'PRINSES WILHELMINA OVERLEDEN Nederland en de wereld betreuren een groot Vorstin \Hartaandoening te zwaar voor reeds sterk verzwakt gestel Koningin Juliana verbleef in Paleis van haar moeder, twee Prinsessen keren terug. BIJZETTING NIET BINNEN TE DELFT EEN WEEK Gewijzigd programma radio en tv „Moeder des Vaderlands" WEERBERICHT Wet premie kerkeidfotnv aanvaard lettws ^Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 No. 30818 EIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeck 5ofdredact«ur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor het eerst na meer dan een kwart eeuw rouwt Nederland om een Oranje: in de afgelopen nacht tegen één uur is Prinses Wilhelmina in Paleis 't Loo op 82-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Een hart-aandoening, die zich enkele weken geleden openbaarde en reeds toen lorgwekkend geacht werd, is te zwaar geweest voor haar de laatste jaren reeds geleidelijk slechter geworden algemene toestand. Uit het hele land, uit het Koninkrijk en uit de gehele wereld stroomden van de vroege ochtend betuigingen van diepe deelneming naar het Koninklijk Gezin, dat door dit verlies wel zeer diep moet zijn getroffen, dieper nog dan ons volk, dat een moeder verliest die een halve eeuw als Koningin haar grote gaven van hart en verstand in zijn dienst stelde en die nadien veertien jaren in stilte maar toch daad werkelijk met dit volk heeft meegeleefd. In verband met de zorgelijke toestand van de Prinses vertoefde Koningin Juliana, voor zover haar verplichtingen dit toelieten, reeds enige tijd in Paleis 't Loo. Ook hedennacht vertoefde de Koningin in het Paleis van haar moeder. Prins Bernhard en de Prinsessen Margriet en Marijke verbleven in Paleis Soestdijk. Zij zijn hedenochtend naar het Loo gegaan. Prinses Beatrix, die een reis door het Verre Oosten maakt en in Hongkong vertoefde, zal deze reis afbreken en morgen naar Nederland terugkeren. Prinses Irene brak hedenmiddag haar verblijf in Engeland af en gaat eveneens naar Apeldoorn. Zij bracht enkele dagen geleden nog een bezoek aan haar groot moeder, waarna zij naar Engeland terugkeerde als gast van haar tante. Prinses Alice, de Gravin van Athlone. TWEE BULLETINS Het bericht van het overlijden werd hedenochtend tegen zeven uur als volgt bekend gemaakt door het particuliere secretariaat van de Prinses „Hedenochtend te 00.59 uur is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wil helmina in vrede ontslapen". Enige tijd later werd een bulletin gepubli ceerd van de geneesheren, die de Prinses de laatste tijd hebben be handeld „Hedennacht Is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina in haar slaap overleden. In de laatste weken waren bij haar verschijnselen opge treden van een hartaandoening, welke, vooral gezien de hoge leeftijd van Hare Koninklijke Hoogheid, als ernstig moesten worden be schouwd. Ondanks de lichte verbete ring nam de ziekte gisteren een on gunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daardoor versneld." Dit communiqué was ge tekend door M. J. de Bruyn Kops Akkerman, arts, Durrer. Alom verslagenheid Alom in den lande gingen in de vroege grauwe ochtend de vlaggen heid bestaan condoleanceregisters te tekenen in Paleis Huis ten Bosch. Voor de leden van het Corps Diplo matique zijn registers ter tekening gelegd in het Paleis Lange Voorhout. In aanwezigheid van het vrijwel voltallige Kabinet en de gevolmach tigde ministers van de Ned. Antillen en Suriname heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, hedenochtend de „moeder des vader lands" Prinses Wilhelmina herdacht. Mr. Jonkman bracht in herinnering hoe Koningin Wilhelmina bij haar Troonbestijging in 18?8 zich als le vensdoel stelde het voorbeeld van Koningin Emma te volgen en te re geren zoals dit een Vorstin uit het Huis van Oranje betaamt. In september 1948 zeide ook Ko ningin Juliana te willen zijn „een rots te midden van de woelige baren". Het Nederlandse voik, aldus mr. Jonkman betreurt Prinses Wilhel mina en herdenkt haar. groot als Oranjevorstin, groot als Koningin bij de gratie Gods, groot in haar rege ren volgens de Grondwet en groot als persoonlijkheid. Zij wist zich aan te passen in persoon cn plaats, in oor log en vrede. Zij was symbool en schatkamer van onze nationale kracht. De eenheid van ons volk werd tijdens haar bewind versterkt en hechter. Prof De Quay sloot zich namens de regering bij deze woorden van her denking en deelneming aan. Twee trekken in dit rijke leven springen in het oog, aldus prof. De Quay: vastberadenheid, geworteld in diep Godsvertrouwen en intens mee leven met het volk in al zijn gele dingen, vooral in de oorlog. Het volk heeft deze vastberadenheid en mede leven met het hart gepeild. In de jaren van de oorlog werd zij verteerd door hetzelfde leed dat haar volk trof. Het was zeker geen won der dat, toen de spanning in 1945 week, haar krachten bijna waren uit geput en jongere schouders haar taak op zich moesten nemen. KONINGIN WILHELMINA tijdens een van de bezielende radiotoespraken tot het bezette Nederland. Het was in deze jaren en in hoge mate ook door die toespraken, dat zij het hart van ons volk veroverde, hoe groot ook voordien reeds de liefde voor Vorstenhuis en Ko ningin was geweest. Vrachtvliegtuig van VS in Laos neergeschoten Vermoedelijk uitte begrafenis In vefband met het overlijden van Aangenomen wordt, dat de bijzetting van het stoffelijk over- Prinses Wilhelmina komen van- schot van Prinses Wilhelmina in de Koninklijke qrafkelder in de daae al,f aa»eek°n"je<le televisiepro- xt l' i n ir ii i>> I gramma s, dus ook de reportage van INieuwe Kerk te Deirt niet eerder dan over een week zal plaats i de voetbalwedstrijd Vasals—Feije- hebben. Morgen is daarover bericht te verwachten. Verwacht noord- te vervallen. Ze worden ver kan worden, dat het een witte begrafenis zal worden. ZoaLs ^^^"d^om^n.oo'Ïï^be^iïlt bekend, heeft Prinses Wilhelmina reeds in haar boek ..Eenzaam me* e*tra uitzending van het maar niet alleen" meegedeeld, dat zij - ..venals Prins Hendrik j om 17 05 uur Revo,Rd in 1934 in het wit begraven wilde worden. een aangepast programma voor j de kinderen. Na afloop hiervan wordt j een overzicht gegeven van het ge- De Prinses schreef hiervan in haar dat de dood de ingang tot het leven wijzigde avondprogramma, boek: „Mijn man en ik hadden reeds lang voor zijn heengaan herhaalde lijk samen gesproken over de beteke nis van het sterven en over het Wij hadden beiden de geloofszekerheid. halfstok, de radioprogramma's wer den afgebroken, de verslagenheid in het gehele land was groot. Na de jongste berichten over de ge zondheidstoestand van de Prinses was men, ondanks de min of'meer geruststellende bewoordingen, wel enigszins op dit bericht voorbereid, doch het bericht, dat het gevreesde gebeurd was, kwam toch hard aan. Ongetwijfeld is dit ook het geval geweest voor Prinses Beatrix, die zeer aan haar grootmoeder was ge hecht. Zij maakte een tochtje in de omgeving van Hongkong, toen zij. tij dens een lunch, van het overlijden op de hoogte werd gesteld. Op 24 no vember arriveerde zij in Hongkong, om van daar op 30 november door te reizen naar Japan. Dit bezoek is thans afgelast. Morgen keert zij per vliegtuig naar ons land terug, ten einde de begrafenis te kunnen bij wonen. Hedenochtend zün de beide Ka mers der Staten Generaal bijeen ge komen voor herdenkingstoespraken. Morgen en vrijdag zal er gelegen- Een Amerikaans vliegtui,; Is gistr- daaropv0leende eeuwige leven ren boven de Vlakte der Kruiken Uo^on koiHan <T0i™fc,0w> n door luchtafweergeschut van de com- prof. dr. o. munjstjsche Pathet Lao neergescho ten. Het met rijst geladen vliegtuig, een vrachttoestel, werd tijdens de landing beschoten en getroffen. Van de drie inzittenden een bemanning van twee man en een begeleider van de rijstlading kwamen de beide eerstgenoemden om het leven. De be geleider werd gewond. De rijst was bestemd voor de militairen van dc eenheden der neutralisten in de Vlakte der Kruiken. Het toestel be Pierre Bayleprijs voor kritieken Het bestuur van de Rotter- lame uei n.umci ««ca lOT,aK1 damsche Kunststichting heeft hoorde aan "de* Amerikaanse nrgani- j besloten de Pierre Bayle prijs satie voor hulpverlening aan Laos. een kritiekprijs. in 1963 toe te Uit Vientiane is onverwijld een vliegtuig vertrokken om de gewonde kennen aan hem or^ haar die op begeleider op te halen. het gebeied van literatuur en elkaar daarom beloofd, dat De VARA en de NCRV, die van- onze begrafenis geheel in het wit zou daag de radioprogramma's verzorgen, geschieden hadden vanochtend hun uitzendin- Prinses Wilhelmina heeft zich ge- gen gestaakt, durende de periode van hofrouw, die Op de hele uren werden nieuws- na het overlijden van Prins Hendrik berichten uitgezonden. werd afgekondigd, in het wit in het openbaar vertoond, stelselmatig en op literair ni veau gedurende verscheidene jaren zijn of haar bemiddelende kritische taak opbouwend heeft verricht. De jury is samenge- steld uit A Kossmann. C. I va«* zaken aanpassen Ouboter en mr. E. Straat. Als 1930 UUr: Herdenkingstoespraak secretaris zal drs. W. Hofman fungeren. De leiding van beide omroepver enigingen beraadde zich toen over de verdere progammering voor vandaag. Vermoedelijk zal tot een nationaal programma worden besloten. Radio-Veronica heeft vanmorgen niet uitgezonden. De directie in Hil versum verklaarde, dat de zender zal blijven zwijgen totdat een algemeen beleid inzoke de uitzendingen van radio en televisie bekend zal zijn. Radio Veronica zal zich dan bjj deze Hetgeen na de beide bulletins, welke de vorige week werden uitgegeven over de gezond heidstoestand van H.K.H. Prinses Wilhelmina, wel enigszins moest worden gevreesd, is thans geschied: in de afgelopen nacht is zij zacht en kalm in haar geliefd Paleis Het Loo overleden. Hoewel het bericht van haar heen gaan dus niet onverwachts komt en men er eigenlijk reeds geruime tijd op was voorbereid, treft het ons niet temin als een schok, omdat het ons bewust maakt van de grote plaats, welke zij in het leven van ons gehele volk heeft ingenomen. Prinses Wilhelmina was voor velen het levende symbool van het koning schap. De oudere generatie herinnert zich Prinses Wilhelmina als het charmante prinsesje, dat opgroeide tot een bloeiende jonge vrouw: de generatie van middelbare leeftijd haalt zich haar voor de geest als de bezorgde moeder van haar volk ge durende de eerste wereldoorlog, en die van haar hartelijk medeleven blijk gaf door haar persoonlijk be- dr. LATER MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Vanavond en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. in het waddengebied later toenemend tot vrij krachtig. Weinig verandering in temperatuur.1 (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur; onder 16.34 uur. Maan op: 10.13 u.; onder: 18.33 u. Hoogwater te Katwijk te 4.24 en 16.34 uur, laagwater te 0.12 en 12.27 uur. Dit blad bestaat alt 26 pagina's 19.30 uur: door de minister-president prof J de Quay. 19.40 uur: Het Hollands Strijk kwartet. 20.00 uur: NTS-journaal binnen lands nieuws. 20.10 uur: Hollands Strijkkwartet. 20.20 uur: „Moed. beleid en trouw", een filmdocumentaire over het leven van Koningin Wilhelmina. 21.05 uur: Gedichtenprogramma. 21.35 uur: Tibor de Machula, cello. 21.05 uur: Persoonlijke herinnerin gen (gesprekken met een aantal men sen uit de directe omgeving van Prinses Wilhelmina). 22.15 uur NTS-journaal plus weer- overzicht. 22.30 uur: Slotwoord. Voorts is ook reeds besloten, dat de uitzending van Cyrano de Bergerac morgenavond zal vervallen. De richt lijn is, dat alle amusementsprogram ma's geen doorgang zullen vinden. Ook wat betreft de radioprogram ma's: alle amusementsprogramma's zullen vervallen. Het moment aan het einde van de radio- en televisiemarathon, waarop geluk en vermoeidheid de onverwoestbare Mies Bouw man heel even te veel werden. ..Huil gerust maar even", zei dr. A. Klapwijk, wiens gezicht werigens boekdelen spreekt. Maar weinig later had Mies zichzelf alweer in bedwang en nam ze lachend de ovaties van het enthousiaste publiek in ont vangst. De Eerste Kamer heeft gisteren met 52 stemmen voor en 7 tegen de wet premie kerkenbouw aanvaard. De tegenstemmen kwamen van de zijde der VVD-fractie <5> en van de senatoren Tjalma (ARP) en me vrouw Van Ommeren-Averink (CPN). Mr De Wilde (VVD) had nog ver telaard. aal de meeste leden der VVD- fractie zouden tegenstemmen, omdat minister Van Aartsen niet ontvan kelijk wat gebleken voor de liberale suggestie om de kerkenbouw te ver gemakkelijken door belastingfacili- teiten te creëren voor giften. Het viel op. dat de VVD-afgevaardigde De Vos van Steenwyk en de heer Baart voor het wetsontwerp stemden. Ook óe wijziging van de pachtwet, in verband met het vervallen van de wet op de vervreemding van land bouwgronden, is door de Eerste Ka mer aanvaard, en wel met 42 stem men vooi en 18 tegen (PvdA). Een aantal naturalisatieontwerpen en een wijziging van de personele belasting (in verband met de recen te huurverhoging) gingen zonder hoofdelijke stemming onder de ha mer door zoek by nationale rampen, zoals de watersnood in 1916 en de stormvloed in Zeeland van 1953. Het tegenwoor dige geslacht kent haar hoofdzake lijk als de „Koningin in balling schap", die in de bange jaren 1940 1945 zich door de radio tot haar volk richtte om het moed en vertrouwen in te spreken. Na gedurende een halve eeuw de zware last van het koningschap te hebben gedragen, achtte zij in 1948 het tijdstip gekomen om de kroon over te dragen aan haar doch ter Prjnses Juliana. Overeenkomstig haar uitdrukkelijk verlangen heeft zij zich daarna te ruggetrokken uit het openbare leven. Nog een enkele maal heeft zij zich in de vorm van een kerstboodschap tot haar volk gewend; nog eenmaal trad zij in de openbaarheid door de verschijning van haar levensverhaal ..Eenzaam, maar niet alleen", maar verder drongen vanuit Paleis het Loo weinig geluiden tot de buitenwereld door. Het is er nu geheel stil geworden: wij zullen haar stem nooit meer ho ren. Maar wat blijft is de diepe dank baarheid voor het zeer vele wat Prinses Wilhelmina in haar lang en welbesteed leven voor ons land en volk heeft gedaan. In de lange rU van Oranjes, die Nederland onschatbare diensten hebben bewezen, neemt de thans ont slapen vorstin een ereplaats in. Met recht droeg zU de erenaam „Moeder des VEiderlands". In deze titel ligt de hoogste eer besloten, welke een volk zijn Konin gin kan bewijzen. Prinses Wilhelmina heeft, naar haar eigen getuigenis, „den goeden strijd gestreden". Zij moge thans in vrede rusten. Advertentie Hang-leg-keukenkasten „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Tel. 22536 Economische bloei in Zuid-Afrika Het Zuidafrikaanse bankdisconto is met ingang van dinsdag op vandaag van vier proeent verlaagd tot drie en een half. Het is de derde reductie in twaalf maanden. De directeur van de Bank van Zuid-Afrika, Gerard Risk, zei dat de weg gebaand scheen voor voortzetting van de economi sche opbloei van het openblik en voor versnelling van de economische expansie. Uit het Leidsch Dagblad van 1 28 Nov. 1862: Aan B. en W. is vergun ning gevraagd door J. H. Adriaans, kastelein in de So- cieteit Minerva, tot het doen plaatsen van een gastoestel, j in het pand in de Vrouwen- steeg, wijk IV: no. 201. Dingsdagmiddag werd in 1 de gemeente Zevenbergen N.- 1 Brabant, een arend gescho- ten, welke een vlucht had van 7 d 8 voet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1