Opheffing Zwainmerdam helaas onvermijdelijk Politie bracht sport in het woonwagenkamp Meerderheid van de Tweede Kamer: Oude eik wordt na 1000 jaar geveld" l iadminton competitie HOGERE KINDER BIJSLAG UTRECHTS ELFTAL SLECHT OP SCHOT zorgen over Albanië Sportsplinters ZWEMTIJDEN GEWIJZIGD Kritiek Gomoelka dringt op soberheid aan HANDSCHOENEN 9.95 I3.90 I5.90 PeekiCloppenburg Tien jaar atoomsplitsing gericht 1 maart 1860 Woensdag 28 november 1962 Zesde blad no. 30818 men nka< u's r li 169- loeveel begrip de Tweede Kamer gisteren ook toonde voor de e van de bewoners van het duizend jaar oude Zwammerdam hun gemeente te behouden, een grote meerderheid in de oer was tevens van mening dat aan de opheffing van Zwam- rdam als zelfstandige gemeente niet was te ontkomen. Dit bleek het debat dat de Kamer hield over het wetsontwerp tot wijzi- g van de gemeentelijke indeling in het oostelijk deel van de bo< vincie Zuid-Holland. Twintig gemeenten zijn hierbij betrokken, liggen globaal gezien in een vierhoek waarvan de pun- worden gevormd door Alphen aan den Rijn, Gouda, Oude ter en Woerden. Volgens het wetsontwerp, waarvan minister lopeus de verdediging voerde, worden zeven gemeenten opge- en. Hekendorp, Lange Ruige Weide, Papekop en Waarder barden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Driebruggen. tveld en Barwoutswaarder worden verdeeld tussen Bodegraven Woerden, terwijl Zwammerdam wordt gevierendeeld tussen .rJihen, Bodegraven, Reeuwijk en Boskoop. Iet verdwijnen van Zwam- mee heeft te maken, opgeheven. Het dam was voor menigeen een bentilijk te verteren maar onver- lelijk brok. Dat het niet van te ging bleek duidelijk, al s de ene spreker over de toe- nst van de Zwammerdam- ,.hlrs, tij het onzelfstandig, opti- tischer dan de ander. heer Scheps (PvdA) was eens met minister Toxopeus al deze grenswijzigingen In wetsontwerp te behandelen, heren Smallenbroek (AR) Beernlnk (CH) waren daar- echte* verklaarde tegen een deps, t Niet van harte n met de heer Smallenbroek te V« ken: wij worden in een dwang- Ti tie gebracht. Het wetsontwerp rzieb b.v. in 'n dringend gewenste •'"reiding van Gouda, maar tevens 'ln dt Zwammerdam, dat daar niets wetsontwerp moet worden aanvaard of verworpen: in het eerste geval is Zwammerdam de dupe. in het tweede geval Gouda. De heer Scheps zag het anders: we moeten streven naar centralisatie. Wij kunnen dit niet bezien op klei ne schaal. Wel is het zo, dat. als de indeling van een groot gebied aan ide orde komt, de opheffing van be paalde gemeenten niet geruisloos gaat: „dan valt een eeuwenoude eik als Zwammerdam dreunend ter aarde". De K.V.P.er Kolfschoten meende, dat een verkleinde gemeente Zwam merdam niet levenskrachtig genoeg zou zijn. Daarom achtte hij totale op heffing onvermijdelijk. Hij wees erop. dat het uitbreidings plan ..De Burcht" niet door Gede puteerde Staten was goedgekeurd. Verder vond hij het onwezenlijk, om het Alphense Aarlanderveen bij Zwammerdam te voegen, zoals het actiecomité had gepropageerd. Het speet de heer Kolfschoten, dat dit comité, dat met open vizier heeft gestreden, van dit argument gebruik had gemaakt. Begrafenis Ofschoon hü ten aanzien van Zwammerdam iets van een ..begra fenis" voelde, meende de heer Kolf schoten dat een actieve burgerij haar unieke plaats ook m gewijzigde om standigheden zou kunnen behouden. Mr. Geertsema van de V.V.D. aan vaardde de „trieste consequenties" van dit wetsontwerp voor Zwammer dam. Hij had waardering voor de ge voerde actie en hij gaf toe. dat het pyn deed ergens het mes te moeten inzetten. De bebouwde kernen van Zwam merdam liggen zeer ongunstig en kunnen moeilijk zelfstandig blijven voortbestaan. Mr. Geertsema noemde de algehele opheffing: „triest, maar onontkoombaar". De sprekers van de protestants- christelyke fracties waren zeer gere serveerd. Ir. Van Dis <SGP> moest van het hele wetsontwerp niets heb ben; hij gaf de voorkeur aan de be staande situatie. Mr. Beernink van de CHU noemde de voorgestelde opheffing van Zwam merdam geen gemakkelijke zaak. Hij vroeg zich af, waarom het verklein de Gouderak volgens het wetsvoorstel wel kon blijven voortbestaan, maar Zwammerdam niet. Met Aarlander veen zou er wellicht een krachtige combinatie kunnen ontstaan. De heer Smallenbroek (AR) achtte de kwestie-Zwammerdam de grootste schaduwzijde van dit ontwerp. HfJ noemde de voorgestelde opheffing een uitvloeisel van de door minister Toxopeus gevolgde methode. Het vraagstuk Alphen-Zwammerdam-Bo- degraven had op zichzelf moeten worden bezien. Nadat men Zwam merdam had geamputeerd zei men, dat het restant niet zelfstandig kon blijven. Men zou ervan hebben moe ten uitgaan dat Zwammerdam moest blijven bestaan. „Hulde voor de Dam- menaars. zij vochten voor een goede zaak", aldus de heer Smallenbroek. Noodzakelijk Minister Toxopeus, staande voor een grote plattegrond (als een Ieraar voor de klas) betoogde dat ook hij de activiteiten van de Zwammerdam- mers had gewaardeerd. Hfj verdedig de waarom het wetsontwerp zo'n rui me opzet had gekregen. Het zou niet juist zijn geweest, een stuk of zes af zonderlijke wetsontwerpen aan de orde te stellen. Waarom Zwammerdam wel weg, maar Gouderak niet? Omdat, aldus de bewindsman, de kwestie-Goude rak nog eens later in een ander ver band ter sprake kan komen, terwijl dit met Zwammerdam niet het ge val is. De minister noemde het van belang dat in de Randstad Holland wordt overgegaan tot grotere bestuurlijke éénheden. Een grotere bestuurskracht is noodzakelijk. Ook al wordt Zwam merdam als gemeente opgeheven, niets verhindert de bewoners hun eigen gemeenschapsleven voort te zetten, aldus minister Toxopeus, die nog opmerkte dat bij het voorberei dend overleg over dit voorstel geen bezwaren naar voren waren gebracht. Vandaag zou de Tweede Kamer over ZWAMMERDAM. zoals het voorbljcazende verkeer het ziet: klein, stil en schilder- achtig. het wetsontwerp beslissen na stem* ming over enkele amendementen. Per 1 januari Ruglaild lliaalvt zicll IC AR VS I—SMASH IVl 5—1 de prachtige sporthal van de ftse studenten Is het Smash IV u, gelukt de sterkste ploeg van us veel moeilijkheden te bezor- Weliswaar toonden de bezoekers voorbeeldige ijver maar meer dan winstset leverde dit hen niet op. HILVERSUM I—VEGLO Ir 6—2 llversum IVeglo I is een onge il spannende en boeiende kamp orden waarin beide teams elkaar s toegaven. Helaas was de uitslag liet naar. De thuisclub zegevierde aipswaar royaal, maar de 6—2 score het geringe krachtsverschil be- geen juist aanzien. VEGLO II—VEDO II: 8—0 eglo II heeft duidelijk getoond het de nederlaag, vorige week bij 6 srburg II geleden, volledig te bo- is. Met een 8—0 zege op het y igse Vedo II herstelde onze stad- ^oten zich althans uitstekend in weinig interessante ontmoeting. Leidse Bridgeclub DDS foor de 1ste en 2de ronde van de 1 tallencompetitie weitien de vol- de wedstrijden gespeeld: iroep A: Verboog—Kuilman 78 (6—0); mevr. Visser—Mevr. v. isden 61—41 (6—0): Kuilman— rr. Visser 53—30 (6—0); Verboog j ïevr. v. Heusden 10048 (6—0). Iroep B: KrulHollanders 8446 -0)Beekmevr. -Verstraten 47 (5—1); mevr. Verstraaten—Krul (6—0); Hollanders—Beek 64— (6—0). >e standen zijn: ii ïroep A:. Verhoog 2 gesp. 12 w.p., na—85; mevr. Visser 2 gesp. 6 m.p 91—94; Kuilman 2 gesp. 6 m.p! 80—108; mevr. v. Heusden esp. 0 m.p., m.p. 89191. hoep B: Verstraaten 2 gesp. 7 L, m.p. 94—76: Krul 2 gesp. 6 w.p., 111—101; Hollanders 2 gesp. 6 m.p. 110—134; Beek 2 gesp. 5 m.p. 99103. Enkele weken geleden maakten wij melding van de goede verstandhou ding, die er was gegroeid, tussen de Leidse politie en de bewoners van het woonwagenkamp, na de voetbal wedstrijd, die beide tegen elkaar speelden. Een en ander werd nog eens extra onderstreept, toen politiesportinstruc- teur Joop Westbroek gisteravond in de kantine van het woonwagenkamp een sportshow bracht, waaraan door diverse Leidse sportmensen mede werking werd verleend. Na het openingswoord door de heer J. J. Thorn, voorzitter van de Stich ting Woonwagenwerk, werd begonnen met een demonstratie op de home trainer door leden van de Swift- Combinatie. Een demonstratie tafeltennis werd verzorgd door de nationale politie kampioen Joop Westbroek en zijn clubgenoot Piet v. d. Vliet. Leden van de Leidse Krachtsport- vereniging, onder leiding van de Ne derlandse kampioen Siem Stokkei, lieten enige uitvoeringen van hetg e- wichtsheffen zien. Verder zagen we een goed verzorgde demonstratie jiu jitsu en judo van mejuffrouw Riet v. d. Heden van de judoclub Luiten en de sportinstructeur Westbroek. De schermsport werd vertegen woordigd door leden van de Leidse Politie Sportvereniging onder leiding van hoofdinspecteur D. J. Verzijden. Na deze demonstratie werden de bezoekers in de gelegenheid gesteld een gift te doen voor de actie „open het dorp". Dit leverde ongeveer f 80 op. Swift-renners in actie op de rollen tijdens de demonstratie in het woonwagenkamp. (Foto L.D./Holvast) I)e zeer geslaagde avond werd be sloten met een demonstratie van de leden van de gymnastiekvereniging Excelsior. Het geheel werd een spec taculair schouwspel. De heer Thorn bracht tenslotte dank aan organisator Westbroek en alle medewerkers, hetgeen met een warm applaus werd onderstreept. -(Van onze Haagse correspondent) Vojislav Markovic is internat io- i tafeltenniskampioen van Scan- evië heren enkelspel geworden. De sïaviér versloeg in de eindstrijd landgenoot Vecko met 18-21, 21- 21-17, 21-17. voor West-Duitsland uitkomende nes Simon is er niet in geslaagd dames enkelspel op haar naam brengen. Zij werd in de finale 18-21. 21-15. 21-14. 18-21 21-15 Jopt door da Hongaarse Eva Poel- Op 84-jarige leeftijd is in Zwol- overleden de heer J. de Bruin, lid n verdienste van de Kon. Neder- ïdsc Dambond. waarvan hij de eni- nog in leven zijnde oprichter was. de jaren, dat de dam-organisatie in de kinderschoenen stond was in Rotterdam woonachtig als lid de vereniging Constant. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen luiden: De tra-prijs: 1. Bonaire (J. existing) (1 286): 2. Baron Harvester G; 3. Bruine Lijster S. Tot.: wi. 12.30. pl. f 1.60, 1.50. cov. 2.90, koppel 3.70. Dirk de V-prijs: 1. Aruba (J. Ooh- tlng) (1.28.1); 2. Atoom; 3. Annemarie Cato. Tot.: wi. 14.90. pl. 3.20. 2.10. cov. 4. koppel 8.10. Doeschka-prijs: 1. Aerolite B (J. van Dooyeweerd) (1.29.8); 2. Amber; 3. Alja Scotch. Tot.: wi. 17.80. pl. 3. 2. 4. cov. 7. koppel 6.40. Dolf-prijs: 1. Xenocraat (P. A. Stroo- per) (1.25.8); 2. Harley; 3. William Z. Tot.: wi. f3.20. pl. 1.60, 2.10. 1.90, cov. 15.20, koppel 4.80. Donny K-prijs. Ie afd.: 1. Axel Hol- landia (J. H. Vreeswijk) (1.29.3); 2. Zatopeka B; 3. Zorra d'Aster. Tot.: wi. f5.80. pl. 2.80, 7.20, 3.60, cov. f 17.30, koppel 12.10. 2e afd.: 1. Anna Scotch (C. Wortel) (1.28.2): 2. Arion Athel; 3. Zeppeltne. Tot.: wl. f3.60. pl. 1.60, 1.50. 2, cov. i.80, koppel 5.60. Doornroosje-prijs: 1. Yostra (G. Raaymakerst (1.26.-); 2. Ypermoron; 3. William Hanover K Tot.: wl. f2.10, pl. 1.30. 1.60. cov. 3 10. koppel 3.50. Ducdalf-prijs: 1. Wings (L. J. Hey- man) (1.27.6); 2. Ylbode B; 3. Yellow- throat S. Tot.: wi. f55.70. pl 7.60, f (.30, 3.90. cov. 9 80. koppel 17.20. Totale omzet f 60.364. Hibernians wonnen niet 1—0 VOETBAL Onder geheel Belgische leiding speelde het Utrechts elftal gister avond in het Utrechtse Stadion in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker voor Jaarbeurssteden tegen de Schotse Hibernians (Edinburgh). I)e Schotten wonnen de ontmoeting met 01. welke stand reeds bij de rust bereikt was. Het was een grote handicap voor de Utrechtse ploeg, dat Van der Linden wegens een zondag tegen Ajax opge lopen blessure niet van de partij kon zijn. Zijn vervanger, de Elinkwijk- speler Geutjes, was niet in staat in het onsamenhangende spel van de voorhoede verbetering te brengen, zo dat van deze linie gedurende de ge hele wedstrijd weinig gevaar uitging. De Schotten verdienden de overwin ning door een grotere homogeniteit en bovendien beheersten zij het mid denveld. Na elf minuten lanceerde de teruggetrokken midvoor Preston zijn linksbinnen Falconer, die de bal in eerste instantie tegen de uitlo pende Van Zoghei schoot.. De terug springende bal schoot Falconer ver volgens echter tegen de touwen: 0—1. Gedurende de eerste helft ble ven de Schotten sterker, maar door het goede spel van Liptak sorteerden deze acties ge eneffect. Na de rust gaven de Utrechters beter partij, al dient opgemerkt, dat de bezoekers ook nu het beste spel vertoonden. In de twintigste minuut werd de Utrechtse schotloosheid op treffende wijze gedemonstreerd, toen Luiten een strafschop mocht nemen. Het te zwakke schot werd door doel man Simpson echter buiten de palen gewerkt. Hoewel Hibernians ook in de slotfase sterker bleven, kwam Geurtsen nog het dichtst bij een doelpunt, maar zjjn inzet belandde kort voor tijd tegen de lat. De re turnwedstrijd zal op 12 december in Edinburgh worden gespeeld. Vier wereldrecords zwemmen, die in de afgelopen week tijdens de Britse Empire Spelen in Perth wer- Bjj de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een wetsontwerp inge diend tot aanpassing van Qe kinder bijslagbedragen aan de staging van de lonen sinds 30 september 1960. Deze verhoging betreft de kinder bijslagen krachtens de algemene kin derbijslagwet. de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen. Voorgesteld wordt de bedragen van de kinderbijslag ingevolge de kinder bijslagwet voor loontrekkenden en de kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen per 1 januari 1963 vast te stellen per kwartaal op: f64 74 voor het eerste kind en op f 70.20 voor het tweede kind. De kleine zelfstandigen krijgen deze kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind voor de eerste maal, terwijl deze voor de loontrekkenden een verhoging betekent van per kwartaal f 5.46 zowel voor het eerste als voor het tweede kind. De kinderbijslag ingevolge de Al gemene Kinderbijslagwet die kin derbijslag verleent vanaf het derde kind zal volgens het wetsvoorstel worden gebracht op per kwartaal: f 70.20 voor het derde kind. f 95.94 voor het vierde en vijfde kind en f 107.64 voor het zesde en elk volgend kind. Dit betekent voor de loontrekken den een verhoging per kwartaal van: f5 46 voor het derde kind. f7.80 voor het vierde en het vijfde kind en f 8.58 voor het zesde en elk volgend kind. Het Russische volk „kan niet on verschillig blijven tegenover het lot van het Albanese volk". Dit valt te lezen in een artikel in het Russische regeringsblad „Uzwes- tia", geschreven ter herdenking van het feit dat Albanië achttien jaar ge leden werd bevrijd. In het artikel, dat een heftige aanval op de Albanese leiders bevat, wordt in bijzonderheden ingegaan op de Russische hulp aan Albanië tijdens en na de laatste wereldoor log. „Maar kortgeleden", aldus de schrijver van het stuk, een zekere Galkin, zijn de leiders van de Alba nese arbeiderspartij begonnen met het verwaarlozen van de belangen van het volk. Enver Hodzja de leider van de Albanese Communisti sche Partij en president Memet Sjehoe van Albanië en anderen trach ten op alle mogelijke manleren de geesten van de gewone partijleden te vergiftigen met het gif van het nationalisme om hen zo tot vijan den van de Sowjet-Unie te maken". „De Albanese leiders", aldus het artikel, „die zich verschuilen achter huichelachtige en valse verzekerin gen van vriendschap jegens de Sow jet-Unie, deinzen er niet voor terug alle mogelijke leugens uit het arse naal van de anti-communistische propaganda te gebruiken om de Sow- jetrussische Communistische Partij te belasteren". Chinese lof Mao Tse-Toeng en andere Chine se leiders hebben gisteren weer de loftrompet gestoken over Albanië. Zij noemden de Albanezen „getrouwe wapenbroeders" in een boodschap aan de Albanese partij- en landslei- ders en brachten hulde aan het „juiste leiderschap" van de zo lang beproefde Albanese arbeiderspartij. De boodschap werd verzonden te* gelegenheid van de viering in Alba nië van de onafhankelijkheidsdag. Advertentie Diensttijd in België blijft 12 maanden De Belgische minister van Defen sie. Segers, heeft gisteren in de com missie voor landsverdediging uit de Belgische Kamer van Volksvertegen woordiging verklaard „niet van plan te zijn de militaire diensttijd in 1963 te verlengen". Bij de behandeling van zijn begro ting in de commissie voegde de mi nister hier echter aan toe „voor de daarna volgende jaren geen verbin tenissen te kunnen aangaan". De mi litaire diensttijd in België is sedert enkele jaren 12 maanden. Minister Segers kon evenmin ver zekeren. dat het huidige begrotings bedrag voor de Belgische defensie 1340 miljoen gulden „een plafond" is. Hij merkte daarbij op, dat Bel gië tot de landen behoort waar in verhouding met het nationale inko men het minst aan defensie wordt besteed. den gevestigd, zijn officieel gewijzigd. Door deze veranderingen zijn de re cords alle 0.1 seconde scherper ko men te staan. De aanwijzingen zijn noodzakelijk geworden omdat de officiële tijden oorspronkelijk waren opgenomen in honderdsten van seconden terwijl bij wereldrecords alleen berekend wordt met tienden van seconden. De veranderingen zyn: 4 x 110 yards vrije slag estafette (dames), gevestigd door Australië met 4 min. 11.1 sec. wordt 4.11,—; 110 yards vrije slag (dames) geves tigd door Dawn Fraser (Australië) met 59,6 sec. wordt 59.5 sec.; 220 yards schoolslag (dames) gevestigd door Anita Lonsbrough (GB) met 2.51.8 wordt 2.51.7: 4 x 220 yards vrije slag estafette (heren) gevestigd door Australië met 8.13.5 wordt «Jü. De leider van de Poolse communis tische party, Gomoelka, heeft maan dag een soberheidsprogramma aan het Poolse volk voorgelegd waarin hij aandringt op vermindering van de Invoer, bevordering van de uit voer en grondige wijzigingen in de economie om het hoofd te bieden aan de crisis In de Poolse landbouw, industrie en buitenlandse handel. Hü deed dit in zijn toespraak ter ope ning van het vyfde congres van de Poolse vakbonden, dat wordt büge- woond door talryke buitenlandse af gevaardigden, onder wie vertegen woordigers van China en Albanië. Gomoelka deelde in zijn toespraak verder mee. dat het vijfjarenplan (1961/'<T.) is herzien en de produk- tiedoelen voor 1963 zijn lager gesteld. Kapitaal zal worden overgeheveld van de industrie naar de landbouw, aldus Gomoelka. Hij weet de Poolse economische crisis in hoofdzaak aan „het slechte werk dat gedaan is", of schoon een daling van de wereldprij- zen der Poolse exportprodukten gro te verliezen heeft veroorzaakt. Ook scheen Gomoelka te zinspe len op een loonpauze voor de Poolse arbeider. De laatste twee jaar is het aantal arbeidskrachten met ruim een half miljoen toegenomen in plaats van volgens, de plannen met 263.000 zo zei hy en de 5.5. miljard zlotys, die voor loonsverhogingen beschik baar werden gesteld zouden daarom over het grotere aantal arbeiders ver deeld moeten worden. Vergroting van de produktie werd bereikt door meer arbeiders en niet door grotere effi ciency. Als de graaninvoer niet ver hinderd zou kunnen worden, in het bijzonder die van veevoeder, dan zou op de lange duur de kans bestaan van „schaarste w. levensmiddel" zsi Gomocl^ uitsluitend met zuiver wollen tricot voering Nappa Pebble-grain Lammy-vacht Met een plechtige bijeenkomst op het Witte Huis is gisteren het feit herdacht, dat twintig jaar geleden de eerste gecontroleerde atoomsplit sing tot stand werd gebracht, om precie.s te zün op 2 december 1942. President Kennedy pleitte bij deze gelegenheid voor toepassing van kernenergie voor vreedzame doelein den. De plechtigheid werd door vele geleerden bijgewoond die destijds met wijlen Enrico Fermi, err. Italiaan de e-rats k^nraactcr fcr^en ontwik-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19