietje. je weet de telefoon te hangen." ..De man achter de toonbank van het sigarenwinkeltje aan de de Wittenkade 95 in Amster dam-West spreekt met een licht accent en men zou hem kunnen houden voor iemand uit het oos ten van het land. Voor de kinderen uit de buurt Is hij „Ome Joep". Voor de ouderen gewoon ,.Joep". Een populaire kerel in deze volksbuurt achter het Nas- sauplein. waar de winkeldeur 's morgens om zes uur al open gaat voor de eerste klanten arbeiders, die op weg zijn naar fabrieken, werven en havens. „Joep. geef effe vlug een pak- kie sjek". Dezer dagen, nu ln de kranten het bericht heeft gestaan, dat aan Joep Henr.eboel de Nederlandse nationali teit is verleend, blijven de meeste klanten even langer in de winkel. Om te feliciteren en om herinnerin gen op te halen uit de tijd, dat Joep Henneboel nog Jupp Henneböhl uit Berge an der Lippe was. wachtmees ter Hennböhl van de Grüne Polizel, het beruchte werktuig van de Slcher- heitsaienst, dat van 1940 tot 1945 zijn hoofdkwartier had in het Museum voor de Tropen (toen: Koloniaal Museum) in Amsterdam-oost. Terreur Wachtmeester Henneböhl was In geschakeld bij de terreur, die deze gevreesae SD-ers met hun overval auto's in de hoofdstad uitoefenden, bij de razzia's op onderduikers, bij het uitkammen van de jodenbuurt, bij de arrestaties van verzetsgroepen en bij executies van gijzelaars. Ja zeker, Jupp Tenneböhl was een van de Groenen. Als hij tijdens de bezei- ting op een trambalkon stapte stond hij bloot aan de blikken vol haat van de passagiers, die in hem een „ploert" en een „rotmof" zagqi. Maar er zijn Nederlanders, die door hun contact met de wachtmeester de kans kregen om door dat gehate uni form heen te kijken. Zij leerden Jupp Hennebóll kennen als een ke rel van goud. een man aan wie hon derden Nederlanders hun leven te danken hebben. Het klinkt wat hoog dravend, maar wachtmeester Henne böhl was een held met een hoofdlet ter. Als contactman van de illegali- tiet bewees hij de Nederlandse be volking onschatbare diensten. JUPP HENNEBÖHL ln de gehate uniform van de Grüne Polizei. Thans, zeventien jaar na de be vrijding. heeft de Staat der Nederlan den de verdiensten van Jupp Henne bohl gewaardeerd met het staatsbur gerschap. Die waardering was er ove rigens al eerder. Daarvan getuigt de grote vriendschap met talloze Am sterdammers. ja, ook de sigarenwin kel en niet te vergeten het huwelijk met de dochter van een verzetsstrij der en het ter gelegenheid van dat huwelijk ontvangen felecitatietele- gram van niemand minder dan de Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: gekomen met de volgelingen van Hit- Ier. Dat was in de tijd. dat hij in Berge an der Lippe op een boerderij werkte. Maar evenals zovele Duitsers werd lui in 1938 voor de militaire dienst opgeroepen. Hij werd inge deeld bij de treinpolitie. welk onder deel in 1942 werd ondergebracht bij de Grüne Polizei. In datzelfde jaar 1942 werd wacht meester Henneböhl overgeplaatst naar Amsterdam. De Nederlandse hoofdstad was een broeiplaats van het verzet en bovendien maakte de deportatieplannen voor honderddui zend joodse Nederlanders versterking van de Brüne Polizei nodig. Het eerste contact met de onder grondse vloeide voort uit een op dracht. van de commandant om een lap stof voor een kostuum te kopen. Henneböhl ging winkel-in winkel- uit. maar er was geen stoffenhande laar of kleermaker, die een Duitse politieman wilde leveren. Zij zeiden eenvouaig niets in voorraad te heb ben. Tenslotte probeerde de wacht meester het in de Bijenkorf, maar ook daar schudde men het hoofd. Henneböhl had er toen danig genoeg van. Hij liet de afdelingschef komen en toen hij deze de mantel wilde uit vegen. bleek hij lik op stuk te krij gen. In het kantoortje van de chef brak een hooglopende ruzie los. Toen de Nederlander zich daarbij het woord „mof" liet ontvallen en hier zichtbaar van schrok barstte Henne bohl in schaterlachen uit. De rest van het gesprek voltrok zich in alle gemoedelijkheid en wachtmeester Jupp verliet het warenhuis met een beste lap stof. Hij had moeten belo ven nog eens langs te komen. Het contact was gelegd. Brieven Lap stof Al vf voor de oorlog was Jupp Henneböhl enige malen ln conflict Het spreekt vanzelf, dat wacht meester Henneböhl door de illegaliteit aanvankelijk met het nodige wan trouwen werd bekeken. De samen werking kwam dan ook langzaam tot stand. Maar al spoedig bleek, dat men op de „groene" nimmer ver geefs een beroep deed. Henneböhl verstrekte stiekum Ausweise, waarop onderduikers de stad konden verla ten Ook verzorgde hij de verzending van brieven van Amsterdammers aan naar Duitsland gevoerde familieleden. Brieven, die hij per veldpost verzond en die aldus onge censureerd de geadresseerden be reikten. Een volgende stap was het sabo teren van de fietsenactie van de Duitsers. Hij reikte Ausweise uit, waarmee fietsbezitters de inbeslag neming konden voorkomen. Dat neemt niet weg, dat Henneböhl vele malen met zijn collega's de straat op werd gestuurd om zelf fietsen in be slag te nemen. Maar het is meer dan eens gebeurd, dat hij mensen, die bij de fietsenopslag op het Centraal Sta tion verbeten stonden toe te kijken hoe hun karretje werd weggesleept, wenkte en hen overgaf aan de wacht met de mededeling: „Bevel van Oberleutnant Rieger, deze mensen kunnen hun fiets meenemen". En si garenwinkelier Joep zegt nu nog: ..Ik heb me er altijd over verbaasd, dat die mensen net zolang tussen de honderden fietsen bleven zoeken tot ze hun eigendom terugvonden. Ze hadden toch evengoed de beste fiets kunnen nemen Merkwaardig genoeg ging het trucje van „bevel van Oberleutnant die en die" er altijd in als koek. En Jupp Henneböhl werd steeds bruta ler en streefde ernaar zoveel mogelijk mensen hun fiets terug te geven. Eigenlijk is de fietsengeschiedenis, waarmee Henneböhl hoog spel speel de. onbeduidend vergeleken met het werk, waarmee hij mensenlevens kon redden. In het hoofdkwartier van He Grune Polizei beschouwde men hem aanvankelijk als een ambitieus men senjager gezien zijn grote belangstel ling voor de plannen voor razzia's. Zodra hij op het bureau vernam, dat in een bepaalde buurt een razzia JOEP HENNEBOEL als de populaire sigarenwinkelier in de Amsterdamse volksbuurt. werd gehouden gaf hij deze weten schap naar de ondergrondse door, die onmiddellijk maatregelen kon tref fen En omdat hij beter dan wie ook de werkwijze van de „Brüne" kende, heeft hij meermalen waardevolle on- derduikadviezen kunnen geven. Sabotage Wachtmeester Henneböhl heeft ook zelf aan razzia's deelgenomen. „Wij verdeelden ons altijd over een bepaalde wijk voor het ophalen van joden. Zij, die werden gevonden wer den dan verenigd tot een groep, die in zijn geheel werd afgeleverd aan de SD in de Hollandse Schouwburg. Maar ik vond zogenaamd nooit iemand thuis en het liep nooit in de gaten, aat ik opzettelijk zonder ar restanten was". Bij de jacht op de mannen, die de Arbeiseinsatz ontdoken, gingen de Duitsers minder zorgvuldig tewerk en daardoor kreeg Henneböhl wat meer mogelijkheden. Hij nam deel aan razzia's op Jongemannen in Amster dam Rotterdam. Delft, Den Haag en Haarlem en in al deze plaatsen lukte het hem arrestanten de vrijheid te hergeven. In Delft ging hij nogal brutaal te werk. Hij kreeg met vier andere „groenen" opdracht een groep jongemannen naar het station te brengen. Onderweg zond hij de vier aan hem ondergeschikte politieman nen terug en ging alleen verder. In de buurt van het station liet hij de groep echter een zijstraat inmarche- ren en joeg de verraste arrestanten snel uiteen. Tijdens een razzia in Den Haag wist hij de hele organisatie in de war tc schoppen door op hoeken van bepaalde straten zogenaamd de wacht te betrekken en de patrouilles door te sturen met een „hier zijn ze al geweest werd ontdekt dan de verzending van Nederlandse brieven via de veldpost. Het was bovendien toeval, dat de strenge S.S.-rechter in Den Haag in die tijd vervangen was door 'n wat milder man, die de telefoontruc hu moristisch opvatte Jupp Henneböhl kreeg een disciplinaire straf en werd tenslotte teruggezonden naar Amster dam. De post in Nijmegen was in middels door een ander bezet Dit alles is misschien nog niet vol doende om van deze Duitser een held te maken. Maar dit predicaat ver wierf hij dan ook met een moedig optreden, waarbij hij zijn eigen le ven op het spel zette. Tot driemaal toe namelijk werd wachtmeester Hen neböhl aangewezen om deel uit te maken van een executiepeloton. Tot driemaal toe heeft hij geweigerd. Over het algemeen was de leiding van de Grüne Polizei zonder pardon ten aanzien van degenen, die een dergelijke opdracht weigerden. Het was nu eenmaal zo. dat de meeste „Groenen" met weerzin aan de exe cuties deelnamen, aldus heeft de heer Henneböhl ons verzekerd. Het was daarom regel, dat degene, die weiger de. zonder enige vorm van proces te gelijk met de Nederlandse slachtof fers kon worden gefusilleerd. Het waren de moeilijkste ogenblik ken uit het teven van de wachtmees ter. De executies vonden altyd 's- morgens vroeg plaats en de avond tevoren werd het peloton samenge steld. „Ik dacht dan wel eens by mezelf: als ik weiger mee te doen zal ik daar geen mensenleven mee kunnen redden, terwijl ik zelf het risico loop te worden doodgeschoten en de illegaliteit zijn contactman kwijtraakt. Maar aan de andere kant was het voor mjj als mens onmogelijk aan een dergelijke moord mee te werken. Achteraf begrijp ik niet, waar ik het lef vandaag heb gehaald. Maar tot driemaal toe heb ik de opperwachtmeester zover gekregen, dat mijn naam van de lijst werd geschrapt. Nooit is er later ook maar met één woord over gesproken". (Van onze correspondent in Israël) Het Nederlandse bedrijf Werkspoor behoort tot die onder nemingen. die zich aanvankelijk door Arabische dreigementen lieten afschrikken om hun betrekkingen met Israël te bestendigen, maar later daarop terugkwamen. Dat blijkt uit een overzicht betreffende de reactie van internatio nale handels- en industriële bedrijven op het streven van het spe ciale boycot-bureau der Arabische Liga om het buitenland tegen wil en dank deelgenoot te maken van zijn economisch beleg van Israël. Het werd gegeven door het hoofd van het bureau dat zich bezig houdt met investering van buitenlands kapitaal in Israël, dr. Zwi Dinstein, die jarenlang voor hij deze functie aanvaardde was hij inspecteur der deviezen met dit bijltje heeft gehakt. Priesters In Haarlem zag Henneböhl kans een aantal rooms-katholleke geeste lijken uit een op het station voor vertrek gereedstaande groep te halen. Hij stelde hen in gelid op en liet hen onder brallende commando's afmar cheren, terug de stad in. Op de Grote Markt stootte hU op een nieuwe groep arrestanten, die op weg was naar het station. Henneböhl ontdekte daarin ook twee geestelijken en ver telde de SD-ers, die de groep bege leidden. dat hij bevel had de geeste lijken samen te voegen en weg te lei den. Hij kreeg zijn zin en bracht het gezelschap naar het Venlose evacua tieoord Berkenrode. Korte tijd later dreigde wachtmeester Henneböhl voor de ondergrondse verloren te gaan. Hij kreeg namelijk de mededeling dat hy naar Nijmegen werd overge plaatst. Maar de wachtmeester was niet voor één gat te vangen. Hij bel de zijn eigen commandant op. deed voorkomen alsof hij kolonel Böhmer uit Nijmegen was en liet weten, dat de overplaatsing van Henneböhl niet langer noodzakelijk was en het bevel hiertoe moest worden ingetrokken. De truc zou wellicht succes hebben gehad als de commandant in Am sterdam niet even later kolonel Böh mer had opgebeld om een nadere bij zonderheid te vragen Wachtmees ter Henneböhl zat in de klem. Nog diezelfde dag werd hij in een cel opgesloten en kort daarna in af wachting van de strafbepaling naar het Oranjehotel te Scheveningen overgebracht. „Neen. neen. neen" Drie maanden lang duurde het on derzoek in de zaak-Henneböhl. Het geluk wilde, dat er behalve het ge fingeerde telefoongesprek niets meer Vlucht Jupp Henneböhl is door iemand eens „een witte raaf onder de groe nen" genoemd. Bij de bevrijding in 1945 brachten vrienden hem burger kleding, opdat hij uit het Koloniaal Instituut zou kunnen ontsnappen. Maar wachtmeester Henneböhl wilde niet. Hij stelde zich op het stand punt, dat hij de overwinnaars met open vizier tegemoet kon treden en een eventuele berechting, waarbij on getwijfeld zijn bijzondere positie naar voren zou komen, met een gerust geweten kon afwachten Zo verliet hij Amsterdam. Te voet. temidden van de andere „groenen", nagejouwd door de Amsterdammers. Hij liep naar Den Haag en vandaar in de lange rij krijgsgevangenen via Scheveningen. Haarlem, de Afsluit dijk, Groningen en Winschoten naar het verslagen Duitsland. Het Britse militaire gezag maakte een duidelijk onderscheid tussen de krijgsgevange nen van het gewone leger en die van de S.S. en S.D- Evenals de andere SD.-ers werden de oud-leden van de Grüne Polizei naar de mijnen ge zonden. Jupp Henneböhl probeerde tevergeefs aan te tonen, dat hij zich tijdens de oorlog als een fatsoenlijk man had gedragen Hoe moest hij trouwens zijn beweringen bewijzen? Er was tenslotte maar één uitweg: de vlucht. In 1946 wist Hennebohl stiekum de Duitse grens over te ko men en Amsterdam te bereiken. De gegevens die hjj er In verwerk te, leiden tot de conclusie, dat Is raël de Arabische boycot heeft door staan, dat deze ban de Arabische sta ten niet alleen geen winst, maar zelfs verlies heeft gebracht en dat het bui tenland in steeds grotere mate de Arabische dreigementen naast zich neerlegt. Toen de Arabische Liga kort na de geboorte van Israël het besluit nam de nieuwe staat door een econo- I mische boycot te wurgen en in Cairo I een speciaal bureau oprichtte om de ze beslissing ten uitvoer te leggen, zag het er voor Israël donker uit. Verscheidene bedrijven van wereld betekenis die in Israel een welkom af zetgebied zagen, kropen in hun schulp, toen het boycot-bureau een schriftelijke waarschuwing tot hen richtte, die hierop neerkwam, dat het aanknopen van betrekkingen met de joodse staat als een onvriendelijke daad werd beschouwd en noodza- kelykerwijs repercussies met zich moest brengen. De Arabische we reld, zo heette het in de waarschu wingsbrief. zou het bedrijf in kwestie in de ban doen. Had het al vaste voet in Israël gekregen en was het niet van plan de relaties met dat land te verbreken, dan zou het nooit meer mogen hopen op Arabische orders, en zou het in de officiële zwarte lijst van de Arabische Liga worden opge nomen. Zoals gezegd lieten sommige onder nemingen zich daardoor intimideren. Zij namen het met de commerciële ethiek niet zo nauw. vreesden voor het verlies van een belangrijke markt en gaven, meestal ongaarne, hun be trekkingen met Israel op. Een typ- pisch voorbeeld daarvan is Renault. Deze Franse autofabnek verbrak haar assemblage-contract met Kai- ser-Frazer in Haifa, nadat de Ara bische Liga haar als prijs massale levering van haar auto's aan de Ara bische landen in het vooruitzicht had gesteld. Het tragi-komische gevolg was, dat Renault het Israëlische be drijf schadevergoeding moest beta len en naar de beloofde Arabische orders kon fluiten! Iets dergelijks overkwam een West- duitse scheepsbouwmaatschappij, die van het boycot-bureau de medede ling had gekregen, dat zy op belang rijke Arabische opdrachten mocht kopen, als zij zou besluiten geen sche pen voor Israëlische rekening te bou wen. Dat besluit nam zij inderdaad, maar de Arabische orders lieten op zich wachten, zodat de directie, die zich terecht beetgenomen voelde, con tact zocht met de Deutsche Werft in Hamburg, die verscheidene Israëli sche schepen bouwde zonder op de Arabische banvloek acht te slaan. zij tot andere gedachten was geko men en Israël ook in de toekomst van het gewenste materiaal zou voor zien. Tot de Internationale onderne mingen, die van meet af het boycot bureau trotseerden en zich zelfs'geen ogenblik in een hoek lieten drijven, behoren verscheidene chemische fa brieken, waarvan sommige zusterbe drijven in Israël hebben of met Is raëlische bedrijven overeenkomsten aangingen, de Engelse Leyland Mo tors, die in Ashod een fabriek bouwt en alle Israëlische autobuscoöpera tieven van materiaal voorziet, de Zweedse automobielfabriek Scania Vabis en de Amerikaanse maatschap pij voor optische instrumenten Scherr-Tumico. die in maart 1963 in Lydda een eigen fabriek gaat ope nen. Merkwaardig 1 Ook op ander gebied doen zich merkwaardige dingen voor. Toen bij- voorbeeld Israël verzocht had te worden opgenomen in GATT (Gene ral Agreement on Trade and Tariffs» bedreigden de Arabische staten, en Egypte in het bijzonder, de organisa tie met alle mogeiyke represailles. Maar dezelfde dag waarop Israël werd toegelaten diende Egypte een aanvraag voor het lidmaatschap in. En om het geval nog curieuser te maken Israël maakt nu deel uit van de lidmaat.schapscommissie van GATT. die binnenkort zal hebben te beslissen over het Egyptische verzoek en een soortgelijke aanvraag van Libanon! En Cairo, dat eerst de ban vloek had uitgesproken over bedrij ven, die met Israel zaken zouden doen. ontzag zich niet orders te plaat sen bij ondernemingen, die het kort te voren had bedreigd, omdat zij zich van de eisen der Arabische Liga niet» hadden aangetrokken Maar al brokkelt het gezag van het boycot-bureau dan ook danig af. toch mag men niet menen, dat voor Israël het gevaar geweken is. Een scherp wapen in Arabische hand is vooral de sluiting van het Suez-ka- naal voor Israëlische schepen of schepen van andere nationaliteit, die waren naar of van Israël vervoeren. Zolang Nasser tegen alle beginselen van het internationale recht in deze uitsluiting bestendigt, kunnen de Is raëli's moeilijk van ondoeltreffend heid van de Arabische blokkade spre ken. Maar nuchtere feiten duiden op een toenemende onwil bij het in ternationale bedrijfsleven om zich door Cairo de wet te laten voor schrijven en in dat opzicht mag men gewagen van een geslaagd offensief der Israëlische tegenpropaganda. Advertentie met Reckltts „Ploert" Zijn vrijheid duurde slechts kort, want al spoedig werd hij gearresteerd door de Politieke Opsporingsdienst. Nog klinkt de stem van de recher cheur hem In de oren: „Hebt u zich goed gedragen? Maar iedere ploert heeft immers wel eens iets goeds ge daan. Wacht maar af: het zal mü niet moeilijk vallen tenminste één schrofte?;streek te vinden en meer heb ik niet nodig om je achter de tralies te houden". Het werd een zeer diepgaand on derzoek, waarbij de politieke recher che van de ene verbazing in de an- ere viel, maar nergens die ene schof- tenstreek kon vinden. Wél bleek, dat honderden Nederlanders het voor de „groene" opnamen. Zo gingen de ge vangenisdeuren weer open voor de oud-wachtmeester. Hij kwam niet al leen op vrije voeten, maar kreeg we gens zijn verdiensten ten tijde van de bezetting een verblijfsvergunning om zich in Amsterdam te kunnen vestigen. Jupp Henneböhl werd Joep Henneboel. Met steun van vrienden kon hij aan de Amsterdamse De Wit tenkade een sigarenwinkel kopen. In 1957 trouwde hij Cis van Putten, de dochter van een verzetsstrijder. Bij die gelegenheid kwam het telegram van de Paus en de felicitaties van vele autoriteiten Het bruidspaar ont ving die dag 166 telegrammen, ruim 600 brieven en 82 bloemstukken en op de receptie kwamen 350 vrienden en kennissen. „Joep" is ln hart en nieren een Am sterdammer geworden. Van 's mor gens zes uur tot 's avonds half zeven staat hij achter de toonbank en ver koopt sigaren en sigaretten. Terwijl hij zUn verhaal doet gaat de telefoon Een onbekende uit Dedemsvaart feli citeert hem met het verkrijgen van het Nederlanderschap. „Ik schrijf die telefoontjes allemaal op. Dit Is lal de 174ste Niet ges wicht Die Hamburgse onderneming was geen uitzondering in haar weigering om zich angst te laten aanjagen. Het Hilton-concern dat zelf een hotel I exploiteert In Cairo, verzocht de Ara- bische Liga laconiek haar neua niet in andermans zaken te steken, toen het een waarschuwing had ontvan gen. en het Sheraton-concern, dat momenteel een hotel in Tel Aviv bouwt, reageerde In gelijke g«est. Opmerkelijk is, dat vele interna tionale ondernemingen, die aanvan kelijk bogen voor de Arabische eisen later tot andere gedachten kwamen. De American-British Tobacco Com pany, de American Express Compa ny. Werkspoor, een aantal luchtvaart maatschappijen en de American Ma chine and Foundry Company, een van 's werelds belangrijkste leveran ciers van benodigdheden voor kern onderzoek. behoorden daartoe. Werkspoor had zUn Israëlische op drachtgever, zij het ook tegen wil en dank. bericht, dat het geen za ken meer met Israël kon doen, maar herzag zijn houding, toen het een scherp antwoord ontving En de lei ding van de American Machine and Foundry Company, die eveneens voor Arabische druk was gezwicht, deelde nauwelijks twee weken later mee, dat Tienduizenden tegenstanders in gevangenis Het ergste verwijt, dat men Fidel Castro kan maken Ls, dat hij het ver trouwen van het Cubaanse volk heeft verraden en de tradities en het ver langen naar vrijheid van dit volk heeft willen vernietigen. Dit valt te lezen in een rapport over Cuba, opgesteld door de Inter nationale Commissie van juristen. In het rapport wordt voorts gespro ken over de voortdurende ontwaar ding van het recht op Cuba. De grondwet van 1940. die Castro beloof de te zullen handhaven is maar on- reveei een jaar van kracht gebleven en de grondwet, die de oude verving, werd en wordt voortdurend gewijzigd. Verder zijn de teksten voor de I grondwet door de ministerraad aan- eenomen zonder enige invloed van i het Cubaanse volk, ofschoon Castro deze methode van grondwetswijziging die door Batista werd ingevoerd her haaldelijk met kracht veroordeeld heeft. In het strafrecht zyn bepalingen met terugwerkende kracht opgeno men. De willekeurige toepassmg van de doodstraf, de eveneens willekeuri ge confiscaties en het ondergeschikt maken van de rechterlijke macht aan het politieke gezag hebben het niveau van de rechtspraak aanzienlijk om laag gehaald. De handhaving van het systeem van de revolutionaire tri bunalen. dat vrijwel geen waarborgen met betrekking tot de procedure kent, schijnt in het bijzonder alarmerend te zjjn. Onder het voorwendsel de revolutie te v-rdedigen, aldas het rapport, wor den de fundamentele rechten voort durend geschonden. In dit verband wijst de commissie op het feit dat de politieke gevangenen op Cuba op dezelfde wijze worden behandeld als de andere gevangenen. Hun familie wordt zelfs onverbiddelijk vervolgd. Tragisch Door Cuba te onderwerpen aan het Juk van een totalitair bewind, geba seerd op een vreemde Ideologie heeft Fidel Castrc met geweld de beginse len geschonden, die hij beloofd had te zullen verdedigen. De commissie meent, dat het beeld dat Cuba op het ogenblik te zien geeft, des te tra gischer is, omdat het land en zijn bevolking voldoen aan alle voorwaar den. die geelst worden voor de instel ling van een echt democratisch be wind. De Internationale Commissie van Juristen is een los van de regeringen staande en niet-politieke organi satie, die adviezen geeft aan de Eco nomische en Sociale Raad van de Assemblee der VN. Zij wordt ge steund door rond 40 000 Juristen ui* een 90-tal landen. By de samenstelling van bovenbe doeld rapport is gebruik gemaakt van officiële documenten, verklarin gen en redevoeringen van Cubaanse leiders en verklaringen van honderd vierentwintig ooggetuigen. Het rapport maakt o.m. melding van een aantal Inbreuken op de rechten van de mens. zoals rechters die afhankelijk zijn van de volkspoli- tie en leden van de communistLsche partij: gevangenzetting en zelfs executies van juristen, die politieke gevangenen hadden verdedigd; ge vangenzetting. soms voor jaren zon der vorm van proces; onwettige ar restaties op grote schaal; vervolging van priesters en monniken en con fiscatie van persoonlijke eigendom men. In een overzicht vermeldt het rapport de verklaring van een ex-ge vangene. dat in de grootste Cubaan se gevangenis „Isla de Pinos" thans ongeveer tienduizend politieke gevan genen zitten en dat de gebouwen, waar zich de cellen bevinden, omge ven zün door landmijnen, die men elk moment kan laten exploderen. Het hoge administratieve gerechts hof In Bremen heeft beslist, dat ka raktertests waaraan kandidaten voor een rijbewijs worden onderworpen, om hun geschiktheid als autobestuur der te bepalen, ongrondwettig zijn. Het hof is van oordeel, dat voor ad ministratieve rechtbanken rapporten of dergelijke over technische kwes ties en lichamelijke en geestelijke ge schiktheid geldigheid hebben. Met deze uitspraak heeft voor het eerst een hooggerechtshof in de Bondsrepubliek in deze kwestie een duidelijke beslissing genomen. Aanleiding tot de uitspraak is een zaak van een 47-jarige handelsver tegenwoordiger. die wegens vijf ern- sige verkeersdelicten in de periode van 1954 tot 1958 veroordeeld is en vier Jaar lang niet meer achter het stuur mocht zitten Toen hij na af loop van deze termijn opnieuw po gingen in het werk stelde om in het bezit van een rijbewijs te komen en zich vrijwillig aan een test in het medisch-psychologisch instituut in Bremen onderwierp, verklaarden de genen die het rapport opmaakten, dat de kandidaat ernstige karakter gebreken had zodat hy als autobe stuurder niet geschikt was. De ver tegenwoordiger kreeg daarom geen rijbewijs. De Bremer administratieve recht bank heeft bepaald, dat de vertegen woordiger recht heeft op een rijbe wijs omdat hij in een tijdsbestek van langer dan drie Jaar geen veroorde ling heeft gekregen. Tegen deze uit spraak was de Bremer stedelijke overheid in beroep gegaan bij het hoge administratieve hof. echter zo als reeds gemeld zonder direct resul taat. Het hoge hof heeft evenwel be roep bij het federale administratieve hof toegestaan. Als gevolg van de ook in dit Jaar weer teleurstellende resultaten ziet de British Overseas Airways Corpora tion zich genoodzaakt haar activi teit in tc krimpen. „Het feit dat nu voor hei tweede achtereenvolgende jaar de beladingsgraad van onze vliegtuigen is gedaald", zo deelt de president-directeur. Sir Basil Small- peice. mee in het officiële weekor- gaan van zyn maatschappij, „moet wel zijn stempel drukken op onze plannen voor het volgend jaar en de verdere toekomst. Wij zullen niet in staat zijn onze activiteit op dezelfde schaal voort te zetten". Naar bekend boekte de BOAC in de 12 maanden, die eindigden op 3L maart 1962, met ongeveer f 145 mil joen gulden het grootste verlies uit naar geschiedenis. 8edertdien is de wekeiykse beladingsfactor op nieuw met gemiddeld 2H procent ge daald <in de afgelopen week tot 43 procent). Een Jaar geleden schreef Sir Basü. dat de beladingsgraad met 6 procent diende te stijgen, indien de BOAC weer enige winst zou willen maken „Thans zyn we dus 8'j pro cent beneden dat punt", aldus de president.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 23