29 30 3 4 5 6 HOOFDPRIJS „WORLD PRESS PHOTO" VOOR VENEZOLAAN kunst kalei öoscqqp PASTERNAK'S VOLLEDIGE REHABILITATIE VERWACHT 1 1,50 Minister Veldkamp: „Ik heb geen geld Interessante expositie „Op fotojournalist drukt Begrip gevraagd xivare verantivoordelijkheid GEEN HOGERE SUBSIDIE STUDENTENHUISVESTING Slachtoffer van intriges IN PRAAG MET DE STALINISATIE KLOOSTERBALSEM nov. nov. dec. dec. dec. dec. dec. Niemand tegen èn socialisten onderhandelen Reizen met de trein wordt in Europa minder voordelig JDpgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 november 1962 Vijfde blad no. 30818 „Festival voor de I werkende jeugd" Dc Venezolaan Hector Rondon Lovera heeft de hoofdprijs van „World Press Photo" 1962. waarvan een tentoonstelling in het Haagse gemeentemuseum gehouden wordt, gewonnen. Deze foto. een uit een serie ..Gered uit de hel" toont een bij een opstand in De lezer, die begrip heeft voor de ethiek, heeft ook begrip voor de jour nalist. voor de moeilijkheden waar mee de persman te kampen heeft, voor de eisen, die hem gesteld wor den. Dit begrip van ethiek is slechts mogelijk op grond van het werk van de journalist. En wat de foto journalist betreft kan men deze ken nis niet zozeer verwerven uit een of n ju jj 1-1 innige kranten, maar wel ruimschoots Cabello gewonde soldaat, gesteund door een geesteh|ke in een |ult dnf. tentoonstelling, aldus mr. verlaten straat. De andere foto's laten gevechtshandelingen en ge- sneuvelden zien tijdens deze opstand op 130 km van Caracas. De 28-jarige Lovera was er voor zijn krant de ..Republica" met de camera bij. Deze Venezolaanse fotograaf ontvangt f. 4000.van de gemeente Den Haag. een camera, een KLM-retour naar Nederland, twee weken verblijf i-n Scheveningen en de Gouden Pier", Scholten. Volgend jaar mei zal in Rotter dam gedurende vijf dagen een Festival voor de werkende jeugd" worden gehouden, dat een ont moeting moet zijn tussen de kun stenaar en de jeugd van 17 tot 23 jaar. Het Festival staat onder lei ding van de acteur Hans Tie- meyer. een der initiatiefnemers van de Jeugdkunst festivals in Velp, en zal gewijd zijn aan to neel, muziek, architectuur, beel dende kunst, ballet en film, zowel in de vorm van voorstellingen als van causerieën en discussies. Het is de bedoeling dat vele kunste naars en verschillende ensembles uit Rotterdam en andere steden aan het vijfdaagse programma meewerken. Minister Cals maakt bezwaren tegen veelvuldig verstrekken van beurzen (Speciale berichtgeving! De Nederlandse studenten behoeven niet te rekenen op een verhoging van de regeringssubsidie voor hun kamers. Dat heeft de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, gistermiddag dui delijk te verstaan gegeven op een bijeenkomst van de Centrale Stichting Studentenhuisvesting, die in het „Prinsenhof" te Delft is gehouden. TEGENVALLER Dat was een tegenvaller, en de pre sident-curator van de stichting, prof. dr C. J. F Böttcher uit Leiden stak zijn teleurstelling niet onder stoelen en banken. Deze teleurstel ling wierp ook een lichte schaduw over zijn blijdschap met zijn benoe ming door H M. de Koningin tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. een onderscheiding die minister Cals 3000 gulden per studentenkamer te zelf wereldkundig maakte subsidiëren. Rekening houdend met In deze eerste lustrumbijeenkomst de inmiddels gestegen investerings van de C.S.S. had de voorzitter van J kosten zal op die basis nog slechts tigd dat minister Cals in 1960 de toezegging had gedaan, dat in de toekomst, voorzover de stichting zelf niet meer Kan bijdragen, het zoge naamde onrendabele deel van de in vesteringskosten van de studenten kamer door de rijksoverheid geheel voor haar rekening genomen zou worden. De heer Beukema toe Water bena drukte echter dat de overheid on langs besloot vooraan maximaal de stichting ir F K. T. Beukema toe Water er de aandacht op geves- (Van onze Weense correspondent) Het zal niet lang meer duren of ook de grote Russische schrijver Boris Pasternak zal achter het ijzeren gordijn volledig worden gerehabiliteerd. Een eerste begin maakte IIja Ehrenburg in zijn Herinneringen"gevolgd door een artikel in Nowyi Mir"het orgaan van de Soiojetrussische schrijversverenigingwaarin de onlangs verschenen anthologie van Pas- ternaks gedichten hogelijk werd geprezen. In Polen echter is men eerlijker en wordt Pasternak geschilderd als het slachtoffer van de politieke in triges onder de sowjetische cultuur- functionarissen. Andrej Drawicz schrijft namelijk in het Poolse blad j „Sztander Mlodych" van 5 november dat Pasternak ,,in de stilte van Pje- redjelkino by Moskou langzaam tot een legende was geworden voor de in gewijden en tot een hoge autoriteit voor de schrijvende jeugd". Daar be zocht hem o.a. ook de jonge dichter Wosnjesjenski die hem zijn eerste verzen liet zien en die na zijn dood in 1960 een gedicht op Pasternak pu- bliceerde. waarin de volgende regels voorkomen ..Zij droegen hem niet om hem te begraven. zij droegen hem om hem te kronen." R eelt t vaa rdiger beoordeling In de sectie „sport" verwierf de Tsjechoslowaak Josef Tillman uit Praag de eerste prijs met een foto van de wereldkampioenschappen gymnastiek in Endo. Japan. De beste nieuwsfoto was van de hand van de Nederlander C. de Boer uit Haarlem, die de overval van een Lovers. circusbeer op de artieste Ria Kuyken vereeuwigde. Hij was daarmee ook de beste Nederlander, gevolgd door H. W. van Westering. Den Haag met ..Gevechi om een mensenleven" en E Folkers jr. uit Emmen met diens „Koninklijke raammisère". Men ziet op de laatste prent de Koningin en de Prinsessen pogen een treinraam te openen. De prent kreeg ook de twee de prys in de afdeling „Features". B(j de „Features" ging de Deen Erik Parbst met de erepalm stryken voor zijr. geestige opname van een zeehond. ALs meest artistieke foto werd „Louis Armstrong in actie", ge maakt door Guido Mangold uit Bonn. Tweede en derde prijzen in diver se categorieën gingen naar vakgeno ten uit Zwitserland, Duitsland Japan Finland. Oostenrijk en Polen. waarschijnlijk de zondebok (Van onze Weense correspondent) In Tsjecho-Slowakijc aarzelt men nog met het krachtig in voeren van de de-stalinisatie. j j i. D't treuzelen is niet helemaal Hierboven de foto. welke dc «nd*i diende: „hg werd het mik- punt van aanvallen uit de hoek van a--n«- hoofdprijs verkreeg op de ten- de conservatieven in de literatuur." Karei Bacilek daar noq steeds toonstelingJWorld Pcess Pho- -inihter van Staatsveiligheid is. litiek wapen had uitgeleverd aan de reactie". De grofste aanval kwam evenwel van Semitsjastnyi, een voor een kwart van de kosten worden ge subsidieerd. terwijl de bijdrage van de overheid en C.S.S. gezamenlijk ruim de helft beliep. Naar schatting zal nu de totale maandhuur van een kamer tot f 70 moeten stijgen. En dat is rijkelijk I veel. zei de voorzitter. De minister legde er op zijn beurt de nadruk op i dat het Rijk. evenals het bedrijfsle- I ven. f 24 miljoen aan de studenten- i huisvesting ten koste legt. De stich ting stelt nu wel. dat de huisves tingskosten voor de student zo laag mogelijk moeten worden gehouden, aanstaande figuur in de jeugdbewe- en dat de regering daarbij veel moet ging en tevens lid van het centrale subsidiëren, „maar is dat wel zo? comité van de party, die Pasternak De minister achtte het niet juist de met een „schurftig schaap" vergeleek „studentenhuren" zo bijzonder laag en zelfs met een varken: „want dit te houden. Ze moeten gelijke tred bevuilt nooit de plaats waar het vreet, houden met de huren voor de gewone Ook niet de plaats waar het slaapt. Wanneer men dus Pasternak met een varken vergelijkt, is dit een beledi ging voor dit dier". burger. Verstrekken van beunen Hij knoopte hieraan vast dat hy ook bezwaar maakt tegen het veel vuldig verstrekken van beurzen aan studenten. Het is de taak van over- En toch heeft deze ontsporing nog geen nadelige gevolgen gehad voor Semitsjastnyi. want op het 23ste con gres van de communistische partij hejd en particulier de student te hel werd hij opnieuw tot lid van t Cen- pen maar deze m0et zyn eigen ver- trale Comité gekozen. antwoordelykheid kennen. Bovendien moeten de ouders, meer dan tot nu toe. bereid zijn hun des! in deze kos- nnTTT rn TiXT^TVT te dragen. We moeten het de A A 14 I I VI r W studenten gemakkelijk maken, aldus lllfjljij 1 lfX-XJll de minister, maar niet te gemak- j kelijk. Prof. Böttcher merkte dieenaan- gaande nog op. dat hij verwachtte. dat de minister in deze bijeenkomst het verlossende woord wel zou heb- 1 ben gesproken. Hij hoopte nu maar dat de regering nog eens vatbaar zal worden voor de argumenten van i de stichting. Karei Bacilek is nog aan het bewind Dolansky wordt I Volgens Drawicz werd Pasternak het slachtoffer van een typisch poli tieke intrige, waarbij zyn roman „Dokter Szivago" slechts als voor wendsel diende: „hy werd het mik- i punt van aanvallen uit do hoek van onbegrijpelijk als men weet, dat to 1962 ..Gered uit de hel van bleken te zyn waarin deze conserva de Venzolaan Hector Rondon tieven nog invloed hadden op de po Deze man draagt de verant- .- woordelijkheid voor de Stalinis- litiek van de schry versvereniging. Aangezien de hervormende en ver- tische politie-methodes en voor- verdienste toe dat het de besehouwer nl'uwendt krachten op het „eenblik a] voor moord op Slansky en reehtsto-eks hu de Odten hetrpkf een overwegende rol spelen in het li- i rechtstreeks bu de feiten betrekt. teratre leven, wordt ook het werk van Pasternak rechtvaardiger beoordeeld. P t nif'k maar jammer genoeg eerst na zijn dood. De lang verwachte blo?mlezing „Hierin-in reide hü. „schuilt het »'J "dlchte,n verscheen kort gc- pevaar van te rechtstreeks en wetnij 1slechts ,„ke- delicate benadering. Daarmee wordt |de fotojournalist cen zware verant woordelijkheid op de schouders ge legd, een verantwoordelijkheid van eigen karakter, die niet onderdoet voor die van de schrijvende journa list of de radioreporter. Bij de opening van de tentoonstel ling van 's wereld beste foto's in het Haagse Gemeentemuseum zeide de Staatssecretaris van O. K. W. mr. Y. Scholten dat deze expositie een in- Van deze gedachte uit hechtte de staatssecretaris grote waarde aan „World Press Photo" Dit is niet slechts een etaleren van prestaties van de fotopers. maar evenzeer re- kenschat geven van de wijze, waarop de fotopers haar taak vervult. De ex positie is aanleiding tot bezinning van fotografen, redacties en het le zend publiek. Dit bleek verleden jaar leden en was natuurlijk slechts enke le minuten in de boekwinkels ver krijgbaar". Aldus de Poolse schrijver. Hetzelfde Russische tijdschrift „Nowyi Mir", waarin deze gedichten nu worden aangeprezen, maakte zich echter op 25 oktober 1958 nog tot tolk van de „verontwaardiging en verachting die het schaamteloze en onpatriotisctie optreden van Paster nak in de kringen van de Russische schrijvers had opgeroepen". Drie da gen later werd hij dan ook als lid van de schrijversvereniging geroyeerd en schreef het tijdschrift dat Paster nak „zijn naam en zijn werk als po- druk wekkende demonstratie is van de bij de uitverkiezing van de foto van belangrijke rol, die de fotopers ver vult in de nieuwsverspreiding. Niet minder indrukwekkend vond hij deze tentoonstelling als documentatie van een jaar wereldgebeuren. Het „beeld" aldus de staatssecreta ris, heelt een functie van toenemen de betekenis in net verkeer tussen mensen, ook in landen waar het anal fabetisme verdrongen is. Na de bete kenis van geschreven en gesproken woord naast het beeld besproken te hebben kende spr. het beeld de grote Advertentie Kloosterbalsem zuivert en heelt de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van spieren. Huisapotheek in 1 potje huid de moordaanslag op een politicus van de Japanner Nao. Staatssecreta ris Schollen bracht de daaruit voort vloeiende debatten en polemieken in herinnering. Constaterende, dat de ethiek van de pers niet is vastgelegd en dat ook met kan worden, zeide mr. Scholten dat de ontwikkeling van deze ethiek niet alleen een kwestie is van vak genoten, maar dat ook het publiek hierbij betrokken is. Enerzijds, om dat het publiek deze ethiek mee helpt vormen door de wisselwerking tussen publiek en pers. Anderzijds, omdat alleen deze ethiek de journa list zijn juist gestalte kan geven in de ogen van het publiek. Sowjet-Rusland heeft twaalf A-onderzeeërs Belichaamde eenheid" zijn aanhangers. Men kan hem van dezelfde misdaden beschul digen op grond waarvan Joe- gow in Bulgarije kortgeleden werd veroordeeld en afgezet. Maar Bacilek zit nog op zijn oude plaats. Men zal moeten afwachten of het aanstaande congres van de commu nistische partij in Tsjecho-Slowakye dezelfde maatregelen tegen Bacilek zal nemen als de Bulgaarse partyge noten tegen Joegow. Politieke waar nemers verwachten dit nauwelijks, omdat hij jarenlang de vertouweling van partijchef Novotnv is geweest. F.r zijn echter genoeg anti-stalinistische krachten aan het werk om het op den duur tot een doorbraak te laten komen. Een van de woordvoerders van de anti-stalinisten is de nog vry jonge Jozef Lenart, die aan het hoofd staat van de na-stalinistische groep. Zyn politieke leiding heeft hij eerst in 1956 in Moskou afgesloten Men ver wacht nu van hem. dat hij in op dracht van Moskou zal beginnen met de geleidelijke liquidatie van de sta linistische overblijfselen. Om dit programma tot uitvoering 1 Duitse autodief gearresteerd De Amsterdamse politie heeft van- te brënrën heeftmTn ren londebök "t,'™" vroeg ren 25-j,rige Duitre 6 kelner en diens 21-jarige vrouw aan gehouden. Zij reden in een drie we- nodig en om Novotny voorlopig nog 1 te ontzien zal de waarnemende pre sident Dolansky hoogstwaarschijnlijk deze rol moeten spelen. Daar deze stalinist ln de afgelopen weken niet op de voorgrond is getreden, ver wacht men dat hij binnenkort ver ken geleden te Brussel gestolen auto, De man heeft bekend de wagen in de Belgische hoofdstad te hebben ontvreemd. Het tweetal begon ver dacht te doen toen het bemerkte dat antwoordelyk zal worden gesteld voor een politie-auto in hun nabijheid de economische moeilijkheden en reed. Bij aanhouding toonde de man vooral voor de complicaties in de Ie- j een internationaal rybewys. Deagen- vensmiddelen- en brandstoffenver- ten zagen echter, dat hij ook een zorging! Tot voor korte tyd werden Duits rybewys by zich had. dat ech- de ontevreden reacties hierover niet ter op een andere naam was gesteld of nauwelijks in de pers gepubliceerd. Bij zijn verhoor gaf hy tot twee keer maar in de laatste tyd komen deze toe een valse naam op Het echtpaar stemmen geregeld aan het woord in I is inmiddels aan de vreemdelingen- de officiële organen. dienst overgegeven. De hele dag open tot 9 uur De hele dag open tot 9 uur De hele dag open tot 9 uur De hele dag open tot 9 uur (óók 's morgens) De hele dag open tot 9 uur De hele dag open tot half zes Open vanaf 1 uur Den Haag Rotterdam (Van onze parlementaire redactie) Met 115 tegen 0 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag een wetsontwerp aangenomen tot verho ging van de jaarlijkse toelage van de voorzitter der Eerste Kamer. Voor gesteld Is deze toelage te brengen van f. 5.000.- op f. 7500.- per jaar. Dit wetsontwerp kon alleen wor den aangenomen met de stemmen van tenslotte tweederde van het aan tal leden, waaruit de Kamer bestaat. Hoewel de voorzitter der Tweede Ka mer persoonlijk geen hoofdelijke stemming nodig achtte, ging hij toch hiertoe over om de Eerste Kamer een genoegen te doen, aldus zou vol gens de Eerste Kamer de vereiste meerderheid duidelijker blijken. Zonder hoofdelijke stemming heeft „Ik zou niet weten, waar ik het I Dit merkte minister Veldkamp (So- geld vandaan zou moeten halen. 1 clale Zakeni gisteren op by de be- Misschien zou ik het Mies Bouw- hande,lnK van de interimregeling de TVeede Kamer zich verder ver- •ol o Y. o,,rnr,?„ fh h.o ™°r Inmlldlleltalrtkkers. Spijt klonk enigd met een wetsontwerp tot ver- man kunnen vragen. Ik ben ondet door in zyn stem toen hy zej; hoging van de kostenvergoeding voor de indruk gekomen van de hart- moet beslist op het standpunt blij- de leden der Eerste Kamer. Hiervoor verwarmende wijze, waarop zij ven staan, dat het mij onmogelijk wasg gekwalificeerde meerder- het belangrijke initiatief voor de actie „Open Het Dorp" voor ge handicapten heeft uitgevoerd" Alle CDU-ministers vragen ontslag (Van onze correspondent in Bonn) De fractie der Westduitse Christen-Democratische Unie heeft gisteren Sowjet-Rusland heeft twaalf atoom- onderzeeers in gebruik en bouwt er elk jaar vijf of zes bij, aldus de jong ste aflevering van „Jane's Fighting Ships". Dertig Russische onderzee- i boten, die op het ogenblik in de vaart zijn, kunnen raketten lanceren. De Het zes meter hoge. veertien .me- huidige raketten hebben echter maar ter brede en acht meter diepe bron- een rijkwijdte van rond 550 km. zen plastiek zal op het plein voor de Tegen het einde van het jaar zullen ingang van het nieuwe gedeelte van Gistermorgen zijn bij het, hoofdkantoor van drUmleve: AllcMtlllCC 1113» lllCt liberalen in Rotterdam de drie zware delen, die tezamen het beeld ..Belichaamde eenheid" van de beeldhouwer Wessel Couzijn zullen vormen, op het burge meester 's Jacobplein gearri veerd. Het geheel weegt 20.000 kilo en de stukken kwamen uit Soesterberg. waar ze bij de bronsgieterij Joosten waren ver vaardigd. Van Soesterberg naar Amersfoort ging het transport over de weg en vandaar per schip via het IJsselmeer. het Amsterdam-Rijnkanaal en de Lek naar de Coolhaven in Rot- van de minister voldoende heeft om de tydens de behandeling naar vo ren gebrachte wensen te laten ver vallen. Overigens was het niet de eerste en enige maal. dat gisteren in de Kamer de vergadering door „Het Dorp" beheerst werd Toen minister Toxopeus om half acht met zijn ver dediging van het grenswijzigingsont- werp in oostelijk-Zuid-Holland be gon, waren er maar heel weinig le den aanwezig. Zelfs Kamerleden, die Bondskanselier Adenauer gemachtigd met alle partijen, zowel de liberale I middags aan het debat hadden is aan de wensen van verscheidene j heid nodig. Kamerleden tegemoet te komen. Ik zou niet weten, waar ik het geld r>. f i vandaan zou moeten halen £iekentonaspremie De vaste commissie voor Sociale Zaken gaat zich er nu over beraden of men aan dit (sterke (argument als de socialistische, besprekingen te voeren over de vorming van een nieuw kabinet. Om de kanselier hierbij volledig de vrije hand te geven stuurden alle CDU- en CSU-ministers hun ondertekend verzoek om ont slag naar de kanselier. I deelgenomen, schitterden nu door afwezigheid. De aantrekkingskracht in 1963: 4.6 procent' De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft overeenkom stig eer advies van de Sociaal-Eco nomische Raad besloten de premie voor de verplichte ziekenfondsverze kering voor het jaar 1963 terug te brengen van 4.8 tot 4.6 van de televisie-uitzending was ken nelijk te groot. De minister vond het jammer. Later op de avond druppel den er echter nog enkele leden bin nen, zodat de bewindsman tenslotte toch niet voor vrijwel lege banken hoefde te praten. De heer Van Zwijndrecht voorzitter Haagse Salon De voorzitter van de Stichting ,,De Haagse Salon", ir. L. J M. L. Feber. heeft zijn functie neergelegd. Als zyn opvolger werd benoemd de heer J. van Zwijndregt. oud-wethouder van Onderwys en Kunstzaken voor Den Haag. de Russische onderzeeërs uitgerust zyn met een beter soort raket van het Polaristype. Men schat de totale Russische onderzeeërsvloot op 465 schepen. De Amerikanen hebben in totaal 26 atoomonderzeeërs. In 1967 hopen zij er 81 in de vaart te hebben. Vol gens ..Jane's Fighting Ships" staan de Britten voor de vraag of zy al dan niet tot de drie grootste maritieme mogendheden zullen blijven behoren Het meeste geld. bestemd voor de Britse Marine, wordt besteed aan de modernisering van oude schepen en aan het onderzoek van wapens en het Unilever-kantoor komen te staan waar het met zijn grillige, om niet te zeggen ongrijpbare vormen een sterk contrast zal vormen met het strakke, rechtlijnige kantoorgebouw Men had gehoopt het beeld in maart te kunnen onthullen, maar de tech nische problemen welke bij 't vervaar- di~?n van een bronswerk van dit for maat uniek in de wereld om de hoek kwamen kijken, deden vertra ging ontstaan. Het beeld komt te staan in een vijver. He» samenstellen van de drie delen, welke op hun beurt weer uit tientallen andere delen zijn opgebouwd materiaal. Er worden in Engeland zal nog enige tyd vergen, zodat de maar weinig nieuwe schepen ge- datum van de officiële onthulling nog bouwd, aldus „Jane's Fighting Ships" I niet kon worden bepaald. Uitdrukkelijk verklaarde de fractie voorts, dat er een regering moet wor- dengevormd. die een continu beleid tot de volgende Bondsdagverkiezin gen in 1965 garandeert. Daartoe acht zii het nodig dat Adenauer zo spoe dig mogelyk een opvolger voor het kanseliersambt voorstelt. De CDU-fractie kon dit allemaal nu wel besluiten, het nam niet weg. dat de beide andere fracties in de Bondsdag hun eigen gedachten koes teren. De liberale aanvaardde n.l. unaniem de eis van het partijbestuur dat minister van Defensie Strauss uit het kabinet moet verdwijnen. „Anders blijven wij weigeren aan het kabinet deel te nemen", aldus de fractie der Freie Demokratische Par tei Kennelijk ter stimulering van een liberaal „hardblyven" besloot de fractie der socialisten gisteren, dat zij e«»n coalitie CDU-SPD in de hui dige omstandigheden afwyst ..Ook een minderheidsregering van alleen christendemocraten zullen wy niet accepteren", zo zei partyleider Ol- lenhauer. Adenauer confereerde gisteren de hele dag over de kabinetscrisis. De ministers Krone. Strauss en Lucke <nu minister van Posterijen, maar algemeen genoemd als mogelyke op volger van Strauss» waren by de kanselier, evenals de fractievoorzit- i ters Von Brentano en Mende. Nog steeds is echter niet bekend, of Strauss. de man om wie de hele cri sis draait, vrijwillig afstand zal wil len doen van zijn ministerschap of niet. Pas vrijdag komt het bestuur van Europese spoorwegmaatschappijen zyn partij in Beieren, de Christelijk Sociale Unie, bijeen om een stand punt in deze zaak tc bepalen. Gezien de kleine verkiezingsoverwinning, die Strauss afgelopen zondag ondanks alles heeft weten te behalen, is niet aan te nemen dat zijn partij hem niet wil steunen, indien hij van plan zou zijn alles op alles te zetten om zijn plaats in het kabinet in Bonn te behouden. Er zijn echter ook stem men. die zeggen dat Strauss juist door zijn stembusoverwinning in de gelegenheid is zonder zijn gezicht te verliezen uit de ministersbank te stappen om zich te gaan wijden aan de leiding van de vijftig man sterke Christelyk-sociale fractie in Bondsdag. Tarieven drastisch omhoos O Italië overweegt verhoging van de spoorwegtarieven waarschijnlijk met 15 pel Men verwacht, dat deze ta riefswijziging in maart of april van kracht zal worden. (Van onze Haagse correspondent) De tarieven van verscheidene zullen in de loop van volgend jaar aanzienlijk worden verhoogd. Per 1 januari gaan de Duitse tarieven met 6,6 pet omhoog; bovendien zal voort aan de toeslag voor D-treinen vol ledig worden berekend. Voor bestem ming tn Zuid-Dultsland komt dat in feite neei op een verhoging van 10 pet. Ooi: de Franse spoortarieven zul len hoger komen te liggen. De nor male tarieven zullen op een nog na der te bepalen tijdstip met vermoe delijk niet minder dan 17 pet wor den vermeerderd. Wat betreft de forfaitaire' tarieven voor de toe- ristentreinen kan men in Frankrijk de een verhoging van 11 pet tegemoet- zien Tenslotte heeft Zwitserland een ver laging van de reductie aangekondigd voor de toeristentreinen, die dat land tot bestemming hebben of passeren. Voor toeristen zal deze maatregel dus eveneens een prijsverhogende werking hebben. De Neaerlandse reisbureaus heb ben gedaan weten te krijgen, dat de verhoogde tarieven nog niet zul len worden berekend voor de speci ale toeristentreinen (Bergeland en Hotelplan), die Nederlanders naar de Europese wintersportgebieden voeren. Na 1 april zal echter naar het zich laat aanzien ook voor deze extra- treinen een verhoogd tarief gelden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17